Hoe maak ik sfeervolle kerstversiering? groei en O Bil lil Levende Kerststal blijft uniek VAARDERHOOGT Milieugroep Soest pleit voor oude methode van grofvuilinzameling Verkeerssituatie Eiken laan en omgeving Meningen van lezers 'timmtje Gehannes... Nieuw militair magazijnen complex te Soesterberg DOE-HET-ZELVERS ^pPr Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde Subsidies Nieuw voor ons, gezellig vooru Gezellig Kerstmis vieren met een fijn diner in 't Zwaantje Soesterberg Vrachtauto aangetroffen FOTO'S, Soester Courant Kerst wenskaarten Drukkerij Smit Si Diefstal van postzegels Met alcohol achter het stuur voor Enkele „bijzondere"heesters! 11 «Soester Courant van woensdag 8 december 1982 11 C "Groei Bloei," de bekende vereni ging van planten- en bloemenliefheb bers vraagt uw aandacht voor een actueel onderwerp. In veel gezinnen wordt immers een extra accent aan het kerstfeest gegeven door het huis sfeer vol te versieren en de tafel extra fees telijk te dekken. Meer nog dan vroeger wordt aan de aankleding tijd en zorg besteed, terwijl bloemen en planten bij de versiering worden betrokken. Het engelenhaar, de glazen bollen en pie ken verliezen terrein, want men heeft ontdekt, dat naast hulst, dennetakken en kerstboom nog vele andere planten en bloemen bij de kerstversiering bruikbaar zijn. Er wordt nu een beroep gedaan op uw creativiteit! Een goede zaak, want niets is dankbaarder dan het zelf-doen, het zelf-scheppen. "Groei bloei" organiseert nu een kerstversiering demonstratie door de bekende bloemsierkunstenaar J. Amesz. op dinsdagavond 14 december, om 20.00 uur in de grote zaal van De Rank. aan de Soesterbergsestraat. AFDELING SOEST Tijdens een avondvullend programma zal de heer Amesz met bloemen, kaarsen en vele andere materialen een aantal bijzondere kerststuk ken formeren ter versiering van huis en kersttafel Alle aanwezigen zullen het gebeuren goed kunnen volgen, daar er een goede geluidsinstallatie aanwezig is en de heer Amesz bovendien gewend is voor een groot publiek te demonstreren. Het geheel wordt omlijst met sfeermuziek. Het motto van deze avond is "Kerst over de wereld," waarmee de heer Amesz wil aangeven, dat hij als achter grond voor zijn ideeën dit jaar een aan tal landen koos, waar van oudsher veel aandacht aan de kerstsfeer gegeven wordt, zoals de Scandinavische landen. De heer Amesz zoekt steeds naar nieuwe vormen, die hij met enthousias me op anderen overdraagt. De erva ring leert, dat bezoekers van zijn de monstraties en cursussen steeds ge ïnspireerd worden thuis verder te ex perimenteren met bloemen en groen. De kosten, verbonden aan deze avond zijn voor niet-leden 5,-. Voor hen die zelf aan de slag willen or ganiseert "Groei bloei" een aparte avond, waarvoor men zich ter plekke kan opgeven. Nadere gegevens in de zaal. Met de aanbieding van 340 handte keningen en een sticker van de tienja rige ..Spullenhulp" vestigde ex-ge meenteraadslid Leidje Tomassen vo rige week, tijdens de vergadering van de raadscommissie Bedrijven en Per soneelszaken, nog eens de aandacht op de zo noodzakelijke selectie van goe deren bij het ophalen van groot huis vuil. Mevrouw Tomassen maakte tijdens de commissievergadering van bedrijven en personeelszaken gebruik van het spreekrecht van de publieke tribune om de brief toe te lichten die de Milieu groep Soest over deze zaken aan het ge meentebestuur had geschreven. In die brief wordt voorgesteld om het ophalen van grof huisvuil weer op de tradi tionele manier (één keer in de maand) te laten geschieden. Daar voelde de commissie niet veel voor. De directeur van gemeentewer ken, ir. S. H. Brunekreef, lichtte toe dat de situatie sinds de nieuwe regeling (na telefonische oproep) aanzienlijk