V.T.O. Samenwerkingsverband in Amersfoort en omgeving nu werkelijkheid pps 18 Natuurlijke kerstversieringen I Met de Franse slag FANTASY ■k* m Op Zonnegloren niet meer zonder ponsplaatje naar laboratorium of röntgenafdeling Meningen van lezers t PTT verwacht 125 miljoen Kerst - en Nieuwjaars wensen Help de Polen de winter door Voorvallen DRIVE-IN SHOW Weerpraatje Avondverkoop KERSTDAGEN woensdag 22 december, donderdag 23 december. Schoorsteenbrandje Onder invloed achter 't stuur 'Zo gezien Ter overpeinzing: een tijdsverschijnsel gebruik in 1983 de Unicef-agenda èn U helpt een kind De Hondeslager Voor 4e keer onder invloed Zeister Postzegel- en Muntenbeurs WAT ZET UW FEEST OP Z'N KOP NU 50 GULDEN KORTING BEL: 02155-16795 Geldt tot 31 januari 1983 Winter op kalender voor de deur 9 Soester Courant van woensdag X december I9H2 VTO is een afkorting voor vroegtijdige onderkenning van ontwikkelingsstoor nissen. Het gaat daarbij om de vraag: welke wegen kan men bewandelen als men vermoedt dat er iets met een kind aan de hand is. Hoe moet men dat aan kaarten? Bij wie? Het VTO-Samenwerkingsverband wil de opvoeder (ouders) adviseren wat te doen en welke wegen er in het doolhof van de hulpverlening te gaan zijn. Wie zijn ze? Het uitvoerende werk wordt verricht door het kernteam. Dit bestaat uit: G. Grote, coördinator: mw. C. Bobbert, sekretaressemw. T. H. v.d. Hell-de Haas, districtarts Prov. Utrechtse Kruisvereniging: mw. H. Folmer, wijk verpleegkundige Soest; mw. D. J. M. Wolf-v.d. Weijden. maatschappelijk werkster S.P.D.; M. J. Reichardt. ort hopedagoog RIAGG. Daarnaast is er een begeleidings- en adviesgroep gevormd met mensen die in hun werk met VTO te maken hebben en/of vertegenwoordiger zijn van een groep of instelling die ook bemoeienis heeft met VTO. In deze groep bevinden zich vertegenwoordigers van; de huis artsen. de kinderartsen, de consultatie bureau-artsen. de Sociale Pedagogische Dienst, de Provinciale Utrechtse Kruisverenigingen. het RIAGG, het medisch kleuterdagver blijf, Zon en Schild en ouder- en pa tiëntenverenigingen. Om welke kinderen gaat het? Het VTO-Samenwerkingsverband richt zich voorlopig op alle 0-4-jarigen, met in de toekomst een uitloop tot 7 jaar met een vermoedelijk aanwezige of dreigende ontwikkelingsstoornis, die zich kan uiten in achterstanden en/of afwijkingen in de verstandelijke, de K7I Ha r|H Vrijdag 24 december en vrijdag 31 december om 5 uur gesloten. motorische, de lichamelijke, de sociale en de spraak-taal ontwikkeling, het le ren. het contact, het spel en de zelf redzaamheid. Werkwijze De aanmelding bij het VTO-team kan gebeuren door de ouders zelf of door hen die werkzaam zijn in de gezond heidszorg, of door hen die betrokken zijn met de opvoeding en de verzorging van het kind. Vanzelfsprekend moeten de ouders altijd instemmen met de aanmelding. Er vinden persoonlijke gesprekken plaats tussen teamleden en ouders. Tij dens deze gesprekken worden gezins- gegevens. medische gegevens en ont- wikkelingsgegevëns genoteerd en in het VTO-kernteam besproken en zal een plan worden gemaakt voor verder onderzoek, of begeleiding. Dit plan wordt met de hulpverleners en de ouders besproken, waarna een eind rapportage plaats vindt, welke naar de ouders gaat met kopieën voor de hulp verleners. Het streven van het team is erop ge richt dat deze werkwijze binnen 6 we ken wordt afgehandeld. De aanmelding kan vanaf 1 december 1982 telefonisch gebeuren: U33-637285. Het sekretariaat is