Voetgangersbrug over vijver langs Koningsweg Bentinck Fonds boos over Gehandicaptennota Woningbouwvereniging "Soest" houdt enquête in Soesterveen Ook Molenschot in de weer voor Polen R Stalenhoef b. stortkokers, bellenborden en ventilatoren Knipsels, naaldwerk en droog bloemen van Liesbeth Veldhuijsen in "De Bereklauw" Stichting Jeugdzorg Soest laat Soester jeugd radio maken bij KRO Amnesty start voorlich tingscampagne over vluchtelingen Bewoners woonerf Alb. Cuyplaan kunnen via tunneltje Dalweg oversteken FilmhuisPassion Charlotte et son jules Opening tentoonstelling: Anna Lenoir Tentoonstelling Albert Niemeyer Rode Kruis lectuurhuisjes blijven in Soest en Soesterberg kM la FOTO'S, Soester Courant Aanrijding onder invloed HET CULTUREEL CENTRUM IN SOEST Soester Courant van woensdag 8 december 1983 ,r ïry 'y .Sr®*' Zo riet de nieuwe, opvallend „geknikte" voetgangersbrug eruit, die het Spinet in Overhees 11-2 over de vijver met de Ko ningsweg verbindt. De brug is een geschenk van het Aannemings- en Bouwbedrijf G. W. v.d. Grift B.V. te Soest. Foto: Goos van der Wilt Het bestuur van het Bentinck Fonds is pijnlijk getroffen door onderdelen van de Gehandicaptennota "Geen extra/onnodige drempels meer. die vorige week aan het gemeentebestuur is aangeboden. Het is vooral hoofdstuk 8 van de nota, die bij het Bentinck Fonds hard is aangekomen. In dit hoofdstuk gaat het om de sportvoorzieningen voor gehandicapten. Het bestuur van het Bentinck Fonds heeft zich in een brief tot het college van Burgemeester en Wethouders ge wend. waarin het opmerkt zeer teleur gesteld te zijn in het feit dat de nota het licht ziet zonder dat het Fonds daaraan ook maar een steentje heeft mogen bij dragen. "Het hoofdstuk over de sport was dan zeker niet in deze vorm ver schenen. want wat daarin staat doet menigeen die in Soest met minder- validen te maken heeft pijn." aldus de aanhef van de brief. Het Bentinck Fonds is als organisatie al elf jaar bezig op het terrein van sport voor gehandicapten, zowel in ac tieve als in recreatieve zin. In die elf jaar heeft het Fonds veel ervaring ver worven. Vooral de integratie heeft altijd vooropgestaan. Sinds december 1971 heeft het bestuur al contacten ge legd met verschillende sportvereni gingen, om te zien waaraan minder- validen óók konden deelnemen. De pro blemen die men daarbij tegenkwam werden dikwijls opgelost, bijvoorbeeld door aanpassing van de spelregels. Het is ook wel voorgekomen dat men met een bepaalde sport begon, maar dat de problemen na een aantal maanden toch wat te groot bleken te zijn. Ais voorbeeld van dat laatste noemt het be stuur het tafeltennis. Aan integratie was men daar nog niet toe. "Wel succes." vervolgt de brief, "had het zitvolleybal bij de volleybalver eniging Olympia en bij de badminton vereniging Selby. Het zitvolleybalteam heet niet voor niks "Bentinck Stars". Het boogschieten is inmiddels ook van de grond gekomen. Elke vrijdagavond wordt deze sport door validen en minder-validen gezamelijk in Soest be oefend, en binnenkort kunnen ook de gehandicapte vissers aan de slag. Bij de vijvers in Overhees worden, met medewerking van het gemeentebe stuur, een aantal visplaatsen aange legd." Over de zinsnede in de nota over het be geleiden van gehandicapten bij de sport door b.v. medici en vrijwilligers, merkt het Bentinck Fonds op: "Dat doet het Bentinck Fonds al jaren, en met positieve resultaten! Uw advies commissie kan dat wekelijks met eigen oggn zien, als zij daarvoor de moeite wil nemen. Elke zaterdag zijn Soester fysiotherapeuten en mensen van het Rode Kruis belangeloos aanwezig in het zwembad van Eemeroord om de gehandicapten te helpen. Volgens het Bentinck Fonds