dekontaktlens iiüiia KeukenShowSoest Foxboro gaat laatste fase van herstructurering in TAXI KLOMP 12984 95.- 50 Jaar ereleden in Soest V^z: brilmode c vraagt; uw voor: Oudheids kamer Soest De haal of heugel GEMEENTE Raadsvergadering Hinderwetontwerp-beschikking Bouwzaken. Voorbereidingsbesluit Voorbereidingsbesluit BIRKSTRAAT2 - SOEST - TEL 12874 VLEUGEIS-PIANO'S Verleende bouwvergunningen Collectief ontslag van 64 werknemers gemeld TEL A Broeken Y vrijetijdskleding 4 November 1932 5 Soester Courant van woensdag 3 november 1982 5 De eerstvolgende gemeenteraadsvergadering vindt plaats op donder dag 18 november, om half acht 's avonds, in de aula van het Griftland College aan de Noorderweg. Vanzelfsprekend bent u bij deze openbare vergadering van harte welkom. De agenda ziet er alsvolgt uit: Vaststelling van de notulen van de openbare vergadering van 21 oktober 1982. Ingekomen stukken. Vragenhalfuurtje. Voorstel tot verkoop van een perceel grond bij de woning Oude Tempellaan 14a te Soesterberg aan de heer L. Mees. Voorstel tot het weigeren van een ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de Zoneverordening Hinderwet voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een autoherstelinrichting aan de Hartweg 68. Voorstel tot het nemen van een voorbereidingsbesluit van een ter- rein aan de Albert Cuyplaan. Voorstel tot het voorlopig vaststellen van de uitgaven van het openbaar kleuteronderwijs over 1981. Voorstel tot het voorlopig vaststellen van de uitgaven van het openbaar gewoon lager onderwijs over 1981. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de uitgaven van het open baar mavo over 1981. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding over het jaar 1981 op grond van artikel 75 van de Kleuteronderwijswet. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding over het jaar 1981 op grond van artikel 191 Besluit Buitengewoon Onderwijs i967. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding over het jaar 1981 op grond van artikel 103, 2e lid van de Lager Onderwijswet 1920. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding over het jaar 1981 op grond van artikel 103 bis van de Lager Onderwijswet 1920 (vak onderwijs Voorstel tot vaststelling van een nieuwe uitkerings- en pensioen verordening wethouders der gemeente Soest. Voorstel inzake een gemeenschappelijke regeling terzake de be- heers-/exploitatievorm van de toekomstige vuilverwerkinesinrichting- (en) in de provincie Utrecht. De stukken welke op deze vergadering betrekking hebben liggen ter inzage in het gemeentelijk INFOrmatiecentrum. Op de gemeentesecretarie (afdeling I) en de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan ligt ter inzage een verzoek van Ton van Mil-Autoschade BVLaanstraat 64 te Soest, voor een nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergunning ingevolge de Hinderwet voor een autoschade- en spuitinrichting op het perceel Laanstraat 64 te Soest (kad. gem. Soest, sectie G nr. 5390). De strekking van het ontwerp van de beschikking luidt: 'positieve beslissing op ontwerp-beschikking onder het stellen van voorschriften ter voorkoming van gevaar, schade en hinder naar buiten toe". Gemotiveerde bezwaren tegen de ontwerp-beschikking kunnen schrifte lijk worden ingebracht door de aanvrager en degenen die reed schrif telijk of monQeling bezwaar hebben gemaakt tegen het verzoek om vergunning en hen die daartoe redelijkerwijze niet (tijdig) in staat zijn geweest. De bezwaarschriften moeten bij het gemeentebestuur worden inge diend vóór 18 november 1982. Indien men dat wenst, worden de persoonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend