Uitstekend geslaagd^ winkelactie van Winkelkring Van Weedestraat 1 „VAARDERHOOGT i. Typwedstrijd Van de Ven groot succes Gehannes... DOE-HET-ZELVERS !U Tijdens winkelactie Van Weedestraat: rr 05 ■JVMmm gSdfe.J:,« «Sr 2id_ Rondje Terug van weggeweest De verhuizing zit er op. Niet die van Arie en Marie, want Beroepskeuze Toen Arie's kinderen nog de leeftijd hadden dat het bestaan van Sinterklaas een absolute zekerheid was, kwam zijn zoon hem wekelijks op de hoogte stellen van zijn toekomstplan nen. Dat waren er nogal wat. Achtereenvolgens zon hij naar Afrika vertrekken, machinist en boswachter worden, kortom alles wat hem maar even leek werd ais toekomstig beroep in gevuld. De beroepen van arts, tandarts en specialist kwamen niat op zijn lijstje voor. Wt uitzondering van het vuil nisman spelen trok hem het be roep van ambtenaar, in welke overheidsdienst dan ook, even min aan. Wij zien wel 'twiaWea waard Lichtgewonden bij aanrijding voor Bemesten, waarmee en wanneer... deel I) Soester Courant van woensdag 13 oktober 1982 Ondanks de weersomstandigheden, die de activiteiten in de open lucht soms het karakter gaven van een echte strijd tegen de elementen, kunnen de geza menlijke winkeliers van Winkelkring Van Weedestraat terugzien op een voortreffelijke winkelactie, j.1. zater dag gehouden. Onder het motto „Win- keikring Van Weedestraat - het winke len waard" organiseerden zij een win kelevenement dat klonk als een klok. Het zwaartepunt van de activiteiten lag, mede door het slechte weer, dik wijls eerder aan de binnenkant van de deelnemende winkels dan aan de buitenkant, ofschoon velen de regen trotseerden en alsof er weinig aan de hand was bleven doorgaan. Onder bestaande of geïmproviseerde luifels kon men trouwens nog redelijk droog- blljven. De hele dag door was er een gesta- diger-belangstelling van het winkelen de publiek, maar het meeste volk was toch „op de been" toen kort na de mid- dag_.de lucht wat helderder werd en hier en daar een dun zonnestraaltje door het wolkendek kon breken. Hoogtepunt van de dag was voor de winkeliers de uitreiking van de eerste prijs van de Etalagewedstrijd. De jury, bestaande uit mevrouw P. Schol ten, de echtgenote van de burgemees ter, de heer P. Ekel en notaris M. H. A. van Veeren, had vrijdag al de ronde gemaakt langs de verschillende etala ges. Er moet diepgaand overleg zijn gepleegd, maar tenslotte is de fir ma Middelman als eerste uit de bus gekomen met de fraaiste en meest originele etalage, niet het minst door de aanwezige kamelen. Zaterdagmorgen om elf uur vond de uitreiking van de eerste prijs plaats; burgemeester Scholten overhandigde een fraaie oorkonde en een plaquette - met de inscriptie; „Winkelkring Win kelier 1982". Bovendien was er een ticket voor een reis van twee personen naar Mallorca. Met een korte toespraak bracht bur gemeester Scholten hulde aan de ondernemingslust van de deelnemende „Typen is een vaardigheid die ieder een zou moeten beheersen". Dat was de eerste zin van de opgave die de lelnemers aan de typwedstrijd bij ntoorboekhandei Van de Ven, Steen- lOffstraat, zaterdag j.1. dienden te produceren". Dat heel wat Soester in- etenen die vaardigheid uitstekend jeheersen werd duidelijk door de on verwacht grote deelname aan de wed- ijd, waardoor de uiteindelijke prijs uitreiking een uur moest worden opge- fchoven. De jury, bestaande uit de heer H. van den