Kingma (PvdA) oneens met college-meerderheid Verkeersoverlast op Dalweg kan niet minder Omwonenden voelen niets voor squashhal-plan Wazigheid over prioriteitstelling de Sladhouder QfffQïh DINEREN O OMEGA (DeSoestef Duineii Sinds invoering plastic zak 10% minder huisvuil 5 JAAR PONBERGIENNE november 25 korting •J Kruising Nieuwstraat/ Beetzlaan wordt veiliger bodéandd maar waarom nog steeds niet die oude, altijd dezelfde bril? Geen verlichting huisnummeraanduiding Veenbesflats Minderheidsstandpunt over bezuinigingen BIJ KAARSLICHT? De Vitte Design Hoofdofficier van Justitie te gast in commissie A.B.Z. Help Sint Nicolaas een handje en kies nu vast uw boekkado U heeft die oude auto allang weggedaan.. Opnaarde vakman-opticien V^z] brilmode 3 Soest.* r Courant van woensdag: 17 november 1982 3 De voorstelling van het College van B. en W„ dat er "intern" in de afgelopen tijd al veel meer ls bezuinigd dan "extern", vindt in de ogen van PvdA-wethouder Frans Kingma (Welzijn) geen genade. In een brief aan de gemeenteraad heeft hij een minderheidsstandpunt ingenomen, waarin hij duidelijk maakt dat er naar zijn overtuiging geen sprake is van een evenwichtige verdeling van de voor gestelde bezuinigingen. Vooral de mate waarin de ombuigin gen zijn eigen portefeuille zullen gaan treffen is Kingma een doorn in het oog. Mogelijk zal hij, afhankelijk van de uitkomsten tijdens de "bezui- nigingsraad" van 25 november a.s., politieke conseqenties verbinden aan zijn minderheidsstandpunt en uit het College stappen. Kingma wil daarop niet expliciet vooruitlopen. "Laten we eerst 25 november maar eens afwachten. Dan gaan we bekijken hoe we ons verder zullen opstellen." Het grootste verwijt van Kingma aan de overige leden van het College be treft de louter financiële aanpak die hun voor ogen blijkt te staan. "Zo'n aanpak is tot mislukken gedoemd. Er moet inhoudelijk naar de voorstellen worden gekeken." Zoals de voorstellen nu luiden is die aanpak ook veel te rigoureus, meent Kingma. Van behoorlijk overleg met de instellingen die door de bezuini gingsmaatregelen worden getroffen is bovendien geen sprake geweest. Voor waarde voor de besluitvorming op 25 november is dat zij niet mogen leiden tot afbraak van voorzieningen en ge dwongen ontslagen. Een sluitende begroting is de eerste drie jaar niet zo hard nodig als wel wordt beweerd. Het tekort kan over de jaren '83, '84 en '85 worden uitge smeerd. "De raad moet geen beslis singen nemen als dat niet perse hoeft. meent de wethouder. Zonder de diep in grijpende bezuinigingen die nu worden voorgesteld is de begroting in een jaar of drie wel recht te trekken. Tot zover dient de raad de bezuinigingen volgens redelijke maatstaven te spreiden. Kingma is het met de meerderheid van het College oneens dat de gemeente al een prestatie zou hebben geleverd in het bezuinigen bij het gemeentelijke apparaat. "Dat is eerder een kwestie van het kappen van dor hout geweest: vacatures die overbodig zijn ge worden. De gemeente is nu eenmaal minder gegroeid dan vroeger wel werd gedacht. Het beëindigen van subsidies is heel wat anders", aldus Kingma. Overigens laat de wethouder zijn min derheidsstandpunt vergezeld gaan van een aantal concrete alternatieven, die echter minder ver gaan dan het Col lege-voorstel. In plaats van een totaal van 1,4 miljoen komt hij op een totaal van 1,1 miljoen. Met name de post "huisvesting gemeentelijk apparaat" dient voorlopig niet te worden uitge voerd, op de wijze die het College zich voorstelt. D.w.z. geen nieuwbouw, maar reorganisatie van het gebouw van de GSD en overbrenging van de af deling Welzijn naar het gebouw van Gemeentewerken. Dat bespaart een bedrag van 200.000,-. Over