gemaakt. Het verzoek daar toe moet schriftelijk tegelijkertijd met het bezwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. (openbare bekendmaking) Toepassing artikel 19 Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50 lid 8 van de Woningwet. Bij het college zijn aanvragen binnengekomen voor: het bouwen van een garage op het perceel Lange Brinkweg 40 te Soest (kad. gem. Soest, sectie A nr. 4203) het bouwen van een kantoorpand met twee dienstwoningen op het perceel Schoutenkampweg 7 t.m. 13 te Soest (kad. gem. Soest, sectie D, nr. 3631 ged. Genoemde bouwplannen liggen vanaf vrijdag 5 november a.s. ge durende 14 dagen ter inzage op de gemeentesecretarie (afdeling I) op de werkdagen tussen 9 en 12 uur. Gedurende bovengenoemde termijn kunnen bij het college van b. en w. schriftelijke bezwaren worden ingediend tegen de bouwplannen. (openbare bekendmaking) De burgemeester maakt ter uitvoering van artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat door de raad van de gemeente Soest bij zijn besluit van 21 oktober 1982, afd. I, nr. RB 82-209 en RB 82-203, bestemmingsplannen in voorbereiding zijn verklaard voor een terrein gelegen aan de Banningstraat en voor de percelen Beu kenlaan 43-45 en Kerkpad N:Z: 5, zoals op de bij deze besluiten behorende kaarten met grijze kleur is aangegeven. Deze besluiten met de daarbij behorende kaarten liggen met irrgang van woensdag 3 november 1982 op de gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken en stadsontwikkeling (geopend iedere werkdag van 9 tot 12 uur) voor een ieder ter inzage. (openbare bekendmaking) De burgemeester maakt ter uitvoering van artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat door de Raad der gemeente Soest bij zijn besluit van 21 oktober 1982, AFD: I, nr. RB 82-189, een bestemmingsplan in voorbereiding verklaard is voor de gebieden, die op de bij dit besluit behorende kaarten met een grijze kleur zijn aangegeven en welke alsvolgt kunnen worden omschreven: 1. gronden gelegen ten noorden van de spoorlijn Utrecht-Baarn, die globaal begrensd worden door die spoorlijn, de Wieksloterweg 0:Z:de Eigendomweg en de Parklaan 2. een perceel grond gelegen aan de Amersfoortsegtraat. Ten aanzien van de onder 1 genoemde gebieden heeft de Raad re- vens bepaald, dat: 1. het verboden is binnen het hiervoor bedoelde gebied zonder of in afwijking van een schriftelijke vergunning van burgemeester en wet houders (aanlegvergunning) de volgende werken, geen bouwwerken zijnde, of werkzaamheden uit te voeren, te doen of te la^en uitvoe ren, een en ander met uitzondering van normale onderhoudswerk zaamheden: a. ontginnen, bodem verlagen of afgraven, ophogen, egaliseren, scheuren van grasland: b. het aanleggen of verharden van wegen, paden of parkeergelegen- heden, het aanbrengen van andere oppervlakteverhardingen; c. 1. buiten de erven van bedrijfsgebouwen en woningen: het op slaan, deponeren, lozen of storten van al dan niet afgedankte aan hun oorspronkelijk gebruik onttrokken voorwerpen, stoffen of pro ducten, alsmede het aanleggen of inrichten van opslag-, stort-, of bergplaatsen, behoudens voor zover een en ander noodzakelijk is voor de uitoefening van het agrarisch bedrijf, indien en voor zover deze uitoefening reeds plaatsvond op het tijdstip van inwerkingtreding van dit besluit en een en ander bovendien betreft niet-afgedankte landbouw- vruchten en producten 2. binnen de erven van bedrijfsgebouwen en woningen: het opslaan of deponeren buiten de gebouwen van een of meer aan het gebruik onttrokken machines, voer-, vaar- of vliegtuigen, alsmede het opslaan