5482 Handtekeningen voor „De Vrije Teugel" Groot aantal wijzigingen bij Subaru voor modeljaar 1983 ArrowWL Parker. Bij onsAfooru. Eindelijk onderkomen voor Soester ambulance Parker slaat met de nieuwe Arrow- lijn een nieuwe weg in Oudheidskamer Soest viiiiiLwui Perfekt slapen. Koorzangers onderscheiden De Subaru Mini Jumbo, >en grote "kleine" auto In het weekeinde voortaan uit Amersfoort "De Borg" moet commerciëler Meningen van lezers CLK Najaarsaktieboek nu speciaal voor de jeugd! TDINNENHUIS Parker's Arrow Line ligt bij ons te pronken. Als vulpen, ballpoint, roller ball en vulpotlood (0,5 mm). In staal, zwart en doublé. Kom eens proefschrijven, voelen hoe ze in de hand liggen, zien hoe strak en slank ze zijn vormgegeven. kantoor efficiency t PARKER boekhandel Een onbewaakte auto met daarin een camera... dat is vré- gen om diefstal. Nu bij Gebr. v.d. Pouw Kraan: IKV vredesweek Soester courant van woensdag 24 november 1982 9 iuiiiiifc Foto: Herman van Dam Wij willen u vragen het voorstel tot itrekking van de subsidie voor de kinderboerderij nog eens heel goed te verwegen". Met deze woorden over- andigde Rienke Küchler, woordvoer- ter van een kleine delegatie van enters, kleuters, grotere kinderen, uders en leiding van de kinderboer- lerlj^aan burgemeester Scholten een loos met handtekeningen. Die waren Jkomstig van de 3482 sympathisanten Ue vinden dat „De Vrije Teugel" voor loest behouden moet blijven. „Alle jroepen zijn in de delegatie vertegen- voordigd", merkte Rienke op, „behal ve de dieren. Die kunnen we dit niet tandoen". De delegatie - voorzien van een span- \oekl waarop het aantal opgehaalde ïandtekeningen was vermeld - werd loor de heer Scholten in de hal van het jemeentehuis ontvangen, omdat het luiten flink regende. In zijn reactie (egde de burgemeester toe dat hij de ïandtekeningen in de raadskamer zou (eggen en het pleidooi zou overbrengen aan het College. Hij wees op de hoor- Eitting die 's avonds zou worden gehou den en drong erop aan het pleidooi ook daar. ten overstaan van de hele ge meenteraad. te herhalen. „Laat het goed overkomen", aldus de heer Scholten, die zijn respect en begrip uitsprak voor de wijze waarop de vrienden van de Kinderboerderij hun verlangen duidelijk maakten. Hij sprak de hoop uit dat. hoe de uitein delijke beslissing dan ook mocht uit vallen, de getroffenen zich erbij zouden neerleggen. Hij onderstreepte de nood zaak van goed overleg en zorgvuldig heid bij de uitvoering van de besluiten. Hét belangrijkste nieuws voor het modeljaar 1983 bij Subaru, is de intro ductie van de 1800 GLF Hardtop Coupé met automatische transmissie en de vlerwielaangedreven 1800 4WD Super Wagon, eveneens met automaat. Daarnaast onderging het uitgebreide modellen-palet met thans 14 verschil lende types, een fors aantal verande ringen, zowel uiterlijk als in het in terieur. Het opvallendste is de verhoogde dak lijn aan de acherzijde ("stepped tur- ret") bij de 4WD Super Wagon. De be ng Super Wagon wordt voortaan even aan de meest luxueuze uit- eringen van de stationwagens bij ibaru. Nieuw is een digitaal dashboard met trip computer dat in Nederland stan daard wordt geleverd op alle modellen, voorzien van automatische transmissie: dé Sedan, de Hardtop en de 4WD Super Wagon. Deze uitvoeringen zijn tevens uitgerust met stuurbekrachtiging en elektrisch bediende zijruiten en buiten spiegels. Tot de belangrijkste detail veranderingen behoren een gewijzigd stuurwiel met meer verstellingsmoge lijkheden, een andere versnellingspook, ïjarkeerverlichting, zwarte kunststof fcfumpers, elektronische ontsteking op alle types (met uitzondering van de 1300-modellen), halogeen lampen op alle modellen, een serie nieuwe, aan- ifrëkkelijke kleuren, een gewijzigde buitenspiegel, verhoogde capaciteit van de achterruit-verwarming en een jeinere eindreductie voor alle 1800 D-modellen waardoor deze zuiniger Jorden. Baarnaast zijn er nog zeer aantrek kelijke extra's verkrijgbaar, waarmee èlk model op speciale bestelling kan porden uitgerust. Digitaal