Massaal welkom voor Sint Nicolaas in Soest Raad toch akkoord met afslag Richelleweg Jenny Allard (D'66) stapt uit Commissie Beroepschriften adama Zo gezien... DeEekhoorn huizenkrant Nic van Dam... mm li lyiin Meerderheid laat zich met moeite overtuigen GROTE WINTERSPORT RUILMARKT'82 KONINGSWEG 14 Soest Over kwestie-Richelleweg volstrekt oneens Het begint met een K. Woensdag 24 november 1982 SOESTER 61e jaargang no. 13 COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Gecontroleerde oplage 8.350 Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per halfjaar f24.— Verschijnt iedere woensdag De zon scheen toen Sint Nicolaas zaterdagmiddag j.1. zijn eerste schreden op Soester bodem zette, en dat was op zichzelf al een feestelijke omstandigheid, om dat het 's ochtend nog pijpestelen had gegoten. Twee uur nadat hij in Marken waar het weer bepaald niet best was voor het oog van geheel televisiekijkend Nederland aan wal was gestapt, had de Sint de trein naar Soest al genomen. Blijkbaar staat onze gemeente nog altijd heel hoog op het lijstje van de Goedhei ligman. Bij het station Soest-Zuid, waar de eer biedwaardige bisschop met zijn gevolg uit de trein stapte, verdrong zich een grote menigte. Het was de heer J. H. Heerkens die hem daar - in stijlvolle uitmonstering - namens alle Soesters (en natuurlijk vooral de kinderen) in Soest verwelkomde. Al in Den Dolder had de Sint trouwens de kennismaking met een flink aantal Soesters her nieuwd, die hem alvast maar een stuk je tegemoet waren gereisd. Van hen ontving hij de eerste tekening uit Soest, en er zouden er nog vele volgen. Staande bovenaan de trap bij het station sprak de Sint de kinderen van Soest toe. "De zwarte Pieten," vertel de hij, "waren dit jaar extra zwart, omdat heel veel mensen hun schoor steen niet goed laten vegen. Door het laten branden van de open haard komt er steeds meer roet in de schoorste nen! Hij bond de ouders op 't hart hun schoorstenen te laten vegen, dan zou den de Pieten misschien niet zo zwart worden. En bovendien moest het ook van de Brandweer, vond de Sint. Vanaf het station volgde de traditio nele rijtoer door oude en nieuwe delen van Soest. In de stoet reden behalve de 26 Pieten amazones van Eldorado, fietscrossers van de "King's Road Riders" en het jeugdkorps van Brons- werk Amersfoort mee. Bovendien was er de muziek van de Koninklijke Amersfoortse Muziekvereniging die bijdroeg tot verhoging van de feest vreugde. In de optocht ging ook de hoofdprijs van de Sinterklaas-winkel actie (de "Pepernotenparade") mee: een schitterende auto. Even na half vier arriveerde de Sint dan toch bij het gemeentehuis, waar hem een delegatie van het ge meentebestuur, onder aanvoering van burgemeester Scholten, stond op te wachten. Honderden kinderen en vol wassenen verdrongen zich achter de dranghekken voor het bordes, in gè- spannen afwachting van zijn komst. "Welkom in Soest. U bent niet ver anderd," sprak de burgemeester tot de Goedheiligman. Hij legde uit dat ook Soest niet zonder Sinterklaas kon, en dat het bepaald geen toevalligheid was dat de bezuinigingsoperatie waarvoor de gemeente stond juist in deze tijd werd uitgevoerd. Het deed hem deugd de Soester bevolking als een eenheid voor het bordes te zien, en hij merkte op dat het bezoek van de Sint daardoor nu al een succes was geworden. Met in stemming van de verzamelde jeugd kreeg de burgemeester van Sint Nico laas de toezegging los dat de kinderen al dezelfde avond hun schoen mochten zetten. Sint Nicolaas dankte de burgemeester voor zijn vriendelijke welkomstwoor den. Hij vond het erg fijn dat het nu Diefstal uit garage. Een bewoner van De Akkeren meldde de politie vorige week dat in zijn garage aan de Kamperfoeliestraat was ingebroken. Hij miste een imperiaal en een paar laarzen. Exclusieve informatie over koophuizen in Soest, Amersfoort, Baarn en omgeving. Vraag gratis toezending. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zonej Soest. 