Bezuinigingsvoorstel College stokt bij 1,6 miljoen Aula begraafplaats raakt in verval adama Tarieven van marktgelden, begraafrechten en reinigingsrechten gaan flink stijgen 102° 132 Zo gezien... Gasprijs gaat naar 58.6 cent Verkoop Eggher- monde weer van jde baan_ Bij forse ombuigingen toch nog gat van 600.000, De Eekhoorn huizenkrant D'66 tegen alle verhogingen: Woensdag 27 oktober 1982 61e jaargang no. 9 ■11 Nic van Dam kompleet in lederwaren SAMSONITE pluskollektie '82/'83 NIEUW Ca. 20% onder adviesprijs iinm li uJIr! Extra belegen kaas Boeren- leverworst runderlappen Saté soufflé's 5 Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Dit was Brandpunt dubbel glas f46,33 per maand. SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per halfjaar f 12.— Buiten Soest per halfjaar f 24.— Verschijnt iedere woensdag Het College van Burgemeester en Wethouders van Soest heeft vorige week een eerste "aanzet" gepubliceerd van de bezuinigingen die het gat op de gemeentebegroting voor 1983 moeten gaan dichten. Met het rode potlood - naar het oordeel van sommigen misschien de "botte bijl"- is het College de lijst van theoretische bezuinigingen, destijds opgesteld door de commissie Visser, langs- gegaan en het heeft een voorstel op tafel gelegd dat voor het Soester verenigings leven ingrijpende gevolgen zal hebben, zoals elders in deze krant te lezen is. Morgen, donderdag 28 oktober, komt de gemeenteraad In informele zitting bijeen om zich te buigen over de voor stellen. Dan zal ook moeten blijken op welke wijze de raad denkt te gaan voorzien in het begrotingsgat dat on danks de "ombuigingen" nog resteert op de begroting 1983: 626.950,-. Wan neer de raad akkoord zal gaan met de voorgestelde bezuinigingen (en veel ruimte om dat niet te doen heeft de raad eenvoudig niet) zal een groot aan tal gemeentelijke subsidies geheel of gedeeltelijk worden ingetrokken. Tegenvaller In zijn brief aan de raad schrijft het College dat het tekort op de conceptbe groting (op 2 september j.1. nog vastge steld op een bedrag van 2.035.000,-) inmiddels is toegenomen tot 2.155.000,-. Het verschil wordt veroor zaakt door een extra tegenvaller: de verlaging van de rijksbijdragen voor Foto: Herman van Dam «"«f De aula op de Soester alg. begraaf plaats op de Eng, verkeert in een zorg wekkende staat. Wie het gebouwtje van enige afstand nadert zal het niet on middellijk opvallen, maar bezoekers die een blik in het inwendige werpen zullen al snel tot de conclusie komen dat het grote gebreken vertoont. De deuren sluiten niet door de kieren kan men gemakkelijk naar buiten kij ken - de verwarming is al jaren af gekeurd, de glas-in-lood-ramen staan bol en klapperen bij harde wind, en het plafond is dringend aan reparatie of vernieuwing toe. Voor de opzichters geldt het parool dat er niet te hard mag worden ge stookt, omdat anders het gevaar be staat dat er stukken uit het plafond vallen. Eën van de kachels is trouwens nagenoeg onbruikbaar. Voor het overi ge heeft het gebouwtje ook dringend een schilderbeurt nodig. Het laatst gebeurde dat zes jaar geleden. Het zijn niet de enige proble men rondom de aula. Het gebouw, dat bijna 50 jaar oud is, is feitelijk Het interieur van de aula van de Al gemene Begraafplaats aan de Veldweg veel te klein. Te dikwijls moeten bezoe kers van een uitvaartdienst buiten blijven staan, omdat de capaciteit van de aula veel te gering is. Al enige jaren is de staat waarin het gebouw verkeert een punt van grote zorg. Vier jaar geleden was er weliswaar al een plan van de gemeente, dat er in voorzag dat het gebouw zou worden opgeknapt voor een bedrag van 1 miljoen, maar later werd dat terugge schroefd tot 800.000,- en met de hui dige stand van de Soester financiën is het plan helemaal van de baan. Wel wordt op het ogenblik door mede werkers van Gemeentewerken hard gewerkt aan een technisch onderzoek, waarvan het eindrapport binnen af