AdJDIO Prinsenbal 1982 werd warm welkom voor nieuwe Prins rins 'Pieter de Eerste' et z'n gevolg Soester EHBO herdacht Uitstekende vergaderruim bij Restaurant Darthuizen 55-jarig bestaan Oudheids kamer Soest nrust in schoolvereniging over ondslag en 'invulling' hristelijk onderwijs Piet Blom Prins Karnaval 1982-'83 Standpunt bestuur over homofiele eerkrachten roept conflict op. KTV: een wereld van verschil dealer 40 jaar METZ-altijd eerste klas Met fiets gevallen "Vals" Kenteken Soester Courant van woensdag 17 november 1982 duidelijke wijze probeerde te vertellen, maar waarbij bleek, dat er sinds die tijd wel heel veel aan de eerste hulp is veranderd. Veel hilariteit verwerkte het onderwerp over de "bijtwonden door mens en dier". De voorzitter besprak hierna de taak van de EHBO anno nü en hoopte dat de Soester EHBO een rol kan gaan spelen in het rampenplan dat op stapel moet komen en waarbij de hulpverlening wordt ingeschakeld als er in Soest een ramp mocht plaats vinden. Over enige tijd wordt er gestart met de GOR-cur- sussen, speciaal ontwikkeld voor dit rampenwerk. Spreker vond dat de Soester EHBO in zo'n plan thuishoort, de. Spreker roemde vervolgens de zelf werkzaamheid van de leden en was ge troffen door de manier waarop het eigen gebouw, dat sinds einige jaren in alleeneigendom is, werd opgeknapt. Het werd van binnen en van buiten ge schilderd, er werd nieuwe vloerbedek king aangebracht, het kreeg een grote schoonmaakbeurt en het voorterrein werd op orde gebracht, geëgaliseerd en betegeld. De voorzitter had er plezier in deze harde werkers op deze herdenk- in deze harde werkers op deze herden king van hefc 55-jarig bestaan een fles wijn te willen drinken met echtgenoot of partner, die hen gedurende de werk zaamheden in de afgelopen zomer veel heeft moeten missen. Namens de financiële commissie voer de de heer H. E. J. Smit het woord, die alle aanwezigen feliciteerde met deze gedenkwaardige dag. Spr. memoreerde dat hij zelf bijna de helft van het bestaan heeft meegemaakt, maar dat het aanwezige erelid me vrouw M. van Herwaarden nagenoeg vanaf de oprichting lid is geweest. Smit gaf een opsomming van de aktivi- teiten waarmede de leden gedurende het afgelopen jaar bovengenoemd be drag bij elkaar zamelden. Allereerst was er de bingoavond, die een mooi be drag opleverde. Een tiental dames heeft zich hiervoor verdienstelijk ge maakt om bij de plaatselijke midden stand de vele toegezegde cadeau-ar- De Oudheidskamer is een plaats waar oude gereedschappen, voorwerpen en dergelijke bewaard en tentoongestel worden. Regelmatig komen er nieuwe artikelen bij, die aan de Oudheids kamer geschonken worden. Samen met andere goederen, voorwerpen, fo to's e.d. worden er dan ex posities ingericht. De laatste aanwinsten zijn o.a. een roggemolen, een snijbonenmolen, een centrifuge (waarvan we het gebruik nog niet weten), een grote koek- plank, diverse kleine voorwerpen en een juk om het dragen van zware las ten makkelijker te maken. We maken hier een vergelijking met de financiële lasten, die op de Oud heidskamer drukken en ook makke lijker (lichter) gemaakt zouden kun nen worden. Deze lasten worden door onze vrienden lichter gemaakt. Tot die vrienden rekenen we beslist de leden van het college van b. en w. en de gemeenteraad, want wij hebben reeds verschillenden van hen gezien in de Oudheidskamer. In principe zullen vele activiteiten 'self-supporting' dienen te zijn, dat wil zeggen, de kosten moeten door de baten gedekt worden. Maar in een op- bouwperiode, die voor de Oudheidska mer een aantal jaren lang zal zijn, is het erg belangrijk dat er voldoende steun is om het gat in de begroting op te vullen. De