was verbeterd. Weliswaar zijn de tele fonades nog niet ideaal en is het trans port wat duurder geworden," maar de troep langs de weg is voorbij. Het ijzer wordt in een aparte vrachtwagen uit geselecteerd en binnenkort is men van plan ook het hout apart op te halen. Dat wordt als brandstof verkocht aan de kwekerijen in het Westland en brengt ook geld op. ,,Voor één doos komen we heus niet, er zijn Tijschema's, we komen altijd bin nen vier dagen en ik ben bereid de op bellers eerst te attenderen op Spullen- hulp", aldus de heer Brunekreef. Hij voegde er aan toe, dat het opvallend is hoeveel minder buikbare spullen de laatste tijd langs de weg worden gezet, zoals fietsen en meubilair. Wethouder drs. J. Th. Oudemans (VVD) beloofde tenslotte ook in de ru briek „Soest vraagt uw aandacht voor" de aandacht te zullen vestigen op de instelling Spullenhulp aan de Veld weg om het hergebruik van goederen te stimuleren. Met deze toezegging gingen de vrouwen, die, samen de Mi lieugroep Soest vormen akkoord. Een bewoner van de omgeving station Soest-Zuid heeft in een schrijven aan het college van burgemeester en wet houders een aantal voorstellen gedaan inzake de verkeerssituatie op de Eiken laan en omgeving. Onder meer vraagt hij voor de Eikenlaan, buiten de daar voor bestemde vakken, een parkeer verbod in te stellen; het plantsoen tus sen de Eikenlaan en de weg voor het station op te heffen; een fietspad aan te leggen op deze plaats dat doorloopt en aansluit op het fietspad van de Ossen- dam weg; voor het station, dus achter het eventueel aan te leggen fietspad, slechts kort-parkeren voor het ophalen van treinreizigers toe te staan en ver der in verband met de bouw van het ge zondheidscentrum en het toekomstige winkelcentrum van de Buntweg een woonerf te maken. Burgemeester en wethouders hebben geantwoord dat de verkeersproblema tiek rond het station Soest-Zuid niet nieuw is. Er doet zich inderdaad een aantal problemen voor, hoewel de om vang hiervan beperkt is. In het al gemeen is van onaanvaardbare si tuaties geen sprake. Als belangrijkste oorzaken van de verkeersproblematiek geeft het college aanhet station is ge legen in een woonwijk; het station kan vanuit de richting Soesterveen vanaf de Ossendamweg per auto niet bereikt worden, er is onvoldoende specifieke parkeergelegenheid aanwezig ten be hoeve van treinreizigers. Om vanaf de Nieuweweg/Ossendamweg de Eiken laan rechtstreeks in te kunnen rijden is evenwel een voorsorteerstrook voor linksafslaand verkeer op de Ossendamweg nodig. Hierdoor wordt voorkomen dat rechtdoorgaand ver keer op de Ossendamweg wordt belem merd en de spoorwegovergang zou kunnen worden geblokkeerd. Een re constructie van de overweg met aan sluitende rijbanen is hiervoor noodza kelijk. Dit is een bijzonder kostbare zaak en daarom niet haalbaar. Het realiseren van parkeerplaatsen ten behoeve van treinreizigers is re cent nog aan de orde geweest in het ka der van het bestemmingsplan Park laan, o.a. naar aanleiding van de sug gesties van de inspraakgroep. Een goe de oplossing zou zijn het realiseren van parkeergelegenheid direct ten zuiden van de aansluiting Bosstraat/Nieuwe- weg. Realisering van parkeergelegen heid op korte termijn ter plaatse van de Bosstraat zal echter het karakter van een tijdelijke voorziening moeten hebben. Helaas zullen echter geen fi nanciële middelen hiervoor op korte termijn beschikbaar zijn. Aan de be langrijkste oorzaken van de verkeers problematiek rond het station Soest- Zuid zal dan ook voorlopig niets te doen zijn. Het college wil het voorstel van brief schrijver, inhoudende de instelling van een parkeerverbod, in principe overne men, voorzover het betreft de zuide lijke wegrand van de Eikenlaan tussen