Gehandicapten-nota doet 21 aanbevelingen "Verplicht praten binnen bedrijven moet ophouden" Milieuvereniging laakt hinderwetvergunning yoor Wasserij aan Beetzlaan 'D'r gaat toch niks boven vers' SID YOL Forumdiscussie-avond J.O.V.D. Koffieconcert in De Borg een LE1D(ST)ER 't Lekkerste komt f|$ van de banketbakker. 4,50 tit 'Geen extra/onnodige drempels meer. Zakenkring-voorzitter Schotanus bij afscheid: Zondag 5 december, 12.00 uur: Zetduivels. Brakenhoff SINT SURPRISES GEVULDE amandelspeculaas Roomboter amandel speculaas .50 Speculaaspoppen Roomboter amandelletters Zuivere amandel marsepein worstjes marsepeinfiguren Chocoladeletters Maison Verkley Veiling Soest - Soesterberg Publiek verkopen Soester Courant van woei insda^ 1 december 1982 Tijdag 0.48 LTJES, 0.38 erdag 0.89 0.89 0.98 2.25 8.85 per kilo per kilo 3.50 2.39 :oals: Uien enz. 9894 n )el m! he Foto: Goos van der Wilt zult wel hebben geproefd dat het net de verschillende voorzieningen [voor onze gehandicapte medemens niet al te best gesteld is. Op diverse ter reinen is nog heel wat te verbeteren, vooral als het gaat om het begrip 'in- Bte gratie'." Aldus luidt de conclusie waarmee de Adviesgroep Gehandicapten de nota "Geen extra/onnodige drempels meer." besluit, die zij, voorzien van maar liefst 21 aanbevelingen, maandag j.1. aan het gemeentebestuur in de persoon van burgemeester P. Scholten heeft aangeboden. Namens de Adviesgroep overhandigde de heer P. ten Have het eindrapport aan de burgemeester, met de woorden: 'Gemeentebestuur, houdt rekening met de lichamelijk en zintuigelijk ge handicapten. Dat gebeurt nu nog in on voldoende mate." Burgemeester Scholten wees erop dat de gemeente momenteel over weinig middelen beschikt. Hij hoopte dat de nota desondanks stimulerend zou gaan werken, voor zover de gemeente in or ganisatorische zin een rol kan spelen. "Deze nota mag in elk geval niet zo maar in een la verdwijnen," aldus de heer Scholten. Ondanks het feit dat een aantal aanbevelingen die geld gaan kos ten niet terstond voor uitvoering in aanmerking kunnen komen, bleven er naar zijn mening nog voldoende taken over om aan te werken. "De financiële consequenties mogen het blikveld echter niet beperken," voegde de heer Scholten daaraan toe. Hij benadrukte bovendien de eigen verantwoordelijk heid van de organisaties en de gehandi capten zélf. "De samenleving, i.c. de gemeente, kan die verantwoordelijk heid niet geheel overnemen. De nota komt tot de volgende 21 aan bevelingen (waarbij de nummering geen priortiteitsaanduiding geeft Het vestigen van een beleidsinstituut dat zich bezighoudt met het scheppen van voorwaarden voor een totaal sa menhangend beleid; hierbij wordt ge dacht aan een aandachtsfunctionaris (één ambtenaar voor de gehele ge meente of één ambtenaar per afde ling) 2. Gehandicapten laten wonen in aan gepaste woningen te midden van niet aangepaste woningen, met aanvullen de voorzieningen (woonomgeving). 3. De uiteindelijke verantwoordelijk heid voor het gehele volkshuisvestings- gebeuren ligt bij de gemeente. 4. Het stimuleren van aanpassingen van woonomgeving, gebouwen, win kels, parkeervoorzieningen, eet., als mede het bevorderen van een snelle af doening van verzoeken om woningaan passing. 5. Het scheppen van een goede infor matievoorziening voor wat betreft de bereikbaarheid, de toegankelijkheid en de bruikbaarheid van de woning en de woonomgeving; hierbij wordt gedacht aan o.a. het aanleggen van een ringlei ding, het instellen van een speciaal telefoonnummer, het maken van een overzicht van aangepaste gebouwen en parkeerplaatsen. 