Soester Mannenkoor „Apollo" jubileert 1 Eervolle opdracht schoonschrijf ster uit Soest crylL 5?s l?8 3?5 m Christelijke School Soesterberg jubileert 55® Zestig jaar koorzang van hoog gehalte Onderzoek P.T.T. naar televisie/radio ontvangst afgerond Zonnebloem- welfareverkopingen Gehannes... DOE-HET-ZELVERS 00 zijn delen van uw leven. bit boek wil u een indruk geven van wat uw volk ervaart en kan. WÊÊ kas {ene School krijgt naam na 60 jaar: Soester calligrafie voor H.K.H. Prinses Juliana: Bemesten - waarmee en wanneer (deel 3) Nieuwe Van der Huchtschool wordt in gebruik genomen MtctcLelburg', 20 oktober 1982. ober, ramp en~t)eltaplan Het is onze plaatsgenote me Winter geweest'aan wie de wone eer te beurt is gevall dracht die in het aan de pri §js| een feestelijk jubileumconcert - 'erdag 4 november in de JuJiana- zet het Soester Mannenkoor luister bij aan het 60-jarig een mijlpaal die het koor on- i bereikte. BB precies te zijn op 22 september "jlting van het koor, dat de laatste pn onder de bezielende leiding van bitter P. Lüschen een ongeëve- ie glorietijd beleeft. ard van de Schepop, dirigent sedert 125 jaar s wieg van Apollo" stond in feite [een kapperszaak, de salon van kap- Wiersma aan de Koninginnelaan, veel oudere Soesters een naam jet een nog zeer bekende klank. On- r de klantenkring van kapper Wiers- i bevond zich een aantal enthousias- fzangers. Tijdens en na het knippen f scheren wisten zij met hun geest- &ft voor de zangkunst ook anderen te steken en zo- ging „Apöllö" [september '22 met twaalf leden van Van die eerste groep is er één, ook nu nog altijd meezingt in het Jan de Bruin, die aldus samen let „Apollo" een jubileum viert. Zijn joer, Joop de Bruin ook vanaf de op- fchting actief koorlid, heeft het feest llaas niet meer kunnen meemaken; K overleed enige weken geleden, ps en downs hebben de historie van kpollo" gekenmerkt. Voorzitter Lüs- lien vertelt in dat verband van het [eptepunt in het bestaan van het or, dat in de jaren zestig werd be- !efd. Het koor was destijds geredu ceerd tot het aantal leden waarmee j)it was begonnen: 12 man. Dat dit f>t grote problemen leidde was onver- Jiijdelijk: de dirigent kon niet meer gorden betaald en gedurende ongeveer altijd nog plaats is voor meer mannen die hun vrije tijd wijden aan het zin gen. „Apollo" neemt in het Soester muziek- gebeuren een bijzondere plaats in. Het koor, dat al zo'n 25 jaar onder leiding staat van dirigent Gerard v.d. Schepop is niet alleen in Soest, maar ook ver daarbuiten zeer bekend. Vast staat ook dat „Apollo" koorzang van hoge kwaliteit „levert", getuige het grote aantal prijzen dat het koor in de loop der jaren bij elkaar heeft gezongen. Tweemaal per jaar geeft „Apollo" een concert, eenmaal na de zomer en een maal begin december, het Kerstcon cert. Verder neemt het koor deel aan concoursen, waarbij het al diverse ma len de eerste prijs heeft behaald. „Apollo" springt er dikwijls ook heel goed uit op de zgn. „Zangersdagen", georganiseerd door het Kon. Ned. Zan gersverbond. Vorig jaar vond zo'n dag plaats in Soest en trad „Apollo" zelf op als organisator. Ook aan verschillende evenementen in Soest werkt „Apollo" regelmatig mee. Bekend zijn de uitvoeringen in het bejaardencentrum Molenschot, waar het koor elk jaar op Eerste Kerstdag een uitvoering geeft, 's ochtends om 7 uur. Eens per jaar wordt het dona teursconcert gegeven, dat altijd veel publiek trekt. Doorgaans verlopen de ze concerten in een uiterst gezellige sfeer, en wordt de saamhorigheid van de leden en de „aanhang" erdoor ge stimuleerd. Ook het jaarlijkse optre den tijdens de dodenherdenking op 4 mei dient te worden vermeld. „Apollo doet altijd mee op verzoek", zegt voorzitter Lüschen. „Alleen