van gerede of onklare machines, voer-, vaar-, of vlieg tuigen, dan wel het aanleggen of inrichten van ópslagplaatsen daar voor; d. het aanleggen of inrichten van sport-, wedstrijd- of speelterreinnen, kampeer- of caravanterreinen, dagcampings, lig- en speelstranden, lig- en speelweiden, zwemgelegenheden en bad- en speelvijvers; e. het aanbrengen van ondergrondse of bovengrondse leidingen, con structies, installaties of apparatuur, met uitzondering van erfschei- dingen met een maximale hoogte van 75 cm; onder leidingen cun- structies, installaties of apparatuur worden mede begrepen recrea tieve voorzieningen met uitzondering van eenvoudige voorzieningen Polycon kontaktlenzen zijn ,,Z"uurstofdoorlatende harde lenzen die ook nog zacht op het oog aanvoelen. Dat Is nieuw. Tot voor kort waren alleen zachte lenzen gasdoorlatend. Maar niet iedereen is geschikt voor zachte lenzen, of men ziet tegen het veeleisende onderhoud èn de hoge kosten op. Toch wil iedereen graag profiteren van die nieuwe ademende lenzen. Zijn er nog meer voordelen van die nieuwe ,,Z"uurstofdoor- latende Polycon lenzen? Gelukkig wel! 1De lenzen zijn buitengewoon ogenvriendelijk. 2. De lenzen bevatten siliconen en voelen daardoor duidelijk zachter aan dan normale harde lenzen èn laten voldoende zuurstof door. 3. De gewenningstijd is zeer kort. 4. De meeste mensen die Polycon lenzen dragen kunnen zonder problemen lenzen en bril afwisselen en blijven steeds helder zien. 5. Overgevoeligheid tegen licht en hinderlijke reflexen worden door de nieuwe Polycon lenzen bijna altijd opgeheven. 6. Sportbeoefenaars hebben meer baat bij de Polycon lenzen, omdat het materiaal een betere warmte-afgifte heeft. Dat is belangrijk voor de zuurstofbehoefte van het oog. Wie heeft er bijzonder veel voordeel van? ledereen die leeft en werkt in een omgeving waar de lucht droger is dan normaal. Dat is in airconditioned gebouwen zoals kantoren, warenhui zen, ziekenhuizen, banken, supermarkten of gewoon thuis waar de C.V. de lucht droog maakt. Polycon lenzen moeten nat bewaard worden, maar vragen géén duur of gecompliceerd onderhoud. Polycon lenzen geven het comfort van zachte lenzen en het scherpe zien van harde lenzen. Polycon lenzen gaan langer mee dan zachte lenzen. Polycon lenzen kunnen verzekerd worden. Gediplomeerd optometrist - Lid O.V. w<m snds 1887 gespecialiseerd in de betere merken UTRECHT, Biltstraat 62 -68, tel. 030-712299 AMERSFOORT, Arnhemsestraat 8 -10, tel. 033 - 30124 als een bank, afvalbak of wegwijzer; onder leidingen, constructies, instkllaties en apparatuur worden mede begrepen voorzieningen, die noodzakelijk zijn voor of verband houden met de uitoefening van het agrarisch bedrijf, indien en voor zover deze uitoefening reeds plaats vond op het tijdstip van inwerkingtreding van dit besluit; f. werken of werkzaamheden ten behoeve van of verband houdende met de oprichting of plaatsing van - al dan niet aan hun bestemming onttrokken voer- of vaartuigen, arken, caravans en living-vans voor zover deze als bouwwerken zijn aan te merken, alsook tenten; g. werken of werkzaamheden, welke wijziging van de waterhuishouding of de waterstand beogen of tengevolge hebben h. het vellen, rooien of beschadigen van houtgewas anders dan bij wijze van verzorging, met dien verstande, dat geen aanlegvergunning is vereist met betrekking tot bossen en andere houtopstanden, welke deel uitmaken van bosbouwondernemingen, die als zodanig bij het Bosschap geregistreerd staan en met dien verstande, dat geen aanleg vergunning is vereist voor het periodiek kappen van griendhout en ander hakhout, voor zover betreffende de normale