6. Het gebruik maken van de verschil lende (Europese) toegankelijkheids aanduidingen in gidsen die uitgegeven worden (stadsgidsen, reisinformatie, etc. 7. Aanpassen van de bestaande ver- keers- en vervoersvoorzieningen. 8. Overgaan tot het gebruik van rubber tegels en golfreflex-tegels als aanslui ting op de geplaatste rateltikker. 9. Het bevorderen van een goede voor lichting in algemene zin en ten aanzien van de mogelijkheden, om gehandicap te mensen uit de AAW/WAO te houden, in het bijzonder. 10. Voorwharden scheppen zodat ge handicapte mensen van jongsaf aan geïntegreerd aan het onderwijs kunnen deelnemen toegankelijkheid scholen en schoolomgeving)het verdient aan beveling om van elk schooltype ten minste één aan te passen. 11. Opzetten van hobbywerkplaatsen en/of baanlozenprojecten bevorderen, alsmede het werken'met het behoud van een sociale uitkering. 12. Verbeteren van de (mentale) toe gankelijkheid van de sport, alsmede de sport- en spel manifestaties met een in tegrerend karakter entameren. 13. Het beschikbaar stellen van een ex tra te verwarmen (32°) en aangepast zwembad. 14.Bij subsidiëring zal de gemeente de nodige aandacht moeten besteden aan de deelnemingsmogelijkheden van ge handicapte mensen. 15. Aan huisartsen, wijkverpleegkun digen, fysiotherapeuten, e.d. zal voor lichting moeten worden gegeven over de sportmogelijkheden voor gehandi capten. Uit handen van de heer P. ten Have ontvangt burgemeester Scholten de gehandicaptennota „Geen extra/on nodige drempels meer..." 16. Samenstellen van een ontwikke lingsteam sportieve recreatie. 17. Het tot ontwikkeling brengen van een samenhangend beleid met betrek king tot de gezondheidsvoorlichting en -opvoeding. 18. Het bevorderen van een gehandi- captenvriendelijke mentaliteit, zowel binnen als buiten de eigen ambtelijke organisatie, alsmede van het voldoen de onderkennen van de problemen, voortvloeiend uit het sociale isolement. 19.Het ook visueel zichtbaar maken van mededelingen voor slechthorenden en bejaarden in ziekenhuizen, polikli nieken, e.d. 20. Het instellen van een gemeentelijk advies-, overleg- en informatiepunt, in clusief aparte telefoon/mededelingen- bandje. 21. Uitgeven van een gemeentegids in aangepast vorm (groter lettertype) en het waarborgen van een goede lees- voorziening voor visueel gehandicapte mensen. De adviesgroep merkt nog op dat zij begrijpt dat niet alles van de ene dag De Soester Zakenkring heeft tijdens de vorige week gehouden algemene leden vergadering in 't Zwaantje" in Socs- terberg afscheid genomen van haar voorzitter, de he.er W. Schotanus. Ge durende drie jaar is de heer Schotanus voorzitter van de Zakenkring geweest. Wegens drukke werkzaamheden bij KlÖc.kner Bamaco. de onderneming van de heer Schotanus, was hij genood zaakt tussentijds het voorzitterschap neer te leggen. De heer Schotanus is opgevolgd door de heer J. M. C. de Leur, directeur van Howson Algraphy. De heer IX' Leur maakt al sedert 1980 deel uit van het bestuur. Hij luidde vorige week de heer Schotanus uit en noemde hem een eminent voorzitter, van wie met spijt afscheid wordt geno men. "Eén van zijn krachten is de daadkracht. Zijn doorzetten heeft niet alleen in Soest en omgeving doorge werkt. maar zelfs tot in Den Haag". De heer Schotanus is één van de grote pro motors van het stageplan, waarbij jongeren de kans krijgen binnen een bedrijf praktijkervaring op te doen. "Zijn redes werden hem niet altijd in dank afgenomen, maar ze hebben wél gewerkt", zo constateerde de heer De Leur. Voor de echtgenote van de schei dende voorzitter waren er bloemen en de heer Schotanus kreeg bij zijn af scheid een voorzittershamer. Het be stuur werd verder versterkt met de heer