Soest in cijfers en tabellen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen bestaat 65 jaar Brandweer viert bevorderingen en neemt afscheid „De Elzenhof' gaat - „De Balans" komt... Advies voor het Sfeervol gordijn. ïbiNNENhuis in Leer sen woningbouwprogramma 1983 in de provincie Utrecht - HET* cultureb CENTRUM IN SOEST Filmhuis: Possession Statistisch Jaaroverzicht 1981 verschenen: Tentoonstelling: André Spruit André Soester Courant van woensdag 13 oktober 1982 27 Oktober is het dan zover. De afde ling Baarn/Soest van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen-is opge richt in 1917, aan het einde van de eerste wereldoorlog. Zij werd opge richt om in de toen moeilijke tijden van distributie, aardappelgebrek en brand- stoffennood de huisvrouwen meer on derling contact te geven. Brandstoffen werden zelfs gezamenlijk ingekocht, terwijl eveneens een regeling voor de melk-distributie werd getroffen. Er werd in dat jaar een tentoonstelling ge organiseerd van hooikisten en kook- zakken en een lezing gehouden over melkpoeder en gecondenseerde melk. Het was de tijd dat het giroverkeer op gang kwam. Rijverbod Op de Soesterbergsestraat werd een 18-jarige inwoner van Baarn aange houden, omdat zijn rijgedrag de politie weinig vertrouwen inboezemde. Hij bleek inderdaad alcohol te hebben gebruikt. Na het afnemen van de bloed proef kreeg hij een rijverbod, gevolgd door een proces verbaal. Fotokalender van de Oude Kerk Ten bate van de verbouw van ,,De Drie Ringen", het wijkcentrum van de Her vormde Wijkgemeente De Oude Kerk aan de Kerkstraat, heeft ds. J. C. Greive een fraaie fotokalender uitge geven. De zwart-witfoto's van Richard Schmüll geven een interessant beeld van zowel het interieur als het exte rieur van de Oude Kerk. De kalender is tegen betaling van 6,- per stuk te verkrijgen bij de hervormde pastorie, Bartolottilaan 39. Per twee exemplaren betaalt men slechts io,-. Voor liefhebbers van een karakteris tiek stukje van Soest, of zij al dan niet bij de Oude Kerk horen", is het een bijzonder aardige aanwinst. In de loop van de 65 jaar is de afdeling gestadig gegroeid en groeit en bloeit nog steeds met 350 aktieve, enthousias te leden. Om het 65-jarig bestaan te vieren gaat men met vier bussen feestende dames naar Orpheus in Apeldoorn. Hier drin ken ze na aankomst een aperitief, waarna ze gezamenlijk dineren. Het hoogtepunt van de avond is America- America met Jos Brink en Frank Sanders. Na afloop wordt er bij een drankje met borrelgarnituur nog wat gebabbeld, alvorens de thuisreis te aanvaarden. De maandelijke aktiviteiten bestaan uit: Een koffie-ochtend met aktiviteit of spreker Een goed verzorgde middag met voor dracht of lezing Een wemdeling of fietstocht Een excursie. Verder zijn er diverse clubs (bridge, kegelen, volksdansen) en cursussen. Iedere maand ontvangen de leden het maandbericht van de afdeling en den ken en doen", het maandblad van de landelijke Ned. Ver.v. Huisvrouwen. Wilt u meer inlichtingen, belt u dan: Mevr. L. van Beek-Eekhart, Jos. Post- straat 270, tel. 22597 of mevr. W. Rijsdijk-Bruijne, Jac. Catsstraat 21. tel. 14668. Auto in beslag genomen De nieuwsgierigheid van de politie werd vorige week gewekt door een auto die in de nachtelijke uren over de Van Weedestraat reed. De bestuurder, af komstig uit Amersfoort, werd tot stop pen gemaand. Enig onderzoek