is het on zin om na te gaan of het zwembad De Turf een hogere watertemperatuur kan krijgen. "Het Fonds heeft daar al jaren voor gevochten, maar gesprek ken met alle betrokkenen hebben ge leerd dat verbeteringen niet mogelijk zijn. Daarom zijn we ook uitgeweken naar Baarn." Bij de opmerking in de nota, dat door artsen te weinig wordt gewezen op de sportmogelijkheden voor gehandicapte mensen, tekent het bestuur aan: "In Soest wordt een en ander al jaren onder de aandacht gebracht van de art sen. door het Bentinck Fonds. Mede door hun reacties zijn er duidelijk re sultaten geboekt." Plaatselijke artsen zijn trouwens in het bestuur van het Bentinck Fonds vertegenwoordigd. "In tegenstelling tot wat de opstellers van de nota beweren speelt ook de gemeen te zelf een actieve rol. Zij is volgens de statuten in het bestuur van het Ben tinck Fonds vertegenwoordigd." "Waarom is in de nota geen opsom ming opgenomen van de sportorgani saties voor gehandicapten? Waarom heeft men geen contact met ons opge nomen?" vraagt het bestuur zich ten slotte af. "Hoofdstuk 8 zou dan ook veel beter door het Bentinck Fonds geschre ven kunnen worden. In elk geval had men kunnen samenwerken. Per slot van rekening hebben wij een bepaalde know how." Het Bentinck Fonds spreekt de hoop uit dat het in de toe komst als een volwaardige organisatie zal worden gezien. Evenals op veel andere plaatsen in Soest is ook in het bejaardencentrum Molen schot aan de Albert Cuyplaan een forse bijdrage geleverd voor het welslagen van de lopende actie voor Polen. Van mevrouw C. A. Kaal-Ouwehand ontvingen we daarover de volgende, berijmde berichten: Bliksemactie voor Polen Oproep aan alle bewoners van Molenschot! We moeten bezuinigen, okee. Maar mensen, doe toch allen mee. Er is weer een grote actie gestart voor dat arme Polen. Laat spreken je hart! Weet u nog: vorig jaar? We waren zo één met elkaar. Of bent u het alweer vergeten, met Kerst, die bussen vol met eten? Al die chauffeurs, die hun vrije dagen gaven om die stakkers in Polen te laven? Geef allen wat van je overvloed, wij hebben het, trots alles, nog zo goed. Toe Molenschotters, vorig jaar brachten wij 21 pakketten a ƒ50,- per stuk bij eikaar. Wij hadden in de Hongerwinter met Kerst ook niet te eten, dat zijn we toch nog niet vergeten? Laat Molenschot een voorbeeld zijn. Wat was dat vorig jaar toch fijn! Toen konden we met een gerust geweten de kerstdagen zelf ook heerlijk eten. Omdat we wisten dat de Polen, hier ver vandaan, ook voedsel op tafel hadden staan. Veel bewoners hebben ons al bericht: wij doen mee, voelen het ais onze plicht! Kom, laten we met ons allen geven. 't Gaat bij die mensen om dood of leven. Geef allen, met gulle hand, voor dat uitgemergelde land. Laat uw beurs wijd open gaan - een paar centen, daar hebben ze niets aan. Laat uw geweten uw raadsman zijn, dan is uw gave niet zo klein. Wij zitten dagelijks aan onze warme dis of het de gewoonste zaak van de wereld is. Denkt u allen bij het eten ook eens even aan hongerend Polen; 'k hoop dat u veel zult geven. 'k Hoop dat Molenschot, al is het klein, bij deze actie groots zal zijn. Dan verzachten wij veel leed. „Help de Polen de winter door" - dat is de kreet. „Het resultaat van deze oproep was dat in vier dagen tijds de bewoners van Mo lenschot en de „huisjes" een bedrag van maar liefst 2.200,- bijeenbrachten. Alle kasten werden uitgekamd; wat maar gemist kon worden aan warme kleren werd geofferd voor Polen. Hartverwarmend! Niet uit ruime beurzen, maar uit warm voelende harten, voor een noodlijdend land. Ik ben blij dat ik een „Molen schotter" ben", aldus mevrouw Kaal. Al enige tijd voert de woningbouwver eniging "Soest" overleg