de Ossendamweg en de eerste parkeer- strook. Het verkeer kan dan onbe lemmerd de Eikenlaan in- en uitrijden zodat er op de Ossendamweg geen con gestie optreedt. Het instellen van een parkeerverbod is daarentegen alleen dan mogelijk wanneer het parkeerter rein hoek Bosstraat wordt aangelegd. Bewoners van de Eikenlaan en de Os sendamweg en de treinreizigers kun nen dan in ieder geval over parkeer ruimte beschikken. De andere voor stellen neemt het college niet over. Afgezien van de relatief hoge kosten die hiermede gemoeid zouden zijn, heeft de huidige door plantsoen ge scheiden in- en uitstapplaats voor het station praktische betekenis en is de aanleg van een vrijliggend fietspad in strijd met de feitelijke situatie waarbij de Eikenlaan primair woonstraat is. Voor de ingang van het station geldt verder reeds een parkeerverbod. Wanneer de Buntweg wordt ingericht als woonerf, zal dat op korte termijn repercussies tot gevolg hebben voor de overige woonstraten die het extra ver keer dan zouden moeten opvangen. Op langere termijn streeft het college in het kader van de realisering van de winkelpool Soest-Zuid er naar om sluipverkeer via de Verlengde Kolonie- weg/Schoutenkampweg te voorkomen. Alleen bestemmingsverkeer zal dan van genoemde wegen gebruik moeten /naken. Herinrichting tot woonerf is, "wederom afgezien van de hoge kosten, in dit licht bezien dan ook niet nodig. Met verontwaardiging heb ik vandaag in de Soester Courant gelezen dat de gemeenteraad van Soest de algehele subsidie intrekt van de kinderboerderij ,,De Vrije Teugel", zonder hiervoor een concreet motief aan te geven! Wij leven gelukkig in een democratisch land. Worden de 3482 handtekeningen die opgehaald zijn dan helemaal niet belangrijk geacht? Dat de mensen in de wijk Overhees, en daarbuiten, graag zien dat de kinder boerderij blijft, omdat hij in deze wijk een vaste plaats heeft gekregen, die je niet meer weg kan denken? Of moet de kinderboerderij worden gesloten omdat „het dorpshuis" de Borg zonodig gebouwd moest worden, wat de gemeente veel geld heeft ge kost, en nog kost, waarbij de subsidie van de kinderboerderij in het niet valt? Maar waar de jongelui niet gewenst zijn, zich er ook niet thuis voelen, een consumptie haast 2,- kost, terwijl ze gratis thee krijgen op de kinderboerde rij? Er wordt vaak geklaagd over de agressie en vernielzucht van de jeugd, maar wat gebeurt er als de kinder boerderij wordt gesloten? Nu kunnen ze zich daar nog naar hartelust uitle ven op de bouwspeelplaats, en (onder toezicht), een „fikkie" stoken, maar wat gebeurt er als ze dat, na sluiting van de kinderboerderij, elders gaan doen? Dat zal waarschijnlijk nog méér gemeenschapsgeld gaan kosten! De kinderboerderij zal zo langzamer hand wel haar 10-jarig bestaan kunnen vieren, en moet al dat werk, dat in die 10 jaar gedaan is, dan in één klap van de tafel geveegd worden? Moet alles wat in 10 jaar opgebouwd is, met hard werken en inzet van vele mensen, zo de grond ingeboord worden? Het is te hopen dat de gemeenteraad het inziet, en alsnog een subsidie toezegging doet, voor het te laat isl Luytenaarpad 11. Oosthoek-Bak In uw krant d.d. 1 december j.1. staat een artikel over het verminderen van Eerste en Tweede Kerstdag geopend op reservering van 14.00 uur -18.00 uur; 's avonds vanaf 20.00 uur 7 gangen diner restaurant 6 gangen diner petit-restaurant 4 gangen diner voor de kinderen 177,50 p.p. f47,50 p.p. 127,50 p.p. Op aanvraag sturen wij u het menu. Deelname alleen op reservering mogelijk. Tel. 03463-1423. Rademakerstraat 2 3769 BD Soesterberg Telefoon 03463-1423 Op de Wieksloterweg trof de politie in het weekeinde een beschadigde vracht auto aan, die kennelijk tegen een boom was gereden. De wagen