„Op uw gezondheid" wordt grootse manifestatie van Kruisvereniging SNOOPY Keia knaller A.s. zaterdag in het Medisch Centrum Nieuwe weg: r* Vrouwen voor Vrouwen Excelsior trad op in Molenschot BISTRO DE DISSEL woensdag fonduedag Geslaagd concert in R.K.-kerk Soest-Zuid Meningen van lezers. Barok- concert in Oude Kerk Tentoonstelling André Spruit Filmhuis: Het zevende zegel Jazz-films Kinderfilmhuis Kekec en de pelsjager Jan Visser leest Breyten Breytenbach in R.K. Kerk St. Franciscus Xaverius (■Y\ediSe.H - Onbeperkt fonduen voor 225° BURG. GROTHESTRAAT 16 - 02155 -17249 )ij TIFFANY VVV Nieuws Europa en de kernwapen discussies f. 2.995.- HET CULTUREEL CENTRUM IN SOEST Tot en met 29 oktober: Donderdag 28 oktober: Zaterdag 30 oktober: Zondag 31 oktober: Dichters voorde actieweekAmersfoort tegen Apartheid" Autodiefstal 11 Soester Courant van woensdag 27 oktober 1982 11 Komende zaterdag, om 10.00 uur 's ochtends, valt het „startschot" voor de mani festatie die de Kruisvereniging Soest het publiek voorzet onder het motto: ,,Op uw gezondheid". Vanaf dat tijdstip wordt een heel programma van activiteiten afgewerkt, dat geheel in het teken staat van de gezondheid. Op allerlei manieren, leuke en leerzame, wordt geprobeerd een antwoord te geven op de vraag hoe een mens zich zo gezond mogelijk kan voelen. Het accent valt vooral op wat gezonde mensen zélf kunnen doen om gezond te blijven. De manifestatie is bedoeld als een handreiking aan het publiek, leggen de wijkverpleegkundigen Yvonne Bunnik en Henriëtte Folmer uit, die beiden nauw bij de voorbereidingen zijn be trokken. Het gaat vooral om een ge zonde: levenswijze, om gezond eten, drinken en bewegen. Voorkomen is nog altijd beter dan genezen, en deze oude wijsheid loopt als een rode draad door alle activiteiten heen die zaterdag tussen 10.00 en 16.00 uur plaatsvinden. In het Medisch Centrum wordt een flink aantal uiteenlopende onderwer pen voor het voetlicht gebracht. Zo komt er een diaserie van het Veilig heidsinstituut over de meest voorko mende ongelukken in en om huis en over de manier waarop dergelijke ongelukken te voorkomen zijn. Daar naast is er een foto-expositie over Veiligheid in en om huis, folders, een kwartetspel, ganzebord, kalenders, etc., die alle betrekking hebben op het onderwerp Veiligheid. Er is bovendien een grote „zoekplaat", waarin met opzet allerlei „onveiligheden" zijn ver werkt. De bezoekers die deze verstopte onveiligheden kunnen opsporen wor den beloond met een gezond presentje. Dei brandweer verleent medewerking aan de manifestatie door een tentoon stelling over de gevolgen van onacht zaamheid. onwetendheid en onvoor zichtigheid. Er worden voorwerpen ge toond die door brand zijn misvormd of zelfs niet meer te herkennen zijn. Verder geeft de brandweer een aantal demonstraties met de ladderwagen op de parkeerplaats van het Medisch Centrum. Met lekkere en gezonde hapjes en drankjes wordt getoond wat een gezon de levenswijze inhoudt. Er zijn allerlei folders en recepten verkrijgbaar, en voorde liefhebbers is er ook een aantal recepten voor alternatieve menu's te verkrijgen. Vruchten en groenten spelen daarbij eerï voorname rol. Bezoekers kunnen zelf hun favoriete dranken bereiden. Centraal daarbij staat dat dranken ook lekker kunnen zijn zonder dat er alco hol in