Informele raad over bezuinigings voorstel college: forse tegenzin. de Stadhouder EEN DER LAATSTE IN AANBOl IW ZIJNDE VRITE SECTOR PRQTEKTEN TEGEN DE PRIJZEN VAN 1982! ~v Voor wie Soest kent en er graag (weer?) zou willen wonen: Peters bv I Veel weerstand tegen afdoening voorstel Visser GOURMET DeSoestef ïk^JDuineti boekhandel Sintekraam in Artishock Het belooft een ouderwetse LEESWINTER te worden TIEN TIPS van Uw boekhandelaar om die winter extra gezellig door te komen. De eerste fase van in totaal 31 vrije-sector- woningen omvat 13 luxe geschakelde patio bungalows in centraal gelegen Soest. T Makelaardij o.g. Soester Courant van woensdag 3 november 1982 De gemeenteraad van Soest is niet bepaald onverdeeld gelukkig met de "aanzet" die het college van burge meester en wethouders heeft gegeven aan de financiële ombuigingsoperatie die het gapende gat van 2,2 miljoen in de begroting 1983 moet gaan dich ten. Met name het feit dat de ontwerp begroting zeif nog niet beschikbaar is ontmoet forse kritiek. Daarnaast blijkt grote twijfel te bestaan over de mate waarin de gemeente haar eigen be grotingsposten kritisch heeft doorge nomen, nu de pijn van de bezuinigingen zo duidelijk lijkt te worden doorge schoven naar de instellingen en vereni gingen buiten de gemeente. Al tijdens de eerste discussie - de 'algemene beschouwingen' - bleken de meeste frakties zeer veel moeite te hebben met de manier waarop het voorstel-Visser (Progressief Soest) door het college was afgedaan. Zoals bekend heeft het raadslid Jan Visser onlangs het voorstel gedaan de be zuinigingsoperatie te laten verlopen volgens een alternatieve methode, in andere gemeenten met succes ge bruikt, namelijk door 'over de hele linie' 4 op elke begrotingspost te be zuinigen. (Voor de brandweer- en de politie-begroting zou in het voorstel van Visser een afwijkend percentage van twee moeten gelden.In de bere keningen van Visser was volgens het college te weinig rekening gehouden met het feit dat de salaris- post in de begroting niet door het gemeentebestuur te beïnvloeden is. Het college meende dat hierdoor de basis aan het voorstel ontvallen was, zodat het geen overweging meer ver diende. 'Moet een voorstel nu zó worden ver worpen?' vroeg de heer Bolhuis (CDA) zich af. 'Heeft het college zelf soms nooit fouten gemaakt?' Ook de frakties van PvdA, D'66 en SGP/GPV/RPF toonden weinig bewondering voor de manier waarop het college het voor stel-Visser 'van tafel had geveegd'. Toen Visser, gehoord het onverwacht sympathieke onthaal dat zijn voorstel ten deel viel (al meenden zowel CDA als PvdA dat daarbij niet exact aan de 4 cr kon worden vastgehoudenhet als nog handhaafde, bleek, dat slechts PvdA en D'66 hem bij de stemming metterdaad steunden. Uitgangspunten 'Hoofddoel van de ombuigingsoperatie is een sluitende begroting', aldus be gon de VVD-fraktievoorzitter A. On- derdelinden zijn betoog. Dat doel was te bereiken als daarbij de volgende uitgangspunten zouden gelden1. Alles is bespreekbaar. 2. Iedereen levert in. 3.Wat vroeger vanzelfsprekend was is dat nu niet meer. 4. Onderdelen die daarvoor in aanmerking kom,en moe ten zoveel mogelijk 'geprivatiseerd' worden (overgelaten aan particulie ren). 'De operatie zal ongetwijfeld die pe sporen achterlaten', merkte de heer Onderdelinden op. 'Toch is een sluiten de begroting alleen niet voldoende. We zullen ook moeten zoeken naar een nieuw beleid, een visie op langere termijn'. De heer Onderdelinden wees het voorstel-Visser als een schijnoplos sing van de hand, omdat het naar zijn oordeel Werken 'met de botte bijl' was en te weinig kenmerken van een zorgvuldige afweging vertoonde. 