'Eldorado'een waar paar denparadijs 1 Igpr^ dc Slud houder VAARDERHOOGT _2 k?9 1 2 b2 1 z 1 J 1 1 1 1 msBBm 'fl 1 1 1 linde Bosstraat links in Soest BRUIDSREPORTAGE FOTO HERMAN VAN DAM 'De Vrije Teugel' haalt 3000 handtekeningen op Gehannes... DOE-HET-ZELVERS [98 •a K98 [39 79 39 29 I 39 95 i 31 69 04 87 59 79 05 44 25 «9 Ï9& 50 INKOOP VERKOOP VAN OUDE NIEUWE BOEKEN 'De kinderboerderij blijft, als u dat wilt - f— mmmmm Avond verkoop Sinterklaas Bromfiets in beslag genomen voor Wat doen we in november? deel 2) Soester Courant van woensdag 17 november 1982 15 Q O -rr» Q AA IJ bent er vast wel eens langs gekomen. Of op weg naar de sportvelden van SEC en SrO:Soest, of op weg naar een prettige wandeling in de prachtige bos sen die pal achter dit stukje Soest liggen. Als het dan al niet om sport of wande- Ito ging. dan was u er ooit in de buurt op Koninginnedag, als het er bol stond fón de spelletjes voor de jeugd. V passeerde 'Eldorado'. Kort na de kruising pet de Den Blieklaan links treft u een van buiten bescheiden uitziend manege- febouw aan. Het ruikt er altijd naar paarden en soms ontwaart u damp, op- iHjgend uit een beste hoop mest, die er waarschijnlijk, vlak voor u kwam, werd edeponëerd door een ploeg eigen schoonmakers, die paarden en het onderhoud «•van als hun hobby zien. Een gezonde hobby, die steeds meer beoefenaren Eindt, vooral onder de jeugd. 'Eldorado' aan de Bosstraat is een waar paarden- adijs voor iedereen die van mens en dieren houdt. Vie er niet voorbij loopt, maar besluit Be zaak eens van binnen te bekijken, kan de ingang rechts gemakkelijk vin pen. Ervoor ligt een 'buiten'-manege, feen soort omheinde rotonde waarin, pij goed weer, vooral met pony's wordt geoefend. U trekt de houten deur open F>en belandt in een portaaltje, waar een ïtrap u de weg wijst naar boven. Naar ■de kantine. U stommelt omhoog en dra ■staat u in een ruimte met aan de ene ■kant enorme ramen, aan de andere kant heel duidelijk iets dat doet den- Iken aan een tribune, of aan grote eta- I lageruiten, waarachter beslist iets I schoons te zien moet zijn. Er staan I tafeltjes en stoeltjes; er zitten mensen 1 gezellig achter een bakje leut schuin f naar beneden te kijken. Je bent er snel I achter. Je hebt een wijde kijk op de binnenmanege, een hoge zaal met een kamerbrede laag zachte grond, waar- I op paardjes met jong volk op hun rug gracieus rondjes draaien. In het mid den staat, op zijn eigen benen, een in structeur, die het dartel paardespul vakkundig in de gaten houdt. U raadt het al; de mannen en de vrouwen achter d.e kopjes koffie in de kantine I zijn vaders-en moedersë die net-als «t* in het zwembad, 'aan de kant' toe- j kijken hoe het met de vorderingen van hun kroost staat. De jeugd zelf, bene den, achter het glas, zit apetrots te paard en geniet met volle teugen van het gedraaf, waarvan ze zelf goeddeels bepaalt hoe hard of langzaam, wan- I neer het rechtsom of linksom zal gaan. 'Eldorado' een eigen wereldje in een I hele grote hal, die door liefhebbende handen bijna helemaal zelf werd inge richt, compleet met leslokaal, kantoor, kantine, stallen, boxen, verwarmde za delkamer en opslagruimte voor het hooi en het eten voor de paarden. Een onderkomen voor paarden en mensen, zó sfeervol, zó gezellig, dat het eigenlijk te gek voor woorden is dat iedereen daar zomaar aan voorbij loopt... Stichting 'Eldorado' komt voort uit een initia tief van de thans 84-jarige heer M. Buijs in Amersfoort. Buijs, een oud spoorwegman, is ooit uit liefhebberij begonnen met pony's aan de Birk- atraat, tegenover hotel 'Het Witte Huis'. Hij kon daar niet blijven en moest naar een ander stuk grond 'gaan uit kijken. Dat uitkijken resulteerde in 1969 in de huur van een