Ombuigingsslachtoffers" lichten hun bezwaren toe Chatoux Chatoux De Hajenius sigaar nu in Soest. de Stadhouder Aktie "Kerstdozen voor Polen" komt goed op gang Marathon hoorzitting voor bedreigde instellingen 20. ƒ50. Tabakspeciaalzaak van Kleef Geen verkeersmaatregel om sluipverkeer op Prins Hendrik- laan te weren Veertien werkloze jongeren kunnen 1 januari beginnen bij gemeente boekhandel 99 var» oosten fotografie /ai Surprise BIJOUX COLLIERS Kort v a. Lang v.a. Help Sint Nicolaas een handje en kies nu vast uw boekkado FOTO'S, Soester Courant Soester Courant van woensdag 34 november 1982 3 In een 'onmogelijk lange zit' heeft de gemeenteraad van Soest prige week tijdens de hoorzitting over de voorgenomen be- nigingsoperatie maar liefst zesentwintig vertegenwoordigers van het rijke Soester instellingen- en verenigingsleven aange- ord, die hun bezwaren tegen de plannen nog eens aan de raad ochten voorleggen voordat er volgende week definitieve beslui ten vallen. In het strakke schema was per spreker exact tien minuten beschikbaar; wie langer doorging werd daarvan weer houden door een rode lamp, die bij het naderen van de tiende mi nuut begon te knipperen. De lamp kan in toekomstige raadsver gaderingen ongetwijfeld nog vaak minstens even goede diensten bewijzen... •Afgezien van een sporadisch informa tieve vraag van de zijde van de raads leden waren de sprekers namens de herenigingen en instellingen uitsluitend zelf aan het woord. Allen maakten zij gebruik van de mogelijkheid om hun bezwaren tegen de bezuinigingsplan nen over het voetlicht te brengen. Zo AKerschillend als de instellingen zelf zijn, zo verschillend waren ook hun bijdra gen tijdens de hoorzitting. Smeekbeden. 'erwijten. sprookjes, protesten en zui- ere propagandaspeeches wisselden kaar af, in 26 variaties op het ene erna: 'Neem ons onze subsidie niet Jaf!' In de meeste bijdragen klonk •Jroverigens ook heel veel begrip door voor de moeilijkheden waarmee het gemeen- ®tebestuur zich geconfronteerd weet en de 'wijsheidswensen' waren dan ook niet van de lucht, ondanks de algemene verontwaardiging over de plannen. Herhalingsoefening amens de bibliotheek beet directeur Jacobs het spits af. Hij bracht zijn ;ehoor onder de aandacht, dat de con- •ibutie in Soest de hoogste van de ;ehele provincie Utrecht was en dat ijns inziens de grens bereikt was. tij de bibliotheek is de afgelopen jaren al zoveel bezuinigd dat er intussen •rake was van een 'herhalingsoefening', •e heer Jacobs noemde het 2eer kwa lijk, dat het college nog geen ruimte leeft gemaakt voor het dringend nood- :akelijke overleg. De heer Altena van het Oranjecomité Soesterberg noemde het een onwaardi ge zaak als de nationale feest- en ge denkdagen door het inhouden van de subsidie niet meer gevierd zouden kun nen worden. Van het houden van col lectes, zoals het comité zich voorneemt, moet zijns inziens geen wonderen wor den verwacht. Hij bepleitte een ge trapte vermindering van 25 r,'c per jaar. Het Oranjecomitè in Soest bracht bij monde van de heer Huizer naar vo ren dat het comité geen subsidie krijgt en dat die dus ook niet kan wor den ingetrokken. De gemeente geeft het comité een opdracht en dient dus de kosten te dragen. Het voorstel zou dan ook moeten luiden: 'Intrekking op dracht Oranjecomitè', maar dan wel met een duidelijke motivering. De heer Huizer betreurde het dat Soest zo snel vergeten lijkt te zijn wat een Oranjehuis voor Nederland als geheel en voor Soest in het bijzonder heeft betekend'. Overigens meende hij dat bij een korting van 25 Vc nog wel op aardige wijze koninginnedag gevierd kon worden. De heer 't Hart, sprekend uit naam van de