dashboard Ben van de bijzondere zaken aan de ^83-modellen bij Subaru is de intro- uctie van een digitaal dashboard, ge- bmpleteerd met een trip computer. Dit peciale dashboard wordt standaard ge- ■Tverd op alle modellen met auto- |hatische versnellingsbak. Het gaat hier lus om de Sedan, de Hardtop en parade- ardje 4WD Super Wagon met auto matische transmissie. Het dashboard omvat een digitale af- leesmogelijkheid voor de snelheids meter en de toerenteller. De trip com puter heeft de volgende functies: klok, verstreken rijtijd, afstandsteller en af- standsbereik, het laatste berekend door middel van het brandstofverbruik en de resterende brandstof. Halogeen lampen op alle modellen Op alle in Nederland gevoerde Subaru modellen, behoort halogeen verlichting tot de standaard uitrusting. De beide nieuwe modellen (de Hardtop 1800 met automatische versnellingsbak en de Super Wagon met vierwielaandrijving en automatische versnellingsbak) zijn er vanzelfsprekend van voorzien. Aan passingen op de vroegere modelreeks, zijn te noteren bij de 2-deurs Hatchback 1300 DL, de 4-deurs Sedan 1300 Stan daard en DLS, de 1600 DL en de 1600 GLF. Elektronische ontsteking Alle nieuwe modellen, met uitzondering van de 1300 cm3 types, zijn voortaan uit gerust met een elektronische gestuurde ontsteking, waardoor een betere be trouwbaarheid wordt bereikt en het onderhoud wordt vergemakkelijkt. Minder verbruik bij automaten Om het benzineverbruik te verbeteren is een blokkeermechanisme voorzien op alle 1800 cm3 -modellen met auto matische transmissie. De nieuwe Subaru koppel-omvormer zorgt voor blokkering in alle drie de versnellingen waardoor geen verspilling van energie optreedt. Banden De Subaru 4WD-modellen zijn met in gang van de '83-modellen ook standaard uitgerust met Michelin XZX-breed type banden in de maat 175/70 SR 13. zodat thans alle typen vanaf 1600 cm3 - met uitzondering van de DL Sedan en de Stationwagen - met deze banden worden geleverd. Subaru prijzen omlaag Met de komst van de '83-modellen is er nog heel bijzonder laatste nieuws. De prijzen van alle modellen zijn namelijk veranderd en wel zodanig dat de meeste typen in prijs zijn verlaagd. Bij uitvoeringen in de lagere prijsklas sen zijn zeer opvallende prijsverla gingen te noteren. Als voorbeeld noemen wij de 1300 DL Sedan met 4-versnellingsbak die voort aan als „standaard" wordt aangeduid: deze auto is met zijn nieuwe catalogus- waarde van 15.495,-- (incl. BTW) liefst 1.504,-- goedkoper dan voorheen. Wilt u meer informatie betreffende de Subaru Mini Jumbo of de andere model len, dan is een vrijblijvend bezoekje aan Gebr. Van de Pouw Kraan aan de Middelwijkstraat 40-42 zeker aan te raden. Bij het korten van de dagen begint ook in de natuur verandering op te treden. De bladeren kleuren en vallen. De oogst wordt binnengehaald. Het land schap wordt wat grauwer en de mensen gaan hun afleiding wat meer binnenshuis zoeken. De kaars-, olie- of gasverlichting gaven vroeger afhankelijk van de financiële omstandigheden licht op de donkere avonden. Nu drukt men op de knop. Radio en TV waren er niet. de krant was ook niet in ieder huis aanwezig. En enkeling deed iets aan handenarbeid, zoals b.v. houtsnijden. Hele mooie voorwerpen zijn hiervan het resultaat. Breien, haken, borduren staan ook nu weer volop in de belangstelling. Wie heeft er als kind niet genoten van de mooie, soms brandende kachel of haard? Over deze dingen en nog vele andere zult u nu of in de komende tijd meer kunnen vinden in de Oudheidskamer, die een plaats wil zijn waar inwoners van Soest, maar ook mensen van daar buiten kunnen zien, hoe de mens vroeger leefde en werkte. Dit „vroeger" moet u zien als de dag van gisteren, maar ook als de dag van hon derd en meerjaren terug. Nu kunt u werk, aquarellen en schil derijen bewonderen van Onno Kleef- kens uit Hoogland. De Oudheidskamer is geopend zaterdags en zondags van 13.00 - 17.00 uur. Ferd. Huycklaan 18 - achter de Oude Kerk. Steenhoffstraat 13 - 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 