„Lindenhof" neemt met weemoed afscheid van Cornellie Chan a Hung Installatieservice B.V. VAARDERHOOGT de Stadhouder kapsel naar je zin Passé Partout icht gewond bij botsing met boom Na elf jaar terug naar Suriname. Gehannes... DOE-HET-ZELVERS Uitgebreide voorlichting over energie-besparing Avond verkoop Sinterklaas iA voor Wat doen we in november? (deel 3) INKOOP VERKOOP VAN OUDE NIEUWE BOEKEN [Foto: Goos van der Wiltï Foto:G< b' Ook deze week weer Dat is nou net 't leuke van Passé Partout. Waar je nog echt met zorg wordt gekapt. Voor 'n prijs die bij je portemonnee past. Passé Partout - een kapsalon om van te houden... f™"""""""-"! Leusden: Prinses Irenelaan 19 033 - 941153 Amersfoort: Muurhuizen 205 (bij 't Havik) 033 - 632168 Soest: Dorrestelnweg 8 02155 -16966 j óók maandags geopend taire van Pierre Robert, natuurzuivere cosmetica uit Zweden. Roester Courant van woensdag 24 november 1 HANNES VAN DE NENG Foto; Goos van der Wilt ij een ongeval dat zich in het weekeinde voordeed op de Birkstraat liepen de 63-jarige bestuurder uit Amersfoort en zijn 66- arige naast hem zittende echtgenote lichte verwondingen op. Bij het verlaten van het parkeerterrein bij de Korte Duinen eed de Amersfoorter tegen een boom, die aan de rechterzijde van de weg stond. Voor onderzoek werd het echtpaar naar de chtenberg overgebracht, waar zij na behandeling weer konden vertrekken. De auto moest worden weggehaald door een leepbedrijf. De boom moet door een boomchirurg worden behandeld. Waat leg ge ze toch te mulle over die Richelleweg. Wedde, daat haallef Soest niet eejns weet waorof die is? Zaakje effe vur- telle. Soesderbarg is ok vaan ongs en dat leit an de aangdere kaant vaan de Bult en daor hej- je de Richelleweg. Soesderbarg is un overbults ge biedsdeel en ut vaalt ongder Soesder bestuur. Jammer ge- nogt binne af en toe de relaoties niet zo best en we maagge wel uutkieke daazze op Soesder barg niet us un aaksie opstaar- te veur zéllufbestuur. D'r is noeng weer un relaotsiestoor nis over un aafslaag. Aal jaore laang binnen ze an de gaang om un nieuwe weg an te leige buute Soesderbarg om. Toeng ut nog niet zuk naor weer waas bink maor us over de bult heejngetrapt om us te kieke ,hoe of ut waark d'r bie sting. Ut schiet geejn baarst op! D'r leit un heule laange kuul met niks ter in. Ik doch eerst daattut ut gaat vaan de begro ting waas, maor der leige aal brugge overheejn en zoveer binne wullie op Soest nog niet, aajje veult waak bedoelt. Ak ziet waat of de Staot uut- geeft an wegeanleg in verbaand met de bezuuniginge daan mok zeige: Die weg kriege ze nooit aaf! En daan zitte wullie met ongs buutegewest nog te vechte over un of slaag vaan die weg. Zuk laache, voortemeej slaot ut heule plaan aaf. Kaajje ut altied nog verpaachte an de móterkrosklup, daan binne wullie daor ok weer klaor mee. Ut het toch aaltied waat un voe- te in de aorde om op Soest waat veur mekaor te kriege. Hoechtum nog an toe! Zo wulle ze an de Aalbert Kuuplaon un Skioashal anleige. Wis ik veul waat of daat waas. Ik doch eerst da'k ut verkeerd eleze haad en daatter un hasj hal zou kom me. Aas daat waor zou weze daan haadde ze goed recht om d'r teuge te weze, maor ik bin dur aachter ekomme daattut un soort sporthal mot worre. En daat maag ok aalweer niet vaanweg e ut laawaoi! Bin'k maor us effe bie 't Beuke- daal weze luustere, maor je ken niks van de sport heure an de buutekaant. Aallenig de auto's op de Daalweg en daor beginne de bewoeners van de Akkere weer teuge te protestere. Aajje ut ming vraogt, daan mok zeige, daa'k blie bin daa'knie in de raod zit. Lao ming maor stukkies schrieve, daan hejje niks te maoke met inspraok! 