Ziekenfonds huldigt dr. G. de Vos: Ridder Oranje Nassau „Blokker" van start in Soest 'Bijltjesdag' start a.s. zaterdag weer met wigenknotten ^UaztluiitfM Sportstichting houdt vast aan tarieven Reparatie-garantie voor de gebruikte auto bij Auto Alblas Meningen van lezers. Keus uit 13.000 artikelen Burgemeester Scholten zaagt eerste tak af (Dudeiïwefó goed in ad/eb! Volleybalgroep besluit zichzelf op te heffen Sinterklaasmarkt' voor Open Hof groot succes 9 Koffieconcert in 'De Borg' Als een gek bezuinigen Kledingbeurs 1982 „Hondebrillen" Auto in beslag genomen Auto na "Proefrit" gestolen Restaurant 4 Kegelbanen Ook: plateservice lunches en uitgebreide keuze a la carte Een onbewaakte auto met daarin een camera... dat is vré- gen om diefstal. H MS m Engels garantiesysteem nu ook in Nederland 8 Soester Courant van woensdag 3 november 1982 Zondag 7 november a.s. organiseert Dorpshuis De Borg wederom een kof fieconcert in de theaterzaal van het dorpshuis. De toegang is voor volwas senen ƒ2,50, terwijl kinderen gratis toegang hebben. Voor de kleintjes is de crèche geopend. Aanvang 12.00 uur. Uitvoerenden zijn Ank Mulder, fluit en Nine Kwint, harp. Op het programma staan werken van G. F. Handel, R. Bochsa, E. Varèse, C. Salzedo, J. Ibert, J. Andriessen, M. Soulange en M Ravel. De bezuinigingsvoorstellen die de ge meente Soest meent op tafel te moeten leggen zijn ronduit ontstellend. Öristêl- lend omdat ze volkomen voorbij gaan aan de intrinsieke waardt die de ge troffen instellingen voor ons allemaal hebben. Ook bezuinigen moet met inzicht ge beuren. Bezuinigen kun je op materiële zaken die ondubbelzinnig in geld uit te drukken zijn, zoals: bestrating, plant soenen (spuiten van verdelgingsmid delen). straatverlichting, enz., enz. Weliswaar betekenen deze dingen vaak een verrijking in komfort van onze om geving, maar ze zijn niet onmisbaar. Maar op de vorming van kinderen en volwassenen kun je en mag je niet be zuinigen omdat die vorming (kunst zinnig, sociaal of anderszins) bijdraagt tot een stukje bewustwording in indivi duen. En bewustwording in enkelingen werkt op de duur door in de gehele be volking. De stormachtige ontwikkeling van onze samenleving in de afgelopen twintig jaar is daar een duidelijk be wijs van. Een beschaving ontwikkelt zich dank zij de inspiraties, inzichten en initiatie ven van individuen. In een tijd dat meer en meer problemen om een oplos sing schreeuwen, zullen we alles moe ten doen om de voorwaarden te schep pen die het verkrijgen van inzicht be vorderen. Kunstzinnige vorming, na tuurstudie. milieu-bewustwording, concertbezoek, "een beetje" helder le ren denken in een schaakclub, enz., enz., zijn niet alleen een aantrekkelijke vorm van vrijetijdsbesteding maar ook onontbeerlijk voor onze ontplooiing. In Frankrijk heeft het Ministerie van Cultuur dit, in tegenstelling tot onze ei gen overheden, wèl ingezien en het budget verdubbeld! En zo hoort het ook. Het is nu eenmaal niet de functie van de overheid om alleen maar te-ne men, maar ook om te geven. Dit laatste doet ze óók rijkelijk, maar te vaak: stenen voor brood. Bekijk de bezui nigingsvoorstellen van Soest maar, er spreekt duidelijk uit: liever tegels op de stoep dan een boek in de bibliotheek. A. F. de GroötTSoest Wie gedacht heeft: dat wordt duidelijk minder dit jaar, is bedrogen uitgeko men. Ondanks, of misschien tengevol ge van minder besteedbaar inkomen, werd een prachtige opbrengst bereikt van 1870,-. Bemoedigend teken om er volgend jaar weer mee door te gaan In Thailand zullen leiding en patiënten van het lepraziekenhuis ,,Non Som- boen" wel weer blij zijn met dit resul taat. Er kan zo hèel veel mee gedaan worden. Allen die bijgedragen hebben tot het slagen van deze beurs, worden van harte dank gezegd voor hun inspanning, die toch alleen maar als doel heeft: iets te zijn, iets te betekenen voor de getroffen medemens. H. VOERMAN Talmalaan 33 Soest. Hierbij wil ik reageren op de reclame stunt van de voorzitter van de winkel kring Van Weedestraat, die uit hoofde van zijn functie schijnbaar nog al makkelijk toegang krijgt tot de Soester