Gebr. Van Woerkom - een bedrijf in beweging Keuken ShowSoest Nog drie kansen op de auto en de 130 andere prijzen Geslaagde lustrumviering Soester Muziekgezelschap VAARDERHOOGT ^#2 voor Wanddekoraties Herdenkingsmonument Soesterberg Spokanië - auteur 'weehuysen in Soest [Eerste jazz-happening in De Borg succesvol Gehannes Nouveau Style' voor Salon Robert bij feestelijke viering 4e Lustrum VSVé DOE-HET-ZELVERS Nieuwe vestiging met slaapkamersklassiek en eiken llül Soester december-aktie bijna rond bij TIFFANY v. Weedestraat 52 - Soest 'T 10 1 Auto in beslag genomen Oude ^'-fruitrassen 11 ^oestei^Cou^n^ai^oensda^^decenibei^OS^ Foto: Goos van der Wilt Sinds donderdag j.1. is Soest een nieuwe vestiging van het bekende meu belbedrijf Gebr. van Woerkom rijker. Aan Steenhoffstraat 61 is. na een gron dige verbouwing, een fraai en zeer uit nodigende winkelruimte in gebruik ge nomen, waar het Soester publiek voor al op het gebied van klassiek (noten) en eiken meubelen te kust en te keur heen kan gaan. Bovendien is de zaak ge completeerd met een afdeling slaap kamers die het aanzien meer dan waar is. Dat de firma Van Woerkom met recht een "bedrijf in beweging" mag worden genoemd blijkt wel uit de forse groei die het de laatste jaren heeft doorge maakt. Een jaar of vijftien terug werd begonnen aan de Laanstraat, waar voornamelijk oude en antieke meu belen werden verhandeld. "Uit groot moeders tijd," verduidelijkt de heer A. H. M. van Woerkom. die met gepaste trots een korte uiteenzetting over de geschiedenis van de firma geeft. "Dat was nog in de tijd van vader Van Woer kom. vervolgt hij. Zes jaar later werd het filiaal aan de Birkstraat geopend, waar ook "zo goed als nieuw" meube len in het assortiment werden opgemo- men. Niet lang daarna richtte het be drijf zich helemaal op de verkoop van nieuwe meubelen. Inmiddels was de edrijfsvoering overgegaan in de anden van de zonen Van Woerkom. de ffijroers A. W. A. en A. H. M. van Woer kom. De eerste zette zijn schreden ver der in de richting Bussum, later ook |lilversum, waar de uitbreidingsmoge lijkheden groter waren, ilaar ook in Soest maakte de toegeno men vraag naar het soort meubelen gat de broers in hun assortiment heb ben opgenomen zo'n groei door. dat daar enkele jaren geleden al tot ver dubbeling van het winkeloppervlak noest worden'overgegaan. En omdat die groei zich tot op de dag van van daag heeft voortgezet, bleek het nood zakelijk tot enige specialisatie te ko men en te zoeken naar uitbreidings- mogelijksheden in Soest zelf. Die werd gevonden in het voormalige winkel pand van de firma Van Schalwijk aan de Steenhoffstraat. en deze ruimte is in de afgelopen weken met inzet van man en macht omgetoverd ot een waar meubel-walhalla, dat onderdak biedt aan een enorme collectie klassieke en eiken meubelen. "De vraag daarnaar is de laatste jaren enorm toegenomen." vertelt de heer Van Woerkom. "Bovendien merkten we een sterk stijgende interesse voor slaapkamers, en met de collectie die we hier hebben kunnen we de cliëntèle met een gerust hart tegemoet treden. Aan de Birkstraat is de collectie Ma- nou meubelen uitgebreid en aangevuld met moderne meubelen, voornamelijk in "Bali-bruin" met een vleugje wit. De specialisatie waarop de broers Van Woerkom zich hierdoor hebben toege legd betekent tegelijkertijd ook een toegenomen service aan het publiek, dat zijn keuze overzichtelijker ziet ge maakt. Aan de Steenhoffstraat vindt men alles wat nodig is om de sfeer van de echte "woonkamer" te creëren. Er is een groot assortiment van kleinmeubelen. terwijl ook de "entourage" uitstekend is vertegenwoordigd: kleden, verlich ting, beeldjes, tin, eet. De nieuwe vestiging heeft