zitten Organist Gert Muts een half jaar zochten de zangers van „Apollo" hun muzikale heil bij het Baarnse Mannenkoor. Met grote inzet wist men evenwel weer uit het dal om hoog te klimmen, en sinds die tijd is het koor rustig blijven groeien tot het respectabele aantal van 75 leden, dat nu is bereikt - al haasten voorzit ter Lüschen en 2e penningmeester Hil- ders zich met de mededeling dat er Apollo anno 1922 Annett Andriesen we met onze planning wel altijd een jaar of anderhalf vooruit". Voor 1983 staat een uitwisselingsconcert met het Limburgse Hoensbroek op het pro gramma, en in de wat verdere toe komst wil men nog wel eens over de grens gaan kijken. Er komt heel wat kijken om een koor als „Apollo" goed te laten draaien. Dat daar financieel ook het een en an der bij om de hoek komt kijken spreekt uiteraard vanzelf. Toch vermeldt de heer Lüschen met gepaste trots dat „Apollo" als een van de weinige koren erin slaagt de leden geheel „in de kle ren" te zetten. De heren treden alle maal op in een uniform, dat door het koor ter beschikking wordt gesteld, tot en met de schoenen en de sokken. Een bedrag van maar liefst 33.000,- is daarmee gemoeid geweest. Het bij zondere is dat dit bedrag door een paar leden die onbekend wensen te blijven renteloos is voorgeschoten, en „Apol lo" doet er alles aan om die schuld zo snel mogelijk weg te werken; door het organiseren van evenementen, via het koffiegeld, via de contributies, de donaties en ook de subsidie van de gemeente Soest lukt dat vrij goed. De afgelopen zomer organiseerde het koor een rommelmarkt die - ondanks regen en wind - uitstekend verliep en kon worden afgesloten met een ba tig saldo van maar liefst 11.000,-. Enige tijd geleden is men ook begon nen met een loterij. Op 12 november Apollo in de huidige samenstelling volgt daarvan de trekking - „en er zijn nog loten te koop!" meldt de heer Lüschen. Op zaterdag 13 november houdt „Apol lo", om zoveel mogelijk mensen van de „Apollo-familie" in de gelegenheid te stellen het feest mee te beleven, een receptie in café-restaurant Dart huizen, van 15.30 tot 17.30 uur. Maar voor het zover is laten de mannen eerst nog eens zien wat zij kunnen tij dens het grandioze jubileumconcert op donderdag 4 november in de Julia- nalaan. Jan de Bruin - 60 jaar koorlid - mede jubilaris Programma jubileumconcert Soester Mannenkoor „Apollo" 1932-1982 4 november 1982, 20.00 uur Julianakerk Soest medewerking verlenen: Annett Andriesen - alt Gebroeders Brouwer - trompet Gert Muts - orgel/piano presentatie Thari Kniest-Schröder algehele leiding: Gerard van de Schepop Uitgevoerd worden 1. Koor: Beati Mortui - F. Mendelssohn Bartholdy. 2. Koor met orgel Bundeslied - W.A. Mozart 3. Annett Andriesen met orgel „Ombra mai fu" uit „Xerxes" G.F. Handel. 4. Annett Andriesen, koor en or gel: Panis Angelicus - C. Frank. 5. Gert Muts: Canon in b klein - R. Schumann. 6. Koor met piano: Nachtgesang im Walde - F. Schubert. 7. Gebr. Brouwer: Koraalbewerking - J.S. Bach. 8. Annett Andriesen, koor en piano AltRhapsodie - J. Brahms. 9. Koor, Gebr. Brouwer en orgel: Amazing Grace - bew. G. v.d. Schepop. PAUZE. 10. Koor en solo van Martin van Dorresteijn Steal away - bew. M. Browne Nobody knows - bew. M. Browne. 11. Gebr. Brouwer: Retraite Fran9aise - H. v. Lijn schoten. 12. Koor: Skotse Trye - bew. W. Lüderitz. 13. Gert Muts Preludium en fuga over de naam Bach - F. Liszt. 14. Koor en solo van Martin van Dorresteijn: Twee Voerlui - bew. J. v.d. Waart. 15. Annett Andriesen met piano „Ach, Ich habe Sie verloren" uit „Orpheus" - Ch. W. v. Gluck. 16. Koor: Die Birke - K. Lissmann. 17. Gebr. Brouwer: Yeruchalaim - traditioneel. 18. Koor: Petruschka - K. Lissmann. 