Koninklijke onderscheiding voor overste Coolen bij afscheid van Luchtvaartmuseum deSladhoudfi "Groenmaker" D. Pureveen verlaat gemeentedienst na 33 jaar WW \mm Bergoss Commissie milieubeheer wil duidelijker taakomschrijving van h. en w. VAARDERHOOGT PARADE L! 'Op uw gezondheid' uitstekend geslaagde manifestatie van Kruisvereniging Soest Gehannes... ®anö Netoer J. P. de Rond DOE-HET-ZELVERS DAGTOCHTEN HOLLAND INTERNATIONAL REISBURO INKOOP VERKOOP VAN OUDE NIEUWE BOEKEN voor De bladbegonia's, een dankbare ^kamerplant 11 Soester Courant van woensdag 3 november 1982 11 naar Düsseldorf, Keulen, Wup* pertal. Essen, Aken, Mun ster en Brussel ƒ35.-. Antwerpen 25.- en Parijs 55.-. Incl. koffie en gebak. Steenhoffstraat 15a - Soest tel.: 14905 en 16571 MEER DAN 2000 BOEKENKOOPJES VOOR ELKE BEURS EN IEDERS SMAAK. KOM EENS LANGS ONTDEK HET ZELF Van Weedestraat/hoek Stadhouderslaan naast Reisbureau Gerth - Tel. 02155-17699 In het Luchtvaartmuseum Militair in Soesterberg heeft luitenant-kolonel M. H. G. Coolen vorige week ten over staan van een zeer groot aantal aanwe zigen afscheid genomen als directeur van het museum en als hoofd van de Sectie Militaire Luchtvaarthistorie. Uit handen van luitenant-generaal C. Baas, bevelhebber der luchtstrijd krachten, ontving de scheidende di recteur een waardevolle koninklijke onderscheiding: zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden. Luitenant-generaal C. Baas (1) felici teert overste M. H. G. Coolen met zijn Koninklijke onderscheiding. collega's, vrienden en bekenden, waar onder veel hooggeplaatste officieren van de Koninklijke Luchtmacht. Te vens bestond de gelegenheid kennis te maken met de opvolger van de heer Coolen, overste J. A. Boon, en zijn echtgenote. Generaal Baas roemde de inzet en het initiatief dat overste Coolen aan de dag had gelegd bij zijn inspanningen om de Sectie Militaire Luchtvaarthistorie, De grote hal van het Luchtvaartmu seum op het Kamp van Zeist vormde een waardig en toepasselijk decor voor dit grootse afscheid. Bijna onder de vleugels van een van de historische toestellen namen de heer en mevrouw Coolen afscheid van een lange rij De Kruisvereniging Soest kan met grote tevredenheid terugzien op de manifestatie 'Op uw gezondheid', die j.1. zaterdag in het Medisch Centrum werd gehouden. De hele dag door was het een komen en gaan van belang stellenden. De opkomst werd geschat op rond de 750 personen, die over de hele dag verdeeld een kijkje kwamen nemen. Waren er op dezelfde dag elders in Soest niet een aantal andere publiek- trekkende evenementen geweest, dan zou de belangstelling ongetwijfeld nog veel hoger zijn uitgevallen. De Kruis vereniging had er bijzonder veel werk van gemaakt. Op alle mogelijke manieren konden Interieurverzorging Laanstraat 37 Soest-Tal. 13284 Maai-apparaat gestolen Bij de politie werd aangifte gedaan van diefstal van een zgn. kantenmotor- maaier. De machine moet al enige tijd geleden gestolen zijn uit de berg ruimte van Molenschot. de bezoekers kennis nemen van een grote hoeveelheid 'gezonde' informa tie, die op aantrekkelijke wijze werd gebracht. Er waren diverse kraampjes ingericht, gerangschikt naar de ver schillende thema's. Veel aandacht was er ook voor de gezonde drankjes, hap jes etc. waarvan ieder naar hartelust kon proeven. Verder waren er film en dia vertoningen, zoals over 'Veilig heid in en om huis', 'Hygiëne', met de door medewerkers van de Kruis vereniging zelf vervaardigde diaserie 'Een dag uit het leven van Miep Kraak', waarin verbijsterende staaltjes werden getoond van de manier waar op een mens een loopje kan nemen met de hygiëne van lijf en huis - en over het werk van de Kruisvereniging, waarbij vooral de film over het kruis werk in de jaren 1900-1925 veel succes had. 