Raad vindt ingrepen in de welzijnsinstellingen veel te rigoureus 9 Zo gezien... adomci VRIENDENDIENST C. Verheus nieuwe voorzitter CD A-raadsfractie De Eekhoorn huizenkrant Artishock, peuterspeelzalen en "De Vrije Teugel" diep teleurgesteld over bezuinigingsplannen I^Cingh's f ^air fashion Zondag 7 november Wonen op Weston. Tbil\INEI\k)is |ra| 61e jaargang no. 10 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Lekker luchtje... Kinderen van de rekening" roeren zich Een dienst van 'n uur - voor vriend en buur ICHTUSKERK Albert Cuyplaan 2a 19.00 uur Mevrouw Greefhorst treedt af als fractieleidster Mishandeling Grote meid Slagers achterham Knabbel- Appel flappen Hamlappen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Woensdag 3 november 1982 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47 A, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Gecontroleerde oplage 8.350 Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Verschijnt iedere woensdag De bladzijgewijze behandeling van de college-voorstellen tot bezuiniging op de subsidies en bijdragen aan het Soester instellingen- en verenigings wezen leverde in de informele raads vergadering nauwelijks het vuurwerk op dat velen er van verwacht hadden. In een door burgemeester P. Scholten uiterst strak gehouden discussie - in terrupties zouden niet worden geduld behoudens een enkel grapje - ploeterde de raad zich door de projecten van de zgn. B-lijst heen. Vast kwam te staan, dat de rigou reuze ingrepen die het college zich voorstelde te plegen bij instellingen als Artishock, de Stichting Jeugdzorg en de Kinderboerderij De Vrije Teugel bij de raad niet in goede aarde zullen vallen. Alleen de fractie van de VVD legde zich bij de voorstellen neer. '50 in één jaar is voor Artishock teveel', meende de heer Blom (CDA). 'Wat doet het college wél in het Smits veen en Overhees als de intrekking van de subsidie het lot van de Kinderboer derij beslecht?'. De Stichting Peuterspeelzalen mocht rekenen op brede steun van de raad. Mevrouw Blommers (VVD): "Er is al jarenlang overleg gevoerd met de stichting om tot een sluitende begro- Drie mannen, die zich ophielden in een winkel aan de Rademakerstraat in Soesterberg, verlieten de zaak zonder iets te kopen. Het personeel, enigszins argwanend geworden door hun opval lende gedrag, controleerde na hun ver trek de voorraden. Daarbij kwam vast te staan dat de heren voor een bedrag van 1188,- aan parfumerie-artikelen hadden meegenomen. Gemeente op zoek naar ontvangers Verzets- herdenkingskruis Djt jaar heeft eqn aantal ingezetenen van Soest en Soesterberg een Verzetsher- denkingskruis gekregen. Dit werd niet officieel uitgereikt, maar rechtstreeks ontvangen van het Nationaal Comité Verzetsherdenkingskruizen. Omdat de namen van de ontvangers bij de gemeente niet bekend zijn en ook bij het Comité niet te achterhalen zijn, verzoekt de burgemeester alle ontvan gers te reageren door hun naam op te geven bij zijn secretaresse, mej. B. Kuyvenhoven, tel. 16744, toestel 119. Als u wilt weten wat er te koop is dan kunt u hem niet missen. Huizen in de Eekhoornkrant vindt u namelijk in geen andere gids. Plezierige informatie over veel koophuizen in Soest Amersfoort, Baarn en omgeving met foto en volledig adres. Vraag gratis toezending. peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Soest 02155-16251 Amersfoort, 033-630506 Het adres van vertrouwen is van Rouwendaal gewis! Bij ons hypotheekrente vanaf 8,9% J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 ting te komen, Dat heeft resultaat gehad. We kunnen de peuterspeelzalen nu niet in één handomdraai van hun subsidie beroven'. De heren Van Gel der en Visser (PvdA en PS) verklaar den zich ronduit tegen en ook de heer Blom (CDA) vond een dergelijke in greep veel te rigoureus. Vermindering van de bijdrage aan de bibliotheek met ƒ100.000,- zal gaan be tekenen dat de dependance in de Margrietschool (Soest-Zuid) wordt op geheven, zo bleek uit een brief van het bibliotheekbestuur. Wethouder King- ma was echter van mening dat het bestuur zelf de verantwoordelijkheid draagt voor de wijze waarop de bezui niging moet worden 'ingevuld', het geen overigens naar zijn smaak ook moest gelden voor de andere instellin gen. Zowel voor Artishock als voor de Peuterspeelzalen en de Kinderboerde rij gelden garantieregelingen bij ont slag. Een-z.gn. wachtgeldregeling kan voor rekening van de gemeente komen, al zijn volgens de heer Kingma de con sequenties van een en ander nog niet duidelijk. 