i Rode-Kruisvrijwi] onderscheiden kinder boeken week de Stadhouder TAXI KLOMP 12984 Open Dag „De Paardenkamp" weer grandioos succes „VAAKDERHOOGT „Moord op de informateur" bestseller van Charl Schwietert r Stripverhalenruilbeurs in bibliotheek De Borg U mÈè Gehannes... DOE-HET-ZELVERS Meer dan duizend bezoekers uit alle delen van het land: Medaille van verdienste in zilver voor zr. Kitty Het is nog volop Kom snel kijken bij boekhandel Kerst wenskaarten Drukkerij Smit TEL. voor Waarmee bemesten en wanneer deel 2) 11 Soester Courant van woensdag 20 oktober 1982 11 Foto: Herman van Dam De vier nieuwe bewoners van De Paardenkamp vertonen zich aan het talrij ke publiek. Foto: Herman van Dam Ds. Van Zanten wees er op dat de werk zaamheden van de afdeling mogelijk werden gemaakt door de inzet van al deze vrijwillig(st)ers en door de gelde lijke steun van de inwoners van Soest en Soesterberg, die als betalend lid of bij de jaarlijkse inzamelingscampagne steeds weer blijk geven van hun waar dering voor het werk van het Rode Kruis. Foto: Herman van Dam De zes onderscheiden dames van de Rode Kruis-Welfare-afdeling op 'n rijtje. De bijeenkomst werd afgesloten met de vertoning van een diaserie over oud Soest, waarna de medewerk(st)ers nog een tijdlang genoeglijk met elkaar doorbrachten. Voorzitter ds. N. H. van Zanten felici teert „Zuster Kitty" Prins met de me daille van verdienste in zilver. Actuele politieke thriller: de boeken week voor dejeugd CV" Stapels fijne nieuwe kinderboeken en bekroonde boeken: GOUDEN GRIFFEL: NANNIE KUIPER, Eend op de pot (voor de peuters)M 4.90 GOUDEN PENSEEL: JOOST ROELOFSZ, Voor en achter (kleuterleeftijd)f 25. ZILVEREN PENSEEL: RALPH STEADMAN, Inspecteur Kaasjager (vanaf de derde klas)f 17.50 JENNIE DALENOORD, Muis, mol en rat (om zelf te lezen, 1 e klas)f 14.50 ZILVEREN GRIFFEL: vanaf 8 jaar) ROALD DAHL, Griezelsf 14.90 HADLEY IRWIN, Hidden Doe (over Indianen) f 18.50 PAUL BIEGEL, Haas f24.90 en vele andere prachtboeken voor de jeugd. EN BOVENDIEN: GRATIS poster van Ralph Steadman "Inspecteur Kaasjager" GRATIS ballonnen GRATIS sprookjes prentenboek GRATIS de extra dikke KINDERBOEKEN MOLEN, een gids boordevol informatie over jeugdboeken (met prijsvraag) Speciale kinderboekenweekuitgave "RETOURTJE VER WEG" tijdelijk slechts f 3.75 Soesterbergsestraat 53 Soest-Zuid - Tel.: 12419 v. Weedestraat Stadhouderslaan - Soestdijk Tel.: 17699 i 1fjJKLiT Met een bezoekersaantal dat de dui zend overtrof heeft Stichting „De Paardenkamp" zaterdag j.1. opnieuw een feestelijke en succesvolle Open Dag gehouden. Uit alle delen van het land waren „vrienden van de Paar- denkam" komen opdagen om een paar uur te gast te zijn bij de stichting die het Nationale Rusthuis voor Paarden aan de Birkstraat beheert. Hoogtepunt van de dag was ongetwij feld de binnenkomst van de vier nieu we „aanwinsten" van de Paarden kamp. Zij werden, misschien nog wat onwennig in hun nieuwe onderkomen, omringd door het zeer talrijke publiek ondergebracht in de voor hen gereser veerde stallen, die voor deze gelegen heid met fraaie bloemstukken waren opgesierd. In zijn openingswoord wees Paarden kamp-voorzitter de heer C. H. 