uitoefening van het op het tijdstip van inwerkingtreding van dit besluit bestaande bodem- gebruik i. het winnen van bosstrooisel of mos; j. het bebossen van gronden, die op het tijdstip van de inwerking treding van dit besluit niet als bosgronden konden worden aange- merk; II. te bepalen dat de hiervoor genoemde werken er werkzaamheden niet toelaatbaar zijn, indien daardoor dan wel door de daarvan, hetzij direct, hetzij indirect te verwachten gevolgen, enig terrein minder geschikt wordt voor de verwerkelijking van de daaraan bij het plan te geven be stemming. Het genoemde besluit met de daarbij behorende tekeningen ligt met ingang van woensdag 3 november 1982 op de gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken en stadsontwikkeling (geopend iedere werk dag van 09.00 tot 12.00 uur) voor een ieder ter inzage. (niet-gebonden besluiten) Verlening d.d. 19 oktober 1982: bouwen van een garage op een terrein gelegen aan dé Klaarwater- weg32 (kad. gem. Soest, sectie G, nr. 6375). Verlening d.d. 21 oktober 1982: veranderen van een winkelpand op een terrein gelegen aan de Soesterbergsestraat 51b (kad. gem. Soest, sectie C, nrs. 3400 en 3540). Verlening d.d. 26 oktober 1982: bouwen van een carport op een terrein gelegen aan de Aagje Dekenlaan25 en 27 (kad. gem. Soest, sectieC., nrs. 2275 en 2276). Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkin gen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagtekening van de publikatie bij het college van b. en w. een gemo tiveerd bezwaarschrift indienen. f INFORMATIES: INFO-CENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155 - 22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 10.00 12.30 - 13.30 17.00 UUR Als u aan een nieuwe keuken denkt, komt u dan eens naar onze keukens kijken. Keukens in klassiek eiken, licht en donker, maar ook modellen in kunststof. Industrieweg 12, tel. 02155-10304 ^Ind.terrem, zie ANWB-borden) Ook zaterdags van 9 tot 16.30 uur. In Soest Foxboro Nederland, het regel- en meet- apparatuurbedrijf aan de Koningsweg in Soest, heeft in verband met de her structurering die het bedrijf momen teel ondergaat, bij het Gewestelijk Ar beidsbureau in Amersfoort nu het col lectieve ontslag van 64 personeelsleden aangemeld. Binnen een maand zullen de daaropvolgende definitieve ont slagaanvragen worden ingediend. Een en ander vloeit voort uit de wet telijke verplichting, waarbij collectieve ontslagen van meer dan twintig man via het arbeidsbureau worden gemeld bij het Ministerie van Sociale Zaken. Met dit collectieve ontslag gaat de her structurering van Foxboro overigens de laatste fase in. Het is vooral de afdeling 'conventionele apparatuur' waar de ontslagen zullen vallen, met in het verlengde daarvan ook een aan tal functionarissen op andere afdelin gen. De werknemers zijn nauw bij een en ander betrokken geweest, zodat verrassingen uitgesloten zijn. De wer kelijke afvloeiing zal gespreid over de vier kwartalen van het komende jaar plaatsvinden. Onder de werknemers die in 1983 zul len gaan afvloeien is trouwens een groot aantal 57%-jarigen, voor wie de pijn, door de verlengde WW V-regeling, niet zo hard aankomt. Tegerfbver dit ontslag staat overigens ook een bescheiden toeneming van de werkgelegenheid bij Foxboro. Bij de nieuwe afdelingen 'Development' en 'Engineering' worden 22 nieuwe ar beidsplaatsen gecreëerd. Het totale personeelsbestand van Foxboro be weegt zich nu nog om de circa 560 men sen. Het bedrijf zit trouwens niet stil als het er om gaat de werknemers die voor ontslag in aanmerking komen zo goed mogelijk te begeleiden. Zo is er in samenwerking met het Geweste