Molenschot's "Zanggenot" wint eerste prijs Zaterdag a.s. Prinsenbal Grote ruilmarkt voor wintersport- artikelen nu ook in Soest Geslaagde Rusland-avond van Amnesty Soest Bedreigde instellingen overleggen vanavond over gezamenlijke actie tegen de bezuinigingen 7 Jaar Bril Centrum Ie Lustrum AMAC- bedrijfsritten- kampioenschap Expositie Birgit Krabiell geopend DAGTOCHTEN HOLLAND INTERNATIONAL REISBURO VVV Ni Initiatief van Garage Smeeing en Sporthuis Eb. Kareisen Initiatief van Artishock en De Vrije Teugel 9 naar Düsseldorf, Keulen, Wup- pertal, Essen, Aken, Mün- ster en Brussel 35.-. Antwerpen ƒ25.- en Parijs 55.-. lncl. koffie en gebak. Steenhoffstraat 15a - Soest tel.: 14905 en 16571 "Dirigent Van de Schepop heeft het gewaagd en hij is er in geslaagd z'n koor uit "Molenschot", bejaardenzangkoor "Zanggenot", op te leiden, u begrijpt het al. tot deelname aan dat Muziekfestival. Wat we niet durfden dromen is toch werkelijk uitgekomen. Een kleine prijs, hoopten we allemaal. maar we gingen met de 'eerste prijsaan de haal Alle lof daarvoor wordt toegekend aan onze eminente dirigent. Heer Van De Schepop. aan u de eer, hopelijk gaan we volgend jaar weer! Soester Courant van woensdag 10 november 1982 In het Filmhuis november de (Amos Poe) en vember het fili Aqui (J. Sanjine entreeprijs 5,- In Het Ploeghui van 10 novembe; ber een tentoor Irmgard Meefoi Harry van der rijen, tekeninge Ploeghuis is g< tot en met zater uur en volgen 754761. De Amersfoortse Motor- en Automo bielclub ,,AMAC" organiseert voor het 5e jaar een bedrijfsrittenkam- pioenschap bestaande uit 4 puzzelrit- ten voor personenauto's die allen op de zaterdagmiddag worden verreden. De 4e en tevens laatste rit van dit jaar wordt verreden op 20 novem ber a.s. Deze rit wordt verreden in de regio Nijkerk. De uitzetters zijn Koos Goed- knegt en Nico den Uijl. Inschrijving staat open voor equipes uit Amers foort en omstreken. Enige voorwaar de is, dat tenminste één persoon werkzaam is bij een in Amersfoort of omstreken gevestigd bedrijf. Het inschrijfgeld bedraagt 11,- per auto, ongeacht het aantal inzittenden. Te vens krijgt elk equipe gratis een ral- lyschild, die tijdens de rit aan de voor zijde van de auto bevestigd dient te worden. Men kan inschrijven in de sportklasse (geroutineerden) of in de tourklasse (beginners). De teaminschrijving is gratis (mini maal 3 equipes), maar men kan ook individueel inschrijven voor het per soonlijk klassement. Start le deelne mer om 12.01 uur vanuit Café-Restau rant „De Faam", Hamseweg 9, 3828 AA Hoogland, tel. 033-801213. De voorin schrijving sluit op 13 november a.s. om 24.00 uur. Daarna kunt U nog inschrijven aan de starttafel. Nadere inlichtingen bij het secretariaat, Eric Versluis, Verdistraat 116, 3752 WS Bunschoten, tel. 03499-3106. Middagpauzedienst in Amersfoort A.s. woensdag 17 november wordt in de Evangelisch Lutherse Kerk, Lange- straat 61 te Amersfoort, weer een middagpauzedienst gehouden, op ini tiatief van de Kerken in Amersfoort "Kerinam". De dienst begint om 12.45 uur, de kerk is vanaf 12.15 uur geopend. De dienst duurt tot ca. 13.05 uur; daarna is er gelegenheid tot nage- sprek. In de diengt van 17 november zal ds. T. Harder te Amersfoort spreken over het thema „Werken - niet tevergeefs". Organist is Gerrit 't Hart. Van deze dienst wordt tevens een radio-opname uitgezonden. De deelname aan het muziekfestival "Viva la Musica", j.1. zaterdag