een vloerop pervlak van maar liefst 380 m2. De slaapkamers zijn voornamelijk op de bovenverdieping te vinden, al staat het pronkjuweel van het huidige assorti ment op de benedenverdieping. Als men de winkel betreedt stuit men vrij wel onmiddellijk op een buitengewoon fraai bedmeubel. "Een leefbed," ver De nieuwe vestiging heeft een vloerop pervlak van maar liefst 380 m2. De slaapkamers zijn voornamelijk op de bovenverdieping te vinden, al staat het pronkjuweel van het huidige assorti ment op de benedenverdieping. Als men de winkel betreedt stuit men vrij wel onmiddellijk op een buitengewoon fraai bedmeubel. "Een leefbed," ver duidelijkt de heer Van Woerkom, "compleet met ontbijt/leestafeltjes, een televisie tafel, leeslampjes, inge bouwde nachtkastjes en een verstel baar hoofd- en voeteneinde. Het aar dige daarvan is dat het zowel met handbediening als elektrisch of met "gasveer'-bediening in de gewenste stand is te brengen. Een uitstekende blikvanger. Onder het motto "de mensen willen be ter zitten" is er ook een video-opname te zien, gepresenteerd door Lous Haas- dijk, over de zgn. "Fitformstoel" - een heel bijzondere vorm van zitten, in de handel gebracht door de firma Garant uit Best. en ontworpen aan de Tech nische Hogeschool in Delft. "We krijgen heel goede reacties," ver telt de heer Van Woerkom. "Er wordt ons gezegd dat we een aanwinst voor Soest zijn, en dat is natuurlijk ook onze bedoeling geweest. Onze aanpak heeft een eigen stijl, het assortiment onder scheidt zich duidelijk van andere meu belzaken. Bovendien houden we heel sterk rekening met de prijzen - niet voor niets voeren we de slagzin 'n be grip voor kwaliteit, service en prijs". Het publiek wordt duidelijker kriti scher, merken we. Zoekend naar nog betere presentatie, een grotere collec tie, was uitbreiding noodzakelijk." De gebroeders Van Woerkom zijn opti mistisch over de mogelijkheden in Soest. "We sluiten dicht aan bij de smaak van het publiek. De trend is op het ogenblik weer in de richting van het nostalgische, de grootmoeders-tijd stijl. Inderdaad, de nieuwe meubel vestiging aan Steenhoffstraat 61 is een aanwinst voor Soest. Als u aan een nieuwe keuken denkt, komt u dan eens naar onze keukens kijken. Keukens in klassiek eiken, licht en donker, maar ook modellen in kunststof. Industrieweg 12. tel. 02155-10304 ^(Ind.terrein. zie ANWB-borden) Ook zaterdags van 9 tot 16.30 uur. i De zeer geslaagde Soester December- aktie "Pepernotenparade" loopt op zijn eind. Nog drie dagen bent u in de gelegenheid loten te verzamelen, die u de kans bieden op de Lada personen auto, die regelmatig ergens in Soest te bewonderen valt, of op één van de meer dan 130 prachtige prijzen. Een pakket, dat geheel op vrijwillige basis door de gezamenlijke Soester Midden stand bijeen is gebracht. Gedurende vrijwel de gehele looptijd van de aktie, die werd gestart op 13 november j.1., één week voor de aankomst van de Sint zelf, zijn er prijzen blijven binnenstro men. De Stichting Manifestaties heeft de handen eraan vol gehad. Een uniek gebeuren, waarop eigenlijk niemand - althans in deze vorm - had gerekend. Veel variatie Als notaris Mr. H. H. Elferink, straks, op 8 december, de winnaars van al het schoons zal trekken, zullen er velen in Soest, en zeker ook uit de omgeving, een prachtig stuk gereedschap, een mooie waardebon, een mand met-dit- of-dat, een horloge of een cross-fiets rijker zijn. Meer dan 130 prijzen wach ten op de gelukkige winnaars. De variatie die in het geheel zit, is vooral veroorzaakt door de vrijwillige in breng van bijna de gehele Soester Middenstand. De prijsuitreiking zal op zaterdag 11 december, des morgens om 11.00 uur in Restaurant