zienbare tijd wordt verwacht. Het staat vast dat lapmiddelen hier niet op hun plaats zijn, al is het nog niet duidelijk hoeveel geld er gemoeid zal zijn met de hoogst noodzakelijke voorzieningen. De ingebruikneming van het nieuwe gedeelte van de begraafplaats is op korte termijn gewenst, daar op het ou de gedeelte nog slechts plaats is voor tien teraardebestellingen. Mogelijk kan in november al worden begonnen met het begraven in het nieu we gedeelte. Met koophuizen die u in geen andere gids aantreft. Een ruime keuze van huizen in Amersfoort, Soest, Baarn en omgeving. Vraag gratis toezending. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zoneJ Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-30488 Kies van Rouwendaal als uw verzekeringsadviseur. Dat stelt u zeker nooit teleur. Bij ons hypotheekrente vanaf 9,2% J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 Sterk, komfortabel hand vat. Stevig aluminium frame. Verbeterde scharnieren. vakkundig,'voordeNgen vlakbij Van Weedestraat 16. Soest, telefoon. 02155-13473 Jacks van o.a. Melka, John Slim e.d. Jacks reeds vanaf f85. Jacks in de maten 48 tot 62 en 49 tot 61 n nerenmoae Soesterbergsestraat 51 Soest maatschappelijke dienstverlening, so ciaal cultureel werk en gecoördineerd bejaardenwerk 175.000,- minder) waar positief weer een saldo van en kele mee- en tegenvallers van ƒ55.000,- tegenover staat. Van het begrote tekort ad 2.155.000,- kunnen overigens weer een aantal be dragen worden afgetrokken, o.a. door de in de vorige week gehouden raads vergadering goedkeurende verhoging van belastingen en rechten. Het res terende tekort komt dan uit op 1.420.300,-, maar ook dan is er nog een aantal projecten waarvan het college meent dat zij niet achterwege kunnen blijven. Totaal is daarmee een bedrag gemoeid van 806.450,-. In dit laatste bedrag zijn "onvermijdbare" posten alshuisvesting gemeentelijk apparaat (GSD en secretarie) 157.000,-; huis vesting politie 110.250,-; subsidie De Borg en Dorpshuis Soesterberg ƒ250.000,-; rioolwerkzaamheden ƒ100.500,-; huisvesting maatschappe lijk werk en gezondheidscentrum, Soest-Zuid 10.000.-; vervanging trac- tie-materiaal ƒ90.000,-; aanschaf van een warmtepomp voor het Soester Na tuurbad 27.500,- en nog enkele posten. Het totale bedrag waarvoor dekking moet worden gevonden, indien voor 1983 een sluitende begroting wordt ver wacht, is dan ook 2.226.750,- groot. Uit de toepassing van een rigoureus bezui nigingsbeleid voor wat betreft de ge meentelijke subsidies en bijdragen verwacht het College een "opbrengst" van 1.599.800,-. Voor een bedrag van ƒ626.950,- moet dus alsnog dekking wor den gezocht. Alternatieven Het College geeft daarvoor drie moge lijkheden aan. In de eerste plaats kan het verschil worden opgeheven door nog meer projecten van de bezui- nigingslijst te kiezen. De tweede moge lijkheid is het nog eens kritisch onder zoeken van de ontwerp-begroting 1983 op de mogelijkheden tot uitgavenver- mindering. Over het resultaat daarvan is het College niet bepaald optimis tisch. Sinds enkele jaren gelden bij het opstellen van de begroting toch al sterk beperkende richtlijnen. De derde mogelijkheid is een beroep op de saldireserve, die thans 6.400.000,- bedraagt. Provinciale Staten van U- trecht zijn echter van oordeel dat de saldireserve in stand moet blijven tot een bedrag van 3,4 miljoen. Over 3 miljoen kan in principe dus beschikt worden. In het licht van onze tegenval lende rekeningcijfers en slechte begro tingspositie, zo schrijft het College, geeft dit bedrag geen gevoel van ge ruststelling. Morgen zal het College met de raad o- ver de voorstellen overleggen. Als deze niet allemaal of slechts gedeeltelijk worden overgenomen zal de raad zelf suggesties moeten aandragen, evenals over de manier waarop het nog reste rende tekort moet worden gedekt. Het wordt géén gezellige raadsvergade ring. De overeenkomst met de heer