lijk Arbeidsbureau een vacaturebank ingericht, waar alle vacatures uit de regio geregistreerd staan. Bovendien organiseert het bedrijf onder leiding van het hoofd personeelszaken Van Bree een sollicitatiecursus', zodat de toekomstige ex-werknemers van Fox boro wat beslagener ten ijs komen bij Turk uitgewezen Op de Middelwijkstraat hield de politie vorige week een 30-jarige inwoner van Turkije aan, die niet over een geldige verblijfsvergunning bleek te beschik ken. IN maart 1980 was hij als toerist naar Nederland gekomen, zodat hij drie maanden later officieel weer naar zijn geboorteland had moeten terug reizen. De man was echter in ons land gebleven en had voortdurend wis selend onderdak gevonden bij familie leden en kennissen. Hij zal nu alsnog officieel "uitgeleid" worden. Ziekenfonds vervoer Rolstoelvervoer Groepsvervoer Trouwrijden Bij het koken van water e.d. wordt de warmte geregeld door middel van de knop van onze electrisehe kook plaat of gasvlam. Bij de kolenfornuizen van vroeger regelde men de warmte met de klep in de pijp of door het verwijderen van de ringen in de for nuisplaat, waardoor de pan of ketel beter met het vuur in aanraking kwam. Bij de open stookplaats in de schouw werd de ketel hoger of lager gehangen. Hiervoor diende de haal of heugel. Deze bestond uit twee onderdelen, waar van er één voorzien was van een tandheugel met aan de bovenzijde een haak om de heugel aan een balk bo ven de stookplaats te hangen. Het an dere deel was voorzien van een beugel met aan de onderzijde een oog voor het ophangen van een ketel of pan. De beide delen van de haal konden langs elkaar schuiven en de beugel, die in één van de tanden van de tandheugel haakte, zorgde voor het vastzetten op de juiste hoogte. Met een woordspeling op dit laatste: wie op de hoogte wil komen van han dige hulpmiddelen, die vroeger ge bruikt werden, moet eens een kijkje nemen bij de Oudheidskamer Soest, Ferd. Huycklaan 18. Geopend op za terdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Tot half november nog aanwezig: schilderijen en poppen van Cees en Diet Aalten. het verwerven van een nieuwe baan. In de cursus is o.m. opgenomen hoe een goede sollicitatiebrief wordt ge schreven en een rollenspel, dat de mensen leert hoe zij zich in een sol licitatiegesprek het beste kunnen pre senteren. in pastel kleuren Bleu - Rose - Geel - Oker - Raf De nieuwste mode v.V\feedestraatt1c tel.12424 Soest Verkorting van arbeidsduur Verhooging van Loon In dezen tijd, nu van allen kant geroepen wordt, neen geschreeuwd: „Salarissen en loonen omlaag!" - is het welhaast een waagstuk, om over verhooging van loon een woord te spreken of te schrijven. Zeker nu, nu de landsregeering met de machtsmiddelen waarover zij beschikt met geweld de loonen en salarissen naar omlaag gaat drukken. Want de houding van de Regeering inzake de loonsverlaging voor de bouwvakarbeiders, die tot elke prijs moest doorgezet, bewijst ons wel, dat we van dien kant geen medewerking hebben te wachten. Eerst heeft de Regeering geweigerd te erkennen, dat er crisis-werkloosheid in de bouwvakken was en nu, nu de werkloosheidskassen der diverse bouw vakarbeidersbonden uitgeput zijn, kwam de Regeering met de eisch: „Verbreking van het contract, verlaging van loon en zoo niet, dan onder geen enkele voorwaarde eenige ondersteuning". Wie gelooft nu, dat door die loonsverlagingen de huren naar beneden zullen gaan? Wie gelooft, dat daardoor in het geheel land de bouwnijverheid zal op leven? Twintig millioen stelt de Regeering als voorschot beschik baar, maar aan met name genoemde combinaties. In het grootste deel des lands ziet men