Bezuinigingsvergadering slijtageslag Oproep aan de bevolking van Soest Vul een Kerstpakket Adviesslechts 338 nieuwe woningen voor Soest Doek valt voor kinderboerderij Zo gezien... Jan Visser (PS) boos weggelopen Nieuwbouw Overhees 3 op de tocht °Hai r*fashion De Eekhoorn huizenkrant Woensdag 1 december 1982 61e jaargang no. 14 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Burgemeester Scholten gaat zelf pakketten naar Polen brengen Sint en Spullenhulp Aanhangwagen gestolen Peuterspeelzalen ontspringen dans Moet je horen GRATIS KERSTBOOM! SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Gecontroleerde oplage 8.350 Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar 24.— Verschijnt iedere woensdag In een meer dan zes uur durende ver gadering heeft de gemeenteraad van Soest zich vorige week door de rijste brijberg van de bezuinigingen heen geworsteld. Tot in de kleine uurtjes hebben de raadsleden zich - tegen heug en meug - ,,te goed" mogen doen aan een pakket ombuigingsvoorstel- len dat er niet om liegt en waaruit wel heel duidelijk aan het licht komt dat Soest bepaald geen luilekkerland (meer) is. Dat het een enkel raadslid wel eens te veel werd bewees Jan Visser Progres sief Soest), die zich boos maakte over het feit dat het College weigerde een concreet motief aan te geven voor de rigoureuze intrekking van de subsidie voor de kinderboerderij ,,De Vrije Teugel". Hij verliet de vergadering voortijdig. ,,Ik weiger mee te doen aan dit plussen en minnen", aldus Jan Vis ser. ,,Aan deze puinhoop werk ik niet mee. U legt niets uit! Dit is toch geen manier van doen", verweet hij burge meester Scholten en wethouder Menne. waarne hij onder applaus van de over volle publieke tribune zijn plaats ver liet en de zaal uitbeende. Voor het zover was gekomen had de raad zich, in een moeizame discussie die een aantal malen werd onderbro ken voor kortere of langere schorsin gen, overgegeven aan de „algemene beschouwingen" en de reactie van het College daarop. Wildgroei VVD-fractievoorzitter A. Onderdelin- den beet het spits af met een betoog waarin de noodzaak van de bezuini gingen nog eens werd onderstreept. In een aantal gevallen was naar de me ning van de heer Onderdelinden over duidelijk sprake van wildgroei. „Over tolligheden en overbodigheden" dien den te worden weggesnoeid. De heer C. Verheus (CDA) meende dat er aan de bezuinigingsvoorstellen in grote lijnen niet te ontkomen was maar dat de gemeente zelf het goede voorbeeld moest geven. Hij deed het voorstel nog eens een bedrag van 300.000,- in „eigen huis" te bezuini gen en voelde er weinig voor om in dezelfde vergadering alvast te beslis sen over een aantal projecten van de C-lijst (voorgestelde „onvermijdbare" uitgaven). „Wij zijn aan die voorstel len in geen enkel opzicht gebonden", aldus de heer Verheus. PvdA-fractieleider Raymond van Gel der was van mening dat er in de voor stellen opnieuw geen evenwicht te be speuren was en dat vooral de welzijns- Vooral om het belang te onderstrepen van het werk dat zoveel vrijwilligers onder leiding van de heer A. Blokzijl in Soesterberg verzetten voor Polen door het organiseren van voedseltrans- porten, gaat burgemeester mr. Paul Scholten op vrijdag 17 december zelf een week naar Polen om er kerstpak ketten en medische-hulp-goederen af te leveren. Behalve de heer Blokzijl, voorzitter van de grootste Polen-stich ting in Nederland, de Stichting Midden- Nederland Help de Polen, „reizen ook dokter N'. M. de Zwaan uit Bilthoven en stiehtings-penningmeester H. van W'alsem uit Soesterberg met hem mee. Dokter De Zwaan, als anesthesist