E. P. Sival kan als ontbonden worden be schouwd, aldus een mededeling van het college van B. en W. aan de ge meenteraad, nu de adspirant-koper van het landgoed het gemeentebestuur heeft laten weten af te zien van de koop. De heer Sival had zich destijds bereid verklaard het landgoed voor een bedrag van 416.500,- aan te kopen, maar is er, naar nu blijkt, niet in ge slaagd de financiering van de aankoop rond te krijgen. Een bod van 305.000,- wordt door het college van de hand gewezen. De raad ging akkoord met het verzoek van het college te trachten het land goed nu bij openbare inschrijving als nog te verkopen. Al enkele malen eer der is de verkoop van Egghermonde op het laatste, moment afgesprongen. Dat was bijvoorbeeld het geval met kopers als de Nationale Woningraad en TNO. De gemeente blijft dus nu voor de derde keer met het object zit ten. In de vorige week gehouden raadsvergadering is de gemeenteraad van Soest in grote meerderheid akkoord gegaan met de voorgestelde verhogingen van de gemeentelijke belastingen en rechten. In de meeste gevallen gaat het om de aanpassing aan de wettelijk toegestane trend van 4%, voor diverse leges, be lastingen en tarieven voor gemeentelijke diensten. Van deze trendmatige verhoging is echter geen sprake bij de marktgelden, die met 20% worden ver hoogd, bij de reinigingsrechten, die met ongeveer eenzelfde percentage stijgen, en bij de begraafrechten, die maar liefst met 30% worden verhoogd. De heer Van Gelder (PvdA) verklaar de dat hij grote moeite had met deze meer-dan-trendmatige verhogingen. ,,Het betreft hier heffingen die de burgers belangrijk raken, zodat een zeer zorgvuldig afgewogen besluit vorming nodig is", aldus de heer Van Gelder. Wat hem betreft was de nood zaak ervan niet overtuigend aange toond. Met name op het punt van de 30%-verhoging van de reinigingsrech ten hield hij ernstige twijfels. Met de marktkooplui zou moeten worden nagegaan hoe een kostenverlaging te bereiken zou zijn; dat zou wenselijker zijn dan de forse verhoging die hun nu te wachten staat. Mevrouw Allard toonde zich een vol strekte tegenstandster van de meer dan 4%-verhogingen. Haar argument was vooral dat het gemeentebestuur hiermee vooruitloopt op de financiële ombuigingsoperatie in november, die juist als uitgangspunt voor deze verho gingen zou moeten dienen. Op proce durele gronden stemde zij tegen alle voorstellen. Zij meende dat de besluit vorming pas in december mocht plaatsvinden. Uitstel van de ingangs datum van de verhogingen kost dan weliswaar 35.000,- aan gemeentelijke inkomsten, maar weegt niet op tegen de nadelen verbonden aan het in den blinde toepassen ervan, aldus me vrouw Allard. De procedure is in dit verband even belangrijk als het besluit zelf. Belastingen zijn er niet om de begroting dekkend te maken, merkte zij op. De heer Visser (PS) verwees de raad naar de open brief van het FNV en verklaarde zich slechts akkoord met de normale trendmatige verhogingen. Naar aanleiding van de verhoging van het tarief van de hondenbelasting drong Visser aan op een onderzoek naar het aantal honden in de gemeente. Bij een telling in 1976 waren er nog 3.300 honden geweest, terwijl er in 1982 maar 3000 honden werden „aangesla gen". Visser heeft juist de indruk dat er hoe langer hoe meer honden in Soest rondlopen. Het college stemde in met een voorstel om uit te zoeken of het opsporen van honden waarvoor geen belasting wordt betaald wel winstge vend zal zijn. Mevrouw Nolen en de heer Krijger (beiden VVD) stemden overigens principieel tegen verhoging van de hondenbelasting, en wel op grond van de overweging dat de besteding van de opbrengst niet of nauwelijks wordt ge bruikt voor het bestrijden van door honden veroorzaakte vervuiling. Wethouder Menne reageerde daarop met de opmerking dat het aantal honden ermee werd beperkt, dus ook hun uitwerpselen. De heer Blaauw (WD) verklaarde zich tegen de extra verhoging