Courant, om daar gratis publiciteit te maken. Om op het desbetreffende stukje terug te komen: Is het nu noodzakelijk om in deze tijd van werkloosheid het werk van iemand die toevallig 5 jaar achter een slijpautomaat bij een opticien staat „Hondewerk" te noemen? Volgens mij mag die persoon dolblij zijn dat hij dit werk mag doen, aange zien ik diverse mensen ken die dit werk graag zouden doen maar helaas nog werkzoekend zijn. Ik wil besluiten met de hoop dit „hon dewerk" nog vele jaren met plezier te doen aangezien ik ook werkzaam ben ik de optiek. JAN-WILLEM VAN ES Leerling-Opticiën.' Een 22-jarige plaatsgenoot, die per ai> to over de Nieuweweg reed, werd vo rige week door de politie aangehouden wegens de twijfelachtige staat waarin het voertuig verkeerde. De man, die de auto sedert een week in zijn bezit had, wist niet of de wagen wel verzekerd was. De auto moest mee naar het bu reau. Tegen de bestuurder werd pro ces-verbaal opgemaakt, omdat de wa gen een gladde band en een defecte uitlaat had. Een bewoonster van de Wiardi Beck- manstraat deed vorige week aangifte van de diefstal van haar personenauto. Tevoren hadden zich drie mannen bij haar vervoegd, met de vraag of de auto te koop was. De eigenares had die vraag ontkennend beantwoord, maar toegestemd in het verzoek van het drie tal of zij dan misschien even onder de motorkap mochten kijken. Zij stuurde voor alle zekerheid haar zoon met de heren mee naar de auto. omdat het gedrag van het drietal haar toch wei nig vertrouwen inboezemde. Bij de au to gearriveerd wilde één hunner wel graag een stukje rijden, hetgeen hem door de zoon, na enig aandringen werd toegestaan. De man en de auto zijn sindsdien niet teruggezien. Ook van zijn beide metgezellen ontbreekt het spoor. Foto: Herman van Dam Zelden is iemand zo feestelijk uitgeluid als dr. G. de Vos, uit Soest, directeur van het ziekenfonds Amersfoort en Omstreken. Honderden vrienden en relaties waren er vri jdagmiddag j.1. bij toen hij door de Amerstoortse wethou der Albert van der Weij werd onder scheiden met de versierselen verbon den aan het Ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau. De wethouder had uitgerekend, dat hij zijn inbreng heeft geleverd in de be sturen van zo'n dertig instellingen. De Vos was niet alleen de man, die voortdurend op de noodzaak van kos tenbewaking heeft gewezen, tegelijker tijd heeft hij gewerkt aan een betere doelmatigheid van de medische zorg in de regio. Een duidelijk voorbeeld daarvan is de volledige fusie van Groene Kruis, Oranje Groene Kruis en Wit Gele Kruis tot de Kruisvereniging Soest. In de regio Amersfoort en Hoog land-Bunschoten is het nog niet zover. Met vereende krachten wordt gewerkt aan de totstandkoming van een fusie onder de naam Utrecht - Noord/Oost. Volgens de laatste berichten zijn de perspectieven gunstig. De heer De Vos werd door een rij van acht sprekers op een hoog voetstuk geplaatst. Onder meer door de heer Anbeek, directeur van de Vereniging Nederlandse Ziekenfondsen, de heer Keetell namens het bestuur Zieken- huisverpleging, en de heer Van de Bunt, die de ledenraad vertegenwoor digde. De heren Keyser en Bos, respec tievelijk voorzitter en directeur van het ziekenfonds (opvolger van dr. De Vos) gaven een gave typering van de scheldende directeur. Ze noemden hem Locoburgemeester V. d. Weij van Amersfoort wenst dr. De Vos geluk. een bezitter van vele kwaliteiten. Hij was een knap manager, een uitsteken de c.hef voor zijn personeel, maar vooral een man, die een inspirerende rol heeft gespeeld in de gezondheids zorg, ook op nationaal niveau. Dat werd nog eens beklemtoond door de heer Honders, adj. uitgever bij Kluwer, die het boek „Wetgever en gezondheidszorg" kwam aanbieden. Het is aan dr. De Vos te danken, dat een uitgelezen team van auteurs heeft gewerkt aan de verschijning van een naslagwerk over de relatie tussen ge zondheid en recht. Uiteraard kreeg de heer De Vos ook de nodige geschenken aangeboden, waaronder de negen de len van „Kunst in Beeld". Van de Stichting Ziektekostenverzekering ont ving hij een videorecorder, van de ledenraad