College-meerderheid doet aangepast bezuinigingsvoorstel Soest stuurt scherpe brief naar Den Haag 7 Zo gezien.. nn l?9 odomo 10? De Eekhoorn huizenkrant ^Hair*fashion Wilgenknotseizoen geopend Woensdag 10 november 1982 61 e jaargang no. 11 Hoofdredacteur. H. E. J. SMIT Tekort blijft nog ongeveer even groot: f 653.1^00, Over politiebureau: „Geen goed geld meer naar kwaad geld!" Nic van Dam kompleet irt lederwaren SAMSONITE pluskollektie '82/'83 NIEUW Ca. 20% onder adviesprijs inm li yilni Rasta breiwerk carbonade ZUURKOOL ROOKWORST PINDA'S Katenspek Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen S OESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest - Tel. 14152 Postgiro 126156 Gecontroleerde oplage 8.350 Abonnement per halfjaar /12.— Buiten Soest per halfjaar 24.— Verschijnt iedere woensdag De meerderheid van het College van Burgemeester en Wethouders van Soest heeft een nieuw, aangepast voorstel uitgewerkt voor de bezuinigingen die het gat in de begroting 1983 moeten gaan dichten. Voor een groot deel behelst het voor stel weliswaar dezelfde "aanzetten" die het College de gemeenteraad reeds voor de informele vergadering van 28 oktober j.1. heeft gepresenteerd, maar voor een niet onaanzienlijk ander deel is rekening gehouden met de opmerkingen die tij dens die vergadering zijn gemaakt. Ook de diverse reacties van de zijde van de "bedreigde" instellingen zijn meegewogen. Het "aangepaste" voorstel mag overigens de kwalificatie "definitief" nog niet hebben, omdat voor wijzigin gen als gevolg van de hoorzitting op 17 november a.s. (waarde "instellingen" nog hun reacties zullen laten horen) nog wezenlijke ruimte moeten blijven. "De hoorzitting is niet zinloos", merk te de burgemeester bij de prestatie van het voorstel aan de pers desgevraagd op. "De reacties worden uiteraard meegenomen in de behandeling tijdens de raadsvergadering van 25 november, waarop de definitieve besluiten in goed samenspel tussen College en raad ge nomen moeten worden." Wél zal het voorstel in de huidige vorm tijdens die raadsvergadering uitgangpunt van het beraad moeten zijn. Financieel gezien wijkt het nieuwe voorstel overigens maar weinig af van de eerste aanzetten. Ook nu blijft een door het College nog niet "ingevuld" tekort van ruim 600.000,- bestaan. De wijzigingen zijn dan ook "per saldo" niet opvallend, althans niet in geld uit gedrukt. Keuze Wél opvallend is de gewijzigde keuze die het College heeft gedaan. Ten op zichte van eerste aanzetten vertoont het voorstel een aantal saillante ver schillen. Zo wordt de subsidie aan de "patiëntenverenigingen" niet beëindigd, doch slechts gehalveerd; worden de kosten van de markten met slechts 10.000,- beperkt in plaats van met 14.000,-; blijven de warme-maaltijd- voorzieningen op het huidige niveau van subsidiëring gehandhaafd en wordt de gemeentelijke bijdrage ten behoeve van visueel gehandicapten beperkt tot 3.000,- in plaats van totaal te worden geschrapt. Nog opmerkelijker zijn de wijzigingen ten aanzien van de Bibliotheek 50.000,- minder in plaats van 100,000,- Artishock 58.200,- minder dan de eerder gedachte 116.400.-) en de Stichting Peuterspeelzalen waar de heroverweging heeft geleid tot het voorstel twee speelzalen te handhaven, die het met een gezamelijke subidie van 50.000,- zullen moeten doen. VVV Heel consequent is het College in zijn voorstel tot beëindiging van de sub sidie voor de VVV. De VVV had zich vorige week tot het gemeentebestuur gewend met de mededeling dat de "voorgenomen" halvering van de sub sidie onontkoombaar tot sluiting van het kantoor zou leiden. B. en W. rea geren daarop met de voordehand lig gende totale intrekking van de sub sidie, per 1 juli 1983. De ruimte wordt dan toegewezen aan het gemeentelijke INFO-centrum, dat ook een beperkt aantal taken van de VVV zal over nemen. (De "Oude ambachtenmarkt" op Hemelvaartsdag - die in het ge drang lijkt te komen - kan worden geor ganiseerd door een speciale