'Aandachttrekker' nummer één was ongetwijfeld de Soester brandweer, die met een grote informatiestand was vertegenwoordigd. Bovendien werden op video een aantal in dringende films vertoond, terwijl de gevaren van onvoorzichtigheid met vuur werden getoond. Veel interesse legden de bezoekers aan de dag voor de stand waar het In de maandagavond jX gehouden ver- gade ring heeft de Commissie Milieubeheer zich vooral beziggehouden met haar eigen taak en werkwijze, waarover men niet onverdeeld tevreden is. In eerste instantie was het wethouder Menne, ex-voorzitter van de commissie, die in zijn afscheidswoord aan het begin van de vergadering enkele kanttekeningen plaatste bij 'de resultaten van twee jaar commissiewerk. 'Die zijn nog niet zo ge weldig', aldus de heer Menne. 'Het mi- kieubeleld is ook een van de moeilijkste terreinen voor de overheid. De materie is zeer complex en het gevaar bestaat, zeker in een tijd van economische terug- destijds gevestigd op de vliegbasis Ypenburg, en het Luchtmachtmuseum te Soesterberg onder één dak te bren gen. ,,Het is hier een fantastisch mu seum", aldus generaal Baas. „Vorm en lokatie zijn een groot succes, zoals mag blijken uit het aantal bezoekers, dat dit jaar al de 60.000 is gepasseerd". Er zijn ook nog wel wensen, bracht de generaal naar voren, zoals de open stelling in het weekeinde, „maar de luchtmachtbomen groeien nu eenmaal niet tot in de museumhemel". Een bijzonder staaltje van het initiatief van de heer Coolen noemde generaal Baas de „gedachtenishoek" die in het museum is ingericht, waar bezoekers na de bezichtiging van het materiaal even kunnen stilstaan bij de mensen die het hoogste offer hebben gebracht. „Met dit initiatief hebt u vele nabe staanden een onuitsprekelijk groot ge noegen gedaan", aldus generaal Baas. „U laat een monument achter waarvan zeer veel mensen nog jarenlang plezier zullen hebben". Onder applaus van de toehoorders speldde hij vervolgens de koninklijke onderscheiding op de re vers van de heer Coolen. Ook Sc hout-bij-nacht P. M. Alderwe- relt van Rosenb.urgh, sprekende na mens de Militaire Luchtvaartdienst, sprak lovende woorden tot de scheiden de directeur. „U bent de geestelijke vader van dit museum, waarin ook de MLD zich bijzonder thuis voelt". Hij overhandigde de heer Coolen een fraai schilderij. Na hem voerde de heer H. Dieters, voorzitter van de Stichting Vrienden van het Luchtvaartmuseum, het woord. Hij uitte zijn dankbaarheid voor de hartelijke samenwerking en de adviezen die de Stichting voortdurend had ondervonden van overste Coolen, en bood namens de Stichting twee schilderijen aan, die in het museum komen te hangen. Tenslotte werd de heer Coolen nog toegesproken door Ir. H. Doppenberg, vice-voorzitter van de Koninklijke Vereniging „Onze Luchtmacht", en de heer Van 't Hof, namens de Neder- landse afdeling van de IPMS, een or ganisatie van model-vliegtuigbouwers. De „gezonde drankjes" vonden gretig aftrek tijdens de manifestatie. thema 'slapeloosheid' werd behandeld, terwijl ook de Sportstichting present was, o.a. met een enorme springma- tras die op de parkeerplaats was ge plaatst en waarvan een flink aantal jeugdige bezoekers druk gebruik maak ten. De brandweer stal de show 's middags met een demonstratie van de nieuwe ladderwagen, waarmee belangstellen den een 'luchtreisje' konden maken. De modeshow, waarin kleding werd getoond met de nadruk op 'gezond' en 'natuurlijk', was eveneens een groot succes, mede door de medewerking van de firma's Middelman Mode en Nic. van Dam schoenen. Onder de bezoekers was ook burge meester Schol ten, die zijn waardering voor alles wat de mensen van de Kruisvereniging hier hadden verricht, niet onder stoelen of banken stak. De heer Bots, voorzitter van de Kruis vereniging, onderstreepte het welhaast unieke karakter van de manifestatie. 