Maak zelf kerstversieringen van groen en bloemen Duitse specialiteiten rondom het kerstfeest KERSTDAGEN DeSoestef Duineti VAARDERHOOGT m ^baxtkuijen Diamant, fietsbanden en krentenbrood. fio.- r<| goed in al/ei- w WJ ^7 groei en bloei Bloemen in Museum Flehite rond Kerst en Nieuwjaar beide Voortdurende schending van de rechten van de mens Gehannes Smitsveenflats worden gesplitst DOE-HET-ZELVERS OON SOESTDIJK JV 'frnéj I Viering basisgroep over Godsbeeld Restaurant 4 Kegelbanen Ook: plateservice lunches en uitgebreide keuze a la carte CAFÉ-RESTAURANT BRUILOFTEN PARTIJEN RECEPTIES Diefstal van zilveren sieraden Kerstdiner 62,50 p.c. Kerstfondue37,50 p.c. RESTAURANT fé) voor Kerststukjes mm 17 Soester Courant van woensdag 15 december 1982 17 02155-21860 768 AB Soest •m 21.30 uur NNEen WIM Zondag 19 december om 10.30 uur houdt de basisgroep Baam-Soest zijn maan delijkse viering in de aula van het Griftlandcollege, Noorderweg 79. Het thema van de viering luidt: „Nie mand heeft ooit God gezien. Opzet is door middel van lezing, over denking. zang en dialoog samen od een persoonlijke manier stil te staan bij ons beeld en/of onze ervaring van God. Belangstellenden, zowel jong als oud. zijn van harte welkom. Nadere inlich tingen over de viering of over de basis groep zelf kunnen worden ingewonnen bij Tineke Dorr (tel. 11859) of Jooo van Haaften tel. 10087 Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 AFDELING SOEST Groei Bloei, de vereniging van plan ten- en bloemenliefhebbers organiseert vele cursussen op "groen" gebied. Een jaarlijks terugkerend evenement is de avond waarop Kerstversieringen ge maakt kunnen worden. Twee uur lang kunt U onder de leiding van bloemsier- kunstenaar Peter van Bussel zelf aan de slag op Woensdagavond 22 decem ber. BART KOOY Vrede hofstraat 6 Telefoon 12525 Voor uw In oud-hollandse stijl ingerichte zaal Groei Bloei stelt ook dit jaar weer een compleet pakket samen voor ten minste drie stukjes met kaarsen, bloemen, veel soorten groen, bakjes, een glas. div. soorten lint en steek- schuim. U zult zien, dat u met een beet je handigheid en wat goede wil tot ori ginele Kerststukjes kunt komen. Origi neel? Ja. bijv. gebruik eens fruit. Om die mogelijkheid te leren kennen wor den de deelnemers verzocht zelf drie kleine mandarijntjes en wat walnoten mee te brengen. Verder hebt u een scherp mesje en een draadtangetje no dig en niet te vergeten een flinke doos om alles mee naar huis te nemen Instructie en materialenpakket teza men kosten voor leden 13,- en voor niet-leden 21,50. Deelname uitslui tend na telefonische opgave bij Mevr. Aten. tel. 12024 (tussen 17.00 - 18.00 uur). Een bewoonster van de Weegbreestraat deed bij de politie aangifte van de ver missing van een aantal zilveren siera den uit haar woning, o.m. lepeltjes en een broche. Hoe de voorwerpen kon den zijn weggenomen bleek niet te kun nen worden vastgesteld. Het kerstfeest is bij onze oosterburen een waar festijn. Eeuwenoude tradi ties vormen de basis van de Duitse kerstcultuur. Kerstmarkten, zoals de bekende Nürnberger G'hristkindels Markt, die reeds uit 1559 stamt, ver spreiden overal de heerlijke geuren van versgebakken wafels, gebrande noten, appels, honingkoeken, braad worstjes, glühwein en punch. Het is on mogelijk om met dit alles niet in de kerststemming te geraken. Bij de Advents- en kersttijd in Duits land hoort onverbrekelijk de kerststol, die natuurlijk met echte boter wordt bereid. Hetzelfde geldt voor de zoge naamde Butter-Weckmanner, die in deze tijd weer de uitstalkasten van de bakkers sieren en met amandelen, ker sen of rozijnen tot kleine kunstwerktjes zijn gemaakt. Typisch Duitse specia liteiten zijn Lebkuchen, een honing koek waar de stad Nürnberg patent op heeft. De bakkers uit Aken daarente gen kennen een eigen specialiteit, de Aachener Printen. Ook dit zijn honing koeken, die naar oude familierecepten worden gebakken. Met de Kerst treft men ook Printen-mannen aan, soms tot levensgroot formaat. Naast de bakkerij-produkten zijn de Duitse zoetwaren vermaard. Dat de Nederlands consument deze al lang heeft ontdekt, blijkt wel uit de export cijfers. Van de in 1981 