bracht aan het licht dat de remleiding van het linker voor wiel lekte; de olie stroomde eruit. Ook de handrem bleek niet in orde. De wagen werd in beslag genomen voor verder technisch onderzoek. e Nachtegaalwee- stuif-es-in excursie naar het Donderdag 14 oktober: Zacht glooiende stoffen, fraai gedrapeerde motieven. Ze vormen het dekor van uw interieur, klassiek of modern. Ze brengen sfeer in uw huis. Kom eens kijken naar onze grote kollektie gordijnen en laat die stofjes eens door uw vingers glijden. Steenhoffstraat 46 telefoon 02155 -1 95 77. sleutelhangers ma. poppenkastvoorstei. moedergroep poppetjes van film metkleurwet kinderbingo pelochtend nutseimiddag igfestival -htingen: Het Krui* N klassiek: moJlerifsstraat 7 modern: laanstraat 22 :?74:i B<; Baarn tel. 02ir»l-l27t)7 k.de boer zoon bv adviseurs voor interieuren binnenhuisarchitektuursvm andenarbeidmiddae excursie naar het kinderbingo klaverjas en dam. excursie naar een spelmiddag excursie naar het en Je Rot esfondue (vanaf 14 kinderkramenmarkt aan i.s.m. de winke lart. ilmavond (vanaf 14 ssen 4 en half 2es jongeren vanaf 14 :htingen: De Vang- In een vrijwel geheet gevulde zaal van de kazerne aan de Lange Brinkweg heeft de Soester Brandweer vrijdagavond j.1. een groot aantal bevorderingen ge vierd en afscheid genomen van vier vooraanstaande korpsleden, pp een wij ze waarover men binnen het korps voorlopig niet zal zijn uitgepraat. Er viel ook heel wat te vieren op de traditioneel toch al feestelijke oktober- avond van het korps. „Officieel gedoe hoort daar bij", kondigde commandant J. Groart in zijn welkomstwoord al aan. In aanwezigheid van burgemeester Scholten en zijn echtgenote werden benoemingen en bevorderingen bekend gemaakt, diploma's uitgereikt en op hartverwarmende wijze afscheid genomen van vier „jarenlange steunpilaren", de heren Buss, De Bruin, Spelt en Van "Issen. ?e vrouw heeft een in het hoogste be- 2 Wereldraad van en heeft vele rap- Teldraad, van de n van de Hervorm- ed vanwege haar 5 geschiedenis van zan de dogmatiek nbach een belang en, dat dr. Flesse- >ktober door vrien- ele oekumenische eboden: „Met de k en Jodendom", kste van haar arti- ie tijdschriften (in taald) zijn gebun- is wereldwijd! In c schrijft prof.dr. leeft als een der e vele jaren nage- »uding van Joden- 'ève bij de Wereld- seman een grote eft zij ook bij onze m Kerken maar e basis", bijbel- 3r het gewone ge sel Nederland be- a elke zondag wel Haar bekendste taal is „Geloven endogmatiek die k beleefde. In het j: „Ik heb bij het Doek in de eerste gedacht die chris maar die het nu leer zien zitten en nverder ook aan ?en hebben hun enken". Mevr.dr. n belangrijke rol svragen" van de vendien geeft zijn gastcolleges in ieD.D.R. over de Kerk en Israël, ida en in de Ver kend. jaren lang per- de rechtstreekse p Wereldraadni- Hoezeer eendracht, inzet en vinding rijkheid eigen zijn aan het jonge korps - van de Soester brandweer, werd voor al duidelijk door de welhaast magistra le „uitvoering" van Ravels Boléro, door een zeer authentiek ogend ,,sym- ^fonie-orkest van de Soester brand weer", zoals commandant Groart het gelegenheids-ensemble roemde. Burgemeester Scholten prees de uit stekende onderlinge verhoudingen bin nen het korps, dat zich door de Soester ^gemeenschap gedragen mag weten. of had hij voor de grote inzet en het 'verantwoordelijkheidsgevoel, dat