stuk grond aan de Bosstraat in Soest. De dames Heideman en Vonno, tot op de dag van vandaag de eigenaressen van de grond waarop 'Eldorado' welig tiert, gaven Buijs de vrije teugel, die, toen nog „pas" vóór in de zeventig, enthousiast begon met de opbouw van zijn nieuwe ponypark. De leeftijd begon na een paar jaar toch een duchtig woordje mee te spreken en de heer Buijs was in 1976 genoodzaakt ermee te stoppen De benen wilden niet meer zo en het de gehele-dag-in-touw-zijn was niet be paald bevorderlijk voor een zo gezond mogelijke oude dag. Buijs heeft wel, nadat in 1976, om precies te zijn op 1 september, de Stichting ontstond, nog een aantal jaren zeer gewaar deerde hand- en spandiensten kunnen verlenen. Met name zijn lessen in dressuur waren van hoge kwaliteit en de naam Buijs was op dit onderdeel in de wijde omgeving bekend. Het is met name de dressuur die 'El dorado' zo bekend heeft gemaakt. Nog steeds geldt het als één van de on derdelen waarop 'Eldorado' haar spo ren voluit heeft verdiend. Er zijn in de loop van het bestaan talrijke goede wedstrijdrijders uit voortgekomen. Dressuur en springonderricht, dat zijn toch wel de twee specialiteiten waar op het Bestuur prat gaat. Heer Det- mar: 'Iedere manege heeft een beetje meer van dit en een beetje minder van dat. Wij vinden van onszelf dat we vooral op die twee onderdelen van de paardesport hard hebben gewerkt en nóg hoor. Zonder een ander ook maar enigszins tekort te willen doen, want wat dat betreft kennen we geen con currentiestrijd of iets van dien aard. In de wedstrijden wel, maar dat zal geen paard ons kwalijk nemen...' De heer Detmar is een meer dan enthousiast voorzitter. Hij leidt niet alleen zijn Bestuur vaardig, maar weet ook voortreffelijk de weg in het voor de leek zo ingewikkeld lijkende paar- denwereldje. Samen met de heren G. Beijer, secretaris, E. P. Cordemeijer, penningmeester, A. van 't Net en G. v. d. Heuvel zorgt hij dag in dag uit voor een vlot lopend manegegebeuren, waar zeer velen in Soest en omgeving volop kunnen genieten van een sport die zijn Doelstelling De heer Detmar vertelt oh zo graag over 'Eldorado''We zijn er in 1976 als stichting mee begonnen, ja. Jam mer genoeg moest de heer Buijs er mee stoppen en het valt nooit mee om, als je tot volle tevredenheid met iemand hebt samengewerkt, een goede vervanger of vervangster te vinden. Want je moet niet alleen verstand van paarden hebben, je hebt je handen ook vol aan allerlei andere zaken. Organisatietalent en vooral ook goed om kunnen gaan met mensen, zijn eigenschappen, die je niet al te snel in één persoon verenigd vindt. Dan komt de kantine er nog bij, de voor lichting. de lessen, het onderhoudspro- gramma... ga er maar even aan staan. We zijn reuze blij dat we nu zo'n fijne samenwerking hebben ge vonden met Marjon. Die heeft het prima in haar vingers' Marjon is Marjon van Eek uit de Lage Vuursche. Ze is volop bezig in de ma nege en heeft geen tijd voor de man met het blocnote en de bandrecorder. Ze werkt met haar jeugd en onder breekt liever niet. 'Altijd in de weer' zegt Detmar, 'paarden beheersen haar leven, de manege is haar 'thuis'. Een vlotte, vakkundige vrouw die goud waard is voor de stichting en alle paar den in en om Soest' Dankzij haar kunnen we onze geformu leerde doelstelling zeer goed in de prak tijk brengen: Het bevorderen van de ruitersport bij de jeugd in de meest algemene zin en wel in het bijzonder door: a. het exploiteren van een manege, b. het bevorderen van het pony- en paardrijden door de jeugd, c. het uitschrijven en organiseren van buitenritten e.d. d. het organiseren van pony- en paard- rij kampen, e. het organiseren van wedstrijden, f. het bevorderen van de belangstel ling