50 Jaar geleden in Soest Ton en Ellen Berghuis druk met afscheid nemen van Soest HOEVEEL? In Soest geen sprokkelvergiinning 100.- Prijsuitreiking Peper- notenparade vraagt uw aandacht voor: HELP DE POLEN DE WINTER DOOR GEMEENTE Hinderwet- ontwerp beschikking Voorbereidingsbesluit Hinderwet Openbare commissievergaderingen Spreekrecht publiek Ontwerp-bestemmingsplan Nieuwe Gracht Verleende bouwvergunningen natuucBAö Opening Vertrek naar Filippijnen dichtbij Mode-Voordeel in december Broeken stunt 9 December 1932 Soes ter Courant van woensdag 8 december 1982 Op de gemeentesecretarie (afdeling I) en de bibliotheek aan de Al- bert Cuyplaan ligt ter inzage een verzoek van Procar Verkoop B.V., Grote Melmweg 2-13 te Soest om een vergun ning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een inrichting tot vervaardiging van autoreinigingsmiddelen, ontvettingsmiddelen en handreinigingsmiddelen annex handels onderneming op het perceel Industrieweg 30 te Soest tkad. gem. Soest, sectie G, nr. 7813) De strekking van het ontwerp van de beschikking luidt: ..positieve beslissing op aanvraag" onder voorschriften ter voor koming van gevaar, schade en hinder naar buiten toe. Gemotiveerde bezwaren tegen de ontwerp-beschikking kunnen schriftelijk worden ingebracht door de aanvrager en degenen die reeds schriftelijk of mondeling bezwaar hebben gemaakt tegen het verzoek om vergunning en hen die daartoe redelijkerwijze niet (tijdig) in staat zijn geweest. De bezwaarschriften moeten bij het gemeentebestuur worden inge diend vóór 23 december 1982. Indien men dat wenst, worden de persoonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend gemaakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het bezwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. (openbare bekendmaking) De burgemeester maakt ter uitvoering van artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend dat door de raad van de gemeente Soest bij zijn besluit van 18 november 1982, afd. 1, nr. RB 82-223, een bestemmingsplan in voorbereiding is verklaard voor het perceel aan de Albert Cuyplaan dat op de bij dit besluit behorende kaart met een grijze kleur is aangegeven. Dit besluit met de daarbij behorende kaart ligt met ingang var 8 december 1982 op de gemeentesecretarie, afdeling Algemene zaken en Stadsontwikkeling (geopend iedere werkdag van 9.00 tot 12.0( uurvoor een ieder terinzage. Op de gemeentesecretarie (afdeling 1) en de bibliotheek aan de Al- bert Cuyplaan.ligt ter inzage een verzoek van: Automobielbedrijf A. van der Lee, Kerkstraat 58 te Soest, in ver band met uitbreiding/wijziging van de herstelinrichting voor mo torvoertuigen annex opslag van motorbrandstof, een nieuwe de gehele inrichting omvattende vergunning op het perceel Kerk straat 58 te Soest i kad. gem. Soest, sectie H, nr! 83531 Men kan gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de vergun ning schriftelijk bij het college van burgemeester en wethouders inbrengen gedurende eèn maand na datum van terinzagelegging van het verzoek d.d. 8 december 1982. Gemotiveerde bezwaren kunnen mondeling in persoon of gemachtig de worden ingebracht op de hierna genoemde zitting, waar gelegen heid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling over de vraag tussen college, de aanvrager en de overige aanwezigen. De openbare zitting wordt gehouden op 22 december om 9.00 uur in het gemeentehuis. ÏN'.B. Alleen zij die tijdig (schriftelijk of mondeling) bezwaren heb ben ingebracht tegen de aangevraagde beschikking kunnen latei- beroep instellen, tenzij wordt aangetoond dat men redelijkerwijs met in staat is geweest (tijdig) bezwaren in te brengen. Indien de indiener van schriftelijke bezwaren daarom verzoekt, worden zijn persoonlijke gegevens niet bekendgemaakt. Dit verzoek moet schrif telijk, tegelijkertijd met het bezwaarschrift, bij het college van b. en w. worden ingediend. donderdag 