02155-16251 Amersfoort, 033-630506 De lederwaren- afdeling van Verrassend veelzijdig. Loop er eens rond. Ontdek de veelzijdigheid in vormen en dessins. En ervaar dat luxe lederwaren best betaalbaar kunnen zijn. Dat geldt overigens óók voor de schoenen- en sportafdeling. Tot ziens, bij Nic van Dam vakkundig, voordetfg en vlakbij Van Weedestraat 16. Soest, telefoon 02155-13473 feest was in Soest, en hij hoopte dat het een feest zou blijven, ook als er in de komende dagen misschien wel eens wat minder in de schoenen zou worden gestopt. "Ook Sint Nicolaas moet wat zuiniger aan doen. zei de Goedheilig man. "Maar gelukkig heb ik in de goede jaren wat gespaard. De bisschop hield de kinderen voor dat de tijd weer zou aanbreken om zelf weer eens wat voor elkaar te maken. Onder de tonen van het muziekkorps maakten Sint Nicolaas en de burge meester een korte rondgang door het publiek, terwijl de Pieten lekkers uit deelden. Opmerkelijk was het feit dat het favoriete lied van burgemeester Scholten'Makkers, staakt uw wild ge raas", blijkbaar niet op het repertoire stond. Ondanks zijn aandringen werden het "De stoomboot uit Spanje" en "O kom er eens kijken". Om even bij te komen van de vermoeiende tocht begaf de Sint zich ten slotte naar binnen en kon de menigte huiswaarts keren. Omstuwd door de menigte begint St. Nicolaas aan zijn feestelijke intocht in Soest. Foto: Goos van der Wilt Zwaar gewond bij achtervolging door politie In de nacht van zaterdag op zondag ontdekte een politiepatrouille op de Kerkstraat twee jongelui op bromfiet sen. die met een zeer hoge snelheid in de richting van de Birkstraat reden. De politie zette de achtervolging in, maar de knapen verwijderden zich in de richting van de Soesterbergestraat. Zij sloegen daar de Eikenlaan in en ver volgden hun vlucht via de Kolonieweg, het zandpad langs de spoorlijn, de Parklaan en de Nieuweweg naar de Klein Engendaalweg. Met een snelheid van rond de 80 kilometer werd de tocht voortgezet naar de Den Blieklaan, waar de knapen uit elkaar gingen, de een in de richting van het Heeserlaan tje, de ander de Den Blieklaan op. De politie achtervolgde de eerste, die aan het eind van het Heeserlaantje de Wieksloterweg trachtte op te rijden. Door de grote snelheid en het natte wegdek mislukte deze manoeuvre en de bromfietser schoot recht het bos in, waar hij ten val kwam en bleef liggen. De achtervolgende politieauto kon net op tijd tot stilstand worden gebracht, maar raakte enigszins beschadigd in het struikgewas. De jongeman, een 18- jarige inwoner van Soest, bleek zwaar gewond te zijn en werd per ambulance overgebracht naar Zonnegloren, van waar later vervoer plaatsvond naar het EliSabeth Ziekenhuis in Amers foort. Zijn vriend, een 17-jarige Soester kon later worden achterhaald. De beide knapen hadden nogal wat bier gedronken, kwam vast te staan. De ge wonde jongeman bleek vier gebroken ribben, een gebroken arm en een dicht geklapte long te hebben opgelopen. In de vorige week gehouden raadsvergadering heeft de gemeenteraad van Soest alsnog ingestemd met het verlenen van een aanlegvergunning aan Rijkswater staat voor de afslag die de rijksweg A 28 met de Richelleweg moet gaan verbin den. Na langdurige discussie bleken de kaarten zover te zijn geschud, dat de raad met 16 stemmen vóf en 9 stemmen tégen het voorstel van het College van Burgemeester en Wethouders overnam, daarmee het advies van de meerderheid van de Commissie voor de Beroepschriften volgende. Bij de raadsvergadering in juni j.1., toen de raad weigerde in te stemmen met de vergunning, was de verhou ding nog 14 ten en 12 voor geweest. Centraal in de beraadslagingen stond de uitkomst van het gesprek dat burge meester Scholten en wethouder Plomp onlangs hebben gevoerd met Gedepu teerde Staten van Utrecht, waaruit is komen vast te staan dat pas bij instem ming met de aanleg met de provincie - én met Defensie - zaken kunnen wor den gedaan over woningbouw in Soes- terberg. Dat laatste is voor menig ge meenteraadslid van doorslaggevende betekenis geweest bij het bepalen van zijn stem. Na een wat verwarrende discussie over de te volgen procedure werd be sloten de agendapunten die betrekking hadden op de Richelleweg als volgt af te handelen. In eerste instantie was vól 'passende' artikelen, infor matiestands, muziek, hapjes, drankjes, verrassingen