bij de jeugd voor de dressuur. Het valt direct op dat met name de jeugd bij 'Eldorado' veel aandacht krijgt. Dat verklaart ook de nauwe samenwerking die er is met de dicht bij gelegen jeugdherberg. Samen met 'De Heidebloem' organiseert 'Eldora do' regelmatig ponykampen. Rijden en slapen gaan, met twee van dit soort op de jeugd toegespitste instanties, pri- De bekende Soester manege 'Eldorado' aan het eind van de Bosstraat, links. Foto: Goos van der Wilt ma samen. De jeugd is een paar dagen onder dak, geniet van dier en natuur en dat alles voor niet eens zoveel geld. De doelstellingen geven wel aan dat er bergen werk in en om 'Eldorado' te verzetten zijn. Het gonst er dan ook van aktiviteit en zelfwerkzaamheid. Iedereen verzorgt niet alleen zijn eigen paard, maar helpt mee het gehele complex zo schoon en netjes mogelijk te houden. 'Het is ons visitekaartje, de boel moet er goed uitzien. Het is meteen ook een stukje opvoeding en het lukt prima. Kijk maar om je heen. Netjes of niet, hier? Detmar en zijn medebestuurleden Beijen en Van den Heuvel, die de rondgang door en langs de stallen mee verzorgen, glimmen van trots en dat is terecht. Want iedereen die zóveel vrije tijd steekt in zijn eigen hobby én in de investering in de jeugd, verdient een dikke pluim. En zo gebeurt er veel in Soest, niet alleen bij 'Eldorado'. Sport en spel in vrije tijd zijn van groot belang voor een gezond volk. Iedereen moet zijn of haar petje maar eens afnemen voor al die werkers op de achtergrond. Er wordt zo hier en daar groots werk verricht! wachters op het bezit van het Ruiter- bewijs gecontroleerd. Daar komt bij dat, wanneer een ruiter het bos door wil, hij in het bezit moet zijn van een zogenaamde 'boskaart'. Zowel Rui- terkaart als Boskaart kosten geld en daarmee zijn Ruiter en Paard de enigen die voor het gebruik maken van de natuur moeten betalen. Wandelaar, fietser en zelfs brommer en automobilist mogen voor niets-en- niemandal de paden op de lanen in. Begrip Detmar wil daar graag iets over kwijt: 'Er is nogal eens misverstand over eikaars gedrag in de natuur. Er lig gen overal, zeker in de bossen, spe ciale ruiterpaden. Wij van 'Eldorado' zullen ons zeker aan het gebruik van die paden houden. Maar we gaan er dan ook van uit, dat we er écht iets mee kunnen doen. Dat wil zeggen, dat we graag eens een ferme galop aantrekken. Die paden zijn niet altijd en overal kaarsrecht en dan komt het dikwijls voor dat je vol gas door een bochtje komt en dat het ruiterpad geblokkeerd wordt door wandelaars of zelfs geparkeerde auto's. Nou, en berg je dan maar, want dan worden we vaak geconfronteerd met, laat ik het zacht zeggen, boze en onthutste voetgangers die vinden dat wij niet zo tekeer moeten gaan. En wat nog erger is: de ruiterpaden liggen vaak bezaaid met flesjes en blikjes. Stel je voor wat er gebeurt als een paard in een scherf trapt. Afgezien van de vreselijke pijnen die het dier dan lijdt, hoe krijg ik hem of haar weer in de manege? Op mijn rug nemen zal toch moeilijk gaan. Paard en ruiter doen natuurlijk ook wel eens dingen die niet helemaal goed zijn. Natuurlijk, maar die zaken zijn wel gereglementeerd en men kan onze manege altijd herkennen aan het vignet dat links en rechts op de 'chabrak' is aangebracht. De 'chabrak' is het dek dat onder het zadel ligt en A. van 't Net op 'Oran'. Binnen en buiten Als Detmar gaat vertellen - nadat je de stallen hebt gezien, langs Sylvia, Urolia, Simone, Uranus, Tamara en andere schoonheden van paarden bent geleid - kan de pen wel constant op het papier blijven. Want Detmar is 'Eldorado' Dat zègt'ie ook: 'Ik ben óf thuis óf hier'. Hij vergeet daarbij niet dat hij overdag een drukke baan heeft in de papierbranche, maar hij wekt de indruk dat dat soort werk lang niet zo belangrijk is als lief zijn voor paarden. Zonder ophouden doet hij kond van de aktiviteiten rond 'El dorado'. Het organiseren van wedstrij den, het opleiden voor het Ruiterbewijs, het streven naar kwaliteit, het opvoe ren van de belangstelling vooral onder de jeugd voor alles wat met paarden te maken heeft, het onderhouden van de contacten met bijvoorbeeld de Federatie van Nederlandse Rijscholen. Want ook 'Eldorado' is een volledig erkende manege. Officieel heet dat: F.N.R.S.