in Utrecht, is het zangkoor "Zanggenot" van het bejaardencentrum Molenschot aan de Al- bert Cuyplaan uitstekend bevallen. De prijzenswaardige verrichtingen van het koor, dat onder leiding staat van dirigent Gerard van de Schepop, inspireerde me vrouw C. A. Kaal-Ouwehand tot de volgende dichterlijke expressie 8 November 1975 stapte PVO met majorettes door Soest om U te laten weten, dat in de Van Weedestraat een 'Brillewinkel' zijn deuren had geopend. In de afgelopen zeven jaar is 'Bril centrum' een begrip geworden. Zien en gezien worden, vakmanschap en service staan nog altijd hoog in het vaandel bij de heer Nota, eigenaar van Bril Centrum. Naast de ruime sortering monturen in alle prijsklassen, de zonnebrillen en con tactlenzen, is veel aandacht besteed aan de collectie barometers. Sinds begin ok tober is flink uitgebreid. Uitslag klaverjaswedstrijden WZ Foto: Goos van der Wilt le prijs Mevr. v. Houten 5643 ptn. 2e prijs Hr. P. v. Hummelen 5563 ptn. 3e prijs Mevr. S. v. Breukelen 5530 ptn. 4e prijs Mevr. Poot 5468 ptn. 5e prijs Mevr. Stigter 5461 ptn. 6e prijs Hr. v. Houten 5457 ptn. 7e prijs Hr. J. Huyting 5413 ptn. 8e prijs Hr. Stolwijk sr. 5334 ptn. 9e prijs Hr. S. Opmeer 5153 ptn. 10e prijs Mevr. N. Burgman 5131 ptn. Poedelprijs: Mevr. v. Bennekom 3341 pin. In totaal ware er 56 dames en heren die aan de wedstrijden deelnamen. De Soester Karnavalsvereniging De bestuur en Raad van Elf van de Narre Narre Knollen organiseert zaterdag Knollen al een enorme berg werk weer haar jaarlijkse Prinsenbal, verzet ter voorbereiding op het „grote het traditionele openingsbal van het gebeuren" dat zal plaatsvinden in het karnavalsseizoen waarop de Prins, weekeinde van 11 tot 15 februari 1983. zijn adjudanten en Raad van Elf offi- Gezien het programma dat er voor cieel worden voorgesteld en geïnstal- deze dagen is samengesteld kan men leerd voor het seizoen 1982-1983. gerust aannemen dat karnavalvierend Soest zich op kan maken voor een Voor het komende seizoen is door het daverend karnavalsweekend. Het is niet verwondelijk, dat het initiatief tot het organiseren van een ruilmarkt voor wintersportartikelen juist uit de hoek van een garagebedrijf in combinatie met een sportzaak komt. Immers bijna 80% van de wintersporters gaat per auto naar de sneeuw. Auto's en wintersport-uitrustingen hebben tijdelijk dermate veel gemeen, dat het eigenlijk als vanzelfsprekend lijkt, dat Smeeing en Karei sen de handen ineen hebben geslagen om de klant een stuk service te bieden, dat nog niet eerder op zo grote schaal in Soest wérd vertoond. Een soort markt waar iedereen die dat maar wil zijn wintersportartikelen die te klein geworden zijn, niet meer voldoen aan de eisen van de bezitter. ook best tegen een voordelig prijsje van eigenaar zouden kunnen verwisselen, zonder dat je daar nu al te veel moeite voor zou moeten doen. Smeeing en Kareisen organiseren een ludieke ruilmarkt in de hal achter het garagebedrijf van Smeeing aan de Koningsweg in Soest. Wie daarin geïnteres seerd is kan nu alvast de twee data noterenvrijdag 26 en zaterdag 27 november a.s. Succes Smeeing en Kareisen lopen eigelijk al lang met dit plan rond. Het is op zich niet nieuw, maar in Soest is toch nog niet eerder een dergelijke manifestatie op poten gezet. Hier en daar waren wel ruilmarktjes, in winkels bijvoorbeeld, maar van een groots opgezette ruil beurs, waar de kans op voordeel erg groot is, is nog nimmer