was onbeheerd en werd naar het politiebureau overge bracht. De volgende morgen meldde zich aan het bureau een 39-jarige inwoner van de Lage Vuursche, die toegaf de wagen te hebben achterge laten nadat hij er met hoge snelheid tegenaan was gereden. geplaatst in de Soester Courant, kunnen worden afgehaald of nabesteld tegen de prijs van 10,- per foto, a contant. Van Weedestraat 47A Soest De meest uitgebreide kollektie ligt bij ons ter inzage. Bestel vooral tijdig, de keuze is nu het grootst. VAN WEEDESTRAAT 47A SOEST - TEL. 14152 Telefoon kantoor Amersfoort 033-18747 Het gonst alweer enige tijd van activiteit op Tuin-advies-centrum 't Vaarder- noogt ut Soest. De voorbereidingen voor het komend kerstfeest zijn al enkele we ken in volle gang, en het afgelopen weekeinde was de jaarlijks terugkerende levende kerststal al nagenoeg klaar. Dat ieder jaar weer opbouwen van de stal toch geen routine wordt voor eigenaar Van den Breemer en medewerkers blijkt ook dit keer weer uit de nieuwe Betlehem-creatie. Er is na veel uren arbeid een prachtige stal ontstaan, die op een zeer aanneme lijke manier de blijde gebeurtenis van 1982 jaar geleden weergeeft. Dit jaar voert het normale looppad door de 1200 m2 verkoopkas; daarin is de kerststal gesitueerd dwars door de hal, zodat iedereen er vanzelf inwandelt. De fraaie Kerstgroep in het midden van de stal wordt omringd door een aantal levende dieren, die sfeer aan het geheel geven. Naast Sappie, een gewo ne Hollandse melkgeit (13 jaar oud), bevolken Maaike de Ezel, Floris en Truus (een langharige Bulgaarse bok en geit) en een kip met pasgeboren kui kens de stal. Wat ander kleinvee, maakt het geheel vooral voor kinderen compleet. Niet alleen de kerststal werkt attrac tief bij het tot Kerstcentrum omge doopte tuincentrumook is het dit jaar weer gelukt om de Kerstman naar Soest te halen. Hij zal op de zater dagen 11 en 18 december te gast zijn om de oud-Hollandse 'koek- en zopie- kraam' te bemannen, waar de ver kleumde bezoekers zich kunnen sterken met een kop warme chocolademelk of erwtensoep. 't Vaarderhoogt verwacht weer veel aanloop. Daarom heeft een reusach tige inkoop van kerstartikelen plaats gevonden. De kerstbomen komen dit jaar van de eigen kwekerij bij het Kerstcentrum, zodat de bomen tot op de laatste dag vers van het veld wor den gekapt of uitgegraven. Op de kwekerij staan ruim 5000 kerst sparren. Uit alle activiteiten die men bij 't Vaarderhoogt op touw heeft ge zet, blijkt wel dat men Kerstmis 1982 niet ongemerkt voorbij wil laten gaan. As Singterkloas ankomt, daan stoan we met ze aalle an de weg te kieke. De kingdere ben weke laang bezig met Singter- kloasliedjes te zinge en ieder- eejn hettut d 'r over. Bie aallus waat veraangdert is dit toch moar un feest daat blieft, 'k Schaat daat de meeste men- se d'r toch wel waat aan doen, aal zegge ze ut dit joar niet te viere". Op 't leste moment krie- ge ze daan toch nog de kriebels en goan an 't paakke. En als Singterkloas weer op Spaanje an goat, daan heur je d'r heul niks vaan. Zellufs op de T. V. niet. Dat vin'k op un end toch moar haarstikke ondaankboar. Ik ben d'r nog nooit aachterekom- me om hoeloat de Singt weer vertrekt en toch is ter un tied vaan komme en un tied vaan goan - zegge ze wellus. Daa's ok zo met de V. V. V. Toeng ze, denk' zö'n vieftig joar eleje, begonne met die klup hiette die"Soest Vooruit". Op ut Verkeershuus kenne ze noeng ut bord wel veraangde- re. "Soest Aachteruut" komt ter daan op te stoan, waant zo is ut wel, doch ik. Ze houwe ok un opheffingsvergoadering, om de toeriste ho te loate houwe, zaa'k moar zegge. As de helluft vaan de leje d'r niet is, kenne ze niks opheffe en daan komt ter weer un vergoadering. As ter daan weer niet genogt volk komp, kennen ze nog niks doen. Licht goat ut bie de Vrije Teu gel net zo. Daat liek me un laas- tig gevaal te worre. Zo kaajje zeggeZe blieve deur goan met ophouwe. Waat zouwe ze noeng mettut V. V. V.