Dierenbescherming, bepleitte vol ledige handhaving van de subsidie. Hij noemde zijn vereniging een 'verleng- stukje van de politie' en wees erop dat de medewerkers dag en nacht moeten klaarstaan. Na hem spraken de heer De Regt (Stichting Dienstverlening Kleinbedrijf) en de heer De Kiewit (Studiecentrum Verkeerstechniek), die eveneens een plei dooi hielden voor het behoud van de subsidie. Promoten? Voor de VW trad de heer De Jong, directeur van de streek-VW, in het krijt Hij belichtte uitvoerig de taken waarvoor de VW zich gesteld ziet en wees op het belang van het 'promoten van de eigen streek', hetgeen Jan Visser van Progressief Soest de retorische vraag ontlokte wat er aan Soest eigenlijk nog te promoten valt, als er in de toekomst geen boek meer te lezen zal zijn, als het van dalisme welig tiert en de honden niet meer worden opgevangen, en als er op Koninginnedag ook al niets meer te be leven is... Namens de Sportstichting voerde de heer Stroband het woord. Hij noemde de om buigingen zoals bij de sport voorzien, onmogelijk en 'zonder realiteitswaarde'. Nu diverse sportverenigingen in de finan ciële problemen zitten is de bezuinigings maatregel een exhorbitante lastenver zwaring, terwijl de rek er al volledig uit is. Tien welzijnsinstellingen hadden de heer Zeegers aangewezen als hun geza menlijke pleitbezorger. Hij legde de na druk op het gemis aan argumenten, op grond waarvan de ene instelling meer moest inleveren dan de andere. Boven dien moeten bezuinigingen niet uitsluitend zijn gebaseerd op financiële overwegin gen, meende de heer Zeegers. Er dient vooral ook naar de inhoud van de diver se vormen van welzijnswerk te worden gekeken. Juist als het moeilijk wordt moeten b. en w. laten zien dat het hen ernst is met het overleg. Hij deed het gemeentebestuur het voorstel aan de hand, om in de welzijnssector 10 9c te bezuinigen, zodat met 90 r/r van het op de begroting 1982 opgenomen bedrag het totaal van instellingen gehandhaafd kan worden. Muisje Anne Louman bracht voor de stichting Peuterspeelzalen haar verontwaardiging onder woorden: 'Wij hebben ons aan de afspraken gehouden en als dank voor onze medewerking bij eerdere bezuinigingen krijgen we nu het ontslag voor twaalf leidsters aangeboden'. Zij bestreed de suggestie van burgemeester Scholten, als zou het open houden van twee speel zalen in overeenstemming zijn met de ideëen van de Stichting 2elf. Onder ap plaus vertelde zij een sprookje over een kat en een muis. De kat liet het muisje leven als het hem elke dag eten zou bezorgen, maar toen het muis je daar niet in slaagde begon de kat zijn kop, poten en staart maar op te eten onder het motto: 'Zie je wel, er blijft heus nog wel wat van je over! Chaos Niet zonder emoties hield Leo v. d. Berg zijn pleidooi voor het instandhouden van de Kinderboerderij De Vrije Teugel. Hij noemde het werk geen luxe, maar bittere noodzaak. 'Als we het laten af weten ontstaat er een chaos - een chaos waarop het woord fascisme van toepas sing is. Zeker voor kinderen is het werk van de kinderboerderij uiterst zinvol, bracht hij naar voren. 'Daar le ren zij vrijheid, verdraagzaamheid en het nemen van de juiste beslissingen'. De heer Gelderloos van de stichting Jeugdzorg benadrukte eveneens de ge volgen van het intrekken van de subsi die, waardoor grote delen van het jeugd-opvangwerk - met name ook on der buitenlandse jongeren - gevaar zouden lopen. 'Wij hebben andere ge dachten over de betekenis van het 'een man een man, een woord een woord' dan het gemeentebestuur' merkte hij op. 