zit. en dat ze dan uiteraard veel gezonder zijn. Medewerking wordt verleend door So- briëtas, de matigheidsbeweging uit Amersfoort, die nastreeft het gebruik van'alcohol te matigen (zij het niet geheel uit.te sluiten). Een probleem dat veel mensen bezig» houdt is slapeloosheid. Ook dit onder- werp komt tijdens de manifestatie aan de orde. Veel mensen grijpen direct naar slappillen als het weer niet wil lukken om in slaap te komen. Tijdens de manifestatie wordt getoond dat er ook andere en veel gezonder middel tjes bestaan om de slaap te bevorde ren. Bekende Nederlanders vertellen - op video-opnamen - hoe zij hun pro blemen op dat gebied hebben opgelost. Nederlanders staan in het algemeen bekend om hun properheid. Er wordt ons land heel wat afgeschrobd, ge boend en gepoetst. De ramen moeten glimmen. Maar of de Nederlander ook binnenshuis zo helder is...? De ver pleegkundigen van de kruisvereni gingen kunnen daar ook wel andere ^erhalen over vertellen. Een aantal gévallen uit de praktijk is verwerkt in een unieke diaserie, onder de titel „Een dag uit het leven van Miep jfraak", een propere Nederlandse plsvrouw. ^tenslotte is er uiteraard de nodige ^fmdacht voor het werk van de Kruis- ereniging zelf. Behalve dat zieke flensen een beroep kunnen doen op de kruisvereniging, staan ook gezond heidsvoorlichting en ziekte-preventie ;hoog in het vaandel. Een groot deel van de taak van de kruisvereniging komt fileer op het in stand houden van de gezondheid van mensen, door het voorkómen van ziekten. Naast een foto expositie wordt dit aspect benadrukt in twee films: „De Kruisvereniging 1900- 1925" en „Samen zorgen voor uw ge zondheid". Naast het optreden van de brandweer valt er voor de bezoekers nog veel meer te zien. Zo is er een grote spring- matras van de Sportstichting Soest, die ook met een aantal hometrainers aan wezig is. Iedereen kan dus actief met zijn gezondheid bezig zijn. Veel aandacht zal er ongetwijfeld ook zijn voor de modeshows, waarbij enke le medewerksters van de Kruisver eniging op professionele wijze de nieu we wintermode laten zien, waarbij de nadruk ligt op natuurlijke stoffen en gemakkelijk zittende modellen. Ook kinderkleding wordt geshowd. De show vindt diverse malen tijdens de mani festatie plaats en is mogelijk gemaakt door de welwillende medewerking van de firma's Middelman Mode en Nic. van Dam Schoenen te Soest. De toegang tot de manifestatie is gratis. De Kruisvereniging rekent op een grote opkomst. Wél maken zij er op attent dat de parkeerplaats van het Medisch Centrum die dag, vanwege de brandweer-demonstratie, niet beschik baar is. *1 'yjy 1 30 1. Lij CiLiytij—J O l)J 1 Vu. Ii •30 e Sc-iii' iia i l!ft. O-e. i IjL-T lyfUi, J i/ -t U-* C1 <J>- r1. 1 ty SllA> 3èy Lty t'U H, C/"i k t t"»'U -écirty 01 of ast iz'i J Ji-C S lrvtg •Aoi Ir r Cc,éi Sc, i d'uy.pi -4 cCyo f .L.ui nu Ctyrtcct O-k. r ui \i-t-r -e A><£yj v-c»/-/-e cjl/c -i/: Sy-Ï p.cs Li. dsuy 4 Ja.Al v'-i ürr\,T.J« Suo JO mJLcf ic-Sl /M Orp-cint-iut. iv C<v^S/»tcU 1 V o LC 'L C. t c- O (urt. jSO sfraSJ y- tfj 3 Kasim saat 9.30 da, Turk, Marokkan ve Hollandali i$in ne^eli bir kahve sabahi tertiplenmi^tir kadinlar kadin- lar i9in [Vrouwen voor Vrouwen] mer- kezinde Cocuklarinizida getire bilir- siniz. Her sali bu merkez saat 9.00 - 12.00 ve 13.30 - 15.30 arasi