Luisterrijk Jubileumconcert van het mannenkoor Apollo Handige hulp voor vakman en Doe-het zeiver de Stadhouder Gelegenheids- minister is boerenbedrog" Vernieuwde afdeling intensive- en coronary care St. Elisabeth Ziekenhuis, Amersfoort Gehannes... DOE-HET-ZELVERS kapsel naar je zin Passé Partout INKOOP VERKOOP VAN OUDE NIEUWE BOEKEN Voorzitter Ned. Export Combinatie te Soest: Soes ter Courant van woensdag 10 november 1982 Het was afgelopen donderdagavond een bijzondere avond voor het uit 72 man bestaande mannenkoor Apollo. Onder leiding van dirigent Gerard van de Schepop werd een luisterrijk concert ge geven ter ere van het zestigjarig jubileum van het koor. Apollo is in de 60 jaar van zijn bestaan uitgegroeid tot een koor van klasse, dat zich veroorloven kan artiesten van klasse als gastmedewer kers te inviteren. Zo gaven aan dit concert Annett Andriesen, alt, het bekende trompetduo van de gebroeders Brouwer en de Soester organist en pianist Gert Muts hun medewerking. De voorzitter van Apollo de heer toehoorders ais zeer narmom- P. Liischen opende de avond met een welkomstwoord voor alle aanwezigen. Hij me moreerde het feit dat de heer Jan de Bruin een zeer opmer kelijk lid van Apollo is, de heer De Bruin is namelijk even lang lid, als het koor bestaat. Hij verdiende het dus wel op deze jubileumavond speciaal in het zonnetje gezet te worden! Een dankwoord werd door de voorzitter uitgesproken aan oud-lid Kees Roest, die voor de ersiering van het kerkinter- iur zorgde met fraaie bloem stukken. Ook bracht hij dank aan het Koninklijke Huis voor de vier koninklijke palmen die mede een feestelijk tintje aan de kerk gaven. Daar burgemeester Mr P. Scholten verhinderd was de aanvang van het concert bij te wonen, wenste wethouder Oudemans het koor, de dirigent en de heer De Bruin geluk met het zestigjarige jubileum en bood hij namens de gemeente Soest aan het bestuur van Apol lo een cadeau onder enveloppe aan. Onmiddelijk bij de aanvang van het concert, bij het Beati Mortui van Mendelssohn, dat speciaal gezongen werd ter na gedachtenis aan overleden leden van „Apollo", werd dui delijk dat voor deze avond een zeer bewuste programmakeu ze gemaakt was. Deze keuze werd duidelijk onderlijnd door de prettige presentatie van me vrouw Thari Kniest-Schröder, die bekend is van de ziekenom roep Aros in Ziekenhuis Zonne gloren. Zo vertelde zij bij het tweede lied, het Bundeslied van Mozart, dat dit speciaal uitgekozen was om te bena drukken dat de onderlinge vriendschapsbanden binnen het koor minstens zo belangrijk zijn als het zingen zelf. Annett Andriesen maakte haar entree met het bekende Largo van Handel. De charmante An nett heeft een prachtige altstem, zo mooi, dat men bij Bet horën ervan onmiddellijk denkt aan de (misschien wel) grootste alt aller tijden Kathleen Ferrier. De combinatie van deze diepe alt met het zware geluid van het mannenkoor werd door de eus ervaren. Was het programma voor de pauze veelal klassiek en seri eus, na de pauze vielen er lich tere en speelser tonen te be luisteren. Hierbij viel de veel zijdigheid van het koop op. Apouo is in staat nu eens te klinken als "gospelsingers" b.v. in het fraaie "Steel away to Jesus", terwijl men even la ter bij het lied "Die Birke" denkt te doen te hebben met een kozakkenkoor. Zeer gewaardeerd door de toe hoorders werd ook de Skotse Trye, het lied waarmee Appol- lo twee jaar geleden in een zangconcours te Oostenrijk