Soesterbergsestraat 53 Telefoon 12419 modem: laanstraat 22 37-13 BG Baam tel. 02154-12797 Uw lichaam verdient een gezonde nachtrust In een goed bed, niet te hard en niet te zacht Precies daar ondersteunend waar uw lichaam dat vraagt. Komt u eens 'proefslapen' op zo'n ideaal bed. Wij adviseren u deskundig en desnoods fluisterend! MODERN k.deboer&zoon bv adviseurs voor interieuren binnenhuisarchitektuur svm Op zondag 21 november j.l. werden enkele leden van het kerkkoor „St. Cecilia" van de Petrus en Pauluskerk te Soest onderscheiden vanwege het feit dat ze respectievelijk 40 en 25 jaren lid van het kerkkoor waren. Het waren de heren Co Hagenaar en Henk de Ruig. Na de gezongen dienst in de Petrus en Pauluskerk, waarbij de 'Missa Fes- tiva" van Gretchaninoff werd gezongen onder leiding van dirigent G. van de Schepop, verzamelde het koor zich in café „De Kuil". Hier overhandigde pastoor Buisman van de Petrus en Pauluskerk de onder scheidingen aan beide heren. Hij waardeerde in een toespraak hun in zet als zanger en dankte bovendien de heer Hagenaar voor zijn inzet als biblio thecaris van het koor en de heer de Ruig voor 't feit dat hij vaak als organist in de diensten meewerkt. wmmm Parker, de meest vooraanstaande fa brikant van schrijfinstrumenten ter wereld, heeft met de introduktie van de Arrow-lijn een geheel nieuwe weg inge slagen. De serie met een vulpenhouder, een ballpoint, een vulpotlood met een stift van 0,5 millimeter en een Roller Ball is het eerste model, waarbij de nadruk is gelegd op het ontwerpen van een „mooie" pen. Vanzelfsprekend blijft toepassing van de opgebouwde techno logische kennis de basis van alle nieu we Parker-pennen. Karakteriserend voor deze nieuwe con cern-filosofie is de clip: voor het eerst in lange tijd heeft Parker de clip met het beroemde „veertje" losgelaten en de Arrow voorzien van een elegante, gedistingeerde pijl. De Arrow-lijn - die eerder met sukses werd gelanceerd in de Verenigde Sta ten, Duitsland en Zwitserland - wordt gebracht in vier modellen, te weten: doublé, mat zwart, edelstaal (het zoge naamde Flighter-model) en de Fligh- ter met een 22-karaats doublé clip. Een voormalige timmerwerkplaats van gemeentewerken wordt verbouwd tot garage voor de beide ambulances, die dagelijks in Soest zijn gestatio neerd. Tot dusver maakt de GGD gebruik van een deel van de brand weergarage, hetgeen zowel bij de brand weer als bij de ambulancedienst als zeer onbevredigend wordt ervaren. De laatste tijd had de brandweer de ruimte zelf zo dringend nodig (o.m. als gevolg van de aanschaf van de nieu we ladderwagen) dat de beide zieken wagens voortdurend buiten moesten staat, dit tot grote ontevredebheid van het ambulancepersoneel. In de brand- Het Christelijk Lektuurkontakt (CLK) heeft na verscheidene aktieboeken voor volwassenen nu zijn eerste aktie- boek voor kinderen gelanceerd. Het aktieboek heeft als titel "David en Jonathan" en is geschreven door de be kende schrijfster Eise Vlug. Van 1 november tot 1 december is het CLK - najaarsaktieboek tegen geredu ceerde prijs in de boekhandel verkrijg baar. De aktieboeken worden door het CLK geproduceerd om de landelijke boekhandel de mogelijkheid te geven het christelijke boek extra aandacht te geven. Vele boekhandels haken daarom in op deze aktie, niet in het minst d.m.v. het verspreiden van CLK Boekenmix, de informatiekrant van het CLK met vele titels uit het christelijke boekenaanbod. Alle aktiviteiten van het CLK zijn er op gericht het christelijke boek meer publi citeit te geven en een betere informatie naar het publiek te verzorgen. Na de succesvolle boekenbeurs van het CLK in september j.l. in het Gelderse Ede is nu de aktiemaand voor het christelijke weerkazerne wordt ook een verblijfs- ruimte gereed gemaakt voor het per soneel. Wanneer de gemeenteraad accoord gaat met de voorstellen die het college over een en ander doet, zal binnen af zienbare tijd worden begonnen met de verbouwing. Met de GGD Eemland wordt een huurovereenkomst