aqik olup bu saatler arasindi konu^mak ve bilgi sormak iqin gelecek olan Türk, Marokkan ve Hollandali kadinlar memnuiyette kar- §ilanacaktir, tel. 23549 (sali). Woensdag 3 november 9.30 uur gezel lige koffiemorgen voor de Turkse, Ma rokkaanse en Nederlandse vrouw in het centrum van het projekt Vrouwen voor vrouwen, aan de Parallelweg 7, (in de voormalige St. Jozefschool, ach ter de moskee). Kleine kinderen kunnen natuurlijk meegenomen worden. Iedere dinsdag is dit Centrum open van 9.00 - 12.00 uur en van 13.30 - 15.30 uur. Iedereen is dan van harte welkom voor het verkrijgen van informatie, adviezen en dokumen- tatie. Vrouwen voor Vrouwen Kadinlar Kadinlar I<;in Grubu Stichting Werkgroep Buitenlandse Werknemers Soest Parallelweg 7, tel. 23549 Soest. Het optreden in Molenschot van de paarnse Mondharmonicavereniging jlxcelsior, maandag j.l„ was een groot Isucces. De goed gevulde zaal van het bejaardencentrum aan de Albert Cuyp- Iaan heeft enige uren kunnen genieten van muziek en zang, zowel van de jeugd als van de senioren. De opge voerde sketches maakten de lach spieren ios. Prachtig was ook het „kwartet" - drie muzikanten en een zangeres van de bo venste plank Het is het tweede optreden van Excel sior in Molenschot, maar het is zeker niet de laatste maal geweest. Er is al weer een afspraak voor volgend jaar gemaakt. Het was een avond die er wezen mocht. C. A. Kaal-Ouwehand. Kinderen tot 12 jaar half geld (per gezin) Tot ziens! Onder overweldigende belangstel ling gaf zondagmiddag 24 oktober het parochiekoor Cantate Domino van de Heilige Familie van Soest-Zuid een concert, onder leiding van cantor-orga nist Gert Muts. Het koor zong zeer afwisselende stuk ken, o.a. een paar delen uit de Mis in C gr.t. van A. Bruckner en een aan tal stukken over de tekst „Cantate Do mino". Organist Wim Deelen begeleid de enkele koorwerken. Trompettist Wim van de Vliet verleen de eveneens medewerking en speelde een paar schitterende soli, van o.a. Martini en Telemann terzijde gestaan door Gert Muts. Gert Muts speelde een werk van W.A. Mozart, de Fantasie in S kl.t., wat goed klonk in deze fraaie kerk. Pastor Mali dankte na afloop iedereen voor zijn aanwezigheid en vooral alle medewerkers, die op enthousiaste wij ze hun steentje hebben bijgedragen tot het welslagen van dit concert. Weedestraat 52 - Soest Op vrijdag 12 november geeft de Ger. Oratoriumver. Magdiël een uitvoering van het oratorium Juzua van G. F. Handel in wijkcentrum „De Brug", Schuilenburgweg te Amersfoort. Het geheel staat onder leiding van Jaap Zwart. De Utrechtse Model Boot Club organi seert onder auspiciën van de A.N.S.F. het Nederlands kampioenschap C-klas- se 82. Schaalmodellen van schepen, havens, werven of delen hiervan. Dit alles op 13 en 14 november in het Med. Centrum „Berg en Bosch", Prof. Bronkhorstlaan 10 te Bilthoven. Entree 2,50. Opening zaterdag 13.00 tot 18.00 uur en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. De Belgische dichter Herman de Co- ninck leest voor uit eigen werk op vrijdag 19 november, aanvang 20.30 uur in theater Appelmarkt, A'foort. Toegangskaarten a 5,- verkrijgbaar aan de zaal. Op woensdag 27 oktober is in de Borg een dia-avond met muzikale omlijsting over de Oud-Egyptische beschaving. Op deze avond zal het bekende dia klankbeeld van de