exploitatie richt zich enerzijds op het behoud van het oude, dat zich nog in de gemeente Soest bevindt en anderzijds op voorlichting aan volwas senen en de jeugd. Er zijn reeds ver scheidene excursies van schoolklassen geweest. Daarnaast is er ook nog ruimte voor het nieuwe: exposties van moderne kunstenaars. De huidige expositie van Onno Kleef- kens met aquarellen en schilderijen ls wederom de moeite van het zien waard. De Oudheidskamer ls geopend op za terdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur en is gelegen aan de Ferdinand Huycklaan 18 te Soest. Intamel BV. Haarlem is importeur van METZ kleurentelevisie-apparatuur Hoogwaardig van kwaliteit, modern van J vormgeving. Al zo'n 40jaar lang altijd eerste klas. METZ betekent gewoon, optimaal kleurenbeeld en geluid. Regelmatig bereikt ons de vraag van tevreden METZ-bezitters. "Waar kan ik nu een nieuwe kopen?" Dat kan alleen bij de échte vakman. Die volop de tijd neemt de METZ kleurentelevisie-apparatuur op de juiste wijze te begeleiden, uitgebreide demonstratie, deskundig advies en natuurlijk volledige service. Als dealer van METZ is in uw omgeving 'L de verkoop van het totale assortiment in goede handen bij: KERKSTRAAT 3-5 SOEST TEL. 15677 Eigen reparatie-afdeling Importeur voor de exclusieve Metz kleurentelevisie- apparatuur: Intamel B.V., Haarlem. innen de Vereniging voor protestants hristelijk Onderwijs (PCO) te Soest Js grote onrust ontstaan over het stand- unt dat het bestuur inneemt ten op- ichte van een eventuele ruimere op- atting over de grondslag, zoals die oor een aantal verontruste leden ordt bepleit. De groep wil nog vóór de lgemene ledenvergadering van a.s. aandag 22 november alle leden van e vereniging op de hoogte stellen an het conflict, maar wordt daarin edwarsboomd door het bestuur, dat eigert de ledenlijst te verstrekken. e groep voelt zich daardoor nu ge- wongen met informatie over het con- ict naar buiten te treden en de le en tevoren op te roepen tijdens de ergadering het voorstel te steunen, m binnen de vereniging gesprekken e gaan voeren over 'de meest fun- "amentele zaken, het christelijk onder- ~js betreffende'. Onaanvaardbaar anleiding tot het conflict is het tandpunt dat het bestuur al in ja- uari j.1. formuleerde over het onder- erp 'Wet gelijke behandeling'. In dat tandpunt wordt verwoord dat het be- oemen van homofiele en ongehuwd samenwonende' leerkrachten onaan- aardbaar is, op grond van de Bijbel, e groep leden tekende bezwaar aan egen dit standpunt, vooral omdat er een enkel overleg met de leden was eweest en omdat zij in de uitspraak lechts een éénzijdige interpretatie van Je grondslag: de bijbel en de zin. Drie ormulieren van Enigheid-belijdenis eschriften uit de 16e en 17e eeuw) konden zien. In een gesprek met de groep hield het dagelijks bestuur ech ter onverkort vast aan deze interpre tatie. Twee vragen stelde de groep in dat gesprek aan de orde: 1. Hoe geeft het bestuur 'invulling' aan christelijk onderwijs en in hoeverre zijn de opvattingen van de leden/ ouders van belang voor het beleid? 2. Hebben binnen de vereniging meer dere opvattingen over de grondslag recht van bestaan? De groep stelde voor, over deze twee vragen ook een gedachtenwisseling bin nen de vereniging op gang te bren gen, alsmede over andere menings verschillen. Kluitje De groep was zeer teleurgesteld toen het bestuur een gesprek over de in houd van het christelijk onderwijs uit de weg ging en ruimere opvattingen over de grondslag als een onmogelijk heid van de hand wees, evenals het op gang brengen van gesprekken. Het bestuur verwees de discussie naar de werkgroep 'schoolwerkplan', daarmee volledig voorbijgaande aan het