19. Koor met alle medewerken den: The holy éity - S. Adams. Binnenkort worden verbeteringen aangebracht In de maand juni heeft de P.T.T. op verzoek van het Gas-en Cai-bedrïjf uitgebreide metingen verricht in het ontvangstation van de Centrale Anten ne Inrichting en op meerdere adres sen in de wijken Smitsveen en de Eng. Onlangs zijn daar de werkzaamheden die verband hielden met het oplossen van de grotere storingsgevoeligheid van het Deltakabel Kiestelevisie Sys teem, nagenoeg afgerond. Ter vergelijking werden ook enkele adressen - aangesloten op het zoge naamde ministernet - in Soest en Soesterberg in het onderzoek betrok ken. Onderzocht werden de hoog frequente eigenschappen, onder ande re het al dan niet aanwezig zijn van storende signalen. De verkregen meetresultaten werden aan de nieuwste technische voor schriften getoetst. Inmiddels heeft de PTT de conclusies aan het Gas- en Cai-bedrijf doen toekomen. Duidelijk is hierbij gebleken dat de kwaliteit van de door te geven T.V.- en radiosignalen negatief beïnvloed wordt door onvolkomenheden in het ont vangstation. Nu ontstaan er bij het doorgeven van signalen, zowel via de ether als via de kabel, stoorsignalen. In de betreffende PTT-eisen is aange geven hoe de verhouding tussen het gewenste signaal en het stoorsignaal moet zijn. Het stoorsignaal is uiterst klein, maximaal ongeveer 1/100.000 deel van het gewenste signaal. Ook al is de waarde wat groter, dan nog is het voor de abonnee nauwelijks zichtbaar of hoorbaar. De PTT heeft tijdens het onderzoek waarden van 1/80.000 deel gemeten. Er wordt dan ook niet aan de gestelde eisen voldaan. Een aantal storings bronnen is door de PTT opgespoord. Zo blijkt in het t.v.-gedeelte een hoofd voeding van het ontvangstation een storend signaal van een lage frequentie (in ongunstige situaties een brom) te kunnen veroorzaken. Verder zijn on volkomenheden bij de montage en vooral in het afregelen van de appa ratuur de oorzaak van het ontstaan van te hoge stoorsignalen. In het radio-gedeelte blijkt de toege paste methode om de kanalen nauw keurig op de frequentie te houden eveneens een aantal ongewenste bij- produkten te veroorzaken. De PTT heeft in haar rapport de mening be vestigd dat de huidige behuizing van het ontvangstation van Soest te klein is. In het D.K.S.-netdeel zijn in enkele huis-aansluitdozen stoorprodukten ge meten, welke niet aan de gestelde eisen voldoen. Verder is gebleken dat de montage- en de inregelwerkzaamheden nog niet vol doende zijn afgehandeld. Aan de leverancier van zowel het ont vangstation als van het DKS-net is het rapport voorgelegd. Deltakabel BV heeft zich zonder meer bereid verklaard om aansluitend aan de aanpassingswerkzaamheden die tot nu toe zijn uitgevoerd, de thans door de PTT gesignaleerde tekortkomingen in het ontvangstation en DKS-net op korte termijn ongedaan te maken. Bij die gelegenheid zal het te klein bevonden ontvangstation met een, één etage lager gelegen, gelijke ruimte worden uitgebreid. De omschakelwerkzaamheden zullen - om de overlast voor de abonnees zoveel mogelijk te berpeken - zonodig 's nachts worden uitgevoerd. Er wordt naar gestreefd om de werk zaamheden nog dit jaar gereed te heb ben. Radio-zendinstallatie gestolen Een bewoner van de Koninginnelaan deed bij de politie aangifte van diefstal van een radio-zendinstallatie. De apparatuur was weggenomen uit zijn auto, die voor zijn woning gepar keerd stond. In de komende tijd hoopt de Zonne bloem afdeling Soest/Soesterberg weer haar jaarlijkse verkoping te houden. Alle creatieve werkstukken zijn gemaakt door zieken, gehandi capten en bejaarden uit de verschil lende tehuizen en de wijken daarom heen. Er zijn stands met allerlei verschil lende werkstukken, teveel om op te