met name blijkt uit het feit dat ongeveer de helft van het ruim vijftig leden tel- lende korps in het afgelopen jaar weer druk had gestudeerd en geoefend, waarvan het succes deze avond zijn bekroning kreeg in de vorm van een fors aantal diploma's, benoemingen en bevorderingen. „Als we elkaar steu nen, zal het met de brandweer in Soest waarachtig wel gaan", zei de heer Scholten, doelend op de bezuinigingen die het korps evenmin voorbij zullen gaan als de rest van Soest. „Maar koffie zonder koek smaakt even goed als koffie met koek", meen de de heer Scholten. In rap tempo reikte de burgemeester vervolgens benoemingen tot adspirant- brandwacht uit aan de heren J. J. Blijleven, N. J. van Eijk, F. A. Smink en H. M. Groart. Tot brandwacht 2e klasse werden bevorderd de heren H. T. Diemers, J. J. beentjes en J. H. B. van Zon. De heren Groart, Leentjes en Van Zon ontvingen tevens het di ploma 2e klasse. Tot brandwacht le klasse werden be vorderd de heren J. W. van Arkel, P. Floor en A. A. Tolboom,-die tevens het le klasse-diploma kïegen uitge reikt, alsmede de heer R. G. C. C. Steenman, die het diploma hoofd brandwacht ontving. Tot hoofdbrandwacht bevorderde de burgemeester de heren A. v.d. Baan, F. J. Groart, R. v.d. Kolk en J. A. M. Leurs, en tot adspirant-onderbrand- meester de heren M. R. W. Onwezen en I. J. Stolk. Tenslotte ontving de heer J. Th. Bak ker uit handen van mr. Scholten zijn bevordering tot plaatsvervangend commandant in de rang van hoofd brandmeester. Daarmee was het eind van de feeste lijkheden overigens nog lang niet be reikt; burgemeester Scholten kon nog een aantal diploma's overhandigen: aan de heren W. Kok, G. H. Schuurs, J. J. Veldhuizen, H. H. Schippers en H. T. Diemers het „Persluchtdiplo ma", aan de heren H. J. van Assen en C. van Essen het „Diploma Technisch Hulpverlener" en aan de heren J. Dog- terom, L. E. v.d. Hoek, R. G. Steen man. A. v.d. Baan, R. v.d. Kolk en I. J. Stolk het diploma „Hoofdbrand wacht". V.l.n.r. de heren Scholten, Spelt, Buss, De Bruin en Van Essen. Na een korte onderbreking stond het afscheid op het programma van de vier korpsleden die de Soester Brand weer hetzij wegens hun leeftijd, hetzij wegens vertrek naar elders verlaten. „Steunpilaren", aldus burgemeester Scholten, sprekend tot alle vier. „Pri ma brandweermannen, zonder wie het korps niet op zulk een voorbeeldige wijze zou hebben kunnen functione ren". De lovende woorden die mr. Scholten elk van hen toevoegde golden in het bijzonder voor dr. Buss. „Hij bewees hoe onjuist de opvatting is dat mensen die 't druk hebben, er naast hun werk niet veel bij kunnen doen. Laat dr. Buss het voorbeeld zijn voor alle man nen die wel bij de brandweer zouden willen, maar die dat niet denken te kunnen combineren met hun dagelijk se werkzaamheden", aldus burge meester Scholten. „Als je wilt is het te combineren! Vervolgens overhandigde de heer Schol ten dr. Buss de Erepenning van de Gemeente Soest in zilver, voorzien van de inscriptie „uit erkentelijkheid voor bewezen diensten aan de gemeen schap van Soest". Voor hun activiteiten in het korps ontvingen dr. Buss het Kruis voor 12^ jaar brandweerdienst, en de heer Spelt de gesp voor 20 jaar brandweer dienst, terwijl de heren De Bruin en Van Essen tenslotte de officiële pen ning kregen uitgereikt voor resp. 16 en 15 jaar brandweerdienst. Namens de