Bezuiniging zet veel op het spel 1ËM1DT Vrouwenkamp zal moeten verdwijnen adcima Zo gez Si i r S Bom in Soesterberg onschadelijk gemaakt ïlLpB'C 3?5 M Tientallen bezorgde en verontruste reacties: De Eekhoorn huizenkrant 189 2?9 r Philips „SL" lamp 295° K Woensdag 13 oktober 1982 61e jaargang n Nic van Dam kompleet in lederwaren SAMSONITE pluskollektie '82/'83 NIEUW Ca. 20% onder adviesprijs Wegens enorm succe? alleen deze week nog BINNEN en BUITEN Schorsingsverzoek door Raad van State afgewezen: Apollo" gedeeltelijk geëvacueerd: Aanrijding met schade Geld vermist Als ik een vrouw was.r Belegen 998 Honsbergen Honsbergen Achterham Honsbergen SCHOUDER KARBONADE 798 Honsbergen Mandarijnen Honsbergen 259 Honsbergen Cashew noten I SOESTER COURAN1 Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaarY12.- Buiten Soest per halfjaar f 24.- Verschijnt iedere woensdag Uit de veelheid van reacties op de (theoretische) lijst van bezuinigingen die het gemeentebestuur heeft voorgelegd aan de tientallen diensten, instellingen en verenigingen die al dan niet voor een belangrijk deel afhankelijk zijn van wat de gemeente aan financiën beschikbaar stelt, blijkt één ding in elk geval heel duidelijk: de bezuinigingen zullen in de meeste gevallen hard aankomen. „We zitten al op de bodem" is vrij vertaald - de teneur in veel reacties. In een aantal gevallen blijkt het pure voortbestaan zelfs op het spel te staan, en hier en daar vreest men gevolgen in de vorm van ontslagen of wachtgeldregelin gen. Weliswaar valt uit de brieven - die voor 1 oktober binnen moesten zijn - vaak ook op z'n minst enig begrip voor de benarde financiële situatie van de ge meente Soest. Zo laat bijvoorbeeld de afdeling Soest van de Nederlandse Diabetesvereniging weten: „Wij kun nen ons. hoewel moeilijk, conformeren met een halvering van de subsidie: we zijn gewend aan dieethouden". Ook het Oranje Comité Soest verklaart zich bereid tot het accepteren van een besnoeiing met een kwart van de sub sidie, maar het Oranje Comité in Soes- terberg laat weten dat de geplande intrekking van de subsidie zal leiden tot opheffing. De Politie Sport Vereniging spreekt haar ernstige bezorgdheid uit. Bezui nigen heeft ontegenzeggelijk gevol gen in de sfeer van de kwantiteit of de kwaliteit van de activiteiten. De eigen bijdrage van de leden is al hoog, en particuliere bijdragen vor men geen of een gevaarlijke oplos sing. Ook de afdeling Soest van de Al gemeen Christelijke Politiebond maakt zich ongerust over de toepas sing van bezuinigingen op de secun daire arbeidsvoorwaarden. De Dierenbescherming verzoekt met kiem de subsidie te handhaven, omdat anders het Dierentehuis gevaar loopt. De EHBO-afdeling Soest vreest voor het verloren gaan van een aantal ver- bandposten en de gratis hulpverlening tijdens sportevenementen. De Rijwiel padenvereniging Gooi- en Eemland klaagt erover dat zelfs ondanks her haalde verzoeken tot verhoging de ge meente Soest al jarenlang slechts 150,- betaalt en noemt dit het ab solute minimum. Er zou zelfs meer bij moeten. Het Openbaar Hoofdenberaad komt zelf met een prioriteitenlijst. De post „aanschaf leer- en hulpmiddelen voor het basisonderwijs" moet huns inziens intact worden gelaten. Zowel de Stich ting Humanistisch Vormingsonderwijs als de Centrale kerkeraad van de Her vormde Gemeente tekenen bezwaar aan tegen het schrappen van de post „levensbeschouwelijke en godsdiens tige vorming" aan de openbare scho len. De Volksuniversiteit vindt het wegval len van een aantal cursussen, het onvermijdelijke gevolg van het intrek ken van de subsidie, een onaanvaard bare zaak. Een verlaging van het cur susgeld zou