een eerste prijs won. Leuk was de toelichting van Thari Kniest bij dit lied, dat duidelijk verstaan baar ten gehore werd gebracht (knap, als men bedenkt dat het door 72 monden uit volle borst gezongen wordt!). Thari Kniest vertelde dat de zangers in dit friese lied de brandewijn en de jenever afzweren en belo ven hun dorst verder te zullen lessen met "suupen gorten brij". Hopelijk voor de koorle den gold deze belofte slechts tijdens het concert en niet meer daarna, want voor het smeren van moegezongen kelen en voor het vieren van een jubileum is Hollandse klare toch meer de aangewe zen drank dan friese karne- melkse pap! voor het publiek was de over gang van de vrolijke Skotse Trye naar het technisch zeer bekwame orgelspel van Gert Muts groot. Men begon zich plots te realiseren op harde kerkbanken te zitten. Gert Muts speelde het preludium en de fuga van Frans Liszt, dat gecomponeerd is om de naam Bach met de herhaaldelijk weer voorkomende noten b. a, c en als h de bes. Dit preludium zou beter tot zijn recht geko men zijn in een speciaal orgel concert en dan liever op het orgel van de Oude Kerk te Soest. De gebroeders Brouwer zijn zeer professionele trompettis ten. Hun medewerking gaf een zeer feestelijke klank aan het concert. Speciaal hun uit voering van Yeruchalaim werd door het publiek met luid hand geklap beloond. Ook het koorlid Martin van Dorresteijen oogst te met zijn soli veel applaus. Deze bijzondere avond had een bijzonder en waardig slot. Het was een goede keus met "The holy city" als laatste koorwerk te eindigen. Niet alleen kwamen bij de uitvoering van dit lied alle medewerkers goed tot hun recht, maar het stelde burgemeester Scholten in staat bij de herhaling van het slot koor zijn gave als dirigent te tonen, "meestelijk" leidde hij ter ere van dirigent Gerard van de Schepop koor, gastartiesten en toehoorders. De burgemees ter leverde hiermee een kleur en klankrijke bijdrage aan dé ze avond. Tevens vertolkte hij met zijn slotwoorden de ge voelens van het publiek. Hij zei genoten te hebben van de enorme sfeer die van deze avond uitging en blij te zijn dat dergelijke concerten in Soest gehouden kunnen wor den. Hij vond dit en blijk van cultuur en goede samenwer king. De burgemeester stel de tenslotte Apollo als voor beeld voor de heïe Soester ge meenschap. Immers zingen met elkaar, zoals Apollo dat doet, is alleen mogelijk wan neer men goed naar elkaar luistert en harmonieus met el kaar samenwerkt. Dat zou in Soest vaker moeten gebeuren A. Muntz v.d. Woude „Apollo" tijdens het feestelijke jubi leum-optreden in de Julianakerk Dat is nou net 't leuke van Passé Partout. Waar je nog echt met zorg wordt gekapt. Voor 'n prijs die bij je portemonnee past. Passé Partout - een kapsalon om van te houden... Lensden: Prinses Irenelaan 19 033 - 941153 Amersfoort: Muurhuizen 205 (bij 't Havik) 033 - 632168 Soest: Dorresteinweg 8 02155-16966 salons de coitlure j j óók maandags geopend van Pierre Robert, natuurzuivere cosmetica uit Zweden. r MEER DAN 2000 BOEKENKOOPJES VOOR ELKE BEURS EN IEDERS SMAAK. KOM EENS LANGS, ONTDEK HET ZELF A vzrr BOEKEN - TIJDSCHRIFTEN - KJ KADOHOEK EN DE GOEDKOPE BOEKENKELDER Van Weedestraat/hoek Stadhouderslaan naast Reisbureau Gerth - Tel. 02155-17699 Op 10 november zal in het St. Elisabeth Ziekenhuis te Amersfoort de nieuwe gecombineerde afdeling intensive- en coronary care in gebruik genomen worden. Tot deze datum bevinden zich deze