Ontruiming Vr edeskamp krijgt politiek staartje Keuken ShowSoest MINOLTA XG-M KIT Vrouwenvredeskamp zingend opgeheven met steeds diezelfde, ene, oude bril? GOURMET &eSoestef HkL (Duinen Woningbouwvereniging Soest: Offers gevraagd van huurders" Commissie Financiën verdeeld over tariefsverhogingen Gemeente schenkt buurthuis 5000,- Manifestatie ,,Op uw gezondheid" van Kruisvereniging Soest MINOLTA VESTIGT INTER NATIONAAL PRODUKTIEREKORD Interpellatie van Progressief Soest, brieven van oud-raadslid Leidje Tomassen aan gemeenteraad en Hoofdofficier van Justitie: De spuiters van Smeeing: 'Wij werken onzicht baar' Nieuwe voorzitter heet Van Stiphout: „Laatste stuiptrekkingbij ingang Vliegbasis: Duetz in Zeist is een bijzondere kledingzaak PvdA en D'66 niet overtuigd van noodzaak Prijsvraag voor naam van nieuw buurthuis Hoeveel duizenden kranten... honderden weekbladen., tientallen boeken heeft u gelezen... Op naar de vakman-opticien vzz brilmode nzJ Gestolen auto teruggevonden Oudheiskamer Soest Lantaarnpalen beschadigd Bromfietser aangehouden 25 MILJOEN MINOLTA FOTOKAMERA'S wUIOH CAlwns Minolta XG-M body Minolta MD zoom objectief 35-70mm/f3.5 ƒ1195.- Zonnekap37.50 Brede camerariem23.50 1256.- Jubileumprijs 976. Promotie voordeel280.— Uw Minolta adviseur: Van Weedestraat 17 Soest Telefoon02155-13917 3 Soester Courant van woensdag 20 oktober 1982 3 Dat het Vrouwenvredeskamp in elk geval de ontruiming ervan de poli tieke gemoederen in Soest danig bezig houdt wordt duidelijk uit het voorne men van Jan Visser, raadslid van Pro gressief Soest, in de komende raads vergadering (morgenavond) een inter pellatie te houden waarin de burge meester naar aanleiding van de ont ruiming een drietal vragen wordt voorgelegd. De vragen luiden: 1. Waarom heeft u op 12 oktober j.1. het Vrouwenvredeskamp ontruimd zonder eerst de aanwezige vrouwen op de hoogte te stellen van de uitspraak van de Raad van State en het bevel tot ontruiming? 2. Waarom heeft u niet eerst met de vrouwen overlegd over de manier waarop zij het terrein die middag kon den ontruimen? 3. Waarom heeft u volgens de beleids lijn ,,er geen prestige-object van te ma ken en voorshands het demonstratieve aspect te laten prevaleren boven de overtredingen" (zie verslag ABZ-com- missie 28 mei) sinds juli geen overleg meer met deze raadscommissie voor advies bijstand gepleegd over het Vrouwenvredeskamp, zoals was af gesproken? Personeelslid betrapt op sigarettendiefstal Een 18-jarige part-time werkneemster van een plaatselijke supermarkt werd betrapt op het zonder te betalen mee nemen van sigaretten en shag. Nader aan de tand gevoeld bleek zij zich al diverse malen op deze wijze van rook artikelen te hebben voorzien. Het meisje is op staande voet ontslagen. De politie heeft tegen haar proces verbaal opgemaakt. Smeemg, Omdat uw garage net zo betrouwbaar moet zijn als uw auto Koningsweg 14-Soest -Tel 02ISS-13227 Per brief heeft zich ook het oud-raads lid van Progressief Soest, Leidje To- massen-Holsheimer, tot de gemeente raad gewend. Zij was het die, ener zijds vanuit haar verantwoordelijk heid als raadslid van de gemeente Soest, anderzijds vanuit haar solidari teit met de bedoelingen van het Vrou wenvredeskamp, in de afgelopen maanden heeft getracht een bemidde lende rol te spelen tussen het gemeen tebestuur en het kamp. Het mag nau welijks verbazing wekken dat dit haar niet gemakkelijk is gevallen, gezien het feit dat er tussen het gemeente bestuur en het Vrouwenvredeskamp nauwelijks communicatie mogelijk is geweest. Voor mevrouw Tomassen is de wen ding die de kwestie van het Vredes- kamp in de afgelopen week heeft ge nomen aanleiding geweest zich tot haar ex-collega's in de gemeenteraad te wenden, met het klemmende ver zoek de kwestie te bespreken in de commissie Algemene Bestuurszaken, wanneer deze in november in aanwe zigheid van de Hoofdofficier van Jus titie