Darthuizen, plaats vinden. De prijswinnaars krij gen daartoe een uitnodiging. Het be looft een mooi feest te worden in de wat vroege uurtjes bij Darthuizen. Vooral voor degeen die zich straks de geluk kige winnaar van de Lada 1200 mag noemen, die hij of zij uit handen van de dealer voor Soest en omstreken, de heer Hans Huigen, in ontvangst zal mogen nemen, zal het weekend een ex tra juichend tintje hebben. We herin neren ons nog de uitreiking van de vorige auto, een aantal jaren geleden. De Renault kwam toen terecht bij een Autorijschool. De organisatoren gunnen iedereen die auto, maar hopen toch dat het deze keer wat anders uitvalt. Volgende week zullen we het weten. Zaterdag a.s. de laatste Pepernotenparadedag. Er staan nog drie dagen met drukke koopavonden op het programma van de Sint. Doe uw best. Koop in Soest. U kunt rekenen op een uitstekend gesor teerde middenstand, die u de bonnen, bij elke bestede 5,-- één, graag kado doet. Het kleine nadeeltje - het met de hand invullen van al die bonnen - neemt u toch zeker graag op die koop toe? Als u het allemaal maar duidelijk doet. U helpt uzelf ermee en de notaris. De Stichting Manifestaties Soest is tevre den. Als u en de winkeliers dat ook zijn, kunnen we straks terugzien op een ge slaagde aktie en daar ging het toch om. Gezellige Sinterklaasavond allemaal! Hri VcreiiifJuj'Novorleg Soesterberg i op \erzock van het Oranjecomilé Soestr fiierg, sinds voorjaar '82 bezig niet de oorliereiding tot realisering \.ni een delininef herdenkingsmonu ment \oor Soesterberg. Tot nu toe werd voor de herdenking op 4 mei een t ,delv ,k monument opgericht, een ge geven waar niemand erg gelukkig lllee w.is. Dankzij de bemoeienissen van het Verenigirigsoverleg, die een werk groep samenstelde, zijn de voorberei dingen nu in een vergevorderd sta dium. De lokalie is praktisch bekend, en het ontwerp voor een monument, gemaakt door de heer E. de Jong, is kl.iar. Er zijn twee ontwerpen, waar van maquettes gemaakt zijn. Deze maquettes zullen op donderdag 2 december a.s. in het Dorpshuis ten toongesteld slaan. De Soesterbergse bevolking zal dan van 19.00 - 21.00 uur in de gelegenheid zijn de maquettes te bekijken en hun voorkeur uit te spre ken voor een der ontwerpen. Aan de hand van de die avond gemaakte keuze zal de werkgroep aan de slag gaan om een en ander af te ronden. Voorde realisatie van dit monument is ui ei-aard geld nodig. Het Verenigings- over'leg heeft toestemming gekregen voor dn doel een kollektie te houden, die zal plaats vinden in de week van 20 tot en met 24 december a.s. Daar er vele koilektanten nodig zijn, worden evl. gegadigden verzocht zich te melden bij de hr. C. Allena, Ples- manslraal 173, tel. 3685. Ook is er voor de verkrijging van de benodigde gel den een tijdelijke rekening geopend bij de Rabobank te Soesterberg, onder de naam Comité Herdenkingsmonument. Rek.nr. 16.21.73.970. Gironummer van de Rabobank 217131. Hel Verenigingsoverleg hoopt het her denkingsmonument reeds 4 mei 1983 gerealiseerd te hebben. VM F Rolandt Twechuysen (auteur van het Spokanle boek). Jan Weasel» (Boekhandel V.d. Ven» en Toon v.d. I.inden (Slijterij I V.d. Unden) heffen het glas met echte Spokaanse wijn. De auteur was vrijdag j.1. te gust bij boekhandel V.d. Ven. die in t samenwerking met slijterij V.d. Linden een feestelijke signeer partij organiseerde. Dit alles ter gelegenheid van de ver- K schijnlng van Tweehuysens opzienbarende reisverslag „UK in Spokanië nooit weg". IZaterdagavond vond de eerste bijeen- Ikomst plaats van wat hopelijk zal lei- den tot een regelmatig terugkerende I happening: een eigen jazz-sociëteit. I Het begin was wat aarzelend en stroef. I