sprake ge weest. Een dergelijk gebeuren vindt met veel succes al een aantal jaren plaats in o.a. Haarlem. De toeloop is daar zo groot, (tussen 4 en 5000 belangstellenden) dat het Kareisen en Smeeing genoeg aanleiding gaf hun sluimerende plan nen opnieuw te bekijken. Na veel wik ken en wegen besloten ?e de sprong eens te wagen. Smeeing aan de Ko ningsweg, heeft ruimte genoeg. Achter zijn garagebedrijf ligt een ideale ver warmde hal met een oppervlakte van 600 m2. Het ligt in de bedoeling om, naast het organiseren van de ruil markt zelf, een aantal andere aktivi- teiten op te zetten, die het geheel nog aantrekkelijker zullen maken. Men denkt aan reisinformatie, reistips, hoe te fotograferen tussen sneeuw en ijs, hoe te rijden in de winter enz, enz. Er zijn op dit moment diverse besprekin gen gaande en men hoopt zover te ko men dat er naast veel informatie ook het een en ander te eten en te drinken zal zijn. Uiteraard zullen dat natjes en droogjes zijn, die direct of indirect met het gezellige wintersportgebeuren te maken hebben. Zo is nu al definitief be kend, dat Slijterij Van Der Linden uit Hartje Zuid met overheerlijke glüh wein present zal zijn, foto film van Essen met informatieóver foto en film, Hoka Wintercaravans uit Soesterberg met een echte wintercaravan. Reis bureau Holland International uit Soest. De Nederlandse Skivereniging kring Amersfoort. Kunstskibaan Soester berg. Veilig Verkeer Nederland, zullen allen akte de presence geven. De Gouden Snaar zal vertegenwoor digd zijn met Video. Er zijn onderhandelingen gaande met een Tiroler orkestje en er wordt een echte 4-mans bobslee naar Soest ge haald. Verder zal er een stand zijn met allesbranders van de firma Firemas- ter uit Hoevelaken. Het energie pro bleem hoort overal een goed plaatsje te hebben en uiteraard - u bent er dan toch - kunt u een kijkje nemen in de showrooms van Garage Smeeing, die vrije toegang zullen bieden. U kunt en passant meedoen aan een plezierige prijsvraag waar u leuke wintersport- prijzen mee kunt winnen. Verkopen De goederen die u wilt ruilen of wilt verkopen, want daar komt het eigen lijk op neer, kunt u aanbieden bij Garage Smeeing donderdagmiddag 25 november a.s. 14.00 uur en vrijdag 26 en zaterdag 27 november doorlopend. Hierdoor wordt bereikt, dat de voorra den steeds goed op peil blijven en de kans dat het beste er het eerste uit zal zijn, beperkt blijft. (Inschrijfgeld fl. 2.50 per artikel, bij verkoop wordt er 10% ruilmarktcom- missie van de verkoopprijs afgehou den). Uw goederen worden daar bekeken - ingeboekt en van nummer voorzien. U geeft de door u verlangde prijs per ar tikel, waarna u een recu meekrijgt. Op die manier komen Uw aanbiedingen automatisch en op de juiste plek in de verkoop en op de markt terecht. Zelf kunt u op de dagen dat de ruilmarkt wordt gehouden uitkijken naar ver vangende spullen. Het principe is een voudig. Het belooft een uniek gebeuren te wor den bij Smeeing. Wilt U inlichtingen, belt u dan óf Garagebedrijf Smeeing tel. nr. 02155-13227 of Sporthuis Eb. Kareisen b.v. 02155-12749. Als gewoonlijk zal de start van het seizoen, officieel op de elfde van de elfde, geschieden op het Prinsenbal dat zaterdag de dertiende van de elfde zal worden gehouden in de VVZ-kantine, aanvang 20.30 uur. Deze avond zal in het teken staan van de installatie van de prins voor het nieuwe^ seizoen waarbij tevens zijn gehele gevolg zal worden voorgesteld