heer S. W. Kamp getiteld „Het Geschenk van de Nijl" voor het Nut vertoond worden. Entree voor Nut-leden gratis, van de andere liefhebbers wordt een kleine bijdrage gevraagd. Onder het motto: Wie zwijgt mag meepraten in de U.S.S.R. organiseert Amnesty International een Rusland avond op vrijdag 5 november om 20.00 uur in de aula van het Griftlandcollege aan de Noorderweg. De toegang is gratis. Op 5, 6 en 7 november komt in de Rai in Amsterdam het Russisch Staatsen- semble. Plaatsen van 35,-, 30,- en 25,- kunt U op ons kantoor bespreken. Van Lee Towers is op 20 december a.s. een 2e concert in het Carré te Amster dam. Vanaf heden kunt U daarvoor al bespreken. Prijzen der plaatsen 50,-, ƒ40,-, 30,-en/20,-. Voor de kinderen van 4-6 jaar wil Arti- shock in januari starten met kleuter- Opvallend in de kernwapenindustrie is, dat de onbetrouwbaarheid van Rus land en Amerika inzake kernbewape ning steeds ter sprake komt. Ons eigen Europa wordt niet genoemd, terwijl de Franse industrie raketten levert aan een dictatuurstaat Argentinië, waar mee Engelse zeelui een zeemansgrai krijgen en onmiddellijk na Falkland worden door deze industrie nieuwe offertes gemaakt (HANDEL noemt men dit) Nu, korte tijd na Wereldoor log II, offert deze industrie Franse kernwapens aan West-Duitsland en over 5 jaar misschien aan Oost-Duits- land met de gevolgen die nu te over zien zijn (HANDEL noemt men dit). Het Vive La France krijgt een andere smaak dan Camembert. In Italië de geschiedenis door een on betrouwbare partner) worden op Si cilië kernraketten geïnstalleerd, in een gebied waar een goed geleid mis daadsyndicaat controle op vele zaken uitoefent. Een eventueel goedwillende Amerikaanse bezetting is door deze or ganisatie makkelijk te overrompelen, men draait de lopen een aantal gra den en de start voor totale vernietiging is er. Italië-oktober 1922 was een begin zon der kernbom, maar een mars van Mussolini's zwarthemden met hooivor ken en hagel. Hopelijk verdiepen mensen die dis cussiëren over de allesvernietigende kernbom of raketwapens zich eens in de geschiedenis, om te ontdekken dat elke vorm van geweld alleen maar ver nietigt. Antennes van auto's afbreken, ruiten ingooien, Vredeskampen vernielen, zijn maar kinderspel bij de alles ver nietigende kracht van atoom. Maar het uitgangspunt, VERNIETIGEN van an dermans eigendom, met welk middel of wapen, welk land of volk dan ook, moet meer in de discussies betrokken worden wil men tot een gezond oor deel komen. Q Soest. H. Wiesehahn. ballet of kleuterdans. Zo tegen de kerstvakantie zullen hiervoor folders beschikbaar zijn. Ook dit jaar houdt de Zonnebloemaf deling Soest en Soesterberg weer een tentoonstelling van zelfgemaakt hand werk zoals: tassen, wandkleden, schort jes, en tafellakens enz. De verkoop vindt plaats op 30 oktober van 9.00- 13.00 uur in het verzorgingstehuis voor Bejaarden, Mariënburg, Burg. Grothe- straat 80 en op vrijdag 5 november van 15.00-21.00 uur in het Bejaardencen trum Molenschot, Albert Cuyplaan 101. Wandel mee op zaterdag 30 oktober a.s. en zoek zoveel mogelijk sponsors voor elke afgelegde kilometer! De opbrengst is bestemd voor de inrich ting van hervormd wijkgebouw „De Drie Ringen De route door de Soes ter bossen is naar keuze 5 of 10 kilo meter, start en finish bij de Minister de