voorlopig gevestigd in de Kraamklniek aan de Bekenstein- selaan. Het postadres is: Stichting Kruiswerk Eemland. VTO-sekre- tariaat, Postbus 240, 3800 AE Amers foort. Met het oog op «en snellere en betere verwerking van de administratieve pa tiëntengegevens. waarmee zowel de patiënt als het ziekenhuis gebaat is. zal met ingang van 2 december 1983 ook voor die patiënten die door hun huisarts verwezen worden naar het la boratorium of de röntgenafdeling van het ziekenhuis Zonnegloren, een zoge naamd ponsplaatje worden gemaakt. Deze patiënten worden verzocht niet rechtstreeks naar het laboratorium of de röntgenafdeling te gaan, maar zich eerst te melden bij de receptiebalie van'de polikliniek alwaar het pons plaatje gemaakt kan worden. Patiën ten die reeds in het-.bezit zijn van een ponsplaatje, doordat ze vroeger al eens behandeld zijn door een van de specia listen van het ziekenhuis, kunnen zich met dat ponsplaatje direkt vervoegen bij het laboratorium of de röntgenaf deling. Alle patiënten die de polikliniek, het la boratorium eet. bezoeken dienen het ponsplaatje bij zich te hebben. Wanneer het plaatje in het ongerede is geraakt of wanneer er iets is ver anderd, een adreswijziging bijvoor beeld. dan kan een nieuw plaatje ge maakt worden, of kunnen er wij zigingen ingebracht worden in het be staande plaatje. Hiertoe dierit men zich dan eerst te wenden tot de receptieba lie van de polikliniek. In een woning aan de Van der Weyden- straat ontstond vorige week een schoorsteenbrandje. De brandweer moest eraan te pas komen om het vuur te bestrijden. Daarna heeft zij de schoorsteen schoongemaakt. De gehe le operatie maakte het noodzakelijk dat de politie het verkeer ter plaatse regelde. Vorige week zag de politie een 47-jari- ge Soester met grote snelheid de Prins Bernhardlaan af komen rijden. Zonder vaart te minderen stak hij de Van Weedestraat over, de Korte Melmweg in. Dat lukte wonderwel zonder onge lukken, omdat een en ander zich ver na het middernachtelijk uur afspeelde. Niettemin hield de politie de man aan. Na blaas- en bloedproef kwam vast te staan dat hij te rijkelijk van alcohol had genoten. Bovendien bleek zijn rijbewijs te zijn verlopen. Het kwam hem te staan op een proces-verbaal en een rijverbod. yy yy nella). Drie kerststerren bij elkaar in verschillende kleuren, met rode, roze en crèmekleurige schutbladeren, kun nen heel mooi staan. Eenzelfde feeste lijke combinatie maakt men van een Kaaps viooltje, een pot-chrysant en een kamerazalea. Het voordeel van zulke planten is dat ze ruim van tevoren kunnen worden gekocht en bovendien zijn ze dan minder duur. Voor de liefhebbers is in beperkte mate de kerstroos (Helleborus) te koop. Na de bloei moet zo'n plant langzaam worden gewend aan een lage temperatuur, want het is en blijft een tuinplant. Tijdig inkopen Zodra het Sinterklaarfeest achter de rug is komt men langzaam maar zeker in kerststemming. De adventskrans hangt inmiddels in de kamer en dat is een heerlijk begin. Het wordt dan hoog tijd om allerlei levend materiaal in te kopen, want rond Kerstmis is er hele maal geen keus meer. Alles kan buiten in een plastic zak worden bewaard. Takken met bessen, mistletoe, pepers en Eucalyptus moeten in water worden gezet, anders verdrogen ze voortijdig. Boodschappenlijstje Het maken van een lijstje voorkomt dat er materialen worden vergeten. Daarom is het heel handig om hiermee op pad te gaan. Enkele suggesties: De decemberfeestdagen kenmerken zich door