'Is dit nu de realisering van uw partij programma's?' hield hij de raadsleden voor, verwijzend naar de beloften die voor de verkiezingen door de partijen zijn gedaan. Het jeugdwerk in Soester berg zal mogelijk de slag om de sub sidie niet overleven, al doet het zeer zijn best, merkte de heer Veenendaal op. .Chirurgen, laat de patiënt niet op de operatietafel overlijden!riep hij de raadsleden toe, Mevrouw Van Luyn, van de Federatie ve Raad Welzijnswerk Ouderen, wees er op, dat het werk een grote vlucht had genomen, niet door een geschapen behoefte, maar door een werkelijk be staande. Door de vacaturestop is het reorganisatieplan al een slopend proces van afbraak geworden. De rek is er praktisch uit. Zij vroeg het gemeente bestuur op 25 november eindelijk het groene licht te geven voor het aantrek ken van nieuwe functionarissen. Me vrouw Van Luyn sloot zich aan bij het gezamenlijke voorstel van de wel zijnsinstellingen: 'De oudjes hebben best wat over voor bijvoorbeeld de kinderboerderij' Ook de vereniging 'Naald en Draad' was present. De woordvoerster legde er de nadruk op dat de vereniging zon der gemeentelijke subsidie voor de zaalhuur ten dode zou zijn opgeschre ven. Luchtballon Sprekende namens de Stichting Ar- tishock schetste Ernst Dienaar het beeld van een luchtballon, met het college in het mandje. Als de ballon lek raakt en aan de grond dreigt te raken, be sluit de bemanning de ballast kwijt te raken door de parachutes en red dingsvesten overboord te gooien. Hij was van mening dat het college met zijn voorstellen duidelijke politieke keuzes doet bij het stemmen. Hij bood de burgemeester 3000 handtekeningen aan, ten gunste van het behoud van de subsidie. Veertig arbeidsplaatsen staan bij Ar- tishock op de tocht, verduidelijkte hij. In deze moeilijke tijd is het instandhou den van activiteiten als die van Ar- tishock bittere noodzaak. De heer Reulen bracht namens PVO naar voren dat de minder draagkrach- tigen het slachtoffer zullen worden van het subsidiebeleid zoals dat het college voor ogen staat. Hij hoopte, dat de raad het mogelijk zou maken, dat het orkest volgend jaar toch zijn 85-jarig bestaan haalt. Ook de heer Lensink van .Odeon' uit Soesterberg had zeer veel moeite met de plannen, die het orkest rechtstreeks bedreigen. De gemeente staat garant voor rente en aflossing van de lening die het orkest heeft aangegaan voor het eigen gebouw 'en die afspraak mag niet worden verbroken'. Dissonanten De heer Nikkels van de Regionale Mu ziekschool merkte op dat de bezuinigin gen die Soest zich voorneemt de beide andere gemeente Amersfoort en Hoe laken) dwingt hogere bedragen te four neren, waartoe zij echter niet bereid zijn. 'Van het vier-partijenoverleg maakt U een dissonantenkwartet', hield hij het college voor. Hij waarschuw de voor een neergaande spiraal, die onvermijdelijk de ondergang van de muziekschool zou betekenen. Voor de Stichting Humanistisch Vor mingsonderwijs trad de heer Bleeker naar voren. Hij onderstreepte de 'po sitieve neutraliteit' van het humanis tisch vormingsonderwijs en waar schuwde voor verarming en kwaliteits verlies. Door hetintrekken van de ver ordening is de Vrijheid van onderwijs in gevaar. 'De openbare school moet een echte 'ontmoetingsplaats' kunnen blijven'aldus de heer Bleeker. De heer Van Tol voerde namens de personeelsvereniging van de gemeen- secretarie het woord. Hij betreurde de voorgenomen intrekking en bepleitte het handhaven van een subsidie ter hoogte van 50 van het oude bedrag. Namens de brandweervereniging hield de heer De Raadt een vurig plei dooi voor het behoud van de subsidie. 'Dwing ons niet om ons voortaan vóór het uitrukken te laten uitbetalen'hield t'hij de faiad voor. 