een dikke enveloppe met in houd, van de VGCN een fiets en van he zieken fondsbestuur een excursie na Schotland. Foto: Herman van Dam Zonder plechtigheid - er was alleen koffie met feestelijk gebak voor het personeel - is vorige week in de Van Weedestraat de 185e vestiging van Blokker geopend. Geen plechtigheid dus, maar wél een pakket feestelijke aanbiedingen. Dat de mensen de ad vertentie goed hadden gelezen bleek wel duidelijk uit de belangstelling die er direct al was. Uiteraard waren er ook kijkers, mensen die wel eens even wilden zien wat Blokker ervan heeft gemaakt. Maar slechts weinigen gin gen zonder een „koopje" [en dat zijn er tijdens de openingsdagen heel wat geweest] de deur uit. De winkel van „Tip Top" heeft, afge zien van de naam „Blokker" op de gevel, van binnen nogal wat verande ring ondergaan. Er kwamen nieuwe stellingen langs de wanden en in het midden, in de sfeervolle kleuren crème, bruin en geel. De zaak is keurig ingedeeld. Dat moet trouwens ook wel om de 13.000 artikelen - veelal van zeer bekende merken - een plaatsje te geven. De beide afdelingen Huishoude lijke Artikelen en Speelgoed zijn hele maal klaar om St. Nicolaas te ontvan gen. De zaak blijft eigendom van de heer en mevrouw Kijzer, die voor eigen re kening en risico blijven draaien. Het aansluiten bij het Blokker-systeem zal echter grotere voordelen gaan bieden aan het publiek, door de lage prijzen, bekende merken en grote keuze. Dat alles is Blokker overigens wel toever trouwd, want „Soest" is de 185e zaak, terwijl intussen de 186e en de 187e ook alweer zijn geopend. In de planning voor het volgende jaar staan veertig nieuwe vestigingen opgenomen. Voor Soest is deze zaak ongetwijfeld een „trekker", waarmee de familie Kijzer veel succes zal behalen, De werkgroep 'Bijltjesdag' heeft vori ge week de activiteiten van het zo merseizoen beëidigd. Voor de laatste keer is een groepje 'vrijwillige na tuurbeheerders' onder aanvoering van Chris Uiterwijk de prunus te lijf ge gaan, ook wel bekend onder de na men 'vogelkers' en 'bospest'. Dat ge beurde op een terrein aan De Zoom, waar met behulp van de bosmaaier de laatste prunus van dit seizoen werd 'afgezet'. Gedurende de zomer is overigens al tijd gebruik gemaakt van handgereed schap. De prunuscampagne is zeer succesvol verlopen, mede dankzij de- uitstekende hulp van diverse scholen. De werkgroep start de winteractivi teiten a.s. zaterdag met het knotten van circa dertig wilgen op het ter rein langs de Stadhouderslaan, tegen over perceel nr. 46. Daar worden de bomen van hun 'vierjarige pruik' ont daan. De actie begint om 10.00 uur en de eerste burger van Soest, bur gemeester P. Scholten, zal de officiële openingshandeling verrichten door het afzagen van de eerste tak. De afgezaagde takken worden ver werkt door ze 'op te bossen' voor Met de motormaaier werd de laatste prunus van het seizoen afgezet. rijshout. De takkebossen worden jaar lijks afgevoerd naar Antwerpen in België waar ze worden gebruikt voor de havenwerken. De actie is bedoeld om de wilgen gezond te houden en daarvoor is knotten noodzakelijk. 'Bijltjesdag' beperkt zich overigens niet tot het knotten van wilgen, maar ook elzen en berken staan op het programma. Iedereen vanaf de leeftijd van 14 jaar is hartelijk welkom om mee te hel pen. Voor goed gereedschap wordt gezorgd. Inlichtingen bij Chris Uiterwijk, co ördinator 'Bijltjesdag/vrijwillig natuur beheer', Kerkpad N.Z. 49, tel. 11381. Folo: Herman van Dam Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 De Sportvereniging Laetitia uit Soes- terberg hoeft niet te rekenen op een speciaal (lager) tarief voor het gebruik van de gymnastiekzaal van de Ca- rolusschool, ook al is de accomodatie (kleedkamers en sanitaire voorzie ningen) er zó berberd aan toe dat maat regelen dringend nodig zijn. Hoogstens mag Laetitia hopen op verbetering van de situatie in het gebouw als de jaarlijkse 'rondgang' langs alle voor zieningen op sportgebied worden ge maakt. Wellicht biedt de begroting 1983 daarvoor ruimte. Voorzitter wethouder Plomp maakte tijdens de bestuursvergadering van de