9 december -19.30 uur - Commissie Onderwijs De agenda vermeldt: bespreking van de begroting van de regionale onderwijsbege leidingsdienst Eemland; bespreking van de uitname van grond uit het grondbedrijf t.b.v. de Van der Huchtschool in Overhees; woensdag 15 december -19.30 uur - Commissie Culturele Zaken De agenda vermeldt: Ontwerp-raambegroting 1983-1984 van de Regionale Muziekschool Amersfoort. Jaarrekening en jaarverslag 1981 van de Openbare Bibliotheek. Kunstaankopen. De vergaderingen worden gehouden in het gebouw gemeentewer ken. De stukken van de vergadering liggen ter inzage in het INFOr- matiecentrum. 1. Vanaf één kwartier vóór en tot aanvang der commissievergade ring kunnen sprekers uit het publiek zich bij de voorzitter der commissie opgeven voor het stellen van vragen of het geven van een toelichting bij een bepaald agendapunt. 2. Voor de behandeling van de agenda geeft de voorzitter de spre kers uit het publiek de gelegenheid hun opmerkingen kort en bondig aan de commissie kenbaar te maken. De spreektijd is beperkt tot 5 minuten per persoon en duurt in totaal niet langer dan 30 minuten. 3. De commissie kan de door de sprekers uit het publiek gemaakte opmerkingen bij haar beschouwingen betrekken. 4. De voorzitter kan, indien daaraan bij de meerderheid van de commissie behoefte blijkt te bestaan, de sprekers uit het publiek vragen hun opmerkingen bij de behandeling van het agendapunt te verduidelijken of aan te vullen. (openbare bekendmaking) De burgemeester maakt, ter voldoening aan het bepaalde in artikel 23 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, bekend, dat het ontwerp van het bestemmingsplan „Nieuwe Gracht", regelende de bestem ming van gronden, gelegen in Soest ten zuiden van de Koningsweg en ten noordwesten van de Dorresteinweg, met ingang van 10 decem ber 1982 gedurende één maand ter gemeente-secretarie, afdeling algemene zaken en stadsontwikkeling geopend iedere werkdag van 9.00 tot 12.00 uur), alsmede in het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum, Steenhoffstraat 9a te Soest en in de plaatselijke bibliotheken (gedurende de gebruikelijke openingstijden), voor een ieder ter inzage ligt. Gedurende de termijn van de ter-visie legging kan een ieder schrif telijk bij de gemeenteraad bezwaren indienen tegen het ontwerp. (niet-gebonden besluiten) Verlening 26 oktober 1982 oprichten van een overdekt terras op het perceel Bosstraat 68 (kad. gem. Soest, sectie G, nr. 7436) Verlening d.d. 9 november 1982 wijzigen van de voorgevel van een winkelpand op het perceel Steenhoffstraat 61 (kad. gem. Soest, sectie A, nr. 4817 Verlening d.d. 16 november 1982 •plaatsen van een scheidingswand in een carport op het perceel Draailier 107 (kad. gem. Soest, sectie G, nr. 7871) bouwen van een berging voor tuinartikelen op het perceel Heide weg? (kad. gem. Soest, sectie D, nrs. 4268 en4269). bouwen van een erfafscheiding op het perceel Insingerstraat 60a (kad. gem. Soest, sectie G, nr. 6787) plaatsen van een dakkapel op een woonhuis op het perceel Draai lier 43 kad. gem. Soest, secie G. nr. 7824 plaatsen van een buitentrap op het perceel Kerkstraat 68/86 kad. gem. Soest, sectie K. nr. 2488). Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschik kingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtspersoon die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagtekening van de publikatie bij het college van b. en w. een gemotiveerd bezwaarschrift indienen. SOeSZCQ Donderdag 16 december 1982 heropenen wij na enige interieurveranderingen Café-Restaurant „Soester Natuurbad", van Weerden Poelmanweg 4 te Soestduinen. Receptie van 18.30 tot 20.30 uur. Een ieder met belangstelling voor ons bedrijf is van harte welkom. JOLANDA en GOR DONKERS Na deze datum zijn wij dagelijks, behalve maandags, geopend als Café-resto voor lunches, plate-service, partijen etc. Bij ons kunt u ook