Visserschool aan de Oude Utrecht- seweg 24. Starten tussen 13.00 en 14.00 uur. Aan deelname zijn enkele aardige attracties verbonden. Aanmelding en informatie bij Fam. v. Amstel, Bilder- dijklaan 5, tel. 16697. J. v.d. Blink, Schoutenkampweg 88, tel. 14058. In de Provincie Drente te Coevorden is weer de jaarlijkse Ganzenmarkt met verkiezing van de Miss Ganzenhoed ster en kermis op 8 november. Bestuur en medewerkers van de Kruis- veiiejiiging Soest organiseren zaterdag 30 oktober een Gezondheidsmarkt op het terrein van het Kruisgebouw aan de Nieuwe weg onder de naam,,Op Uw Gezondheid". Zaterdag 30 oktober is er in De Oude Kerk te Soest om 21.15 uur een Barok- concert door Peter Kooy, bas, Reine Verhagen blokfluit en Jan Jansen cla- vecimbel. De toegangsprijs is 5,- en 3,-CJP en 65 Holiday on lee komt weer in Neder land en wel in de Edenhal te Amster dam van vrijdag 19 november t/m zon dag 5 december. De prijzen zijn 14,-, 18,-, 22,- 26,- en 30,-. De kaarten zijn te reserveren via het VW. Buro Pinkpop organiseert: Kid Creole and The Coconuts op vrijdag 19 novem ber in de Rodahal te Kerkrade, Euro plein 1, aanvang 20.30 uur prijs per per soon 25,-. De voorverkoop is al gestart via VVV. In Carré komt op 22 november Gil- bert Becaud, aanvang 20.15 uur. De voorverkoop start op 22 oktober en de prijzen zijn 20,-, 30-, 35,- en 45,-. van Piet v. Heugten Leren bankstel 2-zits, 3-zits. 'Nu van f. 3.995, Financiering mog. v.a. f. 84,19 p.m. Aanbetaling f. 795.- KELA WONINKRIJK Amersfoortsestraat 22 .iwHb Soesterberg Tel03463-3290 |T" Vrijdagavond: koopavond Zaterdag 30 oktober a.s. zal in de Oude Kerk te Soest een concert gegeven worden door Peter Kooy, bas; Reine- Marie Verhagen, blokfluit en Jan Jan sen, clavecimbel. De bas Peter Kooy studeerde aan het Amsterdams Conservatorium bij Max van Egmond, hij zingt in het Omroep koor van de N.O.S. en geeft regelma tig concerten in binnen- en buitenland, o.a. met de Chapelle Royale uit Pa rijs en het Collegium Vocale uit Gent, o.I. v. Philippe van Herreweghe. Reine-Marie Verhagen studeerde eveneens aan het Amsterdams Conser vatorium en is thans hoofdvakdocen te aan het Utrechts Conservatorium. Op het programma staan ondermeer de volgende werken: de solo-cantate „Amore Traditore" voor bas en obli gaat clavecimbel van Joh. Seb. Bach; La Follia van A. Corelli en de Sonata Seconda van G. Fontana (beide voor blokfluit en clavecimbel) en de vier de Suite in e moll van G. F. Handel clavecimbelsolo Het concert begint om 20.15 uur. Er is een pauze met een kopje koffie. De toegang bedraagt 5,- CJP en 65+ ƒ3,-. «teenhoffstraat46 telefoon 02155 - 1 95 77. De Amersfoortse kunstschilder André nig mogelijk verschillende kleuren. Spruit maakt voornamelijk grote De leraar/dichter Andrè Spruit is een schilderijen, die opvallen door uitver- autodidact, zijn tentoonstelling is da- grote details van de werkelijkheid om gelijks (ook in het weekend) te bezich- ons heen. Vakkundig opgezet in zo wei- tigen van 14-16 uur. Regie: Ingmar Bergman Zweden 1956. Als rode draad door de filmhuis-pro grammering van het Goois Filmcir cuit van dit seizoen - waar Filmhuis Artishock naast vier andere filmhuizen deel van uitmaakt - zal er in iedere laatste filmweek van de maand een film gedraaid worden, die tot de Film liga gerekend