Wat is astma? Wat is jicht? Nieuwe trimapparaten om thuis te bouwen aan betere conditie Influenza: de „griep"die je vóór moet zijn Applicator drukt puistjes de kop in Ultraviolet in een kwaad daglicht N< M< Paar minuten training per dag doet wonderen 16 Soester Courant van woensdag 10 november 1982 In de longen zitten fijne kanaaltjes. Bij een aanval van astma trekken deze ka naaltjes plotseling samen. Ademhalen gaat dan Ineens heel moeilijk. Vooral uitademen: men heeft het benauwd en de borst piept. Soms duurt een aanval een paar minuten, soms ook wel enkele uren. Tussen de aanvallen door heeft men geen last. Veelal wordt astma, vooral bij kinderen, veroor zaakt door overgevoeligheid. Bijvoorbeeld door stuifmeel, haar of veren van huisdieren, iets in het voed sel of gewoon huisstof. Maar vaak en vooral bij volwassenen, is er over de oorzaak weinig te zeggen. Spanningen schijnen ook een aanval te kunnen uit lokken of verergeren. Maar het gaat te ver pm spanningen aan te wijzen als de enige oorzaak. Bovendien hebben veel mensen er met koud en winderig weer vaak meer last van. Is het een ernstige ziekte? Een astma-aanval is een nare bele venis. Zowel voor de patiënt als voor de omstanders. Korte aanvallen zijn ech ter goed te verhelpen met genees middelen. De aanvallen die lang duren zijn van ernstiger aard. Zo'n aanval kan zo uitputtend zijn dat de patiënt naar het ziekenhuis moet. Als zulke aanvallen heel vaak voorkomen, kun nen de longen worden beschadigd. Maar gelukkig zijn er geneesmiddelen die de aanvallen onderdrukken of voorkomen. Vaak verdwijnt astma met ouder worden, zeker als overge voeligheid de oorzaak. Wat is er aan te doen? Er zijn twee soorten geneesmiddelen, voor korte en hardnekkige aanvallen. De eerste soort wordt toegepast als zo'n lichte aanval optreedt of dreigt op te treden. De tweede soort, voor de hardnekkige aanvallen, voorkomt deze aanvallen. Deze middelen moeten elke dag worden ingenomen. Het zijn tabletten, zetpillen, dranken en midde len om in te ademen (inhalers). Die laatste werken snel en precies op de plaats waar deze moeten werken. Voor al die middelen geldt dat men er beslist nooit meer van mag gebruiken dan de dokter heeft voorgeschreven. Let dus goed op de dosering. Teveel kan ge vaarlijk zijn: gevaarlijker zelfs dan de aanval zelf. Kinderen mogen deze geneesmiddelen dan ook alleen innemen onder toezicht. Wat is er verder van belang Astma-patiënten moeten hun medi cijnen altijd bij zich hebben evenals het telefoonnummer van de dokter. Want wanneer ondanks de medicijnen toch een aanval komt, is het zaak de dokter te waarschuwen. Kan men gewoon alles doen? Als men een beetje voorzichtig is, kan men net zo van het leven genieten als een ander. Voorzichtig zijn met koud en winderig weer. En ook met andere situaties waarvan men uit er varing weet dat ze last bezorgen (aller gie voor huisdieren bijvoorbeeld). Ro ken en spanningen moeten vermeden worden. Gaat hoest en verkoudheid niet over, ga dan naar de huisarts. Voorkom griep door een griepprik. Lichaamsbeweging is goed, maar overdrijf het niet. Zwemmen (bij voor keur in de buitenlucht) maakt de ademhalingsspieren sterk en die heeft men bij een aanval hard nodig. Maar pas op voor kou vatten en overver moeidheid. En verder? Op zichzelf is astma geen ernstige ziekte. Niemand hoeft zich als een invalide te voelen, hoewel een aanval een angstig iets is. Wie 't heeft of gehad heeft, kan zo bang worden dat hij of zij niets meer durft te ondernemen. Daar is geen enkele