afdelingen op gescheiden lokaties. naf a 5q Na vele jaren van voorbereiding wor- Sj den beide afdelingen nu samengevoegd Oïï op één plaats, welke naar de maatsta- \\Ar jpy ven van deze tijd werd uitgerust. (t-\M A-a qS' De patiënten van intensive- en coronary care zullen welliswaar in aparte ruim- ten verpleegd worden, maar personeel en materiaal staan nu voor beiden ter beschikking. Intensieve- en coronary care Deze woorden zijn voor mensen die in ziekenhuizen werken, gemeengoed ge worden. Voor mensen die minder vaak met een ziekenhuis te maken hebben volgt hier een uiteenzetting. Intensive care is een uit het Engels overgenomen begrip, dat letterlijk be tekent: intensieve zorg. Coronary care laat zich het best vertalen door "hart- bewaking". Deze laatste term is al weer wat meer ingeburgerd in de maat schappij. De afdelingen, welke al geruime tijd in het St. Elisabeth functioneerden, waren door de steeds maar voortschrijdende •rhedisehe ontwikkeling aan een ver nieuwing toe. Thans is, na een verbou wing vün 4 maanden, een geheel gere noveerde afdeling gereed gekomen. Patiënten De woorden "intensieve zorg" zeggen al dat hier patiënten liggen die zeer ern stig ziek zijn. Hier worden patiënten opgenomen die bijv. een zware operatie moesten ondergaan, slachtoffers van verkeers-ongevallen die ernstig gewond zijn, patiënten met ernstige klachten op het gebied van de interne genees kunde, of zij die beademd moeten wor den. Het woord "hartbewaking" is de sa menvoeging van de woorden "hart" en "bewaking". Op deze afdeling ligt de voornaamste zorg in het bewaken, ob serveren en verzorgen van patiënten met specifieke hartklachten, zoals bijv. een hartinfarct. Het grote verschil tussen deze twee pa tiënten- categoriëen is, dat de intensive- care-patiënt langer op de afdeling ligt. enkele dagen tot soms weken, terwijl de coronary-care-patiënt in de meeste gevallen hier maar enkele dagen blijft. Verder zal de intensive-care-patiënt vaak omringd zijn door veel slangetjes, flessen en zakjes. Op beide afdelingen liggen de patiënten aan zgn. bewakingsapparatuur, waar bij met name het woord "bewaking" al aangeeft dat het hier slechts om een hulpmiddel gaat, om een zo goed moge lijke observatie te garanderen. Bekendste voorbeeld is wel de "moni tor", een soort televisietoestel, waar aan de patiënt verbonden is door mid del van draadjes, welke op de borst ge plakt worden. Op deze monitor kan men de gedragingen van het hart zien. Te vens kan men hiermee bijv. de adem haling en bloeddruk in de gaten houden. Personeel Om op deze afdeling te kunnen werken, dienen de verpleegkundigen zich, na hun diploma gehaald te hebben, verder te specialiseren. Uiteraard zorgen zij voor de normale verpleegkundige as pecten zoals de. lichaaijnelijke verzor ging, de voeding e-. ck- Het^mede uitvoeren van-de vaak zeer specialistische handelingen en het be dienen en aflezen van de bewakings apparatuur, vereisen een verdere op leiding. Mochten er zich plotselinge problemen voordoen, dan kunnen zij daardoor di rect en adequaat hulp bieden en via een uitgekiend alarmeringssysteem de be trokken specialisten waarschuwen. Het personeel maakt tevens deel uit van het reanimatie-team. Hierin zitten specia listen en verpleegkundigen die, bij ca lamiteiten overal in het ziekenhuis hulp kunnen bieden. Psychische aspecten Een patiënt die op deze afdeling wordt opgenomen is vaak gespannen. Dit is niet verwonderlijk