'Met zo'n methode ontloopt de raad zijn politieke verantwoordelijkheid'. De heer C. de Heus, de nieuwe frak- tieleider van het CDA, merkte op, dat Soest aan de vooravond van zeer im populaire maatregelen staat. Het 'kappen van het dorre hout' noemde hij een station, dat al ruim gepasseerd was. 'We snijden nu in levende bo men en struiken'. Hj betreurde het, dat de ontwerpbegroting 1983 nog niet in de financiële commissie op tafel was geweest, omdat dan de beoordeling van het college-voorstel een stuk een voudiger zou zijn geweest. Desondanks kon het CDA zich, zij het 'met heel veel pijn', wel vinden in de voorstel len, aldus de heer Verheus. Ook het CDA houdt vast aan een sluitende be groting, en dat wil zeggen, dat alleen posten van de 'C-lijst' (nog uit te voe ren projecten) die absoluut onvermij delijk zijn en waar werkelijk dekking voor bestaat, nog in aanmerking ko men. Kritisch genoeg? Scherpe kritiek oefende zijn partijge noot A. Bolhuis op het college-voorstel. Het niet voorhanden zijn van de ont werpbegroting zat hem hoog. Was het concept wel kritisch genoeg opgezet? 'Het zou ontoelaatbaar zijn als wij onze eigen uitgaven niet kritisch zouden be kijken en alleen bij anderen zouden snijden', aldus de heer Bolhuis. 'Dat vermoeden moet worden weggeno men en vervangen door de wetenschap dat de gemeente zelf ook rigoureus bezuinigt'. Over het voorstel-Visser maakte de heer Bolhuis de opmerking, dat het in derdaad aanbeveling zou verdienen als het college eens zou nagaan wat het oplevert als een kleine procentsgewijze verlaging zou worden toegepast. Ook de heer Blom CDA vroeg zich af of de gemeente zelf wel voldoende deed. Hij miste een meerjarig bezuinigingsplan voor wat betreft het personeelsbeleid. 'Wellicht kan daardoor worden voor komen dat er moet worden gesneden in een aantal kleinere posten, die ons zeer ter harte gaan', aldus de heer Blom. Verre van mals was ook de kritiek die de heer R. van Gelder, PvdA, op het college-voorstel had. De status van de brief van het college was hem onduidelijk:'Is dit de politieke kquze. van het college, of zijn het zomaar wat vrijblijvende mogelijkheden?' vroeg de heer Van Gelder zich af. Ook de werkwijze van het college had niet zijn instemming. 'Sommige posten zijn regelrechte uitgavenverhogingen en lopen dwars door de procedure met betrekking tot tot de c-lijst heen'. Grootste gemak 'Eigenlijk kan het niet op deze ma nier', ging de heer Van Gelder verder. 'Met het grootste gemak wordt de pijn van de bezuinigingen buiten de ge meente neergelegd. Welke afweging zit er achter dat aan de ene kant nieuw bouw voor de huisvesting van de ge meente wordt opgevoerd, waardoor aan de andere kant in de welzijnssector ontslagen moeten vallen?' Van de be zuinigingen zo had hij uitgerekend, valt ruim 36 r/r in de sector cultuur en recreatie, en slechts 6% bij Ge meentewerken. Over het realiteitsge halte van het college-voorstel had de heer Van Gelder geen illusies. 