projecten die geen uitstel dulden moet zoveel mo gelijk pas besloten worden bij de be handeling van de begroting 1983. Artis- hock, de Peuterspeelzalen en de biblio theek komen er veel genadiger af bij Kingma dan bij de overige leden van het College. Verder wil hij de post "on voorzien" beperken tot 3,- per inwo ner van Soest, een besparing van 33.000,-. In totaal behelzen de afwij kende voorstellen van Kingma een be sparing van meer dan 400.000,-. In ons intieme Franse specialiteitenrestaurant kunt u nog voor redeli|ke pri|zen genieten van de culinaire creaties van onze chel kok en zi)n brigade Wi| sturen u graag onze brochure voor diners met meer dan tO personen Met wisselende specialiteiten Gewoon eens doen' ■■■■RESTAURANT ■■■■ft SOESTERBEHGSESTRAAT 188. SOESTOUINEN 021 SS -12739. Na aanrijding doorgereden Een inwoonster van Soest meldde de politie dat haar auto. die geparkeerd stond langs de Van Weedestraat, flinke schade had opgelopen als gevolg van een aanrijding. Het linker voorportier had een flinke deuk opgelopen. Van de dader ontbreekt het spoor. *5>«!heidscontrole De politie voerde vorige week langs de Koningsweg een snelheidscontrole uit. Van de 169 passerende automobilisten zondigden er 16 tegen de snelheidsvoor schriften. De ,,top" lag dit keer op 77 km. per uur. De bewonerscommissie „De Akkeren" heeft middels een schrijven het college van burgemeester en wethouders ver zocht er voor zorg te dragen dat het vrachtverkeer naar het Industrieter rein en het landbouwverkeer via de Beukenlaan en Vrijheidsweg plaats vindt. Bewoners van de flat op de hoek Dal- weg-Albert Cuyplaan hebben ernstige bezwaren tegen het voornemen van het gemeentebestuur om de heren G. Floor en J. Stam toestemming te verlenen tot het bouwen van een squashhal aan de Albert Cuyplaan. Zij vrezen een on acceptabele toeneming van de ge luidshinder. Namens de omwonenden lichtte de heer N. Beets de bezwaren toe tijdens de vorige week gehouden vergadering van de commissie Ruimtelijke Orde ning. Ze werden ondersteund door de heer H. Snel, voorzitter van de wo ningbouwvereniging St. Joseph, die het flatgebouw in eigendom heeft. De hal is gepland op het terrein tussen de flat en het gebouw van de telefoon dienst. De flatbewoners zeggen al veel last te hebben van het drukke verkeer, onder meer sluipverkeer, op zowel de Dalweg als de Albert Cuyplaan. Op het kruispunt doen zich legio aanrijdingen voor. ,,Als gevolg daarvan zullen er in de h)ekomst dan ook verkeerslichten moeten komen", aldus de heer Beets. Hij stelde dat de rust van de bewoners verder in het gedrang zal komen door de voorgenomen bouw van ,,het pret- parkt", zoals hij de squash-hal noem den. De flatbewoners vrezen dat ,,hun" parkeerterrein ook door de bezoekers van de hal zal worden gebruikt. Een plaats voor de hal aan bijv. de Bosstraat of op de grens van de be bouwde kom is een betere oplossing, aldus de heer Beets. Hij vreesde dat het terrein achter de hal een hondenuit- laatplaats 2al worden of een voetbal veld voor de jeugd, met alle overlast vandien. ,,Het beginnen van een commercieel be drijf, zoals in dit geval, is ieders goed recht", aldus de heer Beetz, „maar niet ten koste van onze rust." De heer Snel noemde de flat een toon- oeeld van rust en orde, die men daar P'aag gehandhaafd ziet. De helft van de flatbewoners bestaat uit be jaarden, het andere deel eveneens uit "ustige gezinnen. Hij noemde een be drijfsmatig gebeuren tussen een woon- jebeuren „verwonderlijk" en deed ïen dringend beroep op de commissie die het concept-voorstel behandelde, ;een medewerking aan de realisering van het plan te verlenen. Die bereidheid was er niet, met uit sondering van Jan Visser (Progres sief Soest). Hij kreeg van wethouder irs. G. Plomp (WD) te horen dat er, )ok in de toekomst, geen subsidie verlening is te verwachten voor dit Darticuliere initiatief. De heer R. van l*>gtenstein (CDA) betreurde het dat de bewoners van de flat al bij voörbh'éL# van situaties uitgaan zoals zij die ver- vachten,. De benaming „pretpark" vond hij onjuist; Het aanlap vart zestiert' parkeerplaatsen bij de hal vond hij voldoende. Wat de geluidshinder be treft die de bewoners veronderstel len te zullen ondervinden, meende hij dat die zal meevallen. Wel drong hij erop aan bij de uitwerking van het plan rekening te houden met een aantal aspecten, zoals de situering van de parkeerplaatsen (tussen de hal en het telefoongebouw in plaats van de flat) en een aangepaste begroeiing. Net als in veel andere gemeenten wordt ook in Soest steeds minder huis vuil aangeboden. Sinds de invoering van de plastic zakken bedraagt dit tien procent. Dat vertelde ir. S. H. Brune- kreef, directeur van gemeentewerken, vorige week aan de leden van de commissie bedrijven en personeel, die om een evaluatierapport hadden ge vraagd, dat binnenkort in de publiciteit zal komen. „Steeds meer gaan de burgers beter gebruik maken van oude spullen, de particuliere bedrijven ver pakken anders en steeds minder ziet men oude wasmachines en bankstellen bij het grof huisvuil staan", aldus de heer Brunekreef. Tot nu toe is 8.000 ton vuil opgehaald dit jaar. Men verwacht voor 1982 totaal 11.000 ton. Hiervan gaat 6550 ton naar het compostbedrijf aan de Maatweg en 3200 ton naar de Afval Verwerking Rijnmond (AVR). Het compostbedrijf is 40,- per ton goedkoper dan de AVR. Dit financiële voordeel voor Soest ver dwijnt als de provincie haar plannen doorzet om voor heel Utrecht alles in één nieuw afvalstoffenplan te gaan regelen. Het telefonisch melden van grof huis vuil blijkt een succes te zijn, al is men nog niet helemaal tevreden. Gemeentewerken registreerde vijf procent loze meldingen, wat men geen slecht resultaat vindt. De voorlichting wordt uitgebreid met een nieuwe cam pagne. Een brief van een nieuwe (mi lieu )actiegroep die de oude situatie weer wil invoeren wordt op 1 december uitvoerig in de commissie besproken. De briefschrijvers worden daarvoor uitgenodigd. Volgens de heer Brunekreef wordt nog te weinig glas ingezameld. Voor 1982 verwacht gemeentewerken een opbrengst van 550 ton, terwijl bij uit breiding van de lokaties voor glas containers makkelijk 1000 ton per jaar kan worden gehaald. Glas brengt 20,- per ton op. IJzer 40,- per ton. Wat het papier betreft, overweegt men aparte papiercontainers bij de stort plaatsen neer te zetten en eventueel bij scholen. Twintig procent van het af val bestaat uit papier. Ook wil men hout apart gaan selecteren bij het op halen van grof huisvuil. In Amersfoort bestaan plannen voor het oprichten van depots vobr het ver zamelen van chemisch afval. Soest wordt bij deze plannen betrok ken. De Woningbouwvereniging is van plan in verschillende flats de stort- kokers af te sluiten. Snelheidscontrole Bij een vorige week aan de Dalweg ge houden snelheidscontrole telde de poli tie onder de 239 passerende auto's er 8 die de maximumsnelheid overschre den. Het „record" kwam op 71 km. per uur te staan. Bijverbod Een 39-jarige inwoner van Soest werd in het weekeinde met zijn auto op de Ferdinand Huycklaan aangehouden, omdat zijn rijgedrag de politie enigs zins opvallend voorkwam. Hij bleek al cohol te hebben gebruikt, hetgeen hem op een rijverbod kwam te staan. (IN DE VORM VAN WAARDECHEQUES) Onze merken: MISS BRITT, DOROTHEE BIS, ANASTASIA, PIERRE CARDIN, I BLUES, MARIELLE BOLIER, ZAPA, NEW MAN, LECOMTE, TRIANGLE, LADY ARROW De gehele wintercollectie is binnen, Inclusief feestkleding KONINGINNELAAN19-21 - SOESTDIJK TELEFOON 02155-20196 voor haar cw i voor hem a i 1 Top creatie uit de Omega deVilfe Collectie. Klassieke lijnen vertaald in een superb heden daags meesterwerk. 