Om 22.00 uur waren er niet veel meer I dan een tiental belangstellenden aan- I wezig, hetgeen op de musici van de Blue Rhythm Jugglers uit Breda aan- I vankelijk niet al te inspirerend werkte. Dit type muziek moet het geheel hebben van de respons van het publiek. In de loop van de avond groeide het aantal toehoorders en toen kwamen ook de BRJ hoe langer hoe meer los. Over de prestaties van de Jugglers het volgende: het stuwende ritme kwam grotendeels door een perfect en harmo nisch uitstekend spelende vrouwelijke tuba-speler. Goede improvisaties waren te beluisteren van de violist en de trombonist. Jammer was dat de imeeste nummers te ver waren "door- gearrangeerd". De spontaniteit voor improvisatie door de solisten ging hierdoor verloren. Goede jazz is nu eenmaal geheel afhankelijk van goede improvisatie en als een solist op dreef raakt moet hij niet geremd worden door een verplicht terugvallen in gear rangeerd ensemble-spel. Een school voorbeeld van hoe dat moet is de nog steeds onovertroffen Duke Ellington Band. Maar afgezien van deze kritische kant tekening was het een zeer geslaagde avond. Het ritme begon dermate op de aanwezigen in te werken, dat een aan tal zich niet meer konden "beheersen" en de dansvloer opzocht. Het is een zeer eelukki? initiatief van de directeur van de Borg, de heer Gjal- tema. We hopen dat het niet bij deze ene keer blijft. PJH Het Soester Muziekgezelschap heeft de afgelopen week op uitgebreide wijze haar eerste lustrum gevierd. Een jubi leumconcert, een rommelmarkt en een feestavond waren de hoogtepunten van de afgelopen feestweek van dit 5 jaar jonge orkest, dat zich vooral kenmerk te door een uitstekende sfeer en het zichtbare plezier dat de, voornamelijk jongere, mensen van het SMG beleven aan het gezamelijk musiceren. In de overvolle zaal van "De Rank" hield het Soester muziekgezelschap" vorige week dinsdagavond haar jubi leumconcert met een zeer gevarieerd programma. De serieuze wijze waarop het SMG de zaken aanpakt bleek al bij binnenkomst. Het uitstekend verzorg de programmaboekje dat werd uitge reikt vermeldde niet alleen het pro gramma, maar ook een stukje geschie denis van de afgelopen 5 SMG-orkest- jaren, een korte toelichting op de uit te voeren werken en wat algemene infor matie. Het publiek werd in de gelegen heid gesteld kennis te maken met alle facetten van het muziekgezelschap, van beginnend leerling tot en met de musici van het grote orkest. Na een kort welkomstwoord van voor zitter Flierman, was de microfoon voor Thari Kniest van ziekenomroep AROS die het programma op een plezierige en charmante wijze presenteerde. Allereerst lieten enkele leerlingen horen wat ze in de korte tijd dat zij mu ziekles krijgen hebben geleerd. Onder begeleiding van hun leraar, de heer Wilderdijk, speelden Patricia Schelle en Pépé Blomsma twee klarinet-duet- ten waarna Suzanne Kleinjan, Arjan Bijman. Guido v.d. Camp en Bart Buschmann twee klarinet-kwartetten speelde. "The Children's march" en "Pump and Circumstance" van Ed- ward Elgar werden goed vertolkt. De personenwagen van een 22-jarige Utrechter, die op de Amersfoortse- straat reed, vertoonde al op het eerste gezicht zoveel gebreken, dat de politie zich genoodzaakt zag de auto aan een na der onderzoek te onderwerpen. Vooral de wielophanging bleek duidelijk niet in orde te zijn. Op verschillende plaat sen was de wagen bovendien doorge roest. Dit alles kwam de eigenaar op een proces-verbaal te staan. Op aanra den van de politie deed hij ook maar afstand van de auto, die inderdaad rijp was voor de sloop. Het tweede deel van het programma werd verzord door het leerlingenor kest. Na het thema uit Sonate XVI KV 331 van