afgeslo ten, die de kosten van de aanpassingen zal gaan dekken. Die kosten zullen ƒ38.600,- gaan bedragen. Ambulancevervoer in het weekeinde In overleg met het gemeentebestuur heeft de GGD Eem land inmiddels besloten om het ambu- boek van start gegaan. Het aktieboek geeft de geschiedenis van David weer, naverteld vanuit de bijbelse gegevens, met als voornaamste accent de vriend schap met Jonathan (in zekere zin zijn 'concurrent"). Else Vlug heeft zich zo veel mogelijk gehouden aan de oor spronkelijke gegevens, maar deze in verhaalvorm vrij weergegeven. Ook heeft zij een aantal psalmen, die in het leven van David zo'n grote rol speelden, In het boek een plaats ge geven. Het boek is geschreven voor de jeugd van 8 tot 10 jaar, maar zal zeker ook andere leeftijdscategorieën aan spreken. Er zijn 12 illustraties van tekenaar Nico Vermaas in het boekje "David en Jonathan" opgenomen. Het telt 96 pa- gina's, en is in gebonden uitvoering van 1 november tot 1 december in de boekhandel te koop voor f 7,90. Vanaf 1 december wordt de prijs verhoogd tot ƒ9,90. lancevervoer in de weekeinden te laten plaatsvinden vanuit Amersfoort, zoals dat tot dusver ook al in de nachtelijke uren het geval is. De kosten voor het in stand houden van een parate ploeg in Soest zijn te hoog in de ogen van het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg en bovendien is het werkaanbod in het weekeinde zó gering, dat één uitrukpunt in Amers foort) voldoende is. B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar, mits de tijd van waarschuwing tot aankomst bij het ziekenhuis niet langer wordt dan vroeger. Na wat meer aan de weet gekomen te zijn van mevr. Greetje Witte-Rang, die het IKV vertegenwoordigde op de dis cussieavond in het Griftland College in de Vredesweek met het ICTO wil ik daar toch nog eens op terugkomen. Ik denk zo maar d.it heel wat kerkmensen dan toch wel wat verbaasd zullen zijn. Wat we niet wisten die avond was dat mevr. Greetje Witte-Rang uit Zwolle bij de 2e kamerverkiezingen op de gecom bineerde CPN/PSP kandidatenlijst zou komen te staan. Deze mevr. is ook niet de eerste de beste zij is n.1. als PSP-'ster lid van het deputaatschap voor oorlogs- en vredesvraagstukken van de gerefor meerde Synode. Nu heeft de PSP in haar verkiezingsprogramma 1981-1985 staan: „dat zij geen verdediging van het grondgebied wenst tegen een vijand die de bevolking wordt aangepraat." Dat is dus een vrijbrief voor het Sovjet Com munisme (Internationaal Socialisme) om ons land binnen te vallen. Nu is het mij ook duidelijk waarom Namens'de gemeenteraad zullen in het bestuur van "De Borg" - dat in de voor stellen van het College van Burgemees ter en Wethouders uit vijf mensen moet gaan bestaan - drie personen zitting nemen. Het College stelt de gemeente raad voor daartoe te benoemen de heren G. T. Kleiberg, T. Middelkoop en P. L. J. M. Storimans. De drie heren hebben een ruime bestuurlijke ervaring en be schikken over een beleidsopvatting op basis waarvan De Borg op een juiste mijn zeer belangrijke vraag aan IKV-- vertegenwoordigster mevr. de Witte niet werd beantwoord, die was een beetje pijnlijk t.a.v. de vredelievende Sovjet Unie. „Er was geen tijd meer voor" zei ds. Kloek, de wat eenzijdige gespreksleider, om goed 10.00 uur die avond, terwijl alle belangstellenden nog volop aandacht hadden voor de discus sie tussen mevr. Witte van het IKV (Eenzijdige ontwapening) en de heer Vermaat van het ICTO (Tweezijdige ontwapening). Wist U dat het IKV-kernblad december 1981 vermeldde dat 97% van de IKV ers op linkse partijen stemt? Wat willen deze „Christenen voor Socialisme (communisme)"? Dan vraag ik me wel eens af wie deze aktievelingen inspireert en verblind. Is het de Satan, die in de Bijbel de overste dezer wereld wordt genoemd? Of is het onze Heilige God, omdat ze zijn Woord niet meer geloven? Want God kijkt in ons hart, hoe we staan tegenover Hem Kerken wordt wakker, want IKV heeft NIETS met Gods kerk of het Christen dom te maken. M. Mosk manier kan worden