'Er is bijna geen plaats in Neder land waar de Kruisvereniging zó naar buiten treedt'. gang, ual ei met een grote boog om de milieuvraagstukken wordt heengelopen'. Ter gelegenheid van zijn afscheid bood de heer Menne de commissieleden een stukje 'milieuveilig' gebak aan: een appel. Als opvolger van de heer Menne koos de commissie unaniem de heer Oudemans, wethouder, tot voorzitter. In de discussie over taak en werkwijze van de commissie .bleek een aantal leden kritiek te hebben op het gebrek aan 'wis selwerking' met het gemeentebestuur. De commissie zou veel beter kunnen draaien als het college een duidelijker, scherper afgebakende taakomschrijving zou ver- achterhaald Een 20-jarige inwoner van Soest stelde de politie zondag j.1. in kennis van het feit dat zijn auto hem ontstolen was op het parkeerterrein bij een plaatselijke sportvereniging. Nadat het bericht via de mobilofoon was doorgeseind naar de surveillancewagens, werd de wagen aangetroffen op de openbare weg op de grens van Amersfoort en Soest, waar een eveneens 20-jarige Soester hem trachtte te verkopen voor een bedrag van 100,-. De rechtmatige eigenaar had zijn voertuig snel terug, en de da der zal zich nog voor deze diefstal die nen te verantwoorden. Hij is overigens een "oude bekende". Met een zeer druk bezochte receptie in de kantine van de brandweerkazerne heeft de gemeente Soest in het bijzonder de Dienst Gmeentewerken, vorige week afscheid genomen van de heer D. Pureveen, hoofdopzichter van de afdeling groen en recreatie. Bijna 33 jaar lang heeft hij in overheidsdienst gewerkt en gebruik makend van de VUT-regeling heeft hij het dienstver band met de gemeente officieel beëin digd, nu de leeftijd van 61 jaar daartoe de mogelijkheid bood. Een flinke rij sprekers maakte duide lijk dat de heer Pureveen een zeer lege plaats zal achterlaten. Onder de tal rijke aanwezigen bevonden zich veel oud-collega's van de heer Pureveen, alsmede de heer H. J. v.d. Dussen, oud directeur van Gemeentewerken, en de heer D. Hoekstra, oud-wethouder van Openbare Werken van de gemeen te Soest. Het was de nieuwe wethouder, de heer J. Th. Oudemans, die de heer Pureveen het eerst mocht toespreken. De heer Oudemans, die verklapte dat het voor hem de eerste keer was dat hij in zijn wethoudersfunctie een scheidend per soneelslid toesprak, memoreerde dat hij nog niet zo lang geleden ook al af scheid had genomen van een heer Pureveen, toen beiden nog aan Zonne gloren waren verbonden. Het betrof in dat geval de broer van de heer Pure veen die eveneens „in het groen" had gewerkt. „U laat iets tastbaars achter", aldus de heer Oudemans, verwijzend naar de plantsoenen en sportvelden van de gemeente, waaraan de heer Pureveen jarenlang zijn krachten heeft gewijd. Vooral de begraafplaats in Soester berg noemde hij als een project dat mede door zijn inzet tot stand was gekomen. „U hebt het vaandel van de 'n goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM Steenhoffstraat 53 - Soest - 02155-21433 schaffen. Nu heeft men vaak het gevoel alleen voor zichzelf te werken. Over het 'voorwerk' van de zijde van de gemeente was men evenmin erg te spre ken. Adviezen blijven vaak in de lucht hangen en de werkzaamheden aan het Milieuplan vergen zoveel tijd dat er voor auctueler kwesties dikwijls weinig ruim te is geweest. Wethouder Oudemans zegde de commissie toe de gemaakte opmerkingen in het col lege aan de orde te stellen. Zijnerzijds wees de heer Oudemans erop, dat het werk aan het Milieuplan op een aantal onderdelen wel enigszins gestroomlijnder zou kunnen verlopea gemeente hoog gehouden, op een wijze die bewondering afdwingt", aldus de heer Oudemans, die de heer Pureveen roemde als een man met een groot sociaal besef en een uitstekend gevoel voor goed werk. Namens het gemeen tebestuur overhandigde de wethouder hem een fraai armbandhorloge. De heer S. H. Brunekreef, directeur van Gemeentewerken, schetste de per soonlijkheid van de heer Pureveen aan de hand van een aantal kranteknipsels ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubi leum. „U bent inderdaad een aimabel mens", onderstreepte de heer Brune kreef de lovende bewoordingen uit het verleden. „Een goed vakman, die zon der poeha rustig zijn gang ging". Hij bood de heer Pureveen de bijna tradi tionele „Workmate" en een enveloppe met inhoud aan. „Een werker van het eerste uur bij de Plantsoenendienst", kenmerkte de heer A. v.d. Broek, chef van de afde ling groen en recreatie de heer Pure veen. Hij memoreerde dat de heer Pureveen afkomstig