gezellige huiselijkheid en dat wordt niet in het minst veroorzaakt door het versieren met levend mate riaal. Kerstmis is ondenkbaar zonder het traditionele sparregroen en de hulst; de kleuren wit en rood zijn geliefd. Ze symboliseren dan ook eeuwig leven, vreugde en verwachting. Als men een beetje uitgekeken is op de simpele kerststukjes met een kaars in het midden, dan zijn er legio alterna tieven. Zelf maken Een kerststukje maken kan iedereen, want sparregroen, denneapels, wilge katjes, pepers (echte!) en takken met bessen laten zich gemakkelijk ver werken in bijvoorbeeld steekschuim. Natuurlijk horen er kaarsen in, maar men kan ze ook eens anders verwerken of in een bepaalde kleur kiezen. Dunne kaarsen in groepjes geven een heel apart effect. Er moet maar op één ding gelet worden en dat is dat ze de ruimte moeten hebben om te kunnen branden. Wanneer de basis van een kerststukje eenvoudig is, bijvoorbeeld bestaande uit de wat duurdere Abies of denne- soorten ..nordmannia", ..veitchi" of „procera", dan kan men goed combi neren met witte chrysanten of witte (tros)anjers. Bloemen passen immers uitstekend bij Kerstmis. Ook seringen amaryllis", Paperwhitenarcissen en witte tulpen kan men mooi schikken in een vaas met grijs Eucalyptusblad of takken van de bladverliezende hulst die vol met rode bessen zitten. Kamerplanten ln een schaal Kerststerren zijn zeer goed houdbare kamperplanten en ze zijn niet duur. Haal ze eens voorzichtig uit hun pot en plant ze in een schaal of mand. Combi neer ze met een varentje zoals Venus haar (Adiantum) en met mos (Selagi- Hulpmiddelen kransmodel van groengelakt draad groengelakt bloemendraad enkele krammen een klosje wikkeldraad steekschuim kaarsenhouders watervast lint bakjes, schalen, mandjes kaarsen Bijmaterialen (levend) - van tevoren kopen veenmos (om in te planten) IJslands mos (vochtig) sparre- of dennegroen mostakken (Larix) wilgekatjes (gepeld) kronkel- en/of bandwilg denneappels bladmateriaal (Eucalyptus, Ruscus, Mahoniae.d.) pepers, dadels, Eucalyptusknoppen Skimmia (bloemknopjes) mistletoe (een bosje met een strik) hyacinten met bol (de knoppen mo gen groen zijn) Planten voor schalen en mandjes, aangekleed met kerstmaterialen Kerstster, kerstroos, kamerazalea, potchrysant, Kaaps viooltje, cyclaam en begonia - bij voorkeur in de kleuren wit of rood. Snijbloemen kunnen pas kort van tevo ren worden gekocht. Voor een tafel stuk met witte chrysanten kan de on dergrond wél vooraf worden gemaakt. Dat scheelt werk in de drukke dagen vlak voor Kerst. Tip Alle levende materialen - behalve open bloemen - mogen worden besproeid. Dit komt de natuurlijke fleurigheid ten goede. Dat geldt ook voor de kerst boom, met of zonder kluit. Met stijgende verbazing en toene mende ergenis heb ik kennis genomen van de kolom "Zo gezien. van 1.1. 1 December verstrekt door ene G. Paul. Over het algemeen genomen zijn inge zonden stukjes vaak raak en geestig gesteld. Dit keer slaat hij echter de plank volko men mis en wel aangaande het verlies van gezichtsvermogen en volslagen doofheid. a. uit het feit dat hij blindheid verkiest boven doofheid blijkt, dat zijn omgang met blinden nihil is. b. de bemerking dat hel een misver stand is dat een blinde altijd in hel duister loopt getuigt van groot onbenul. c. de laatste 8 regels welke onder meer inhouden dal indien een blinde zich concentreert door de oren kan zien dat het niet donker alsmede door de nek heb ik, hier slechts één antwoord op: Gerard