aan het publiek. De muzikale omlijs ting van de avond is in handen van de vijf-mans-formatie Desperado's, die in het verleden bewezen heeft deze taak meer dan goed aan te kunnen. Als om 21.30 uur de ongetwijfeld goed gevulde zaal getuige zal zijn van het korte officiële gedeelte van deze avond zal ook een eind komen aan het gissen en raden naar de „nieuwe Prins" wat onder karnaval minnend Soest veelvul dig is gedaan. De avond is bij alle leden van de Narre Knollen officieel aangekondigd, maar het spreekt uiteraard voor zich, dat eenieder die de sfeer op zo'n karna- valsavond eens optimaal wil proeven van harte welkom is aan de Eemweg, aanvang 20.30 uur. Zaterdag zal bekend worden welke gezichten de vraagtekens zullen in vullen onder de steken van Prins en adjudanten van de Narre Knollen. Holyday on Ice Kunstijsbaan vf dag 21 novemb 20.00 uur, beha zaterdag 15.30 16.15 uur. De 12,-, 16.-, 2i Op zaterdag 131 een postzegel gebouw Calvijr van 10.00 tot 16, De Jenaplansc houdt op vrij( Rommelmarkt. 19.00 uur en eii flink deel van breestraat zal Als U nog spi hebt kunt U Regentuuter op tussen 11.30 en dag tussen 15.C Er is in het ku klauw" op de tentoonstelling Birgit Krabiel Krabiell wor sprookjes en tuur. haar etsi onbeschrijfelij In de Oudhei Huycklaan 18 stelling van ook zijn tot ha zig; schilderij Diet Aalten. H en zondag vai Op zaterdag Griftland Col! P.V.O. met M Bennie Behr Amsterdam, uur en de ka* verkoop a 1 Sint Nicolaas naar Soest er de trein van station Soest De Unicef we geschenken weer te koop Zondag 14 nc wandeling g van IVN-Ee men nameli hoven in, gec er wordt dj conifeersoor Om twee uu parkeerplaa Birkstraat. In het Mc speelt het Ut vrijdag 12 i.s.m. Muzi< v hetBumafo gent. m.m. van Berg, woensdag 1 zijn er wert en Strauss, nu als dirig mezzo. In De Flint dag 13 nov< beurs. Het spoorliefhel zoeken, m* hebben, of zoeken op Het is van toegangspr Op maand; Flint te An ter „De J* Hanry Vre Kerbosch, Kappers, i toegangspr CJP 20,-. In Schouw1 op vrijdag „Ninja"; 1 oude Japa stenaars. i en ƒ28,-. O om 2G.00 u uit het ve Stam door Kunnen, t< Een kado of vriend r ter Kadob zichzelf ei Vrije keus een zeer g D'66 ei In deze rr voor bel* Allard, h besluitvoi deelneme overleg i meentepc Dit openl maandag uur, in h Voor inw de aand* paalde a vestigen, lid graag dit voora voorzitte 19628). En wie a kennism; Filraa Veren De Fries te Hilvei ber a.s. Oosterki Anth. F aanvang Deze av land filr de film toond. Belangs Friezen avond 1 mooie met Frl volkssp tuur, er Inlicht! door:J (2155-11 De Basisgroep Soest van Amnesty International kan terugzien op een geslaagde Rusland-avond, vrijdag j.1. gehouden in de goed gevulde aula van het Griftland College. Ruim tweehon derd belangstellenden luisterden naar het forum, dat de Soester Amnesty- groep speciaal voor deze avond had samengesteld. Na een kort openingswoord van Ton Elderenbosch, die erop wees dat de groep in Soest sinds ongeveer een jaar een Russische gevangene een Russische gevangene heeft ge adopteerd (de 29-jarige baptist Pavel Lakotosj, die tot drie jaar strafkamp is veroordeeld) werd de aandacht gericht op het forum, dat onder leiding stond van Jan Postema, lid van Amnesty Soest. Hij introduceerde de forum leden Aleid Steenman, lid van de landelijke coördinatiegroep USSR van Amnesty, Jan Nieuwenhuis, eind- redakteur van het Amnesty-maand- blad „Wordt Vervolgd" Nico Scheep maker, journalist, Rusland-kenner