-huus an motte Je het aalle kaans daattut In- foketoor ut inpikt. Die woent ter vlaak noast. En wie kriegt daan aal die mooie rekloame- ploate en folders, die d'r haan- ge en leg ge? Zeker ok de Info. Kenne die luu mooi ploatjes kieke as ter niks meer infowe vaalt, en die tied komt licht ok nog un keer. Daan komp daat heule optrek- kie leeg te stoan. Zaa'k je us zegge, waat d'r daan mee beurt? De pliesie goat ut kroake. Die is toch ommers tuk op infer- moasie? Moar ze houwe ut denk eerst om tot un beraak, aang- ders paast ut niet bie de aang- dere kete. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, droait daan eerst us die klok op. Die stoot'aal moan- delaang stil en de pliesie mot toch aaltied bie de tied weze, docht: Een bewoner van de Dr. Rupertlaan deed bij de politie aangifte van de diefstal uit zijn woning van een aantal kostbare postzegels. De verzameling vertegenwoordigde een waarde van maar liefst 6.875.-. In het afgelopen weekeinde hield de politie twee automobilisten aan, die door hun opvallend rijgedrag belang stelling hadden gewekt. De eerste keer was het raak op de Middelwijkstraat, waar een 20-jarige Soester moest „bla zen". Daarbij bleek ook een bloedproef noodzakelijk. Het kwam de bestuurder op een rijverbod te staan. Op de Van Weedestraat betrof het een 60-jarige Soester, die al voor de tiende keer werd betrapt op het deelnemen aan het snelverkeer onder invloed van sterke drank. Deze weigerde echter de bloedproef, waarna zijn rijbewijs werd ingevorderd en de auto in beslag ge nomen. subsidies. Ik ben zeer verbaasd dat de Gemeente lijke Personeelsvereniging 19.600,- moet bezuinigen. Waarom niet hele maal stoppen met het geven van geld aan zoiets belachelijks? Waarom is überhaupt ooit aan die toe stand gegeven? Hetzelfde geldt voor de brandweervereniging. J. W. Kuit Weegbreestraat 16, Soest. Woensdag 15 december 1982 om 10.30 uur opent de commandant van het Na tionaal Logistiek Commando, brigade generaal A. A. van de Wakker, een groot nieuw militair magazijnencom plex in Soesterberg. Dit complex, 630 Intendancedepot, is een samenvoeging van een 5-tal over heel Nederland verspreide kleine depots van de intendance. Door de centrali satie zijn automatisering en mechani satie van werkzaamheden mogelijk. Nadat door de Eerstaanwezend In genieur en Directeur Gebouwen, Wer ken en Terreinen in de provincie Utrecht, luitenant-kolonel J. Schokker, het gebouwencomplex aan brigade generaal Van de Wakker is overgedra gen zal het aan de commandant van 630 Intendancedepot, majoor E. Ennenga, in gebruik worden gegeven. Het nieuwe magazijnencomplex biedt werkgelegenheid aan 25 militairen en 75 burger-werknemers. Dit burgerper soneel is reeds enige tijd geleden in de regio geworven. Het betreft voorname lijk gespecialiseerd personeel voor ma gazijnfuncties en voor de geautomati seerde administratie. Door een voor- raadbeheersing met computers kan een uiterst efficiënte bedrijfsvoering worden bereikt. De bouw en inrichting van het magazijnencomplex is geheel uitgevoerd door Nederlandse bedrij ven, voornamelijk uit de omgeving. De totale bouwkosten van het project bedragen 32 miljoen gulden. De taak van het nieuwe depot is ontvangen, in voorraad houden en verstrekken van kleding, persoonlijke en onderdeeluit rusting, fournituren, textiel, leder en diverse onderhouds- en verbruiksar- tikelen. De totale voorraad omvat meer dan 4000 verschillende artikelen, met een totale waarde van circa 150 miljoen gulden. Het complex heeft een