C. J. L. v.d. Wilk directeur van Lindner Industrie. In zijn laatste jaarrede als voorzitter van de Soester Zakenkring, ging de heer Schotanus in op de problemen en toekomstverwachtingen van de onder nemers: "Het verplichte eenvoudig praten binnen de bedrijven moet op houden, anders komt de ondernemer eenvoudig niet tot daden," meende hij. Ondernemers moeten zelf hun perso neelskosten kunnen bepalen, om winst te maken. Om nieuwe banen te schep pen, moeten de ondernemers ook snel kunnen inkrimpen, als ze dat nodig vin den. "De reeds lang verwachte dagen van de renaissance van het vrije onder nemerschap zijn onmiskenbaar aange broken en wij zijn aan de beurt." De heer Schotanus wees verder op het 'Midden- en kleinbedrijf' als de rugge- graat van onze economie en vond dat deze ruim 330.000 bedrijven te weinig eer toebedacht werd. "Wie het grote niet eert. is zeker het kleine niet weerd," aldus de heer Schotanus, "be lastingverlaging voor de bestaande niet-gesubsidieerde bedrijven om ze te behouden. Verdere daling van het rentepeil en zonodig herinvoering van vroege werktreinen en bussen naar die gebieden waar steeds werk was". Hij feliciteerde de Kamer van Koop handel met het nieuwe kantoorgebouw, "een actieve Kamer van Koophandel waardig." Een lang gekoesterde wens is inmiddels eveneens gerealiseerd, namelijk de aanstelling van een full time export-consulent. De regio Kern land heeft een duidelijke achterstand op het punt van export, ten opzichte van het vergelijkbare landelijke cijfer. Als we de situatie in de regio Eemland bezien is er helaas weinig reden tot optimisme. De werkloosheid is tot re cordhoogte gestegen. Margaret That- cher zou aan onze situatie een peule- schil hebben. Soest telt op dit moment 1200 werklo zen. een percentage vt^n bijna 9,5 procent. In 1979 was dit nog 2,5 procent. Het aantal jeugdigen onder de werklo zen tot 23 jaar in Soest bedraagt inmid dels 463 en dat is 38 procent. Door het stage-model komen er dit schooljaar in Eemland echter zo'n 2.500 jongens en meisjes binnen bedrijven, om kennis op te doen. De heer Schotanus prees burgemeester Scholten en wethouder Plomp voor het aanknopen van de betrekkingen met Titusville. "Ze lieten zich niet door kro kodillen afschrikken." Hij dankte overigens het gehele gemeentebestuur voor de prettige samenwerking: "We hopen graag op voortzetting daarvan. "Ik ben dankbaar dat ik dit werk bin nen het bestuur heb mogen doen," be sloot de heer Schotanus zijn toespraak en hij overhandigde een pijp aan zijn opvolger, de heer De Leur. "Met ruime honderd leden, waar meer dan driedui zend werknemers hun boterham ver dienen, bij een geschatte omzet van rond 1 miljard gulden, is de Zaken kring een belangrijke economische factor in Soest en in de regio. En dat moet zo blijven." HET CULTUREEL CENTRUM IN SOEST Steenhoffstraat 46 telefoon 02155 -195 77. Donderdag 2 december: Regie: YilmazGiiney Turkije 1982 Als er ooit ophef ontstaan is over de toekenning van een Gouden Palm in Cannes, dan was het wel tijdens het festival van 1982. De Turkse filmmaker Yilmaz Giiney, die door de Turkse uulorilcilcn wordt gezocht wegens moord, won met zijn film Vol de eerste prijs. De film Yol, wal richting of oplossing betekent, gaal over vijf gevangenen, die een week verlof krijgen om hun familie op te zoeken. Na een dagenlan ge reis per boot, trein en bus komen ze in hun geboortedorp aan. Maar de vrijheid die ze er hopen te vinden, blijkt een illussie te zijn. Aan de hand van de belevenissen van deze vijf mannen, probeert schrijver en regis seur Guney (zijn naam is een begrip in Turkije) de Turkse maatschappij van vandaag aan het publiek