en gerenommeerd vertaler van Russi sche literatuur; en Henk Wolzak, jour nalist en vertegenwoordiger van het Bukovski-comité. Jan Postema wees op het bijzondere karakter van deze avond, die niet was bedoeld als een demonstratieve bijeen komst, maar als een poging tot voor lichting over de situatie rond de men senrechten in de Sovjet-Unie en de wijze waarop Amnesty zich daarmee bezighoudt. Aleid Steenman vertelde in haar in leiding dat de adoptiegroepen van Am nesty inmiddels ongeveer 550 gevan genen hadden geadopteerd, waarvan er 70 in Rusland verblijven. Het gaat daarbij om mensen van de zen. Hel- sinki-groepen, om leden van nationa- listisch-getinte bewegingen en mensen die in psychiatrische inrichtingen ver blijven zonder geestesziek te zijn. Bovendien zijn er veel gevangenen die om reden van hun godsdienst gearres teerd zijn. Zij memoreerde verder het bestaan van een Russische Amnesty- adoptiegroep, die in 1974 werd opge richt en zeer veel te lijden heeft van allerlei vormen van tegenwerking en onderdrukking. Jan Nieuwenhuis gaf een indringend beeld van zijn ervaringen tijdens een reis door de Sovjet-Unie, die hij nog onlangs had gemaakt. Bij deze gele genheid had hij ook contact gezocht met de Amnesty-groep in Moskou, waarbij het hem was opgevallen dat de leden onder grote druk leven. Hij schetste het dagelijkse leven in/Rus land en de grote problemen die de Russische bevolking kent op het gebied van economie, vrijheid en sociale om- standigheden. van economie, persoonlijke vrijheid en sociale omstandigheden. „Die mensen hebben geen leuk leven", vertelde Nico Scheepmaker. Hij be schreef de dikwijls nogal stugge en stroeve manier waarop de Russen in het Westen overkomen, maar wees erop dat de Sovjet-mens een dualis tisch karakter heeft. „Onder elkaar zijn de Russen net zo vrolijk en vrij als u en ik", aldus Scheepmaker. De Russen vertonen algemeen de nei ging zich een „nest" te bouwen, waarin zij in vertrouwde kring kunnen verke ren. Daarbuiten gedragen zij zich dik wijls gespannen en onaangenaam. Scheepmaker maakte een uitzondering voor de dissidenten: „Die zijn vol strekt vrij en leven niet meer in echte angst voor de autoriteiten. Het ergste is met hen immers al gebeurd." Er is in de Sovjet-Unie een bloeiend onder gronds intellectueel leven buiten het regiem om", aldus Scheepmaker. Enigszins uit de toon viel de bijdrage van Henk Wolzak, die het Russische politieke systeem in felle bewoordin gen aan de kaak stelde. Hij gaf een scherp beeld van de Russische ge schiedenis vóór, tijdens en na de revo lutie en stond uitvoerig stil bij de agressieve Russische expansie-poli tiek, waartegenover het Westen geen consistente houding had ontwik keld. Hij bepleitte een sterk offensieve Westerse confrontatie met de Sovjet- Unie en het hanteren van ultimatums op het gebied van mensenrechten, binnen- en buitenlandse politiek, zodat op langer^.,termijn- wellicht nog enig succes te verwachten was. Bij de huidige westerse bpuding plaatste hij zeer kritische kanttekeningen. Ge vraagd wat zijn pleidooi voor een offensieve politiek betekende voor het vraagstuk van de kernbewapening moest hij een duidelijk antwoord schul dig blijven. Het was mede-forumlid Nico Scheep maker die erop wees dat Wolzaks bijdrage voor een on-politieke organi satie als Amnesty wel érg politiek was uitgevallen. „De meeste Russen in het westen zijn dikwijls extreem conserva