is uit een oud Soester hoveniersgeslacht en al om streeks zijn twaalfde jaar als hulptuin man was begonnen. De heer v.d. Broek roemde zijn kennis van de plaatselijke verhoudingen en zijn loyale toewijding aan het Soester groen, „een stukje welzijn waar dagelijks aan gebouwd wordt". De heer P. G. Klandermans, waarne mend chef, noemde de heer Pureveen „een goede vriend, altijd monter en opgewekt". Hij wees op het grote rechtvaardigheidsgevoel dat de heer Wethouder Oudemans overhandigt de heer Pureveen een armbandhorloge. Foto: Hcrtnan van Dam Pureveen altijd tentoon had gespreid en bood hem namens de collega's een klokradio aan. Namens de vakbond voerde de heer B. G. van Hees het woord. Hij memoreerde het feit dat de heer Pureveen altijd lid was geweest van de ABVA, waarvan 13 jaar in diverse bestuursfuncties. Hij liet zijn woorden vergezeld gaan van een fles en een fraai boeket. De personeelsvereniging van Gemeen tewerken werd vertegenwoordigd door de heer J. Oosthoek, die de aanwezigen eraan herinnerde dat de heer Pureveen altijd een vooraanstaand lid van de vereniging is geweest. Hij heeft zelfs als mede-oprichter-aan de wieg ervan gestaan. De heer Oosthoek overhandig de de heer Pureveen een cadeaubon en een bloemetje. Tenslotte bracht de heer Pureveen zelf, als laatste spreker, zijn erkente lijkheid voor de vele goede wensen en geschenken onder woorden: „Ik heb geprobeerd te geven en te nemen, en altijd met bijzonder veel plezier ge werkt". De heer Pureveen memoreer de hoe hij als geboren Soester, „op klompen grootgebracht", in de loop der jaren heel veel heeft zien ver anderen in Soest. Veel dank bracht hij over aan de collega's met wie hij jarenlang heeft samengewerkt. „Een opzichter is niets zonder de mede werking van zijn mensen en jullie zijn een stel fantastische kerels.'" 't Is daa'k ut te loat in de goate haad, aangders haa'k aalle Soesders die un hongd hebbe untlle vroage of ze naar de roadsvergoadering kwoame. En daan de hongd meeneme. Daan haajje us un geblaaf eheurdUn soort protest igank- aaktie, zaa'k moar zegge! Teuge de hongdebelaasting. Drieduzend hongdebeeste bie mekoar in 't Griftlaand colle ge. Daat zouw me un toestaand eweest wezel Ak daat us veur mekoar haad kenne kriege. Ik weet niet of ongze burrege- meester un hongd het? En de wethouwers en roadsleje soms ok? Die haadde daan ongder de vergoadertoafel kenne leg- ge. De hongde daan vaan ei- ges, bedoelt ik. De gezoamelukke sloagers haadde dur mooi rekloame mee kenne moake. Noa aaflöop vaan 't vergoa- dere krege aalle beeste un lek kere kluuf angeboje. Ongze hongd haad ter best bie wul- le weze, zee die. Aal waas 't aallenig moar om an móóie teve te ruke. Best, daa's aallemoal ongzin, moar daat komp omdaa'k die heule hongdebelaasting toch zo'n geldklopperie vin. Doar motte ze ut oprume vaan de poep mee betoale, zegge ze. Loa me niet laache! Un nette hongd doettut in de goot. Bie ongs in de stroat komp voak wel drie kere in de week un soort auto-veger-zuger en die hetter heul geejn laast mee. Daat goat geliek met de aangdere troep. En daan hek ut nog geenejns over de hongde die in 't bos uutteloate worre. Doar hek nog nooit un miljeuaamtenoar zien drolle roape. Dus daa's aaf- trekboar. Goat eerst de hongde moar us telle op Soest. Licht kaan de oanslaag wel omloag, inploats vaan omhoog. As de boere de koeie verkaampe, mojje us op de Hilhorstweg kieke. Doar legge daan vaan die heule gró te plaakke. Die telle wel veur drie. Kaajje doar ok wel waat veur rekene. En tel de peerde- viege ok mee! Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge daat dit wel un bietje un vies gehannes is. De volgende keer schrief ik weer un schoner stukkie. HANNES VAN DE NENG. Schijnwerper gestolen Bij een villa aan de Soesterbergse- straat werd een in de tuin geïnstalleer de schijnwerper met een lamp van 1000 Watt gestolen. De eigenaar kwam hier van aangifte doen bij de politie. Inbraken opgelost Met de aanhouding van een viertal jeugdige Soesters (drie jongens van resp. 17,17 en 18 jaar en een meisje van 19 jaar) heeft de politie een aantal in braken opgelost, dat in de afgelopen maanden in Soest werd gepleegd. Zij bekenden de inbraken - in wisselende combinaties - in een kaasfabriek aan de Middel wijkstraat, in januari j.1.. de inbraak in de Ingenhofschool, even eens in januari j.1., waarbij zij ook een flink aantal vernielingen aanrichtten, de inbraak in een Supermarkt aan de Wiardi Beckmanstraat. in juli j.1., waarbij zij 20 sloffen sigaretten buit- maakten, en de inbraak in een kleuter school aan de Ericaweg, in augustus j.1., waarbij zij een platenspeler en een cassette-recorder hadden weggeno men. De jongelui gaven bovendien toe dat zij elders nog tweemaal po gingen tot inbraak hadden verricht. W) We onderscheiden twee soorten bladbegonia's, de struikbegonia's en de zogenaamde Begonia Rex hybriden. Ze hebben nogal een verschillend uiter lijk, maar zijn beide met succes langdurig als kamerplant te kweken. De struikbegonia heeft een hoge volle groei, waardoor hij op den duur nogal wat ruimte vraagt. Snoeien is echter goed mogelijk. Dit kan bestaan uit het regelmatig toppen van de groeischeuten, waardoor een dichtere ver takking ontstaat en de plant geen al te grote af metingen aanneemt. Ook wordt het krachtig in- snoeien van de takken bij een inmiddels al flink verhoute plant nog goed verdragen. Een flinke fris se hergroei is het gevolg. De struikbegonia's komen van oorsprong uit Tropisch Azië waar zij tot flinke struiken van enkele meters hoogte uitgroeien. De twee meest bekende kweek vormen die in Ne derland worden gekweekt en verhandeld zijn Begonia metallica en Begonia corallina. Laatst genoemde heeft grote groene glimmende bladeren, voorzien van zilvergrijze stippen. De „metallica" heeft, de naam zegt het al, prachtige metaalachtige brons-groene bladeren. Beide struikbegonia's kun nen (uitgezonderd de donkere wintermaanden) het hele jaar door bloeien met zalm-rose gekleur de bloempjes. De Begonia-rex hybriden komen in vele bladvaria ties voor van donker rood tot haast zilverkleurig blad. De groeiwijze van deze begonia's is heel an ders dan de bovengenoemde struikbegonia's. Het zijn geen duidelijk vertakte planten, ze hebben juist een heel bossige groei. De Begonia-rex bloeit niet zo gemakkelijk als de struikbegonia, maar als deze dan toch verschijnen blijken ze er praktisch hetzelfde uit te zien. Bladbegonia's hebben een vrij hoge luchtvochtigheid nodig. Als deze te laag is zul len er verdrogingsverschijnselen aan de bladeren optreden en neemt de algehele gezondheid van de plant af, waardoor deze automatisch ook gevoeliger voor ongedierte of aantastingen wordt. In heel droge kamers is het daarom wel aan te raden om wat maatregelen te nemen. In moeilijke gevallen kan een diep bord, gevuld met water met daarin een omgekeerde schotel om te voorkomen dat de plant met zijn voeten in het water staat zorgen voor de nodige waterdamp, om de te lage luchtvochtig heid te verhogen. Dit kan vooral bij de Begonia- rex hybriden wel eens nodig zijn, omdat deze beslist niet, besproeid mag worden. Hierdoor ontstaan namelijk bruine vlekken op het mooie blad. De struikbegonia's kunnen eventueel wel af en toe gesproeid worden, het liefst met lauw water. De begonia's vragen over het algemeen, afhankelijk van de standplaats vrij veel water, maar er moet zeker voor gezorgd worden dat de plant niet lange tijd nat staat. De mooiste standplaats is een lichte plaats; er moet geschermd worden tegen felle zon. Ideaal is een plekje in een vensterbank gelegen op het noorden of noord-oosten. Eenmaal per week bijmesten is noodzakelijk. Beide begonia's zijn erg geschikt voor het opmaken van plantenbakken. Door hun kleurig getint blad verlevendigen ze de groene planten waarmee ze gecombineerd worden. In de praktijk blijkt dat ze vrij taai zijn en lang dienst kunnen doen in een dergelijke bak, kortom, de aanschaf van een biadbegonia, is een verstan dige investering, waar men met een juiste verzor ging jaren plezier van kan hebben.

Soester Courant | 1982 | | pagina 11