-manege. Verder is er een goede samenwerking met de Landelijke Rij vereniging/Ponyclub 'Eldorado' Het is louter toeval dat de namen inherent aan elkaar zijn. 'Kennelijk', merkt secretaris Beijen op, 'vinden veel paardenvrienden dat alles op en om het paard paradijselijk is en wie weet...'. Zowel binnen als buiten de gebouwen kunt u vertrouwd raken met het rij- gebeuren. Als u het wilt leren wordt u eerst met het paard zelf vertrouwd gemaakt, laat men u aan een hoogte wennen en mag u voorzichtig een rond je aan de lijn maken. Langzaam maar zeker wordt u één met de viervoeter en met wat geduld en toewijding werkt u naar het Ruiterbewijs toe. Dat bete kent dat U op uw eentje door de dui nen en de bossen mag. Want denk niet dat dat zomaar kan. Net als bij een autorijbewijs is rijvaardigheid wel de gelijk vereist. Het zou niet best zijn wanneer iedereen zomaar even op een knol door de natuur zou gaan razen. Er wordt dan ook regelmatig door bos- dat daar voor een deel onderuit steekt. Daar staat een duidelijk leesbare 'E' op, teken dat het koppel in 'Eldorado' thuis hoort. Een belletje of een briefje is dan genoeg om, wat ons betreft, eens met de betrokken ruiter te gaan praten... Ik denk', besluit de heer Detmar, 'dat veel mensen niet op de hoogte waren van die spelregels en ik hoop dat het in de toekomst beter gaat". Aktiviteiten De heren van het Bestuur van 'El dorado' kunnen de hele krant wel vol laten schrijven. Hun pakket aktiviteiten en hun niet versagen als het gaat om het verstrekken van informatie zijn to meloos, lijkt het wel. Zij willen nog graag kwijt dat ze medewerking ver lenen aan de Sint Nicolaas-optocht en dat het best een leuk idee is om kin deren met Sinterklaas een cursus van 10 lessen pony rijden ad f 120,- kado te geven in plaats van een electro- nisch bestuurbare Leopardtankdat ze acte de prêsence gaven tijdens de in 1979 gehouden Historische Optocht - ze waren het glorieuze sluitstuk - en dat ze op 20 en 28 november wed strijden organiseren, op de 20ste voor pony's, op de 28ste voor paarden. Daaraan kunnen zowel jeugd als vol wassenen deelnemen, beginners en ge vorderden en u bent als toekijker ook van harte welkom. Informatie Wilt u nog meer weten over paarden en of 'Eldorado'? Bel dan óf met de manege aan de Bosstraat, die is iedere dag tussen 9.00 uur 's morgens en 22.00 uur 's avonds bereikbaar, óf de voorzitter, de heer J. A. Detmar, in Hoogland. De telefoonnummers zijn: Manege Soest: 02155-18803. De heer Detmar: 033-803070, liefst 's avonds tussen 20.00 en 22.00 uur). 'Eldorado' en Soest zullen nog lang 'gelukkig samen zijn. Hopen wij. Hoopt het Bestuur en hoopt vooral de jeugd. Over de paarden praten we dan maar niet eens meer... PRAAMGRACHT 5 SOESTDIJK TEL. 02155-17552 Claudia de Borst op 'Plato'. MEER DAN 2000 BOEKENKOOPJES VOOR ELKE BEURS EN IEDERS SMAAK. KOM EENS LANGS ONTDEK HET ZELF BOEKEN - TIJDSCHRIFTEN - KADOHOEK EN DE GOEDKOPE BOEKENKELDER sa Van Weedestraat/hoek Stadhouderslaan naast Reisbureau Gerth - Tel. 02155-17699 De lampionoptocht vertrekt een fraai opgetuigde bakfiets. De aktie die de kinderboerderij 'De Vrije Teugel' vorige week is gestart om de instelling voor