'Wat hebben we aan ramingen als het in de praktijk alleen maar neerkomt op papierwerk?' Hij meende verder, dat de gemeente zich nog tal van moei lijkheden op de hals zou halen, om dat van het (voorgeschreven) overleg met de instellingen nog nauwelijks iets terecht was gekomen. De juri dische basis van de voorstellen is zwak. Het bedrag wordt op deze ma nier op geen stukken na gehaald', zo hield hij het college voor. Hij voor spelde de raad, dat een groot aantal instellingen vis AROB-procedures als nog hun gelijk zouden gaan halen. Over het voorstel-Visser zei de heer Van Gelder, dat het hem aansprak, omdat op deze wijze althans nog een poging gedaan kan worden de pijn enigszins rechtvaardig te verdelen. Kinderen 'Bijzonder kinderachtig', noemde de heer Visser (Progressief Soest) de reactie van b. en w. op zijn voor stel. Hij vergeleek de gemeente Soest met een gezin - 'dat moet het CDA aanspreken' - waarvan een drietal kin deren (bedoeld werden Artishoch, de Peuterspeelzalen en De Vrije Teugel) 'in de grond wordt geboord, een kop je kleiner gemaakt, de hersens inge slagen', omdat vader en moeder moe ten bezuinigen. Zinspelend op het voortgezette lidmaatschap van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten zei Visser: 'Maar het abonnement op 'Verstandig Ouderschap' handha ven ze!' Hij stelde vast dat de wel- zijnsinstellingen een onevenredig aan deel in de bezuinigingen moeten leve ren en handhaafde zijn voorstel. Uit een brief van het college van april 1981 citeerde hij een aantal criteria, die bij de bezuinigingen zouden heb ben moeten gelden: 'Aktiviteiten van kwetsbare groepen hebben grotere prio riteit dan van niet-kwetsbare groe pen''kinderen, werklozen, bejaarden en minderheden' verdienen een voor keursbehandeling; de 'minst draag- krachtigen' moeten worden ontzien. Deze criteria, door het college zelf ge formuleerd, miste Visser in de voor stellen ten enen malen. Charme 'Een flagrante schending van de de mocratie' oordeelde mevrouw Allard, D'66, over de plannen. 'Alle pijn komt terecht bij de gesubsidieerde instel lingen'. Zij weer er op, dat het voor stel-Visser in elk geval 'charme' had. Bovendien maakte zij duidelijk, dat het college een fout maakt als het be weert dat de salarispost in de begro ting 'ombeinvloed is. Ook het aan tal en het niveau van de mensen speelt een rol bij de bepaling van de totale loonsom, en daarop kan de ge meente wel degelijk invloed uitoefe nen. Mevrouw Allard was er weinig ge rust op dat het nu bekende tekort straks, als de begroting er eindelijk zal zijn, toch niet weer veel hoger zou uitvallen dan nu was voorzien. De heer J. van Garderen (SGP/GPV/ RPF) kon zich in grote lijnen wel met de 'aanzetten' van het college verenigen. Ook hij maakte echter een aantal kritische kanttekeningen. Zo miste hij goeddeels de bezuinigingen bij de gemeentelijke diensten en be pleitte hij maatregelen in de personele sfeer. Hij liet weten het voorstel-Visser niet onsympathiek te vinden. Rijdende trein 'Een begin van een politieke keuze', zo kwalificeerde burgemeester P. Scholten in zijn reaktie op de beschou wingen van de fraktie de brief en de voorstellen van het college aan de raad. ,,Het uiteindelijke voorstel komt in de eerste week van november bij de raad op tafel. De gevolgde metho de stemt overeen met de afspraken die in de commissie ABZ zijn gemaakt", zo hield de heer Scholten de raads leden voor. 'We zitten nu in een rij dende trein; we kunnen de zaken niet weer helemaal van vorenafaan gaan aanpakken'. Gelijktijdige behandeling van de begroting en de bezuinigings voorstellen was onmogelijk. 'Als de raad van de afgesproken procedure wil afwijken, gaan we absoluut de mist in', aldus de heer Scholten. Wethouder J. Menne (financiën) wees er op dat de behandeling van de om buigingsoperatie al verscheidene ver tragingen had ondervonden. 