met de bewo nerscommissies in het Soesterveen, over het afsluiten van de stortkokers in de "7-hoogfIats". Als de stortkokers worden afgesloten, komen daar wel licht zgn. "cocons" voor in de plaats. Het gevolg daarvan is, dat de service kosten met enige guldens per maand omlaag gebracht kunnen worden. Om de mening van de bewoners te pei len heeft de woningbouwvereniging vorige week onder alle bewoners enquêteformulieren verspreid. Daaruit moet komen vast te staan of de bewo ners het voorstel van de woningbouw vereniging ondersteunen. Wanneer vaststaat dat de bewoners er in meer derheid vóór zijn, worden de zaken ver der technisch ter hand genomen. Daar bij wordt dan ook de dienst Gemeente werken betrokken. De woningbouwvereniging doet het voorstel op grond van de flinke kosten stijging die per 1 januari moet worden verwacht voor het schoonmaken van de stortkokers. De bewoners betalen daarvoor 8,10 per maand, een bedrag dat flink zal gaan stijgen, omdat de werkelijke kosten moeten worden om geslagen. Tot eind van dit jaar betalen de bewoners slechts de helft. Bovendien hebben de voortdurende problemen met de stortkokers, zoals stank, verstopping en vervulling, de woningbouwvereniging ertoe gebracht een andere methode voor te stellen, die van de cocons. Deze cocons zouden op de begane grond buiten de flats geplaatst worden, en de bewoners kunnen daarin elk mo ment van de dag de plastic huisvuilzak- ken kwijt. De stortkokers worden dan afgesloten. Grof huisvuil kan men overigens niet in de cocons brengen. De kosten van de cocons worden ge schat op niet meer dan 4.- per maand. De woningbouwvereniging houdt de mogelijkheid open om eerst bij één van de flats met de cocons op proef te gaan werken. Het afsluiten van de stortko kers kan namelijk weer eenvoudig on gedaan worden gemaakt, maar het plaatsen van cocons is vrij definitief, en kan niet zonder grote kosten worden teruggedraaid. Op het equéteformulier kunnen de bewoners trouwens over nog twee zaken hun mening kenbaar ma ken. De eerste is het afschaffen van de bellenborden met intercom-installatie (waarvan naar de mening van de wo ningbouw vereniging toch weinig ge bruik wordt gemaakt en die bovendien steeds terugkerende reparaties ver gen). De kosten van een totale revisie worden geschat op 100.000,-, en de woningbouwvereninging meent dat geld beter te kunnen besteden. In plaats van de oude bellenborden zou een heel nieuw bord met huisnummers, verdiepingsplaatsjes en naamplaatjes kunnen worden aangebracht. In de tweede plaats doet de woning bouwvereniging het voorstel om de ventilatoren in de keukenramen te la ten vervallen. De bewoners betalen hiervoor in de servicekosten een be drag van 1,35 per maand mee. Als er voldoende bewoners zijn die geen prijs meer stellen op de ventilator kan deze heffing per 1 april komen te vervallen. In plaats van de ventilator zal de wo ningbouwvereniging op haar kosten een rooster laten aanbrengen. Wie eventueel nog wel een ventilator wil, kan op eigen kosten een nieuwe krij gen, als de oude defekt is. Vrijdagavond 10 december a.s. om 19.30 uur wordt in het kunstwinkeltje „De Bereklauw". Steenhoffstraat 63 in Soest, een tentoonstelling geopend van Liesbeth Veldhuijsen-Sterk uit Baarn. De tentoonstelling, die als motto „voortborduren" draagt, laat een grote verscheidenheid zien van werk op het gebied van knipsels, naaldwerk en droogbloemen. Geboren in 1934 in het Belgische Kortrijk, groeide Lies beth Veldhuijsen-Sterk op in een crea tieve omgeving. Via haar huwelijk kwam zij in Baarn terecht. "Ik heb van jongsal' aan altijd iets creatiefs gedaan", zegt zij. "Noem mij alsjeblieft geen kunstenares. Ik ben meer een soort