inhoud van 186.000 m3 en een vloer oppervlakte van 21.000 m2. Uitbrei dingsmogelijkheid van 8000 m2 is mogelijk. De bouw is gestart in april 1978 met het bouwrijp maken van de grond. De daadwerkelijke bouw begon medio 1980. Het magazijnencomplex Is gelegen aan de Zuiderweg te Soesterberg, telefoon 033-638622. ADe Kolkwitzia Auiubun» genot-mu naar zijn ontdek ker de Berlijnse professor Kolkwitz wordt door de 'Duitsers wel vergeleken met de Weigelia een voor de meesten van ons wat bekendere plant. De Amer- kanen zeggen „Beauty Bush" hetgeen al wijst op het fraaie voorkomen van de struik. In zijn natuurlijke groeiplaats staat de Kolkwitzia op grote hoogte tussen de rotsen in de Chinese provincie Hupeh. Hij bloeit met grote trossen lichtrose klokvormige bloemen, (mei-juni). De struik heeft een opgaande groeiwijze en kan plm. 250 cm hoog worden. Hij is overigens goed winterhard. De uiteinden van de twijgen hangen sierlijk over. Het zachtgroene blad is een mooie ondergrond voor de bleekrose klokvor mige bloemen. Aan de binnenzijde van de haast tot wit uitlopende bloemenkroon bevinden zich kleine oranje vlekjes. Het is een struik voor een lichte zanderige grond met het liefst een plaats in de volle zon. Het is een bloemheester die goed past in mooi gerangschikte heeste rgroepen. Enige schaduw wordt wel verdragen maar de bloei is dan wel be duidend minder. In zo'n geval kan beter wat anders worden aangeplant. De snoei van een Kolkwitzia beperkt zich tot voorzichtig een teveel aan hout verwijderen. Een te zware snoei doet afbreuk aan de aardige groeivorm. Na een goede beschouwing van de struik kunnen we zonder meer stellen dat de betekenis van de soortnaam „amabilis" - „beminne lijk" - niet zo maar aan de plant werd gegeven. Een andere heester die niet bepaald bijzonder genoemd kan worden, maar waar toch diverse leuke bijzon derheden over te vertellen zijn is de zuurbes of Berberis. De Berberis kent vele verschijningsvor men, struiken die 's winters groen blijven en mooie bloemen geven in de lente. Er zijn ook een hele reeks zuurbessen die bladverliezend zijn en die in het najaar helderrode bessen voortbrengen. Berberis vulgaris B. Thunbergii zijn hier voorbeelden van. Er zijn maar weinig mensen die naast het sier- element nog andere kwaliteiten van de Berberis kennen. Net als de vogels zouden we de bessen eigenlijk veel meer moeten waarderen. Vroeger dronk men graag berberissap ter bestrijden van koorts bij griep en dergelijke. In Duitsland en Zweden maakte men er een heerlijke „Punch" van en de Turken zagen de bessen van de Zuurbes in grofen getale verdwijnen in hun limonadesiroop. Het sap werd in ons eigen iand ook wel gebruikt als eetlust- opwekkend middel. In de keuken waren de bessen ook welkom voor de bereiding van zachtzure sausen. Hieraan ontleent de struik de in sommige streken van het land nog wel gebruikte naam „sauseboom". Geconfijt werden de bessen gegeten als een lekker snoepje. De gekookte bladeren en de jonge spruiten blijken eveneens bruikbaar. Onze voorouders nuttigden deze plantdelen als een groente. Berberissap was in het verleden ook een algemeen geldend genees middel tegen scheurbuik (door het hoge vitamine C gehalte weten we nu. (Als gorgeldrank tegen keel pijn en als middel tegen gal- en leverkwalen. Van de wortels trok men een heilzame thee. De Kleurstof „Berberine" in de wortels aanwezig gebruikte men om te verven. Niet alleen wol, katoen, zijde en leer maar zelfs het haar werd er mee geverfd. Zo zien we maar weer: zelfs zo'n eenvoudige struik als de Berberis heeft een enorme achtergrond. Enkel en alleen om zelf eens wat met de bessen te doen is de aanplant van de struik de moeite waard.

Soester Courant | 1982 | | pagina 11