Woonbeleid voor kippen PiNör DUMPT PRIJZEN BESSEN^ PINOT DUMP PRIJZEN I Kruiswoordpuzzel Onderdrukt Ginseng onze afweer? Vormen en structuren L Van der Linden Botanische tulpen Het zelf maken van yoghurt WIJN VAN DE MAAND MÉM Cuvee Frère Jacques Vin de Table Henkes jonge genever Hooghoudt Bessen ■JENEVER HENKES Pinot Vieux Sandeman Sherry Black White Whisky Martini Vermouth IBIackl SAVhite Slijterij - Wijnhandel 15 SoostPr Courant van woensdag: 10 november 1982 15 batterij' ^^Etuvras^^nhitAr11 WoFden internationale discussies gewijd. Een IvooTTl ZTd^ ^H Vecht over een andere batterij: de legebatterij Wat betekent dat alles voor de brier/decoimunentl'de^dp en*üefei?m beK°nnen- I 11 tnari Ibtrlr innrtw ..P_ng»®v.®e.r 27,6 ment geen windeieren gelegd. Het ei ungcveer iST.Ï miljoen legkippen op ruim 5200 bedrij- ■ven. De tijd is overigens voorbij dat de kippen vrij kunnen rondschar. reien op en rond het erf. De produk- tie van consumptie-eieren is gespecia liseerd en vindt plaats op 1270 be- I drijven. Op die bedrijven tel je bijna 22 miljoen leghennen. De legpluimvee- 1 houderij is vooral samengeklonterd in de zuidelijke provincies en in Gel- I derland. In het afgelopen jaar zijn lin ons land ongeveer 8.5 miljard el- leren geproduceerd. Daarvan werden 15,7 miljard stuks uitgevoerd terwijl Ide rest in eigen land is geconsu- 1 meerd. De doorsnee Nederlander eet jaarlijks 195 eieren (de consumptie I per hoofd van in 1980: 191 en in I 1978:185 eieren per jaar). De pluimvee- 1 houderij is een agrarische produktie- I tak die er trouwens mag zijn: de pro- 1 duktie heeft een waarde die geschat wordt op 1 1/4 miljard gulden. Dat bedrag heeft alleen maar betrekking op de produktie van consumptie-eie- I ren. De pluimveehouderij heeft in ver gelijking met de andere agrarische sectoren de snelste groei gekend in de afgelopen jaren. Een zacht prijsje voor een ei Nederland speelt een belangrijke rol op de internationale eiermarkt. Onze produktie staat op de dertiende plaats op de wereldranglijst. De grootste produktielanden China. Amerika. Rus- land en Japan nemen de helft van de wereldproduktie voor hun rekening. De E.G.-produktie bedraagt 63 mil jard eieren, waarvan Nederland onge veer 13 voor zijn rekening neemt. 1 Ons land exporteert tweederde deel van de eierproduktie en is daarmee de belangrijkste eierexporteur tër we reld. de legpluimveehouderij heeft zich de laatste twintig jaar snel en ingrijpend ontwikkeld. Dat heeft ook de consu- is in die afgelopen jaren nauwelijks m prijs gestegen. De prijsstijging is beperkt gebleven tot ongeveer 15% (ter vergelijking: de prijzen voor slachtkuikens. var kensvlees en melk zijn in de afge lopen jaren toegenomen met resp. 23%, 65% en 137%). de consument mag dus niet klagen: tussen alle inflatiestormen door kan hij het dagelijks eitje tegen een rede lijke prijs op tafel krijgen. Leef-vriendelijk De huisvesting van de kip is revo lutionair veranderd. De scharrelende kip van weleer heeft plaatsgemaakt voor de hen in de leg batterij, dat zijn kooien die in rijen zijn opgesteld (vaak in twee of drie rijen boven eikaar) en waarin meer dere kippen met elkaar de ruimte moeten delen. Ongeveer 95% van de nationale kippenleger zit in de zgn. leg batterijen. De moderne huisvesting is eigenlijk ingegeven door economische overwe gingen: de veehouder kan meer dieren in een bepaalde ruimte huisvesten, heeft meer greep op de beheersing