I arklaan wendt zich tot gemeenteraad Naamcollier S Open dag bij „De Paardenkamp" (B Nieuwe kursus bloemschikken voor gevorderden Textiele werkvormen van Hannie Maris in „Dé Bereklauw" Herfstvakantie- aktiviteiten in de clubhuizen van Stichting Jeugdzorg Bewonersvereniging „Het Soesterveen" ging dagje uit A.üês WEERD Buurthuis voor Smits veen Dr. E. Flesseman-van Leer over het gesprek tussen Joden en Christenen lil* spraakgroep verwijt College zorgvuldigheid: „Ik ga een dialoog aan met mijn omgeving «wifv» Schooltas gestolen 300verschillende voornamen in zilver of goud opzilver Alleen verkrijgbaar bij uw juwelier Zaterdag 16 oktober - 14.OO uur: Spoorbomen defect Bromfietsonderdelen gestolen Sigarettenautomaat gekraakt Diefstal van 100,- Eerste in serie ,,winterlezingen": Aanrijding met letsel Milieugroep Soest wil oude grof-vuilregeling terug 11 f Het commentaar dat het Cotleee van I Burgemeester en WethoudersTlaZ treft geleverd op het eindrapport vS 'n„sprafCroeP Parklaan aange- boden onder de titel Parklaan in 5* hee't bij de leden van de ST ï18 gegeven tot forse te- de insoraak' blijkt een br'e' He kgroep aan de leden van de gemeenteraad heeft gestuurd en waar- ^eft on l>eUrt weer commentaar seen op het commentaar van B. en W In dat commentaar gaat de inspraak- groep gedetailleerd in op de diverse opmerkingen van het College. De In- spraakgroep vindt dat de gemeente- raad zich nu maar over de behandeling van het eindrapport moet buigen en daarbij vooral de oordelen en overwe gingen van de betrokken bewoners moet meewegen. De Inspraakgroep betreurt het dat het College zonder enige mededeling voor bij is gegaan aan haar wens, dat het College nader overleg zou plegen wan neer het College niet alle aanbevelin gen uit het rapport zou kunnen of willen overnemen. Gegeven het feit dat het College in feite zeer weinig van die suggesties overneemt, aldus de brief, is deze onzorgvuldigheid temeer te be treuren. Bovendien vindt de Inspraakgroep het onbegrijpelijk dat het financiële plaatje" van het bestemmingsplan Parklaan nog niet beschikbaar is, ter wijl zij daar meer dan eens om heeft gevraagd. Het is onbegrijpelijk, gaat de Inspraakgroep verder, dat de ge meenteraad beslissingen moet nemen zonder de financiële consequenties van zowel de College-voorstellen als de voorstellen van de Inspraakgroep te kunnen beoordelen en vergelijken, vooral omdat financiële overwegingen veelvuldig het argument vormen om de Inspraakgroep-voorstellen niet over te nemen. Tenslotte, schrijft men, gaat de In spraakgroep ervan uit dat die aanbe velingen waarop het College geen com mentaar heeft geleverd, door het Col lege zijn overgenomen en uiteindelijk zullen worden uitgevoerd. De Inspraakgroep hoopt dat de ge meenteraad overtuigd zal zijn van de wenselijkheid en realiseerbaarhei van haar aanbevelingen. Op veel plaatsen in onze provincie worden door verenigingen, zoals de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde, Volksuniversiteiten, enz., bloemschikkursussen georgani seerd voor liefhebbers. Dikwijls wordt vervolgens nog een kursus voor gevor derden opgezet. In de praktijk blijkt dat er daarom voor liefhebbers langs niet kommerciële weg geeen mogelijk heden meer zijn om zich verder te ontwikkelen op het gebied van bloem schikken en -binden. Het aantal gega digden in zo'n stad of dorp is namelijk veelal te klein om daarvoor een aparte kursus op te zetten. Het Tuinbouwonderwijscentrum, Utrecht heeft nu in overleg met de diverse afdelingsbesturen van de Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde besloten, in de school aan de Daalseweg 120 te Utrecht (Zuilen) een „kursus bloem schikken extra" te organiseren. Hier mee wordt aan een belangrijke vraag naar Bloemschikonderwijs voor ge vorderden voldaan. De kursus omvat 15 avonden en begint op donderdag 4 november, 's avonds om 19.15 uur. Naast veel praktijkon- derricht zal er ook aandacht besteed worden aan esthetische vorming (kunstgeschiedenis en kleur - stijl leer). De lessen worden verzorgd door volledig bevoegde leerkrachten van de school. Het kursusgeld zal plm. 100, bedragen (inklusief hulpmateriaal, ex- klusief bloemen). Voor aanmeldingsformulieren en ver dere informatie moet U kontakt op nemen met de administratie van de school, Postbus 11009, 3505 BA Utrecht, tel. 030-444394. Vrijdagavond 15 oktober a.s. om 20.00 uur wordt in het kunstwinkeltje „De Bereklauw", Steenhoffstraat 03 Soest, een tentoonstelling geopend van tex tiele werkvormen van de Friese kunstenares Hannie Maris uit Leeuwarden. Hannie Maris (45), dit jaar afgestudeerd aan de lerarenopleiding Ubbo Em- mius in Leeuwarden, tweede graads studie Textiele Werkvormen en Hand vaardigheid, exposeerde met enkele werkstukken in september j.1. in Museum Princessehof in Leeuwarden. Detail (eigenlijk voorstudie) van een werkstuk van Hannie Maris. „Ik voel mij aangetrokken tot het ma teriaal textiel, vanwege het ongevorm de, het slappe slungelige, door kleur en textuur", zegt Hannie Maris. „In mijn werk pas ik specifieke eigen schappen van textiel toe die echter niet zo gebruikelijk zijn, zoals scheuren en branden en het verharden met epoxy hars. Voor het branden gebruik ik hoofdzakelijk acetaatzijde en polyes ter. Beide stoffen hebben een andere brandgedrag. Acetaat brandt gemak kelijk en wat er over blijft is een soort zwart kantwerk. Polyester brandt moeilijker, smelt meer en vervormt. Dat wat overblijft heeft een heel eigen vorm, die ik niet helemaal zelf kan bepalen. Als hulpmiddel bij het ruimte lijk werken gebruik ik hout". Kriterium voor kunst „Tijdens het afstudeerprojekt heb ik geleerd om dieper in te gaan op de dingen die ik waarneem. Terwijl ik in eerste instantie de dingen uit mijn omgeving op nogal passieve wijze on derging en veranderingen zag als iets onherroepelijks, ben ik vervolgens een dialoog aangegaan. Ik stel vragen en ik wil weten waarom. Bij het zien van een wandkleed van Mona Capriel Paun op de 10e Biennna- le in Lausanne, vroeg ik mij af of „groot en veel" een kriterium voor kunst is. Eén schroeiplek die ik maak in een rok is geen kunst, 1300 schroeiplekken in het gelid wel. Vanuit die dialoog stel ik vragen. Uit deze dialoog kwam het werkstuk van mij, getiteld: ,,Ik heb een vraag aan Gertrude Stein" voort. Een bekend gezegde van G. Stein is: „Een roos, is een roos, is een roos". Dit vertaal de ik naar: „Een lap, is een lap, is een lap". Branden „Het branden dat ik toepas in andere werkstukken, is zo'n direkt middel, het is niet te scheiden van zijn inhoud en zeker niet van zijn gevoelsmatige inhoud. De inhoud van vuur, branden is zo veel omvattend dat ik maar enkele tref woorden kan noemen: warmte en ook vernietigen, aantasten en ook fascina tie, transformatie en vernieuwing, enthousiasme, passie en agressie, lief de en spiritualiteit. In een werkstukje waarin het proces van branden wordt getoond komen be paalde aspekten naar voren. Het Offer „Een ander werkstuk kwam tot stand door de gedachten en gevoelens die ik had van de televisieserie „De onder ste steen". Ik probeerde