1 i -m i ~w Een 'energie-weekend', zo werd de voorlichtingsexpositie genoemd die Instal latieservice B.V. afgelopen vrijdag en zaterdag in de tot showroom herschapen werkplaats aan de Molenstraat hield. Voor mensen uit het "vak" en zomaar be langstellenden had de heer J. F. Pieters, directeur van het ongeveer 15 man sterke installatiebedrijf, de laatste vindingen op het gebied van warmte- en Vechtpartij bij bar In het weekeinde kwam het tot een fikse vechtpartij voor de deur van een bar aan de Burg. Grothestraat. Een vijftiental jongelui hielden zich voor de ingang van de bar op, omdat hun de toegang tot het pand was ontzegd. De jongelui hadden in het recente ver leden al te dikwijls voor narigheid ge zorgd. De politie hield 'n oogje in 't zeil. Dat dat nodig was bleek wel toen enige tijd later twee gasten de bar wilden binnengaan, maar door de jongelui werden tegengehouden. Het kwam tot een vechtpartij, waarbij de politie met de wapenstok moest op treden. Over deze en andere moeilijk heden komt binnenkort een gesprek tussen de jongelui en de eigenaar van de bar. Hopelijk leidt dat tot resul taten. warmingsinstallatie moet het eigenlijk net zo gaan." Installatieservice B.V., vroeger geves tigd aan de Korte Ossendam, nu al weer zo'n anderhalf jaar op het adres Molenstraat 150, is een middelgroot in stallatiebedrijf, dat nog "jong" kan worden genoemd, maar dat deson danks beschikt over medewerkers met jarenlange ervaring. Het bedrijf werkt zowel in als buiten Soest en heeft een reputatie opgebouwd met de aanleg van installaties in ziekenhuizen, instel lingen, enz. Daarnaast houdt het zich bezig met iso latie en is er een uitstekende service- afdeling. Een service-abonnement kost per jaar 85,- en dan worden er bij De tot "showroom" gepromoveerde werkplaats van Installatie Service B.V. aan de Molenstraat. eventuele storingen géén voorrijkosten en arbeidsloon in rekening gebracht. Deze service geldt zowel voor gas- als voor olie-gestookte installaties. Met dit geslaagde initiatief bewees In stallatieservice B.V. een modern en zeer bijdetijds bedrijf te zijn. woensdag 1 december, donderdag 2 december en vrijdag 3 december Restaurant „Soester Natuurbad" v. Weerden Poelmanweg 4 Soest Tel. 13156 b.g.g. 11121 Voor een ouderwets gezellige brui loft. receptie of bedrijfsfeest. Ook voor uw vergaderingen reserveren wij onze zaal. Als vanouds vaste lage prijzen. Zeer grote parkeergelegenheid. Het gehele jaar geopend Informeer vrijblijvend. Zaal: i 200 personen. warmwaterinstallaties bij elkaar gezet. Dat er heel wat nieuwe snufjes zijn werd op de goed bezochte tentoonstel ling wel duidelijk. Vooral de nieuwste aanwinst op het gebied van centrale- verwarmingsinstallaties - de zoge naamde XR-ketel (waarbij XR staat voor Extra Rendement) had de aan dacht. De nieuwe ketel komt binnen enkele weken "op de markt" en geeft een ren dement dat 82% hoger ligt dan een nor male CV-ketel. In vergelijking met al bekende HR (Hoog Rendement)-ketels is de aanschafprijs bijzonder voordel ig: een meerprijs van ca. 300,-. Nieuw was ook de ventilatorketel, eventueel in te schakelen bij de warm watervoorziening, die overal in een huis te plaatsen is - schoorstenen zijn daarvoor overbodig - en de energie zuinige 10-literboiler voor het keuken kastje. Installatieservice is een modern, snel groeiend bedrijf, dat uitstekend in speelt op de zich wijzigende econo mische omstandigheden. De voortdu rende verhoging van de gasprijs (in enkele jaren min of meer verdubbeld) dwingt