eerder nodig zijn. Het Instituut voor Natuurbeschermings educatie (IVN), afdeling Eemland, voorziet ledenverlies als gevolg van de onvermijdelijke contributieverhoging als de subsidie ophoudt. „Groe en Bloei" verzoekt met klem om handha ving van de subsidie, omdat deze van zeer groot belang is om het geheel te laten draaien. Het Soester Mannen koor „Apollo" gaat akkoord met een tijdelijke korting van 5% maar wijst de voorstellen af. De Soester Orkest Vereniging begrijpt dat aan bezuini gingsmaatregelen niet valt te ontko men, maar ziet opheffing in het ver schiet als de plannen doorgaan. De vereniging doet een aardige suggestie aan de hand: de kleine „crediteuren" moeten, net als in het bedrijfsleven dikwijls gebeurt, worden ontzien, om met de grote makkelijk tot een akkoord te komen. Ook de Handwerkvereniging „Naald en Draad" vreest dat het voorbestaan in gevaar komt. Subsidie is bittere noodzaak. De Stichting Jeugdzorg kampt al met een jaarlijks tekort van 40.000,-, en vraagt zich af op welke wijze de stichting nog zou moeten be zuinigen. Een verhoging van de subsi die is eerder op haar plaats. De Ver eniging Artishock komt tot de conclu sie dat de ondergrens van de bezui nigingsmogelijkheden bereikt is. Verdere vermindering van subsidie zal leiden tot aantasting van het activitei tenpakket, hetgeen ontoelaatbaar wordt geacht. Opheffing zou de consequentie zijn wanneer de subsidie zou vervallen, schrijft ook de Vrouwen Advies Com missie voor de Woningbouw. De Harmonie P.V.O. ziet het voortbe staan van de vereniging in gevaar ko men. P.V.O. zou gedwongen zijn dirigent en instructeurs te ontslaan. Van contri butiestijgingen 2iet het bestuur van P.V.O. niets goeds komen: een ver hoging van 230% betekent de nekslag voor de 84-jarige muziekvereniging. Het niet verhogen van de subsidie be tekent al een schending van de afspra ken die zeer duidelijk met de gemeen te zijn gemaakt, laat staan wat een vermindering of beëindiging inhoudt, schrijft de muziekvereniging Odeon. Ook hier dreigt opheffing. De Stichting Federatieve Raad Welzijnswerk Ou deren ziet alleen maar kans 25% sub sidie-vermindering op te vangen door personeelsleden te ontslaan, waardoor het takenpakket voor de ouderen zeer sterk zal worden ingekrompen. De Telefonische Hulpdienst antwoordt dat de noodzakelijke uitgaven al zoda- Als u wilt weten wat er te koop is dan kunt u hem niet missen. Huizen in de Eekhoornkrant vindt u namelijk in geen andere gids. Plezierige informatie over veel koophuizen in Soest, Amersfoort, Baarn en omgeving met foto en volledig adres. Vraag gratis toezending. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zoneJ Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-30488 Sterk, komfortabel hand vat. Stevig aluminium frame. Verbeterde scharnieren vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16, Soest, telefoon. 02155-13473 nig zijn uitgekamd, dat ze geen enkele speling meer toelaten! „Ons bestaan komt in gevaar, m.a.w. duizenden mensen in nood komen in nog grotere wanhoop terecht". Sluiting van de WV is de onherroepelijke consequen tie van intrekking van de subsidie. Bezuinigingen zijn beslist niet moge lijk, laat het bestuur weten. De Historische Vereniging Soest kan zonder subsidie de verplichtingen niet nakomen. Met de contributie van de leden kan slechts een deel van de doel stelling worden waargemaakt. De Stichting voor Katholiek Onderwijs acht het ontoelaatbaar dat de uitgaven voor spel- en ontwikkelingsmateriaal voor kleuters en voor leer- en hulp middelen voor lagere-schoolleerlingen zou worden verlaagd. Met moeite kan men - in het algemeen - instemmen met een