een antwoord te vinden op de vele waarom's van atoomlobbies, bewapening, de des- truktieve kant van de mens met daar tegenover de enkeling die zich bewust is, er tegenin probeert te gaan en dan vermorzeld wordt. Ik noemde mijn werkstuk dan ook tijdelijk „Het Of fer" me bewust zijnde dat ik daar niet veel vanaf wist en er zelfs niet van wilder weten, en een weerstand had. Tot ik door een ervaring geconfron teerd werd met leed en ik mijn werk stuk nu ervaar als een poging een zin te geven aan lijden en het voor mij een persoonlijk antwoord is op deze vragen. Naast dit werk en andere werkstukken in voorgaande fasen, heb ik zo nu en dan wat ik noem „esthetische werk stukjes" gemaakt. Ik doe dit vanuit een zeker plezier, ook om bepaalde beeldmiddelen uit te proberen, om de esthetische waarde alleen. Vaak hel pen deze werkstukjes me over een dood punt heen". De tentoonstelling van Hannie Maris duurt tot vrijdag 5 november a.s. De openingstijden zijn: dinsdag t/m vrij dag van 10.00-12.00 uur en 14.00-18.00 uur, vrijdagavond van 19.00-21.00 uur en zaterdag van 10.00-16.00 uur. Foto: Herman van Dam Zaterdag 9 oktober organiseerde de bewonersvereniging „Het Soester veen" een bus/boottocht voor haar leden en wijkbewoners uit het Smits veen. Om 8.30 uur vertrokken zij vanaf de Weegbreestraat richting Kalen- berg. Het weer was maar somber, maar naarmate het doel naderde kwam de zon. Onderweg maakte men een koffiestop en daarna ging men richting boot. Eenmaal aan boord werd men nader ingelicht over het natuurreservaat de „Weerribben". Na anderhalf uur va ren genoten allen van een broodtafel, voorafgegaan door een heerlijke kop soep. Naarmate de tijd verstreek wer den de 40 steeds jonger, en met veel pret werd de tocht voortgezet. Na nog eens anderhalf uur arriveerde men weer bij de bus en nam afscheid van de heer Jongschaap met de belofte het nog eens over te zullen doen. Terug in de bus ging men onder veel gezang en muziek richting Soest. Deze bus/boottocht heeft de mensen die elkaar dagelijks in de flats tegen komen, nader tot elkaar gebracht. Een scholier uit Baarn deed bij de politie aangifte van diefstal van zijn schooltas. De jongeman had zijn brom fiets gestald aan de Wiardi Beekman- straat, en ontdekte toen hij weg wilde rijden dat de tas, met zijn complete inhoud aan schoolboeken, etui, etc. verdwenen was. HORLOGER - JUWELIER - OPTIEK SOESTERBERGSESTRAAT 26 - SOEST - TELEF. 02155-12982 j Foto: Herman van Dam In de voormalige (èén-klassige) kleu terschool achter de Weegbreestraat wordt dezer dagen hard gewerkt. Over een paar weken moet het houten ge bouwtje dat nog niet zo lang geleden onderdak bood aan een aantal kleuters zijn omgevormd tot een buurthuis, waarin zich een groot aantal buurt-ac- tiviteiten gaan afspelen. Het streven is gericht op de datum van 1 november - dan moet het ge timmer en geschilder klaar zijn, zo dat het Smitsveen eindelijk over een mogelijkheid beschikt om de vereni gingen die in de wijk bezig zijn een dak boven het hoofd te bieden. Sinds een aantal activiteiten, zoals klaver jas- en bingo-avonden, niet meer in De Regentuuter kunnen plaatsvinden, zat men om zo'n onderkomen te sprin gen. Het nieuwe buurthuis komt er in eers te instantie ten behoeve van een vier tal in de wijk actieve verenigingen: de bewonerscommissie Weegbree straat, de bewonerscommissie Smits veen, de oudercommissie voor Turkse kinderen en de oudercommissie voor Marokkaanse kinderen. Deze vier groepen hebben, in nauw overleg met de gemeente en een aantal instellingen