bestuurd, schrijft het College aan de raad. Dat beleid komt erop neer dat De Borg dient te functioneren als een semi-cul- turele ontmoetingsplaats voor alle leef tijdsgroepen van de Soester bevolking, zonder dat het accent doorslaat naar een bepaalde groepering. "Ten einde het tekort op de exploitatie te beperken," schrijft het College "zal het beleid meer dan tot dusver het geval was commercieel gericht dienen te zijn. Dit overigens zonder dat het karakter van het dorpshuis verloren gaat. Gestreefd zal worden naar een betere aanwending van het gebruik overdag en betere bezetting van de zaalruimten in de avonduren. Het College wijst erop dat sluiting var De Borg voor de gemeente duurder ii dan openstelling, hoewel er voorlopig nog rekening moet worden gehouder met een jaarlijks tekort van 200.000,- f 250.000,-. Met een goed beleid kan dil tekort in de toekomst hopelijk worden teruggedrongen Stichtings raad Op maandag 6 december a.s. gaat d€ Stichtingsraad van "De Borg" zich uit voerig bezighouden met het voorstel dal het College van Burgemeester en Wet houders hebben gedaan voor de nieuw statuten. Een eerder voorstel is door hel Stichtingsbestuur verworpen, en over het nieuwe voorstel heeft het bestuur nu het commentaar van de Stichtingsraad gevraagd. De - openbare - vergadering wordt ge houden in De Borg en begint om 20.00 uur. Aan de vooravond van 1983 brengt Su baru als primeur voor de Nederlandse markt de Subaru "Mini Jumbo" uit, een geheel nieuwe, laaggeprijsde auto met "grote" mogelijkheden. Men koos deze naam, omdat "klein" en "groot" daarin adjn samengevat. Er zijn twee uitvoeringen in het leve ringsprogramma: een "DL" (De Luxe) en een "SDX" (Super de Luxe). In de -mini-klasse is de Mini Jumbo een zeer volwassen auto met royaal ruimte voor 4 Europeanen. Dankzij de moderne conceptie met 5 deuren en een wegklapbare ge scheiden - rugleuning van de achter bank biedt de Jumbo maximale bagage mogelijkheden. Voorin ligt een speciaal voor de export markt ontwikkelde dwarsgeplaatste 2- cilinder motor met een inhoud van 665 cm3, die zorgt voor een bijzonder laag brandstofgebruik Uniek is het feit, dat de Japanse con structeurs erin zijn geslaagd de 2-cilin- der watergekoelde 2-takt motor niet al leen een hoog rendement, maar ook een zeer laag geluidsniveau te geven. Dit laatste is onder andere te danken aan twee ingebouwde balans-assen, die in tegengestelde richting van de zuigerbe weging draaien en die de motor het karakter geven van een 4-cilinder. Dat het brandstofverbruik - onder andere dankzij de "cross flow" ver brandingskamers en de register Zenith- Stromberg carburateurs - zeer laag is, blijkt wel uit de consumptiegegevens. Op de Japanse testbaan noteerde men bij een snelheid van 60 km per uur een verbruik van 1:30. Gemeten volgens de Europese test methoden werd bij 90 km per uur con stant een liter normale benzine per 19,6 km verbruikt. Het verbruik in stadsver keer is volgens de ECE-norm 1 op 16,4. Bij het ontwerp van de nieuwe Mini Jumbo werd gekozen voor een dwarsge plaatste motor voorin en voorwielaan drijving. Grote ramen, smalle raamstijlen en een lage schouderlijn verhogen verder nog het ruimte-effect in het interieur van de Mini Jumbo. De lengte van de pas sagiersruimte bedraagt 1710 mm, de breedte 1210 mm. De nieuwe Mini Jumbo van Subaru is uitgerust met een 4-versnellingsbak, waarvan de verhoudingen zeer door dacht zijn gekozen, zodat zowel pittig optrekken als een laag brandstofver bruik bij kruissnelheid zijn gegaran deerd. De topsnelheid bedraagt 125 km per uur. Dankzij de onafhankelijke wielophan ging voor en achter gedraagt de auto zich op de weg bijzonder stabiel. De Mini Jumbo is standaard voorzien van een gescheiden remsysteem, schijfremmen voor, een gescheiden remdrukbegren- zer achter en bovendien een rembe- krachtiger. De prijs van de Mini Jumbo is verras send laag. De Luxe uitvoering nog geen 10 mille 9999,- incl. BTW, de "Super Luxe" uitvoering kost 1000,- meer.

Soester Courant | 1982 | | pagina 9