odomo Vredeskamp in twee fasen ontruimd Waterstaat wil afslag Richelleweg •t Meer kans voor behoud Zonnegloren Zo gezien... <_J I De Eekhoorn huizenkrant Woensdag 20 oktober 1982 Vrouwen verontwaardigd over „overrompeling' Commissie Beroepschriften buigt zich over bezwaarschrift „De Oelte" weer stapje dichterbij ROOMBOTER AMANDEL- STAAF Honsbergen ROOMBRIE Honsbergen BACON Honsbergen Honsbergen Roomboter Honsbergen Onderdeurtje de laatste tent van het Vredeskamp verwijdert trekken de vrouwen zich in Op het bordes van het Gemeentehuis protesteerden de vrouwen 's avonds te- herenmode SOESTER Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest - Tel. 14152' Postgiro 126156 61e jaargang no. 8 COURANT Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f 24.— Verschijnt iedere woensdag Zonder veel tijd te verliezen heeft het gemeentebestuur van Soest vorige week dinsdag, kort na het bekend worden van het afwijzen van het ver zoek tot schorsing van het ontruimings- bevel van 3 september j.1. door de afdeling rechtspraak van de Raad van State, het Vrouwen vredeskamp laten ontruimen. Om twee uur 's middags arriveerden bij het kamp een aantal wagens van de Dienst Gemeentewer ken en begon het ca. 25 man sterke per soneel zonder omhaal met het afbreken van de slaaptenten, het provisorische keukentje en de informatietent". Vijf caravans werden eveneens door Ge meentewerken weggesleept. De operatie, waarbij de politie met ongeveer een twintigtal agenten aan wezig was, werd in een klein half uur afgerond. De zgn. .vergadertent" werd daarbij vooralsnog ontzien, om dat de uitspraak van de Raad van State uitsluitend betrekking had op de kam peermiddelen". Dat de ..informatie tent" wél het veld moest ruimen, had te maken met het feit dat daarin kam- peermaterialen waren aangetroffen, zodat deze tent niet anders dan als kampeermiddel moest worden aange merkt, aldus mededelingen van het gemeentebestuur tijdens een pers conferentie later op de dag. Weerstand De ontruimingsoperatie kwam overi gens niet zonder enig verzet van de vrouwen tot stand. Zittend op de grond voor de ingang van het kamp probeer den zij het transport te verhinderen, maar zij werden door de politie aan de kant gesleept. Verdere incidenten de den zich niet voor, al heersten bij de vrouwen grote verslagenheid en ver ontwaardiging over de overrompe lingstactiek" die het gemeentebestuur had toegepast. Een aantal van de verbijsterde vrouwen kon de tranen niet bedwingen en zocht troost bij elkaar. Desgevraagd deelde burgemeester Scholten tijdens de persconferentie mee dat er geen enkele juridische; noodzaak was geweest om de vrouwen or de actie opnieuw formeel aan te ggen dat zij het kamp moesten breken. Die aanzegging was er al dert 3 september, aldus de burge- eester, en werd na de uitspraak van Raad van. State automatisch onmid- allijk weer van kracht, s Ochtends had hij, in een onderhoud net een delegatie van de vrouwen van iet Vredeskamp en een aantal sym- mthiserende vrouwen uit Soest, die nem 450 handtekeningen ter ondersteu ning van het kamp overhandigden, hun nog met zoveel woorden te verstaan gegeven dat zij onmiddellijk moesten vertrekken. Dat de vrouwen zich zou den neerleggen bij een voor hen nega tieve uitspraak en vrijwillig zouden vertrekken, en bovendien vooruitlo pend op het bekend worden van de uitspraak alvast gedeeltelijk waren begonnen met het opbreken van het kamp - zoals Leid je Tomassen, oud raadslid voor Progressief Soest, hem tijdens de persconferentie fel verweet - was hem niet bekend, aldus burge meester Scholten. Tot de ontruimings actie had het College van B. en W. overigens 's ochtends al unaniem be sloten. Geen uitstel Voor het optreden zonder waarschu wing of bevel vooraf, somde burge meester Scholten een drietal argumen ten op. Ten eerste was het, uit het