bij de aanblik van al die apparatuur en voorwerpen, waar van men niet direct weet waarvoor ze dienen. Naast alle "technische" bekwaamhe den van het personeel, behoort het ge ruststellen en aandacht hebben voor de gevoelens van patiënten tot één van hun hoofdtaken. Op zich is het een geruststellende ge dachte dat, als intensieve medische zorg nodig is, men zich op een plaats bevindt, waar deze zorg optimaal kan worden gegeven. Het "onbekend" zijn vormt in de meeste gevallen de oorzaak Ak daat aalemoal in de kraangt leest, daan is ongze gemeengte toch aaltied moar baar goed veur ongs eweest. Waat hebbe ze aal die tied toch un poep cengte weg egeve an un hoop klups en instellinge. 't Is heul baar. Ik wis wel daazze waat deje, moar daattut zo veul waas, doar vaal ik vaan aachterover. Zouwe aal die penningmeesters doar vaan tied tot tied wellus veur be- daankt hebbe? Of vingde ze daat moar heul gewóón? As ze ming ok zo bedaacht haadde, haa'k aallaang bie }t gemeeng- tehuus op de stoep estoan met un bossie doalioas of un kissie segoare. Je mot toch ok us waat trug doen, of niet soms? Aal die instaansies stoan moar roar te kieke, noeng d'r niks meer uut de pot komt We zitte op zwaart zoad, daat hek jullie aal zo voak ezeid noames de gemeengte. Doar mojje ming ok niet kwoad veur ankieke, waant ze hebbe d'r ming nóóit un cengt veur be- toald en ik ben d'r aal joare mee an de gang. Uut protest wouw ik d'r aal un poar kere mee ho houwe, moar ze haange telkus weer an de bel om de Soesders veur te lichte. Zo ben 'k nog onbezoldigd veur- lichtingsaamtenoar ok. En daa 's te gek om los te loópe, waant ik mot wel belaasting betoale veur me stukkies schrieve. Komt ter noeng nóóit un end an de aarmoei op Soest? Ze wulle verdeed ok nog bezunige op 't stroje, as 't glaad is. Daan komt Soest paas echt op ze gaat te zitte! Zukke kniepers! Zouwe ze niet wete daatter nog zaangd zaat legt in de dune, of zouwe ze daat bewoare om ongs zaangd in de oge te stro- je? Daat hellupt niks bie ming, ik houw ze goed ope! Ik vin ut ok stom om te bezu nige op de meziekschoól! Die kriegt ter voortemee un stel klaante bie, as de braandweer faanfoare les komp neme. Ze ben noeng an 't pleebekke, moar daat liekt naargus op. Zo kaan 'k ut ok! Ze motte echt lere speule, daan kenne ze temingste un mooie haarde protestmaars bloaze as ze ok geejn geld meer kriege. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, loat de gemeengte ok moar us op meziekles goan. Aal waas 't aallenig moar om de moat te lere houwe. HANNES VAN DE NENG Zwaar-vervoerscontrole Bij het uitvoeren van een zgn. zwaar- vervoerscontrole" op de vliegbasis Soesterberg heeft de politie van Soest, in samenwerking met de Rijkspolitie, vorige week vrijdag 29 vrachtwagens gecontroleerd. Van de bestuurders kre gen er drie een proces-verbaal wegens overbelading, onberemde wielen en ontbrekende vergunningen. Aan acht bestuurders werd een waarschuwing uitdeeld. Drie vrachtwagens werden tijdelijk uit het verkeer genomen. van de gespannenheid. Goede voorlich ting krijgen, en vooral ook vragen kan ertoe bijdragen dat men zich meer op z'n gemak voelt. Op de nieuwe afdeling is ook een ruim te gereserveerd waar de familie-leden kunnen verblijven. Hier kan men in alle rust informatie uitwisselen. Met deze informatie meer openheid over deze afdelingen, welke in de hui dige tijd een niet meer weg te denken plaats hebben in het ziekenhuis. Gerretsen