ver bonden aan het St. Antoniusziekenhuis in Utrecht, gaat er dan voor de vierde keer heen om in het Universiteitszie kenhuis in Gdansk hartoperaties bij kinderen uit te voeren. De reis wordt gemaakt in twee perso nenauto's, elk met een aanhanger. Burgemeester Scholten hoopt dat zo wel de auto's als de aanhangers hele maal volgeladen zijn bij het vertrek. Hij riep daarom vorige week in een persbijeenkomst op het gemeentehuis de inwoners van Soest op om een kerst pakket te vullen ten behoeve van een Pools gezin. De burgemeester maakt de reis mee op uitnodiging van de Stichting; hij kan dan in Polen zelf zien dat de hulp daad werkelijk terechtkomt op de plaatsen waar die het hardst nodig is, met name in Kozle en omgeving, waarmee Mid den-Nederland een speciale band heeft. Burgemeester Scholten vertelde dat hij sinds de start van de stichting haar werk steeds met belangstelling heeft gevolgd en waar mogelijk ondersteund, bijvoorbeeld in contacten met autori teiten en met het Rode Kruis, waar van hij kringcommissaris in de pro vincie Utrecht en tevens hoofdbestuurs lid is. Hij twijfelt er niet aan dat de goederen die in Soest en omgeving zijn ingezameld in Polen goed terechtko men, maar stelt het op prijs dat hij nu eens zelf kan zien hoe het werk van de door het Rode Kruis goedge keurde en door accountants gecon troleerde werk van de stichting in dat land wordt gewaardeerd. „Ik hoop dat de bevolking van Soest in het bijzonder deze kerstreis onder steunt door voor vijf gulden een doos te kopen, de kosten van het transport, en deze te vullen. Eventueel als gezin Geen lectuur en flessen in pakketten De inwoners van Soest die door het vullen van een kerstpakket voor Polen willen meewerken aan de aktie van de Stichting Midden-Nederland 'Help de Polen', doen er goed aan geen brieven, tijdschriften en kranten in de pakketten te doen. De ervaring van degenen die de paketten afleveren is, dat dit op de grootste bezwaren van de Poolse autoriteiten stuit met de kans op inbeslagname van het pakket. Wél toegestaan is een kerstkaart met daarop naam en adres van de afzender, 'want de mensen daar hunkeren naar contact met het westen en iedere afzender kan dan ook re kenen op antwoord', aldus stich tingsvoorzitter A. Blokzijl. In de pakketten mogen wel gla zen potten worden verpakt, maar geen flessen inverband met de kans op breken van de hals. Ook daar hebben de ver voerders van de pakketten nare ervaringen mee. De dozen zijn voor een bedrag van vijf gulden de transportkostente koop bij de volgende adressen in Soest: ♦Joh. Mets Delicatessen, Van Weedestraat 90; ♦Maison Verkleij, Van Weede straat 76 ♦Meermarkt Reehorst, Soester- bergsestraat 51 ♦Rijwielhandel Grift, Becke- ringhstraat 36 ♦mevrouw Grift, Korte Brink- weg 13; in Soesterberg: ♦Boekhandel Van Leeuwen, Ra- demakerstraat 30. Bovendien zijn de dozen heden middag tussen 14.00 en 15.30 uur nog verkrijgbaar in het Grift- land College aan de Noorderweg in Soest. of samen met buren, vrienden of ken nissen. Het zou geweldig zijn als elk Soester gezin voor veertig, vijftig gul den een pakket vult'als de heer Schol ten. Behalve de kerstpakketten met levens middelen worden medische-hulpgoe- deren meegenomen, waaraan in Polen zo'n grote behoefte bestaat. Een deel van die goederen is noodzakelijk voor het uitvoeren van hartoperaties, waar aan dokter De Zwaan (destijds een studiegenoot van Paul Scholten) mee werkt. Het uiteindelijke doel van die Nederlandse hulp is, de Poolse medici het materiaal en de kennis te verschaf fen waardoor zij binnen een aantal jaren in staat zijn deze operaties