van het stalklimaat, hoeft niet zoveel ar beid aan te wenden of werkt gemakke lijker en kan de gezondheid en de con ditie van de kip beter controleren. Je zou het economisch kunnen samen vatten in een sterk gestegen arbeids- produktiviteit en in een beheerste kostprijs. Maar.... het batterijsysteem stuit op enorme maatschappelijke te genstand. Boeren en burgersbemoeien zich niet alleen meer met de kwali teit van het eindproduct, maar even zeer met de wijze waarop wordt ge produceerd en waarop dieren worden gehuisvest. Dat is een goede zaak. De kruistocht tegen de batterij is vooral ingegeven door gevoelsover wegingen (heel begrijpelijk), maar Het geneesmiddelengebruik in Ne derland staat bloot aan veel kritiek. Men vindt dat er teveel onwerkza me", „gevaarlijke", „overbodige" of alleen maar „te dure" geneesmiddelen zijn. Het overgrote deel daarvan wordt geproduceerd door de farmaceutische industrieën. Maar ook fabrikanten van alternatie ve geneesmiddelen krijgen meer greep op de markt. Een speciale plaats wordt ingenomen door die middeltjes die niet zozeer gebruikt worden voor de behandeling van bepaalde ziekten, maar een alge meen heilzame of versterkende wer king zouden hebben. Dat wordt bij voorbeeld ook beweerd van extrakten van de ginseng-wortel. Het oordeel van artsen over alternatie ve geneesmiddelen lijkt inmiddels wat milder te worden. Men is gaan inzien dat niet alle middeltjes, technieken en principes uit de „alternatieve hoek" het altijd moeten afleggen tegen mo derne westerse geneeskunst. De opwaardering van alternatieve geneeswijzen zal er onvermijdelijk toe leiden dat veel middeltjes en tech nieken op hun werking onderzocht zul len worden. Het is daarbij echter zaak dat juist die middelen die veel gebruikt worden bij „zelfmedicatie", zoals de „levens- elixer's", „wonderolie's" en andere de gezondheid versterkende midde len niet buiten schot vallen als het gaat om een onderzoek naar hun wer king. In een recent Engels onderzoek heeft men geprobeerd de werking van som mige bestanddelen van de ginseng- wortel na te gaan. Ginseng blijkt bio logisch werkzaam te zijn, maar de resultaten van het onderzoek stemmen tot nadenken. Kritisch bekeken Ginseng is bekend uit de traditionele geneeswijzen in landen als Japan en China. Volgens één van de oosterse geneeswijzen die ook in Nederland na volging vindt, kunnen plakjes uit de kern van een zesjarige wortel gebruikt worden in geval van hoofdpijn, maag pijn, maar bijvoorbeeld ook in geval van impotentie of nervositeit. Het meest bekend echter zijn de als drank aangeboden ginseng-extrakten. De meest kritische pillenslikkers in Nederland maken weinig onderscheid tussen nieuwe produkten uit de wester se industrie of de aloude produkten uit het verre oosten. En met „ver sterkende tonicum's" als de ginseng- extrakten maken ze korte metten. In hun boek „Geneesmiddelen in Ne derland" bespreken Lucas Reijnders en een aantal andere auteurs in een eerste hoofdstukje een aantal middel tjes die worden aangeprezen als be strijders van lusteloosheid of moeheid of versterkers van het weerstandsver mogen. De werking wordt omschreven als „zenuwversterkend", „krachtver- lenend", „opwekkend", of „bloed opbouwend". Een aantal van dit soort middelen wordt aangeboden als een soort wijn. Reijnders en co: „Het vriendelijkste dat men van deze middelen kan zeg gen is dat van geen ervan deugdelijk is aangetoond