Oosterkamp, bedrijfsleider, en mej. H. van Hooft van Instituut :,Hulscher, had het dan ook drukker dan voorzien bij het bepalen van de ^prijswinnaars. Bovendien konden niet alle deelnemers op tijd worden bereikt. Zij hebben inmiddels een persoonlijke brief gekregen, met het door hen ver- vaardigde werkstuk en een ballpoint. Peelnemers waren er in drie catego- rieën: Groep 1: tot 12 jaar, groep 2; 12 tot 18 jaar, en groep 3: 18 jaar en ouder. Bij de prijsuitreiking, die om 16.30 uur in de winkel aan de Steen hoffstraat plaatsvond, werd aan de winnaars ook een bloemetje overhan- digd. ï)e uitslagen waren: iGroep (tot 12 jaarApnen^ieke Wes terink, met 98 aanslag'en per miiiuut'; Zij won een portable schrijfmachine I ter waarde van 245,-. Groep 2 (12-18 jaar); Anita Hilhorst, met 261 aanslagen per minuut. Zij won eveneens een portable schrijf machine. De andere deelneemsters en hun resul taten waren: Willeke Kalshoven 187 aanslagen; Ve- ronica Zwalve (153); Judith Verhoef (136); Karin van de Hof sloot (108); Janette van den Breemer (83); Chris ten Floor (71); Silvia Huisman (59) enMarion Stolwijk (36). Groep 3 (18 jaar en ouder): mevr. H. Kersten-Frankena, met 321 aansla gen per minuut. Zij won de elektrische Smith Corona C420 schrijfmachine ter waarde van 575,-. De andere deelnemers en hun resul taten waren: Mevr. H. J. Bakker Vreeken (318); Trudy van der Veer (300); Marianne Polman Tuin-Vermeer (275); mevr. A. Schouten (274); Helma Merts (272; A. J. H. v.d. Haar (251)Betty Kuyven- hoven (244) mevr. M. v.d. Bree mer (241); mej. S. C. Floor (219); Eve Bosboom (208); Henriëtte Gelder blom (202); Annemieke Meeder (201); Lyndie Molenaar (201); E. Stolwijk (171) en Marja van Hofslot ^150). De heer V.d. Oosterkafh^f wak zeer* enthousiast over de deelname. „Een uitstëkerid geslaagdê factie, die 'heel goed is aangeslagen. Reken maar dat we dat nog eens doen' winkeliers „Ga zo door, Van Weede straat. Het gemeentebestuur heeft veel waardering voor dit soort initiatieven en zal ze ondersteunen. Ondanks de parkeerproblemen is de Van Weedestraat een winkelstraat die moet blijven". Eervolle vermeldingen waren er voor de firma Joh. Mets en Boutique des Fleurs. Grote deelname aan slagzinwedstrijd. Oplossing was: „Winkelkring Van Weedestraat - het winkelen waard". De uitslagen van de slagzinwedstrijd ter gelegenheid van de winkelactie in de Van Weedestraat - waarvan het motto tegelijk ook de oplossing was - luiden: le prijs: crossfiets, gewonnen door: G. v.d. Heuvel, Thorbeckestraat 1. 2e prijs: Radio-cassetterecorder, ge wonnen door T. v. Diermen, Vinken- weg 22. 3e prijs: Trainingspak, gewonnen door: R. Hermsen, Steenhoffstraat 43a. iSÈÈm Overige prijzen: 50 waardebonnen van 10,-, gewonnen door: N. v. Tol, Burg. Grothestraat 20. M. Versteeg, Stadhouderslaan 2. H. v.d. Berg, Beetzlaan 125. E. v.d. Berg, Beetzlaan 125. O. Everts, Ereprijsstraat 28. Herman van Dam door Arie Wandelaar Jammer U heeft van Arie nog de uit komst tegoed van zijn bespre king met een aantal Soester zakenmensen. Het ging er tij dens die bespreking om of men rond december bereid zou zijn de uitgaven voor allerlei win kelacties, in samenwerking met het kopende publiek, te be stemmen voor Polen. Arie dacht daarbij aan de mogelijk heid een aantal Poolse kinde ren een vakantie in Soest te la ten doorbrengen. Op zijn ma nier heeft Arie Jaarvoor afge lopen donderdag een pleidooi