reden toe. Als men maar de nodige oplettendheid en voorzichtig heid in acht neemt, kan men vrijwel alles doen. Een advies voor ouders die kinderen hebben met astma: probeer er op te letten dat de geneesmiddelen goed worden gebruikt en houdt bij een aanval uw hoofd koel. Waarschuw zonodig de dokter. Hoedt u voor overbezorgdheid, want dat geeft uw kind alleen maar extra spanningen. Maar probeer wel zo goed mogelijk te voorkomen dat uw kind een aanval van astma krijgt. Want voorkomen is ook hier beter dan genezen Andere ziektes Tegenwoordig beschikt uw huisarts over schriftelijke voorlichtingsmate riaal over een heleboel andere ziekte beelden. Het zijn de patiënteninfo's van Artsenservice. U kunt er gerust naar vragen. Ze zijn er voor. En ze verduidelijken U precies wat U man keert. Jicht is een aandoening van een ge wricht. Deze wordt gekenmerkt door een ontsteking. Het komt in aanvallen, vaak in het midden van de nacht. Men voelt het niet aankomen. Plotse ling doet zo'n gewricht erg pijn. Vaak treedt deze pijn op tussen de grote teen en de voet, maar ook andere gewrichten kunnen worden getroffen. Die plaats zwelt plotseling op en wordt rood. De aanval duurt ongeveer een week. Daarna verdwijnt de pijn en de zwelling. Dat betekent niet dat de jicht over is. Er kan een nieuwe aan val komen. In hetzelfde gewricht of op een andere plaats. Wat is er aan de hand? Het luistert in een gewricht heel nauw. Twee stukjes bot passen precies in elkaar. Door de spieren te gebruiken, kunnen we die stukjes bot ten opzich te van elkaar bewegen. En we gebrui ken die gewrichten heel vaak. Let maar eens op, hoe vaak er iets be weegt. Sommige van die gewrichten worden extra belast. Denk maar eens aan uw voet. Als u loopt, moet hij bij elke stap op zijn eentje bijna het hele gewicht van uw lichaam dragen. Logisch dat we het gauw voelen als er iets mis is met zo'n zwaar belast gewricht. Wat is de oorzaak? Jicht ontstaat doordat er in het ge wricht teveel van een bepaalde stof is terecht gekomen die er niet hoort. Die stof moet eruit. Dat gaat gepaard met een ontstekings verschijnsel. En dat geeft zwelling en doet pijn. Om welke stof gaat het? De stof die de problemen geeft heet urinezuur. Het is een afbraakprodukt. Net als alle andere stoffen wordt ook urinezuur door het bloed getranspor teerd. Omdat het lichaam er verder niets mee kan doen, wordt het in de nieren weer uit het bloed gehaald en met de urine uitgescheiden. Tenmins te, als het goed is. In het geval van jicht blijft er teveel urinezuur in het bloed achter. Op een gegeven moment zit er zoveel urinezuur in het bloed, dat zich naaldvormige kristalletjes gaan vormen. Ze zien er uit als sui kerkorreltjes. Deze kristalletjes zetten zich vast op de gewrichten. Heeft jicht iets met reuma te maken? Jicht is iets anders dan reuma. Bij reuma is het kraakbeen van het ge wricht aangetast door een andere oor zaak. Maar het belangrijkste verschil is dat jicht met behulp van geneesmid delen volledig te genezen is. De be schadiging van de gewrichten is niet blijvend. Wat is er aan te doen? De boosdoener heet dus urinezuur en komt onder andere uit het voedsel. Het zit veel in vlees, vooral in zgn. orgaan vlees (niertjes en lever bijvoorbeeld), zult begrijpen dat als u jicht heeft, u enkele voorschriften zult krijgen over wat u wel en niet mag eten. Ook krijgt u richtlijnen over wat u wel en niet mag drinken. Het probleem komt iets anders te liggen als er genees middelen in het spel zijn die zelf de oorzaak van een verhoogd