dat ze beter of slechter voor de gezondheid zijn dan wijn Een aantal andere middeltjes wordt aangeboden samen met coffeïne of zelfs met coffeïne als enig werkzaam bestanddeel. „Het vriendelijkste dat men van deze middelen kan zeggen is dat men met een even „geneeskrach- tig" gewoon kopje koffie (dat meestal 40-50 mg coffeïne bevat) waarschijn lijk goedkoper uit is", zo herhalen de auteurs hun kritiek. Ginseng-extrakten worden aangehaald als voorbeeld van middelen waaraan „welhaast magische krachten" wor den toegeschreven, maar waarvan „de waarde nooit deugdelijk is aange toond". Is deze kritiek terecht? Kun je het de beoefenaars van traditionele genees wijzen kwalijk nemen dat moderne westerse onderzoekers nü pas wat be langstelling gaan tonen voor allerlei al oude middeltjes en technieken? Boven dien kan de werking van die middel tjes en de technieken lang niet altijd geïsoleerd worden van andere faktoren die bij ziekten en de behandeling daar van een rol kunnen spelen, zoals voe ding en leefgewoonten. Kulturele verschillen strekken zich ook uit tot het gebied van de gezondheids zorg. De visie op en de beleving van ziekten, en daarmee ook de behoefte aan verschillende geneesmiddelen kunnen uiteenlopen voor patiënten met een verschillende kulturele achter grond. Ginseng bio-aktief, maar hoe? Een kritisch onderzoek naar de wer king van allerlei „versterkende mid deltjes" is geen overbodige luxe. Veel geneesmiddelen, ook alternatieve mid delen, worden verstrekt via artsen, die zich bijvoorbeeld hebben gespecia liseerd in een alternatieve geneeswij ze. De tonicum's en elixers zijn echter verkrijgbaar zonder tussenkomst van een arts; En er bestaat zo lang zamerhand een flinke markt voor dit soort middelen. Reijnders schat de to tale omzet voor Nederland op meer dan 20 miljoen per jaar! Aan de kritiek van Reijnders en de zijnen dat het extrakt van ginseng nooit deugdelijk is onderzocht, wordt inmiddels tegemoetgekomen. In het verre oosten, maar ook in het nabije Engeland heeft men proeven gedaan met bepaalde bestanddelen van de ginsengwortel. In een proef werden witte bloedli chaampjes in menselijk bloed eerst geaktiveerd en vervolgens blootge steld aan de werking van ginseng- extrakten. De witte bloedlichaampjes zijn cellen in het bloed, die een belang rijke rol spelen in het afweermecha nisme van de mens. Het zijn déze cel len die ziektekiemen moeten vernieti gen en infekties moeten voorkomen. De werking van deze cellen gaat ech ter gepaard met vervelende bijver schijnselen die door ons afweerme chanisme zélf worden opgeroepen met bijvoorbeeld jeuk, irritatie, wond koorts, soms met het „gevoel van ziek zijn" zelf. Men vermoedde dat de werking van extrakten van de ginseng-wortel over een zou komen met die van cortico- steroiden. Deze stoffen worden ook door ons eigen lichaam geproduceerd en gaan onder andere onze afweer- reakties tégen, zij remmen de aktivi- teit van de witte bloedlichaampjes. De aktiviteit van de gestimuleerde witte bloedlichaampjes werd gemeten aan de hand van de hoeveelheid van een bepaalde stof die deze cellen op nemen als ze aktief zijn. Het ginseng- extrakt bleek nu de opname van die stof, dus de aktiviteit van de witte bloedlichaampjes méér te remmen dan een veelgebruikte steroïde. De ginseng-bestanddelen remden de ak tiviteit voor 72%. Het steroïde. De ginseng-bestanddelen remden de ak tiviteit voor 72%. Het steroïde remde