wordt. Hieronder ver staan we films die tot de Nouvelle Vague, het Neo-Realisme of de Film Noir stroming behoren. Ook klassieke Westerns en gangsterfilms kunt u in deze Filmliga-programmering terug vinden. Voor deze maand hebben we als Filmliga-film HET ZEVENDE ZEGEL van Ingmar Bergman. Ridder Antonius Block is de centrale figuur in de film. Hij keert terug van een kruistocht naar het heilige land, vergezeld van zijn schildknaap Jöns. Als ze thuiskomen vinden zij het land geteisterd door de pest. Op weg naar zijn kasteel ontmoet de ridder de Dood, die hij om uitstel vraagt, omdat zijn leven tot nu toe zin- De werkgroepen Filmhuis en Muziek in Artishock organiseren op zaterdag 30 oktober (aanvang 21.00 uur) in het kader oktober-jazzmaand een avond met JAZZ-FILMS In deze eerste serie Jazz-films worden opnames vertoond die betrekking hebben op de „roerige jaren" in de jazz van rond 1935 tot ca. 1950. In deze periode kwam de jazz op, ontwikkelde zich en werd uiteindelijk door het grote (blanke) publiek geac cepteerd en pas later tenslotte gewaar deerd. In deze film ziet u veel beken de en grote namen uit de jazz zoals: Duke Ellington, Count Basie, Louis Jordan, Billie Holliday en last but not least Louis Armstrong. Doordat er in deze „roerige jaren!' van de jazz zo ontzettend veel gebeur de op zoveel plaatsen geven de opna mes eigenlijk maar een bescheiden beeld van wat er zich toen afspeelde. Voor een gedetailleerd overzicht ont breken er te veel grote name en stijlin vloeden. Niettemin zullen de vele jazz- loos is geweest en hij door middel van een goede daad alsnog enig inhoud aan zijn leven probeert te geven. De Dood stemt toe als hij een par tijtje schaak met hem speelt. Verliest hij deze dan betekent dat zijn dood. Vergezeld van de Dood en het schaak spel trekt de ridder verder. Hij ont moet een rondtrekkend kermisgezel schap, een jong gezin en een meisje dat als heks wordt verbrand. Hij vindt op zijn tocht geen afdoend antwoord op zijn vraag naar de zin van het leven. Maar tenslotte geeft hij zijn leven voor dat jonge gezinvoor die eenvoudigen van geest, voor hen die plezier hebben in elkaar en in het leven, voor wie het geluk is gereserveerd in een be- driegelijke en corrupte wereld. Volgende week donderdag 4 november in het filmhuis: Histoire d'Adrien van Jean-Pierre Denis. Deze film werd op het festival van Cannes (1980) be kroond met de Camera d'Or. Aanvang: 21,00 uur. Entree: 5,-/leden en CJP 4,-. kenners, liefhebbers en zeker ook de zogenaamde „leken" veel kijk- en luis- terplezier hieraan beleven. De bedoeling met deze JAZZ-FILMS avond is, te kijken of er onder de in woners van Soest en omstreken een re delijke belangstelling bestaat tot het organiseren van zulk soort avonden, waarop de organisatoren zich dan meer gespecialiseerd 2ullen bezig houden met bepaalde stijlen en feno menen uit de jazz in het bijzonder. Programma 30 oktober Jazz-films: - 21.00 uur Louis Armstrong-film. Count Basie-film - 22.15 uur Louis Jordan-film. 23.00 uur New Orleans-film Duke Ellington-film. Jack Brady, die deze films uit Amerika heeft meegenomen, zal ter introduktie de films van enige toelichting voorzien. Aanvang: 21.00 uur. Entree5,-/leden en CJP 4,-. Voor kinderen van 8-12 jaar. Het verhaal speelt zich af in de berg achtige binnenlanden van