terecht voor salades. Voor de Kerstdagen en Oud en Nieuw graag tijdig bestellen. Telefoon 13156. Foto: Goos van der Wilt Nog een paar weken, dan zit het erop voor Ton en Ellen Berghuis van het Ghoristenpad. Na een verblijf van ruim 12 jaar in Soest kiezen zij voor een voortzetting van hun leven op de Filip pijnen, aan de andere kant van de wereld. Op 3 januari stapt Ton (34) op het vliegtuig naar Manila, de hoofd stad van de Filippijnen, vergezeld van René Ezenbos (20), waar zij beiden „kwartier gaan maken" Voor Ellen (34), de vrouw van Ton, en Gobi Pagée (24), verpleegkundige, en de zes kin deren Berghuis. „Een half jaar geleden is alles begon nen", vertelt Ellen. „Tien jaar lang hebben we thuis pleegkinderen en vol wassenen opgevangen maar al een paar jaar geleden verschoven onze gedachten in de richting van de „nood- gebieden" in Zuid-Oost Azië." Het 12^-jarig huwelijksjubileum van Ton en Ellen werd het startpunt. In plaats van bloemen en cadeaus vroe gen zij de steun voor hun plannen, om op de Filippijnen gestalte te geven aan wat zij zien als een Opdracht van het Evangelie: de nood van de medemens - de naaste - te verlichten. Vanaf dat moment kwamen de giften binnenstro men. Uit alle bevolkingsgroepen, van welke kleur ook, werd financiële steun aangebodenprotestanten, katholieken, losse groepen, ongelovi gen - „een bonte mengeling", zegt El len. „voor ons was dat een enorme bevestiging van de mogelijkheid om op deze basis aan het werk te gaan." Particulier initiatief Ton en Ellen zijn niet gebonden aan een kerk of groep. Wat zij doen is zui ver particulier initiatief. „Daarom moeten we er ook harder voor knok ken", legt Ellen uit, „maar we gelo ven niet zo in grote organisaties, waar de een soms niet weet wat de ander doet. Wetten en eisen die gesteld worden werken vaak ontmoedigend", licht zij toe. „Dat blijkt ook wel uit de vele reacties van mensen die door ons voorbeeld weer hoop hebben gekre gen en naar nieuwe wegen gaan zoe ken." Aanvankelijk zouden Ton en Ellen al leen met hun gezin gaan. Later sloten Cobi en René zich aan, zodat ze nu een team vormen van vier volwassenen. Ton is van beroep medisch tèc'hn'icus, en dat zal van pas komen in de sloppen wijk Tondo, een deel van Manila, waar het werk in een nog zelf op te bouwen kliniek hun wacht. In eerste instantie worden zij opgevangen door de Neder landse pater Cor Lagerweij, die al 25 jaar in Tondo werkt. Hij heeft ervoor gezorgd dat er een op slagruimte beschikbaar is, waarin volgens de plannen de kliniek en een opvangmogelijkheid voor kinderen worden gecreëerd. Het is de bedoeling tevens iets aan technische opleiding van de kinderen te doen. Particulieren en een naaimachine handel boden intussen al een aantal naaimachines aan, zodat ook gestart kan worden met een soort atelier, waar de mensen zelf hun kleren kunnen le ren maken. Voor vrouwen wordt verder gedacht aan cursussen over voeding en hygiëne. Elk van de teamleden zal een onder deel van het project voor zijn of haar rekening nemen. „Soest Helpt Tondo" Op 18 en 19 december wordt het huis van Ton en Ellen leeggeruimd. Op dit moment hebben ze de meeste van hun bezittingen al verkocht en gedurende de rest van december gaan ze bivak keren op een camping in Brabant. Na het vertrek van Ton en René, vrijwel direct na de jaarwisseling, trekken Ellen, Cobi en de kinderen tijdelijk in bij de familie Nolens aan de Draai lier 65. Gedurende de maand januari zullen zij daar nog te bereiken zijn. Want bereikbaar zijn willen ze graag, zolang dat nog mogelijk is. Op alle mögélijke en onmogelijke - manieren wordt geprobeerd het „startkapi taaltje" te vergroten. En met succes. De afgelopen week zijn Ton en Ellen al druk aan het afscheid nemen ge weest van veel kennissen en relaties in Soest. Een rondje langs een aantal winkeliers leverde daarbij een bedrag van rond de 1000,- op. Afscheidsavond „Op 27 