zal vergaderen. Kern van de brief aan de gemeente raad is eveneens het door mevrouw Tomassen gesignaleerde misverstand over de vraag of de vrouwen na de uitspraak van de Raad van State eerst nog een mondeling of schriftelijk be vel tot ontruiming hadden mogen of kunnen verwachten, vóórdat de ontrui ming werkelijk zou plaatsvinden. Deze vraag klemt te meer daar de vrouwen al hadden besloten vrijwillig weg te gaan. indien de uitspraak van de Raad van State negatief voor hen zou uitvallen, zo maakt het oud-raads lid duidelijk. Bovendien betuigt zij haar onvrede over het neerhalen van de informa tietent" (deze tent was geen kam peermiddel" en zou op grond daarvan hebben mogen blijven staan). Zij ver zekert uit eigen aanschouwing te heb ben vastgesteld dat de tent uitsluitend werd gebruikt voor informatie: er stond een tafel met stencilmateriaal etc., maar er werd pertinent niet in geslapen of gekookt, aldus Leidje To massen in haar brief aan de raad. Een tweede brief heeft mevrouw To massen geschreven aan de Hoofdoffi cier van Justitie, waarin zij haar per soonlijke en politieke betrokkenheid bij het Vrouwenvredeskamp uitlegt, die haar overigens in een moeilijke positie bracht. „Bewust heb ik mij altijd buiten de discussies en de be sluiten van de vrouwen gehouden", schrijft zij, „ook tijdens de verplaat sing en later tijdens de ontruiming". Een en ander heeft tot gevolg gehad dat zowel de vrouwen van het Vredes- kamp haar met argwaan tegemoet tra den (dezen zagen haar als lid van het systeem) als sommige burgers van Soest: dezen verkeerden in de veron derstelling dat zij lid was van het Vre- deskamp. Ook aan de Hoofdofficier van Justitie meldt Leidje Tomassen het besluit van de vrouwen om vrijwillig te ver trekken, zodra een negatieve uitspraak van de Raad van State bekend zou zijn. Zij verbindt tenslotte aan haar brief de vraag of de handelwijze van de burgemeester van Soest correct is geweest, en of hij zonder waarschu wing vooraf „en zonder de vrouwen een kans te geven, zomaar - als was het een overval - het kamp mocht la ten ontruimen". Aan beide brieven heeft mevrouw To massen het relaas van haar ervarin gen tijdens de ontruiming toegevoegd, zoals dat elders in deze krant is opge nomen. BUITEN DE DEUR 7 dagen per week een uitgebreid gourmetbutlet van 2 tot 100 personen. Onbeperkt sausen, vleessoorten èn salades. Prijs p.p. 122.50 kindergourmet tot 6 jaar 10.- tot 12/aar 15.- ■■■RESTAURANT Start beplanting Overhees II-2 De afdeling Groen en Recreatie is ge start met het aanbrengen van de groenvoorziening in Overhees II-2e fa se. Begonnen wordt met het gebied tussen de le en de 2e fase. In de plantsoenen komen bladverliezende heesters en groenblijvende heesters te staan. In vergelijking met de plantsoe nen elders in de gemeente wordt de oppervlakte gras iets groter, daar alles wat soberder moet worden in verband met de financiële mogelijkheden. De straatbeplanting zal bestaan uit bloem bakken met duurzame planten en een variatie aan bomen. Zo komen er o.m. prunussen, acacia's, eiken, linden en platanen. „De beelden die ik u voorschotel zijn somber, maar het is niets anders. We zullen ermee moeten leren leven". In verre van optimistische bewoordingen schetste de aftredende - voorzitter van de Woningbouwvereniging Soest, de heer M. Vetkamp, de toekomst voor de woningbouw in Soest. Nu het Rijk de kraan steeds verder dichtdraait - zoals met name duidelijk is geworden door de weigering van een lening ten behoeve van het renovatie project Schaepmanstraat - is het on vermijdelijk dat de huurders daarvan de rekening gepresenteerd zullen krij gen. Dat zal wellicht gebeuren in de vorm van ingrepen in de huursubsidie, versnelde huurharmonisatie of dras tische optrekking van de huurverho- Als u aan een nieuwe keuken denkt, komt u dan eens naar onze keukens kijken. Keukens in klassiek eiken, licht en donker, maar