ook "de branche" tot het zoeken naar nieuwe wegen. "Aan de apparatuur viel nog heel wat te ver beteren," vertelt de heer Pieters, en daarom wordt de laatste jaren veel ge daan aan het ontwikkelen van energie besparende apparatuur. "Er is behoefte aan goede informatie over energiebesparende voorzien ingen," merkt de heer Pieters op. En dat blijkt ook wel: de tentoonstelling werd gedurende de beide dagen goed bezocht door mensen met uiteenlopen de achtergronden, van architecten tot installatie-adviseurs en vakmensen van de woningbouwvereniging. "Zo is er in elk geval iets te zien," zegt de heer Pieters. "Als je een auto koopt ga je 'm toch ook eerst eens uitgebreid bekijken, voordat je beslist tot het uit geven van je dure geld. Met een ver- Ook deze week weer verschillende novemberbezig- (i-heden, aangevuld met hopelijk bruikbare tips. Voor a eigenaren van fruitbomen enkele bewaarideeën. De mewaarbaarheid van fruit is vanzelfsprekend op de eerste plaats afhankelijk van de eigenschappen van de diverse rassen. Vroegrijpend fruit is over het algemeen maar kort of nauwelijks houdbaar, (be- noni en Stark Earliest bij de appels en een peer als Clapps Favourite). Goed houdbare appels zijn o.a. de Goudrenet. Schone van Boskoop, Golden Delicious en Lombarts Calville. Bewaarperen zijn onder meer Conférence en Doyenne du Comice. Fruit kan het beste worden bewaard op een koele donkere plaats als een kelder of zolder. Voorzichtig geplukte appels worden netjes uitgelegd en van tijd-tot-tijd gecontroleerd op rot. Eens in de maand draaien ter voorkoming van het beurs worden is aan te bevelen. Voor aspirant fruitboomeigenaren is het logischerwijs belangrijk om bij de aankoop van een jonge fruitboom op de bewaarheid van de verschil lende rassen te letten. Rond deze tijd kunnen we ook een begin maken met het spitten van de tuin. Voor tuinen die al jaren in gebruik zijn is een steek diep spitten voldoende. De bovenste grondlaag wordt daardoor losgemaakt en onkruid en mest of ander organische materiaal kunnen ondergespit worden. Er moet alleen dieper gespit worden als blijkt dat de ondergrond voor water ondoordringbaar is, bijvoorbeeld wanneer er een leemlaag of oerbank aanwezig is. Het water zal dan in een regenperiode moeilijk wegzakken, terwijl de grond in een drogere periode ontzettend snel uit droogt. Spitten met erg regenachtig weer is uit den boze; dit bederft namelijk de structuur van de grond in hoge mate. Als we voor de winter de grond bewer ken kan het bodemleven, zoals pieren en andere nuttige in de teeltlaag aanwezige organismen ge durende de hele winter weer tot rust komen. Voor hen die een vijver in de tuin hebben is het nu tijd om deze voor de winter in orde te brengen. Dit wordt bereikt door een groot deel van de onder water groeiende planten en oude bladeren van waterlelies weg te halen. Ook ingewaaid blad moet uit de vijver worden verwijderd. Hierdoor wordt voorkomen dat er te veel dood verterend materiaal op de bodem van de vijver terecht komt. Dit geeft slechts aan leiding tot rottingsverschijnselen en produktie van giftige gassen. Om te voorkomen dat er veel afgewaaid blad in de vijver terechtkomt kan er eventueel tijdens deze periode een net over het wateroppervlak worden gespannen. Bomen en heesters, die in de winter hun blad verliezen kunnen vanaf nu tot eind februari/begin maart gesnoeid worden. Door de afwezigheid van het blad is de structuur van de takken heel goed te zien. Bij bomen zal alleen een afgeknapte tak of een tak die het model stoort of op de een of andere wijze licht weg neemt