Wolfgang Amadeus Mozart en een deel uit de Sonatine voor blazersen semble, dat door een deel van het or kest werd gespeeld, gaf het leerlingen orkest o.l.v. Hildo Flierman het pu bliek met "Fanfare" een impressie van de hofmuziek uit de 18 de eeuw. De trompetmuziek kwam hierin erg goed tot uitdrukking. Bijzondere waarde ring was er voor het gespeelde "Blue Bells of Scotland". Als slotstuk voor de pauze werd "een tropische verrassing in een krokant slagwerk laagje" aangekondigd. "La- tin Surprise" heette deze paso doble, waarvan de trompet-solo gedeeltelijk werd geschreven voor de solist Bas Weusten. Het publiek kon de verleiding niet weerstaan om de daarin verwerkte Sinterklaasliedjes mee te zingen. Na de pauze trad het grote orkest op onder leiding van Herman Wilderdijk. Geopend werd met het 4e deel uit "Die Deutsche Messe" van Franz Schubert. Na een mars van K. J. Alford volgden eerst de klassiekere werken van het or kest-repertoire. De ouverture "Oberto conté di San Bonifzio" van Giuseppe Verdi werd door de aanwezigen adem loos beluisterd. Moderne muziek kon men horen met "The Beatles in Concert", een werk waarin de hits "Michelle", "Ticket to ride", "Yesterday" en "Ob la di" waren verwerkt. Als "uitsmijter" kreeg men "Choral and Rock Out" voorgeschoteld. Muziek waarin zowel pop-, jazz- als barok in vloeden vielen waar te nemen. De in drukwekkende slagwerksolo sprong er boven uit. Het publiek dankte het or kest met een staand applaus en dwong zelfs een toegift af. Strauss' wals "An- nen Polka" maakte een definitief eind aan de concertavond. Rommelmarkt Om de financiële situatie van de vereni ging te verbeteren organiseerde het SMG afgelopen zaterdag een rommel markt en dat "rommel" nog best wat geld op kan leveren bleek uit de op brengst van ruim duizend gulden. Tot slot was er maandagavond 29 januari een zeer bijzondere jubileum feestavond. In gebouw Creo (het vast onderkomen van het Soester Muziekge zelschap) aan de Julianalaan voerden ouders en leerkrachten van "de Wiek slag" het toneelstuk "Na regen komt zonneschijn op. Dat er naast musi ceren ook nog gelachen kan worden bleek wel op deze avond. Een geslaagd slot van een succesvol eerste lustrum. Iedereen die mee wilt spelen in het Soester Muziekgezelschap of eerst wat meer wilt weten, is altijd welkom op de repetities in Credo. Maandagavond van 18.30-19.15 uur oefent het leer lingenorkest en van 19.30 tot 21.30 uur het grote orkest. Aalle weke mot ik un gehannes bie mekoar verzinne, Telkus moar weer vaan veure aafan beginne. D'r beurt genogt op Soest en doar ben 'k blie mee. Zo hek altiek waat te mulle, daa 's beter daan de W. W. Omdaat Singterkloas deur 't daarp zaag rieje, Zaa'k ut gehannes deuze week us op riem anbieje. Heul voak hek un verhoaltje over de gemeengteroad En de leste tied weet je aal vaan te veure woar 't over goat. Ik ken over 't bezunige wel boeke vuile Zongder daa'k uut me nek loopt teproate. Zo is ter noeng aalweer iets heul moois an de haangd. Ajje 't leest, dan twiefelje anje verstaand. We benne hier meroakels best socioal ongderdaak, Aalles is verzekerd, zellufs Zwaarte Piet z'n zaak. Ajje 's naachs laast kriegt vaan je eksteroge. Daan hejje omtrent ut ziekefonds niet eejns bedroge, Ajje doarveur de ziekewoage an loat rukke Om bie de pedicure an je voet te loate plukke. Je mot daan wel effe laanger waachte daan ut hoort Waant de aambulaance komt voortemee uut Oamersfoórt. Gelukkig kriegt deze aambulaance weer un eige onderdaak. Daa 's veur die maanne temingste weer un gemaak. Waant de braandweergroazie waas aal veul te vol, Doar stoat ut vaan de laadderwoages bol. Ongze ziekewoages komme in de waarkploats vaan de timmermaan