oogpunt van de bescherming van de vrouwen zélf en hun eigendommen, niet verantwoord lang te wachten met het effectueren van de voorgenomen ontruiming; ofschoon er geen aanwij zingen waren dat zich een herhaling zou voordoen van de vernielingen door baldadige jongelui (zoals vorige week zondag) of door tegenstanders van het Vrouwenvredeskamp, kon iets derge lijks evenmin geheel uitgesloten wor den geacht. In de tweede plaats zou het gevaar van escalatie - naar de mening van de heer Scholten in de situatie ingebakken" - onverantwoord zijn toegenomen indien met het uitvoeren van de voorgenomen ontruiming lan ger was getalmd. Bovendien gedoog den de verslechterende hygiënisch om standigheden in het kamp en de gehele af lopende" situatie geen lang uitstel. Gevraagd naar de voor het besef van gen de ontruiming. Foto: Goos van der Wilt Tijdens de vorige week gehouden open bare vergadering van de Commissie Beroepschriften hebben vertegen woordigers van Rijkswaterstaat eens te meer duidelijk gemaakt waarom wat hen betreft de afslag Richelleweg, die de nieuwe rijksweg A '28 aanslui- SIa geen nummer over. Een ruime keuze van koophuizen in Amers foort, Soest, Baarn en omgeving. Bij ieder huis een foto en volledig adres. Vraag gratis toezending. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-30488 ting moet gaan geven op het plaat selijke wegennet, er toch zou moeten komen. Ofschoon de argumenten pro en con tra de voorgestelde afslag feitelijk nog identiek zijn aan wat in de loop van de tijd al ter tafel is gekomen, werd van de zijde van Rijkswaterstaat voor al aandacht besteed aan het feit dat de realisering van de afslag de ver keersveiligheid in Soesterberg gunstig zal beïnvloeden. De kans op ongevallen op een auto snelweg is drie maal kleiner dan op niet-autosnelwegen, hield de heer Tim merman, medewerker van Rijkswa terstaat, de leden van de commissie voor. Volgens onderzoekingen zou dat inhouden dat Soesterberg mag re kenen op een theoretische verminde ring van het aantal ongelukken op de weg Utrecht-Amersfoort (223) met 10 a 12 per jaar. Commissielid mevrouw Allard (D'66) plaatste daar een kritische kantteke ning bij. Zo zou het verkeer op de Amersfoortsestraat naar haar mening weer toenemen, juist als gevolg van het verkeer dat via de afslag Richel leweg naar Amersfoort zal gaan. Binnen zeer afzienbare tijd zullen Ge deputeerde Staten van Utrecht een gesprek hebben met het College over o.m. de problemen rondom de afslag Richelleweg. De meeste leden van de commissie leken de uitkomsten van dat gesprek te willen afwachten en daarom nog geen definitief advies aan de raad te willen uitbrengen. Rijkswaterstaat had het bezwaar schrift bij de commissie ingediend om dat het College enige tijd geleden de vergunning tot de aanleg van de af slag had geweigerd. Opmerkelijk daar bij is, dat B. en W. dit standpunt juist hadden ingenomen op grond van de uit spraken van de raad, ofschoon het College destijds wél voor de afslag voelde. De raadsleden zullen straks dus een beroep moeten behandelen dat gericht is tegen een eigenlijk door de raad zélf genomen beslissing. De se dert dat besluit gewijzigde samen stelling van de raad is mogelijk een factor die nog voor een verrassing zou kunnen gaan zorgen... de vrouwen - er waren op het moment van de ontruiming slechts tien bewoon sters in het kamp - nogal massale aanwezigheid van de politie, antwoord de commissaris Adema dat die indruk wellicht was ontstaan door de aan wezigheid van een klas van de politie- opleidingsschool, die het gebeuren zon der eraan deel te nemen van enige afstand had gadegeslagen. Demonstratie Dinsdagavond demonstreerden enkele tientallen vrouwen en hun sympathi santen voor het gemeentehuis en het politiebureau, waar zij overigens niet werden ontvangen. Met fakkels en een spandoek met de