te tonen. Yol vormt een felle aanklacht tegen het fascistische, militaire bewind, dat de bevolking terroriseert en angst aan jaagt. Maar aan de andere kant schuwt Giiney niet, om zijn eigen volk te wijzen op de hang naar traditie, op vals eergevoel en het vasthouden aan ver ouderde geloofswetten. Als overtuigd politiek filmer trekt Yilmaz Güney zich, evenals in zijn vorige films, vooral het lot van de gewone mensen aan die gebukt gaan onder economi sche en morele onderdrukking. Dat blijkt o.a. door de keuze van de vijf verschillende personen en hun verha len. De regisseur is zo in staat om bijvoorbeeld de positie van de Koer den, die in Oost-Turkije sterker worden onderdrukt dan elders in het land, te verduidelijken. De onderdrukking van de vrouw en de patriarchiale trots •worden in Yol getoond als een vorm van repressie, die in feite het verzet tegen het militaire bewind ondergraven. Yilmaz Güney regisseerde Yol vanuit de gevangenis, waar men hem om politieke redenen voor langere tijd had opgeborgen. Güney ontsnapte, evenals zijn hoofdrolspelers, uit de gevangenis tijdens zo'n kort verlof. Tot ieders verbazing dook hij in Cannes plotseling op om zijn film met politieke state ments te begeleiden. De Franse rege ring had hem de nodige bescherming gegeven, omdat men ook daar niet geloofde, dat hij gevangenisstraf kreeg vanwege een door hem gepleegde moord. Het eerbetoon dat Güney in Cannes te beurt viel, is niet alleen te danken aan de politieke waarde van de film, maar vooral omdat Yol een film van hoog nivo is, met een ingenieus verhaal vol dramatische lijnen. Yol verdient ge zien te worden. Aanvang: 21.00 uur Entree: 5,-/leden en CJP 4,-. Expositie De in Ommel (Noord Brabant) woon achtige Albert Niemeijer opent op vrijdagavond 3 december om 21.00 uur zijn tentoonstelling van schilderijen en tekeningen. De gebruikte technieken en materialen hangen nauw samen met de bedoeling van de kunstenaar. Voor hem is schil deren een spel van decoraties en ver tellingen. op de nadere gerealiseerd kan worden, maar dat de ontwikkeling in goede ba nen moet worden geleid en gestimu leerd. De werkgroep spreekt zijn ver trouwen uit dat de nota een eerste aan zet in de goede richting zal zijn. Diuir. oor al «loor de gebeurtenissen in Libanon, hel Palestijnse, vraagstuk de gemoederen in binnen- en buitenland bl/"\fl bezighouden, leek het de Jonge ren Organisatie Vrijheid en Democra- t" [JOVD) afdeling Soest, een goede gedachte om één openbare forünldis- cussie-avond aandil immer actueel en brandend vraagstuk te wijden. Met als centraal thema „Een Pa lestijnse staat in Israël, Ja of Neen?" poogt de JOVD haar leden en belang stellenden uitgebreid te informeren over de voor en tegens van een Pa lestijnse staat. De aanwezigen zullen, zoals bij de JOVD gebruikelijk, door een tweetal meningen geïnformeerd worden, vertegenwoordigd in de vorm van twee bekende comité's, namelijk het Palestina Comité en het CIDI (Centrum Informatie Documentatie Israël). De beide forumleden hebben ruimschoots de tijd hun zegje te doen en na de pauze zal het publiek ge legenheid krijgen tot hét stellen van eventueel gerezen vragen. Ter iWwsliatie zullen zowel het Palestina Comii als het CIDI, foldermateriaal verspreiden over het onderwerp. De avond, die beslist menig verhitte discussie met zich mee zal brengen, wordt gehoudert op donderdag 2 de cember a.s., in „De Borg" aan de Willaertstraat te Soest, en zal aanvan gen om 20.00 uur. Zaai open om 19.45 uur. De milieuvereniging "Soestdijk geen Stankwijk" en een aantal omwonenden hebben onoverkomelijke bezwaren tegen de hinderwetvergunning die het gemeentebestuur wil