gesnoeid of afgezaagd worden. Denk er bij het afzagen van dikke takken aan eerst onder in de tak een eindje in te zagen en dan pas van boven te beginnen, dit om afscheuren te voorkomen. Een scheurwond die anders zou ontstaan is niet bevor derlijk voor de gezondheid van het gewas. Er moet nooit gesnoeid worden omdat je nou eenmaal snoeien moet; redenen om te snoeien kunnen o.a. zijn om een fraaier model te bereiken, een rijkere bloei en meer vruchten. Soms is het gewoon nodig om door krachtig insnoeien de afmetingen van het gewas aan de ruimte van de tuin aan te passen. Als dit het geval is, is er bij de aanplant van het gewas niet genoeg rekening gehouden met de te verwachten uitgroei. uto botst met bromfiets p de kruising Eigendomweg/Isaac- traat deed zich in het afgelopen week- Inde een aanrijding voor tussen een 6-jarige bromfietser uit Soest en een -jarige automobilist uit Baarn. De utomobilist verliet de uitrit van de saacstraat en kruiste het verplichte ijwielpad, langs de Eigendomweg, aarop juist de bromfietser naderde it de richting van de Den Blieklaan. e automobilist vergat voorrang te geven, zodat de bromfietser ten val kwam. Hij werd naar Zonnegloren overgebracht omdat hij klaagde over pijn in zijn been. deur ingetrapt Van een woning aan de Steenhoffstraat werd vorige week de voordeur inge trapt. Bij thuiskomst van de bewoners niet worden vastgesteld dat er iets werd vermist, al waren de deur en het kozijn flink beschadigd. Er is zondag j.1. heel wat te doen fceweest in de „Lindenhof" aan de Van Weedestraat. Dat had alles te maken tnet het naderende vertrek van Cornel lie Chan A Hung, groepsleidster en al ruim elf jaar verbonden aan het „ge zinsvervangend tehuis" op de hoek van het Nassauplantsoen. Cornellie gaat terug naar Suriname... Niet omdat ze het in Soest niet naar haar zin heeft - integendeel: ze weet nu al dat ze de mensen van de Lindenhof" en van het dorp, waar ze graag winkel de, ongelooflijk zal gaan missen. Toch is de trek naar het eigen land Cornellie te sterk. In Paramaribo staat haar een nieuwe levensfase te wachten. Ze heeft al een baan, bij het ministerie van Arbeid. Daar gaat ze proberen jonge mensen aan het werk te helpen, in een functie die trouwens ook een heel sterk sociaal accent heeft. „Noem het maar maat schappelijk werk", zegt Cornellie. „Ik kom wel in iets heel anders terecht, maar gelukkig heeft het ook weer alles met mensen te maken". Bij de „Lindenhof" is ze al die jaren druk in de weer geweest met de opvang en begeleiding van (volwassen) zwak zinnigen. Hier heeft ze ook een hele serie diploma's gehaald, op het gebied van kinderverzorging, creatieve vak ken, pedagogiek en inrichtingswerk. Cornellie heeft bepaald niet stil geze ten en zich in haar „Hollandse" jaren een gedegen ondergrond eigen ge maakt, die haar straks in Suriname uitstekend van pas zal komen. Ze neemt zich voor de kennis en ervaring die ze hier heeft opgedaan ook daar in de praktijk te brengen. De bewoners en de teamleden van de „Lindenhof" zien haar met weemoed vertrekken, dat is wel duidelijk. Cornellie neemt een heel bijzondere plaats in, en niet alleen omdat ze er al zo lang was. Cornellie is in die elf jaar overigens al drie keer teruggeweest naar Surina me, op vakantie, ,,'t Is echt m'n harte- wens geweest er weer voorgoed heen te gaan. Nu is de tijd daar rijp voor. Ik kan wat doen voor mijn land, en ik heb de moed en de inspiratie ervoor". Wat verwacht ze in Suriname aan te treffen? Er zijn de laatste jaren heel wat zorgwekkende gebeurtenissen voorgevallen, maar ze is niet van plan zich