gehouden. Het is hem jammer genoeg niet gelukt voor zijn plannen handen op elkaar te krijgen. Het doel zag men wel zitten, de tijd van voorberei ding achtte men te kort. Arie is het daar niet mee eens, maar zowel 't een als 't ander is onbewijsbaar. Is daarmee het plan, Poolse kinderen naar Soest te halen, van de baan? Geen sprake van. In een la ter telefoongesprek heeft men Arie laten weten dat zijn voor- stek roet een ruimere voorbe- nMTOfstijd, in een later sta- flkhWel haalbaar zou kunnen i^B. Dat geeft de burger dan toch weer een beetje moed. Hoe Arie dat „later" aan de vork gaat steken weet hij nog niet. Maar dat een aantal Pool se kinderen Soest te zien zal krijgen staat voor hem en een aantal medestanders vast. wij zijn voorlopig nog niet uit ons huisje te branden. Neen, Arie doelt op de terugkeer van een groot aantal bejaarden in Braamhage. In de lente van dit jaar werden ze naar elders in Soest „geëvacueerd". Dat kwam omdat Braamhage niet meer aan de voorschriften van de overheid voldeed, en daardoor in de steigers moest. Oude mensen moet je nooit verkassen, luidt het gezegde. Wat de bewoners van Braam hage betreft was er geen ont komen aan. Papieren voorschriften wegen zwaarder dan wat mensen soms willen. De verhuizers van van 't Net hebben het er druk mee gehad. Zowel heen als terug zijn ze zuinig met de spulletjes omge sprongen die oude mensen soms zo dierbaar zijn. In Braamhage, Arie is zich daar van gaan overtuigen, is alles na de terugkeer van de bewo ners weer net als vroeger. Slechts één verschil. Het ziet er frisser, moderner en aan gepaster uit. Van opnieuw le ren wennen aan een oude ver trouwde omgeving lijkt geen sprake te zijn. „Het is net", vertelde een 88-jarige bewoon ster, „of ik weer thuis ben". Een beter compliment kan be stuur en directie van deze be jaarden-inrichting nauwelijks gemaakt worden. Welkom thuis dan maar, ook namens Arie. Als vader hoop je dat je kind al op de lagere school een beet je inzicht krijgt in wat wel en niet de moeite waard is om huiswerk voor te maken. Dat is een misvatting geweest, want heel wat Soester leraren hebben achter het lieverdje moeten aanhengsten om hem bij zijn werk te houden. Toen Sinterklaas al lang niet meer voor hem bestond kwa men ook de mogelijk in te vul len beroepen voor zijn toe komst niet meer ter sprake. Als wij in die richting, na ken nis te hebben genomen van de rapportcijfers, een balletje opgooiden dan luidde stee vast het antwoord: „Pa, wij zien wel". Een opmerking die ons niet veel wijzer maakte, maar wel van gevoel voor rea liteit getuigde. Want stel nou eens dat zo'n jongen medisch specialist zou zijn geworden. Een beroep dat Arie wel voor hem zag zitten. Als medisch specialist ben je bezig met iets waar de mensen maar één ding van hebben: hun lichaam. Daarop wil, voor zover Arie bekend, niemand bezuinigen. Toegegeven, de tandarts kun je nog even uit stellen, maar als je wordt ge adviseerd een bezoekje aan een cardioloog te brengen dan piep je wel anders. Die man is bezig met iets waarvan je kan zeggen dat stilstand meer dan achteruitgang is. Er zijn van onze hartklachten ai heel wat villa's neergezet. Toch schijnt ook in die sector de bouw te stagneren. Want al lijkt het of medische specialis ten het in de maatschappij ge maakt hebben, in de opvatting van de regerende overheid, jaargang 1982, hebben ze het, wat hun inkomsten betreft, een