Soest te behou den, heeft tot gi^ote tevredenheid van de leiding tot dusver ruim 3000 hand tekeningen opgeleverd. Zoals bekend heeft het college van burgemeester en wethouders van Soest voorgesteld de subsidie voor de kinder boerderij geheel te stoppen, waardoor het voortbestaan van deze jeugdwerk- instelling onmogelijk dreigt te worden. De handtekeningen worden vandaag aan het gemeentebestuur aangeboden. Enkele tientallen kinderen, leiders en ouders gingen zaterdagmiddag j.1. on danks het gure weer de straat op met een lampionoptocht, uit protest tegen de onvermijdelijke sluiting van de kin derboerderij als de gemeenteraad de voorstellen van het college overneemt. Voorafgegaan door een ezel en twee pony's maakte de stoet een rondgang door de wijk Overhees, waar het 'pu bliek' van de kinderboerderij groten deels vandaan komt. 'De kinderboer derij gaat nooit verloren - knoop dat in je oren, knoop dat in je oren!' zong het koor van kinderstemmen in de stoet. Naast de lampionoptocht en de hand- tekeningenaktie voert de kinderboer derij nog meer actie om het dreigende gevaar af te wenden. Zo zijn er kaar ten die men naar het gemeentebestuur kan sturen met de tekst: 'De kinder- inderboerderii. vooraf eeeaan door SRTli.: „Noodkreet" voor het raam van I Vrije Teugel". boerderij blijft als u dat wilt - Ja, ik wil dat'waarna men eventueel zelf nog opmerkingen kan toevoegen. Bo vendien maken de kinderen tekeningen en affiches met dezelfde tekst, die voor de ramen kunnen worden gehangen. woensdag 1 december, donderdag 2 december en vrijdag 3 december We maagge voortemèe wel goed uutkieke en 's oaves ut heule huus afsluute, waant de pliesie goat de celle los zette. En de hoeve daan zeker op stroat? Ik het nog nóóit zó'n ge- vaangenehok vaan binne bekeke en doar ben 'k moar blie om. Zouwe de boeve op Soest ok til- levisie in d'r cel hebbel Daan ben de tute in de waacht goed aaf. Die kriege licht de t.v. uut de celle wel. Ik het aal heul waat gehannese eschreve over ut pliesiebero, moar ut het geejn baarst 'éiolpe. Ongze baarregemeester wil nog us op de Hoag an, as de nieuwe minister un bietje op gaang komt. Ak noe us aal die stuk kies an mekaor plaakt in un aal- bum en ik geeft daat an mr. Scholten meej, zouw daat nog waat gevel As de pliesie daan zelluf d'r un mooie repertoage bie doet met echte foto's vaan aalle anbouwhokkiesberaakke en de rottige groazies an de aachterkaant vaan 't bero, daan mot daat toch wel indruk moake in de Hoag. Ik wil zelluf ok wel meejgoan, moar daat kost weer un spoorkaartje, daat niet op de begroting stoat, en ik wil heul geejn traammelaant d'r over hebbe. Doarom ben 'k ok niet meej ge- goannoar de XJ.S.A. t Is waat met aal daat bezunige. Noe hek weer eleze, daat ongze ziekewoages bute motte stoan, omreje daattur geejn ploats meer is bie de braandweer. Komt daat licht, omdaawwe de ouwe laadderwoage nog steeds op staal hebbe stoanl Ajje daat ding niet kwiet ken roake, geeft 'm daan an 't Soesder museum, daan kaajje die twee zieke woages binne hoale. As ze bute stoan, ben de sjuffeurs d'r gau wer meej vurt, zeeje de boazc, moar vaan de winter zouwe die kaarre haarstikke koud worre 's naachs bute en as ze uut mot te rukke is daat geejn servies. Ajje ming vroagt, dan mok zeg ge, loat de sjuffeurs d'r daan ok in sloape, daan komme de "klaante" in un lekker waarrum bed en daa's toch wel servies, doch ik. Un primeur veur ongs laand. Met aal ut bezunige blieft ter nog un gróót gaat in de begro ting en weet je woar daat voor- temee op uut droait met daat gaat? Wie un kuul groaft veur un aangder, vaalt ter zelluf in. HANNES VAN DE NËNG Op de Noorderweg hield de politie een 17-jarige bromfietser staande, omdat het voertuig niet