productmie van kunst nijverheid. Ik ga uit van het materiaal, dat ik heb en daar doe ik iets mee Naast het maken van knipsels, bordu ren en droogbloemen en het combi neren ervan, doe ik ook veel aan volks schilderkunst. De onderwerpen op de tentoonstelling zijn dan ook voorname lijk geïnspireerd door natuur- en volks kunstmotieven (knipsels) en stadsge zichten (borduurwerk) veelal vanuit een symmetrische opbouw. Ik werk nooit vanaf een bepaald patroon, maar maak alles vanuit een eigen ontwerp. Dat komt omdat ik patronen heel slecht kan volgen." „Ik heb in het verleden ontwerpen ge maakt voor een handwerkfabriek. Ei genlijk werk ik het liefst aan opdrach ten. Het geeft mij een betere stimu lans. In 1977 heb ik een knipcursus ge volgd, waar ik door geboeid weid. Ik heb mij daarin verder ontwikkeld." De tentoonstelling in de Bereklauw geeft een goede indruk van het fijne Eén van de knipselmotieven van Lies beth Veldhuijsen uit Baarn werk. De tentoonstelling duurt tot 31 december. De openingstijden zijn: dinsdag t/m vrijdag van 10.00 - 12.00 uur en 14.00 - 18.00 uur en za terdag m.u.v. Ie Kerstdag) van 10.00 - 17.00 uur. De afgelopen jaren is de leiding van de buurthuizen van Stichting Jeugdzorg nogal eens benaderd door jongeren die geïnteresseerd zijn in het radio-bedrijf. De KRO biedt nu een mogelijkheid om jongeren onder deskundige begelei ding te laten werken met het medium radio. In de week van de crocusvakantie, 14- 18 februari 1983, houdt de KRO open huis voor jongelui die geïnteresseerd zijn in radio en die zelf aan de slag willen met opname, intervieuw, mon tage, produktie. Voor hen dus die in de keuken van het radiomaken enkele dagen willen meedraaien als nadere kennismaking. Stichting Jeugdzorg Soest combineert de aanvragen uit Soest. Heb je ideeën, ben je muzikaal of technisch, geef dan een seintje, of stuur een krabbeltje waarom je zou willen meedoen en wat je wilt gaan doen. Een cassette met je verhaal is ook wel kom. Al die verhalen, en krabbeltjes gaan dan gebundeld naar de KRO, die daaruit een keuze zal maken. De "uit verkorenen" krijgen dan via Stichting Jeugdzorg Soest een uitgebreid pro gramma-overzicht toegestuurd. De "werktijden" zijn van 10.00 uur tot 15.00 uur. Reis- en verblijfkosten (eten) zijn voor rekening van de omroepvereni ging. Voel je er wat voor om mee te doen? Laat dan wat van je horen. Dat kan bij: "De Praatpaal," Molenstraat 142, tel. 19546; "Het Kruispunt." Albert Cuyplaan 200, tel. 21987 en "De Vang rail," Nachtegaalweg 8c, tel. 17615. Schriftelijke reakties kun je sturen naar: Stichting Jeugzorg Soest, post bus 250, 3760 AG Soest. Op 10 december aanstaande begint in Soest en aangrenzende gemeenten een voorlichtingsaktie van Amnesty Inter national over de positie van politieke vluchtelingen in ons land. Er zal een folder worden verspreid waarin Am nesty ondermeer zegt dat Nederland in Europa een slecht figuur slaat bij het toelaten van vluchtelingen. Ons land is voor vluchtelingen niet al tijd even gastvrij, ook al wonen hier vluchtelingen uit meer dan zeventig landen. Ieder jaar worden maar enkele honderden vluchtelingen door de Ne derlandse regering uitgenodigd. Zo wonen in ons land vluchtelingen uit Polen, Latijns-Amerika, Afrika, Viet nam. Alles bij elkaar ongeveer 15.000 mensen. Maar weinigen van de ongeveer dui zend politieke vluchtelingen die zich jaarlijks aan onze grens melden wor den officieel als vluchteling erkend. Als zij asiel, (verlof om hier te blijven) hebben gevraagd, leven zij vaak maan den in angst en zijn bang terugge stuurd te worden naar het land waaruit ze gevlucht zijn en waar hen bij terug komst marteling en gevangenis wacht. De Soester