zelf standig uit te voeren. Dokter De Zwaan is vandaag voor de derde keer naar Gdansk gereisd, een dag nadat het 45e voedseltransport van de Stichting Mid den-Nederland „Help de Polen" naar Polen was vertrokken. Ook vanuit zijn funktie bij het Rode Kruis is burgemeester Scholten zeer geïnteresseerd in de humanitaire situa tie in Polen. Vandaar ook de bezoeken aan een aantal ziekenhuizen waar de nood het hoogst is. „Het heeft geen zin om daar met lege handen aan te- komen en alleen maar te informeren naar de ellende van de ander. Daarom nemen we voor de ziekenhuizen ook hulpgoederen mee". Nadat de kerst pakketten in Kozle en omgeving zijn afgeleverd, wordt in het ziekenhuis daar eenderde gedeelte van de medi- sche-hulpgoederen achtergelaten. Burgemeester Scholten en dokter De Zwaan reizen vervolgens mee naar Katowice (dat door de stad Utrecht is geadopteerd), waar ook een deel van de goederen in het ziekenhuis wordt achtergelaten. Hier scheiden zich de wegen van de heren Scholten en De Zwaan enerzijds en Blokzijl en Van Walsem anderzijds. De burgemeester en de dokter gaan door naar het noorden van Polen, naar Gdansk, om het laatste deel van de goederen af te leveren aan de Universiteitskliniek, waar dokter De Zwaan dan voor de vierde keer zal meewerken aan hartoperaties bij kinderen. De totale waarde van de- medische-hulpgoederen ligt rond de 50.000 gulden, ter beschikking gesteld door de Nederlandse Stichting Hulp Polen, waarvan Kamervoorzitter Dol man voorzitter is. Als het (pre-)advies van de Adviescommissie Verdeling Rijkssteun Woningbouw (AVRW) door de Rijksoverheid wordt opgevolgd, zal Soest in het komende jaar slechts 338 nieuwe gesubsidieerde woningen kunnen bouwen. De gemeente had een aanvraag ingediend voor 776 woningen, zodat het "resultaat" van de be raadslagingen in de AVRW nogal mager is uitgevallen. Een en ander zal inhou den dat van realisering van woningbouw in het project Overhees 3 vooralsnog geen sprake kan zijn. De AVRW verschaft ieder jaar een ad- het streekplan, de eventueel te ver vies over de verdeling van de rijkssub- wachten planologische en procedurele sidie aan de staatssecretaris voor problemen en een evenwichtige verde- Volkshuisvesting. Zij toetst de aan- ling van de woningbouw over het jaar vragen van de diverse gemeenten aan 1983. Op zichzelf is het dus niet zo ver- de hand van een aantal criteria, zoals wonderlijk dat de adviezen van de Nog geen cadeau voor Kees of Jet? Bij Spullenhulp daar vindt U het! In de kraam van Spullen-Piet Is van alles te koop en duur is het niet. Van elf tot twee moet u er zijn aan de Veldweg in Soest op het Spullenplein. Bij de Paltz werd vorige week een groene één-assige aanhangwagen ge stolen. De eigenaar deed hiervan aan gifte bij de politie. AVRW lager uitvallen dan de aanvra gen van de gemeenten. Dat de Rijksoverheid het advies gaat volgen ligt overigens niet voor de hand. De ervaring leert dat de feitelijke toe wijzing door de staatssecretaris meest al nog lager uitkomt dan de Advies commissie aanbeveelt. Van de nu geadviseerde 338 woningen zijn er al een aantal opgenomen in het project Overhees 2. De rest omvat de realisering van flatsplitsingen in de wijk Smitsveen en de nieuwbouwwo ningen bij het winkelcentrum in Over hees. "Een trieste zaak." wordt van de zijde van het gemeentebestuur opgemerkt. "Niet alleen, voor de werkgelegenheid, maar ook voor woningzoekenden en voor de gemeente zelf, die immers de grond al heeft gekocht en geconfron teerd wordt met hoge rentelasten." Spullen-Piet Telefoon 18730 Voor haaren hem VAN HOGENDORPLAAN 20 - HILVERSUM 