op welzijnsgebied, de handen ineenge slagen en zijn vast van plan van hun buurthuis, dat nog geen naam heeft, een echt buurtcentrum te maken. Te zijner tijd kan het aantal activi teiten misschien nog worden uitge breid, als ook de 2-klassige lagere school, enkele tientallen meters ver derop, beschikbaar komt. Met zichtbaar genoegen laat de voor lopige voorzitter van de stichting die nei Duurthuis moet gaan runnen, de heer B. Croeze, het gebouwtje zien. Het Nationaal Rusthuis voor Paarden, Stichting „De Paardenkamp", houdt a.s. zaterdag 16 oktober weer een Open Dag. Zoals altijd belooft deze dag voor paardenliefhebbers in en buiten Soest weer heel bijzonder te worden. De aanvang is om 14.00 uur precies. Extra feestelijk zal het zijn als de vier nieuwe gasten worden ingehaald, waarmee overigens De Paardenkamp voorlopig „vol" is. Het zijn vier po- nies: Tiras uit IJsselstein (21 jaar), Bianca uit Herkingen (22 jaar), Opaal uit Diepenheim (26 jaar) en Desiree, eveneens uit Diepenheim (22 jaar). Donderdagavond j.1. bleven, als gevolg van een technische storing, de over wegbomen bij het station Soest-Zuid, aan de Nieuweweg/Ossendamweg, gesloten. Bij de spoorwegovergang aan de Foekenlaan deed zich, wegens het zelfde euvel, eveneens een storing voor. Hier bleven de rode lichten branden. De technische dienst van de N.S. zorgde ervoor dat een en ander met een half uur weer in orde was. Er is nog plaats voor vrijwilligers, die op deze manier hun vrije tijd nut tig kunnen besteden, zegt hij. Inge nomen is hij met de samenwerking tus sen de (voorlopig) vier deelnemende groepen, die voorbeeldig verloopt. Trouwens, ook voor de medewerking van de zijde van de gemeente heeft hij niets dan lof. Hij roemt de voort varendheid waarmee het gemeentebe stuur aan het werk is gegaan, waar door - na een periode van 7 jaar vech ten voor een eigen buurthuis in het Smitsveen - deze oplossing binnen handbereik kwam te liggen. Welzijnswethouder Kingma, die de vorderingen ook in ogenschouw komt nemen, benadrukt het belang van het inschakelen van vrijwilligers bij de ze projecten. Voor de rest moet 't maar groeien, vindt hij. Binnen afzienbare tijd zal het Smits veen dus de beschikking hebben over een eigen buurthuis. Een uitkomst, en ongetwijfeld straks een middelpunt van de wijkactiviteiten in het Smits- Bij een inbraak in een afgesloten schuur achter een woning aan de Kerk straat werd vorige week een aantal bromfietsonderdelen buitgemaakt: 2 carburateurs, 2 schokdempers, een cylinder met zuiger en een ster-achter wiel. De daders waren de schuur binnengekomen door een ruit weg te nemen. Een sigarettenautomaat van een siga. renhandel aan de Steenhoffstraat werd in het weekend vernield, zonder dat de inhoud werd weggenomen. Vermoede lijk werd de dief tijdens de operatie gestoord en liet hij zijn buit maar achter. In de herfstvakantie voor de kinderen van de kleuter- en lagere school wor den er weer tal van aktiviteiten geor ganiseerd voor de kinderen in Soest. De Praatpaal aan de Molenstraat: maandagmorgen een kinderinstuif maandagmiddag een kinder-bingo dinsdagmorgen een spelletjes festijn dinsdagmiddag een kindertalenten jacht/songfestival woensdagmiddag minikermis woensdagavond een film voor vrou wen in alle leeftijden donderdagmorgen een knutselochtend donderdagmiddag een filmmiddag met tekenwedstrijd vrijdagmorgen een instuif gericht op het slotfeest vrijdagmiddag de grote afsluitmiddag in het teken van „zeerover' Voor verdere inlichtingen: De Praat paal, tel. 19546. Het Kruispunt