beetje te gek gemaakt. Veel kabaal in die club omdat ze, net als iedereen, moeten in leveren. Gaan de voorgestelde plannen door dan wordt het in de ko mende jaren behelpen met slechts een inkomen van bijna 190.000,- per jaar. De best betaalde specialisten leveren dan zo'n 50.000,- in. Of je een emmer leeggooit. Arie's zoon is geen medisch specialist geworden. „Pa, wij zien wel", heeft hij jaren geleden geprofeteerd. Gelijk had hij. Hoeft hij zich ook geen zorgen te maken hoe hij de komende jaren met 190.000,- per jaar moet zien rond te komen. Al hoewel... Zijn het de magere jaren waar in Arie is beland of is het de tand des tijds die aan hem knaagt? Hij vraagt het zich de zer dagen niet zonder zorg af. Op zo'n vraagstelling kom je wanneer je in 1980 bent geope reerd aan spataderen, een jaar later je gal met bijbe horende galstenen kwijtraakt, en sinds oktober van dit jaar met goed fatsoen je ene been niet voor de ander krijgt. „Krak" zei er iets in Arie's rechterbeen toen hij zich op een sombere najaarsmorgen van de slaapkamer verplaats te. Daar ben je dan mooi mee. Hoewel huisartsen van alles verstand hebben gaat hun voorkeur in gevallen, zoals dat van Arie, uit naar behandeling door fysiotherapeuten. Voor Arie naar zo'n heerschap op weg ging heeft hij de „dikke" van Dale nog even geraad pleegd, teneinde aan de weet te komen wat hij onder die moei lijke naam moest verstaan. En wat leest Arie? Een therapeut is een lid van een orde van Israëlitische kluizenaars, die de oevers van het meer Ma re» bij Alexandrië bewoonden. Arie zijn verwijsbriefje er nog eens op nagekeken, maar daar stond een heel ander adres op. Met Marie daarover in discus sie. Haar zorgvuldig speur werk maakte duidelijk dat er aan het woord therapeut nog andere betekenissen kunnen worden toegekend. Een paar uur later stond Arie op de stoep bij ene heer Quick. Geen kwaad woord over de man, al leen beschikt hij naar Arie's gevoel, over net iets te grote en te stevige handen. Arie aan het informeren hoe 't met zijn been in elkaar zat. „Dat zien wij wel" riep de man uit en zette zich vervolgens aan het werk. Therapeuten, ook al zijn het geen kluizenaars, aar dig en bekwaam zijn ze wel. Sterker: zonder hen kom je geen stap verder. ARIE. B. M. Prinsen, Olijkeweg 36. G. F. Herklots, Minstreelpad 34. N. L. Verrips, v.d. Weijdenstraat 5 W. J. Hartman, Birkstraat 25. M. Witteman. Luytenaarpad 1. P. te Riele, Tromslagerpad 19. D. J. Verrips, v.d. Weijdenstraat 5. J. J. R. Bosboom, Talmalaan IA Fam. Okhuijzen, Vosseveldlaan 38. Fam. v. Loon, Irenelaan 12. I. Vries, Draailier 79. F. de Jong. Colenso 122. G. de Donker, Rembrandtlaan 12. J. J. v. Dort, Beatrixlaan 42. M. J. Polman Tuin, Dr. Schoonenbeek- laanl2. Fam. Middendorp, Obrechtstraat 19. J. Tebbens, Heuvelweg8. Fam. V.d. Broek, Plasweg 53. P. v. Wilgenburg, Anna Paulownalaan 12. P. J. v. Wijkvliet, Kamperfoeliestraat 141. J. Majoor, Van Straelenlaan 10. G. v. Asch, Korte Brinkweg 39. A. v.d. Wal, Waldeck Pyrmontlaan 52. L. v. Dorrestein, den Blieklaan 27. J. v.d. Breemer, Korte Brinkweg 47. B. Meijer, Julianalaan 49. Fam. de Vries, Beukenlaan 22. J. Kremer, Burg. Grothestraat 63. N. te Riele, Tromslagerpad 19. A. M. Sulenta, Beatrixlaan 41. Fam. Butzelaar, Tromslagerpad 21, Voorzitter Nota van de Winkelkring Van Weedestraat overhandigt de eerste prijs van de slagzinwedstrijd: een crossfiets, aan de jeugdige