Amnestygroep wil een be roep doen op de plaatselijke kerken, vrouwenorganisaties, politieke partij en en andere maatschappelijke groe peringen om aktief aan deze aklie me de te werken. Een of meerdere folders over deze ak- tie kunnen worden aangevraagd bij het secretariaat van de groep. Draailier 23. tel. 02155-17001. Een bewoner van het woonerf Albert Cuyplaan heeft onlangs de gemeente gevraagd aandacht te besteden aan de oversteekbaarheid van de Dalweg en ook aan de inrichting van het woonerf. Burgemeester en wethouders hebben geantwoord dat in het plan Albert Cuyplaan rekening is gehouden met de toename van het aantal personen dat de Dalweg wil oversteken. Nabij het tunneltje zijn daarom voorzieningen getroffen die inmiddels zijn voltooid. Zo is in de zuid-oosthoek van het woon erf een ontsluitingsweg naar het tun neltje gecreëer d en bevinden zich aan beide zijden van het tunneltje nu trap pen. Op die manier is een zeer veilige oversteekplaats ontstaan. Een beveiligde oversteekplaats aan leggen, zoals briefschrijver voorstaat, wil het college niet. Een dergelijke oversteekplaats komt dan namelijk op het hoogste punt van de Dalweg te lig gen, waardoor de weggebruikers de voetgangersoversteekplaats te laat zullen opmerken. De oversteekplaats zal in dat geval eerder onveiliger dan veiliger worden. Uit het oogpunt van verkeersveiligheid vindt het college de bedoelde voetgangersoversteekplaats dan ook niet toelaatbaar. Op de vraag over de inrichting van het woonerf heeft het college meegedeeld dat het woonerf aan de Albert Cuyp laan (Boekweitland en Roggeveld) is uitgevoerd overeenkomstig de ministe riële minimum inrichtingseisen van woonerven. Dat er desondanks auto mobilisten zijn die met te hoge snelhe den het woonerf oprijden en/of verla ten is helaas waar. Veel gebruikers, zo schrijven burgemeester en wethou ders, vertonen onvoldoende discipline, hoewel zij wel op de hoogte zijn van de regels die op woonerven gelden. In het gemeentelijk INFOcentrum is materiaal over woonerven aanwezig. Er is zelfs een speciaal INFOrmatie- bulletin over dit onderwerp aanwezig, dat men gratis kan verkrijgen. In dit bulletin wordt nader ingegaan op het begrip "woonerf" en worden ook de zes verkeersregels voor woonerven ge noemd. geplaatst in de Soester Courant, kunnen worden afgehaald of nabesteld tegen de prijs van ƒ10,- per foto, a contant. Van Weedestraat 47 A Soest Voor de ogen van de surveillerende politie speelde zich in het weekeinde een ongeval af, waarbij althans bij één van de bestuurders, een 22-jarige Soes ter, alcohol in het spel bleek te zijn. Over de Koninginnelaan naderde deze met grote snelheid het Nieuwerhoek- ploin, waar juist op dat moment een 35-jarige automobilist uit Doorn kwam aanrijden. Een botsing was niet meer te voorkomen. De auto van de Doornse bestuurder werd aan de rechterzijde flink beschadigd. Nader onderzoek bracht aan het licht dat de Soester teveel had gedronken. Hij moest blaas- en bloedproef afleggen. Bovendien werd in de wagen een wapenstok aangetroffen en wist de bestuurder niet of zijn auto wel verzekerd was. De wagen is in beslag genomen. De Soes ter kijkt tegen meer dan één proces verbaal aan. Steenhoffstraat 46 telefoon 02155 -195 77. donderdag 9 december RegieJean Luc Godard Frankrijk 1982 Godard is terug. Zijn laatste film Pas sion ging dit jaar op het festival van Cannes in première en vestigde de no dige positieve aandacht op zich. Het verhaal is simpeleen filmmaker heeft technische problemen. Hij wil beroem de schilderijen door akteurs laten spe len, maar heeft problemen met de juiste belichting. Tegelijkertijd wordt duidelijk dat geen enkele verhuurder zijn film wil kopen, "er