aan de Albert Cuyplaan: Maandagmiddag: pannekoekfestijn maandagavond: kursus volksschilde- Een bewoner van de Willaertstraat deed aangifte van de diefstal van een bedrag van 100,-, dat was weggeno men uit een portemonnee die in de woonkamer lag. Doordat er een deur open was blijven staan tijdens de af wezigheid van de bewoner had de dief vrij spel. dinsdagmorgensleutelhangers ma ken dinsdagmiddag: poppenkastvoorstel. ling woensdagmorgen: moedergroep woensdagmiddag: poppetjes van brooddeeg maken donderdagmiddag: film met kleurwed- strijd donderdagavond: kinderbingo, vrijdagmorgen: spelochtend vrijdagmiddag: knutselmiddag vrijdagavond: songfestival Voor verdere inlichtingen: Het Kruis punt, tel. 21987. De Vangrail aan de Nachtegaal weg: Maandagmiddag: stuif-es-in dinsdagmorgen: excursie naar het politiebureau dinsdagmiddag: handenarbeidmiddag woensdagmorgen: excursie naar het Paardenkamp woensdagmiddag: kinderbingo woensdagavond: klaverjas en dam- competitie donderdagmorgen: excursie naar een drukkerij donderdagmiddag: spelmiddag vrijdagmorgen: excursie naar het Dierenasiel vrijdagmiddag: Ren Je Rot vrijdagavond: vleesfondue (vanaf 14 jaar) zaterdagmiddag: kinderkramenmarkt op de Koninginnelaan i.s.m. de winke liersvereniging 't Hart. zaterdagavond: Filmavond (vanaf 14 jaar) Iedere middag tussen 4 en half zes huiskamer voor jongeren vanaf 14 jaar. Voor verdere inlichtingen: De Vang rail, tel. 17615. 1 Op woensdag 20 oktober a.s. hebben de Hervormde Oude Kerkgemeente en de Geref. Wilhelminakerk de in binnen- en buitenland bekende theologe dr. Ellen Flesseman-van Leer uitgenodigd om een lezing te houden (met diskussie na K over de dialoog tussen de kerk en de Joden, 's avonds om 20.00 uur in „de Rank". Een 16-jarige Soester moest met breu ken en kneuzingen aan zijn linker voet per ziekenauto naar Zonnegloren worden overgebracht, nadat hij op het 1 kruispunt/Wiardi Beckmanstraat ten val was gekomen. Op zijn bromfiets reed hij over de Laanstraat in de richting van de Nieu- weg. toen een passerende vrachtauto, bestuurd door een 22-jarige Soester, wilde afslaan naar Wiardi Beekman- straat maar de bromfietser over het hoofd zag. Een botsing kon toen niet uitblijven. In een brief aan de gemeenteraad dringt de Milieugroep Soest aan op het herstellen van de oude regeling voor het ophalen van groot huisvuil, zoals die tot aan het begin van dit jaar bestond. Sinds januari 1982 wordt grof vuil alleen na telefonische oproep weg gehaald. Het is de milieugroep niet helemaal duidelijk of de nieuwe rege ling een experiment is, of dat de ge meente heeft besloten een en ander in het vervolg op de nieuwe manier te blijven doen. Zij zou het betreuren als het laatste het geval is. Argument voor het herstel van de oude regeling is voor de milieugroep vooral het feit dat onder de nieuwe regeling veel minder mensen de mogelijkheid tot hergebruik van de artikelen die werden weggedaan hebben benut. Het publiek wist nauwkeurig de datum waarop een en ander plaatsvond, en Spullenhulp kon goed inspelen op het vaste patroon bij het ophalen van het grof vuil. Deze mogelijkheid tot hergebruik van op zichzelf nog redelijk waardevolle huisraad e.d. is sedert de invoering van de nieuwe regeling vrijwel verloren gegaan. De milieugroep zou graag zien dat de oude regeling weer in ere werd hersteld. De milieugroep schrijft verder dat het argument dat er onder de oude rege ling te veel „gewoon" huisvuil werd meegenomen een en ander niet in de weg hoeft te staan. De gemeente zou dit kunnen tegengaan door het beslist niet mee te nemen, waaraan het pu bliek snel gewend zou zijn, zodat er bij de flats niet te veel rommel achter blijft, mits men daar consequent aan vasthoudt. De Milieugroep dringt aan op extra aandacht voor haar voorstel bij de be handeling en vaststelling van de be groting. Zij is inmiddels gestart met een handtekeningenactie, waarmee de mening van de bevolking van Soest wordt gepeild. Inlichtingen over deze actie zijn verkrijbaar bij de volgende telefoonnummers: 10992. 