door Duitsland uitvoerde suikerwerken, 146 miljoen DM, vond maar liefst 34 miljoen DM, zijn weg naar Nederland. Vooral de Duitse marsepein is zeer geliefd, het geen wellicht te danken is aan de zeer strenge bereidingsvoorschriften, die ook voor deze produkten in Duitsland gelden. De naderende kersttijd is een uitstekende gelegenheid om kennis te maken met het grote aanbod Duitse specialiteiten. De keus is zo groot dat het geen enkele moeite kost om Kerst voor groot en klein tot een waar festijn te maken. Rond de feestdagen op 't eind van het jaar is er altijd belangstelling voor groen en bloemen in velerlei verschij ningsvorm. Het Museum Flehite te Amersfoort, Breestraat 82, wil daar op inspelen en ook het museum in de don kere dagen rond Kerst en Nieuwjaar een in de bloemetjes zetten. Bloemöierkunstenaar Quino Damen was bereid de realisatie van het plan. mogelijk te maken. Een aantal zalen van het museum zullen door hem 'op gefleurd' worden met bloemstukken, die deels ook te koop zullen zijn. Daar naast worden de bezoekers van het mu seum - jong én oud - op en aantal mid dagen in de gelegenheid gesteld om on der leiding van Quino Damen creatief bezig te zijn met bloemen en groen: op 19, 28. 29 en 30 december en 4 en 5 ja nuari (extra kosten 1.-- per persoon i. Aanvang 2 uur. 18december 1982 t/m 9 januari 1983 Beide Kerstdagengesloten Maandag.27 december: geopend 10-5 uur Vrijdag 31 december: geopend 10-2 uuj' Nieuwjaarsdag: gesloten Maandag 3 januarigeopend 10-5 uur- Voor alle informatie SOESTERBERGSESTRAAT 188. SOESTDUINEN TEL. 02155 -12739 in het Slotakkoord van de conferentie van Helsinki inzake veiligheid en sa menwerking in Europa en meer in het bijzonder met de bepalingen betreffen de de rechten van de mens? Europa krijgt steeds meer te maken met schendingen van de rechten van de mens en het is één van de zaken waar het Europees Parlement zich mee be zig houdt. Dat blijkt uit de drie resolu tie-voorstellen die een aantal parle mentsleden in november direct na el kaar over dit onderwerp hebben inge diend. Het eerste richt zich tegen het ten on rechte achter slot en grendel zetten van Tsjechische intellectuelen die "Charta 77" ondertekenden en zware gevangenisstraffen kregen opgelegd. In de resolutie werd met name het ge val van Ivan Jirous aangehaald, eens verantwoordelijk voor artistieke en culturele zaken, die ervan wordt be schuldigd te hebben meegewerkt aan een niet-officiële krant. Hij werd gear resteerd en tot langdurige gevangenis straf veroordeeld. Het Parlement stelt vast dat deze arrestaties en straffen in strijd zijn met het Slotakkoord van Hel sinki dat de vrije meningsuiting waar borgt en eist de onmiddellijke vrijla ting van deze Tsjechische intellectu elen. Het tweede resolutie-voorstel heeft be trekking op de 400.000 leden lellende Grieks-orthodoxe minderheidsgroep in Albanië. De Albanese regering ont zegt hun de vrijheid van godsdienst en het recht om onderwijs in de Griekse taal te volgen of te geven op scholen en universiteiten. Hun ker ken werden ge sloten en hun kerkdiensten verboden. De laatste regering die in de beklaag denbank zit is de Turkse. Ankar a wordt verweten een onderzoek van de Verenigde Naties tegen te werken naar' personen die na de Turkse interventie in Cyprus in juni 1974 verdwenen. Hel resolutie-voorstel dat werd ingediend dooi' de Griekse communist Leonidas Kyrkos stelt dat deze verdwenen perso nen naar alle waarschijnlijkheid wer den aangehouden door de Turkse re gering of door het bezettingsleger op Cyprus. Het Parlement ver-oordeelt deze praktijken en gedragingen die naar zijn mening flagrante schen dingen zijn van de menselijke begin selen en de fundamentele regels van het Slotakkoord van Helsinki. Aan het sio» van de drie resolutie voor-stellen verlangt het Parlement dat de Raad van ministers van Buitenlandse zaken van de Gemeenschap op de hoogte wordt gebracht van deze feiten zodat de "Tien" op doeltreffende wijze kun nen ingrijpen, ofwel door deze praktij ken W veroordelen ofwel door hun goe de diensten aap te bieden. Diamanten, fietsbanden en krenten brood? Leest u het wel goed? Wat heb ben deze zó uiteenlopende