slechts voor 44%. Gekombineerd ble ken de stoffen het beste werkzaam en lieten ze een daling van de aktiviteit met 90% zien. Een mooi resultaat voor het ginseng extrakt? Dat is nog maar de vraag. De cortico-steroïden hebben niet zo'n beste naam. Ze worden gebruikt als de pijnstiller, als anti-jeukmiddel, als remmer van de reakties van ons li chaam op infekties. Kortom, als onder drukker van afweerreakties. Deze middelen kunnen de ziekteverschijnse len onderdrukken, zonder echter de ziekte zelf aan te pakken. En doordat onze afweer er door wordt afgezwakt bestaat zelfs de kans dat een infektie gemakkelijk de overhand krijgt. Omdat daarnaast nog een groot aan tal ongunstige neveneffekten bekend zijn én de middelen verslavend kun nen werken, komt men in het boek „Geneesmiddelen in Nederland" tot de konklusie dat dit soort middelen alléén mogen worden gebruikt om bui tensporige reakties van ons lichaam op infekties of irritatie wat te temperen of om erg vervelende bijverschijnselen van een afweerreaktie wat te verlich ten. Dat nu in eerste instantie is gevon den dat de werking van enkele bestand delen van 4de ginseng-wortel lijkt op die van de cortico-steroïden, zou de gebruikers van ginseng-extrakten, vooral de regelmatige gebruikers on der hen, tot voorzichtigheid moeten manen. mist in feite nog steeds een weten schappelijke basis. Er is onvoldoende informatie over het gedrag en het gevoel van een kip in de batterij. Met aandui dingen als „zielig" en „menswaardig" kom je in feite niet ver. De veehou derij stopt miljoenen guldens in goed onderzoek naar het leefpatroon en de leefvriendelijkheid van het dier. Dat zelfde onderzoek is driftig zoekende naar wetenschappelijke en objectieve normen. De maatschappelijke druk heeft ook de politieke leiders aan het denken gezet. In Nederland en in Europa is een politieke touwtrekke rij opgezet over de vraag of legbat terijen wel of niet moeten verdwij nen. Het antwoord op die vraag is niet snel te geven en wordt helaas beïnvloed door niet ter zake doende overwegingen. Er zal nog een hele woordenstrijd aan te pas komen voor dat het echte leefvriendelijk woon beleid voor de legkip uitgedokterd is. Voghurt kan je zelf maken, het is zelfs heel makkelijk. Ie hebt er een eetlepel verse yoghurt voor nodig, een halve liter volle melk, een kom, een bord en wat kranten en een deken om de kom er in te wikke len, zodat de temperatuur zo lang mo gelijk behouden blijft. Laat de melk twee minuten zachtjes doorkoken en verwijder het vel. Roer de lepel yoghurt in een kom tot een mooi glad papje (bijna vloeibaar) en voeg hieraan een paar lepels hete melk toe. Klop dit mengsel krachtig en voeg er dan pas, al roerend, de rest van de hete melk aan tóe. Bedek de kom met een bord en wikkel haar in de kranten en de dekens. Zet haar on geveer acht uur op een warme plaats. Het mengsel is dan yoghurt geworden en is zo dik als vla. Koel de massa af in de koelkast. Zij kan een week worden bewaard. Een fotocamera is meestentijds de vaste begeleider van degenen die op een mooie zomerdag een wandeling maken door één van de vele parken van ons land. Bloemen en bomen zijn meestentijds de geliefde onderwerpen voor het maken van foto's. Maar soms is er nog veel meer te zien: vormen en structuren. Ze leveren bijna abstract aandoende plaatjes, hoewel ze onderdelen vormen van alledaagse dingen. Bijgaande foto bijvoorbeeld werd op de Floriade