'Handhaaf de subsidie en u houdt een enthousiaste club'. Zijn woorden werden ondersteund door de heer Tam®etvan dé Brand-" weervereniging Soesterberg. Wan neer de gemeente zich zou moeten hou den aan de normen die vrijwel overal elders gelden, zou dat een aanzienlijk hoger bedrag kosten dan nu het geval is, klonk het dreigend. Nachtrust Uit naam van de Vereniging Artishock merkte Thamar Walma-v. d. Molen op, dat zwaarwegende keuzes als deze niet uitsluitend door raad of college, maar in samenspraak met de 'veld werkers' moesten worden genomen. 'Het volk is mondig geworden', meende zij, 'al bestaan er voor sommigen nog steeds drempels'De overheid zal haar keuzes moeten motiveren en aangeven wat het toekomstige beleid zal zijn. Het bezuinigingsplan geeft deze afwe ging niet weer. Cultuur is in de sa menleving een onvervangbaar goed: de mens leeft niet bij brood alleen en 'Böse Menschen haben keine Lieder'. 'Wat helpt een kloppend kasboek, als daarna weer grote uitgaven moeten worden gedaan om te herstellen wat mensen in balorig vandalisme hebben aangericht?'. Zij vervolgde: 'Wij zijn bereid tot bezuinigen, maar niet tot de dood erop volgt', en wenste de raad een goede nachtrust. 'Zonder subsidie is ons werk niet vol te houden', klonk het namens de Histo rische Vereniging Oud-Soest. Er zijn ook diverse verplichtingen aangegaan jegens derden en het zou Soest toch wat waard moeten zijn om iets van vroeger te behouden. etéjofl&dt ^tMjro5 U betaalt alleen de afdruk, die we in ons eigen kleurenlaboratorium maken. Van f 5,- (9x13 cm.) tot f 20,- (20x28 cm.) Da's geen geld en het is een reuzeleuk kado. 2 december klaar. 1 persoon per foto. REKLAME FOTOGRAFIE TECHNISCHE FOTOGRAFIE REPORTAGES LUCHTFOTOGRAFIE Soesterbergsestraat 57 - (to. Busstation) Soest - Tel. 02155-13109 Prestaties Burgemeester Scholten sloot de hoor zitting af met de opmerking dat het een buitengewoon nuttige avond was ge weest. 'Er moet een grote inspanning worden geleverd om voor Soest te be houden wat we gewend waren. Dat is moeilijk, maar onder moeilijke om standigheden is de mens in staat tot buitengewone prstaties', aldus de heer Scholten, die eraan herinnerde dat ook in de donkerste crisisjaren vereni gingen zijn opgericht die nu nog een bloeiend bestaan leiden. Tegen half twaalf werd de zitting be ëindigd. In de raadsvergadering van morgen avond, donderdag 25 november, zal moeten blijken in hoeverre de gemeen teraad van Soest zijn beslissingen heeft laten beïnvloeden door de geluiden die in de hoorzitting werden opgevangen. Ui/ juwelier Betaalbaar alternatief M1LJANT - GOUD - ZJLVEJt HOSLOGES - TAXATIE - «ET ABAT1E Burg. Grothestraat 13 Soest Telefoon 03155-23271 Wij hebben de eer de rokers van fijne sigaren hier ter stede te kunnen mededelen dat wij concessionnair zijn geworden van de Hajeniussigaar, zoals die verkocht wordt aan het Rokin te Amsterdam. Vanaf heden kunt u bij ons betrekken de senoritas, tuitknakjes, coronas, coronas superieur en al die andere Hajenius-sigaren, die bij fijnproevers grote naam hebben gekregen. TP.O.C. HAJENIUS Van Weedestraat 86, Soest. Tel. 02155-12426. Laanstraat 49, Baarn. Tel. 02154-12882. 70-jarige fietser loopt beenbreuk op Op het kruispunt Laanstraat/Vrij- heidsweg deed zich vorige week een aanrijding voor, die een 70-jarige plaatsgenote een gebroken been op leverde. Een 36-jarige automobiliste uit Zeist naderde het kruispunt vanuit de richting Beckeringstraat, met het voornemen rechtsaf te slaan, de Vrij- heidsweg op. Op het laatste moment bédacht zij zich en reed recht door, in de richting Beukenlaan. Over de Vrij- heidsweg fietste op dat moment de 70- jarige dame uit Soest, die de Laan straat meende te kunnen oversteken. Bij de onvermijdelijke botsing