afgeven voor Wasserij Hafkamp aan de Beetzlaan. In een bezwaarschrift, dat vorige week aan de gemeente werd gericht, eisen zij verdergaande maatregelen tegen de overlast van stank en geluid dan het gemeentebestuur in de voorgestelde vergunning willen opleggen. A.s. zondag een bijzonder koffiecon cert. Het wordt verzorgd door het "Gooiberg-strijkje" uit Bussum, o.l.v. Marcus van der Heide en het bestaat uit piano, 2 violen en cello. Zij spelen nostaligisch nummers uit de 20/30-er jaren, zoals "A toy" van El- liot, Fade's beroemde "Jealousy" (klassieke tango) en "Play fiddle play" van Emery Dentch. Verder mee slepende Russische zigeunermuziek. Voorts werkt mee: Loes Wijnands, so praan. Zij is lerares zang aan de mu ziekschool Gooi-noord en Harderwijk. Zij zal onder meer ten gehore brengen de Berceuse van Diepenbrock voor so praan, cello en piano. Een bijzonder aspekt vormt het optre den van Charles Gabriel uit Soest, lyrisch bariton-tenor, die enige operet te nummers zal zingen en twee duetten met Loes Wijnands. Beide zangers be hoorden tot voor kort tot de topar tiesten van de Gooise Operette Vereni- ging. Aan de piano Marcus van der Heide, bekend o.m. als begeleider van het Bussums Kamerkoor en het Rehoboth- koor uit Amsterdam. Hij kreeg zijn op leiding als organist bij Hans Ernée in Utrecht en Peter den Ouden in Huizen. Niet onvermeld mag blijven het eerste tenor-bariton briël. podium-optreden van Lonneke Weu- sten uit Soest, die een verrassing voor u in petto heeft. Al met al belooft het een echte "Sint- surprise" te worden. Entree 2,50,- (incl. koffie). Kindercrèche geopend. De nieuwe hinderwetvergunning is noodzakelijk vanwege de onlangs gerealiseerde uitbreiding van het was serijbedrijf. Het college is bereid deze vergunning te verlenen en heeft in de concept-vergunning een groot aantal beperkende voorwaarden opgenomen, waardoor de overlast voor de buurt tot een aanvaardbaar minimum wordt be perkt. Desondanks vinden de buurtbewoners deze maatregelen nog volstrekt ontoe reikend. Onaanvaardbaar De indieners van het bezwaarschrift zijn o.m. van mening dat de overlast van ontsnappende stoom en het trans- ;portverkeer bij de wasserij sterker aan de banden moet worden gelegd. "In een woonwijk is dit volstrekt on aanvaardbaar", menen de indieners over de mogelijkheid die het bedrijf krijgt om - beneden een geluidsniveau van 40 decibel - 's nachts en in de week einden door te werken. Zij eisen maat regelen die het onmogelijk maken dat er tijdens weekeinden en feestdagen meer geluid wordt veroorzaakt dan op de openbare weg te horen zal zijn. Voor de verwerking van de afgewerkte stoom vereist de concept-vergunning een voorziening dat deze op minstens 7 meter boven het "maaiveld" wordt af gevoerd. De bezwaarden menen dat in elk geval daarbij moet komen te staan dat er geen stank wordt verspreid. "De huidige situatie veroorzaakt namelijk herhaaldelijk een onaangename geur van nat wasgoed. De ontwerpbeschikking bevat naar de conclusie van de bezwaarden "dusda nige ontoereikende maatregelen, onvolkomendheden en onzorgvuldighe den, dat zij onaanvaardbaar is en ver vangen moet worden door een nieuwe, adequate en zorgvuldige ontwerp-be- schikking." Door een betreurenswaardig misverstand ter zetterij zijn in het artikel over de kwestie- Richelleweg, geplaatst in onze editie van vorige week, een paar hinderlijke fouten geslopen. Op drie plaatsen is abusievelijk het zgn. tussenkopje dat vet ge drukt boven een deel van het artikel had moeten staan in "gewone" tekst terechtgekomen. In de regel: "Mèvrouw Allard (D'66), die de minderheid in de commissie onzorgvuldig verte