van 10,- voor tweede en volgende honden. ,,Zo wordt de tweede hond misbruikt om de kas van Soest te spekken", aldus de heer Blaauw. De heer Van Garderen stelde voor de onroerend-goedbelasting niet met 4%, maar slechts met 2% te verhogen, om de gevolgen'van de diverse stijgingen nog enigszins te verzachten. Zijn voor stel kreeg echter geen steun van de raad. De heer Van den Brakel (PvdAtoonde zich nogal verbolgen over het feit dat de commissie Openbare Werken nog niet bijeen was geweest, zodat daar over de verhoging van de reinigings rechten nog niet gesproken was. Tech nisch was er volgens Van den Brakel nog wel een en ander te doen voordat tot zo'n forse verhoging besloten moest worden. Wethouder Oudemans zegde een commissievergadering op redelijk korte termijn toe. Wethouder Menne legde uit dat de reinigingsrechtenverhoging niet zo zeer een technische, maar vooral een financiële zaak is. Met de verhoging van 84,60 tot 100,80 blijft Soest overigens nog onder de tarieven die in Baarn, Zeist en Amersfoort gelden, aldus de heer Menne. Nog deze week zal overleg plaatsvinden met de markt kooplui. De heer Menne maakte zich niet al teveel zorgen over de markt- mogelijkheden in Soest, gezien het feit dat er een wachtlijst is van ruim 50 kooplieden die voor een plaatsje op de markt in aanmerking willen komen. M" WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! (ikinbmJ De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 Alleen donderdag KILO van 12.90 voor Alleen donderdag 500 GRAM Alleen donderdag Magere KILO van 18.80 voor Dit weekend Uit eigen oven Ter introductie 2 voor van 4.90 voor GEKARD PAIJI. Er gebeuren te veel rampen dan dat we daardoor nog tot in onze ziel geschokt worden. Toch is er een goede kans dat u zich het ongeluk nog herinnert waarbij een vliegtuig in het wa ter terechtkwam nadat het een brug in New York geraakt had. Mensen die in het ijskoude water terecht kwamen werden bevangen door de kou en ver dronken voor de ogen van heel de wereld. De cameraman die de reddingswerkzaamheden verfilmde bleeft aan het werk, ook toen er haast onder hand bereik mensen in de diepte ver dwenen. Even hielden we onze adem in als was het een live op- name van een uit de hand gelo pen filmtrucage. Zo bleef ook ooit een cameraman zijn kil ob serverende apparaat bedienen toen een vrouwelijke nieuwsle zer aan het slot van haar ver haal mededeelde dat zij een eind aan haar leven ging ma ken. Vastbesloten haalde ze een pistool uit haar tasje, zette het aan haar slapen en schoot zich vervolgens ter plaatse dood. Ook hier greep niemand i n Door dezelfde camera's wordt een hoeveelheid droefenis en ellende als kijkspul de wereld ingestuurd, waarvan een dage lijkse portie voldoende zou moeten zijn om voorgoed gees telijk ontzet te raken. Toch ge beurt er niets met ons en kijken wij onbewogen naar de televi siebeelden van het journaal en de daaropvolgende reportages van Brandpunt. Het moet al heel verschrikkelijk en vooral dicht bij huis zijn als de gebeur tenissen de korst nog kunnen doorboren die om ons gevoel gebakken zit. Als kind was ik als het mooi weer was en de zon scheen, vaak bezig om met een brand glas mica te mollen. Als je maar lang genoeg het brandpunt op één plek fixeerde begon het vanzelf te smeulen, te stinken en te branden. Het gevaar is niet denkbeeldig dat journaal en Brandpunt op gelijke wijze functioneren en ook ongewild een schroeivlek achterlaten op de gevoelens van u en mij. En waar de gevoelens afgestompt en ver brand zijn is het in de huiska mer onmogelijk geworden nog iets mee te beleven met wat er wordt vertoond. Zo werkt het informatiebombardement slechts de vervreemding in de hand. We kijken tot onze ogen moe worden en we in slaap sukkelen. Stel nu niet langer uit en neem voor de winter of voorzetramen 50% minder warmte-verlies Nu al voor Vraag offerte bij:

Soester Courant | 1982 | | pagina 1