10084. 13452 Deze zeer veelzijdige vrouw heeft een grote rol gespeeld in het hoogste be leidsorgaan van de Wereldraad van Kerken. Haar denken heeft vele rap porten van de Wereldraad, van de Raad van Kerken en van de Hervorm de Synode beïnvloed vanwege haar grote kennis van de geschiedenis van de bijbeluitleg en van de dogmatiek (de leer der Kerk). Zojuist is bij Callenbach een belang rijk boek uitgekomen, dat dr. Flesse man-van Lees op l oktober door vrien den namens de hele oekumenische wereld werd aangeboden: „Met de Schrift tussen Kerk en Jodendom", waarin de belangrijkste van haar arti kelen in buitenlandse tijdschriften (in het Nederlands vertaald) zijn gebun deld. Haar invloed is wereldwijd! In bovengenoemd boek schrijft prof.dr. H. Berkhof: „Zij heeft als een der eersten en gedurende vele jaren nage dacht over de verhouding van Joden dom en Kerk. In Genève bij de Wereld raad heeft dr. Flesseman een grote naam". Die naam heeft zij ook bij onze landelijke Raad van Kerken maar haar werk „aan de basis", bijbel studies, bestemd voor het gewone ge meentelid, zijn in heel Nederland be kend. Zij preekt bijna elke zondag wel ergens in Nederland. Haar bekendste boek in onze eigen taal is „Geloven vandaag", een lekendogmatiek die reeds zijn vierde druk beleefde. In het voorwoord schrijft zij: „Ik heb bij het schrijven van mijn boek in de eerste plaats aan die lezers gedacht die chris telijk opgevoed zijn, maar die het nu allemaal niet recht meer zien zitten en onzeker geworden zijnverder ook aan hen die het verlangen hebben hun geloof nader te doordenken". Mevr.dr. Flesseman speelt een belangrijke rol in de „Sectie Geloofsvragen" van de Raad van Kerken. Bovendien geeft zijn jaarlijks een aantal gastcolleges in West-Duitsland en in de D.D.R. over de verhouding tussen Kerk en Israël. aar werk is in Canada en in de Ver enigde Staten zeer bekend. r. Flesseman is al jaren lang per soonlijk betrokken bij de rechtstreekse dialoog met Joden op Wereldraadni veau. Aan bijna alle vergaderingen heeft zij deelgenomen. Het is haar overtuiging dat de dialoog met de Joden niet geïsoleerd kan worden van de vraag naar de rechten van de Palestijnen. Zij vQ«e?™.?ed?ge onafhankelijke christin van joodse komaf en blaast nog steeds "dfr partij mee in de theologische vragen rond de Joden en de Staat 1ifÜ heeft een fijn orgaan om ^christelijk" anti-semitisme op te spo ren en aan de kaak te stellen. Zij ziet "Christelijk" antisemitisme onder ons in het gedachtenklimaat van hen die menen „dat de kerk in de plaats an Israël is gekomen", dat „de Joden rt"ST f gekruisigd hebben" en dat en door God daarom gestraft men^n omda* ze Jezus niet aanne- Woensdag 20 oktober belooft een inte ressante gedachtenwisseling te worden die voor iedere belangsteUende uit soesl.open staat. Het gesprek wordt ge- eid door ds. J. c. Greive. predikant van de Oude Kerk alhier. De toegang is vrij. pe bijeenkomst begint om 20.00 aü£; m 'óde Rank". het wijkcentrum ?r w Wilhelminakerk. 11

Soester Courant | 1982 | | pagina 10