genwoordigde," is het woord ON ZORGVULDIG onbedoeld te- rechtgekomen. In de regel: "op merkelijk was het standpunt van de heer Ebbers (VVD), zwart op wit destijds een van de tegenstemmers", geldt dat voor de woorden ZWART OP WIT. In de regel :"De heer Van Garderen memoreerde dat hij zich aan vankelijk op zondag onder druk igezet had gevoeld" zijn de woor den OP ZONDAG misplaatst, in ide letterlijke zin des woords. Ofschoon de oplettende lezer zal hebben bevroed dat hier tech nisch iets was misgegaan, bie den wij de betrokkenen graag onze excuses aan. Redaktie Dameskapsalon Geopend di. t/m vr. 8.00-17.00 uur za. 8.00-13.00 uur. Nieuweweg 10 - 3765 GD Soest Afspr. 02155-13244 Heeft van 2 december tot 9 december W.WATERGOLF KORT HAAR 15,00 W.WATERGOLF LANG HAAR 18,50 250 gram C50 van b. 25 voor*3 250 gram van 5.25 voor Het bestuur van de Vereniging voor Prot. Chr. Onderwijs vraagt m.i.v. 1 januari 1983 of zo spoedig mogelijk daarna voor haar kleuterschool "Het Klimrek" aan de Oude Utrechtseweg 24a De kleuterschool is in één gebouw gehuisvest met de Min. de Visserschool. Van de sollicitanten wordt verwacht dat zij: kerkelijk meelevend zijn bereid zijn mee te werken aan de integratie K.O.-L.O. Inlichtingen bij: Mevr. C. G. Kniest-Schröder (hoofdleidster m.i.v. 1 jan. '83) tel. 02155- 13497 (school), 10071 (privé) of dhr. C. van Amstel (hoofd Min. de Visserschool) tel. 02155- 18420 (school)16697 (privé) Sollicitaties voor 8 dec. a.s. richten aan: Mevr. C. G. Kniest-Schröder, W. van Hallhof 13, 3762 XN Soest. van 2.50 f 95 voorJL Allerlei c VAN WEEDESTRAAT 76 1 Notarissen M. H. A. van Veeren en Mr. H. H. Elferink te Soest zullen op Dinsdag 7 december 1982 's avonds 8 uur in het Wijkgebouw "De Rank", Soesterbergsestraat 18 te Soest ex art. 1223 lid 2 B.W. I. In samenwerking met Notaris Mr. D. C. Hoevers te Amersfoort: Het landhuis Leeuwestein met tuin en bos aan de Amersfoortsestraat 75a te Soesterberg kad. bekend gem. Soest, sectie E nr. 3882, groot 67.24 a. Onr. goed bel. 1982: f. 669,- eig.; f. 537,- gebr. Het perceel is in gebruik bij de eige naar. (1. In samenwerking met Notaris Mr. D. C. Hoevers te Amersfoort: Een perceel bos met zwembad met bijge bouw, tennisbaan en houten schuur, nabij perceel I aan de Amersfoortsestraat te Soesterberg kad. bekend gem. Soest, sectie E nr. 2883, groot 2.09.81 ha. Onr. goed bel. 1982: f. 30,- eig; 24,- gebr. Het perceel is in gebruik bij de eige naar. Combinatie van de Percelen I en II. III. In samenwerking met Notariskantoor Mekking de Nerêe te Amsterdam: De appartementsrechten, rechtgevend op het uitsluitend gebruik van de winkel met magazijn, gelegen op de begane grond van het perceel Van Weedestraat 43 te Soest kad. bekend gem. Soest, sectie K nr. 2837 A 1, 2en 4. Onr. goed bel. 1982: f. 232,- eig.; f. 187,- gebr. Servicekosten p.m. Verhuurd voor f. 14.986. 14 per kwar taal (incl. btw). Gegadigden dienen op de veiling desgewenst een verklaring betreffende hun financiële ge goedheid te kunnen overleggen. Bezichtiging: dinsdags en donderdags van 2 tot 4 uur. Betaling van de kooppenningen vóór of op 4 januari 1983. Aanvaarding bij betaling van de kooppennin gen. Ontruiming van de percelen I, en II kan zo nodig worden gevorderd met de grosse van de akte van veiling. Nadere inlichtingen ten kantore van voor noemde notarissen, Van Weedestraat 2 te Soest, tel. 02155-12315, en voor de percelen I en II tevens ten kantore van notaris Mr. D. C. Hoevers, Utrechtseweg 80 te Amersfoort, tel. 033-635164 en voor perceel 111 tevens ten Notariskantore Mekking de Nerêe, Churchill-laan 223 te Amster dam, tel. 020-732112.

Soester Courant | 1982 | | pagina 9