gemaakt en laat een stukje van een houten vlonder zien. Door een wat hoger standpunt te kie zen en ervoor te zorgen dat het onder werp over de gehele lengte goed scherp wordt afgebeeld is er een plaat je ontstaan dat een „eigen werkelijk heid" is geworden. Het oospronkelijke onderwerp is een nieuw leven gaan lei den. Ditzelfde zou men ook met brugleu ningen, banken en fontijntjes of andere waterpartijen kunnen doen. Belangrijk is de scherpte van het op namemateriaal. De Kodachromefilm blijkt de scherp ste in zijn soort te zijn. Ook heel belangrijk is de lichtval. We moeten niet bang zijn om tegen- lichtfoto's te maken. Dit soort foto's kunnen we ook in kleur maken. Wat te denken van een silhouet tegen de gekleurde achtergrond van de lucht? Cuvec Frcre Jacques is een smakelijke, Franse rode tafelwijn, die een eenvoudig etentje zal opvijzelen tot een sprankelend festijn. A CA per fles 6 flessen voor />n, ECHTE JONGE GENEVER ere Jacques "■VOL T.1BLE FR.M0 ROUGE extra zacht WfltNIS 7Sc ■jayseslolen bij select groep PINOT Soesterbergsestraat 49 tel. 124 90 Grothestraat 6 tel. 127 50 Het oorsprongsgebied van tulpen ligt in Centraal Azië en wel vanaf de gebie den ten noorden van het Himalaya-gebergte tot de steppen en bergen rondom de Kaspische Zee. Deze „wilde" tulpen, die vaak het eerst werden ontdekt door bekende planten- zoekers als Hoog, Hall, Regel en Stapf worden nu in Nederland gekweekt want ondanks hun oorpspronkelijke vindplaats passen zij zich uitstekend aan bij ons klimaat. Zij worden in tuinen geplant op ver schillende plekken zoals b.v. onder lichte bomen in borders, zoais - tuinen en perken. Ook zijn zij prima geschikt om te planten in bakken voor terras of balcon. Uiteraard zijn zij allen geschikt voor verwildering en zij zullen vele seizoe nen bloeien mits geplant op plaatsen waar de grond niet lang nat blijft na een regenbui. Tulipa batalinii (Centraal Azië: Pa- mir-Alaigebergte, Bukhara) praalt in mei met een bleekgele bloem met brui ne basis aan 10-15 cm. lange stengels. De smalle grijsgroene bladen steken boven de bloem uit en deze soort vormt prachtige grote groepen in de rotstuin. Deze tulipa is schaars en slechts in beperkte hoeveelheden ver krijgbaar. Tulipa clusiana - (Noord Iran, Noord Afghanistan) heeft een witte bloem, waarvan de achterkant van de buiten ste bloembladen karmijnrood en de basis violet is en die in april aan een 30 cm. lange stempel bloeit. Dit decoratieve tuingewas is tevens een aantrekkelijke snijbloem. Tulipa chrysantha - (Noord Afghani stan) heeft een diepgele kleur, met karmozijnrood aan de achterzijde van de buitenste bloembladen, soms met een gele rand, en bloeit in april aan 15 cm. lange stengels. Tulipa eichleri - (Noordwest Iran) heeft een grote klokvormige bloem, die zich in maart als een kelk opent. De stengels zijn 25-30 cm. lang. De scharlakenrode bloem met zwarte geelgerande basis is werkelijk schit terend in combinatie met de grijsach tig blauwe bladen, waarvan de randen gegolfd zijn. Deze stevige en zich sterk uitbreidende plant is ongetwijfeld één van de beste wilde tulpen voor in de tuin. Tulipa fosteriana - (Centraal Azië: Pa- mir Alaigebergte, Samarkandge- bergte) wordt niet alleen geprezen om zijn grote levendig scharlaken bloe men, die in april aan 20-25 cm. lange stengels tot bloei komen, maar ook als de dominante stamvader van de reeks heldergekleurde Fosteriana hy briden, die met