tekst „Kamp weg - nu de basis nog" gaven zij uiting aan hun verontwaardiging. Tijdens het protest, dat enigszins luidruchtig verliep, de den zich geen incidenten voor. Na enige tijd keerden de vrouwen terug naar de plaats van het kamp. In de daar nog overgebleven verga dertent" besloten zij uit protest alsnog de nacht door te brengen. In de loop van de nacht constateerde de politie dat - in strijd met de gemeentelijke kampeerverordening - een aantal vrou wen in de tent lag te slapen, hetgeen de volgende morgen (woensdag) leidde tot de tweede fase van de ontruimings operatie. Ook de vergadertent werd nu afgebroken en het resterende mate riaal meubelair, etc. - werd wegge haald, eveneens door personeel van gemeentewerken, onder het toeziend oog van ca. vijftien politiemannen. De groep vrouwen - ongeveer twintig - verzette zich hierbij niet en trok zich, tegen de druipende regen met para plu's gewapend, zingend terug om het kampvuur, waar zij verder ongemoeid werden gelaten. Terwijl personeel van Gemeentewerken oi de regen terug rondom het kampvuur. Foto: Herman van Dam De werkgroep van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid, die namens de Provinciale Raad de advie zen voorbereidt ten aanzien van het beddenaantal in de regio Amersfoort, heeft zich uitgesproken voor het be houd van het Soester ziekenhuis Zonne gloren met een beddenaantal van 135. Dat is weliswaar een vermindering van 20 bedden ten opzichte van het huidige (155), maar die vermindering heeft nauwelijk betekenis tegen de achtergrond van het feit dat de werk groep Zonnegloren in elk geval gehand haafd wil zien. Voor het Baarnse zie kenhuis Maarschalksbos adviseert de werkgroep handhaving van het huidige aantal bedden op 120. Nu minister Gardeniers van Volksge zondheid, door een meerderheid van de Tweede Kamer vorige week daartoe gedwongen, haar beddenplan groten deels heeft moeten „inslikken" en de provincies ten gevolge daarvan meer zeggenschap over deze politiek gela den kwestie zullen krijgen, ligt het in de lijn der verwachtingen dat het advies van de werkgroep van groter gewicht zal zijn dan tot dusverre mocht worden aangenomen. De kansen op het behoud van Zonnegloren als ziekenhuis voor Soest zijn daarmee dan ook aan merkelijk gestegen. In het verlengde daarvan is ook de realisering van het fusieziekenhuis De Oelte, voor Baarn en Soest beide, een stap dichterbij ge komen. Voor het toekomstige ziekenhuis op de grens van Baarn en Soest adviseert de werkgroep, evenals Gedeputeerde Sta ten, een totaal van 200 bedden, reke ning houdende met de functies van de huidige ziekenhuizen en de toe komstige ontwikkeling van de bevol king. Het totale aantal bedden voor de regio Amersfoort zou in deze visie uit moeten komen op 1000 (na de nieuw bouw van De Oelte te verminderen tot 945). De minister had een totaal van 886 als voldoende berekend. Drs. G. W. Bol, economisch directeur van Zonnegloren en Maarschalksbos, toonde zich zeer ingenomen met de advies van de provinciale werkgroep. „Het belangrijkste is dat De Oelte overeind blijft", aldus de heer Bol. „Nu het voortbestaan van zowel Zonne gloren als Maarschalksbos veel min der twijfelachtig is geworden, is de kans groot dat beide ziekenhuis het zullen uithouden tot met de realisering van het nieuwe ziekenhuis De Oelte kan worden begonnen". De vermindering van 155 naar 135 bedden in Zonnegloren baart hem geen speciale zorg. Bijzondere consequen ties heeft een dergelijke vermindering niet, aldus de heer Bol. „Naar die situatie zullen we langzaam kunnen toegroeien" Hebtu verzekeringsadviezen nodig? Dan is van Rouwendaal niet overbodig Bjj ons hypotheekrente vanaf 9,2% J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 Alcantara kolberts met genummerd etiket in de kleuren camel, bordeaux, marine en grijs. Model met zijsplitten 685.