urinezuur- gehalte zijn. Dan is het de zaak van de dokter om eventueel een ander ge neesmiddel voor te schrijven. En verder? Er zijn twee soorten geneesmiddelen waarmee jicht verholpen kan worden. De eerste soort onderdrukt de ontste king. Daardoor verdwijnen pijn en zwelling. De tweede zorgt dat er niet zoveel urinezuur wordt gemaakt, of dat het urinezuur beter wordt verwij derd. In het begin van de behandeling kun nen de klachten wat toenemen, maar dat duurt niet lang. Daarna zal men minder last hebben. En dat blijft zo. Wat kan men zelf doen? Men moet zich zo nauwkeurig moge lijk aan de richtlijnen van de dokter houden. Dus ook de medicijnen inne men als men geen last van jicht heeft. Is er een dieet verstrekt, dan moet dat precies gevolgd worden. Meestal is het zo dat het dieet er op gericht is dat er zo weinig mogelijk produk- ten worden gegeten waaruit het li chaam urinezuur maakt. Het kan ook zijn dat men te zwaar is en dat men met behulp van het dieet zal moeten afslanken. Door overgewicht kan men eerder klachten krijgen. Wat het drin ken betreft en dan vooral de alco holische dranken: bier mag, maar wijn, sherry en sterke dranken beslist niet. Veel drinken van niet-alcoholi- sche dranken, dus vooral water en thee, is goed. Dat geeft de nieren de kans om het teveel aan urinezuur uit het bloed te halen. Is jicht erfelijk? Het is inderdaad zo dat in bepaalde families jicht wat vaker voorkomt dan in andere. Het is beslist een zeld zaamheid dat jicht erfelijk is. Andere ziektes Tegenwoordig beschikt uw huisarts over schriftelijke voorlichtingsma teriaal voor een heleboel andere ziek tes. Het zijn patiënteninfo's van Art senservice. U kunt er gerust naar vra gen. Ze zijn er voor. En ze verdui delijken u precies wat u mankeert. Als je zo tussen de 12 en 18 jaar bent, zijn er dagen waarop je liever niet in de spiegel zou kijken. Het zijn do momenten waarop je anders zo prima hoofd wordt ontsierd door van die afgrijselijke puistjes. Acné noemen we dat. Een onschuldig woord voor een akelige kwaal, die nog erfelijk lijkt te zijn óók. Niet iedere puber heeft er even veel last van, maar als je vader of moeder vroeger veel last van puistjes had, dan kun je er donder op zeggen dat jij er ook aan moet geloven. zelden bij dat ene puistje blijft. Gelukkig heeft de wetenschap in de tussentijd niet stilgestaan. Moesten pa en ma hun lot in gelaten heid dragen, vandaag kun je met goede verzorgings-preparaten wèl iets aan die puistjes doen. Er is nu zelfs een handig deppertje (applicator) op de markt, met een vloeistof die opkomende puistjes met bekwame spoed de kop indrukt. Deze Normaderm-applicator is voor 13,98 te koop bij de apotheek. De talgklieren produceren talg om de huid te beschermen en soepel te hou den. In de puberteit kan die produktie ontregeld raken. Er wordt dan teveel talg aangevoerd, die de huid vet maakt de poriën verstopt en de zoge naamde „meeëters" ofwel zwarte puntjes veroorzaakt. Raakt zo'n verstopte porie ontstoken, dan ontstaat er een puistje, en iedere puber kan er van meepraten, dat het Een goede huidverzorging - door jon gens net zo goed als door meisjes - is een eerste vereiste, om het ver schijnsel puistjes tot een minimum te beperken. Normaderm maakt dat mogelijk met een speciale zeep, een lotion en een crème. Om vooral opkomende puistjes gericht te lijf te gaan is nu de Normaderm Applicator gemaakt. De vloeistof be vat een stof die het puistje uitdroogt (thiolaandiol), voorts een desinfecte rend middel (trimethyl-alkyl-ammo- niumbromide) en