noemen. Er is beslist wat voor u bij. Misschien zijn deze verkopen een mooie gelegenheid om wat geschenkje mooie gelegenheid om wat geschenk jes te bemachtigen voor de komende december-feestdagen. De prijzen zijn billijk. De opbrengst van deze ver kopingen wordt geheel besteed aan het kopen van nieuw handwerkmateriaal. Helpt u ons om ook dit jaar weer voldoende nieuwe voorraad te kunnen inkopen om deze mensen in het komen de jaar prettig te laten werken? Hartelijk welkom op: zaterdag 30 oktober in Mariënburg, Burg. Grothestraat van 9.00 tot 13.00 uur. vrijdag 5 november in Molenschot, Albert Cuyplaan 101 van 15.00 tot 21.00 uur. donderdag ll november in Groot En- gendael van 14.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 21.00 uur. Soester Courant van woensdag 27 oktober 1982 Vandaag, woensdag 27 oktober 1982, is het feest in Soesterberg. De Vereniging voor Protestants Christelijk Onderwijs te Soesterberg herdenkt het 60-jarig bestaan van de lagere school. Hoogtepunt van het feest is dat de school eindelijk, na 60 jaar „naamloos" te hebben bestaan, een naam heeft gekregen. Dat gebeurde met een feestelijke onthulling, vanochtend om 9.30 uur. Vanaf vandaag gaat de „christelijke lagere school Soesterberg" als „de Postiljon" verder. Al sinds 1958, toen het schoolgebouw aan de Generaal Winkelmanstraat in gebruik werd genomen, is naar een naam gezocht. Een paar maanden geleden hebben veel ouders en kinde ren al meegedaan aan een prijsvraag, die een naam had moeten opleveren. De inzendingen waren wel mooi, maar er was er niet één bij waarvan bestuur, oudercommissie en schoolteam konden zeggen: dat is 'm! Men zocht naar een naam met zowel een historische ais een eigentijdse betekenis. In „De postiljon" - een idee van de heer H. van Doorne - meent men zo'n dubbele betekenis te hebben gevonden. Enerzijds vanwege het feit dat de .huidige school van de Verlengde Post weg staat, zoals de straat vroeger heette. De eerste school stond boven dien aan de Postweg. Maar ook ander zijds is „De Postiljon" een uitstekende naam: Een postiljon gaf berichten door, en dat is ook wat de ouders en leerkrachten van het christelijk onder- u'Mo een bericht doorgeven aan de kinderen: het bericht van God en de mensen, dat God door alle eeuwen heen trouw blijft aan Zijn schepping en dus ook aan de mensen. Deze gedachtengang spreekt ook uit het nieuwe schoolembleem, het Chris tusmonogram, dat eruit ziet als een P en een X, dooreengevlochten. (De X is de Griekse letter chi, de P de Griekse letter rho; beide letters vormen het begin van de naam van Christus.De P van Postiljon (die dus eigenlijk een R is) wordt in het embleem uitgevoerd als het Christus-monogram. De feestelijkheden zijn vanochtend be gonnen met een rondrit door Soester berg in een originele „fjorden-paar dentram". De jongste kleuters van de „Prinses Marijkeschool" - waarmee De Postiljon onlangs op bestuurs niveau is gefuseerd, mochten in de tram, de overige kinderen volgden lopend en toeterend. Bovendien wer den er koekjes gebakken, film gekeken en allerlei spelletjes gedaan. Ak leest, daatter nog tachtig duuzend in de pot zit veur ut bestemmingsplaan van de Soesder Neng, dan zit ik bie me eiges te denke „Zouwwe aal die cengte noeng oppestoa- peld in de kaast leige bie de plaanne Of bestoat daat kapitoaltje al- leng moar in de boeke? 