kwam 'zij ten val. Met de ambulance werd zij naar Zonnegloren gebracht, waar een breuk in het linker onderbeen werd ge constateerd. Burgemeester en wethouders gaan voorlopig niet over tot 't nemen van 'n verkeersmaatregel op de Prins Hen driklaan teneinde daar het sluipver keer te weren. Deze beslissing hebben ze genomen naar aanleiding van een brief van buurtbewoners. In dat schrij ven wordt melding gemaakt van een grote hoeveelheid sluipverkeer. Het College heeft geantwoord dat er door de tracering van de route Aibert Cuyplaan Prins Hendriklaan parallel aan de Van Weedestraat/Steenhoff- straat inderdaad sprake is van een aantrekkelijk alternatief in noord-zuid verbindingen, temeer daar op deze route verkeerslichten ontbreken. Uit het verrichte onderzoek naar de ver keersintensiteit is gebleken dat er in 1982 sprake is geweest van een toe name op de route Prins Hendriklaan/- Albert Cuyplaan, maar ten opzichte van 1980 is het weer een daling. Beide straten worden aangemerkt als wegen van een hogere orde dan een woon straat. Zij vervullen een hoofdfunctie voor de ontsluiting van de wijk Soest- dijk in zuidelijke richting. Maatregelen op deze route hebben al snel tot gevolg dat weliswaar sluipverkeer wordt ge weerd, maar het bestemmingsverkeer gaat dan via andere woonstraten rij den, hetgeen daar weer problemen geeft. Burgemeester en wethouders schrij ven dat tussen de routes zoals Prins Hendriklaan/Albert Cuyplaan en de hoofdwegenstructuur duidelijk een verband bestaat. Op dit moment wordt naar de hoofdwegenstructuur in Soest een onderzoek verricht. Het bevindt zich nog in het beginstadium en zal zich waarschijnlijk over enkele jaren uit strekken. Gezien de verkeersintensiteit op deze van duidelijk hogere-orde- wegen, acht men het treffen van maat regelen thans nog niet noodzakelijk. Teneinde ook een bijdrage te leveren aan de bestrijding van de jeugdwerk loosheid heeft de gemeente veertien tij delijke arbeidsplaatsen gecreëerd. Het is de bedoeling dat de veertien jongeren met ingang van 1 januari aan de slag kunnen. Het districtsbureau aanvullende civiel technische werken te Arnhem, dat onder het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid ressorteert, heeft onlangs zijn goedkeuring verleend om de veertien arbeidsplaatsen te vervul len in het kader van de Werkverrui- mende Maatregel WVM). Deze maat regel heeft ten doel het scheppen van zinvolle aanvullende werkgelegenheid, teneinde werklozen tijdelijk in het ar beidsproces op te nemen om hen daardoor een betere positie te ver schaffen om een blijvende plaats in het arbeidsproces te verwerven. Het gaat hierbij om werkzaamheden die zonder toepassing van deze maat regel niet kunnen worden gerealiseerd. De werkloze jongeren mogen geen vas te arbeidsplaatsen gaan innemen. Voor de tewerkstelling komen in aanmer ing werklozen jonger dan 23 jaar. Ze moeten langer dan 9 maanden werk loos zijn en als werkzoekende staan in geschreven bij een Arbeidsbureau. De aanstelling geschiedt op arbeids overeenkomst voor maximaal 12 maanden. De salariskosten worden volledig door het rijk gesubsidieerd. Bij de gemeente zijn de volgende funk- ties beschikbaar: bij de dienst gemeen tewerken: 1 leerling-timmerman, 2 aankomende tuinlieden, 1 leerling- straatmaker, 1 leerling-elektromon- teur, 1 medewerker afdeling land meten en 1 leerling automonteur; bij de brandweer 2 medewerkers en bij de ge meentesecretarie 2 medewerkers on- roerend-goedbelasting, 1 medewerker afdeling interne zaken/afdeling alge mene zaken, 1 assistent voor de pro- jekt-koördinator en 1 medewerker af deling welzijn. Aanwijzing van de veer tien jongeren gebeurt door het Ge westelijk Arbeidsbureau in Amers foort. Literatuur JAN WOLKER: Junival 17,50 HARRY MULISH: De aanslag 24,50 HANNAH GREEN: Inkeer en uitweg 19,90 Non Fiction HOOGEVEEN: God is ieder ogenblik nieuw 16i60 JAN BRUSSE: Zwervend door het franse leveni3,25 Geneesmiddelen in Nederland (goedkope editié)'f.'