salicylzuur, dat de talgproduktie ter plaatse vermindert. De applicator is gemakkelijk mee te nemen in tas of borstzak. Zodra het puistje zich aankondigt - meestal als een vurig vlekje - moet een aantal malen per dag met de vloeistof worden gedept. Na twee of drie dagen is het opkomend puistje verdwenen. CJrn thuis te kunnen wedtén 'aars «én betere ktfwarraeond*» Wsoduceoa Black'Decker twee lichtgewicht trimtoesfejiten: de toertnmnw». v<»« '.dé ^ritwikkeiing van de belangrijkste spiergroepen en de iraptrimmer'dJê v£*W oê i^eenspieren, de ademhaling en de De adviesprijs voor de inkkrnbare Ihuistrimwers is 'esotïriiêvéfók f 243.- ervt229rs Steeds meer mensen zijn zich ervan bewust dat zij iets aan hun conditie moeten doen. Sommigen worden lid van een sportvereniging. Anderen gaan trimmen en nog weer anderen doen oefeningen thuis. Voor iedereen die wil bouwen aan een betere lichaamsconditie en een beter figuur, introduceert Black Decker twee thuistrimmers: een toeitrimmer en een traptrimmer. Een paar minuten training per dag is a! genoeg om fitter, levenslustiger en slanker te worden. Wij hebber» tegenwoordig meer vrije tijd om aan onze gezondheid te werken. Velen doen datgin clubverband en zijn lid van een sportvereniging. Maar zeker niet iedereen. Er zijn ook veel mensen die in verband met de vaste tijden, de vaak hoge contributies en de speciale kleding opzien tegen een lid maatschap. Bovendien moeten zij soms door weer en wind van huis naar een lokaal of terrein om te sporten. Ook dat houdt heel wat mensen weg. Voor iedereen die thuis wil werken aan een betere lichaamsconditie en een beter figuur komt Black Decker nu met twee trimtoestellende roeitrim- mer en de traptrimmer. De trimappa raten zijn uitgevoerd met een veilig en robuust weerstandsysteem (gepaten teerd), waardoor niet alleen het tempo maar ook de belasting kan worden opgevoerd. Bovendien kan met een ingebouwde teller de score worden bij gehouden. Het zijn ideale toestellen om snel uw conditie op peil te brengen of te houden, eventueel als aanvulling op de normale sporttraining. Ze zijn door en door getest, doordacht, licht in ge wicht, solide en aangenaam geprijsd. Opgevouwen nemen ze praktisch geen plaats in. De roeitrimmer U hoeft niet echt het water op om de belangrijkste spiergroepen in uw li chaam te ontwikkelen. De roeitrimmer traint de spieren van voeten, kuiten, bovenbenen, rug, buik, schouders en armen. De weerstand van de roeitrim mer (adviesprijs 249,-) kan worden ingesteld op vier verschillende stan den, al naar gelang u er harder of minder „hard. aan wilt trekken". Het is een prima toestel, zowel voor het opvoeren of behouden van de algehele conditie als voor extra training bij roeien, ruitersport, hockey, tennis, voetbal, skiën, langlauf, schaatsen, wielrennen, boksen en judo. De traptrimmer Met de traptrimmer traint u vooral de beenspieren, maar ook de buikspieren en de spieren van knieën, heupen en enkels. Tegelijkertijd stimuleert u de ademhaling en de bloedsomloop. Ver lengt u de banden waaraan de trap treden zijn bevestigd, dan komt u tot een snellere oefening met kortere trapbewegingen. Ingekorte banden - resulterend in grotere trapbewegingen - vereisen een meer geconcentreerde actie, gericht op kracht en uithoudings vermogen. De traptrimmer (advies prijs 229,-) kunt u gebruiken voor algehele conditietraining maar ook voor extra training bij sporten als voet bal, volleybal, atletiek, hoog- en ver springen, kunstschaatsen, langlaufen en bergsport. Verder