commissie met een subsidie van 5.000,- Gat Het totale bedrag dat de begrote uitga ven van 1983 in mindering kan worden In een ambtelijk gezien scherp gestel de brief heeft het College van Burge meester en Wethouders van Soest zich gewend tot het Ministerie van Binnen landse Zaken in Den Haag. De brief is feitelijk een reactie op de mededeling namens de minister, dat het gemeen tebestuur contact zou dienen te zoeken met de plaatsvervangend directeur- generaal van Openbare Orde en Veilig heid op het ministerie, „om de pro blemen rondom het politiebureau in Soest nog eens onder ogen te zien". In de optiek van het College betekent dit in feite niet veel meer dan dat er nóg maar eens over gepraat moet worden. ,,Maar daarvoor is de tijd nu voorbij", aldus burgemeester Scholten in een toelichting op de brief aan het ministerie. De burgemeester gaf een korte opsom ming van de activiteiten die de laatste tijd van Soester zijde zijn ontplooid om in Den Haag eindelijk een gewillig oor te vinden voor de oplossing van de problemen met de volstrekt ontoerei kende, sterk verouderde huisvesting van de Soester politie. Het College stelt zich nu op het stand punt dat er aan groot onderhoud en nooduitbreidingen van het politie bureau geen gemeentelijke gelden meer zullen worden gespendeerd. Als redenen daarvoor voert het College aan: - zolang niet bekend is wanneer de nieuwbouw plaatsvindt is de mate van groot.onderhoud niet te bepalen - ër wordt geen goed geld meer naar kwaad geld gebracht; - Soest is een noodlijdende gemeente, waar miljoenen-bezuinigingen dit en volgende jaren zullen moeten plaatsvinden S/a geen nummer over. Een ruime keuze van koophuizen in Amers foort, Soest, Baarn en omgeving. Bij ieder huis een foto en volledig adres. Vraag gratis toezending. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-630506 Schade geen maleur, van Rouwendaal stelt U niet teleur. Bij ons hypotheekrente vanaf 8,6% J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 Sterk, komfortabel hand vat. Stevig aluminium frame. Verbeterde scharnieren. vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16. Soest, telefoon: 02155-13473 - de gemeente kan en wenst in deze situatie het Rijk, dat zijn plicht niet nakomt of kan nakomen, niet verder te helpen. Al jaren betaalt Soest excessief hoge onderhoudslasten en nooduitbreidin gen. Daaraan komt nu een eind. Het functioneren van de politie in Soest kan daardoor ernstig in het gedrang ko men. Soest kan echter niets worden verweten, omdat het al vele jaren een belangrijk extra bedrag betaalt, dat boven de .rijksnorm-uitkering ligt. Voor een groot deel wordt dat bedrag aan huisvestingskosten besteed. Soest behoort in dat opzicht tot de hoogste eigen bijdragers". „De problematiek is overigens nog aangescherpt door een tweede brief van de Procureur-Generaal", gaat de brief aan het ministerie verder, waarin het sluiten van de (reeds lang afge keurde) cellen nu zeer dichtbij is ge komen. De extra kosten die het sluiten van de cellen met zich mee zal bren gen zullen aan het Rijk in rekening worden gebracht. Het is uitermate gewenst binnen drie weken tot duidelijkheid te geraken, omdat de gemeenteraad dan over de bezuinigingsplannen moet beslissen, schrijft de burgemeester, „anders ko men er brokken van." Essentieel is het van het Ministerie te vernemen wanneer Soest aan de beurt is voor nieuwbouw. Is het niet in 1983, dan in 1984, of desnoods in 1985! De heer Scholten tekent bij de brief aan dat hij hoopt dat de minister alsnog aanleiding vindt zich over de situatie in Soest te buigen. ,,In feite nemen wij de taken van het Rijk over, en daar passen we nu voor. Op deze manier moet het Den Haag dan maar duidelijk worden", legt hij uit. ,,Ik vestig mijn hoop op de nieuwe minister." gebracht door de lijst van bezuinigin gen die het College zich voorstelt zie elders in deze krant) komt uit op 1.463.100,-. Het begrote tekort Van 2.116.500,- vertoont dus