brandweervereniging voer de de nieuwe voorzitter, de heer C. A. Raadt, het woord. Hij bood de schei dende leden naast zijn gelukwensen en een cadeau nog iets anders aan: de heren De Bruin en Van Essen hun be noeming tot buitengewoon lid van de vereniging, de heer Spelt zijn benoe ming tot lid van verdienste, en de heer Buss tot erelid van de vereniging. Hartelijke woorden werden ook ge sproken door de heer Betterei, com mandant van het brandweerkorps uit het Duitse Kevelaar, waarmee het Soester korps uitstekende contacten onderhoudt. Muisstil was de zaal vervolgens onder het optreden van het korps als quasi- symfonie-orkest, dat met schitterend nagemaakte instrumenten de Boléro van Ravel vertolkte, zij het dat de muziek van de band kwam. Boven de hoofden van de musici werden tege lijkertijd dia's uit het „verleden" van de vier scheidende korpsleden ver toond, hetgeen het publiek van tijd tot tijd tot grote hilariteit bracht. Het was commandant Groart die - in dichtvorm - van zijn bewondering en dankbaarheid jegens de heren Buss, Spelt, de Bruin en Van Essen blijk gaf. Het laatste woord was aan dr. Buss, die bekende de officiersrang te hebben bekleed zonder ooit examen te hebben afgelegd. Hij maakte het korps zijn complimenten en noemde het onge kend dat de brandbestrijding in Ne derland nog altijd op vrijwilligers leringen heeft zij haar overtuiging de Joden niet n van de vraag Palestijnen. Zij nkelijke christin Jlaast nog steeds de theologische en en de Staat fijn orgaan om itisme op te spo- stellen. Zij ziet lemitisme onder dimaat van hen irk in de plaats dat „de Joden rebbenen dat laarom gestraft sus niet aanne- Jelooft een inte- seling te worden ngsteUende uit ïsprek wordt ge- 'eive, predikant r. De toegang is aegint om 20.00 et wijkcentrum Vilhelminakerk, Met ingang van vrijdag 15 oktober a.s. gaat er het nodige veranderen bij antiekhandel „De Elzenhof" aan de Burg. Grothestraat. In de eerste plaats zal mevrouw A. J. Sweringa, die zich hier zes jaar geleden, komend uit Leersum, vestigde, Soest gaan verlaten om opnieuw in Leersum te beginnen met een zaak in Hollands antiek. In de tweede plaats brengt dit met zich mee dat de zaak een andere naam zal krijgen: „De Balans", omdat mevrouw Swerin ga de naam van De Elzenhof „meeneemt" naar Leersum. Vanaf 15 oktober zijn het haar zoon en schoondochter, Kees en Else Else- naar, die De Balans zullen runnen, in het aanbod goed Hollands antiek, geen „grootmoederstijdspullen", zoals mevrouw Sweringa het uitdrukt zal géén verandering komen. Ook in Leersum zal mevrouw Swerin- ga nog over een grote klanten- en ken- ga zich beperken tot het „betere goed", nissenkring, zodat zij zich over de dat haar zaak in Soest een unieke repu- toekomst geen zorgen maakt, tatie heeft gegeven. In haar „nieuwe" Toch laat ze in Soest een grote kring woonplaats beschikt mevrouw Swerin- van afnemers en bekenden achter. Het „Symfonie-orkest van de Soester Brandweer" in actie. Foto: Herman van Dam steunt, terwijl de verantwoordelijk heden zeer zijn toegenomen. Met na druk sprak de heer Buss zijn blijd schap uit over het nieuwe materieel en roemde het uitstekende contact met het gemeentebestuur. „Door de econo mische crisis kan niet alles meer, maar ik hoop dat het gemeentebestuur zich bewust blijft van de enorme be tekenis van de brandweer, temeer nu de ontwikkeling naar de