bent u met de traptrimmer van Black Decker beter af wanneer u bij slecht weer toch wilt ..joggen". U vindt altijd wel ergens een plek tussen kast en bed om uw thuistrim- mer te plaatsen. Wat let u om in eigen huis een betere lichaamsconditie op te bouwen en te werken aan een beter figuur. TL-verlichting wordt steeds meer ge bruikt. Tot nu toe werden TL-buizen ais goede en vrij goedkope lichtbron nen gezien. Maar kort geleden maak ten Australische onderzoekers bekend dat er naar hun mening een verband bestaat tussen blootstelling aan TL- licht en het krijgen van melanoom. Het melanoom is de beruchtste vorm van huidkanker. Het groeit snel en zaait zich snel uit. Vooral bij melanoom is het belang rijk in welk stadium het gezwel wordt ontdekt. Is het gezwel nog beperkt tot de opperhuid dan is het genezings percentage 80 tot 90. Een melanoom wordt chirurgisch verwijderd door ruime uitsnijding. Tussen verschillende landen bestaan grote verschillen in het vóórkomen var» melanoom. In de VS en Australië lijden veel meer mensen aan deze ziekte dan in veel andere landen. In Boston en Sydney staan zelfs speciale klinieken voor melanoompatiënten. In Nederland komt de ziekte niet zo veel voor. Maar het aantal patiënten groeit. Navraag bij de afdeling Der matologie van het Academisch Zie kenhuis Leiden leert dat in een stad ais Leiden de laatste 10 tot 15 jaar een duidelijke toename valt te konsta teren van het aantal melanoom-patiën- ten. UV en kanker Het vóórkomen van melanoom lijkt onder meer te maken te hebben met de belichting van de huid.^In de VS acht men zonlicht belangrijk maar legt men ook een verband met het gebruik van zonnebanken en solaria. En nu nemen bovengenoemde onder zoekers aan dat TL-verlichting het ont staan van melanoom zou kunnen be vorderen. Wat heeft het zonlicht ge meen met het licht van zonnebanken, solaria en TL-buizen? Dat is ultravio let licht (UV). UV wordt ervan ver dacht kankerverwekkend te zijn. Nu hangt dat af van de golflengte van het UV. Over het algemeen lijkt UV schadelijker, naarmate de golflengte korter is. In de praktijk heeft van zonlicht het UV-B (kortgolvig) de sterkste kankerverwekkende ver werking. Solaria produceren voorna melijk UV-B en zijn daarom óók ver dacht. Zonnebanken stralen met na me het langgolvige UV-A uit en lij ken daardoor minder gevaar voor de gezondheid op te leveren. In TL-licht komt UV-B voor, maar in veel gerin gere mate dan in zonlicht. TL-licht bevat wel veel UV-A. Hoe zit het nu met het verband tus sen TL-verlichting en melanoom? De eerder genoemde onderzoekers gin gen bij een groot aantal Australische vrouwen na in welke mate deze tijdens hun werk aan TL-licht blootgesteld waren geweest. Deze gegevens verge leken ze met de blootstelling van een kontrolegroep van vrouwen die geen melanoom hadden. Zo berekenden de wetenschappers hoeveel groter de kans op melanoom wordt als je bloot gesteld wordt aan TL-licht. Wat waren de resultaten van het oi,. derUk? In het algemeen was het sikTop melanoom groter naarmate vrouwen langer aan TL-hcht blootge. steld waren geweest tijdens kantoor, werk of ander werk binnenshuis. Voor de vrouwen die wel eens buitenshuis hadden gewerkt (en binnenshuis niet aan TL-licht blootgesteld waren ge. wpest) gold eveneens een verhoogd rj. siko" dit was vergelijkbaar met dat van 'vrouwen die minder dan io jaar aan TL-licht waren blootgesteld tij. dens hun werk. Het lijkt duidelijk: zonlicht en TL licht hebben iets te maken met mela. noom. Dit klinkt aannemelijk