043100 BURG. GROTHESTRAAT 36-SOEST CM7756 sector onevenredig veel moest inle veren. Hij herhaalde zijn eerder geda ne voorstellen om op het groen, het we- genonderhoud en de gladheidsbestrij- ding te bezuinigen en diende drie mo ties in. Middeleeuws Ook Jan Visser (Progressief Soest) toonde zich een fel bestrijder van de gemeentelijke voornemens. Hij waar schuwde het college dat Soest bij aan vaarding ervan zou worden terugge bracht tot een middeleeuws dorp, zon der kunst en cultuur. Hij herhaalde zijn tegenvoorstel, namelijk om „over de hele linie" te bezuinigen. Bij stemming kreeg het voorstel slechts de steun van Jenny Allard (D'66), die het voorstel-Visser nog het „minst slechte" noemde. Zij wees erop dat de raad des tijds beter naar D'66 had moeten luis teren, maar „de'raad bleef de ogen sluiten voor de realiteit". Zij pleitte ervoor de subsidies onder de 1.000,- vooralsnog ongemoeid te laten, omdat het snoeien hierin toch maar weinig zou opleveren en wel veel irritatie zou opwekken. De heer J. van Garderen (SGP/RPF/ GPV) toonde zich niet bevreesd voor het intrekken van subsidies, met name in de sfeer van jeugd- en bejaarden zorg. „Jeugdzorg is naar bijbelse nor men een taak van de ouders, en be jaardenzorg omgekeerd een taak van de kinderen", meende hij. Hij bepleit te een geleidelijke afbouw van een aan tal subsidies en diende een voorstel in om het zwembad De Turf op zondag te sluiten, hetgeen overigens met de grootst mogelijke meerderheid werd verworpen. Yoga Wethouder drs. J. Menne reageerde op de eerste ronde van de fractie-voor zitters met de opmerking dat hij in elk geval één punt van overeenstem ming had ontdekt: de algemene wens van een sluitende begroting. „Van avond doen we een stap in de goede richting", meende hij. De heer Menne verdedigde zich tegen het verwijt dat de welzijnssector het hardst werd ge raakt door te zeggen dat de meest es- sentiëlè taken van de gemenete nu eenmaal moeten 'doorgafin. „Volks huisvesting, wegenbouw en riolering zijn in die afweging belangrijker dan yoga", meende hij. Hij bepleitte her stel van particulier verantwoordelijk heidsgevoel en offervaardigheid. „Dat is iets anders dan afbraak", aldus de heer Menne. De met name door CDA, VVD en PvdA geleverde kritiek op de voorstellen tot uitvoering van de „onvermijdbare" projecten van de C-lijst werd door de wethouder aanvaard. Per afzonderlijk project worden te gelegener tijd voor stellen ingediend, waarvoor tegelijker tijd de dekking zal worden aangege ven. Vijf voor twaalf? Wethouder Frans King (PvdA), die zich met een minderheidsstandpunt tot de raad had gewend, verweerde zich tegen het verwijt van met name de heer Verheus, dat hij pas „om vijf voor twaalf'zich van het College-standpunt had afgewend. „Ik heb geprobeerd tot in laatste instantie de discussie te beïn vloeden", aldus Kingma. „Op die ma nier kon ik mij verzekeren van een zo groot mogelijke inbreng". Hij wilde overigens niet op voorhand beloven dat hij zich bij alle raadsbeslissingen over de bezuinigingen zou neerleggen - iets dat de heer Verheus tevoren wel gezegd had van hem te verlangen. „Eerst zullen we de raadsbesluiten eens tegen het licht houden", aldus de „dissidente" wethouder, „pas daarna kan er duidelijkheid komen over mijn positie in het College" .1. Visser (Progr. Soest) Benarde tijden Burgemeester P. Scholten benadrukte dat er door het College zeer hard was gewerkt, en met grote zorgvuldigheid. Hij wees de kritiek van de hand, als zou Soest inderdaad worden terugge zet naar de Middeleeuwen. „Ook in benarde tijden is er zinvol aan kunst gewerkt", meende