feit dat de groep niet wilde praten over het onderwijs op de scholen, maar over het beleid van de vereniging. Het be stuur brak de contacten af en de groep voelde zich 'met een kluitje in het riet gestuurd'. Informele contacten brachten geen verdere opening. Tot dusver had de groep de open baarheid gemeden, om polarisatie te vermijden. Na het afbreken van de contacten meende de groep dat alle leden op de hoogte moesten worden gesteld. Het bestuur weigerde echter zijn me dewerking en was evenmin bereid de gevraagde ledenlijst te verstrekken, opdat de groep de informatie desnoods zelf aan de leden kon overbrengen. Gesprekken De groep blijft van mening, dat er binnen de vereniging - en niet slechts tijdens de in het algemeen zeer for meel verlopende ledenvergadering - gesprekken op gang moeten komen. 'Waar kennelijk verschillen van me ning bestaan over de meest fundamen tele zaken, moet gepraat worden.'' schrijft de groep in een dezer dagen verspreid persbericht. 'De kracht van het christelijk onderwijs heeft altijd bestaan in levende verenigingen, die gedragen werden door de leden. Dit is alleen mogelijk als de leden ook wor den betrokken bij het functioneren van de vereniging' De groep wil, dat de gesprekken er alsnog gaan komen en zal op de ko mende ledenvergadering daartoe voor stellen doen. Zij wil de leden oproe pen hun stem daar te laten gaan en uit te brengen, gedachtig aan de ïniormatie over ae omwikkelingen binnen de vereniging, die verkrijgbaar is bij de contactadressen Bazuin 1, telefoon 22119 Hartmanlaan 5, telefoon 12652; Weegbreestraat 14, telefoon 11084 en Van Straelenlaan 30, tel. 23606. De groep merkt overigens op dat het duidelijk moet zijn dat het haar niet te doen is om polarisatie en stem mingmakerij. Zij wijst er op dat zij slechts het gesprek wil over de wezen lijke kenmerken van christelijk onder wijs en dar er ruimte komt om aan de verschillende opvattingen daarover recht te doen. Propaganda Voorzitter J. Kok merkt desgevraagd op, dat hij hef persbericht van de groep niet heeft gelezen, maar dat er zijns inziens een ernstige fout wordt gemaakt wanneer de Bijbel en de Drie Formulieren van Enigheid voor meer dan één uitleg vatbaar zouden zijn. 'De ledenvergadering, het hoogste col lege in onze vereniging, heeft daar over echter het laatste woord', aldus de heer Kok. Het standpunt over ho mofiele en 'samenwonende' leerkrach ten is destijds geformuleerd op uit nodiging van de minister van C.R.M., naar aanleiding van de 'wet gelijke' behandeling'in de Memorie van Toe lichting staat, dat het een goede zaak zou zijn als over zaken als homofi lie op de scholen informatie zou wor den gegeven. De heer Kok verklaart niets tegen homofielen te hebben, maar zeer bevreesd te zijn voor agres sieve propaganda 'voor de klas'. Over de weigering van de ledenlijst merkt de heer Kok op, dat over een en ander overleg is geweest met de Besturenraad voor het christelijk on derwijs. 'We zijn het verstrekken van de lijst alleen verplicht wanneer er geen ledenvergadering zou worden gehouden, en dat wordt wel gedaan', aldus de heer Kok. De leden zijn naar zijn mening al voldoende geïnformeerd via de uitnodiging voor de ledenver gadering. Op de agenda staat immers ook het jaarverslag van het bestuur en daarbij komt deze overigens trieste* zaak vanzelf wel aan de orde', meent de heer Kok. Op de vergadering zal het bestuur opening van zaken geven, merkt de heer Kok op. Hij noemt het initiatief van de groep 'niet correct' en een zaak, die het christelijk onderwijs als zodanig geen goed doet. Na het Prinsenbal van zaterdag j.1. was Prins Pieter I met zijn gevolg zondag te gast bij de Paardenkamp voor