gezien het feit dat zowel zonlicht als TL licht het „gevaarlijke" UV bevatten. Zoals al gezegd bevat zonlicht meer van het schadelijke kortgolvige UV-B dan TL-licht. Daarom is het vreemd dat de Aus- tralische onderzoekers menen dat TL licht het risiko op melanoom sterker verhoogt dan zonlicht. Hoe valt dit te verklaren? Men stelt dat misschien ook het langgolvige UV. f A kankerverwekkend is. Hiervoor zijn f inderdaad enige aanwijzingen gevon-1 den. Verder wijst men op een ander 1 verschil tussen de straling van de zon en die van TL-buizen: TL-licht bevat veel intensiteitspieken bij bepaalde' golflengten in het kortgolvige UV-B' gebied, in tegenstelling tot zonlicht. Nader onderzoek nodig Een andere konklusie uit het onder zoek was dat mensen die in het ver leden veel aan zonlicht blootgesteld waren geweest minder kans liepen op melanoom. Hoe valt dit te verklaren? De onderzoekers veronderstellen het volgende. Regelmatige blootstelling van de huid aan de zon veroorzaakt bruin worden en verdikking van de l huid. Dit laatste zou de huid bescher men tegen de kankerverwekkende werking van het zonlicht. De gegevens i wijzen erop dat TL-licht een veel gerin- 1 gere of zelfs helemaal geen bescher- ming tot gevolg heeft. TL-licht zou dan ondanks het geringe gehalte aan het j kortgolvige UV-B de huid kwetsbaar der laten voor het schadelijke UV. Tot nu toe zijn alleen vrouwen de re vue gepasseerd. Hoe is het gesteld met de andere sexe? De resultaten van het aangehaalde on derzoek geven aan dat mannen bij blootstelling aan TL-licht nog meer ri siko lopen dan vrouwen. In Nederland zijn onder de melanoompatiënten echter meer vrouwen dan mannen. En er zijn nog meer tegenstrijdigheden: uit het onderzoek lijkt men te kunnen opmaken dat TL-verlichting in huis géén invloed heeft op het vóórkomen van melanoom. Al met al zijn nog veel gegevens on verklaard. Er is nog heel wat te onder zoeken. Een voorzichtige konklusie kan in ieder geval zijn dat blootstel ling aan TL-licht één van de faktoren kan zijn bij het vóórkomen van mela noom. Influenza Is de laatste grote infektieziekte die nog niet onder kontrole is ge bracht en nog steeds grote epidemieën teweegbrengt. Pest en pokken zijn „overwonnen". Hoe komt het dan, dat het zo moeilijk is om ook influenza definitief uit te bannen Het virus dat dikwijls een andere jas aantrekt Het influenza virus is een ziektever wekker waartegen nog geen genees middelen bestaan. Het heeft „kame leonachtige eigenschappen. In tegen stelling tot andere virussen, zoals het rode hond- en mazelenvirus verandert het influenzavirus vaak van eigen schappen, soms weinig, maar soms zo sterk, dat van een nieuw type moet worden gesproken. Nu bouwt het lichaam bij een infektie alleen maar voldoende weerstand op tegen het type virus, waarmee men wordt besmet. Blijvende bescherming tegen „het" influenzavirus bestaat dan ook niet, om de eenvoudige reden dat ons afweersysteem het virus niet meer „herkent", wanneer het weer eens in een nieuwe gedaante opduikt. Het eni ge dat we kunnen doen is: „op de uit kijk staan". Zo gauw er ergens in de wereld een influenzavirus (een „nieu we stam") de kop opsteekt, wordt dit door één van de vele peilstations ir» de wereld ijlings doorgegeven aan de Wereldgezondheidsorganisatie WHO in Genève, die op haar beurt het be richt doorgeeft aan de laboratoria waar de vaccins worden gemaakt. Te gen de tijd dat het nieuwe virus arri veert, kan een groot deel van de bevol king dan al ingeënt zijn. Verspreiding van de infektie