hij. „Denkt u maar eens aan de dichtkunst tijdens de Tweede Wereldoorlog". Over de hoor zitting merkte de heer Scholten nog op dat deze wellicht een onevenwichtig beeld te zien had gegeven, alsof andere sectoren dan „welzijn" niet even goed de pijn van de bezuinigingen moesten dragen. „Riolen kunnen niet piepen, weJ stinken!" hield hij de raad voor. Voorzien van schoolbord en aanwijs stok zette de heer Scholten uiteen hoe het overleg met de instellingen er uit zag. De college-meerderheid is van mening dat het vereiste vooroverleg al heeft plaatsgevonden, feitelijk al vanaf de zomer. „In het verdere over leg gaan we uit van het vanavond vast gestelde bedrag", deelde de heer Scholten mee. „De raad kan eventueel op zijn besluit terugkomen bij de be grotingsbehandeling. Die vrijheid hebt u", aldus de burgemeester, in antwoord op de vraag wat er zou ge beuren als er bij een instelling aan toonbaar niet het verlangde bedrag ge haald kon worden. Moties Drie moties van PvdA-zijde werden tij dens de vergadering aan de orde ge steld. Eén daarvan behelsde uitvoe ring van het voorstel dat een aantal welzijnsinstellingen al tijdens de hoor zitting had geopperd, namelijk i0rr korting in ruil voor het voortbestaan van het gehele „netwerk". CDA noch VVD hadden behoefte aan deze motie, die aldus werd verworpen. Een andere motie had betrekking op de verlaging van het in het eerste kwartaal 1983 uit te geven bedrag (in verband met het feit dat de begroting dan nog niet zou zijn vastgesteld). De bedoeling was dit bedrag ten opzichte van hetzelfde kwartaal 1982 met 500.000,- te ver lagen, ondanks de wet, die zegt dan in een dergelijk geval een kwart van de vorige begroting mag worden uitgege ven. Wethouder Menne voelde daar voor in eerste instantie niet veel, maar beloofde ernaar te streven toen CDA en WD zich achter de motie schaar den. Een derde motie verlangde uitvoerige informatie over diverse bezuiniging- posten en werd door het College gedeel telijk overgenomen. Bij gelegenheid wordt op een en ander teruggekomen - een toezegging waarmee de PvdA- fractie zich kon verenigen. Door de urenlage discussies was het inmiddels ver na het middernachtelijk uur, voordat de raad zich over de voor stellen, de amendementen en de nade re (aangepaste) voorstellen kon bui gen. In vrij snél tempo kwam tenslotte de feitelijke besluitvorming tot stand, zoals hieronder is weergegeven. Meest opvallend was ongetwijfeld de beslissing van de gemeenteraad om op de Stichting Peuterspeelzalen niet de door het College voorgestelde 50.000.- en evenmin de 24.000,- van het CDA-- amendement, maar het door PvdA en D'66 gesteunde VVD-voorstel van slechts 10.000,- te bezuinigen. De hal ve ton van het College was overigens al een aanpassing aan eerdere voorstel len. waarin de totale beëindiging van de peuterspeelzalen was voorzien. Aanzienlijk minder gelukkig konden de mensen van de kinderboederij "De Vrije Teugel" op de raadsvergadering terugkijken. De raad ging in meerder heid akkoord met de intrekking per 1 juli 1983 van de volledige subsidie voor de kinderboerderij in Overhees, het geen inhoudt dat de sluiting onafwend baar is geworden. De andere "grote inleveraars" zijn: de muziekschool - 25.000,--; Eer» afspraak met van Rouwendaal en U bent verzekerd optimaall Bij ons hypotheekrente vanaf 8,5% J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 de Openbare Bibliotheek - 50.000,- Artishock - 58.200,--; de Stichting Jeugdzorg - 25.000,--; het sociaal cultureel werk 20.000,- het Fonds Kunstaankopen - 25.100,- de Federatieve Raad Welzijnswerk Ou deren - 35.000,-; de amateuristische kunstbeoefening - 13.000,-; de sport - 100.000,-- en de zwembaden - 25.000,- de gemeentelijke personeelsvereni ging - 19.600.