win naar G. v.d. Heuvel. De heer Nota, de heer De Bree van de Wasserette mevrouw Bronts de win nares van de wedstrijd „was ophan gen" en goed voor de eerste prijs van ƒ260,-. De jury van de etalagewedstrijd deed zijn werk voorbeeldig, ondanks de te genwerking van de weergoden. V.l.n.r.: mevrouw P. Scholten, de heer H. H. Elferink en de heer P. Ekel. Foto: Goos van der Wilt T. v.d. Veer, v.d. Weijdenstraat 20. H. J. Klokman, Irenelaan 31. R. J. M. Dooper, Nassauplantsoen 15. J. Meeder, Steenhoffstraat 15. J. D. Ottens, Beetzlaan 88. J. Timmer, Christinalaan 43. P. J. M. Nijhuis, Draailier 117. L. v.d. Breemer. Stadhouderslaan 130. A. L. v. Loon. Irenelaan 12. Fam. Meijerink. Van Burenlaan 7. P. Nieuwelink, Wiardi Beckmanstraa' 142. P. L. v. Wijkvliet, Ruysdaeliaan 4. W. C. Vis, Nassaulaan 2. M. de Jong, Irenelaan 28. De prijzen kunnen worden afgehaalc bij het secretariaat van de Winkel kring. Van Weedestraat 17 A. Foto: Herman van Dam 't Is licht un bietje loat, moffl ik icil toch ongze broandwM ok nog effe felicitere^piet nieuwe laadderwoage. Ik hou pi daazze um moar niet voak hof ve uut te schuve. As }t mot, komme ze d 'r daar tig meters hoog mee. Ik maag ter niet an denke, daa'k op zo'n ding mos klimme. Hoech- turn, ik krieg ter aal slaappe beejne vaan ak ter an denkt. k Het baarre laast vaan hoog tevrees! 'k Wor aal baang, ak nieuwe zóole ongder ïme schoene het. De nieuwe woage is geejn speulgoed, zee de komme- daant. Nee, daank je de koe koek, daat ding zaal effe woat koste, jonges, doar mojje geejn spelletjes mee speule. Daat de braandweermaanne der meej de lucht in durrev& daa's nogaal glaad, die hebbe d'r meej geoefend, moar daat ongze baarregemeester d'r op staapt, doar hek respekt veur. 't Haad toch maakkeluk zaat kenne beure, daat toeng ze bo- ve woare, ut aapperoat niet meer wouw inschuve. De enige oardigheid waas daan eweest, daat Mr. Scholten us goed haad kenne rongdkieke of ter aar- gus nog waat te bezunige waas. In elk gevaal hettie nog un fles draank vaan 't slangedaak eplukt en daat waas weer mooi meejenome. Ik snaapt ter aallenig geejn baarst vaan hoe of zó'n fles doar noeng komp. Ze greuje der toch zekers niet? As de braandweer nog us uut oefene goat, kom daan effe bie ming op ut daak kieke, je ken nooit wete. Groag wel effe vaan te vore woarschouwe, aangders schrikke we ongs rot. Op ut end is 't nog geejn Sin- terkloas. En hoe zit daat noeng met die ouwe laadderwoageBewwe die al kwiet? Die ree te laangzoam, zeeje ze, en doarom mos tie vurt. Un heule tied eleje hek aallus anneroaie om um te verpaat- se an un laangzoame gloaze- waasser, moar ik hettum as zodoanig nog niet an t waark ezien. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daajje zuk duur speul goed toch niet ken loate stoan verpieter e Je ken ok nog de laadder d'r aaf hoale en 't ongderstel as vraachtwoage bie gemeengte- waarke loate oprieje. Die woa- ges rieje toch aaltied heul laangzoam. Behaalve vriedagsmiddaags om vief ure. HANNES VAN DE NENG. Op de kruising Kampweg-Kamer- lingh Onneslaan in Soesterberg ont stond vorige week een aanrijding, doordat een 23-jarige inwoonster van Zandvoort, die in de richting van de Generaal Winkelmanstraat reed, geen voorrang verleende aan een 56-jarige automobilist uit Soesterberg. Bij de onvermijdelijke botsing sloeg de auto van de Soesterberger over de kop. Een van de Soesterbergse huisartsen