Gezien door een elektronenmikroskoop is het influenzavirus bolrond en voor zien van uitsteeksels. Het heeft het vooral voorzien op de luchtwegen. Een hoestende influenzapatiënt ver spreidt talloze, zeer kleine druppeltjes, die in de ruimte worden verspreid. Vooral op plaatsen waar mensen dicht opeen leven, zoals scholen, kazernes, kantoren en openbare gebouwen grijpt de besmetting dan ook zeer snel om zich heen. Vooral als het virus zich sterk onderscheidt van de influenzavi- russen, die de voorafgaande jaren de ronde deden, is het risico van een epi demie groot. Influenza is niet zo maar een „griepje" Er zijn veel virussen die het op onze luchtwegen voorzien hebben. Ze kun nen allerlei narigheid veroorzaken: „griepjes", verkoudheden, natte neu zen en droge hoestbuien, maar dat alles is maar kinderspel vergeleken met de ziekteverschijnselen en kom- plikaties die door influenzavirussen kunnen worden aangericht. Die influ enza - de echte griep - haalt de kran tekoppen en de T.V.-journaals, want de maatschappelijke en economische gevolgen zijn vaak aanzienlijk. Het begint in de luchtwegen Als iemand geïnfekteerd wordt door een influenzavirus, duurt het 24 tot 48 uur voor hij het echt te pakken heeft. Influenza begint altijd in de luchtwegen. Het virus vernietigt de trilhaarcellen, die de binnenbekle- ding en daarmee de bescherming van de luchtpijp en de bronchiën vormen. Deze trilhaarcellen zwiepen ongerech- Het schouwen van de bebroede kippe-eieren. moet de patiënt „uitzieken", want het geneesmiddel dat het influenza virus zelf aanpakt, moet nog worden uitgevonden. Van belang is, dat de patiënt veel drinkt: vruchtensap, thee. spuitwater. De vele huismiddeltjes, die tot de me dische folklore behoren halen niets uit. Geen van de bestaande middelen kan de ziekteduur werkelijk bekorten. Ook antibiotica hebben geen waarde bij een virusinfektie. Die zijn pas nut tig, als bacteriën zich in de strijd mengen. Inenting tegen influenza: voorkómen is beter dan genezen De enige mogelijkheid om iemand te gen influenza te beschermen is: tijdig vaccineren. Op die manier wordt het virus „met zijn eigen wapens" be streden. Door kontakt met het gedode virus in het vaccin, krijgt het lichaam de kans om op grote schaal afweerstof- fen tegen dat virus te vormen. Tegen de tijd dat het virus arriveert, is men dan voldoende gewapend om de aan val te weerstaan. Eerste voorwaarde voor een goed resultaat is natuurlijk, dat de entstof hetzelfde virus bevat, dat in dat jaar de ziekte veroorzaakt. De samenstelling van de vaccins wordt dan ook jaarlijks bepaald in nauwe samenwerking met de Wereldgezond heidsorganisatie en op grond van de gegevens over nieuwe virusstam- men die uit de hele wereld naar Ge nève worden doorgeseind. Een andere voorwaarde is, dat de injektie tijdig plaats vindt. Ons li- tigheden en slijm naar buiten en hou den zo de Luchtwegen schoon. Als ze door een influenza-infektie wor den beschadigd of vernietigd valt hun beschermende funktie weg en vanaf dit moment is de patiënt zeer vatbaar voor komplikaties. Komplikaties betekenen: gevaar Een influenza zonder komplikaties duurt meestal niet zo lang. De meeste symptomen verdwijnen na 7 tot 10 da gen en de koorts daalt meestal eerder, al na enkele dagen. Wat overblijft, is een gevoel van slap te. Vaak duurt het na het beter wor den nog wel een week voor de pa tiënt er weer echt bovenop is. Anders is het met de patiënt, die een komplikatie krijgt. Een belangrijke en soms dodelijke verlopende komplikatie is longont