aan de eisen voldeed. De motor bleek te zijn opgevoerd, reden waarom de bromfiets uit het verkeer werd genomen. Door rood licht Een 37-jarige inwoner van Hoorn werd door de politie aangehouden toen hij het rode stoplicht op de kruising Dal- weg/Beukenlaan volstrekt negeerde. Nader onderzoek bracht aan het licht dat de man te veel gedronken had. Na het afnemen van de bloedproef kwam een en ander hem dan ook op twee processen-verbaal te staan. Autobrand Bij het starten vloog de auto van een bewoner van de Smitsweg gisteroch tend in brand. De brandweer was snel ter plaatse en kon de zaak blussen. De elektrische bedrading van de auto was geheel verbrand. diverse kleuren, tussen wit en paarsrood. We kun nen de heide heel leuk combineren met dwergconi feren en overhangende groenblijvertjes als maag- denpalm (Vinca minor) en dwergmispel (coto- neaster) in soorten. Weer heel anders is het gebruik van sierkool, een veredelde koolsoort waarbij de vorm en de felle kleur van het koolblad de sier- waarde vormen. Sierkolen kunnen op een enigszins beschutte plaats in combinatie met violen tot ver in het voorjaar voor de nodige kleur zorgen. We kunnen nu in de tuin vrijwel alles planten en verplanten in heesters coniferen, bomen, vaste planten, klimplanten, etc. Let er vooral bij het planten op dat de wortels goed vochtig de grond in gaan. In gaas gebonden kluiten planten we het liefst met gaas en al, ook al is dit tegenwoordig praktisch altijd acrylgaas. Een ge- zonde plant, goed geplant in van tevoren bewerkte en bemeste grond ondervindt totaal geen last van een gaas en groeit hier zonder problemen doorheen. Ga bij een nieuwe aanplant altijd na of de voor de plant vereiste standplaats wel overeenkomt met de plaats die U er voor in gedachten heeft. Vooral de groeikracht en de snoeimogelijkheden moeten in acht worden genomen. Het komt maar al te vaak voor dat tuinbezitters met een al te grote haast om hun tuin te laten begroeien beplanting uitkiezen die na enkele jaren de tuin verandert in een heus oerwoud. Omdat dit dan meestal ook niet de bedoeling is, moet er van voor af aan begonnen worden of blijft het toch sukkelen hetgeen slechts tot ergenis leidt. Aangezien de tuin bedoeld is om bevrijdend te werken en de bezitter ervan plezier en genot te ver schaffen, lijkt het verstandiger, dat er bij een nieuwe aanplant eerst eens goed geïnformeerd wordt naar diverse soorten beplanting en hun uit groei. Hiervoor kunt U natuurlijk altijd terecht bij de tuinvakmensen op Uw Tuincentrum. In aansluiting op de vorige aflevering van deze tuintip, wederom een beschrijving van de verschil lende mogelijke bezigheden in deze maand, met nuttige tips voor meer tuinplezier. Met de kleurige zomerbloemen in de bloembakken is het langzamerhand wel gedaan. Als we de nu af stervende planten uit de bakken trekken bieden deze een troosteloze aanblik, vooral op een balkon waar bloembakken het enige stukje „tuin" betekenen. Gelukkig zijn er toch nog diverse mogelijkheden om de bloembakken voor het komend winterseizoen op te fleuren. Een veel toegepaste mogelijkheid is het opvullen van de bakken met winterbloeiende violen, die met zacht weer de gehele winter door nieuwe bloemen kunnen produceren. In de periodes met vorst zijn de planten uiteraard niet in staat om te bloeien. Voor een steeds doorgaande bloei is het regelmatig verwijderen van de uitgebloeide bloe men noodzaak. Als grondmengsel in de bakken gebruiken we gewone handelspotgrond. Naast vio len komen ook winterbloeiende heideplanten in aanmerking. Vertegenwoordigers van Erica carnea en Erica darleyensis bloeien gedurende de periode december tot mei, afhankelijk van de variëteit in

Soester Courant | 1982 | | pagina 15