daar weinig van. De andere loonsverlagingen waren noodig( om uitvoer mogelijk te maken van producten, welke wij in overvloed hebben. Doch wie kennis neemt van de meer dan bedroeven de export-mogelijkheden na,loonsverlagingen van 30pCt., 40 pCt. en zelfs 50 pCt., kan toch niet beweren, dat die verlagingen veel effect sor- teeren. Ook de andere maatregelen der Regeering, om op kunstmatige wijze, brood, boter, melk, kaas, vleesch, vet, enz. duurder te maken, zijn niet in staat om de massa te doen beseffen, dat loonsverlaging zoo hoog noodig is. Met name de arbeiders zijn daarvan allerminst doordron gen. Voor de Rijksambtenaren stelt de Regeering in het vooruitzicht, dat deze verlagingen, kortingen noemt de Regeering ze, tijdelijk zijn. Uiteraard kan zij voor de particuliere bedrijven deze verzekering niet geven, omdat zij zulks niet in haar hand heeft. Daarom had de Regeering van die loonen in particuliere bedrijven althans af moeten blijven. Elk die een weinig thuis is in de vakbeweging weet, dat straks bij een eventueele opleving, de arbeidsconflicten dan niet van de lucht zullen zijn. De bonden zullen zichzelf moeten helpen en de rijksbemiddelaar kan gaan krammen en lijmen. Na dit aanloopje kom ik tot mijn eigen lijke onderwerp: Verkorting van arbeidsduur. - Verhooging van loon. In het Septembernummer van „De Internationale Christelijke Vak beweging" komt het relaas voor van een intervieuw, dat de United Press had met Senator Giovanni Agnelli, president van den Raad van Beheer der Fiatfabrieken, over bovenstaand onderwerp. De heer Agnelli zeide: „Het is een algemeen bekend feit, dat elke ecomomische crisis bestaat in een onevenwichtigheid tusschen productie en verbruik, m.a.w. tusschen productie en koopkracht. Want kan slechts aan voldaan „Welnu, het valt niet moeilijk, zich er rekenschap van te geven, dat de koopkracht op het oogenblik over de geheele wereld sterk geven, dat ]de koopkracht op het oogenblik over de geheele wereld sterk gedaald is.'Wanneer men zijn berekeningen baseert op een gemiddeld loon van slechts één dollar per dag, dan beteekenen de 25 millioen werkloozen een vermindering aan uitbetaalde loonen van ongeveer 7,5 milliard dollar per jaar". „En hier moeten dan nog aan toegevoegd worden de bedragen, die de arbeiders thans minder ontvangen, omdat het meerendeel nog maar slechts gedurende een beperkt aantal uren werkt, zonder dat de uurloonen verhoogd zijn". Daar staat tegenover de achteruitgang van koopkracht, een stijging van de productie-capa citeit, die voornamelijk zijn oorzaak vindt in de technische vooruitgang der productie en der arbeidsmethoden. De uitbreiding en toepassing van de machine hebben de productie sterk doen toenemen, in de industrie, zoowel als in de landbouw, terwijl zij het gebruik van menschelijke arbeidskracht voortdurend deden afnemen. Zoo ontstond deze groote crisis. Zouden we daarom de technischen vooruitgang moeten veroordeelen? Neen, zeker niet, zegt de heer Agnelli. Geen enkel verstandig wezen kan de meening zijn toegedaan, dat men de machines zou moeten vernietigen. De techniek is een van de grootste overwinningen van den mensch. „Maar het staat buiten twijfel, dat bij het gebruik maken van alle technische vorderingen het noodzakelijk blijft, de economische uitwerkingen in bedwang te houden, teneinde te voorkomen, dat de vooruitgang van de machine en van de arbeids methoden uitloopt op werkloosheid". „Tot nog toe was de technische vooruitgang, machines en rationalisatie, gericht op het produceeren binnen zoo kort mogelijke tijd en met zoo weinig mogelijk arbeids kracht, zonder zich te bekommeren om de