vermindering of intrekking van de subsidie voor een aantal andere activiteiten. De Ver eniging voor Prot. Chr. Onderwijs mist inzicht in het beleid op middellange termijn. Elke motivering ontbreekt. De gang van zaken vervult het bestuur met grote zorg. De vereniging levert wel commentaar, o.a. op het afschaf fen van het schoolzwemmen, waar zij op tegen is. De Gemeenschappelijke Schoolraad van het Openbaar Onder wijs is daarentegen van mening dat het schoolzwemmen wel kan worden afgeschaft. De raad geeft het althans als eerste mogelijkheid aan. De kinderboerderij De Vrije Teugel schrijft dat men zijn verantwoordelijk heid heeft ingezien, doordat men de wens van een extra beroepskracht al heeft laten vallen, evenals de wens van een dichtgebouwde overkapping, en doordat men meer aktiviteiten on derneemt voor meer groepen, zonder dat daar extra subsidie voor gevraagd is, en men de afgelopen jaren al steeds gelijkblijvende subsidies heeft geac cepteerd; op zichzelf al een forse reële vermindering. Het absolute minimum is daarmee bereikt. De Plaatselijke Vrouwenraad durft het aan om als reactie op de bezuinigings voorstellen juist te pleiten voor een verhoging van de subsidie. De vereni ging Vogelvreugd ziet haar bestaan bedreigd en verzoekt het gemeente bestuur de zaak te heroverwegen. De accordeonvereniging „Animato" ziet eveneens haar eind naderen als de subsidie wordt verminderd. Hulpverlening aan buitenlandse werk nemers en deskundigheid voor wat be treft de gezinsbehandeling zullen geheel of gedeeltelijk verdwijnen, schrijft de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening. Ook het wijkgericht werken komt in de knel. Aan gedwon gen ontslag van-twee part-timers zal niet te ontkomen zijn, vreest de Stich ting. De politie kan het huidige niveau van dienstverlening niet handhaven, ter wijl dat al verminderd is, schrijft commissaris J. Adema in zijn reac tie op de bezuinigingsvoorstellen. In het eerste half jaar van 1982 zijn er ruim 2000 overuren gemaakt, die een dikke 250 werkdagen zouden kosten als een en ander slechts in extra vrije tijd wordt vergoed. De nieuwe radarsnel- heidsmetingapparatuur moet er ko men; dit is geen uitgave die als ver mijdbaar mag worden beschouwd. De brandweer wijst erop dat het goed functioneren van het korps in gevaar komt als er verder wordt bezuinigd op het materiaal. De autospuit MLD 2000dientin 1983 vervangen te worden. Voor de uitrusting en de persoon lijke beschermingsmiddelen moeten ontzien worden. Bij het korps is een voorstel in voorbereiding over een vergoeding voor diensten die geen ver band houden met de veiligheid van de burger. Te denken valt aan het leeg pompen van kelders, het openen van in het slot gevallen deuren en andere vor men van hulpverlening. Ook de subsidie aan de brandweerver eniging moet gehandhaafd blijven; zij is juist een uiting van de waardering voor het korps. Ook de gemeentelijke diensten hebben gereageerd op de voorstellen. Gemeentesecretaris mr. Kruitwagen wijst sluiting van het bureau voor lichting en het informatiecentrum van de hand. Voorlichting en informatie zijn een belangrijke bestuurstaak; de behoefte eraan zal zeker niet vermin deren. De gespreide huisvesting van het ge meentelijke apparaat vergt toch al veel van de burger. Opnieuw bepleit mr. Kruitwagen de snelle oplossing van althans de meest nijpende huis vestingsproblemen. De directeur Gemeentewerken wijst erop dat de gemeente op korte termijn een planoloog, een verkeerskundige en een stedebouwkundig ontwerper dient aan te trekken. De post exter ne adviezen kan dan voor het leeu wendeel worden „afgedankt". In alle reacties vanuit