Trading uit Soest, impor teur van o.a. de bekende balancers van K-Son (Zweden) en Aeromotive (U.S.A.), brengt sinds kort een nieuw type van Aeromotive op de markt dat speciaal bedoeld is om de doe-het-zel- ver van dienst te zijn. Aeromotive constateerde dat behalve de industrie ook de doe-het-zelver in de hobbykamer, boven de werkbank, belangstelling heeft voor de balancers. Dit nieuwe type de GM 31 is geschikt voor gereedschappen van 0,4-5,5 kg. Bij juiste instelling blijft het gereed schap hangen op de hoogte waarop men het loslaat. Het op en neer bewe gen van het gereedschap kan zonder enige inspanning gebeuren. De voordelen van de GM 31 voor de doe-het-zelver zijn: - Het gereedschap steeds bij de hand zonder dat het in de weg ligt, - Men houdt de werkbank overzichte lijk, - Beschadiging van gereedschap, bij vallen, wordt voorkomen, - bevordert efficiënt werken, - Geen gewicht meer in de hand te hebben, het gereedschap is a.h.w. ge wichtsloos. Bij de echte doe-het-zelver mag deze handige hulp niet ontbreken. Voor informatie bel: Gerretsen Tra ding, Postbus 4014, 3740 CA Baarn, tel. 02155-11504. ,,Ze leren het nooit", verzuchtte voor zitter L. Fokkema van de Nederland se Export Combinatie (NEC) te Soest, een bundeling van 500 exporterende ondernemingen. ,,De export van Nederland beloopt dit jaar een bedrag van 190 miljard gulden (dat zijn direkt en indirekt 1.2 miljoen arbeidsplaatsen) en wij zijn voor onze welvaart en onze werkgelegenheid ge heel van het buitenland afhankelijk en gelukkig zit er nog steeds groei in de export, maar niettemin kan er wéér geen echte minister voor de buiten landse handel af en moeten wij ons opnieuw tevreden stellen met een staatssecretaris, ook al hebben wij alle vertrouwen in de persoon van Mr. Drs. Bolkestein", aldus de teleurge stelde NEC-voorzitter. ,,Dit is des te schrijnender omdat ontwikkelingssamenwerking wèl weer een echte minister krijgt, terwijl men toch zeker niet kan stellen, dat van dit ministerie onze welvaart en onze werk gelegenheid afhankelijk zijn. Dat de nieuwe staatssecretaris voor exportbevordering zich voortaan mini ster mag noemen, zodra hij bij Wuust- wezel de grens over gaat, is weinig meer dan boerenbedrog en een bewijs dat de Haagse politici er niet veel van begrijpen", meent de heer Fokkema. ,,Dat buitenland weet natuurlijk best, dat de bewindsman slechts een ge legenheidsminister" is en het zou mij niet verbazen dat men dit als een be lediging ervaart". Nu door de politici van alle richtingen is erkend dat het herstel van onze economie uit de export moet komen, is het voor de NEC onbegrijpelijk dat men een exportminister, die in het kabinetsberaad zijn belangrijke stem heeft, niet als een dwingende eis heeft gesteld. Ongeval met dodelijke afloop Vorige week deed zich op de Birk- straat, ter hoogte van Het Witte Huis, een ongeval voor.dat het leven kostte aan een van de betrokkenen. Deze, een 91-jarige inwoner van Soest, stak fiet send de Birkstraat over op het moment dat daar een militair voertuig uit de richting Amersfoort naderde, bestuurd door een 22-jarige militair uit Lunte- re. Deze kon de fietser niet meer ont wijken. De fietser overleed aan zijn verwondingen tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. ^Wat doen we in november?? (1) November is de maand waarin de tuin flink afsterft; de bladeren vallen, vaste planten omwaaien, bevrie zen en ineen zakken. Kortom een drukke maand voor