en een prijsvmag. Vrijdag 26 nov. tussen 13.00 en 22.00 uur Zaterdag 27 nov. tussen 10.00 en 17.00 uur Aanbiedirtg goederen (schaatsen, ski's, kleding etc.) Donderdag 25 nov. vanaf 14.00 uur Garage Smeeing, Konings weg 14 Soest Inschrijving per artikel f. 2,50 Ruilmarktcommissie bij ver koop 10% van de gevraagde verkoopprijs. TOEGANG GRATIS aan de orde het advies van de Commis sie voor de Beroepsschriften, dat posi tief was uitgevallen voor het beroep van Rijkswaterstaat. Vervólgens zóu het voorstel van B. en W., om de ver gunning te verlenen, ter tafel komen. De discussie bver beide agendapunten liep overigens toch door elkaar heen. De meerderheid van de Commissie - de heren Van Logtenstein (CDA) en Beijen (VVD) - was van oordeel dat er voldoende nieuwe feiten waren om de raad te adviseren op zijn eerdere weigering terug te komen. Mevrouw Allard (D'66), die de minderheid in de Commissie onzorgvuldig vertegen woordigde, vocht dit advies echter fel aan. Ze noemde het "zeer kwalijk dat de meerderheid van de Commissie een advies had uitgebracht op basis van het verslag van een gesprek tussen twee partijen die de afslag beide zo graag willen (het College en Ged. Staten)." Naar haar smaak zou de Commissie overtuigender zijn geweest als zij ook te rade was gegaan bij tegenstanders, zoals Soesterbergs Be lang. In dit verband sprak zij van een "onzorgvuldig voorbereid" advies. Burgemeester Scholten reageerde daarop scherp met de opmerking dat hij deze kwalificatie beledigend vond, waarop mevrouw Allard hem duidelijk maakte dat het verwijt van onzorg vuldigheid slechts betrekking had op de eenzijdige informatie waarmee de meerderheid van de Commissie meen de te volstaan. De heer Van Logten stein (CDA)wees dit verwijt pertinent van de hand. Hij wees erop dat de raad zich in juni niet bepaald massief tegen de aanlegvergunning had verzet, ge zien de stemverhouding van destijds: de kleinst mogelijke meerderheid. Nieuwe feiten waren voor hem dat er met Gedeputeerde Staten blijkbaar overeenkomsten mogelijk zijn over het realiseren van woningbouw in Soester- berg, dat Defensie bereid is grond over te dragen en dat er duidelijkheid bestaat over de vraag wie de kosten van geluidwerende voorzieningen zal gaan dragen. Zijn partijgenoot Blom verschilde met hem van mening. Naar zijn oordeel was het voorstel van juni aanmerkelijk evenwichtiger in de argumentering dan het huidige. Bovendien had hij de indruk dat de Commissie op de stoel van Burgemeester en Wethouders was gaan zitten, daar zij met 'n inhoudelijke toetsing voor de dag was gekomen. Hij uitte zijn twijfels over de exacte be tekenis van de door G.S. gedane toe zeggingen. Opmerkelijk was het standpunt van de heer Ebbers (-VVD)zwart op wit des-, tijds één van de tegënstemmers. Mits de toezeggingen van G.S. én Defensie én Rijkswaterstaat maar 100% zeker waren, en zwart op wit zouden komen te staan, zou hij zich nu kunnen verenigen met het verlenen van de ver gunning. Wethouder Plomp reageerde daarop met de opmerking dat hij dat niet voor de volle 100% kon garan deren. "U gelooft in de toezegging, of u gelooft er niet in," aldus de wethouder, die ervan overtuigd was dat de toezeg gingen hard waren, al bracht het ver slag daarover geen waterdichte zeker heid. De heer Ebbers drong er boven dien op aan dat nu reeds aan Rijks waterstaat zou worden gevraagd over te gaan tot de aanleg van een "geluids wal", die de kans op woningbouw zou doen toenemen en op geluidshinder zou doen afnemen. De heer Blaauw (eveneens VVD) was nog niet overtuigd. Hij bleef zich ver zetten tegen de aanlegvergunning en had geen nieuwe feiten kunnen ontdek ken. De aanbevelingen in het beroep van Rijkswaterstaat noemde hij te theoretisch, en het overnemen ervan gevaarlijk. De heer Van de Brakel (PvdA) en lid van de Commissie voor de Beroepschriften zette vraagtekens bij de procedure die de Commissie had gevolgd. Hij had door een misverstand de Commissievergadering gemist en vroeg zich af of een en ander wel vol gens de "regelen der wet" had plaats gevonden. Burgemeester Scholten weerlegde deze vermoedens en wees erop dat een