werkloosheid, die het gevolg ervan moest zijn". De formule moet als volgt gewijzigd worden: „Zooveel mogelijk produceeren in zoo kort mogelijken tijd, maar met vermindering van het aantal arbeidsuren per arbeider en niet van het aantal tewerkgestelde arbeiders". „Ma.w. het is noodig, dat de tech nische ontwikkeling niet bereikt worde op kosten van de arbeiders". Is dan de koopkracht alleen maar uit te drukken in de hoogte van het loon? „In wezen wel, want de productie van goederen - ook die voortspruit uit denken, in dien zin, dat intellectueele en geestelijke waarden de richting er van bepalen - is niets anders dan een omvormingsproces van de stof, welke tenslotte tot stand komt, dank zij materieëlen arbeid". „De arbeider geeft onmiddellijk weer uit wat hij verdiend heeft om aan zijn noodzakelijke levensbehoeften te voldoen en hoe meer hij verdient, hoe meer hij uitgeeft om zich goederen en diensten te verzekeren". „Ten aanzien van de eerste levensbehoeften zijn het juist de uitgaven der arbeiders, die de machinerie van het verbruik in werking zetten en dit geldt ook voor de weelde-artikelen, want de producenten en verkoopers van de eerstbedoelde artikelen besteden uit hun winsten de middelen, om voor zichzelf de laatstbedoelde artikelen te koopen. Maar als de loonen stijgen, zullen de kostprijzen der producten en bijgevolg hun verkoopsprijzen stijgen. Hoe is het dan mogelijk om een werkelijke verhooging van de koopkracht te bereiken? De kostprijzen der producten en hun verkoopsprijzen zullen niet ln dezelfde mate stijgen als de loonen. In alle gevallen zal het voldoende zijn, een verschil tusschen beide stijgingen te hebben, een verschil dus tusschen de verhooging van de loonen en de verhooging van de kost prijzen. Dit verschil tusschen de beide verhoogingen, zoowel wat den omvang als den tijd betreft, vertegenwoordigt juist de stijging van de koopkracht. Het vormt de marge van de toename van het gebruik de speelruimte ter aanmoediging van de conjunctuur. Stellen wij het aantal loonarbeiders over de geheel wereld op 100 millioen, waarvan er thans 25 millioen werkloos zijn, dan zouden we om aan die 25 millioen werk te verschaffen het aantal werkuren met 25 pCt. moeten verminderen. We zouden dus van een werkweek van 48 uren tot een werkweek van 36 uren moeten komen en dan voor die 36 arbeidsuren hetzelfde werkloon moeten betalen als voor 48 uren. Stellen we weer het dagloon op één dollar, dan komen we tot een grootere koopkracht van 25 millioen dollar per dag. Die 25 millioen werkloozen, die thans moeten leven van steun en liefdadigheid, hebben van alles noodig. Kunnen zij dus weer aan het werk gaan, dan zullen zij dadelijk van alles gaan koo pen. Aldus stijging van het gebruik. Zijn de voorraden eenmaal uitgeput, dan ontstaan nieuwe mogelijkhe den voor de productie. Dan zal er wellicht inplaats van overschot, tekort aan arbeidskrachten zijn. Zeer zeker zijn ook nog andere factoren in werking, die de crisis verscherpen, maar de hoofdzaak is - het overbrug gen van de kloof tussche productie en verbruik". Tot dusver de Agnelli. Deze economie lijkt mij meer doeltreffend, dan die der Regeering. Die doet juist het omgekeerde. De Regeering bezuinigt op Waterstaat, door geen werken uit te voeren, 25,- millioen; en ze bezuinigt op de salarissen en loonen en nog een paar kleinigheden, ook een 25 millioen. De is 50 millioen per jaar. Dat is iedere week één millioen gulden minder aan koopkracht. Om dan nog niet te spreken van het moreele voorbeeld voor de onderdanen en de moreel en stoffelijke ondergand van de vele werkloozen.

Soester Courant | 1982 | | pagina 5