ver leende ter plaatse eerste hulp; de bestuurder en een inzittende liepen lichte schaafwonden op, maar de auto moest total loss worden verklaard. De wagen van de Zandvoortse had flinke schade aan de voorzijde. In de wir-war van organische en anorganische mest stoffen, die in een schijnbaar onuitputtelijk assorti ment op tuincentra te koop worden aangeboden, raakt de tuinllefhebber wel eens verstrikt. Als we de kunst en korrelmeststoffen eens buiten beschouwing laten blijft er nog meer dan genoeg over waar we ons in kunnen verdiepen. Allereerst eens het verschil tussen tuinturf en turf- strooisel. Het uiterlijk van beide produkten is goed van elkaar te onderscheiden. Turfstrooisel ook wel turfmolm genaamd heeft een vrij licht bruine kleur en is normaal gesproken ook vrij licht in gewicht. Tenzij het in of net na een periode van langdurige regenval is opgezakt. Het wordt afgegraven uit het hoogveen, de bovenlaag of bolster van een veenge bied. De gebruikswaarde van turfstrooisel ljgt in het vlak van afdekkingsmateriaal. Het is goed te strooien als afwerklaag tussen heide en Rhodo- dendrons. Niet alleen in een net aangeplantte heide- tuin is het verstandig de grond te voorzien van een toplaagje turfmolm: Na de jaarlijkse onderhouds- snoei in het voorjaar moet ook als vaste regel een vers laagje turf worden aangebracht. Dit laagje turfmolm dient als zonnescherm voor de erg opper vlakkig wortelende heideplanten, het houdt boven dien vocht vast en gaat onkruidvorming tegen. Deze laag turfstrooisel moet zo'n 1,5 - 3 cm dik zijn. Door een afdekking met turfstrooisel kan ook de vorst minder diep de grond indringen, zodat vorst- gevoelige gewassen en bloembollen hiermee be schermd kunnen worden. De structuur, met name de water en luchtcirculatie blijft gedurende de winter door zo'n dekentje beter in stand waardoor de tuingrond in het voorjaar weer snel de planten tot aktie doet overgaan. Een einder praktisch gebruik van turfstrooisel is de toepassing ervan in bij voorbeeld kattenbakken. Het droge produkt absor beert de dierlijke uitwerpselen zeer goed, zodat hinderlijke lucht bij regelmatige verschoning uit blijft. Als we in het laagveen gaan afgraven krijgen wij Sen produkt dat al wel wat weg heeft van tuinturf. Voordat het ons echter op de tuincentra in zakken als goed verwerkbare tuinturf wordt aangeboden moet de ruwe turf eerst goed doorvriezen geduren de een winter. Nadat het produkt eventueel nog een keer gemalen wordt is het gebruiksklaar. Tuinturf is te onderscheiden van turfstrooisel door de veel donkerder kleur. Waar dient tuinturf voor. Wel dit donkerbruine goedje wordt hoofdzakelijk gebruikt om droge grond vochtvasthoudender te maken en om piantgaten van bomen en heesters te creëren. Bij de aanplant van heide wordt eveneens een be hoorlijke hoeveelheid tuinturf door de bovenlaag gewerkt. Dit houdt vocht vast en vergemakkelijkt de pas aangeplante gewassen om door te wortelen. Bovendien bereiken we door het doorwerken van tuinturf een andere zuurgraad hetgeen voor de groei van heide planten bevorderlijk is. Er moet bij het gebruik van tuinturf altijd worden uitgegaan van het simpele feit dat het praktisch géén voedings waarde bezit. Daarom wordt tuinturf meestal in combinatie met kompost of koemest gebruikt. Volgende week wat meer over andere belangrijke grondverbeteringsprodukten.

Soester Courant | 1982 | | pagina 13