14 Karaat goud met edel- staal, ultra plat quartz kaliber, waterdicht tot 3 atm, saffier glas. OH4a,.u-. Het college heeft de bewonerscommis sie geantwoord dat de Dalweg tot de hoofdwegenstruetuur van Soest be hoort en dat deze weg het verkeer beter kan verwerken dan de Beukenlaan. Aan de Beukenlaan is de bebouwing dichter gesitueerd dan aan de Dalweg. Daar komt nog bij dat het winkelge- beuren, de parkeerstroken, de fietspa den en het oversteken op de Beuken laan vaak aanleiding geven tot ver- keersgevaarlijke situaties. Zolang ech ter de Koningsweg de funktie van aan- en afvoerroute van het industrieterrein nog niet kan vervullen, zal het vracht verkeer van de Dalweg gebruik blijven maken. Door geen bewegwijzering naar het industrieterrein aan te bren gen bij het kruispunt Dalweg/Beuken- laan wordt de lawaaioverlast op de Daiweg enigszins gespreid. Het ver keer heeft de vrije keuze, waardoor toch een groot aantal vrachtauto's van de Beukenlaan gebruik maakt. Het plaatsen van de bewegwijzering naar het Industrieterrein op het kruis punt Beukenlaan/Dalweg betekent het verplaatsen van problemen naar een deel van de gemeente dat nog minder hiervoor geschikt is. Aan de beperking van de lawaai-over- last zal wellicht worden bijgedragen door de door de politie op onregelmatige tijden te houden snelheidscontroles. Het college heeft de bewonerscommis sie toegezegd dat binnen de mogelijk heden regelmatig zal worden gecontro leerd. Dubbel nat pak In de nachtelijke uren ontdekte de patrouillerende politie vorige week op de Wieksloot een bromfiets zonder Jicht, waarop twee jongelui zaten. Bo vendien droegen zij geen van beiden de verplichte valhelm. De achtervolging werd ingezet, maar de bromfiets verdween over het Veen- Jpad*waaV' politiewagen heft), ftiet b'FPageiVten gïn'gëh'te voet verder op onderzoek uit en troffen de brommer tussen de bosjes: aan.,. Een ogenblik later ontwaarden zij boven dien de deugnieten, beiden 14 jaar oud en wonende te Soest, tot hun middel in het koude water staande. Zij meenden de politie op die manier op een dwaal spoor te kunnen leiden - ten onrechte. De brommer bleek niet verzekerd te zijn en werd in beslag genomen. Tegen de knapen werd proces-verbaal opgemaakt. Antieke klok gestolen Bij een inbraak in een woning aan de Foekenlaan werd vorige week een aan tal antieke voorwerpen weggenomen, waaronder een Franse klok, een zilve ren sleutelhanger, een zilveren doosje en nog enige waardevolle voorwerpen. De bewoonster van het huis deed hier van aangifte bij de politie. "Eén incident kan de meest prachtige prioriteitenschema's die we kunnen be denken omver gooien. Er hoeft in Soest maar een moord te gebeuren of een vrouwenkamp opgericht te worden, of er worden geheel andere maatstaven aan gelegd voor de beoordeling van wat de politie nu wel of niet moet doen.Met deze woorden gaf hoofdofficier van Justitie mr. A. Herstel tijdens de vergadering van de Commissie Algemene Bestuurszaken aan dat de veel-besproken prioriteitstel ling bij de politie nog lang geen wei-omschreven, uitgemaakte zaak is. De hoofdofficier was in de commissie "namelijk daar waar het vertrouwen, te gast, evenals de officieren van justi- dat het publiek in het functioneren van tie mevrouw Kruier en de heer Dop- penberg. Ook commissaris J. K. Adema van de Soester politie woonde de vergadering bij. Vooral de priori teitstelling was in het gesprek punt van discussie. Van de negentig zaken