Stichting voor Lichamelijke Opvoeding en Sport duidelijk, dat er geen uit zonderingen kunnen worden gemaakt op het passepartoutsysteem, zodat ook het tarief voor Laetitia onaangetast blijft. Gezien het feit dat sommige verenigingen zelfs helemaal niet- over een accomodatie beschikken is er re den te meer om niet van deze lijn af te wijken. De meerderheid van het bestuur was het daar mee eens. Eveneens steunde het bestuur de op stelling van het dagelijks bestuur om vast te houden aan het verhoogde tarief dat een groep recreatie-volley ballers sinds enige tijd dient te beta len voor de huur van de sportzaal in het Griftland College. Dat tarief werd onlangs opgetrokken van ƒ11,- tot ƒ24,-. Het Griftland College zelf blijkt overigens slechts ƒ17,- te berekenen. Namens de groep drong de heer B. Smit, gebruik makende van het spreek recht voor het publiek, aan op in trekking van deze naar zijn smaak onrechtvaardige maatregel, die het voortbestaan van de groep op het spel zet. Omdat de groep geen deel uitmaakt van de Sportstichting wordt, zoals is afgesproken, het dubbele tarief in re kening gebracht, aldus directeur Hil- horst. Bovendien meende hij dat er sprake was van 'incidenteel' gebruik, ofschoon de heer Smit aanvoerde dat de groep al acht jaar lang ca. 30 a 35 avonden per seizoen organiseert, zodat de kwalifikatie 'incidenteel' vol strekt niet van toepassing is. Een en ander zal in het dagelijks bestuur van de Sportstichting nog nader wor den bekeken, al werd het bestuurs voorstel om het tarief te handhaven met grote meerderheid aangenomen. Inmiddels heeft de groep in een brief aan de sportstichting laten weten, dat zij geen gebruik meer kan maken van de zaal en dat zij genoodzaakt is zich zelf op te heffen. 'Een geweldige te leurstelling', zo schrijft men. 'Het is tevens spijtig te moeten constateren dat tijdens de vergadering van de sport stichting, op twee leden na, niemand de noodkreet van onze club iets inte resseert, waardoor via een snelle for mele handelwijze wethouder Plomp geen obstakels op zijn weg vond om ook deze hechte groep van sporters uit het veld te ruimen' De groep hoopt, dat de gemeente Soest inziet dat door dit soort maat regelen geen enkel financieel gat te dichten valt; en als dat het geval is. weer in de gelegenheid gesteld te wor den gebruik te maken van de sport- accomodatie. Foto: Herman van Dam Een beeld van de gezellige drukte in De Open Hof. De zaterdag j.1. in De Open Hof gehou den Sinterklaasmarkt, georganiseerd om de financiën ten behoeve van de verbouwing en uitbreiding van het kerkgebouw aan de Veenbesstraat een flinke stoot opwaarts te geven, is een groot succes geworden. Dat geldt niet alleen voor de uiteinde lijke opbrengst, die de organisatoren raamden op een kleine 5.000,-, maar vooral ook door de belangstelling, die enorm was, gemeten aan de drukte die tussen 11.00 uur 's morgens en 17.00 uur 's middags in het gebouw heerste. Het totale aantal bezoekers moet vele hon derden hebben bedragen; volgens som mige schattingen waren het er mis schien wel tegen de duizend. Al direct vanaf het begin was het een komen en gaan van mensen. Hoog in de interesse scoorden vooral de stand met brooddeeg-artikelen, de zelfgemaakte kleding en de beschilderde voorwerpen (waarvan een deel voor de loterij was afgezonderd). Verder boekten de kraampjes met boeken, speelgoed, sieraden en poppen veel succes. Ook in de sector koffie, koek en gebak werd heel wat omgezet. Bijzondere vermel ding verdient het optreden van de boerendansgroep van P.V.O., die het feestelijke gebeuren kort na de middag kwam opluisteren. Record-omzetmaker tijdens de markt was de stand met zelfgemaakte kle ding en handwerken, die speciaal voor deze Sinterklaasmarkt door een groot aantal hervormde en gereformeerde gemeenteleden waren gemaakt en gra tis ter beschikking gesteld. De op brengst was hier ruim 900,-. Weliswaar werd er aan brooddeeg artikelen voor een nog hoger bedrag verkocht - 1350,-, maar daarin is ook de opbrengst begrepen van de verkoop die in de voorafgaande weken had plaatsgevonden. Opmerkelijk was ook de