de gemeentelij ke diensten klinkt de grootst mogelij ke reserve door op voorstellen in de sfeer van vermindering van de bijdra ge aan de personeelsvereniging en de aanpassing van de 1%-regeling ziekte kosten, die vooral de laagstbetaalden zou treffen. In het algemeen lijkt men een nieuwe autokostenregeling wel te willen accepteren, wanneer deze op basis van een vergoeding per gereden kilometer wordt gehanteerd. Het bovenstaande is slechts een wille keurige greep uit de vele tientallen re acties die het gemeentebestuur tot dus verre heeft ontvangen. In vrijwel alle brieven klinkt grote bezorgdheid en verontrusting door. In sommige geval len heeft men geen rekening gehou den met het feit dat de lijsten voorals nog slechts theoretische maatregelen bevatten, alsof het gemeentebestuur „het mes" reeds heeft gehanteerd. Hoe dan ook, wanneer straks in de raads vergadering de besluiten écht geno men moeten worden, is het aan de bestuurders van Soest inmiddels duide lijk dat zij niet mogen rekenen op ent housiaste bijval. De ingrepen zullen pijn gaan doen. En hier en daar is het bijkans on vermijdelijk dat er „slachtoffers" zul len vallen... Een telefoontje naar van Rouwendaal U krijgt adviezen optimaalI Bij ons hypotheekrente vanaf 9,6% J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 Joy rider gegrepen Midden in de nacht werd bij een routine-controle op de Industrieweg een 21-jarige Soestenaar aangehouden, die in een auto bleek rond te rijden, die niet de zijne was. Bovendien had hij teveel alcohol gebruikt, hetgeen hem op zichzelf al op een rijverbod kwam te staan, ware het niet dat de auto toch in beslag werd genomen. De jongeman bleek er een grote hoeveelheid auto sleutels op na te houden, die hij ge bruikte om auto's weg te nemen om een ritje te maken. Doorgaans zet hij de auto's weer op hun oorspronkelijke plaats terug, waardoor de eigenaren meestal geen vermoeden hebben van het feit dat hun auto werd gebruikt. van 39,50 nu F. C. Kuijperstraat 24-26 Soest Tel. 23656 De voorzitter van de Raad van State heeft gisteren uitspraak gedaan in de beroepsprocedure die het Vrouwenvredeskamp had aangespan nen tegen de beslissing van het gemeentebestuur van Soest, dat het kamp moet worden opgeheven. De voorzitter heeft het schorsings verzoek afgewezen. De zaak van het Vrouwenvredeskamp is hiermee in een beslissend stadium gekomen. Het staat het gemeentebestuur thans vrij het kamp te ontruimen. De uitspraak heeft overigens uitsluitend betrekking op de „kampeer middelen". De informatietent van het Vredeskamp kan blijven staan. Ongeveer een tiental woningen van de wijk „Apollo" zijn maandagmiddag op last van de Koninklijke Marechaus see ontruimd, in verband met de on- schadelijkmaking van een vliegtuig bom uit de Tweede Wereldoorlog, die bij graafwerkzaamheden ten be hoeve van de riool-persleiding werd ontdekt op de hei tegenover „Apollo". Op het kruispunt Albert Cuyplaan/Tal- malaan deed zich vorige week een aanrijding voor tussen twee personen auto's. Een 47-jarige Amersfoorter wil de, komende van de Talmalaan, de Albert Cuyplaan oversteken, maar merkte een van rechts komende auto, bestuurd door een 39-jarige Soester niet op. De auto's kwamen met elkaar in botsing, waarbij de schade voor de Soester automobilist nog aan zienlijk toenam doordat zijn wagen vervolgens tegen een lichtmast te rechtkwam. Van de overige woningen moesten de bewoners de ramen en deuren openzet ten, evenals van de militaire com plexen in de omgeving. De melding kwam om ongeveer het middaguur binnen bij de Marechaus see in Soesterberg. Daar werd onmid dellijk de Explosieven Opruimings dienst op de hoogte