En doar komt daan weer un notoa vaan aachtundaartig- duzend gulden vaun. Zo kaan ongze baargemeester daan nog us un opening verrichte Zongder dattie ongze schaatkist hoeft te verlichte. Waant de huur wordt deur de G.G.D. betoald En die het de cengte weer aargus aangders vurt ehoald. Ongze wethouwers motte moar us an ut oef ene goan, Die kriege voortemee ok nog un aangdere boan. Ze motte lere slute op un heul groot slot, Deur aalle bezuniginge goan d 'r un zooi instellinge Jcoapot. En die motte aallemoal worre aafebouwd, Waat deur de Soesders meroakels wordt berouwd. Ajje 't ming vroagt, dan mok zegge: Sinterkloas, loat de gemeengte niet links legge. Kiek nog us baar goed in Piet ze zaakke. Ofter veur Soest nog waat vaalt te maakke. HANNES VAN DE NENG ,Oh kom er eens kijken' is 'n in deze tijd van het jaar veel gehoorde versregel. Het slaat dan altijd op .iets' dat in een schoen wordt gevonden. Maar die vijf overbekende woorden zijn op dit mo ment ook volledig van toepassing op Kapsalon Robert aan de Kerkstraat. Rob en Wil de Graaf vieren maandag 6 december een driedubbel feest. In de eerste plaats herdenken zij het feit dat zij twintig jaar geleden in Soest aan de Van Goyenlaan hun eerste kapsalon openden. Daarnaast vieren zij de twintigste ver jaardag van hun trouwdag en reden nummer drie is het gereedkomen van de modernisering van hun huidige zaak. Enthousiast en vakkundig Er is de afgelopen twintig jaar heel wat gebeurd. Met plezier denken Rob en Wil de Graaf terug aan de eerste tien jaar in de zaak aan de Van Goyenlaan. .Daar hebben we de basis gelegd voor hetgeen we nu aan de Kerkstraat heb ben gerealiseerd'. De verplaatsing in '72 naar de Kerk straat luidde gelijktijdig een wijziging van stijl in. De zaak werd gemoderni seerd en aangepast aan de eisen van die tijd. Hoewel er de afgelopen tien jaar het een-en-ander is gewijzigd, was het interieur toch aan verandering toe. Naar eigen idee en in eigen beheer is de nu geréedgekomen stijlwijziging uitge voerd. Het stemmige bruin dat het in de 70-er jaren zo goed deed, moest voor een groot deel verdwijnen. Heel functioneel toegepast kwam er wit voor in de plaats. Het resultaat is een volledig ander .ge zicht' dat uitmuntend aansluit bij de 80- er jaren. Naast deze wijziging zijn enthousias me en vakkundigheid gebleven. Regel- matige bijscholing en oriëntatie in Frankrijk en Duitsland houden Salon Robert op hoog niveau. Rob en Wil de Graaf zijn niet weg te denken uit de grootste kapsalon van Soest. Geassisteerd door vijf dames en een heer draait de salon op volle toeren. De sfeervolle zaak telt vijftien behandelingsplaatsen, terwijl een klei ne zithoek en de koffiebar een eventu eel korte wachttijd plezierig laten ver lopen. Overigens zijn de wachttijden miniem, want Kapsalon Robert werkt zowel voor de dames als de heren ,op afspraak'. Kwaliteit Rob en Wil de Graaf zijn erg trots op het feit dat er op dit moment nog tien tallen cliënten zijn die zich vanaf de eerste dag van de afgelopen twintig jaar door hen laten behandelen. Na tuurlijk gaan er in zo'n periode cliënten "weg. Want al doe je nog zo je best, er gebeurt toch wel eens iets dat niet naar wens is. Maar dat kan de beste gebeu ren. Daarom is het juist zo leuk wan neer je na verloop van een paar jaar zo'n cliënt weer terug ziet komen'. Als voornaamste reden ziet Rob de Graaf de constante kwaliteit. Moderne apparatuur in combinatie met kwalita tief goede produkten zoals L'Oreal en Schwarzkopf in deskundige handen, vormen een bijna I00rr garantie voor .Haute Coiffure'. Open huis Maandag 6 december, 's middags van 16.00 tot 20.00 uur, gaat de deur van Kapsalon Robert uitnodigend open voor