belangstel ling voor de pentekeningen van enkele Soester .landschappen", zoals de Kerkebuurt en De Open Hof zelf. De tekeningen vlogen weg. Loterij Aan het einde van de middag verricht te ds. Jac. Smit de trekking van de grote loterij. Een aantal prijzen kan nog worden afgehaald bij de familie Hogewoning, Klaarwaterweg 77, tel. 20468 (graag na 12.00 uur 's middags). De nog niet uitgereikte prijzen zijn ge vallen op de lotnummers (geel): 475 )24e prijs); 464 (22e); 924 (19e); 292 (15e); 297 (14e); 152 (13e); 43 (11e); 963 (9e); 448 6e); 842 (2e prijs). Bo vendien viel op nummer (geel) 86 de vierde extra-prijs, op nummer 27 de derde extra-prijs en op 459 de tweede extra-prijs. Wat weerhoudt iemand ervan een gebruikte auto te kopen? Inderdaad, de door overlevering, die teruggaat op automarktpraktijken uit de jaren dertig, in gegeven angst voor verborgen gebreken die tot heel dure reparaties leiden. En waar is men dan bang voor? Nou, voor de motor, de versnellingsbak, het cardan, de aandrijving en nog een paar van die „dure" onderdelen. Daarom besluit menige consument zuchtend dan toch maar weer een nieuwe te kopen ondanks de smallere beurs. Omdat hij dan zekerheid heeft. Wie dus meer gebruikte auto's wil verkopen moet dat knagende wantrouwen in de mechani sche conditie van de occasion wegnemen. Hoe? Door garantie te geven op die „dure" onderdelen. Niet alleen de drie maanden van de BOVAG-garantie maar een vol jaar of, als de klant het wil, twee of zelfs driejaar. Het autobedrijf kan de garantie op dure reparaties onderbrengen bij een maatschappij tegen betaling van een vast bedrag per auto. In geval van reparatie betaalt de maatschappij arbeidsloon en onderdelen tegen consumententarief. Een voor Nederland nieuw fenomeen dat in Engeland al zo is ingeburgerd dat er niet veel gebruikte auto's meer worden verkocht zonder dat de klant vraagt om reparatiegarantie. Dit C en D systeem is door drs. J. A. Uding naar Nederland gehaald. Een Soester Garagebedrijf dat zich met reparatie-garantie bezighoudt is Auto Alblas. Vertrouwen en afhanke lijkheid zijn dus de twee begrippen waarop deze onderneming is geba seerd. Het Engelse C en D systeem werd naar Nederland gehaald door drs. J. A. Uding die landelijke bekendheid geniet als economisch adviseur en financieel deskundige. Uding kwam bij toeval in aanraking methet systeem en zag mogelijkheden voor de Nederlandse markt. Hij kwam als geroepen ('Do you come from heaven?' vroeg de C D directeur, 'No, I come from Hol land', antwoordde Uding bescheiden.) S D bereidde juist een plan voor om het systeem naar het continent te ex porteren. Uding is sinds september '81 directeur van C D Europe, gevestigd te Amersfoort. Hoe werkt het reparatie-garantie- systeem? De Auto Alblas reparatie-garantie richt zich op de reparaties die een koper van een nieuwe of gebruikte auto, kan krijgen. Speciaal de draaien de delen, zoals motor, versnellingsbak, koppeling, cardan etc., welke de eige naar op onverwacht hoge kosten kun nen jagen, worden voor reparatie ge garandeerd, mits aan enkele voor waarden - zoals normaal periodiek onderhoud - wordt voldaan. Reparaties aan de genoemde onderde len worden betaald tot de in de repa ratie-garantie vermelde maximum bedragen. Voor acceptatie van het be treffende voertuig wordt door Auto Alblas geen limiet gesteld aan de ouderdom of het aantal gereden kilo meters. Auto Alblas accepteert een auto altijd indien een BOVAG-garantie wordt gegeven, of wanneer een ANWB- keuringsrapport van recente datum met reparatienota's kunnen worden overlegd. Het aantal reparaties is onbeperkt, mits de te repareren onderdelen bin nen de reparatie-garantie vallen. Dit is een hele zekerheid voor de po tentiële koper. Auto Alblas reparatie garanties beslaan een periode van 12 maanden, ingaande de datum van aankoop door de klant, of aansluitend op de fabrieksgarantie. Het is tevens mogelijk de reparatie-garantie direct bij aankoop of na 12 maanden te ver lengen. Wilt u meer informatie, dan raden wij U aan kontakt op te nemen met Auto Alblas, tel. 12334.

Soester Courant | 1982 | | pagina 8