en ander met de grootst mogelijke zorgvuldigheid had plaats gevonden. De heer Van Gelder (PvdA) had on overkomelijke bezwaren. Naar zijn mening had de Commissie slechts ver moedens en wensen gehanteerd, maar geen feiten. Het enige doorslaggevende argument om de raad nu een ander be sluit te adviseren had naar zijn mening niet anders kunnen zijn dan dat de raad zijn eigen uitspraak ongedaan zou heb ben gemaakt. Hij meende dat de raad met het voorstel niet akkoord mocht gaan, omdat het op volstrekt verkeer de wijze behandeld was. "Als er maar iemand dreigt, doet het College meteen wat ervan verlangd wordt," was zijn verwijt. Over de betekenis van de bestem mingsplanvoorschriften voor het ge bied bij de Richelleweg ontspon zich een uiterst moeizame discussie, die leidde tot een schorsing om de diverse schriftgeleerden in staat te stellen de precieze exegese van een en ander te achterhalen. Dit gebeurde vooral op aandringen van de heer Bolhuis (CDA) en zijn fractiegenoot Blom. Na enige onderlinge palavers bleek de heer Bol huis zich door de gemeentesecretaris te te hebben laten overtuigen. De heer Van Garderen memoreerde dat hij zich aanvankelijk op zondag onder druk gezet had gevoeld door de provincie, maar dat hij nu tot de over tuiging was gekomen dat de afslag "een goede zaak voor de hele gemeente Soest" zou zijn. Hij maakte zich boos op de vereniging Soesterbergs Belang, die zich zijns inziens op onoirbare wijze over de plaatselijke overheid had uit gelaten, omdat in de brief van Soes terbergs Belang, die bovendien op zon dag bij de heer Van Garderen in de brievenbus was gedeponeerd, gespro ken werd van "hobbyisten en fanaten". Wethouder Plomp merkte nog op dat hij grote moeite had met de suggestie dat door de aanleg van de afslag wo ningbouw in Soesterberg onbetaalbaar zou zijn. "Alsof er huizen midden op de afslag worden gebouwd!" Bovendien weersprak de heer Plomp de mening dat "heel Soesterberg" tegen de afslag was. Hem hadden ook positieve ge luiden bereikt. Na zeer lange discussie ging de raad aldus akkoord met de aanleg van de nieuwe afslag. Tegen stemden de leden Kingma, Van den Brakel. Van Gelder. Meijer (allen PvdA), Blom en Verheus (beiden CDA), Blaauw (WD). Allard (D'66) en Visser (progressief Soest). Koe op de loop Vorige week trachtte een koe het on ontkoombare lot in het slachthuis aan de Lange Brinkweg te ontlopen door er vandoor te gaan. Pas op de Korte Brinkweg kon het dier door politie en personeel van het slachthuis worden gevangen. Jenny Allard. raadslid voor D'öfi, heeft bij de gemeenteraad het verzoek ingediend tot haar ontslag uit de Commissie voor de Beroepschriften. In een brief aan de voorzitter van de commissie geeft zij als motivering voor deze ontslagaanvraag dat zij het volstrekt oneens is met de manier waarop het advies omtrent het beroepschrift van Rijkswaterstaat, betreffende de aansluiting Richelleweg op Rijksweg A 28, tot stand is gekomen. Volop keuze voor Sinter klaas Pullovers en Spencers in vele kleuren en dessins Merken: o.a Pringle, Torras Pulligan herenmode Soesterbergsestraat 51 Soest Gezien het besloten karakter van de be raadslagingen in de commissie gaat mevrouw Allard in de brief niet uit voerig in op deze aspecten. Wel somt zij haar bezwaren op tegen het opgestelde advies als zodanig. Zij schrijft: "Naar mijn rechtsovertuiging mocht, bij het opstellen van genoemd advies aan de raad, niet alleen worden afge gaan op een kort verslag van een ge sprek tussen twee gelijkgerichte partij en. i.c. Gedeputeerde Staten en het Col lege. Ook andere zeer betrokken partij en hadden opnieuw om een reactie ge vraagd moeten worden, juist vanwege die "ingrijpend gewijzigde situatie", zoals de meerderheid van de commissie dit noemt. Dat uit het verslag de con clusie wordt getrokken dat nu eventuele woningbouw mogelijk wordt in Soester berg (in de be-'uste driehoek), sug gereert een stelligheid die niet uit het verslag is af te leiden en is te weinig feitelijk om de grondslag te kunnen zijn om het beroep gegrond te verklaren. Tijdens de hoorzitting werd door ver tegenwoordigers van Rijkswaterstaat een aantal