begrippen met elkaar gemeen dat ze samen de titel vormen van één en hetzelfde arti kel? Maakt u zich maar niet ongerust: u ziet het echt wel goed. En als u ver der leest zult u zelf ontdekken dat de titel van dit artikel over diamant niet zo ongerijmd is als het lijkt. Hoe ontstaat diamant? Het zai u wellicht verbazen, maar dia mant en de punt van uw potlood hebben veel met elkaar gemeen. Beide bestaan uit zuivere koolstof! Diamant is echter op een totaal andere wijze gekristal liseerd. Men neemt aan dat deze twee factoren: enorme hitte en druk, heel diep onder de aardkorst, in de loop van tienduizenden jaren het wonderlijke kristal, diamant, hebben gevormd. De diamant die u draagt is daarom vele malen ouder dan u bent, ja zelfs ouder dan de mens! Een extra reden om deze eeuwig fonkelende steen met respect te behandelen. Waarom zo kostbaar? Er moet ongeveer 1 miljoen kg aarde worden verplaatst en doorzocht om 1 karaat (1/5 gram) diamant te vinden dat geschikt is als sierdiamant. Slechts 20van alle diamanten in de wereld is bruikbaar om in sieraden te worden verwerkt. De overige zijn door kleur en/of kwaliteit alleen geschikt voor industriële doeleinden. Voegt u hierbij het specialisten-werk van het bewerken van het diamant (58 slijpvlakjes op een heel klein steentje b.v.en het zal u duidelijk worden waarom zo'n zeldzame steen die eeuwig mooi blijft, zo kostbaar is. Maakt u echter niet de vergissing te denken dat kostbaar ook duur bete kent. Er worden al gouden ringen met een uitstekende kwaliteit briljant verkocht voor ca. 200,-. De tijd dat diamant uitsluitend door vorstenhui zen kon worden aangeschaft, is voor bij. Al is het een relatief kostbare steen - het is nu voor vrijwel iedereen moge lijk om van zijn eigen wonderlijke kris tal te genieten. iwaliteitsverschillen k heb al even opgemerkt dat slechts !0van al het gevonden diamant ge schikt is om in sieraden te worden ver- verkt. Dit komt door kwaliteitsver- ;chil in kleur en zuiverheid. Vlaar ook binnen de 20% bestaan er /erschillen. En dit niet alleen in kleur ;n zuiverheid, maar ook in slijpsel en /anzelfsprekend gewicht. Wilt u een witte of zwarte diamant? Hebt u wel eens een zwarte diamant gezien? Of een groene? Het is niet erg waarschijnlijk, want diamanten in deze kleuren zijn zeldzaam. Maar ze bestaan! Ook in geel, bruin, rose, enz. De kleur van de diamant is een belang rijke prijsbepalende factor. Dit komt doordat de kleur het leven of het licht spel van de diamant beïnvloedt, maar ook eenvoudigweg door de zeldzaam heid. Een zwarte diamant'biyyheefi een ge ringer lichtspel dan eén licht getinte, maar is veel zeldzamer. Het is de oude wet van vraag en aanbod. Spierwitte diamanten daarentegen „blauw-wit" zijn zowel heel zeldzaam als heel vurig. Deze stenen hebben juist door de af wezigheid van kleur een schitterende dispersie (kleurschifting) van het licht, waardoor alle kleuren van het spectrum worden waargenomen. De meeste dia manten zijn voor het oog wit tot licht geel. Licht getinte stenen zijn minder kostbaar, maar kunnen niettemin een prachtig lichtspel hebben. Om gerin gere kleurverschillen te onderscheiden moet men een expert, een diamantair zijn, en zelfs dan hebben wij, diaman tairs, nog weieens „hulpstukken" nodig om 't exact vast te stellen. Wat is loepzuiver? Misschien heeft u het wel eens gehoord: „Deze steen is loepzuiver". Dit bete kent dat de steen, indien tienmaal ver groot, geen zichtbare insluitsels ver toont. Insluitsels zijn minuscuul kleine onzuiverheden die in de loop van het kristallisatieproces in het uiteindelijke diamant zijn terechtgekomen. Dit kun nen barstjes, belletjes of vlekjes zijn. In feite verlenen deze insluitsels aan elke diamant zijn eigen identiteit - geen twee diamanten zijn identiek. Er zijn echter maar heel weinig ste nen die volkomen loepzuiver kunnen worden genoemd. De meeste bevatten minimale onvolkomenheidjes. Dit is in het geheel geen probleem omdat deze het lichtspel nauwelijks behoeven te beïnvloeden. Elke steen wordt hier door juist als de afdruk van uw vinger: uniek. Het is natuurlijk wel zo dat het al dan niet aanwezig zijn van insluitseltjes