't Hart erop dat er deze dag geen bijzonder feest zou worden gevierd. Na de groot se viering van het twintigjarig be staan, dit voorjaar, waarbij maar liefst tweeëneenhalfduizend gasten aanwezig waren, zou men moeten wachten tot 1987, als het 25-jarig jubi leum ongetwijfeld op buitengewone wijze zal worden gevierd. De heer 't Hart memoreerde in zijn welkomstwoord het meeleven van de vele vrienden van De Paardenkamp. Na 22 mei was er een lawine van post binnengekomen en ook financieel had men zich allerminst onbetuigd gelaten, stelde hij met dank baarheid vast. „We zijn erg onder de indruk", aldus de heer 't Hart, „van de verbpndenheid die onze vrienden, waar zij ook wonen, telkens weer tonen met het wel en wee van De Paardenkamp". De vier nieuwe gasten van de Paarden kamp stonden intussen geduldig te wachten in de wagens, tot het moment zou zijn aangebroken dat zij in hun nieuwe stal terecht konden. Voor het zover was voerde echter de heer Van Reemst uit Diepenheim (Twente) het woord. Als eigenaar van de pony's Opaal en Desiree vertelde hij iets van de geschiedenis van de beide dieren en bood het bestuur en de medewerkers van de Paardenkamp bloemen en ge schenken aan. o.a. een echte Twentse .krentenwegge Onder grote belangstelling mochten vervolgens de vier nieuwe gasten hun intrek nemen in de stal: Tiras, een 21 jaar oude ruin uit IJsselstein; Bianca, een 22-jarige merrie uit Herkingen (Flakkee); en de beide pony's uit Diepenheim: moeder Opaal, 26 jaar oud, en dochter Desiree, 22 jaar oud. De Paardenkamp is met dit viertal nu echt „tjokvol". Na afloop van het „officiële gedeelte" werden de aanwezigen nog vergast op een kopje koffie en een gevulde koek, terwijl de stallen uitgebreid bekeken werden. Onder veel belangstelling wer den de paardjes tenslotte officieel inge schreven in het boek van De Paarden kamp. Onderdeel bouwsteiger gestolen Een inwoner van Soest deed aangifte van diefstal van een aluminium onderdeel van een bouwsteiger. Het voorwerp was weggenomen van een perceel aan de Steenhoffstraat. De meest uitgebreide kollektie ligt bij ons ter inzage. Bestel vooral tijdig, de keuze is nu het grootst. VAN WEEDESTRAAT 47A SOEST - TEL. 14152 Telefoon kanfoor Amersfoort 033-18747 Tijdens een feestelijke bijeenkomst van de werkende leden van de afdeling Soest/S oester berg van het Nederland se Rode Kruis zijn vrijdag j.1. in „Het Witte Huis" een flink aantal onder scheidingen uitgereikt. Acht dames van de Welfare-afdeling werden gehul digd voor tien jaar trouwe dienst en ontvingen de daarbij behorende me daille uit handen van de voorzitster van de Welfare-raad, mevrouw G. E. van Delft-Bos. De onderscheiden dames: C. M. van Gelder-Clement, M. C. E. Breuker, W. T. Klifman-Knol, J. Renes-Smith, P. Rijnja-Deege, M. H. J. van Surksum- Vroom, T. E. Beukema-Allebrandi en E. H. Meiburg-Seinhorst ontvangen tevens een oorkonde. Daar de beide laatste dames helaas verhinderd wa ren werden hun onderscheidingen in ontvangst genomen door mevrouw Reer, de leidster van de plaatselijke Welfare. Mevrouw Reer sprak de aan wezige dames met een dankwoord toe en overhandigde hen allen een bloe metje. Ook mevrouw I. Vuursteen verdiende een woord van hulde en dankbaarheid. Als Leidster Helpster heeft zij gedu rende een jaar belangrijk werk ver richt voor de colonne. Wegens tijdge brek moest zij deze functie nu neerleg gen. Zij ontving een boekenbon. Tenslotte verzocht de voorzitter, ds. N. H. van Zanten, mevrouw K. Prins- Kropff naar voren te komen, die sinds 1966 als verpleegkundige aan de colon- nen verbonden is geweest. Sedert dat jaar ook was zij Leidster Helpsters, een functie die zij tot eind december 1981 heeft bekleed, voordat mevrouw Vuursteen deze taak van haar over nam. Veel colonneleden werden opge leid door „Zuster Kitty" en bij veel activiteiten heeft zij dienst gedaan. In de periodes dat de colonne niet