't Ken ok weeze daatut op un spaor- baankboekie staot. In aalle ge- vaal nie op ut spaorbaankboe- kie van Hannes van den Neng, naor wie die zangdbult in Soest vernoemd is. En aas ut toch waaor waas eweest, ik bedoel van die ceng te op ming boekie, daan haak ut stiekum zo elaote. Daor kaj- je van opan. Op un end woen ik zelluf op de Neng, dus ik hetter ok belaang bie. Ik doch dawwe aallang klaor waore met de plaanne veur de Neng, waant ze gaon nie deur! En noeng beginne ze verdeed nog an toe weer te mulle met bestemmingsplaanne en nog wel met extreme aadvieze. Waas daat noeng weer1? Binne der licht weer buutestaonders die der weer iets mee wille anvaangeDie Neng, daa's Soest, daor blieve ze allegoar of. De gemeengteroad wouw de cengte ,,meeneme}> in de no- vembervergaodering. Daat ok nog! Zeker eerluk sao- me deele. Amme neus. Laote legge en ofblieve. 't Liek wel of daat geld züllie in de zaak zit te braande. Deze week het laatste deel in de beschrijving van organische meststoffen en hun gebruik. In de vori ge twee afleveringen kwamen tuinturf. turfmolm, compost en koemest uitvoerig ter sprake. Ditmaal de wat minder bekende meststoffen als bloedmeel, beendermeel, kalk etc. Bloedmeel is een produkt dat gemaakt is uit dier lijk bloed afkomstig van de slachterijen. Het ge droogde materiaal verwerkt tot een makkelijk strooibaar poeder is te zien als een organische stikstofmeststof met een langzame werking. Het geeft dus geen direkt resultaat te zien, maar wel op de langere termijn. In de moestijn wordt bloed meel veelal toegepast. Een ideale gift is zo'n 5 kg. per 100 m2. Ook in de siertuin is het middel goed toepasbaar, zowel op het gazon als in de border is zo'n 4 kg per 100 m2 toereikend. Zelfgemaakte compost is als het werke lijk goed verteerd is een verantwoorde meststof om opnieuw in de tuin te gebruiken. Het voedings gehalte van deze compost is meestal vrij laag. Om deze op peil te brengen is het doorwerken van 1 kg bloedmeel per m3 zelfgemaakte compost aan te raden. Beendermeel is eveneens een meststof die zijn oor sprong vindt in de destructiebedrijven. Het is dus ook een organische meststof; de belangrijkste voedende bestanddelen zijn stikstof en fosfaat. Een maal uitgestrooid en door de grond gewerkt, wor den de in het produkt aanwezige voedingsstoffen omgezet door bodembacteriën, zodanig dat ze door de planten kunnen worden opgenomen. Het geeft een hele goede uitwerking te zien bij allerhande siergewassen, maar ook het gebruik in de groente tuin, met name bij peulvruchten geeft goede resultaten. Afhankelijk van de voedingstoe stand van de grond kan er jaarlijks in de rust periode zo'n 60 tot 120 gram per vierkante me ter worden gestrooid. Een meststof die vaak te pas en te onpas wordt gebruikt is koolzure mag- nesiakalk; een kalkmeststof die verzuring van de grond tegengaat. Het wordt veel gebruikt als voor komend of genezend middel bij mos in het gazon. Inderdaad kan het wel eens voorkomen dat de zuurgraad oorzaak is van mosvorming in het gazon, maar in veel gevallen is de mosverzuring eerder oorzaak van te kort maaien, te weinig bemesting, te weinig beluchten en te veel schaduw. Waar gebruiken we de kalk dan wel voor? In vaste planten en heesterborders en groentetuinen waar de zuurgraad van nature vrij laag is, waardoor de groei van veel planten duidelijk achterblijft. De kalk moet in het late najaar of het vroege voor jaar worden gestrooid en wel In een hoeveelheid van 1 kg per 5 m2, bij voorkeur op een droge grond. Tussen het bekalken en een andere bemesting moet altijd minstens 3 weken liggen, zodat voedings elementen als ijzer en mangaan niet door de kalk onoplosbaar worden, anders gaan deze voor de tuin verloren. Door een gift koolzure magnesiakalk wordt tegelijkertijd het magnesiumgehalte van de grond op peil gehouden. Voor tuinbezitters die er qua bemesting in hun tuin nog niet helemaal uit komen zijn er altijd de adviseurs op het tuincen trum. Ajje noeng die staopel geld met aalle geweld toch mot uut- geeve, dan weet ik nog wel un heule zooi zaoke die je dur mee ken doen. Kom maor us