november hebben we al een af scheidsavond gehouden in De Open Hof", vertelt Ellen. „We hadden de zaal vol met vrienden en belangstel lenden. De kinderen voerden een to neelstukje op met hun vriendjes, er was muziek en een film over de bevol king van de Filippijnen." Verscheidene groepen, zoals de jonge rengroep „Stichting Columbine" en de chr. basisschool „De Bron", zet ten zich mede in om het werk in Tondo van de grond te krijgen. Wie ook iets wil bijdragen aan de actie die het mogelijk maakt dat Ton, Ellen, Cobi en René met de kliniek zo goed mogelijk van start gaan daarbij gaat het bijvoorbeeld om medische instru menten) kan nog tot 18 december kon- takt met hen opnemen: Choristenpad 82, 2766 BD Soest, tel. 10178. Het num mer van de speciale bankrekening is: 43.57.99.754, Amro-Bank, Smitsweg, gironummer van de bank32750. Tissing bakt ze dit jaar bruin en heeft heel veel prijzen nu al met vele procenten verlaagd. genoeg om er tijdens de feestdagen extra van te genieten. Laanstraat 94 Baarn, Tel.: 02154 - 1 44 08 Regelmatig wordt de gemeente gebeld met de vraag of men een sprokkelver giinning kan krijgen. De hoge gasprij- zen en de andere kosten die de laatste tijd zoveel gestegen zijn, zullen hier aan ongetwijfeld debet zijn. Het antwoord van de gemeente is echter dat het niet mogelijk is om een dergelijke sprokkelvergunning te krij gen voor het sprokkelen van hout in de gemeentebossen. Het dikke takhout in de bossen is in bouwkundig opzicht na melijk niet "waardeloos". Het is juist van groot belang voor de toch al hu- musarme en weinig voedingrijke zand gronden dat er zich een zekere hoeveel heid agrarisch materiaal in en op de bodem van het bos bevindt. Op de duur zal dit er stellig toe bijdragen, dat er humeuze bestanddelen worden ge vormd, die niet alleen bijdragen tot een hogere bodemvruchtbaarheid, maar ook van belang zijn voor de groei van bijvoorbeeld paddestoelen, een bodem vegetatie en niet te vergeten een rijker menu voor vogels in de vorm van insec ten, larven en dergelijke. Ook is het achtergebleven takhout van groot be lang voor dekking "zoekend wild." Dit vooral in een perceel bos dat gedund is. Het dode hout heeft in samenspel van natuurkrachten in het bos dus vele funkties. Vaste spreekuur van wet houder Oudemans in Soesterberg vervalt Het vaste spreekuur van wethouder J. Th. Oudemans in de hulpsecretarie Soesterberg vervalt met ingang van januari volgend jaar. Wanneer men de wethouder in Soesterberg wil spreken, kan men hiervoor een afspraak maken: (02155). 16744, toestel 119. Honderden broeken 2 stuks voor POLEM5398 Dit nummer geldt zowel voor bank als giro. Giften storten tn.v. de 'Nederlandse Stichting Hulp Polen', Den Haag. De uitstekend geslaagde Soester december-aktie "Pepernotenparade" zit er intussen op. Het wachten is nu op de gelukkige winnaars van de meer dan 130 schitterende prijzen, die de Soester winkeliers op geheel vrijwillige basis bij elkaar hebben gebracht. Ongetwijfeld wordt het meest gekeken naar de winnaar of winnares van de prachtige hoofd prijs: de auto. Vandaag verricht notaris mr. H. H. Elferink de trekking. Zaterdag a,s. (11 december) vindt vervolgens de prijsuitreiking plaats. Dat gebeurt in café restaurant Darthuizen aan de Prins Hendriklaan. 's morgens om 11.00 uur. In de komende dagen zullen de prijswinnaars bericht ont vangen. Noodlanding Vorige week heeft de Sergeant-vlieger Oost Indië met nog twee inzittende Sergt. vliegeniers, bij het avondvliegen, een noodlanding moeten maken vlak achter het vliegterrein, met het drie-motorige vliegtuig, waarmede Kaptein Koppen de reis naar Indië maakte. De inzittenden bleven ongedeerd. Het vliegtuig, dat met den kop in den grond terecht kwam, werd zwaar beschadigd. Dit is. thans de derde maal, dat dit vliegtuig zwaar beschadigd werd. Bedankt De heer J. Mineur, vertegenwoordiger der R.K. fiactie in den gemeenteraad, heeft