Paul lult uit zijn nek; daar voor is bij hem geen enkele concentra tie van node Tot besluit kan ik u mededelen dat ik veel met totaal blinden te maken heb en ook uit ervaring weet hetgeen doof stomheid pleegt te zijn. K. Ilerinckx Van de ene dag op de andere was hij zon der werk gekomen. Vanaf z'n twintigste jaar had hij bij dezelfde baas gewerkt. Als timmermansleerling was hij opge klommen tot een goede timmerman. Hij was werkzaam geweest bij een klein bedrijf, dat goed stand had weten te houden. Door de ineenstorting van de bouw wereld was het echter onmogelijk ge bleken om "in leven te blijven". On danks beter weten werd er doorge gaan, maar helaas, het was niet moge lijk om werk genoeg te krijgen en het zoveelste "slachtoffer" van deze tijd was er bijgekomen. Het hele ritme van 's-morgens om 7 uur opstaan, scheren en ontbijten werd in de eerste dagen nog wel volgehou den, maar al spoedig bleek dit niet haalbaar meer. De dagen werden te lang en de verveling kwam aan de deur kloppen. Wel deed hij zo nu en dan de bood schappen; hij ging dan lopen - dat was sportiever, dacht hij, maar in werke lijkheid duurde het dan langer en was zo weer een gedeelte van de dag om. Het werd steeds saaier en ook thuis kwamen er spanningen. 'Op een mor gen ontmoette hij in de Supermarkt een buurman die, net als hij, al gerui me tijd werkloos was. Deze had echter zijn arm in het verband zodat hij hem vroeg: "Zo, loop jij in de ongevallenwet?" "Wel nee", kreeg hij ter. antwoord. Ik ben nog steeds werkloos, maar ik ben als vrijwilliger bezig op een jeugdhonk en daar heb ik een ongeval opgelopen. Ik geef jongeren, die zo van school komen en ook geen werk krijgen, tim merles. Reuze interessant! Je moet maar eens komen kijken. We hebben van een bedrijfje, waarvan de eigenaar met pensioen is gegaan wat materiaal en wat werktuigen gekregen en daar gaan we mee aan de slag. Hij zegde toe om eens te komen kijken, maar in z'n hart zag hij er niets in. Toch ging hij erheen en zag in een oud gebouwtje een stel enthousiaste jonge ren rondlopen. Uit de luidspreker klonk vrolijke muziek en hier en daar snorde een motor. Bij een werkbank zag hij twee jongens verwoede pogingen doen met een schaaf wat krullen van een plank te krijgen. Zijn beroepseer kwam boven en voordat hij besefte wat er gebeurde stond hij met z'n jasje uit de jongen te helpen. 's-Middags kwam hij fluitend thuis en zei tegen z'n vrouw dat hij als vrijwil liger een stekkie had gevonden in het jeugdhonk. Zijn vrouw keek hem eens aan. Ze zag aan zijn gezicht dat hij het prettig vond en ze zei tegen hem: "Goed zo, en doorgaan". Iedere dag ging hij nu met plezier naar zijn "werk" en kwam zo tot de conclu sie dat hij - hoewel werkloos - toch niet geheel uitgeschakeld was en nog van nut kon zijn voor de samenleving. Werkloos zijn is een nare zaak, maar als je niet bij de pakken neerzit en je wilt inzetten voor anderen, dan is er als vrijwilliger altijd wel wat te doen. Door je kennis over te brengen op de jeugd, help je mee om - als het straks weer beter wordt - jongens wat vakken nis bij te brengen, waarmee de maat schappij gediend is. Instellingen als jeugdhonken, kinder boerderijen e.d. zijn in deze moeilijke tijd onmisbaar voor de jeugd. Ze hou den ze van de straat, voorkomen daar door verveling en baldadigheid en zor gen er tevens voor dat er vakkennis komt. Geen subsidie meer voor deze instel lingen is de doodsteek voor een mooi stukje solidariteit en ontneemt