tief en zeer radicaal over wat er zoal tegen de Sovjet-Unie ondernomen zou moeten worden", aldus Scheepmaker. „Ze kunnen niet relativeren." Namens de Amnestygroep bedankte Ton Elderenbosch de forumleden met een attentie en een bloemetje. Na de pauze konden de aanwezigen genieten van het optreden van hét Russische zang- en dansensemble „Katinka". Vanavond beleggen de instellingen die in Soest werkzaam zijn op sociaal- cultureel gebied en die door de voor genomen bezuinigingen bij de gemeen te Soest in hun bestaan worden be dreigd een vergadering, waarop men zich wil beraden over een gezamenlijke reactie. de initiatiefnemers, accoord te gaan met de voorstellen. Alsof alle werk soorten geen recht van bestaan hebben. De twee hoofdpunten voor het gesprek van vanavond zijn: De reactie van elke instelling op de voorstellen van b. en w. en de mogelijkheid van een gezamenlijke reactie De ontwikkeling van een plan waar bij het voortbestaan van alle instel lingen is gegarandeerd, rekening hou dend met eigen voorstellen tot be zuiniging. Het forum tijdens de Rusland-avond van Amnesty Soest Voor deze bijeenkomst, waartoe de Stichting Artishock en de Stichting Kinderboerderij De Vrije Teugel het initiatief hebben genomen, worden alle andere bedreigde instellingen en hun sympathisanten uitgenodigd. Zij vindt hedenavond plaats in het Artishockge- bouw, Steenhoffstraat 46 en begint om 20.30 uur. Het initiatiefcomitè heeft zich schrif telijk tot „:;Jere instellingen ge wend en verwacht een grote opkomst. In de brief, die op 4 november is uit gegaan, schrijft het comité o.m. 'Blijkbaar is geen enkele instelling op cultureel, sociaal en creatief gebied meer veilig voor de bezuinigingsdrang. De landelijke tendens om geldtekorten af te wentelen op de 'Zachte sector' gaat ook in Soest niet ongemerkt voor bij. Integendeel: door de beleidsfouten uit het verleden zit onze gemeente met een behoorlijk tekort. En om die te korten te dekken heeft het collegen van b. en w. een plan uitge dacht, dat er - zacht gezegd - be hoorlijk inhakt. De voorstellen zijn niet bepaald subtiel en creatief te noemen'. De brief spreekt over een 'overvals- techniek', waarbij het nog maar de vraag is of de gemeente zich juri disch niel op een verschrikkelijke ma nier in de vingers snijdt. Het ligt niet in de bedoeling, schrijven Met een korte officiële bijeenkomst in het kunstwinkeltje „De Bereklauw" is vrijdagavond j.1. de tentoonstelling van het werk van de Amsterdamse kunstenares Birgit Krabiell geopend. In de expositieruimte van „De Bere klauw" hangen momenteel enkele tien tallen etsen van haar hand, alsmede enige aquarellen. Ten overstaan van een select publiek sprak Bernard Daniels vriendelijke en waarderende woorden tot Birgit Kra biell. Hij memoreerde haar nog niet zu lange kunstzinnige loopbaan en noemde haar een „toverfee", daarmee tevens verwijzend naar de sprookjes achtige, feërieke sfeer die uit haar werk spreekt. Hij las ter gelegenheid van deze officiële opening een gedicht voor van de dichteres Erika Dedinszky, getiteld „Dierenwraak", zinspelend op de in de etsen en aquarellen van Birgit Krabiell veelvuldig gebruikte dier- motieven. Tenslotte bracht de 9-jarige Willemijn Roelofsen een paar melo dietjes op de bamboefluit ten gehore. De expositie in „De Bereklauw", Steenhoffstraat 63, is tot 10 december te bezichtigen. Foto: Goos van der Wilt

Soester Courant | 1982 | | pagina 8