.TV29 50 p: ROLANDTTWEEHUYSEN: Uit in Spokanië25,90 Humor JOS BRINK: De leukste thuis15,00 Met de groeten van de praatpaal g go LEO DERKSEN: Mijn tante op een houtvlot15,00 Het prisma rijmwoordenboek7,90 Agenda's en Jaarboeken De vreugde van het landleven agenda 9,95 Snoeck's Almanak'8318,90 Kleine vrouwenagenda12^50 MARJOLEIN BASTIN: Natuuragenda'83 12,50 Soesterbergsestraat 53 Soest-Zuid - Tel.: 12419 v. Weedestraat/hoek Stadhouderslaan - Soestdijk Tel.: 17699 De speciale kerstactie die de stichting "Midden-Nederland Helpt Polen" heeft opgezet (waarover wij in onze vorige editie berichtten) begint al goed op gang te komen. Toch blijken er hier en daar misverstanden over het ge bruik van de dozen te bestaan, die men voor een bedrag van 5,- kan aanschaf fen. Het is de bedoeling, meldt het or ganisatiecomité, dat de dozen door de kopers zelf worden gevuld met levens middelen. Wie daarnaast ook gebruikte kleding wil aanbieden wordt verzocht deze apart in een plastic zak in te leveren. In Soest zijn de rtozen verkrijgbaar bij Joh. Mets delicatessen, Van Weedestraat 90; bij Bankeatbakkerij Maison Verkleij, Van Weedestraat 76 en bij Meermarkt Reehorst, Soester bergsestraat 51; Rijwielhandel Grift, Becheringhstraat 36. Bovendien zijn de lege dozen verkrijgbaar bij mevr. Grift Korte Brinkweg 13. Op «iinsdag 3U novemüui en woensdag 1 december zijn de dozen eveneens te verkrijgen in het Griftland College aan de Noorderweg, op beide dagen tussen 14.00 en 15.30 uur. Het is de bedoeling dat op vrijdag 17 december vanuit Soesterberg naar het Poolse plaatsje Kozle zal vertrekken. Het ziet er zelfs naar uit, dat er zoveel respons op de aktie komt, dat er meer dan één vrachtwagen zal moeten rij- den.In dat geval wordt, naast Kozle ook het plaatsje Prüdnik aangedaan. Zowel de dan gevulde kerstdozen als de eventueel binnengekomen kleding en andere zaken zullen dan worden mee genomen. Burgemeester P. Scholten heeft zich voorgenomen de reis zelf mee te maken. Naar verwachtingen zullen met de heen- en terugtocht ongeveer vier dagen gemoeid zijn. Mevrouw C. A. Kaal-Ouwenhand uit Molenschot vond in de nieuwe actie in spiratie voor het volgende gedicht: Aan alle inwoners van Soest! We moeten bezuinigen - OKEE Maar mensen, doe toch allen mee. Er is wéér een grote actie gestart voor dat arme Polenlaat spreken je hart! Weet u nog, vorig jaar? We waren zo één met elkaar. Of bent u het alweer vergeten? Met kerst, die bussen vol met eten? Al die chauffeurs, die hun vrije tijd gaven om die stakkers in Polen te laven? Geef allen wat van je overvloed. We hebben het, trots alles, toch nog zó goed. Al is ons landje nog zo klein, in déden kan het héél groot zijn! Toestemming voor drie wandeltochten De wandelsportvereniging Olympia heeft van burgemeester en wethouders toestemming gekregen om op 27 no vember, 29 januari en 5 maart een drie tal wandeltochten te houden. Buideltas gestolen Een inwoonster van Soest deed vorige week aangifte van de diefstal van haar blauwe buideltas, waarin o.m. haar rij bewijs, autopapieren, betaalpas, een aantal eurocheques en een bedrag van 120,- had gezeten. De tas was wegge nomen uit een kantoor aan de Helling- weg. geplaatst in de Soester Courant, kunnen worden afgehaald of nabesteld tegen de prijs van 10,- per foto, a contant. Van Weedestraat 47 A Soest

Soester Courant | 1982 | | pagina 3