veel "uitzichtloze mensen" de kans om wat te bereiken. Het is te hopen dat de in stanties die over de subsidiekraan gaan dit in hun beschouwing over het toekennen van subsidie zwaar zullen meetellen en dat ze de nodige subsidie blijven toekennen. Een persoonlijke mening van Tulp Op ongeveer 1000 postkantoren in het gehele land worden deze week speciale brievenbussen geplaatst voor het pos ten van Kerst- en Nieuwjaarscorres pondentie. In de hal van die postkan toren waar de ruimte dit toelaat komen twee van dergelijke bussen te staan, één voor streekpost en één voor overige bestemmingen. De brievenbussen, die van karton zijn vervaardigd, blijven tot Nieuwjaar in gebruik. Besloten is tot landelijke plaatsing over te gaan nadat vorig jaar een ge slaagde proefneming in het postdistrict Groningen is gehouden. De. bussen zijn wit van kleur met een rode kap en zijn i 1.50 m. hoog. De maatregel wordt genomen om do enorme stroom Kerst- en Nieuwjaars wensen goed te kunnen verwerken. PTT-Post verwacht in dit jaar een stroom van 125 miljoen kaarten. Vorig jaar verzond het publiek 122.8 miljoen kaarten, een stijging van 1,7'A ten op zichte van 1980. Om iedereen te attenderen op de gewij zigde sluitingstijden van de postkanto ren, de thans geldende tarieven en ter aanmoediging van het gebruik van de postcode heeft PTT-Post ook dit jaar in alle Nederlandse brievenbussen een Kerstkaart bezorgd. Het ontwerp voor deze kaart is de tekening van Suzan Rooijers, die vorig jaar de kinder tekenwedstrijd won die aan de toen verzonden PTT-Kerstkaart was ver bonden. Het Poolse volk heeft het wederom zwaar te verduren. Te weinig medica menten. Te weinig voedsel. Te weinig bescherming tegen de ijzige kou. En opnieuw dreigen de zwakkeren van deze nood de dupe te worden. Kinde ren, zieken, bejaarden, gedetineerden en hun gezinnen. Die mensen hebben dringend hulp no dig. Van ons. Samen kunnen we ze de winter door helpen. Landelijke hulpactie: Dolman voorzitter De Nederlandse Stichting Hulp Polen, onder voorzitterschap van Dr. D. Dol man, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft 22 novem ber jl. het startsein gegeven voor een nationale geldinzamelingsactie. Ook de Stichting heeft een nationaal karakter. In het bestuur zijn verschei dene maatschappelijke geledingen en organisaties vertegenwoordigd. De geldinzamelingsactie, zonder enig politiek of godsdienstig belang, is uit sluitend bedoeld om directe hulp te bie den aan die mensen in Polen, die door de huidige situatie er het slechtst aan toe zijn. Speciaal Bank- en Gironummer: 5398 Het landelijke nummer geldt zowel voor bank als giro: 5398 ten name van de 'Nederlandse Stichting Hulp Polen', Den Haag. Dit nummer biedt voor alle Nederlanders de mogelijkheid geld over te maken, ook in die plaatsen waar geen locale of regionale inza melingsactie worden gehouden. Het is dus niet de bedoeling dat de lan delijke actie van de Stichting in plaats komt van bestaande activiteiten en ini tiatieven. Wel is het nu mogelijk de locale acties beter te coördineren. De Nederlandse Stichting Hulp Polen kan daarbij ondersteunend en adviserend optre den. Tegelijkertijd met deze landelijke campagne zal door vele, de Stichting bekende, regionale en plaatselijke hulpcomités actie worden gevoerd. Dankzij een publiciteitsscampagne in kranten en door het belangeloos mee werken van t.v.