nóg een res terend "gat" van 653.400,-, waarvoor het College bij de aanbieding van de begroting 1983 (naar verwachting begin maart volgend jaar) voorstellen zal doen. De concept-begroting ver toont thans een tekort van 2.155.000,-. Door verhoging van belastingen en rechten (opbrengst 690.000,-en het in rekening brengen van extra werk zaamheden bij verhuizing van gasge- bruikers (opbrengst 44.000,-) blijft daarvan een tekort van 1.420.300,- "over". De door het College als "Uiterst noodzakelijk" omschreven projecten die in 1983 gerealiseerd dienen te worden verhogen het tekort weer met 696.200,- (zie het overzicht "C-projecten") tot 2.116.500,-. Na af trék van de "bezuinigings-opbreng- sten" ter hoogte van 1.463.100,- res teert dan een nog niet "gedekt" tekort van 653.400,-. Nullijn Het College wijst erop dat het tekort van 2.155.000,- ten opzichte van de be groting 1982 is ontstaan door rente en energiekosten (ca. 652.000,-), hogere personeelskosten (ca. 875.000,-) en vooral door het feit dat de raming aan inkomsten op 1.621.000,- uitkomt. Tóch is de conclusie van het College dat de "nullijn" globaal is aangehou den. Van de projectenlijst C - het "ver langlijstje" van de gemeente dat in to taal 4 miljoen zou moeten kosten bTf volledige uitvoering - neemt het Col lege zich voor een aantal projecten voor in totaal "slechts" 696.200,- te realiseren. Intern - Extern Voor wat betreft de verdeling van de pijn in "interne" en "externe" bezui nigingen levert het College deze ver- lijking: "intern" "extern" 700.000,- 167.000,- 1.334.000,- 566.000,- 1.387.000,- 1.046.000,- waarbij men aantekent dat er derhalve geen sprake van is dat er "extern" meer wordt bezuinigd dan "intern" - een tegenstelling waartegen het ^College overigens -grote bezwaren, heeft: "allé uitgaven zijn direct of indi rect gericht op de behartiging van het welzijn'"van'de inwoners." Vërméld wordt in dit verband nog dat het aantal medewerkers bij de gemeentelijke diensten sinds 1 januari 1980 (464) met 17 is gedaald tot 447 (per 1 oktober 1982). Meerellende De verwachtingen zijn overigens nauwelijks optimistisch voor de wijze waarop de gemeentelijke financiën zich in de naaste toekomst zullen ont wikkelen. Zo moet rekening gehouden totaal 1981 867.000,- 1982 1.900.000,- 1983 2.433.000,- aduertentit op F»?J3 Vóórhaar en hem VAN HOGENDORPLAAN 20 - HILVERSUM 043100 BURG. GROTHESTRAAT 36-SOEST OT7756 worden met het feit dat op het Gemeen tefonds (de gelden die het Rijk aan de gemeenten beschikbaar stelt voor het uitvoeren van haar takenaanzienlijk zal worden gekort. Bovendien zullen de uitkeringen van de Gemeentelijke So ciale Dienst (waarvan 10voor re kening voor de gemeente komt) de komende jaren fors stijgen. Het aantal inwoners dat een beroep doet op een uitkering neemt immers hand over hand toe, en Soest zal daarvan dus ook een deel van de stijging moeten beta len. Minderheidsstandpunt De voorstellen van het College hebben niet de instemming van PvdA-wet- houder Frans Kingma. Zijn (minder- heids)standpunt wordt in een afzonder lijke brief aan de raad uiteengezet, waarvan de inhoud echter bij het ter perse gaan van deze editie helaas nog niet was vrijgegeven voor publikatie. Foto: Goos van der Wilt Met enig ceremonieel is zaterdag j.I. het „wilgenknotseizoen" weer ge opend. Dat gebeurde ten overstaan van ongeveer twintig medewerkers van de werkgroep „Bijltjesdag" door burge meester Scholten, die op bekwame wijze de eerste takken zaagde van de 26 wilgen die een „beurt" moesten ondergaan. De heer Scholten sprak een kort woord van waardering voor de inzet waarmee de „vrijwillige natuurbeheerders" van Soest zich van hun taak kwijten. „Natuurbehoud is een zaak die ons allen ter harte gaat", aldus de burge meester, die verder de hoop uitsprak dat de snelheid van het passerende ver keer op de Stadhouderslaan, waar de wilgen werden geknot - zou afnemen, doordat de bestuurders konden genie ten van de fraaie aanblik