over een commandant beschikte heeft de colonne, mede dank zij haar extra inspanningen, toch gefunctioneerd. Thans nog is zy aan de colonne verbonden als verpleegkundige. Voor de inzet die zij gedurende zoveel jaren en onder moeilijke omstandigheden heeft getoond werd haar door het Hoofdbestuur de medaille van ver dienste in zilver toegekend. In zijn openingsspeech had voorzitter ds. N. H. van Zanten al gememoreerd dat de afdeling dit jaar 40 jaar bestond. In januari was dit bijzondere feit al gevierd met een feestmiddag voor ge handicapten in De Borg. Destijds was het de heer G. v.d. Pijpekamp in Soesterberg geweest, die de eerste 500 leden - verplicht voor het vormen van een afdeling - grotendeels had aange worven en ook later voor veel aanwas had gezorgd. In 1982 telt de afdeling maar liefst 4.000 contributie betalende leden. De afde ling is 40 jaar geleden begonnen met een colonne van 8 leden. Het plaatse lijke Welfarewerk kwam pas 30 jaar geleden van de grond. De colonne telt nu 25 leden, en met het Welfarewerk zijn wekelijks 33 leden bezig. Gestolen auto terecht Een bewoner van de Kamperfoelie straat deed in het weekend aangifte van de diefstal van zijn auto, die was weggenomen van de parkeerplaats voor zijn woning. Enige uren later trof de politie de wagen aan bij een so ciëteit aan de Molenstraat, waar werd gepost om de mogelijke dader te kun nen aanhouden. Omdat het posten zon der resultaat verliep werd de wagen tenslotte overgebracht naar het politie bureau, waar de eigenaar hem even later kon ophalen. „Een sensationele aardverschuiving in de Nederlandse politiek staat voor de deur. Onder leiding van informateur mr. J. C. Jansen hebben socialisten en liberalen de strijdbijl begraven om een einde te maken aan een al acht maanden slepende kabinetsformatie. Voor het eerst zal het CDA verhuizen naar de oppositiebanken. Maar dan wordt Jansen op brute wijze ver moord... Wie heeft er belang bij dat de informa tie niet zal slagen? Van Agt, omdat hij het veld moet ruimen? Den Uijl misschien? Of Ed Nijpels? Beiden hebben ze pijn lijke compromissen moeten sluiten. Of werden zijn talloze amoureuze avonturen Jansen noodlottig?" Met deze intrigerende tekst op het om slag wordt de actuele politieke thril ler „Moord op de informateur"geïn troduceerd, geschreven door de beken de tv-joumalist Charl Schwietert, de man die het parlementaire nieuws in het NOS-journaal brengt en daardoor in miljoenen Nederlandse huiskamers een zeer bekende verschijning is ge worden. In zijn boek biedt hij de lezer een ont- htffiende kijk achter de schermen van het Binnenhof. „Moord op de infor mateur" is niet alleen een adembene mende thriller, waarin wordt inge speeld op de actuele politiek - afge zien van informateur Jansen zijn al- Ziekenfondsvervoer Rolstoelvervoer Croepsvervoer Trouwrijden Zendantenne gestolen Een bewoner van de Noorderweg deed aangifte van de diefstal van een zend antenne met een lengte van 1 meter. De antenne was weggenomen van de auto van de eigenaar. Handtas gestolen Een bewoonster van de Heideweg stel de de politie op de hoogte van de dief stal van haar handtas, waarin zich een bedrag van 100,- en haar rijbewijs en autopapieren hadden bevonden. De tas was weggenomen uit de keuken van haar woning. Vermoedelijk heeft de dief gebruik gemaakt van een valse sleutel. le karakters in het boek „echt" be staande personen - maar het geeft ook een wat relativerende kijk op het po litieke bedrijf en op de formatie. „Moord op de informateur" is als paperback verschenen