'Er is geen jurisprudentie', gaf hij toe Hetzelfde geldt overigens ook voor de stichting Jeugdzorg, die in het voorstel 25 moet gaan inleveren. Artishock wordt bedreigd met intrek king van 50 en 'De Vrije Teugel' valt in het voorstel helemaal van de lijst van te subsidiëren instellingen af, evenals de stichting Peuterspeelzalen. Voorstellen waar de raad zich unaniem tegen verzette betroffen de intrekking van de subsidie voor de leesvoorzie- ningen van visueel gehandicapten en de warme maaltijdvoorziening voor bejaarden. Enig opzien baarde de heer Van Gel der (PvdA) door nog een drietal be zuinigingsvoorstellen aan de lijst toe te voegen. Zo kon er volgens hem nog ƒ200.000,- worden bezuinigd op de post gladheidsbestrijding, ƒ500.000,- op de post wegenonderhoud en maar liefst ƒ750.000,- op de post groenvoorzienin gen. Hoe dat dan moest gebeuren wilde wethouder Oudemans wel van de heer Van Gelder horen, maar deze weigerde daarop in te gaan, onder verwijzing naar bijvoorbeeld de bibliotheek, waarvan het bestuur ook maar zelf moet uitmaken hoe het met ƒ100.000,- minder moet uitkomen. Een voorstel van de heer Van Gar deren (SGP) om het zwembad De Turf op zondagen te sluiten vond wei nig weerklank, evenals de intrekking van subsidie op het Cultureel Jonge renpaspoort, zoals hij suggereerde. De voorgenomen bezuiniging op de bijdrage aan de Muziekschool (ƒ25.000) lijkt moeilijk te realiseren, gelet op het feit, dat niet alleen de gemeente Soest hierbij betrokken is, maar ook Amers foort en Hoevelaken. Mevrouw Blom mers (VVD) vroeg zich af of er nog wel voldoende tijd is om daarover met de andere gemeenten te overleg gen. Wethouder Kingma moest toege ven dat het gevaar groot is dat dat niet zal lukken. Drie belangrijke instellingen in Soest, die de gevolgen van de omvangrijke bezuiningsoperatie die het gemeente bestuur zich voorneemt aan den lijve zullen gaan ondervinden, zijn diep te leurgesteld over de plannen die het Col lege onlangs aan de gemeenteraad heeft voorgesteld. Artishock, dat in het voorstel maar liefst 50% van de gemeentelijke sub sidie ziet verdwijnen, heeft zich met een open brief tot het College gewend, en ook de Stichting Peuterspeelzalen en de Kinderboerderij "De Vrije Teu gel" - die beide de totale subsidie in rook zien opgaan - reageren met grote verbijstering. Artishock schrijft aan het College on der meer:"Met bezuinigingen is Arti shock het volledig eens. Maar dan wel bezuinigen vanuit een visie, niet door links en rechts het chirurgijnsmes te hanteren om een begroting sluitend te krijgen. De huidige voorstellen van Burgemeester en Wethouders lijken veel op dit soort aderlatingen", schrijft Ernst Dienaar, directeur van Arti shock, het College van B. en W. met een leerlingchirurgijn vergelijkend, die door middel van aderlatingen het ziekbed van de "patiënt" verkort. "Al is de ziekte misschien niet dodelijk, de behandeling is dat wel Als Arthishock 50% zal moeten bezui nigen, dan betekent dat in feite dat het instituut moet afbouwen en zal verdwijnen uit Soest. Het cursusaan bod zal meer dan gehalveerd moeten worden, hetgeen erop neerkomt dat van de jaarlijks deelnemende 740 mensen er zo'n 370 niet kunnen mee doen. Docenten komen op wachtgeld en zullen toch betaald moeten worden. Het werk voor het onderwijs, dat door de Provincie wordt betaald, komt er ook door op de tocht te staan, gaat de brief verder. Dat