hun bloei vanaf begin april een geheel eigen klasse tulpen vormen. Het is tevens de voornaamste stamva der van de enorme Darwin hybriden, met de grootste bloemen van alle tulpen, die bekend zijn zowel om hun prachtige kleuren als hun opvallende lengte. Tulipa greigii - (Centraal Azië: Aral- Kaspische gebied. Syr-Darya, Tien Shaan) met vuurrode bloem, waarvan de basis een zwarte geelomrande vlek vertoont, bloeit in april aan 20-25 cm. lange stengels en heeft brede wasach tig groene bladen met violette, bruine of gele vlekken en strepen. Uit d$z,e botanische tulpjrijq v§le, briden ontstaan die ommenen dóór; te bloemen op stevige stengels. Tulipa kaufmanniana (Centraal Azië: West Tien Shaan), met zijn roomkleu rige witte bloem met diep goudgele basis en zijn buitenste bloembladen met licht karmijnrode achterkant, heeft slechts 15-20 c. lange stengels, maar bloeit reeds in maart vóór de Tulipa fosteriana en Tulipa greigii. Ook deze wilde plant, die door de vorm van zijn bloem bekendheid geniet als de „waterlelie" tulp, heeft een grote groep zeer vroegbloeiende hybriden verwekt, die opvallen door hun subtie le kleurcombinaties en de oorspronke lijke bloemvorm van de wilde plant. De kortstelige hybriden zijn over het algemeen tweekleurig en wanneer zij het product zijn van kruisingen met de Tulipa greigii hebben verschillende tevens de gevlekte bladen van deze stamvader geërfd. Zowel Tulipa kauf manniana als de hybriden zijn geschikt voor verwildering en zijn ideaal in rotstuinen, borders en perken, als ter rasbeplanting, in vensterbakken en als heldergekleurde groepen rond strui ken, bomen, opstapjes, funderingen of tegen muren. Tulipa kolpakowskiana Centraal Azië: Tien Shaan; China) is nog zo'n wilde plant voor verzamelaars. De bloem bloeit in april/mei aan 15-20 cm. lange stengels en is van binnen geel zonder basisvlek, terwijl de bui tenste bloembladen fraaie rode strepen vertonen. De lancetvormige wasachti ge bladen worden 30 cm. lang. De ele gante bloemen komen het best tot hun recht in een zonnige rotstuin. Tulipa iinifolia - (Centraal Azië: Pa- mir-Alaigebergte, Bukhara) vertoont een bloem, die van buiten signaalrood is met groenachtige basis en van bin nen scharlakenrood met grote zwarte en bleker omrande basis. De helmknoppen zijn grijsachtig violet en het gewas bloeit in mei aan 10-15 cm. lange stengels. De smalle grijs groene bladen zijn aan de randen gegolfd en zijn enigszins roodgetint. Tulipa praestans (Centraal Azië: Pa- mir-Alaigebergteis een meerbloemi- ge plant, die in maart steenrode bloe men met rode of zwarte helmdraden voortbrengt aan 15 cm. lange stengels. De wilde plant en verschillende ge kweekte variëteiten, zoals de vermil joen-oranje Fusilier en de oranjerode Van Tubergen's Variety floreren over al in de tuin en breiden zich snel uit. Tulipa tarda - (Syn. dasystemon) (Centraal Azië: Tien Shaanis nog zo'n meerbloemig prachtexemplaar, is slechts 15 cm. lang en heeft witte bloemen met een lichtgele basis, van buiten bruinachtig violet. De plant bloeit in mei met een stereffect; de helderglanzende groene bladen liggen plat op de grond en vormen een ro- set. Deze wilde plant is een „must" voor de rotstuin, waar hij zich snel uitbreidt en dikke pollen vormt. Tulipa turkestanica - (Centraal Azië: Pamir-Alaigebergte, Tien Shaan; Chi na: Dzjoengarijeeveneens meer bloemig maar slechts 15-20 cm. lang. bloeit in maart/april met