- en radio-omroepor ganisaties, hoopt de Stichting de hulp aan Polen door het hele land en bij alle lagen van de bevolking te stimuleren. Polen lijdt. Dat vraagt om solidariteit. Nederlanders en andere Noord-Euro- pese volken hebben, als ik mij niet vergis, een niet al te hoge dunk van de werkprestaties van de Fransman. Het lijkt mij gerechtvaardigd dit denkbeeld te corrigeren, want ik vind een dergelijke gedachtengang niet geheel en al te juist. Ik moet evenwel eerlijk bekennen dat, toen ik mij een twintigtal jaren geleden voor het eerst in Frankrijk vestigde, er precies eender over dacht. Maar in de loop van der jaren ben ik hier wel op teruggekomen. Wat de organisatie van de arbeid betreft, geloof ik dat deze in Frankrijk fninder goed ontwikkeld is da in Noord-Europa. Maar dat is een hoofdstuk apart en daar zulen we het in dit artikel niet over hebben. Om het een en ander scherper te belichten, is het misschien nuttig eerst een kort schets van het Franse volkkarakter te geven, aangezien een volk werkt naar zijn aard. De Fransman in het alge meen dan is kwiek, fijngevoelig, wel voeglijk, spirtitueel, edelmoedig, vrij onbestendig en bezit een sterke ver beeldingskracht. Hij houdt van licht scherts, toont veel interesse voor het politieke debat en knoopt gaarne een gesprek aan. Cynisme en een zekere grootspraak zijn hem niet vreemd. Voi lé, heel in het kort monsieur Dupont. Dat lichte en zwierige van de Frans man komt onder andere tot uiting bij de architectuur, de muziek, schilder kunst en vooral bij militaire parades, waar de soldaten kwiek, doch zonder geforceerde stramheid op de vlotte, lichte tonen van de regimentskapel marcheren. Een uitzondering hierop vormt de langzame pas van het vreem delingenlegioen, maar in Afrika dient de Europeaan het kalmpjes aan te doen. Streng georganiseerde fabrieks- arbeid sluit niet aan bij de aard van de Fransman. Daar is hij te kritisch en te individualistisch voor. Gezegd dient te worden dat het arbeidstempo in de meeste Franse fabrieken uitermate hoog is. In het bijzonder bij de auto-in dustrie, waar het verloop van de Fran se werknemers zeer aanzienlijk is. Het zware, strakke, geforceerde en dramatische ligt de Fransman niet. Hij is geen perfectionist en heeft een af keer van pietluttigheid. De Fransman werkt correct, snel. met souplesse. Bij de PTT. de bank of welke andere admi nistratie dan ook. hoeft men niet lang te wachten. Hetzelfde geldt in de win kels en restaurants. Werkt de Frans man met de Franse slag? Natuurlijk, hoe zou het anders kunnen, want daar is hij een Fransman voor! Maar men denke niet dat hij er met zijn pet naar gooit. Dat gezegde van de Franse slag geldt in feite meer voor huishoude lijke werk en voor diverse schoon- maakwerkzaamheden. Wat dat aan gaat is de Fransman nogal noncha lant. De ruiten van de treincoupé's bij voorbeeld zijn niet altijd even helder. En onder het bed van de hotelkamer kom je wel eens een oude sok of ander voorwerp tegen. A^aar de dienstverle ning in de hotels in het algemeen is goed te noemen. Zo ook bij de spoorwe gen. De Franse treinen rijden bijna zonder uitzondering stipt op tijd en bij kans alle steden in Frankrijk zijn van uit Parijs zonder veel overstappen vlot te bereiken. Een wonder van precisie is tevens de Parijse métro. Dag in. dag uit rijden van 's morgens half zes tot één uur 's nachts sedert meer dan driekwart eeuw honderden métrotreinen. die da gelijks miljoenen passagiers vervoe ren in de "ingewanden" van Voor wie nog geloof hecht aan de goeie ouwe tijd. die van vroeger, geef ik even door hetgeen ik