--; de brandweervereniging - 3.000,-- de beide oranjecomités - 7.900,--. De vermindering of totale intrekking van de subsidies vindt voor het merendeel plaats per 1 juli 1983. Omdat de bezui nigingen op deze manier slechts over de helft van het komende jaar zullen doorwerken, moet er rekening mee worden gehouden dat in de volgende jaren ongeveer het dubbele bedrag aan subsidie zal worden weggesnoeid. In dien de financiële omstandigheden in Soest nog verder verslechteren kunnen deze bedragen zelfs nog worden ver hoogd. GERARDPAl L Dat er in mijn telefoonhoorn 37 gaatjes zitten om te kletsen en 8 gaatjes om door te luisteren, illustreert aardig dat er in ons zwetstijdperk meer gepraat dan geluisterd wordt. Zelfs de PTT houdt er blijkbaar reke ning mee en haakt er met haar reklame voor telefoneren ver der op in met de slagzin „moet je horen". Vaak antwoord ik op het overbodige tussen werpsel „luister eens", met woorden als „dat deed ik al" en even zo veel maal wordt er dan gevraagd „wat deed je al? waarna het gesprek jammer lijk de mist in gaat. Een enkele keer krijgt het een onverwach te diepgang. Het is toch ook niet voor niks dat iemand bij herhaling met even zo veel woorden de aandacht vraagt die hij nodig heeft. Hij voelt het gemis aan respect bij wie niet goed luistert of hem steeds in de rede valt. Net zo min als het toevallig is dat we maar één mond hebben om mee te praten en twee oren om mee te luisteren. Met uitstul pende oorschelpen nog wel, om maar zo veel mogelijk op te kunnen vangen van wat er om ons heen gebeurt en van wat de ander ons te zeggen heeft. Zelfs je ogen zijn er zó op afgestemd om te luisteren, dat bij het uitvallen van je ge hoororgaan je met je ogen nog de woorden van iemands lippen kunt lezen. Ik denk dat het ook daarom heel vervelend is als iemand je niet aankijkt als je tegen hem praat. Zelfs een hond spitst nog zijn oren. Doof zijn maakt achterdochtig omdat je geen deel uitmaakt van de omgeving, die het voor al lastig vindt en onaangenaam. Als ik zou moeten kiezen tussen het verlies van mijn gezichts vermogen en mijn gehooror gaan, dan koos ik vast en zeker voor het eerste. De combinatie van fantasie, gehoor en tastzin, zorgvuldig geperfectioneerd in de stilte, lijkt mij zo'n goede compensatie voor niet-meer- zien, dat je toch heel gelukkig verder kan leven. Het is trou wens een misverstand te me nen dat een blinde altijd in het duister rondloopt. Hij ziet niets, maar dat is heel wat anders. Wie op latere leeftijd geheel of gedeeltelijk blind is gewor den, weet het verschil. Als u daar echt nieuwsgierig naar bent moet u eens proberen om door uw oren opzij of vanuit uw nek naar achteren te kij ken. Het kost even wat con centratie, maar u zult zien dat het daar niet donker is. Exclusieve informatie over koophuizen in Soest, Amersfoort, Baarn en omgeving. Vraag gratis toezending. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zoneu Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-630506 Zolang de voorraad strekt! van superkwaliteit uit eigen kwekerij, keuze uit 5000 stuks (hoogte van 0,5-3 mtr.) bij aankoop van ƒ50,- of meer uit het niet te evenaren kerstassortiment in onze plantenkas. Tuin-Adviescentrum 't Vaarderhoogt Dorresteinweg 72a Soest - Tel. 02155-12883 WIJ HELPEN U ONDER DAK" VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! (uinbmJ De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4

Soester Courant | 1982 | | pagina 1