bredere ram penorganisatie een veel groter be roep mee zal brengen op de inzet en de verantwoordelijkheid van de korps leden dan tevoren. „Er zal veel van jullie worden gevergd", aldus dr. Buss. Aan het adres van het gemeentebe stuur richtte dr. Buss het pleidooi om de besnoeiingen zo zorgvuldig uit te voeren dat het karakter van de brandweer volledig kan worden ge handhaafd. „Dat vraagt motivatie, maar ook geld. Ik hoop dat de gemeente zal besef fen hoe goedkoop de brandweer van Soest is, en dat zij uitermate zuinig op dit geweldige korps zal zijn", aldus dr. Buss, die tenslotte als zijn overtui ging uitsprak dat er, evenals in een vliegtuig, minstens twee beroepsmen sen in de leiding van het korps nodig zijn. Aan het einde van de zeer geslaagde avond werden de Jelle Luyben-wissel- bekers uitgereikt aan de heren H. H. Schipper (le prijs), B. Fabriek (2e prijs) en J. van Zon (3e prijs). De Adviescommissie Verdeling Rijks- steun Woningbouw (AVRW) in de pro vincie Utrecht heeft onder voorzitter schap van gedeputeerde drs. A. Scha penk aan de minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening een advies uitgebracht over het woning- bouwprogramma 1983. Het advies om vat in totaal 13.636 woningen en woon eenheden. In dit artikel zijn inbegre pen 1.333 gesubsidieerde woningen, de „overloop naar 1983" van grotere com plexen, die in de loop van dit jaar zijn goedgekeurd. De gemeenten in de provincie Utrecht hebben bouwprogramma's voor 1983 opgegeven van in totaal 20.449 wonin gen en wooneenheden. De correctie van de AVRW op de bouw programma's is aangebracht op grond van de streekplannen, planologische en procedurele problemen, die de uit voering in 1983 onwaarschijnlijk ma ken en op grond van een evenwichti ge verdeling van de te realiseren wo ningbouw over de aangegeven perio de. Het geadviseerde aantal van 13.636 is onderverdeeld in de volgende cate gorieën 5.022 woningwetwoningen, 1.188 woningwetwoningen, 3.993 premiehuurwoningen, 580 premiehuureenheden, 1.747 premiekoopwoningen A, 431 premiekoopwoningen B, 675 woningen in de vrije sector. De minister zal aan de hand van het advies van de Coördinatie Commissie Verdeling Rijkssteun Woningbouw (CCVRW) uiteindelijk een beslissing nemen in hoeverre met het beschikba re budget tegemoet kan worden geko men aan de adviezen uit de provin cies. Het aantal van 13.636 is in eerste in stantie niet uitgesplitst naar alle af zonderlijke gemeenten. Voor de stad Utrecht, de groeistad Amersfoort en de groeikernen Nieuwegein en Houten is dat wel gedaan. Die verdeling ziet er als volgt uit: stad Utrecht: 2.259 woningen en woon eenheden, groeistad Amersfoort: 1.708 woningen en wooneenheden, groeikern Nieuwegein: 1.533 woningen en woon eenheden, groeikern Houten: 808 wo ningen en wooneenheden, alle andere gemeenten samen: 7.328 woningen en wooneenheden. Regie: Andrzej Zulawski Het verhaal is onvoorstelbaar eenvou dig van opzet. Een man (Sam Neill) komt terug van een lange reis en ont dekt dat* zijn vrouw (Isabelle Adjani) een minnaar heeft (Heinz Bennet). De ze minnaar heeft echter ook de indruk door haar te worden bedrogen. Waar is de vrouw immers, wanneer ze noch bij de ene, noch bij de andere man is? Ze blijkt zich op te houden in een ongemeubileerd appartement, dat ge legen is tegenover de Berlijnse muur. In een verduisterde kamer koestert zij een