ook modellen in kunststof. Industrieweg 12, tel. 02155-10304 sjlnd.terrein, zie ANWB-borden) Ook zaterdags van 9 tot 16.30 uur. In Soest La DUETZ TREND CLUB CITY CLUB WEEKEND CLUB YOUNG CLUB KID CLUB Voorheuvel Zeist In Zeist treft u een bijzondere kledingzaak die u elders in Ne derland nauwelijks vindt. Een bedrijf met 500 m2 winkel ruimte, gesteund door 20 bekwa me medewerkers/sters. Een kledingzaak die zich toe legt op kwaliteit en betrouwbaar heid gekoppeld aan een helder ge voel voor wat er in de wereld aan mode te koop is. Een selektie uit vooraanstaan de merken mag u daarbij natuur lijk verwachten (Arrow, Mc Gre- gor. Daniël Hechter enz.). Kom Duetz vrijblijvend bezoe ken, u kunt gastvrij bij ons rond neuzen. Let u o.a. op een speciaal ge prijsd zaken/receptie/enz. kos tuum, in een zuiver scheerwollen kwaliteit (blauw matting) met per fecte pasvorm voor 498,-. Op uw verzoek ook met een vest leverbaar. Duetz in Zeist is uw bezoek best waard. Telefonische inlichtingen 03404-24674. Tijdens de vorige week gehouden ver gadering van de Commissie Financiën hebben zowel de heer Van Gelder (PvdA) als mevrouw Allard (D'66) een aantal harde noten gekraakt over de voorgenomen verhoging van een aan tal belastingen en rechten, die de- gemeente Soest heft. Voor een groot deel zijn deze verhogingen in overeen stemming met de door de Rijksover heid voorgestelde verhoging van 4%, maar voor een niet onbelangrijk ander deel wordt deze verhoging verre over schreden. Ondanks het feit dat wethouder Menne van Financiën er met nadruk op wees dat, ingeval een bepaalde verhoging in de toekomst wellicht onnodig zou blij ken, deze altijd weer ongedaan kan worden gemaakt,, maar dat het omge keerde helaas veel moeilijker was, bleven beide leden zich tegen de voor stellen in deze vorm verzetten. Het betreft hier bij voorbeeld de verhoging van de begraafrechten (30%), van hinderwetvergunningen (20%) en de marktgelden (eveneens 20%). Zowel de heer Van Gelder als mevrouw Allard misten een helder zicht op de noodzakelijkheid van deze en derge lijke verhogingen. Van het argument om de tarieven in de toekomst zoveel mogelijk kostendekkend te maken was met name de heer Van Gelder niet onder de indruk. „Kosten dek je op twee manieren", aldus de heer Van Gelder. „Ofwel je verhoogt de tarie ven, ofwel je verlaagt de kosten". Hij vroeg zich af welke moeite het gemeer tebestuur zich tot dusverre had gege ven voor kostenverlaging. Mevrouw Allard bracht naar voren dat het niet noodzakelijk was de verhogin gen al op l januari te laten ingaan. „Alleen omdat het College graag aan die datum wil vasthouden moeten we nu beslissen, zonder dat we zicht heb ben op de nieuwe begroting", aldus mevrouw Allard. Zowel wethouder Menne als gemeente secretaris Kruitwagen bestreed de vi sie van de leden Van Gelder en Allard. „In een aantal gevallen zullen de tarieven zelfs nog minder kostendek kend worden dan ze al waren, ondanks de noodzakelijke verhogingen. Zonder tariefsverhogingen zit een sluitende begroting er volgend jaar helemaal niet meer in", bracht de heer Kruit wagen naar voren. De overige leden van de Commissie Financiën, mevrouw Blommers (WD) en de heren Van Logtenstein (CDA) en Van Garderen (SGP/GPV/ RPF) konden zich in het algemeen wel vinden in de voorstellen. De gemeente raad zal in de komende raadsvergade ring het laatste woord moeten spreken. Een honderdvijftigtal vrouwen, van wie een groot deel afkomstig uit uit eenlopende deien van ons land, hebben zondagmiddag met een kleine betoging voor de ingang van de Vliegbasis - Soesterberg uiting gegeven aan hun teleurstelling over de afloop van het Vrouwenvredeskamp, dat tot vorige week tegenover de basis gelegerd was voordat het door personeel van de dienst Gemeentewerken van Soest werd ontruimd. Getooid met spandoeken met teksten als „Met geweld overtuig je geen vrouwen" en „Vrouwenvredesstrijd gaat door" begaven zij zich, nadat zij een deel van de dag hadden besteed aan het uitwisselen van ervaringen met acties van Vredesvrouwen in de afgelopen dagen op diverse plaatsen in het land, zingend naar de poort, die echter hermetisch gesloten bleef. Met deze rustig verlopen actie - „een laatste stuiptrekkihg"zoals van poli tiezijde werd opgemerkt - lijkt de voor de Soester verhoudingen nogal turbu lent verlopen Vredeskampepisode de finitief teneinde te zijn gekomen. Sedert de ontruiming, die dinsdag was begonnen en op woensdag definitief werd afgerond, had nog een drietal vrouwen de nachten op het voormalige kampeerterrein doorgebracht. Zij maakten daarbij gebruik van een geïmproviseerde „tent", die door de politie overigens in beslag werd geno men. Ofschoon twee vrouwen werden aangehouden kon tegen hen geen pro ces-verbaal worden opgemaakt, daar zij weigerden hun namen te noemen. Omdat een groepje van ca. 15 jongelui in de nacht van vrijdag op zaterdag - evenals vorige week zondag - het „kamp" onveilig maakten, al waren er dan nog slechts een drietal vrouwen aanwezig, besloten zij de laatste nacht, van zaterdag op zondag, elders door te brengen. Na afloop van de betoging begaf een aantal vrouwen zich naar het politie bureau aan de Van Weedestraat. Daar bevond zich een autobus, die de politie bij een routine-onderzoek dezelfde middag had aangehouden, omdat men niet over de vereiste papieren bleek te beschikken. De bus was afkomstig uit Nijmegen en vervoerde een groep vrouwen die aan de laatste actie van het Vrouwenvredeskamp hadden mee gedaan. Enige tijd later werd de bus weer vrijgegeven en konden de vrou wen alsnog vertrekken. Voor het opknappen en aankleden van het nieuwe buurthuis in de wijk Smits veen heeft de gemeente Soest een eenmalig bedrag van 5.000,- beschik baar gesteld. Van dit bedrag moeten de toekomstige gebruikers van het ge bouwtje, dat momenteel met behulp van een aantal vrijwilligers een „face lift" ondergaat, de kosten betalen die de verbouwing van de voormalige kleu terschool achter de Weegbreestraat men zich meebrengt. De gemeente geeft het gebouwtje aan de nieuwe stichting in gebruik tot 1 januari 1985. Tot zolang zal zij ook geen huur heffen, en na 1 januari 1985 zal opnieuw worden bekeken of het voor hetzelfde doel ter beschikking kan blijven. De kosten van gast, water en elektra komen voor rekening van de gebruikers. De gemeente zal in de toe komst in elk geval geen subsidies ver lenen, zo is besloten. Het buurthuis zal op zaterdag 30 okto ber officieel in gebruik worden geno men. Met man en macht wordt dezer dagen de laatste hand gelegd aan de verbouwing. Het voorlopige bestuur heeft daardoor nog nauwelijks de tijd gehad om zich het hoofd te breken over een naam voor het gebouwtje, waarin straks een flink aantal wijkactiviteiten kunnen worden ondergebracht. Daar om doet men graag een beroep op het publiek, dat wordt uitgenodigd deel te nemen aan een prijsvraag met als motto: ;Wie verzint een naam voor het nieuwe buurthuis Smitsveen?" Inzendingen worden door een deskun dige jury bekeken. Ze worden graag tegemoet gezien op de volgende adres sen: l. mevrouw Oversier, Smitsweg 499, 3765 CP Soest, en 2. mevrouw Mets, Smitsweg 331, 3765 CJ Soest. Volgende week zaterdag, 30 oktober, organiseert de Kruisvereniging in het Medisch Centrum aan de Nieuweweg een unieke manifestatie, onder het motto „Op uw gezondheid". Tussen 10.00 uur 's ochtend en 16.00 uur 's mid dags wordt een programma van acti viteiten afgewerkt, dat geheel in het teken staat van „gezondheid", in de ruimste zin van het woord. Wat kan een mens zelf doen om zich zo gezond mogelijk te (blijven) voe len? Op die vraag probeert de Kruis vereniging, op een leuke, leerzame ma nier, antwoord te geven. Daarbij ko men uiteraard allerlei aspecten aan de orde, zoals veiligheid in en om huis, waarbij de Soester