die bij de - over belaste - recherche in de ia liggen, zui len er naar verwachting wel zo'n zestig geseponeerd worden, deelde mr. Her stel de commissieleden mee. "Ik bied u daarvoor mijn verantwoordelijkheid, troostte de heer Herstel, "en mijn mee- denkpotentieel. Geld kan ik u helaas niet aanbieden." Juist dat laatste is voor het goed func tioneren van de politie het grote struikelblok. De overuren kunnen niet worden uitbetaald en het compenseren in de vorm van vrije tijd wordt lang zamerhand een onmogelijke zaak. Dat een en ander uiteraard zijn demotive rende uitwerking op de politiemensen niet mist werd in de commissie nog eens van diverse zijden onderstreept. Ten slotte zal er aan een feitelijke priori teitstelling niet te ontkomen zijn, al bleef de uitwerking daarvan in de commissievergadering vorige week dan ook in de nevelen steken. "Het aanleggen van criteria, waarop die prioriteiten worden gebaseerd, is al zo moeilijk," verzuchtte de heer Her stel. "In feite worden de prioriteiten in de actualiteit bepaald door de politie man die zijn dienst verricht, en aan de hand van de incidenten die zich voor doen." Dat ook de politie de bezuinigingsdans niet kan ontspringen maakte burgemeester Scholten duidelijk. Er is nu al niet voldoende geld om de taken naar behoren uit te voeren, dus aan een zekere voorrangsbepaling zal niet te ontkomen zijn. Toch is daaraan ook een grens, aldus de heer Scholten, de politie stelt, in gevaar komt. De heer Herstel toonde zich bereid waar mogelijk verdere vereenvoudi gingen toe te passen in het administra tieve politiewerk. "We zullen moeten leren leven met een bepaald hand- havingsniveau,aldus de hoofdofficier. "Het stellen van priori teiten is een zaak van 'dagelijkse be kering', die een voortdurende reflectie vraagt van alle betrokkenen. En dan ïegi ue man-in-de-straat misschien nog wel geheel ander accenten." In dat verband merkte commissaris Adema over de onlangs gehouden proef-enquête over het functioneren van de politie op, dat een interpretatie van de uitkomsten nog niet ter beschik king is. Wel wees hij erop dat de enquete wetenschappelijk gezien deskundig is opgesteld. "De politie zweeft in een vacuüm. Er moet wat af, maar wat moet eraf?" merkte de heer Adema over de bezuinigingen nog op. Aan het einde van de vergadering kwam ook de uiterst beroerde huisves ting van het Soester politiekorps ter sprake. Burgemeester Scholten betuig de de hoofdofficier in dat verband zijn erkentelijkheid voor de steun die hij het Soester gemeentebestuur in deze moeilijke kwestie heeft gegeven. De Oudcccommissit' van de rooms kat holieke school Soestdijk heeft ge vraagd om de kruising Nieuwstraat/ Beetzlaan verkeersveiliger te maken. Mede aan de hand van de door de oudercommissie gedane suggesties heeft het college van b. en w. naar mogelijkheden gezocht om met een voudige middelen gehoor te geven aan het. verzoek. Binnenkort zullen dan ook door de dienst gemeentewerken een aantal werkzaamheden worden uitgevoerd. Zo zal een doorgetrokken witte streep over de as van de Nieuwstraat vanaf de Koninginnelaan tot vlak voor de aansluiting met de Beetzlaan worden aangebracht. Bij de wegenaansluiting van de Beetzlaan op de Nieuwstraat zal de wegbreedte van de Beetzlaan ver smald worden tot ongeveer 6 a 6% meter. Hierdoor zal een meer Jood- rechte aansluiting ontstaan. Dit laatste zal een wijziging in het karakter van het kruispunt teweeg brengen. Er zal dan meer sprake zijn van een woon straat en in ieder geval niet meer van een weg met een doorgaande funktie. Uit de lucht gehaald De radiocontroledienst van de PTT voerde vorige week, in samenwerking met de afdeling „bijzondere wetten" van de