monsterachtig wezen, dat haar bevrediging geeft. Alle elementen voor een goedkoop grie zel-melodrama zijn aanwezig, maar Zulawski weet de effecten daarvan te omzeilen door alleen gebruik te ma ken van de spanning, die ermee wordt opgeroepen. Hij heeft in Possession niet alleen personen willen filmen, maar ook ideeën, symbolen en krach ten. De gesprekken die zij voeren, vaak hysterisch schreeuwend, gaan soms schijnbaar over uiterlijke gebeurtenis sen, maar bijna altijd is er een ver wijzing naar de dualiteiten waarii' Zulawski's wereldbeeld is opgebouwd Zoals de duivel en god, ziel en lichaam geloof en toeval, lust en kuisheid, licht en donker, verbeelding en werkelijk heid. Zo gemakkelijk als de 'persona ges in de film worden opgevoerd, zo gemakkelijk verdwijnen ze ook weer Hun strijd is een strijd van tegenge stelde krachten, en dan is het vanzelf sprekend dat er verliezers zijn. Som migen worden door een tegenstander uit de weg geruimd, anderen veran deren door een metamorfose in ie mand anders en er zijn er ook die zonder veel bedenkingen zelf een feind aan hun leven maken. Possession ontleent zijn kracht voor een belangrijk deel aan zijn perfekte dialoog. De keuze van West-Berlijn als plaats van opname is ideaal geweest»^ Een moderne horror. Volgende week in het filmhuis het op merkelijke debuut van Anette Apon: 4$ GOLVEN (1982). Deze Nederlandse. film is gebaseerd op het boek Waves"; van de Engelse schrijfster Virginia Woolf. Aanvang: 21.00 uur. Entree5,-/leden en cjp ƒ4,-. Tot en met 29 oktober: Onderwijs Het aantal leerlingen bij het gewoon lager onderwijs is in 1981 opnieuw ge daald. Stonden per 16 oktober 1980 nog 3.751 leerlingen ingeschreven, op de zelfde datum in 1981 was dat 3.534. Uit- geslpitst naar richting: Openbaar: I.079, Prot. Chr.: 1.076, R.K.: 1.014, bijz. neutraal: 265. Bij het kleuteronderwijs daalde het aantal leerlingen van 1.077 tot 1.057. Uitgesplitst: Openbaar: 351, Prot. Chr.; 323, R.K.297, bijz. neutraal; 86. Het MAVO-onderwijs werd gevolgd door 1.164 leerlingen (in 1980: 1.161). Daarvan openbaar: 230, Prot! Chr.: 331, R.K.414, bijz. neutraal: 189. Het Griftland Collega zag het aantal leerlingen toenemen van 786 tot 835. Bibiotheek Het aantal uitleningen daalde van 515.801 (1980) naar 502.686 (1981). Het boekenbezit bestond uit: 63.712 boeken voor de volwassenen, 7.784 voor de jongeren, 40.093 voor de jeugd en 3.381 voor de schoolmediatheekdienst. Samen dus een aantal van maar liefst 114.970 exemplaren. Het aantal leden van de bibliotheek liep iets terug: van 11.579 in 1980 naar II.377 in 1981. Zwembaden Het bezoekersaantal aan het Natuur bad steeg van 90.648 in 1980 tot 104.785 in 1981. De Turf boekte minder bezoe kers: van 23.575 terug naar 20.103. Het aantal zwemdiploma's dat werd uitgereikt zakte van 839 in 1980 naar 591 in 1981. Slachthuis Het aantal slachtingen in Soest liep terug van 3830 in 1980 naar 3.578 in 1981. Geslacht werden: 1.543 runderen, 67 kalveren, 1 nuchter kalf, 1,115 varkens, 801 schapen en lammeren, 36 geiten en 15 paarden. Gas, water, elektra Het verbruik van gas daalde van 72.197.880 m» in 1980 tot 68.168.015 m3 in 1981. Ook het waterverbruik nam af: van 2.880.992 m3 tot 2.770.079 m3. Het elektriciteitsverbruik liep terug van 110.838.696 kwH tot 108.111.880 Kwh. Verkeersongevallen Het totaal aantal verkeersongevallen liep terug