als zoodanig bedankt, daar zijn werkzaamheden het regelmatig bezoeken der vergaderingen niet toelater. Opvolger op de Kath. lijst is de heer H. Th. v.d. Berg. Wanneer de heer v.d. Berg zijn benoeming aanneemt, zal ook de middenstand een officeel vertegenwoordiger in den raad hebben. Benoemd De Zeer Eerw. H. S. Mölder, oud-pastoor en oprichter der parochie Soestdijk, welke om gezondheidsreden de parochie moest verlaten en tot herstel van gezondheid tot heden verbleef, in het St. Elisabeth-gast- huis te Amersfoort, is door Z.H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht be noemd tot pastoor te Megchelen (Geld.). Ontvreemding Bij de politie alhier werd Zondag aangifte gedaan, dat uit de leegstaande villa „Buitenzorg" aan de Vredehof straat was ontvreemd een doos met poppen, een koperen blaker en een bak met timmerge reedschap. Toen de politie een onderzoek instelde, vond men alle deuren en vensters gesloten, ook de keukendeur, welke de heer Z., volgens gedane mededeeling, Zaterdag open had zien staan. De zaak wordt eenvoudig, wanneer iemand in het bezit is van een passende sleutel, doch onverklaarbaar wordt het geval, wanneer dit niet het geval is. Heengaan kantoorhouder der P. en T. Met ingang van 1 December j.1. heeft de heer H. Pastunink, kantoorhou der der P. en T. alhier als zoodanig ontslag aangevraagd en is met ingang van dien datum op pensioen gesteld. De heer Pastunink, die bekend stond als een vriendelijk en behulpzaam ambtenaar, zoowel tegenover zijn personeel als tegenover het publiek, heeft plm. 31 jaren trouw zijn dienst verricht. De heer Pastunink zal inwoner van Soesterberg blijven. Soester Bond van Lichamelijke Opvoeding In aansluiting aan reeds eerder door ons gegeven berichten over de oprichting van een bond voor Lichamelijke Opvoeding alhier, kan worden medegedeeld, dat j.1. Zaterdagavond de oprichting van den S.B.L.O. een feit is geworden. In het hotel-pens. „Dennenhof" waren daarvoor -samen gekomen vertegenwoordigers der Gymnastiek-vereen. „A.G.A.V.S." te Soester berg en „A.D.O." en „De Soester Turnclub" te Soest; de voetbal en atheliekvereenigingen „Soesterberg" te Soesterberg en „E.S.V.A.C." te Soest en de Korfbal- en Athletiekver. „De Stormers" te Soest. Na een uitvoerige bespreking werd tot oprichting besloten, terwijl als vertegenwoordigers der verschillende vereenigingen, deel uitmakende van genoemden bond, werden gekozen de heeren Grootewal, Dekking, Smit, Drost, Clements en Duin. Als voorloopig bestuur van den bond zijn gekozen de heeren Grootewal, Smit en Clements. Het doel der vereei.iging is de behartiging der belangen van de lichamelijke opvoeding in het algemeen en dat der aangesloten vereenigingen in het bijzonder. Algemeen was men van oordeel, dat door een dergelijken bond op het gebied der lichamelijke opvoeding zeer veel en goed werk kan worden verricht, terwijl het eveneens noodig wordt geacht, de in de laatste jaren zoo snel groeiende sport in goede banen te leiden. Met de oprichting van dezen bond heeft de sport in het algemeen een flinke stap voorwaarts gemaakt. Vooral is dit het geval, als wij weten, dat de kopstukken van de Soester sport thans samenwerken om de lichamelijke opvoeding tot het hoogste op te voeren. Wij wenschen den Bond veel succes. Voetbal- en Athlet.-ver. Soesterberg Naar men ons mededeeld, zal het jaarfeest van de V. en A.V. „Soesterberg" gehouden worden op 14 Dec. a.s. in de groote zaal van Hotel „Huis ten Halve", des avonds 8 uur. Deze feestavond is alleen voor leden en donateurs. Er zal opgevoerd worden een revue, genaamd: „Op naar Soesterberg". Het belooft een buitengewone prettige avond te worden. Benoemd In de plaats van den heer Karelse, welke met ingang van 1 November uit politiedienst ontslag is verleend, is met ingang van 15 December benoemd de heer W. Hettema, agent van politie te Utrecht.

Soester Courant | 1982 | | pagina 5