het maken van de statiefoto's Op de foto op de achterste rij van links naar rechts Gerrit van Delden, Harry van der Zouwen, Henny Essenstam, Cees Wantenaar, Jan Beijer, Paul Smit, Prins Pieter (Blom) de Eerste, Toon Butzelaar, Ad Bosboom, Hans van Breukelen, Peter Verlinden, Henk Steusel, Anton van Logtenstein en Ben van der Linden. [Dte dansgarde wordt dit jaar gevormd door Renata van de Velde, Marie-Claire Steusel, Annemieke de Ruigt, Sandra Hilhorst, Annette de Ruigt, Sandra van de Broek en Margaret Hilhorst. tikelen op te halen. Een schriftelijk aktie onder het verenigings- en be drijfsleven bracht een mooi bedrag op de speciale bankrekening, terwijl de klap op de vuurpijl was de EHBO-col- lecte in april j.1. Door middel van een sterk vergroot dagafschrift van de bank droeg hij het bedrag aan de voor zitter over, waarna hij de actieve dames namens de commissie een "fles" mocht overhandigen. De win naars van de "wedstrijd om de tien best gevulde collectebussen" ontvingen een reproduktie van een prachtige tekening. Nadat voorzitter dokter Overbeek de commissie bedankt had kreeg het Smurfen Trio vrij spel ten behoeve van de danslustigen onder de aanwezigen, onderbroken door een pro Deo optreden van een amateur goochelaar uit Baarn. Dit optreden groeide naar een grote klasse en werd door de EHBO beloond met een geschenk. Toen de klok weinig sloeg kwam er een einde aan een goed bestede herdenkingsavond, die bij de pl. m. honderd aanwezigen zeer in de smaak was gevallen. Een 15-jarige jongeman uit Soest kwam in de nacht van zaterdag op zon dag door onopgehelderde oorzaak met zijn fiets ten val op de Nieuweweg. Hij liep daarbij een aantal schaafwonden op en werd door de politie voor onder zoek naar Zonnegloren overgebracht. Een uiterst attente politieman ontdek te vorige week op de Prins Bernhard- laan dat het kenteken van een daar ge parkeerde vrachtwagen niet kon klop pen. De nummerplaat vermeldde: 88- 67-GY, en de agent wist dat dit nummer, gezien type en bouwjaar van de auto, niet kon kloppen. Bij onder zoek kwam aan het licht dat het num mer BB-67-GY had moeten luiden. De wagen reed overigens al twee jaar onder het "valse" nummer. Bij het vervaardigen van de nummerplaten bleek een foutje te zijn gemaakt. De eigenaar van het voertuig was uiter aard geheel te goeder trouw. Zaterdag j.1. was het voor de Soester Karnavalsvereniging 'De Narre Knol len* de grote dag van het Prinsenbal '82, het eerste officiële gebeuren van het nieuwe seizoen. Zoals de naam van het bal al doet vermoeden is dit het bal waarop de „nieuwe Prins Karnaval" aan het publiek wordt, voorgesteld en officieel wordt geïnstalleerd. Het bal dat nagenoeg uitsluitend wordt bezocht door leden van de vereniging, stond vanaf 22.00 uur in het teken van de onthulling van. de naam en de instal latie van de nieuwe prins. Na het openingswoord door peening meester Jeroen Vis, die de voorzitter verving in verband met diens afwezig heid, werden als eersten opgeroepen drie oud-prinsen van De Narre Knol len, n.1. Wim Butzelaar, Evert Kerk hof en Toon van der Linden, die deze avond luister bijzetten, door in hun voormalig prinsencostuum ten to nele te verschijnen. Vervolgens was er de prins van de laatste twee jaren, Henk Steusel. Hem werd deze avond gevraagd of hij nog een jaar als Kar- navalsprins van Soest zou willen funge ren. Toen hij hierop ontkennend ant woordde, werd hij van zijn mantel ontdaan door de drie oud-prinsen. Ver volgens kreeg hij het woord om de nieuwe raadsleden met hun ega's aan de aanwezigen voor te stellen. Toen brak het spannendste moment van deze avond aan, n.1. de bekendma king van de naam van de nieuwe prins. Door