van 859 in 1980 naar 672 in 1981. In het afgelopen jaar waren daar bij drie doden en 165 gewonden betrok ken. Telefoon De telefoonaansluitingen namen in Soest toe van 14.744 tot 15.103. Sociale zorg Het totaalbedrag aan uitkeringen krachtens de algemene bijstandswet nam toe van 8.443.966,51 tot 10.357.736,62. Politie Het aantal processen-verbaal steeg van 2.820 in 1980 tot 3.520 in 1981. Het aantal ter kennis van de politie ge komen misdrijven steeg van 1.421 in 1980 tot 1.510 in 1981. Ruim twee-derden 1980 tot 1.510 in 1981. Ruim twee-derde van die gevallen betreft diefstal: 1.046. Er werden 200 gevallen van vernieling gemeld. Brandweer Het aantal alarmeringen ln Soest en Soesterberg daalde van 84 in 1980 tot 65 in 1981. De totale schade door brand be liep in 1980 een bedrag van 5.797.525,-. In 1981 was dat bedrag fors lager: 500.610,- Informatiecentrum Het aantal bezoekers aan het gemeen telijke informatiecentrum daalde van 5.310 in 1980 tot 4.485 in 1981. Het aantal telefonische verzoeken om informatie steeg echter van 2.427 in 1980 tot 2.878 in 1081. De Amersfoortse kunstschilder André Spruit maakt voornamelijk grote schilderijen, die opvallen door uitver grote details van de werkelijkheid om ons heen. Vakkundig opgezet in zo wei nig mogelijk verschillende kleuren. De leraar/dichter André Spruit is een autodidact, zijn tentoonstelling is dagelijks (ook in het weekend) te be zichtigen van 14.00-16.00 uur. Artishock expositie 1.264 ha ter beschikking, terwijl als zuiver woongebied 755 ha wordt ge bruikt. Het vliegveld neemt van de Soester bodem in totaal 385 ha in beslag. Wegen (in alle soorten) be slaan een oppervlakte van ruim 75 ha, industrieterreinen ruim 96 ha en sport terreinen ruim 52 ha. Aan „droog na tuurlijk terrein" heeft Soest een dikke 142 ha. Bevolking Op 31 december 1981 telde de gemeente Soest 40.670 inwoners, waarvan ruim de helft (20.938) vrouwen waren. Ge zien de stand op 1 januari van het vorig jaar (40.778) is de bevolking dus weer enigszins afgenomen, namelijk met 108. Het aantal geboorten liep terug yan 541 in 1980 tot 446 in 1981. Het aantal sterfgevallen bleef nagenoeg gelijk: 305 in 1980, 307 in 1981. Van het totaal van 40.670 inwoners wonen er 5.702 in Soesterberg. Van alle 40.670 Soester waren er 8.849 hervormd, 3.301 gereformeerd, 1.204 behoorden tot de „gereformeerde ge zindte", 13.903 waren rooms-katholiek en 933 Mohammedaans. 1.964 behoor den tot andere kerkgenootschappen en 10.516 personen behoorden niet tot een godsdienst of van hen was het onbe kend. Het aantal huwelijken liep terug van 206 in 1980 tot 155 in 1981. Daarvan werden er 64 gevolgd door een kerke lijke plechtigheid. Bij 100 van de 155 huwelijksvoltrekkingen waren zowel bruid als bruidegom woonachtig in Soest. Zowel bij de mannen als bij de vrouwen was men het trouwlustigst in de leeftijdscategorie van 25 tot 29 jaar. Het aantal huwelijken in Soest ligt overigens beduidend lager (3,8 per 1000 inwoners) dan in de rest van Neder land (6 per 1000). Het aantal echt scheidingen bedroeg in Soest vorig jaar 68 (1980: 73). Van de overleden inwoners van Soest werden ca. 60% (178) begraven en 40% (122) gecremeerd. Van de in Soest gevestigde buitenlan ders (afgezien van de Amerikaanse militairen in Soesterberg, maar wel inclusief hun vrouwen en kinderen) heeft de grootste groep (763) de Turkse nationaliteit. Daarna volgen met 681 de Amerikanen, met 158 de Marokkanen en met 137 de Britten. Verder waren er in 1981 87 Duitsers, 48 Italianen en 29 Belgen. Het aantal aangevraagde rij bewijzen steeg van 4.136 in 1980 tot 4.697 in 1981 en het aantal aangevraag de paspoorten daalde van 4.702 in 1980 tot 4.658 in 1981. Volksgezondheid Het aantal meldingen van infectie ziekten steeg van 33 in 1980 tot 37 in 1981. 