'Verder vertragen is nu niet meer mogelijk, zelfs al zouden we het willen', aldus de heer Menne. Wel zegde hij de raad toe, dat het college zich bij het vast stellen van de ontwerp-begroting van 1984 opnieuw zal beraden over de te hanteren methode, De projectenlijst- methode is een genuanceerde benade- OP Z N ZWITSERS BUITEN DE DEUR 7 dagen per week een uitgebreid buttet met onbeperkt kaas. diverse sausen, champignons, tomaat, uitjes, augurkjes, gepotte aardappelen en stokbrood. Prijs p.p. 7 22.50 kinderraclette tot 6 jaar f 10.- tot 12 jaar 7 15.- RESTAURAN I .SOESTERBERGSESTRAAT 1M. JOESTDUINEN. 02155 12739. Gestolen auto weer terecht Een inwoner van Haarlem, die vorige week een sportwedstrijd in De Bunt had bijgewoond, meldde zich bij het bureau met de mededeling dat zijn auto was gestolen. Tevoren had de dief de sleutels uit het colbert van de Haar lemmer, dat in de kleedkamer hing, weggenomen. De wagen werd 's nachts teruggevonden op een parkeerterrein aan de Weegbreestraat. Het rechter- voorportier bleek niet te zijn afgesloten en de wagen werd naar het bureau ge sleept, waar de eigenaar hem weer in bezit kon nemen. Een andere inwoner van Haarlem, ook bij de sportwedstrijd aanwezig, miste na afloop eveneens diverse sleu tels. ring, meende de wethouder en de ge meente snijdt wel degelijk in het ei gen vlees, getuige de ruim één mil joen gulden die al bezuinigd is op per soneelskosten. Hij noemde de verge lijking van de heer Van Gelder - tus sen de erbarmelijke huisvestingssi tuatie van de gemeente enerzijds en het ontslag van mensen in de wel zijnssector - een onjuiste. Het pro gram moet voorop staan. 'Onze eerste taak is het werk dat we moeten doen, goed te doen', aldus de heer Menne. Ook de her J. Th. Oudemans, wet houder van Openbare Werken, wees erop, dat het 'snijden in eigen vlees' bij de gemeente ai onmiskenbaar heeft plaatsgehad. Voor wat betreft de personeelssterkte is er ook het nodige gebeurd, maakte de heer Oudemans duidelijk. 'In 1981 telde het personeel van Gemeentewerken 204 man, in 1982 is dat aantal verminderd tot 199 en voor 1983 wordt een daling tot 186 man voorzien'. Er is nu eenmaal niet onbeperkt te snoeien in het per soneel, merkte de heer Oudemans op, er zal altijd een relatie moeten zijn tot het aantal te verrichten taken. Welzijnswethouder F. Kingma bracht tenslotte onder de aandacht van de raad dat het college volgens de sub sidieverordeningen verplicht is met de besturen van de instellingen en vereni gingen te overleggen, alvorens tot in trekking van de subsidie kan worden overgegaan. Op grond van de rijks bijdrageregeling zal het college ook- overleg moeten plegen mgt .werkne mers- en werge versorganisaties ROALD DAHL: Ooit en te nimmer 7 25.— MAARTEN BIESHEUVEL: De bruid 722.50 VAN KOOTEN DE BIE: Bescheurkalender7 17.90 FREDERIKVANEEDEN: Van de koele meren des doods7 22.— HARRY MULISCH: De aanslag 724.50 LUDLUM: Het Shepherd Commando 722.50 JANINA DAVID: Een stukje hemel-2 delen, per deel 724.50 TOON KORTOOMS: Dokter Angelino Trilogie 739.50 RIEN POORTVLIET: De Kabouter Eindelijk is de goedkope editie uit 724.50 GROOT GUINNESS RECORD BOEK, editie 1983 734.50 En bovendien nu volop KALENDERS EN AGENDA 'S. Soesterbergsestraat 53 Soest-Zuid - Tel.: 12419 v. Weedestraat/hoek Stadhouderslaan - Soestdijk Tel.: 17699 IBBBBBBBBB BOQO&B BBH POOOOOOOOBOW Op vrijdagavond 26 november en zaterdag 27 november a.s. wordt in het Artishockgebouw, Steenhoffstraat 46, Soest, weer de jaarlijkse Sin tekraam gehouden. Evenals voorgaande jaren is er op deze gezellige alternatieve Sinterklaasmarkt weer van alles te koop op het gebied van kunst, kunstnijverheid en andere zelfgemaakte produkten. Natuurlijk komt Sint Nicolaas persoonlijk weer de Sintekraam openen. Voor jong en