laangs bie ming op de Neng en bring die cente maor mee, daan zaak ze eerst nog us nao- telle. Ik zeg aaltied: Eerst zien veurdaak ut gelóóft!". De Maoius ister weer of en dan kejje op de Neng weer aalle kaangte uutkieke. Ajje met je rug noar de Molestraot gaot staon hejje ut mooiste stuk Neng veur je leige. Aast har- stikke stil is en de wingd komp vaan de goeie kaant, daan kej je inspraok heure vaan de Paarreklaon. Daor binne zullie ok al weer vaanaallus van plaan. Ik weet heul nie waat gyve ze daor wil le, maor, ajje ut ming vraog, daan mok zeige: Daat stukkie heurt ok bie de Neng. Daor hebbe wullie ok heul geen extreme adviezen veur nódig. Kawwe best zelluf bekieke. Aas daor nog taache- tug „rooitjes" veur in een pot je zitte, breng die daan ók ge- liek mee, zaak die ók nog effe naotelle. HANNES VAN DEN NENG. Op woensdag 3 november a.s., om 14.00 uur precies, wordt het nieuwe schoolgebouw van de Van der Hueht sehool in Overhees officieel in gebruik genomen. Het bestuur is bijzonder in genomen met het feit dat zijn wens, ondanks enorme bezuinigingen, toch in vervulling is gegaan. Met de nieuwbouw zijn in totaal 106 dagen gemoeid geweest: 86 dagen voor het bouwen, plus nog eens 20 voor het inrichten. De opdracht in het Deltaboek, in schoonschrift vervaardigd door Marianne de Winter-de Ridder De kunst van het schoonschrijven „calligrafie", zoals de officiële benaming luidt - is er een die slechts weinigen gegeven is. Het is een vaardigheid die niet alleen veel inspanning en concentratie, maar ook een echt artistieke geaard heid vereist. Er zijn niet zoveel mensen die deze eigenschappen in zich com bineren, en nog minder die zich met de zeldzame kunst van het schoonschrij ven ook daadwerkelijk bezighouden. Calligrafie is wel iets anders dan zo maar een mooi handschrift, zo wordt duidelijk uit het werk van onze plaats genote Marianne de Winter-de Ridder van de Smitsweg. Enige jaren geleden volgde zij de cursus van de Vereni ging van Leraren in het Schoonschrij ven en deed met goed gevolg examen. Sindsdien heeft zij ai verscheidene op drachten uitgevoerd, zoals het calli- graferen van oorkondes, etc., meestal verstrekt door instellingen en bedrij ven. De belangstelling voor dit werk neemt nog steeds toe, vertelt mevrouw de Winter, terwijl zij een aantal van haar werkstukken laat zien. De mensen houden ervan öiVi' éen ge dicht of een tekst in fraaie letters vorm gegeven te zien. Hoogtepunt in de schoonschrijf-car- rière van mevrouw De Winter is onge twijfeld de opdracht geweest die zij kreeg van de Koninklijke Nederland se Akademie van Wetenschappen. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van het Delta Instituut voor Hydrobiologisch Onderzoek tc Yrseke en de Deltadienst van Rijkswaterstaat, alsmede van het 50-jarig bestaan van het natuurwetenschappelijk en tech nisch tijdschrift „Natuur en Tech niek" heeft de Koninklijke Akademie het Deltaboek uitgegeven, met een historisch overzicht van het Delta gebied en de inspanningen die men zich heeft getroost om de technische en mi lieukundige ontwikkelingen van het Deltaplan in goede banen te loodsen. Het eerste exemplaar van Het Delta boek werd vorige week aangeboden aan H.K.H. Prinses Juliana, tijdens een feestelijke bijeenkomst in Middel burg. Het is onze plaatsgenote mevrouw De Winter geweest aan wie de buitenge wone eer te beurt is gevallen de op dracht die in het aan de prinses aan geboden exemplaar is opgenomen te calligraferen. Het spreekt vanzelf dat mevrouw De Winter deze opdracht met gepaste trots heeft aanvaard. Samen met haar man heeft zij de bij eenkomst in de Zeeuwse hoofdstad bijgewoond. Een herinnering die haar uiteraard dierbaar is.

Soester Courant | 1982 | | pagina 13