middel van een karnavaleske imi tatie van het bekende televisiespel 'Wie Na de officiële installatie ontvangt Prins Pieter de Eerste uit handen van de voormalige Prins Leut I de staf als teken van zijn waardigheid gedurende het karnavalsseizoen 1982-1983. van de Drie' verschenen drie figuren op het podium met reusachtige Micky Mouse-koppeb op. Zij stelden zich voor als Prins 'X' van De Narre Knol len'. Het panel werd gevormd door de drie oud-prinsen, die de drie kandi daten, de prins en zijn adjudanten elk drie vragen stelde, waarna zij hun keuze van de vermoedelijk nieuwe prins bekend maakten. Toen de echte Prins aan het einde van het spelletje verzocht werd op te staan, kwam Piet Blom onder het masker vandaan. Hij wordt dus de opvolger van Prins Henk I. De zojuist gekozen Prins kreeg als eerste taak de namen van de beide andere gemaskerden bekend te maken. Dit werden zijn adjudanten Ad Bosboom en Paul Smit. Na deze komische verkiezing werden Prins en adjudanten geïnstalleerd, waarna Prins Pieter de Eerste zijn staf ontving uit handen van de allereerste Soester Kamavalsprins van het geslacht De Narre Knollen, Prins Leut I, Wim Butzelaar. Nadat de adjudanten, de Raad van Elf en de charmante dansgarde door Pie ter de Eerste waren onderscheiden, werd het Prinsenbal 1982 geopend door de Prins en zijn gemalin. Een gezellig bal, dat tot in de kleine uurtjes voortduurde. Sedert korte tijd beschikt Restaurant Darthuizen over een werkelijk uitste kende vergaderruimte op de eerste etage. Hiermede heeft de directie van Darthuizen gereageerd op de regel matig terugkerende vraag van gasten of het niet mogelijk was de lunch of het diner te combineren met b.v. een verkoop vergaderi n g. Dit heeft er toe geleid, dat er op de eerste etage twee vergaderzalen zijn ingericht (zie foto). Door een geluid- dichte verschuifbare tussenwand kan men twee ruimten creëren voor 18 en 24 personen. Daartoe zijn er op deze etage ook nieuwe toiletgroepen gemaakt. In de vergaderruimtes heeft men de beschikking over flipovers en borden. Deze ruimten zijn natuurlijk ook bij zonder geschikt voor diners voor kleine gezelschappen. Daar Restaurant Darthuizen beschikt over vier kegelbanen is het uiteraard ook mogelijk het zakelijke te combi neren met een stukje ontspanning. De nieuwe vergaderruimtes bieden legio mogelijkheden, waarbij men spe ciale arrangementen kan bespreken. daar hij zelf pas 12 jaar geconfron teerd is met het bestaan van de Soester EHBO. Hij meende dat het de aan wezigen interesseerde iets meer te horen uit de tijd dat de georganiseerde eerste hulp pas van de grond kwam, n.1. in de vorige eeuw. Hij las enige passages voor uit het .allereerste hand boek uit die tijd, waarin men de meest bloederige taferelen op heldere en De voorgevel van het EHBO-gebouw aan de Parallelweg. Vorige week vrijdagavond waren bestuur en leden van de afdeling Soest van de Kon. Ned. Ver. "Eerste Hulp Bij Ongelukken" in hun riante gebouw aan de Parallelweg bijeen om het 55-jarig bestaan te herdenken. Op deze avond over handigde de heer H. E. J. Smit aan voorzitter doktor J. J. H. Overbeek een bedrag van 10.817,51, zijnde het resultaat van enige financiële akties die een driemans commissie, bestaande uit de heren H. Joma, L. Wiemans en H. E. J. Smit op touw had gezet. en H. E. J. Smtt en mededeelde dat het Na zijn welkomstwoord, waarin hij in vierde erelid doktor J. H. Stroband met het bijzonder verwelkomde de erele- kennisgeving afwezig was, zei de voor den van de afdeling Soest, mevrouw M. zitter niet al te diep op de historie van yan Herwaarden, doktor W. J. Schutte de afdeling Soest te kunnen ingaan,

Soester Courant | 1982 | | pagina 13