in het bondsblad van gepensioneerde ambtenaren aantrof, een herinnering aan een benoeming in 1452 door het stadsbestuur van Amster dam van een zekere Michiel van Lo ven, dief en inbreker van professie, tot hondeslager. Zo'n man was. om mis verstand te voorkomen, geen slager van honden. Hij doorkruiste met een knots gewapend de straten om loslo pende honden te vangen, dood te slaan en ergens buiten de stad te begraven. De bevolking was niet op hem gesteld, en zo kwam er het verbod om hem na te schreeuwen of met vuil te werpen. Ie- mand die hem sarde werd beboet. In Almaar was er een Jacob 'hondesla- ghter ende grafmaecker'. Ook moest die de honden 'uyter kerek' slaen. Bij hem was het een bijbaantje in Amster dam was het voor de hondeslager een hoofdbetrekking; zij het dan met een wisselvallige salariëring. Er werd per hond betaald. Later werd het een vast bedrag van vijf gulden per kwartaal. In kleine plaatsen, zoals in Oudewater, kreeg Loress Claesz voor 'gagy van zijnen dienste van swiep in den jare 1581, eicke vierdel jaers. 2 gld.' Hij was van een machtiging voorzien, waarbij het publiek gewaarschuwd werd hem niets te misdoen 'met woorden of wereken.' In een publicatie van de gemeente Am sterdam, uitgegeven in 1775, staat te le zen: 'Alzoo aan Mijne Heeren van der Gerechte door verscheyde Burgers en inwoonders deser Stad is vertoond ge worden, dat een meenigte honden langs de straaten loopen, en dat daar uit divere ongelukken te dugten zijn, hebben haar Ed. Achtb. goedgevonden de straaten deser Stad te doen suy- veren'. Enz. enz. Voor dat 'te doen suyveren' zal de hon denbelasting zijn ingevoerd en de hon deslager zijn afgedankt, denk ik, om de 'menigte honden die langs de straaten loopenwat te miniseren op andere dan op een wrede wijze. Het zijn nu ook or dentelijke lieden die de controle uitoe fenen. Zij lopen niet met het gemeente wapen op de wambuis en hebben geen knuppel of zweep, en ze worden niet na gejouwd. Ze slaan geen honden meer dood en leveren geen aantal staarten in om na te gaan hoeveel ze verdiend heb ben. Die ouwe tijd is voorbij. Maar worden de straaten nu wel gesuy- verd? Frankrijks hoofdstad. Het Parijse mé- tronet vormt een waar doolhof, een stad onder de stad en men vraagt zich onwillekeurig af hoe het mogelijk is dat al die métrogangen, waarboven een schier onafgebroken stroom van auto's voortjakkert, niet in elkaar storten. En wat te zeggen van het Franse we gennet; de degelijke en efficiënte auto's; de precisieapparatuur zoals horloges. medische instrumenten, etc.? Ik rijd al jarenlang in dezelfde Franse auto. op Franse wegen en bezit een Frans horloge en ik moet zeggen dat alle drie mij heel goed bevallen. Zijn de Fransen niet serieus bij hun werk? Wat een schromelijke vergis sing! Heeft u ooit een Franse kok ont moet die amateurwerk verricht? Een zeker Vatel, chefkok van de grote Con- dé. nam zijn werk in zulk een mate ernstig op, dat toen tijdens een in 1671 op het kasteel Chantilly door Condé aan Lodewijk XIV aangeboden diner de zeevis te laat arriveerde, hij zijn degen trok en de hand aan zichzelf sloeg. En nu nog zijn er in Frankrijk restaurateurs die geen chefkok in dienst nemen als deze sigaretten rookt en onder de 35 jaar is. want zo zeggen zij. iemand die verslaafd is aan tabak, heeft zijn natuurlijk smaakgevoei ver loren en een goede chefkok wordt niet in een paar jaar tijds gevormd, die moet zeker een jaar of vijftien vaker varing hebben. Over degelijkheid ge