daardoor te laten ontmoedigen: „Ach, ik weet wel dat 't in Suriname ook niet alles is, maar ik ga toch niet voor de politiek? Ik ga voor de mensen. Overal is wel wat. Het gaat er maar om dat je er het beste van maakt, waar je ook bent". Afgezien van haar „dagelijkse" werk neemt ze zich voor, zodra ze er is en een beetje op orde is, haar voelhorens uit te steken om te zien op welk gebied van vrijwilligerswerk zij haar talenten kan gebruiken. Ze denkt uiteraard in de richting van de zwakzinnigenzorg: „Al zal 't best moeilijk zijn om de ideeën die je hier hebt opgedaan daar in de praktijk te brengen. De mensen daar doen natuurlijk alles op z'n Suri- VyOriieillC VI i <ii i rm nuiig, ""«a, gelegenheid in Surinaamse kleder dracht gestoken, poseert te midden van een aantal Lindenhof-bewoners. naams Maar dat geeft niet, voegt ze er direct aan toe. „Ik pas me natuurlijk zoveel mogelijk aan, en anders kan ik privé toch wel een manier vinden om te doen wat ik vind dat goed is om te doen". Een woning heeft ze nog niet; voorlo pig vindt ze onderdak bij een familie lid. Maar over die wat verdere toe komst maakt Cornellie zich geen zor gen. Voorlopig vallen de voorbereidin gen voor het naderende afscheid haar minder gemakkelijk. „Ik heb er nu al een beetje de zenuwen van", verklapt ze. „Maar als 't straks echt menens wordt, als je denkt: hoe moet dat nou toch allemaal, dan zal het met de hulp van de mensen hier wel lukken". Het doet haar wel een beetje pijn, af scheid nemen van Soest. In de winkels was ze een vertrouwde verschijning, en ze is enthousiast over de manier waarop men haar altijd tegemoet is getreden. Op 21 december stapt Cornellie Chan A Hung op het vliegtuig. Ze komt vast een keer terug, weet ze. Zondag j.1. heeft de „Lindenhof" een groots afscheidsfeest gevierd, waar aan ook een authentiek-Surinaamse „steelband" heeft meegewerkt. „Ja", zegt Cornellie, „ik heb hier veel te goeie vrienden om zomaar, „stiekem", te vertrekken. Het kost me al zoveel tranen..." Crossers gepakt Na telefonische klachten van omwonenden, dat er in het bos bij de Wieksloot werd gecrosst. stelde de poli tie een onderzoek in. In het bos werden twee jongelui op een motorfiets aange troffen. De politie zette de achtervol ging in toen de knapen zich door het bos met de motorfiets uit de voeten maak ten. Na ongeveer een kwartier naderde uit de tegenovergestelde richting een jeep, waarna de jongens afstapten en met de motorfiets aan de hand verder het bos trachten in te vluchten. De bei de crossers, respectievelijk 13 en 14 jaar. afkomstig uit Soest, bleken uiter aard niet in het bezit van een rijbewijs; bovendien droegen zij niet de ver plichte valhelm. Tegen hen werd pro ces-verbaal opgemaakt; de motorfiets werd in beslag genomen. Na aanrijding doorgereden Een inwoner van Groot-Brittanië deed vorige week bij de politie aangifte van het feit dat zijn auto op de Nieuweweg, ter hoogte van de Eigendomweg, was aangereden door een hem tegemoet komende automobilist. De Engelsman reed in de richting van de Beukenlaan toen plotseling voor hem een tegenlig ger opdook, die zich op de verkeerde rijbaan bevond. Deze raakte de auto van de Engelsman, waardoor flinke schade ontstond aan de linkerzijde van de auto, en reed met grote snelheid door. Hij was niet meer te achterhalen. MEER DAN 2000 BOEKENKOOPJES VOOR ELKE BEURS EN IEDERS SMAAK. KOM EENS LANGS. ONTDEK HET ZELF wt~ BOEKEN - TIJDSCHRIFTEN - KADOHOEK EN DE GOEDKOPE BOEKENKELDER Van Weedestraat/hoek Stadhouderslaan naast Reisbureau Gerth - Tel. 02155-17699

Soester Courant | 1982 | | pagina 13