betekent voor de ge meente een verlies van ca. 196.000,-. "Wat gebeurt er als je het welzijn in de gemeente terugbrengt tot nul? Er wordt nu al zoveel geklaagd over de baldadige jeugd. Het middel wordt zo erger dan de kwaal. Verbijsterd reageert de Stichting Peu terspeelzalen op de plannen. De voor stellen komen neer op het ontslag van 17 werkneemsters en leegstand van 6 gebouwen. Ook de "verwijsfunctie", die de speelzalen hebben in medisch en sociaal opzicht komt op de tocht te staan. "Hebben we nu echt drie jaar lang voor niks gepraat, gezwoegd, gerekend, be zuinigd, overleg gepleegd met de speci aal opgezette gemeentelijke werk groep? Na drie jaar onderhandelen heeft de Stichting het voor elkaar ge kregen om in 1983 kostendekkend te gaan draaien, zo aan de verlangens van de gemeente tegemoetkomend. Er zijn vérgaande maatregelen genomen, en nu dit!laat Anne Louman van de Stichting weten. "We voelen ons verraden. Wij hebben ons aan alle afspraken gehouden, geba seerd op een subsidie van 150.000,- van de gemeente." De Stichting zal zich genoodzaakt zien een AROB-pro- cedure te beginnen, als van gemeente wege de afspraken niet worden, nage komen. De ontreddering die de plannen bij de Kinderboerderij "De Vrije Teugel" heb ben teweeggebracht is niet minder. "Al twaalf jaar lang neemt de kinder boerderij een unieke plek in in het soci aal-culturele leven in Soest. Bijna let terlijk uit de klei getrokken door een aantal voortvarende mensen in een oud boerderijtje. Door de toenemende ver stedelijking bleef er steeds minder ruimte voor de kinderen over Daarom is "De Vrije Teugel" opgericht, laat de leiding van de kinderboerderij weten. "De Vrije Teugel" is een instelling waar Soest best trots op mag zijn. Ver schillende malen is het zomerprogram- ma, dat in samenwerking met Arti shock tot stand kwam, uitgeroepen tot het beste vakantieprogramma van heel Nederland. Het is een instelling waar alle bezqekers, van heel klein tot groot, serieus worden genomen. Een houding die doorwerkt in het gedrag van de bezoekers. Het zou eep onver geeflijk verlies voor de gemeenschap van Soest zijn als deze instelling het slachtoffer zou worden van de bezui nigingen. In veel harten zou verdriet heersen." Voor haar en hem VAN HOGENDORPLAAN 20 - HILVERSUM Q43100 BURG. GROTHESTRAAT 36-SOEST <217756 Elke eerste zondag van de maand m.m.v. Ds. M. de Boer Zanggroep The McPherson Singers Orgel: Hans Hulshof Interkerkelijke Evangelisatie Soest Mevrouw J. Greefhorst-Van Overdam, sinds 1978 leidster van de CDA- fractie in de gemeenteraad van Soest, en al acht jaar lid van de raad, heeft om persoonlijke redenen gemeend het leiderschap van de fractie te moeten opgeven. Zij maakte haar voornemen kort voor het begin van de informele raadsvergadering van vorige week bekend. Tot haar opvolger is de heer C. Verheus aangewezen, tot dusver secre taris van de fractie en al zestien jaar gemeenteraadslid. Mevrouw Greefhorst zal de secretarisfunctie van de heer Verheus overnemen. De heer A. Bolhuis blijft vice-voorzitter. In een korte verklaring, die zij aan het begin van de vergadering aflegde, zei mevrouw Greefhorst dat zij het voorzitterschap altijd met plezier heeft waargenomen. Zij benadrukte dat dat vooral te danken is geweest aan de steun die zij van de fractie heeft ondervonden en de uitstekende samenwerking met het ambtelijk apparaat. Zij merkte op dat haar besluit niet lichtvaardig was genomen en wenste de heer Verheus in zijn nieuwe functie alle goeds toe. Na een bezoek aan een Chinees restau rant aan de Wiardi Beckmanstraat werd een 69-jarige plaatsgenoot, die tijdens het verblijf in het restaurant al door twee daar aanwezige jongelui was uitgescholden als iemand van wie de seksuele geaardheid hen niet aanstond, door een van de jonge mannen op straat achterhaald en geslagen, zodat zijn gezicht en kleding met bloed wer den besmeurd. De man deed aangifte bij de politie. Enige tijd later meldde zich