argumenten, die voor de af slag zouden pleiten, sterk afgezwakt. Ik ben van mening dat een verslag van een hoorzitting alle relevante informatie moet bevatten en niet alleen argumen ten vóór een bepaald standpunt. Een en ander had Ik reeds eerder met u alsook met de secretaris van de commissie doorgesproken. Dit heeft evenwel niet tot een andere weergave van de verslag legging mogen leiden. Mijn oezwaren legen de huidige werk wijze van de commissie kan ik in dit schrijven niet nader aangeven vanwege het besloten karakter." Mevrouw Allard beëindigt haar ontslag aanvraag met de opmerking dat de gehele affaire rondom het beroepschrift van Rijkswaterstaat het haar niet mogelijk maakt nog langer in de Com missie voor de Beroepschriften te func tioneren. "Hoe zeer mij dit spijt zult u, evenals de collega's met wie ik een aan tal jaren in de commissie heb mogen samenwerken, zeker kunnen inzien. GEKARDPAIL Er zijn autorijders die zich in het verkeer storten als brood dronken kermisgangers op de botsautootjes. Hoe ze gelijktij dig het gaspedaal kunnen mis handelen, met één hand op de claxon de buurt de doodschrik op het lijf jagen, met piepende banden de straatstenen uit het wegdek scheuren en, de maxi mum snelheid negerend, de bocht kunnen nemen, is voor mij een raadsel. Je kunt je daar natuurlijk paars aan er geren maar je verandert niets aan het rijgedrag van dat soort kannibalen. Een zich moeilijk in het ver keer bewegende invalide man op een brommertje hoopte en geloofde lang geleden dat stel lig dat ras zich zelf wel uit roeit". Ik merk daar nog niet zo veel van. Nederland bezoe kende buitenlanders durven zich soms nauwelijks in deze heksenketel te begeven. Vroe ger heette het omdat er zoveel fietsers in Holland zijn". Am- mehoela, die rijden je zo maar niet in de vernieling. De ellende is dat dergelijk agressief rijgedrag van auto mobilisten op zijn beurt bij an deren agressie oproept en el kaar zodoende versterkt, waar door het geheel in een vicieuze cirkel terecht komt. Moet je die idioot zien, hé. Rijdt gewoon door het rooie licht en als d 'r wat gebeurt krijg ik mooi de schuld omdat hij van rech ts kom tOplichtend e koplampen en een tirade op de toeter laten de wegpiraat schijnbaar onberoerd, want hij kijkt op noch om. Iemand passeert op een twee- baansweg met doorgetrokken witte streep. Precies op tijd frommelt hij zijn vehikel tus sen twee auto's in. Je moet er niet aan denken wat er gebeurd zou zijn als hij een seconde later gereageerd had of als de tegenligger net iets harder had gereden dan de brokkenpiloot vermoedde. Weer toeters, licht- signalen en verhoogde bloed druk. Bij het eerstvolgende stoplicht - alleen het woord ge tuigt al van een negatieve in stelling ten opzichte van een verkeerslicht - moet je, als je zelf de hand hebt gehad in zo'n audio-visuele scheldkannonade, goed oppassen en de deur al vast maar op slot doen. In de kleine kranteberichtjes wordt regelmatig verhaald van agres sieve automobilisten die elkaar onder het rode licht voor de tweede keer naar het leven staan. Ach, en wie herkent zijn eigen agressie niet als hij zo'n snelle jongen ontdekt die noodge dwongen voor het rode licht staat te wachten, in woorden als: "Kijk daar staat diezelfde knul die mij daarnet sneed. Die zo'n haast had, weet je wel. Het begint met een k. en het eindigt op lootzak!" Om verzekeringsadvies te winnen, ga je bij van Rouwendaal naar binnen. Bij ons hypotheekrente vanaf 8,5% J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 Winkelgroep Hartje-Zuid mag Kerstbomen plaatsen De Winkelgroep Hartje-Zuid heeft van het College van B. en W. toestemming gekregen om dit jaar tot en met 31 de cember weer op verschillende plaatsen kerstbomen te plaatsen. Ze mogen dit jaar komen te staan aan de Toren- straat bij HUBO, aan de Birkstraat bij Faas, bij Tevako op de hoek Kerk- straat/Soesterbergsestraat, bij Meyering op de hoek Eikenlaan/Soes- terbergsestraat, bij v.d. Linden op Soesterbergsestraat/hoek Galienkamp Pelsweg en bij Blom op de Soester bergsestraat. fprWl WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4

Soester Courant | 1982 | | pagina 1