gesteld, die ca. 14.00 uur ter plaatse was. Een ploeg van de O.E.D., bestaande uit drie man heeft het karwei in ongeveer tweeëneenhalf uur kunnen klaren. De bom was een zgn. „duizend-pon der". Van de herkomst is nog niets bekend. Uit een clubhuis aan de Molenstraat werd een bedrag van 250,- wegge nomen. Het geld had in -een kast gelegen. Het vermoeden bestaat dat de dief zich in het gebouw heeft laten insluiten, zodat hij na sluitingstijd zijn slag kon slaan. Een greep uit onze kollektie jacks. Ruim gesorteerd in alle maten! Tot en met 62 en lengtemaat 59. Afbebeeld soepel lederjack f 439.- herenmode Soesterberqsestraat 51 Soest WIJ HELPEN l) ONDER DAk VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! jikinbmJ De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 Als ik een vrouw was dan zou ik binnendringen in de wemld van reklame, dacht ik na Ket zien van een fototentoonstel ling over aktuele vrouwvijandi- ge reklame. In deze tentoon stelling werden enkele recep? ten verstrekt, manieren waarM op reklamemakers bij hun werk gebruik maken van vrouW wen, geïnspireerd als zij zijn 'r door de bodemloze put van ij- zersterke vooroordelen tegen dit deel der mensheid. Het be kendste recept is wel om de vrouw als seksuele stoeipoes voor de man uit te beelden en haar aantrekkingskracht te gebruiken als lokeend voor de verkoop van de meest uiteen lopende artikelen. Als een mooie, schaars geklede vrouw over een luxe auto gedrapeerd wordt, dringt zich het idee op als zouden beide artikelen" op gelijke wijze gebruikt en, zo nodig, in een later stadium afgedankt kunnen worden. Voor de verkoop van huishou delijke artikelen daarentegen hoeft ze niet mooi te zijn, maar vooral beperkt want het huis houden is haar enige bezigheid, haar hobby, haar leven. Zo zijn er mannen, alleen de heel goe de, die hun vrouwen bergen huishoudelijke apparaten ca deau doen, alsof het geen ordinair gereedschap is waar mee routinewerk uit handen genomen kan worden, zoals dat in elk door mannen geleid be drijf geheel vanzelfsprekend is. Vrouwen moeten ook altijd jong blijven, want de man is de maat. waarmee zij gemeten worden. Ze zijn trouwens zon der uitzondering wispelturig, snoepzuchtig, geraffineerd, nerveus, gesteld op luxe en op financieel en technisch gebied geen knip voor de neus waard. Kijk de reklame er maar op na. Wordt er van mannen in de re klame dan geen vertekend en eenzijdig beeld gegevenJa zeker, ze zijn allen stoer, slim, sterk, dynamisch en zo jong als ze zich voelen. Je kunt daar je schouders over ophalen en zeggen dat het allemaal maar onzin is. Dat zullen mannen in veel gevallen ook zeker doen, omdat zij in de reklame nooit vernederd worden. Wie zegt dat reklame geen invloed heeft op ons gedrag, onze om gangsvormen en onze ideaal beelden, gaat voorbij aan het feit dat er in deze branche mil joenen geïnvesteerd worden om juist dat doel te bereiken. Reklame zou in dat geval geen bestaansrecht meer hebben en mannen zijn nog niet zo naïef dat zij het effect niet degelijk onderzocht zouden hebben en de uitslag kennen. Wat zij wel over het hoofd zien is dat tachtig procent van al het geld door vrouwen wordt uitgegeven. Als ik een vrouw was. Gerard Paul. rVArï r„.~ï r w.~ï rC.~ï r Dit weekend Noord-Holl. kaas KILO van 12.40 voor Dit weekend Broodje van Dam uit eigen bakkerij (gevuld met vlees en shoarmakruiden) van 1.49 voor Dit weekend 100 gram Onze bekende kwaliteit van 2.15 voor Dit weekend KILO Max. 2 kilo per klant Dit weekend 10 stuks slechts Dit weekend Schwartzkopf haarlak van 3.30 voor Dit weekend 250 gram van 4.95 voor ■.I.I.U.IJJJJ.II

Soester Courant | 1982 | | pagina 1