oud is het dus een gezellige markt waar leuke cadeautjes tegen be taalbare prijzen worden verkocht. Op openingstijden zijn: vrijdagavond van 19.00 - 22.00 uur en zaterdag van 10 00--17.00 uur. Soest Een gezellig dorp temidden van uitgestrekte, fraaie bosgebieden in het centrum van ons land. Een ideale woonplaats van waar uit het gehele land snel bereikbaar is: enkele minuten van Amersfoort, snelle verbindings wegen met Utrecht, Amsterdam en Hilversum. Een uitstekend net van wegen, spoor en busverbindingen in alle richtingen. Maar ook een bloeiende middenstand en winkels op elk gebied, een rijk gevarieerd verenigingsleven en voor buitenrecreatie bossen en duinen in onmiddellijke omgeving. De bungalows (Het zijn er slechts dertienZéér comfortabel ingedeeld: wonen en slapen op de begane grond. U' komt binnen via een royale entree met tochtportaal. Vanuit de hal zijn slaap kamers, badkamer en woonkamer bereikbaar. Woonkamer met aparte eethoek en een zithoek met open haard, schuifpui naar het terras, gedeeltelijk open keuken naast de eethoek. Het zitgedeelte in de living heeft een vide. Via een open spiltrap is de study bereikbaar. Inpandige garage en berging. De buiten patio is bereikbaar vanuit de living. Algemeen. Het spreekt voor zich dat voor bouw en afwerking van deze kwaliteits- woningen ruimschoots gebruik gemaakt is van eersteklas materialen en dat de kwalificatie luxe hier volkomen terecht wordt gebezigd! De buitengevels zijn uitgevoerd in een fraaie handvormsteen terwijl grenen kozijnen zijn toegepast met nagenoeg overal thermopane beglazing. Voor de binnenwanden werd op ruime schaal schoonmetselwerl toegepast (de hal, woongedeelte, eetgedeelte en de schoorsteen) waarvoor dezelfde prachtige handvormsteen als buiten werd gebruikt. Voor de buitendeuren werd gebruik gemaakt van hardhout merantieen aluminium schuifpui scheidt de living van de buitenpatio. n Kt-y De inpandige garage is voorzien van een kanteldeur waarin tevens een loopdeur is geplaatst. De keuken is vanzelfsprekend zeer comfortabel uitgerust: gaskookplaat met oven, koelkast, wasemkap. vaatwasser en dubbele spoelbak. De sanitaire voorzieningen (toilet, badkamer enz.) zijn compleet en luxe in euro-kleur uitgevoerd. Een gasgestookte c.v.-installatie met warmwatervoorziening. Waarom juist nü kopen. Wélke argumenten pleiten voor de muikoop van deze woningen juist nü? De aanhoudende prijsdalingen van de afgelopen jaren hebben thans een dieptepunt bereikt! Nieuwe projecten in deze categorie worden vrijwel niet in aanbouw genomen! De hypotheekrente is onder de 10"gedaald! Het is daarom, dat de thans nog beperkt aanwezige voorraad snel slinkt, juist in de vrije sector nieuwbouw. Het is niet waarschijnlijk dat zich in de toekomst nog mogelijkheden zullen voordoen voor een dergelijk project in de charmante oude kent van Soest. De financiering van uw woning. Indien U voor een gedeelte van de koopsom (of eventueel het totaal een hypothecaire lening wenst aan te trekken kunnen wij U een rente aanbieden van 9' j" ii. voor S jaar vast. Koopsommen vanaf f2S9.000 - geheel vrij op naam. Informatie. Gaarne zijn wij bereid li over deze luxe woningen nader te informeren. Wij zijn hiervoor aanwezig op ZATERDAG 6 november 1982 van 13.00 uur tot 16.00 uur in het informatiekantoor op de bouwplaats aan de Emmalaan en voorts op afspraak. Ook is een uitgebreide prospectus beschikbaar welke wij op Uw verzoek gaarne toezenden. Voor wonen in de groene zone Birkstraat 87,3768 H D Soest, telefoon: 02155 -162 SI

Soester Courant | 1982 | | pagina 3