steking. Het virus kan doordringen in het longweefsel en daar een primaire influenzapneumonie (dit is een long ontsteking veroorzaakt door een virus) teweegbrengen. Ook bacteriën krijgen hun kans als het virus eenmaal grote weefseloppervlakten in de long en/of bronchiën heeft beschadigd. Er kan dan een gekombineerde influenza-vi- rus- èn bacteriële longontsteking ont staan. Of een sekundaire bacteriële longontsteking. In het laatste geval is de boosdoener vaak een stafylokok, de bacterie die vooral bekend is door de steenpuisten die hij veroorzaakt) en die met antibiotica erg moeilijk is te bestrijden. Komplikaties komen het meest voor bij patiënten met afwijkingen aan de luchtwegen, de longen en het hart of met andere chronische aandoenin gen zoals suikerziekte of nieraandoe ningen. Ook bejaarden moeten het vaak ontgelden. Trouwens, iedereen die om een of an dere reden een verminderde weer stand heeft wordt in hoge mate be dreigd door de gevreesde longkompli- katies als hij eenmaal Influenza heeft. Statistieken spreken in dit opzicht kla re taal. De meeste slachtoffers vallen bij de z.g. bedreigde groepen. Dat werd al duidelijk ten tijde van de „Spaanse griep" in 1918, toen verre weg de meeste van de ruim twintig miljoen slachtoffers in de wereld stierven ten gevolge van longkompli- katies. Ook toen vielen de meeste do den onder de wat oudere bevolkings groepen en de patiënten die een chro nische kwaal hadden. Ook nu nog zijn de longontstekingen bij influenza vaak moeilijk te behandelen. Het is zaak er gauw bij te zijn. Zo'n longontsteking kan zó snel ver lopen. dat medische hulp te laat kan komen. Genezing: het lichaam moet het zelf doen Als iemand eenmaal influenza heeft, is het enige wat een arts kan doen:' symptomen bestrijden. Een siroopje tegen de droge hoest, een koortswe- rend middel, een pijnstiller tegen de hoofdpijn en de spierpijnen. Verder chaam moet ruim de kans krijgen om zich op de aanval voor te bereiden. De maand november leent zich het beste voor een anti-influenza vaccina tie. Bekijk het samen met uw huisarts Wie komt er nu voor een „griepprik" in aanmerking? Dat zijn duidelijk de kategorieën, die al chronische aandoeningen hebben. Mensen met hart-, long- en nieraandoe ningen, suikerziekte of mensen met funktiestoornissen van de luchtwe gen, zoals astma en bronchitis en mensen met een verminderde weer stand. En in het algemeen mensen boven de vijftig. Want de ervaring heeft geleerd dat meer dan 80 procent van de geval len waarin influenza een ernstige soms dodelijke afloop heeft, juist in deze kategorie moet worden gezocht. Ook als u het zich in verband met uw werk niet kunt permitteren om zomaar een week of tien dagen uitge schakeld te worden, is een griepprik waardevol. Zo'n injektie beschermt u zeker niet tegen allerlei kleine „griep jes en „verkoudheden" maar wel tegen het grillige influenzavirus, dat ook in onze tijd nog veel slachtof fers kan eisen. Het beste is, samen met uw dok- te bekijken of een vaccinatie voor u nuttig of zelfs noodzakelijk is. V1' I J»-. In de r bij de pagina veel ai en het noemd langer Bij de ting 19 een m< werd zaam Meerj moete meerj langzE gens doend de bej tersta begro drong aanga er toe keer de Tv De Lang: verva ook s frastr van h druk een g doet zit. Verk< fietsv energ besla zienii zijn c wijls onde» de e: zienii voorj fietsr in st bruili verk< bedoi reike open: heids kilon er v Het enten van virushoudend materiaal in bevruchte, voorbebroede eieren.

Soester Courant | 1982 | | pagina 16