die het terrein bood: „Het groene visitekaar tje van Soest". Hij wees ook op het belang van een fraai uitzicht vanuit en op het hopelijk nieuw te bouwen ziekenhuis „De Oel- te", dat niet ver van de plaats waar de wilgen werden geknot ooit moet ver rijzen. Namens de werkgroep „Bijltjesdag" bood Chris Uiterwijk de burgemeester een takkebosje aan, waarin een kleine vloeibare attentie was verborgen. „Eerst hadden we u een scherpe bijl willen aanbieden", aldus Chris Uiter wijk, „nu Soest in angst leeft voor de „botte bijl" van de bezuinigingen. Maar de scherpte van een bijl zou de vriendschap kunnen verstoren, en dat willen we niet". Chris Uiterwijk wees erop dat de werkgroep Bijltjesdag best aanspraak mocht maken op de titel „eliteclub", omdat zij het als weinig andere instellingen zonder subsidie kan stellen. A.s. zaterdag 13 november gaat de werkgroep verder op het terrein aan de Stadhouderslaan. Daar worden dan de laatste takken „opgebost" en het ter rein opgeruimd, waarna de werkzaam heden worden voortgezet bij de Grote Melm. fpMf] WIJ HELPEN U ONDER DA ||J VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 GERARDPAUt Heeft u voel eens iemand met een rastasjaal gezien Als u, net als ik tot voor kort, niet weet wat rasta is, kunnen we dit gebrek aan kennis gauw genoeg bijspijkeren. Eén van de bekendste rastafarians is de helaas al te vroeg overleden Bob Marley die met zijn Wai- Iers wereldfaam verwierf als vertolker van een heerlijk swin gende muziekrichting. Ze ro ken marihuana, gebruiken daarentegen geen alcohol, hun stelselmatig ongewassen haren hangen stijf van het vet in lange pijpekrullen omlaag en ze hul len zich bij voorkeur in de fel le kleuren rood, geel en groen. De beweging en de daarbij be horende muziek heeft een reli gieuze achtergrond: vrijge vochten slaven van Jamaïca stellen de terugkeer naar Afri ka als ideaal en zien daarbij Haïle Selassi als hun Verlosser. Wie een fan is van Bob Marley 's muziek toont dat maar al te graag door buttons of kleding te dragen in de kleuren van de Abessijnse vlag: rood, geel en groen dus. Zo wilde één van onze kinderen dolgraag een wollen sjaal in die kleuren, waarop haar moe der in een opvoedkundige vlaag haar kans greep en zei: „Dan zal ik jou eens leren breien Na het moeizame begin „kijk 'ns, zó breed wordt ie", wor stelde ze steekje voor steekje manmoedig door tot de eerste kleur een feit was. Daarna volgden in oplopend tempo de andere kleuren en was de sjaal halverwege. Al voordat de draden waren afgehecht, werd de overwinning gevierd. En terecht, want pa vindt het een knap staaltje van noeste huis vlijt. Gelukkig was er kort daarop een feestavond van school. Een uitgelezen gelegen heid om er mee te pronken, want zoals iemand mij onlangs toevertrouwde „wat heb ik aan een nieuwe Mercedes als ik die aan niemand kan laten zien? Later dan anders kwam ze die avond van het feest thuis. Zonder sjaal want die had iemand anders al vast maar meegenomen. Ze had overal gezocht of misschien een grap- jurk hem had verstopt, maar het was allemaal tevergeefs geweest. De eigenhandig ge breide sjaal was doodgewoon gestolen en er volgde een week end van niet-begrijpen om zo veel onrecht. Verdriet en te leurstelling om het verlies van iets wat zo helemaal van jou is kan heel diep gaan. Wat er zich elders heeft afge speeld zal ons waarschijnlijk nooit verteld worden, maar 's maandags was de sjaal er ineens weer. Stevig vastge bonden aan een paal op het schoolplein. Kinderen kunnen elkaar heel wat aandoen. Soms zijn het net grote mensen. Warm en sportief de winter in! Heerlijk gewatteerd met de allerbeste vulling. 100% katoen f359.- Alleen donderdag 2 KILO Rip_ Alleen donderdag 500 gram uit het vat Alleen donderdag VERSGEBRANDE Alleen donderdag 100 gram - van 1.89 voor Héérlijk gekruid (ook ongekruid) 500 gram van 5.50 voor van 15.96 voor van 2.69 nu herenmode Soesterbergsestraat 51 Soest

Soester Courant | 1982 | | pagina 1