brandweer een belangrijke bijdrage levert: voe ding (gezonde hapjes en drankjes, maaltijden, alcoholgebruik, etc/, hy giëne, met een in eigen beheer ge maakte diaserie onder de titel „een dag uit het leven van Miep Kraak, een propere Nederlandse huisvrouw - of toch niet zó proper...?; slapen en slapeloosheid, waarbij bekende Neder landers laten horen hoe zij hun slaap problemen hebben opgelost; en ge zonde kleding en gezond schoeisel (met een echte modeshow!Ook aan sport en recreatie wordt aandacht besteed. Vanzelfsprekend wordt ook het veel omvattende werk van de Kruisver eniging belicht. Al deze activiteiten zullen plaatsvin den binnen én buiten het Medisch Cen trum. In verband met de buitenacti viteiten zal de parkeerplaats die dag voor het publiek gesloten zijn. De toe gang is gratis. ging. „Het in stand houden van het woningbouwpeil zal in. een tijd van be zuinigingen offers vergen van de le den", voorzag de heer Vetkamp. Over de nieuwbouwmogelijkheden in Soest moet men geen hooggespannen verwachtingen meer koesteren, meen de de heer Vetkamp. De groeikernen Amersfoort en Leusden zullen onge twijfeld de grootste contingenten toe gewezen krijgen. De duizenden wo ningzoekenden in Soest zullen de ge volgen daarvan goed kunnen merken. Tijdens de algemene ledenvergadering maakte de heer Vetkamp bekend dat hij, wegens drukke werkzaamheden, helaas moet terugtreden als voorzittei Hij prees zich echter gelukkig bekend te kunnen maken dat zijn opvolger de ex-wethouder van Huisvesting me vrouw M. van Stiphout-Croonenberg, zal zijn. „Een zeer gelukkige vondst", aldus de heer Vetkamp. Een pijnlijk moment tijdens de overi gens vlot verlopende vergadering brak aan toen de heer Vetkamp mededeelde dat bestuurslid J. Bessels uit zijn functie was ontheven. Reden daarvoor is de - principiële - weigering van de heer Bessels om de verenigingscon- tributie te betalen. Naar diens mening zijn bestuursleden daarvan vrijge steld. De heer Vetkamp betreurde het optre den van de heer Bessels, die hij prees om zijn deskundigheid en zijn inzet. Binnen een maand zal de heer Bessels bij het bestuur in beroep moeten gaan tegen het royement dat het bestuur hem heeft aangezegd. De statuten zijn onverbiddelijk, aldus de heer Vet kamp. Gediplomeerd optometrist. LidO.V. Birkstraat 2 - Soest-Z. De deskundige vertrouwensmon die lijd voor uw ogen neemt. Oogmeting volgens afspraak. Een in het weekeinde gestolen auto is enige tijd later teruggevonden in de duinen in het verlengde van de Spar renlaan. De auto was weggenomen van een erf aan de Steenhoffstraat. Aquarellen, olieverfschilderijen, lino's en poppen - werk van Cees en Diet Bakker uit Wolvega - wordt geëx poseerd in de Oudheidskamer. Hun in vrije tijd vervaardigde artistieke pro- dukten - waarmee zij zich al vele jaren bezighouden - ademen in landschap pen, stillevens en straatjes een bijzon dere sfeer. Ook op de deel en de zolder van de Oudheidskamer vindt men die sfeer terug, in de foto's waarin een stukje leven zoals het vroeger was tot uitdrukking komt. De Oudheidskamer aan de Ferdinand Huycklaan is zaterdags en zondags geopend van 13.00 tot 17.00 uur. In de afgelopen week werd op twee plaatsen in Soest een lantaarnpaal fors beschadigd, waarschijnlijk als gevolgd van niet gemelde aanrijdin gen. De eerste paal stond op de hoek van het Kerkpad en de Korte Middel wijkstraat, de tweede aan de Smits weg. Bewoners van de Valeriaanstraat schakelden in de nacht van maandag op dinsdag de politie in, omdat zij veel overlast ondervonden van een brom fietser die in de omgeving voortdurend rondjes reed. De politie hield daarop een 17-jarige Soester aan, die niet alleen zonder de verplichte helm reed maar bovendien onder invloed van sterke drank verkeerde. Op het bureau werd hem een bloedproef afgenomen. De jongeman kreeg een dubbel proces verbaal.

Soester Courant | 1982 | | pagina 3