een feestelijk open huis. Onder het genot van een hapje en een drankje krijgen cliënten en belangstel lenden dan alle gelegenheid om de kap salon te bekijken en Wil en Rob de Graaf te complimenteren en te felici teren. Zowel van particuliere als een wetenschappelijke zijde is er de laatste jaren een opkomende belang stelling voor oude fruitrassen. Speciale werkgroe pen houden zich bezig met het opsporen van die oude rassen en het vermeerderen ervan door éénjarig hout te enten. De jonge bomen die dan ontstaan worden bekeken op o.a. ziektegevoeligheid en be- waarbaarheid. Juist voor de particuliere tuin zijn diverse oude rassen die niet meer voorkomen in het normale handelsassortiment van grote waarde. Vaak zijn de oude soorten gezonde groeiers en zijn ze zeer lang in schuur of kelder te bewaren. Het huidige fruitassortiment voornamelijk peren en appels, telt in vergelijking met vroeger een erg klein aantal rassen. In de 19e eeuw hadden we in ons land zo'n 700 verschillende rassen, terwijl er momenteel met heel veel moeite nog zo'n 200 rassen verspreid over het hele land te vinden zijn. Wat is nu de oorzaak geweest van het verdwijnen van al die 500 rassen? De hoofdzaak van de verdwijning is, zoals helaas maar al te vaak, van economische aard. Alle rassen waren in het verleden hoogstambomen en of - schoon hoogstamboomgaarden met grazende koeien eronder een leuk gezicht is, en één hoog- stamappel of peer wel zo'n 400-600 kg. vruchten kan voortbrengen, had men er in de jaren vijftig geen goed woord meer voor over. De bomen waren te arbeidsintensief en konden beter verdwij nen. We waren toen helaas nog niet zo natuur en milieubewust als momenteel. De struikvorm werd vanaf die tijd in groten getale aangeplant, waarvoor de hoogstambomen het veld moesten ruimen. Lang niet alle rassen waren geschikt om als struikvorm te worden geteelt waardoor veel rassen verdwenen. Ook doordat er met zo'n breed fruitassortiment moeilijk viel te handelen ontstond een inkrimping in het aantal gekweekte soorten. Van gewilde rassen waren er meestal veel te weinig kilo's, zeker in de beurtjaren. (De jaren waarin een vrij lage produktie optreedt). Ook omdat de econo mie er voor zorgde, dat de duimschroeven moesten worden aangedraaid, was men genoodzaakt rassen aan te planten die een kleine lage struikvorm ver dragen, zeer vroeg vruchtbaar zijn en een zeer hoge opbrengst geven, (tot 40 ton fruit per ha) en waarbij snoeien en plukken zonder trap of ladder kunnen worden uitgevoerd. Tenslotte hebben de eisen van de consument nog een duit in het zakje gedaan. Gaaf ;fruit, rood of geel van kleur, liefst met een bosje •waren de wensen. Hierdoor raakte weer een aantal rassen in de vergetelheid. Na al deze teleurstellende berichten wat optimistischer nieuws. De laatste paar jaar is er weer behoorlijk animo voor de aanplant van oude rassen, vooral in particuliere tuinen, waardoor enkele kwekers zich op de oude rassen zijn gaan toeleggen. Hierdoor zijn op de tuincentra weer soorten als zigeunerin, sterappel, zoete Brederode en Gronsvelder Klumpke verkrijgbaar. Veel van deze soorten zijn vaak ais handappel niet erg geschikt, maar hebben dan weer goede eigenschappen om verwerkt te worden tot appelsap, appelmoes of appeltaart. Meerdere oude rassen zijn ideaal te bewaren zelfs als kuilappel •d.w.z. dat ze net als aardappelen in de grond worden ingekuild waardoor ze vaak tot ver in het voorjaar bruikbaar blijveif Laten we in ieder geval hopen dat het rassenbestand niet nog verder terugloopt en dat we door meer aanplant in de particuliere tuin in de toekomst nog eens een ouderwetse appel of peer kunnen eten.

Soester Courant | 1982 | | pagina 11