20 Meldingen hadden betrekking op salmonellose (een vorm van para- tyfys), 10 op een geslachtsziekte. Het aantal verpleegdagen in Zonne gloren nam iets af: van 47.616 tot 46.509. De gemiddelde verpleegduur liep ook iets terug, van 13.76 dagen in 1980 tot 13,25 dagen in 1981. Het aantal bezoeken aan de polikliniek steeg daar entegen van 51.081 tot 52.866. Het aantal leden, aangesloten bij de Kruisvereniging, nam toe: van 8.193 in 1980 tot 8.313 in 1981. Volkshuisvesting De woningvoorraad in Soest steeg van 14.239 in 1980 tot 14.423 in 1981. De toe neming van 184 woningen werd veroor zaakt door 210 nieuwe huizen, terwijl er 26 om verschillende redenen uit het woningbestand werden verwijderd. Van de 14.423 woningen in de gemeente Soest zijn er 3.974 in eigendom van de woningbouwverenigingen, de overige 10.449 van particulieren. Het totaal aantal woningzoekenden bedroeg per 31 december 1981 2.993. Vorige week verscheen het jaarlijkse statistische overzicht van de gemeente Soest, met alle cijfers die betrekking hebben op de ontwikkelingen binnen de gemeente in het jaar 1981. Met een omvang van 138 pagina's is het een kloek boekwerk geworden, dat de geïn teresseerde inwoner van Soest voor 5,- bij het gemeentelijke Informatie centrum kan kopen. Het boek bevat cijfermateriaal over bodemgebruik, bevolking, volksgezondheid, huisves ting, politieke gezindte, onderwijs, ontspanning en ontwikkeling, werk loosheid, landbouw, nijverheid en ver keer, en een aantal overzichten die betrekking hebben op Sociale Zaken, het rechts- en gevangeniswezen en de brandweer. Een greep uit de inhoud: Bodemgebruik Van de totale oppervlakte (4614 ha) Is het grootste deel bos: maar liefst 1.466 ha. Voor agrarisch gebruik is Plakker aangehouden Een 27-jarige plaatsgenoot werd door een politiepatrouille aangetroffen op de hoek van de Eigendomweg en de Nieuweweg. In zijn auto bevonden zich een aantal affiches, die hij tijdens zijn nachtelijke omzwerving door Soest plakte op plaatsen waar dat niet is toegestaan. De politie nam de 50 reste rende aanplakbiljetten in beslag, als mede een emmer met lijm. die echter bij De Balans evengoed terecht kunnen als bij De Elzenhof. Mevrouw Sweringa heeft prima erva ring opgedaan in Soest en ze wil de klantenkring graag bedanken voor het grote vertrouwen dat zij in die zes jaar heeft ondervonden, in de zeker heid weer haar zoon en schoondochter minstens evenveel vertrouwen zal willen schenken. Met de directiewisseling die a.s. vrij dag plaatsvindt is het al de vijfde ge neratie in de familie van mevrouw Sweringa die zich met de antiekhandel bezighoudt. De dagelijkse leiding van De Balans komt in de bekwame handen van schoondochter Else te lig gen. „De Balans" zal voortaan de gehele maandag gesloten zijn. Op de overige dagen zijn de openingstijden: van 13.00 tot 18.00 uur, op vrijdag uiter aard tot 21.00 uur en zaterdags van 10.00 tot 17.00 uur.

Soester Courant | 1982 | | pagina 11