- WIJ HELPEN U ONDER DA VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 Alleen donderdag 100% roomboter 4. 100% amandelspijs van 5.50 /Ê50 voor Tb Alleen donderdag 150 gram slechts Alleen donderdag Mooi mager 100 gram van 2.19 voor Alleen donderdag 250 GRAM voor slechts Max. 5 pakjes per klant I GERARDPAII. Even dacht ik dat het gewoon een tussen de groten ver dwaald kind wasmaar aan haar gezicht kon je zien dat ze ouder was. „Kijk eens, wat een klein onderdeurtje daar staat" zei ik zacht en knikte met mijn hoofd in de richting van het kleine meisje wier hoofd zich weliswaar op gelijke hoogte van het mijne bevond, maar ik zat en zij stond. De aangesprokene leek even iets weg te slikken en zei toen: „Niet alle groeistoornissen hebben dezelfde oorzaak. Ik ken die vrouw. Bij haar is al les in proporties gebleven. In veel gevallen zijn het hoofd en de borsten van normaal uitge groeid formaat waardoor de verhoudingen in het gedrang komen en het soms wanstaltig aandoet. Dat heeft te maken met groeiringen en zo. Hoe dat precies in elkaar zit weet ik ook niet". Ik moet hem wel wat verbaasd aangekeken hebben want met een haast verontschuldigende glimlach zei hij: „Ik heb zo'n zus. Je weet niet half wat het voor haar betekent om zo te zijn. Dat lichtknopje daar zit bijvoorbeeld al te hoog; daar kan ze niet bij. Reizen met openbaar vervoer is haast on mogelijk en wat het is om in mensenmassa's te staan weet je misschien nog wel van toen je kind was. Alleen was je va der er waarschijnlijk bij en mocht je op zijn schouders zit ten. Bij sollicitaties maakt ze geen schijn van kans omdat ze nauwelijks serieus genomen wordt. Zelf zie ik het niet meer omdat ze in de eerste plaats mijn zus is en ze is zoals ze is. Alleen als ik haar eens samen met iemand anders zie lopen die ook zo klein is, dan dringt het wel eens even tot me door". Hij zweeg. Als om af te koelen, maar met dezelfde betrokkenheid ging hij verder: „En alsof dat allemaal nog niet erg genoeg is wordt ze nog lastig gevallen ook. Ge woon op straat. Zo'n klein mensje schijnt bij bepaalde figuren agressie op te roepen. Het is ook tamelijk ongevaar lijk om dat dan ook maar di- rekt uit te leven. Ze is al meer malen op straat geslagen, zo maar zonder aanwijsbare re den. Je vraagt je af waar dat nou voor nodig is. Lilliputters zijn toch ook men sen met een gevoelsleven zo als jij en ik. Hun gevoel voor eigenwaarde heeft toch al het één en ander te verduren ge had. Alleen dat woord lilliput ter al. Ik gebruik het tegen over jou ook nu pas omdat ik weet dat zo'n woord bij veel mensen heel eigenaardige beelden oproept. Ze is toch pot dorie eerst een mens en dan dondert het toch niet hoe lang ze is, of wel soms?" Uitdagend keek hij me aan, terwijl ik me door mijn onzorgvuldige op merking nog steeds wat onge makkelijk voelde. „Klein on derdeurtje" is nou ook niet zo'n hartverheffende benaming voor iemand die alleen maar een groeistoornis heeft. Glascontainer terug op Koninginnelaan De glascontainer die bij de supermarkt aan de Koninginnelaan/Nieuwerhoek- plein staat heeft onlangs voor enige problemen gezorgd. Daar niet alleen flessen naar de glascontainer gingen, maar ook dozen en ander afval, is de container verplaatst naar de overzijde van de straat. Dit weer tot ongenoegen van de bewoner daar. Na enig heen en weer gesleep is de container wegge haald door gemeentewerken, opdat eerst een oplossing gevonden zou wor den. Inmiddels heeft een gesprek van ge meentezijde plaatsgevonden met de eigenaar van de supermarkt. Afge sproken is dat de glascontainer voorlo pig blijft staan op de oude plaats, dat wil zeggen tegen de muur van de winkel. Gemeentewerken zal vóór l december een notitie maken met mogelijkheden waar de glascontainer het beste ge plaatst kan worden.

Soester Courant | 1982 | | pagina 1