sproken! Een 39-jarige inwoner van Soest werd vorige week aangehouden toen hij slingerend over de Ossendamweg reed De automobilist verkeerde ,,in kenne lijke staat". Hij moest zowel blaas- als bloedproef ondergaan. Vast kwam te staan dat de man reeds drie maal eerder was betrapt op het rijden onde invloed van sterke drank. Hij had al een rijverbod, tot 30 januari a.s. De politie heeft zijn auto maar in beslag genomen. De eerstvolgende beurs zal worden gehouden op zaterdag 11 december in gebcuw Calvijn, Bergweg 6 te Zeist, van 10.00 tot 16.00 uur. Voor iedere vijftigste bezoeker ligt een leuke verrassing klaar. Bovendien be staat de mogelijkheid kontakten te leggen met medeverzamelaars en met de plaatselijke filatelistenverenigin gen. De Unicef-agenda heeft voor 1983 het onderwerp 'water is leven' gekregen. Met exclusieve illustraties uit alle cultuurgebieden van onze wereld. Prijs fI. 16,- Unicef-agenda mooi en handig te gebruiken in 1983 verkrijgbaar bij „De Bereklauw", Steenhoffstraat 63 Modemagazijn „De Ster", Van Weedestraat 5 Fam. Rademaker, Lange Brinkweg 62 Mevr. N. van Zoest, Sparrenlaan 4 Mevr. L. Blok, Ericaweg 4 Unicef voor hulp aan kinderen (van onze weerkundige medewerker) Wanneer december op de kalender staat, kun je stellen dat er nog iets staat, namelijk de winter, en wel voor de deur. Dat klopt helemaal, alleen nog wel even de vraag wat je onder winter wilt verstaan. De periode met de kort ste dagen van het jaar valt daar onder, en dat onder alle omstandigheden, of net nu regent, sneeuwt, heel zacht, of bar koud is. Bij het entree van de meteorologische winter die 1 december begint, is enige zorgvuldigheid, zeker van de zijde van weerkundigen, wel op zijn plaats. Er is wel eens gesteld: "Maar heb je dan als weerkundige geen enkel idee hoe de winter zal verlopen?" Antwoord: "Nee". Weliswaar een negatief ant woord, maar wel eerlijk, omdat wij juist als weerkundigen weten dat de natuur voordien geen enkel geheim prijs geeft. Men kan alles zien vliegen, men kan ook alles in de natuur zien hamsteren, of wat ook. het zegt niets over het verloop van de daarop volgen de winter. Met zo'n uitspraak kom je nog wel eens in botsing met ouderen die het vroeger met de paplepel is ingegeven, dat je aan het gedrag van dieren, alsook na veel eikels, enz., al zou kunnen voorzien hoe de winter gaat worden. Simpel antwoord: Al deze beweringen zijn de laatste 50 jaar onder de loep ge nomen, met als resultaat dat wij niets kunnen vinden dat ons bij een winter- voorspelling op weg helpt. Afwachten Ook het karakter van de november- maand niet. Wij hebben volop winterse novemhermaanden genoteerd, met b.v. in De Bilt 25 vorstdagen, zoals in 1950, 1963 en 1969. Daarop volgde in 1950 een zachte, in 1963 een zachte, en in 1969 - na zo'n winterse november - een koude winter. Vorst en sneeuw rond 20 november 1962 werd wel door een strenge winter ge volgd. Maar de zeer strenge winter van 1946-1947 had tot 12 december geen kou van betekenis gegeven en sloeg toen op 14 december hard toe. In november 1965 op de 16e al 13 graden vorst in ons land, daarna een koude januari. Eind november 1973 veel sneeuw, begin december tot —22 graden in Wagenin- gen; de winter die volgde bleef zacht. Het zijn enkele voorbeelden die aan tonen dat de echte winter die nu gaat staanvoordien geen enkel geheim prijsgeeft. Niet in de natuur, maar ook niet langs statistische weg. Wij wach ten maar af. J-

Soester Courant | 1982 | | pagina 8