Joegoslavië. De pelsjager Bedanc is de schrik van het dal. De huiden van de dieren ver koopt hij zo duur mogelijk. De oude wijze Vedranc heeft hem al vaak gewaarschuwd voor zijn handel wijze, Brincel, een vrolijk muzikant is bevriend met alle dieren in het dal. Op een dag wordt Brincel door Be danc in een kooitje opgesloten. Het meisje Moisa en haar broertje Rözel hebben alles gezien en vragen hun dap pere vriend Kekec om hulp. Na een heleboel avonturen in deze vro lijke film, keert uiteindelijk de rust weer terug in het dal. Aanvang: 14.00 uur. Einde 16.30 uur. Toegang: 2,-. In de pauze gratis li monade en een appel. Voor ouders/begeleiders is er gratis een kopje thee. Telefonisch reserveren vanaf zondag middag 31 oktober 13.00 uur onder nummer 02155-19577. In het kader van de aktiviteiten (23 tot 31 oktober) die betrekking hebben op Zuid Afrika organiseert de Dich terskring Amersfoort een poëzie-avond in de R.K. Kerk Sint Franciscus Xa verius aan 't Zand in Amersfoort op vrijdagavond 29 oktober a.s. Daaraan doet o.a. mee Jan Visser uit Soest, die zal voorlezen uit fiet werk van Breyten Breytenbach (43). Deze blanke Afrikaner verliet zijn land, dat groter is dan Duitsland, Groot Brittannië. Frankrijk en Ita lië samen en waar 22 miljoen men sen wonen, in 1959. Hij wilde in Eu ropa kunstschilder worden, trouwde in Parijs een Viëtnamese vrouw en mocht daarom zijn land, waar 4 miljoen men sen Europese voorouders hebben, niet meer in. Gedurende zijn Parijse bal lingschap bood men hem in de zesti ger jaren in Zuid Afrika vier literai re prijzen aan en kreeg hij in ons land de Reina Prinsen Geerlingsprijs (1968) en de Van der Hoogtprijs (1972) voor zijn bundel „Lotus". In zijn eigen land („Er wordt gedrukt, druk uitgeoefend, er wordt uitgedrukt, verdrukt en onderdrukt") werd hij het symbool van het verzet tegen de apart heid, die in de grondwet is vastge legd. In 1973 kreeg hij een visum voor drie maanden om met zijn vrouw zijn vaderland te bezoeken, waarna hij een reisverslag „Een seizoen in het para dijs" publiceerde. Over zijn land zegt hij: „Ik ben een Afrikaan in hart en nieren. Afrika is mijn natuurlijke, onbewuste thuis. Zo lang ik nog jong genoeg ben, al word ik ook 150 jaar, zolang ik nog kan vliegen, in een bootje kan roeien, kan kruipen of op een koe rijden, zal ik el ke dag gereed zijn om terug te gaan, terug naar het land van mijn voorva deren". Twee jaar later reisde hij onder een andere naam en met een vals paspoort opnieuw door Zuid-Afrika, werd gear resteerd en in 1975 veroordeeld tot ne gen jaar gevangenisstraf wegens vreedzaam verzet tegen het Vorster- regiem. In 1977 kreeg hij een speciale prijs van zeven internationale uitgevers. In 1974 deed hij in een interview een be roep op de Nederlanders en de Vla mingen om het officiële Afrikaans te verwerpen en te boycotten en het an dere Afrikaans te steunen. ,,U hebt het recht om u met onze zaken te bemoei en. Dit is niet alleen een recht, het is een plicht". De poëzie-avond begint om 20.00 uur. Een bewoonster van de Smitsweg deed bij de politie aangifte van diefstal van haar auto. De wagen was wegge haald van het parkeerterrein voor haar woning. Het betreft een gele personen auto van het merk Suzuki, met een waarde van ca. 10.000,-.

Soester Courant | 1982 | | pagina 11