bij Uitgeverij Elsevier en voor het luttele bedrag van 14,90 verkrijgbaar bij de boek handel. Stripverhalen Ruilbeurs Heb je ook al je stripverhalen al honderd keer gelezen? Dan heb je nu de kans je hele stapel in één klap te vernieuwen zonder dat je dat een cent kost. Wat moet je doen? Kom donder dagmiddag om 14.00 uur naar de bi bliotheek „De Borg" en neem je strip verhalen mee. Als het mooi weer is blijf je buiten, regent het, dan kom je binnen en stal je je strips uit op de grond, of loop je met je stapeltje gezellig rond en dan dan je stapeltje gezellig rond en dan maar ruilen. Denk eraan, de strips moeten heel en kompleet zijn en mogen alleen één tegen één geruild worden. De strip verhalen ruilbeurs duurt tot 17.00 uur, daarna is de prijsuitreiking van de Stripkwis. Benzine op z'n voordeligst De eigenaar van een pompstation aan de Beukenlaan deed aangifte van diefstal van een hoeveelheid benzine ter waarde van 25,-. De dader had zijn tank voor dit bedrag gevuld, maar was onmiddellijk verdwenen zonder af te rekenen. Ruiten broeikas vernield Van de broeikas van de Gemeente kwekerij aan de Molenstraat hebben onbekenden vijf ruiten vernield. Mede werkers van de gemeente deden hier van aangifte bij de politie. Daat zaal effe un soaie boel worre op Soest, as un zooi klups en vereniginge geejn geld meer kriege vaan de gemeengte. Waat moewe daan 's oaves anvaange? Zeker meer kassie kieke. De T. V. zoake zitte zich aal te verkneutere. Die zien haandel. Wullie hebbe ok zo'n knerpkast in huus - moar we kieke hoast nóóit, je ziet toch niks as rottigheid. Aallenig as ter waat te laache vaalt, daan zette we um wellus an, moar daa's niet voak. Toen 'k laangs ut kluphuus vaan P.V.O. kwaam, woare ze doar aal an 't oefene met de kroaiemaars en daa's niet zo'n vroluk moppie. Eerst wou- we ze de lier an de wilge haan- ge, moar die ben geknot door Chris Uuterwiek en ze maan- ne. Aster niet gauw een stel donnateurs komt opdroave, daan kenne ze ok de zwoane- zaang nog instudere. Voorte- mee kenne ze de toeters en de trommels kwiet an de braand- weer. Die is an 't speule met noamoak instrumente, laas ik in de kraant. Daan goan ze met meziek noar de braand, daat hoort ik liever daan de sirene. As de pliesie zo deur mot goan met bezunigedaan moake ze meer overure daan gewone, en daat wordt betoald met vrie- je doage. Zaalle die tute blie mee wezel Kenne ze niet beter de overure betoald kriege en de gewone dienst thuus blieve? Daan wor re ze der temingste nog iets wiezer vaan. De jeugdzorg mot ok bezunige. As ze op de kingderboerderie kwoad worre, daan goan ze de jeugd nog kaattekwoad lere. As represajje, zaa'k moar zeg ge. Bie 't asiel loate ze de zwerfkaatte los bie gebrek an voer't Zaal me un gemauw worre op Soest Ik hout ter mee op, je kaan an de gaang blieve. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, leest ut gehannes deuze week moar niet. Je wordt ter oake- lig vaan! 'k Het eheurd daatter op 1 ja- nuoari in de Borg un voorstel ling komt vaan Kloris en Roos je. Daan krieje de nieuwjoars- wense vaan Thomasvoar en Pietemei. 