politie, een controle uit. Op de Noorderweg werd daardoor de radiozender van een 15-jarige inwoner van Soest ontdekt. De jongeman zond uit onder de roepnaam „Jupiter". De FM-zender, met een waarde van ca. 400,-, werd in beslag genomen. Aan de Burg. Grothestraat ontdekte de politie eveneens een illegale zender die het eigendom was van een 29-jarige Soester. Ook hier werd de (drievoudi ge) installatie in beslag genomen. De totale waarde van de apparatuur bedraagt ca. 1300,-. Romans en Verhalen AD (Top Pop) VISSER: Sobriëta De SF sensatie van dejaren80 17,50 ROALD DAHL: De huwelijkse wereld Zeven meesterlijke gruwelverhalen12,50 TOON HERMANS: De danstent in de wei Zijn allernieuwste versjes en verhalen 15,90 MAARTEN BIESHEUVEL: De Bruid 13 verbiesterende verhalen 22,50 CHARL SCHWIETERT: Moord op de informateur Schrijven kan'ie, dat is wél zeker14,90 FERRY HOOGENDIJK: In het holst van Hilver sum. Sleutelroman over het Gooise TV wereldje, bestseller 19,90 MICHAEL ENDE: Het oneindige verhaal Een reis door Fantasie voor alle leeftijden39,50 MIEN VAN 'T SANT: Hoeve "de Terp" omnibus Een échte Hollandse familieroman17,90 Aanbiedingen ELLERY QUEEN: De avonturen. Elf Ingenieuze detektlve verhalen nu als Prisma van de Maand4,95 RIE CRAMER: Het jaar rond. Onverwoestbaar kinderboek nu van 46,-voor14,90 ELSEVIER CULINAIR HANDBOEK Stap voor stap koken in woord en beeld 69,50 nu 24,90 Kalenders en Agenda's VROUWENAGENDA12,50 WIBO'S OPHANGKALENDER 17,50 KOOT EN BIE: Bescheurkalender17,90 DE VREUGDE VAN HET LANDLEVEN AGENDA9,95 MARJOLEIN BASTIN: Natuuragenda12,50 Leuk én handig ENKHUIZER ALMANAK, 388 ste jaargang 3,80 EEN SPUITBUS MET ZWEETLUCHT Ambtenarengrappen 9,90 HAAGSE BLUF, politieke curiosa 9,90 PRISMA RIJMWOORDENBOEK (onmisbaar) 7,90 MAX TAILLEUR: Wat sex je me nu12,90 Soesterbergsestraat 53 Soest-Zuid - Tel.: 12419 v. Weedestraat/hgek Stadhouderslaan - Soestdijk Tel.: 1 7699 ?rUaC?H7; Gediplomeerd optometrist Lid O.V. De deskundige vertrouwensman die tijd voor uw ogen neemt. Birkstraat 2 - Soest-Z. Het bestuur van de bewonersvereni ging van de Veenbesstraat heeft het college van b. en w. verzocht de huis- numnieraanduiding bij de flats van een verlichting te voorzien. Bij duisternis zouden de huisnummers zeer moeilijk waarneembaar zijn. Het college heeft de bewonerscommissie geantwoord dat bij het plaatsen van de straatnaam borden, eventueel met de hulsnumme ring, zoveel mogelijk getracht wordt de straatnaamborden te bevestigen aan de lichtmasten. De huisnummering wordt hierbij op de percelen aangebracht. In praktisch alle gevallen zijn deze huisnummering- bordjes onverlicht. Over het algemeen wordt volstaan met het aangeven van de straatnaam. Bij sommige situaties wordt samen met de straatnaam ook de huisnummering vermeld. Dit is ook het geval langs de Veenbesstraat. Echter de flatwoningen zijn bereik baar via de inritten langs de Veenbes straat en daarom zijn op die plaatsen de straatnaamaanduidingen met de huisnummering geplaatst. Deze borden staan loodrecht ten opzichte van de zij weg van de Veenbesstraat. Op die plaat sen staan echter geen lichtmasten. Dit behoeft geen bezwaar te zijn omdat er voldoende straatverlichting langs de Veenbesstraat aanwezig is. Identieke situaties komen in de ge meente meer voor. Mede in verband met de financiële con sequenties heeft het college dan ook besloten niet aan het verzoek van de bewonerscommissie te voldoen. Ruiten telefooncel vernield De - vorig jaar nog geheel vernieuwde - telefooncel op de hoek van de Dalweg en de Rubenslaan oefende blijkbaar weer veel aantrekkingskracht uit op plaatselijke vandalen. Ditmaal moest een grote ruit het ontgelden.

Soester Courant | 1982 | | pagina 3