telefonisch aan het bureau een 24- jarige plaatsgenoot, die vertelde dat hij iemand een klap had gegeven, omdat hij weinig ophad met de veron derstelde seksuele voorkeuren van de man. De jonge man was de overtuiging toegedaan dat dergelijke lieden niet in Soest behoorden rond te lopen. Toen de politie hem mededeelde dat het slacht offer de leeftijd van 69 jaar had be reikt, schrok de dader wel. Gevraagd naar de motieven op grond waarvan hij zijn slachtoffer beschouwde als ie mand die een hem niet welgevallige ge aardheid had, vertelde de jongeman dat hij een en ander had opgemaakt uit de manier waarop de restaurantbezoe ker had gesproken. Tegen hem werd proces-verbaal wegens mishandeling opgemaakt. klassiek: mollenisstraat 7 modern: laanstraat 22 2713 BG Baarn tel. 021.54-12797 is wonen op tapijt van deense topkwaliteit. Pasklaar - volgens tekening - in uw huis gelegd. Geen overbodige uitsnij-resten en door zijn unieke breedte van 5 meter, meestal naadloos. Een zeer komplete kollektie die u op z'n minst gezien moet hebben. k.de boer zoon bv adviseurs voor interieuren binnenhuisarchitektuur svm ff® WIJ HELPEN U ONDER DA VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 GEKARD PAUL Opgroeiende kinderen zijn minstens twee jaar ouder dan hun opvoeders denken. Wie zich nog herinnert wat hij zelf durfde te besteken voordat hij goed en wel meerderjarig was, zal dat in de meeste gevallen wel moeten toegeven. In stilte, anders horen de kinderen het. Zelf nauwelijks volwassen toen ze trouwden schrikken ze er nu voor terug als de oudste doch ter een knul mee naar huis neemt die van zijn schamele salaris vooralsnog geen gezin kan onderhouden. Hetzelfde gebrek aan vertrouwn speelt een rol als iemand uit het gezin een rijbewijs heeft gehaald. Zo verheugt één van mijn ou dere vrienden zich in het rijke bezit van een welgeschapen dochter die van haar vader rij les mocht nemen. Na alle daar mee gepaard gaande emoties en ellende kon zij eind vorig jaar het felbegeerde papiertje in haar handtasje stoppen. Waar het tot nu toe onaange roerd kon blijven ziten want pa kan toevallig zelf ook wel rijden. Niks passagier in mijn eigen auto, dan koop je d'r zelf maar één". Maar zowel zijn dochter als ik wisten dat hij het in zeven kleuren in zijn broek zou doen als hij door haar gereden zou moeten wor den. Toen ik op een avond met mijn auto voor zijn deur arri veerde holde hij naar buiten en zei:"Ik moet mijn auto naar de garage brengen. Wil jij even achter mij aan rijdenen na mijn welwillende instemming liep hij het huis in óm de sleuteltjes te halen en via de achterdeur naar de garage te lopen. Intussen ontdekte ik achter de ramen zijn rijbekwa- me dochter die ik heimelijk wenkte om zo vlug mogelijk naar buiten te komen. Zelf stormde ik het huis in en was juist op tijd om ongezien de voordeur achter mij dicht te trekken. Zijn bloedeigen dochter, die beschermd door de invallende duisternis, achter mijn stuur had plaats genomen, achtervolgde haar vader op veilige afstand tot aan de garage waar hij zijn rolstoel op de afgesproken plaats stal de. De verwarring ivas kom pleet toen hij wel mijn auto meende te herkennen maar mij zelf nergens kon ontdek ken. Hij wilde, beschaafd man als hij is, niet al te opzettelijk naar binnen gluren en doorlo pen, totdat zijn lieftallige dochter hem mierzoet begroet te en zei:"Hallo pa, zal ik je even thuis brengen? Het strekt hem tot eer dat hij inderdaad ingestapt is, maar volgens zijn zeggen is het heel slecht voor zijn hart geweest. f>aar was niemand van onder de indruk want ook daar heeft hij geen verstand van. Flannel kostuums in diverse kleuren grijs, blauw en blauwgrijs met rugsplit en zijsplitten f479. (met vest f 539.-) mm Alleen donderdag Alleen donderdag Alleen donderdag Alleen donderdag (met klein beentje) Kilo van 11.98 voor 100 gram van 2.38 voor herenmode Soesterbergsestraat 51 Soest Nu 4 halen 3 betalen

Soester Courant | 1982 | | pagina 1