witte bloem, waarvan de buitenste bloembladen aan de buitenkant grijsachtig violet zijn, met oranjegele basis, terwijl de zwar te helmknoppen het effect nog vergro ten. Deze wilde plant breidt zich snel uit en wordt vooral gewaardeerd in rotstuinen en tussen het terrasplavei sel. Tulipa urumiensis (Noordwest Iran), egnmeerbloemige ,wilde plant,die zéér geliefd is bij-verzamelaars, heeft heldergele bloemen, waarvan de bui tenste segmenten aan de achterzijde veel olijfgroen en rood vertonen en die opvallend gele helmknoppen bezit. Deze plant, met 7 cm. lange stengels en een op de grond liggende roset van brede bladen, bloeit in april, waar bij de bloemen zich als kleine water lelies openen. Op in het oogvallende plaatsen is deze plant een fraaie blik vanger. Een tuinier die niet over minstens enkele van deze wilde grillige Azia ten beschikt, weet niet wat voor kleu- renfestijn hij mist. H 12 Horizontaal: l. slot; 4. weerspannig; 10. paardje; 13. onvriendelijk; 15. Javaanse adellijke titel; 16. vrucht; 17. puntjes op letter; 19. onbep. voornaam woord; 20. bordspel; 21 Japanse danseres; 23. Eqyptische god; 26. voertuig; 28. sportploeg; 30. rustend (afk.32. fooi; 35. zangnoot; 36. geheimschrift; 38. riv. in Frankrijk; 39. Griekse godin; 41. tijdperk; 42. pl. in Brazilië; 43. dochter van Cadmus; 44. geestelijke; 45. Romeinse keizer; 47. kiezelzand; 49. twee naast elkaar uitgekomen nummers (bij kansspel); 50. telwoord; 51. rechte lijn door het centrum van een meetkundige figuur; 54. oude maat; 55. Duitse keizer; 56. overal; 58. niet spontaan; 60. handelend optreden62. vrouwenverblijf; 63. snelle loop; 65. voetpunt; 67. plotselinge razenij; 68. stopplaats; 70. stevige stof; 71. eetgerei; 72. edelsteen; 73. vistuig. Verticaal: 1. loot; 2. pl. in Drente; 3. Ned. politicus; 5. vcertuig; 6. schaapkameel; 7. gedicht; 8. Amerikaanse echtscheidingsplaats; 9. voorzetsel; 10. tapijtstof; 11. rivier in Duitsland; 12. spoedig; 14. pl. in Drente; 16. wapenschouw; 18. zoon van Jakob; 20. deel van de voet; 22. reliek; 24. grof puin; 25. kunstbeschermer; 27. sportartikel; 29. aangenomen dat; 31. vrucht; 33. windrichting; 34. vogel; 35. kantlijn; 37. insekt; 40. teken van de dierenriem; 46. grenslijn; 48. Europeaan; 49. windjak; 52. post op begroting; 53. wartaal spreken; 55. wild rund; 57. pl. opSumatra; 58. tennisterm; 59. varkensvoer; 60. tegen; 61. Griekse godin; 62. vleeswaar; 64. telwoord; 66. kikkereitjes; 68. uitroep; 69. water in Friesland. OPLOSSINGEN Horizontaal: l. end; 4. balorig; 10. ked; 13. nors; 15. Raden; 16. peer; 17. trema; 19. men; 20. halma; 21. geisha; 23. Osiris; 26. slee; 28. team; 30. em.; 32. drinkgeld; 35. re; 36. code; 38. Loire; 39. Eris; 41. era; 42. Rio; 43. Ino; 44. abt; 45. Nero; 47. gries; 49. ambe; 50. al; 51. middellijn; 54. el; 55. Otto; 56. alom; 58. geremd; 60. ageren; 62. harem; 63. ren; 65. nadir; 67. amok; 68. halte; 70. kaki; 71. mes; 72. saffier; 73. net. Verticaal: 1. ent; 2. norg; 3. Drees; 5. ar; 6. lama; 7. ode; 8. Reno; 9. in; 10. kelim; 11. Eems; 12. dra; 14. Smilde; 16. parade; 18. Aser; 20. hiel; 22. heiligdom; 24. steenslag; 25. Mecenas; 27. ski; 29. gesteld; 31. morel; 33. noord; 34. griel; 35. ribbe; 37. dar; 40. Ram; 46. omtrek; 48. Ier; 49. amorak; 52. item; 53. ijlen; 55. oeros; 57. Medan; 58. game; 59. draf; 60. anti; 61. Nike; 62. ham; 64. elf; 66. rit; 68. ha; 69. Ee.

Soester Courant | 1982 | | pagina 15