de ordelijk aangelegden onder de tuinbezitters. Naast bladruimen en het verwijderen van uitge bloeide eenjarigen is er verder nog al wat meer te doen in deze maand. De verschillende bezigheden die plaats kunnen vinden wil ik deze en de volgende keer uiteen zetten, hopende hiermee menigeen te inspireren tot een vruchtbare vrijetijdsbesteding. Het is deze maand weer tijd om de bloembollen te planten. Het assortiment bloembollen is tegenwoordig erg uitgebreid; vooral de botanische soorten komen er steeds meer in. De hogere windgevoelige cultivars maken plaats voor de kortgesteelde vormen en ook bloembollen voor verwildering zijn in trek. Deze kunnen namelijk enkele jaren achtereen op dezelfde plaats blijven staan. We planten dan wel wat dieper dan normaal, zodat we 's zomers er gewoon één jarigen boven kunnen planten. Bij het planten van tulpen moeten we er rekening mee houden dat deze niet jaar in jaar uit op dezelfde plaats geplant kunnen worden tenzij dat stukje grond jaarlijks wordt vernieuwd of wordt behandeld met Tulipan. De oorzaak hiervan is dat zich in de grond een schimmel ontwikkelt die de tulpen aantast; de bollen gaan rotten, lopen slecht uit en als ze al uit lopen is er nauwelijks sprake van enige bloei. Als dergelijke verschijnselen zich voordoen dan is het dus aan te raden Tulipan te gebruiken of een andere groeiplaats voor de tulpen te kiezen. Tulipan is een strooipoeder dat voor het planten door de bovenste grondlaag wordt gemengd (10-15 cm diep). Er is 100 gram nodig voor 5 mz. Terwijl we de voorjaars- bloeiende bollen planten is het de hoogste tijd dat de zomerbloeiers als knolbegonia's en dahlia's de grond uit gaan. Normaal is dit een oktober aangelegen heid maar door het lang aanhoudende nazomerweer zijn deze gewassen erg mooi gebleven. We snijden blad en stelen dicht boven de grond af en bewaren de bollen en knollen nadat ze goed gedroogd zijn in kistjes met droge turfmolm of droog scherpzand. Het liefst bewaren op een droge maar wel vorstvrije plaats. Een haag is vooral als afscheiding van een bepaald gedeelte van de tuin (rommelhoek, groentetuin) en vanzelfsprekend ook als natuurlijke afscheiding tot de openbare weg en de buren aan te bevelen. Een haag vormt een ideale beschutting tegen de wind, maar het duurt enige jaren voor werkelijk van be schutting sprake is. Dit hangt natuurlijk ook sterk af van de soort haagplant die we gebruiken en de lever- maat ervan. Een conifeer als de Cupressocyparis leylandii met zijn snelle groei en een struik als de grootbladige laurierkers (Prunus laurocerasus 'Rotundifolia'die ook van wanten weet zijn ideale haagplanten voor snelle afdichting, vooral wanneer ze al in wat grotere afmetingen worden aangeplant. Als er echter een direkte bescherming tegen wind of inkijk nodig is dan is een schutting of muur de op lossing. Een haag is echter in alle opzichten na tuurlijker en voor het leven in een tuin van grote be tekenis. In de eerste plaats wordt door een haag de wind veel beter gebroken dan door een schutting. De wind ontmoet bij een schutting weerstand, stijgt om hoog en valt er achter weer neer. Hierdoor is er ach ter een muur of schutting vaak sprake van een val wind. Een ander groot voordeel van een haag is, dat vogels er een goede beschutting en een ideale nest gelegenheid in kunnen vinden, terwijl ook veel soor ten insekten er uitstekend in kunnen overwinteren.

Soester Courant | 1982 | | pagina 13