'k Goat ter vaast heejn met de vrouw, licht vaalt ter daan nog us waat te laache! HANNES VAN DE NENG. Woeste automobilist aangehouden Bewoners van Boekweitland schakel den in de nacht van zondag op maan dag de politie in, omdat een man „als een wilde" rond reed in zijn auto. Na een woeste achtervolging, waarbij de man diverse overtredingen beging, kon de politie hem aanhouden. Het bleek een 22-jarige Soester te zijn, die zich rijkelijk te goed had gedaan aan alcohol. De beide blaasproeven vielen in zijn nadeel uit. Omdat hij dienstplichtig militair is werd hij over gedragen aan de Koninklijke Mare chaussee. Auto gedeukt Een inwoner van Soest deed bij de politie aangifte van de beschadiging van zijn auto. De wagen had gepar keerd gestaan op een parkeerplaats aan de Draailier. De volgende morgen ontdekte de eigenaar dat zijn voertuig een flinke deuk aan de linkerzijde had opgelopen Vorige aflevering heb ik uitgebreid gesproken over het nut van turfstrooisel en tuinturf voor onze tuin. De slotconclusie was dat beide produkten voor diverse toepassingen aan te wenden zijn, maar dat ze geen of bijna geen voeding bevatten. Omdat compost en koemest dit wel ruimschoots bevatten kan een ideale bemesting dan ook meestal het beste uit een combinatie van tuinturf met een van deze produkten bestaan. Compost is een afvalprodukt van huisvuilverwer- kende bedrijven en wordt in verschillende kwali teiten aangeboden. Op tuincentra zullen we meestal verpakte siertuincompost aantreffen, een produkt dat in onze sier- en groentetuin goed toepasbaar is. Het bevat naast een grote hoeveelheid organisch materiaal, diverse sporenelementen, zoals ijzer, mangaan, koper etc., voedingselementen die voor een evenwichtige plantengroei allen voldoende in de grond aanwezig moeten zijn. Bovendien wordt er in de fabriek een dosis snel opneembare stikstof aan toegevoegd, zodat compost zowel op de korte als langere termijn groei resultaat geeft. Door de vrij hoge voedingsconcentratie moet een bemestingsgift compost nooit te groot zijn. Een te grote hoeveelheid compost geeft vooral het eerste jaar een onstuimige groei te zien. De bloei echter blijft geheel of grotendeels achterwege. Als de compost in heel grote hoeveelheden gebruikt wordt, en het produkt wordt niet goed door de bestaande grond gewerkt is er zelfs gevaar voor wortelverbranding; daarom altijd matig gebruiken, lees de gebruiksaanwijzing op de verpakking. Een andere meststof die we in onze tuin kunnen gebrui ken is koemest. Dit is hier en daar nog wel ruig te koop zo van de boer. Goed vergane rotte mest is een fijne meststof, bevat veel voeding en houdt behoor lijk vocht vast. Bij veel mensen zal er een bezwaar bestaan tegen het gebruik van deze dierlijke uit werpselen in zijn oorspronkelijke vorm. Daarom is er dan ook het veel langzamer produkt gedroogde koemest, hetgeen in geconcentreerde vorm in zak ken te koop is, ook in poeder en korrelvorm. Deze mest is natuurlijk veel eenvoudiger te ver werken, vooral tussen dichtopeenstaande beplan ting. Het gedroogde produkt kan gewoon tussen de planten worden uitgestrooid en licht doorgewerkt. De regen doet de rest. Met het drogen van de ruige koemest gaat weliswaar het een en ander aan voedingsstoffen verloren, maar de voedende waar de van het produkt blijft evengoed vrij hoog. Vooral voor heidetuinen, waarin het gebruik van compost eigenlijk uit den boze is, is koemest een ideale meststof. Compost verhoogt de zuurgraad van de grond, wat voor heide niet bepaald ideaal is. Door het gebruik van gedroogde koemest blijft de zuurgraad praktisch gelijk. Voor de hoeveelheid te gebruiken produkt staan ook hier weer belang rijke richtlijnen op de verpakking. We hebben nu vier van de meest verkochte organische meststof fen besproken. Volgende week wil ik het een en ander vertellen over beendermeel, bloedmeel, tho maskali, koolzure magnesiakalk etc. en hun ge bruiksdoeleinden.

Soester Courant | 1982 | | pagina 11