zit geen ver haal in." Regelmatig worden beide problemen - wat betekent licht en don ker, zien en niet zichtbaar en moet een film een verhaal hebben - op speelse wijze door de akteurs in de film bespro ken. Die akteurs overigens zijn niet de eerste de besten, want naast Fassbin- der-aktrice Hanna Schygulla treden verder nog op Michel Piccoli, Isabelle Huppert en Jerzy Radziwilowicz. PASSIOJV, een film die barst van de ideeën over werk, liefde, muziek, ge weld en cinema. Een film die de cine ma tastbaar maakt en niemand onbe roerd zal laten. Vooraf aan PASSION een van de eerste korte films die Godard maakte: RegieJean Luc Godard Frankrijk 1958 Een opname in een kamertje van drie bij vier met een wel heel bijzondere monoloog over vrouwen door een zeer jeugdige Jean Paul Belmonde. Godard werd geboren in 1930 en maakte vijf korte films voordat hij in 1959 zijn eerst hoofdfilm afleverde: A Bout De Soufle. Artishock expositie Films uit een periode waar Godard zelf niets meer mee te maken wil hebben. Dat op zichzelf is mede aanleiding om dit prille werkje nog eens van stal te halen; als schril kontrast met zijn laatste film PASSION. Aanvang: 21.00 uur. Entree5,--/leden en CJP 4.--. Steenhoffstraat 46 Soest Anna Lenoir Zondag 12 december: Op zondag 12 december wordt 's mid dags om 14.00 uur in de grote ex positiezaal de tentoonstelling van Anna Lenoir door Lida en Frida Scheuer- mann met pianospel geopend. Anna Lenoir, afkomstig uit het Vlaam se Brugge, heeft o.a. in Brugge en in Italië geëxposeerd. Italië heeft een heel bijzondere betekenis voor haar. Met haar man was zij ten tijde van de grote aardbeving in november 1980 in Zuid-Italië. Dit gebeuren was een om mekeer in haar leven: zij kwam nu met heel andere dingen. Doek en verf wer den opzij gezet. In kastjes gevangen, zien we nu verminkte poppen, gebro ken voorwerpen en geschilferde muren. Zij is een veelzijdige kunste nares. want ook in de taal kan zij zeer Tot en met 26 december: goed uitdrukken wat haar diepste ge voelens zijn. De tentoonstelling is tot en met 31 de cember dagelijks te bezichtigen van 14.00 - 16.00 uur ook in het weekend en de toegang is vrij. De in Ommel Noord Brabantwonen de Albert Niemeyer exposeert tot en met 26 december in de theaterzaal met schilderijen en tekeningen. De ge bruikte technieken en materialen hangen nauw samen met de bedoeling van de kunstenaar. Voor hem is schil deren een spel van decoraties en ver tellingen. De tentoonstelling is dage lijks te bezichtigen van 14.00 -16.00 uur, ook in het weekend en de toegang is vrij. Auto-plaatwerk/Spuitbedrijf 1e Heeserlaantje 2 Soest Telefoon 02155-18600 MMM* Met ingang van 1 januari 1983 heeft het Hoofdbestuur van het Nederlandse Ro de Kruis, mede om financiële redenen, besloten te stoppen met de lectuurvoor ziening als landelijke Rode Kruis-acti- viteit. De afdeling Soest/Soesterberg van het Nederlandse Rode Kruis kent echter voldoende adressen van geïntresseer- den om met de inzameling van lectuur door te gaan en zelf voor distributie zorg te dragen. Voor boeken en tijd schriften voor de jeugd bestaat veel be langstelling bij een kindertehuis in de naaste omgeving, terwijl de overige goede lectuur wordt verdeeld onder enkele instellingen in onze gemeente. Boeken en tijdschriften van recente da tum kunt u derhalve blijven deponeren in de lectuurhuisjes van het Rode Kruis, welke staan op het Dorpsplein in Soesterberg en naast het Gemeente huis in Soest. U doet er anderen een genoegen mee. Indien er een instelling zou,zijn die ook In aanmerking wil komen voor deze lectuur, dan kan men contact opnemen met het secretariaat, tel. 02155-13201.

Soester Courant | 1982 | | pagina 9