sterk van invloed is op de prijs van de steen. Is een diamant letterlijk „bezaaid" met onzuiverheidjes, dan spreekt de diamantair wel eens spottend over een „krentenbrood". Literaard is zo'n steen veel en veel minder kostbaar dan zijn „loepzuivere" soortgenoot! Diamant of briljant. Wat is het verschil? Diamant is de naam van de grondstof. Briljant is een van de slijpvormen van een diamant. Diamant kan in vrijwel elke willekeurige fantasievorm gesle pen worden. Enkele slijpvormen van diamant zijn: pendoloque of peervorm, marquise, emeraude of smaragd, ba- quette en briljant. De laatste slijpvorm, briljant is het meest populair en geeft dan ook een fascinerend lichtspel. Maar, ofschoon een briljant altijd een bepaal de vorm heeft en een vast aantal slijp vlakjes, bestaan er verschillen in de kwaliteit van dit slijpsel. Er kunnen afwijkingen zijn in de onderlinge ver houdingen. Dit werkt nadelig op de licht breking en dus op de kwaliteit van het geslepen produkt. Eén voorbeeld hier van is de zogenaamde „fietsband". Deze uitdrukking gebruikt de diaman tair wanneer de rondist, d.i. de schei ding tussen onder- en bovenkant van een geslepen diamant, te breed ge slepen is. Wist u dat dit één van de belangrijkste punten is waar de vak man op let bij het beoordelen van een diamant? Mag ik één gram diamant? Het gewicht van een diamant wordt uitgedrukt in karaat. Eén karaat is 1/5 gram. Een karaat is onderverdeeld in 100 punten. Een steen van 25 punten weegt dus 25/100 van één karaat. Grote stenen zijn zeldzaam en derhal ve kostbaar. Het is dus niet zo dat een steen van b.v. 50 punten precies twee maal zoveel kost als een steen van 25 punten. Dit kan zelfs wel driemaal zoveel zijn. Zaak van vertrouwen ,U kunt me alles wijsmaken, want ik zie het verschil toch niet'zei een klant kortgeleden tegen mij. Nu is dat niet helemaal waar, want gelukkig weten veel van mijn klanten er behoorlijk wat van. Maar toch.diamantair zijn is niet voor niets een specialisme, een vak. U doet er daarom goed aan altijd bij een deskundige op het gebied van diamant te kopen. Vraag bovendien al tijd een certificaat met daarop aange geven het gewicht, de kleur, het slijp sel en de zuiverheid van de steen. Indien men niet bereid (of in staat) is deze gegevens zwart op wit te geven, heb ik maar één advies: niet kopen! Bedenk, diamant is een kostbaar sie raad en voor eeuwig. U mag er daarom best even over nadenken waar u dit juweel zult kopen. Aaron Sassoon Diamantair - Juwelier Volgas de konsmnentenbongd komt Soest ter niet zo best aaf, as 't om de opestelling vaan de gemeengtedienste goat! D'r sting zellufs een heide liest vaan in de kraangt. Kojje zien daattut nogaal waat schoolt met aangderc ploatse in 't laand. Ajje 't bic mekoar optelt, en daat dee ik veur de oardigheid cffe, daan kaajje zien daat de lokette op Soest in un week 119 ure ope benne en b.v. in Aamstelvecn wel 256 ure. Daat scheelt nogaal effe! De aafdeling "veurlichting is bie ongs ut laangste ope. Zouwe wullie zo nieuwsgierig weze op Soestt Bie belaastingzoake kaajje 20 ure terech t. Daa 's niet veul. Die kenne maakkeluk zaat un daag- en naachtdienst oprich- te. Kriege ze klaante zaat om te jaammere over aalle zoake die de gemeengte duurder moakt, doch ik. Wie kickc op Soest niet zo nauwkeurig op de klok, zee de gemeengteveurlichter. Nee, daat haa'k aallaang in de goatc, waant dc klok op ut in- fermotieketoor is aal tnoande- laang kepot. Daat hek de veu- rige week nog in 't gehannes annekondigd. Ze haaddc zeker nog geejn tied om noar de tied te kiekc, schaat ik. Dc gemeengte moakt bekend daat de aamtenoare 's mid- daags vric motte weze veur ut deurgoandc waark. Daa 's ok effe móói, jonges! Ben ze doar daan 's maarreges bezet met aallus waat niet deur goat' Daat ken best woar ireze, waant we hebbe stoapcls plaanne leg ge woar niks vaan terechtkomt. Doarom ben de aamtenoare 's maarreges maakkeluk te store, laas ik. Moar daat mojje toch niet an de grote (kepotte) klok haan- ge.9 Doar kaajje nog un zoói laast mee kriege. Aallus loopt toch uut de haangd, vaandoag dc daa o.' 't Is moar te hópe daawwe geejn storingsgevoelige aamte- noare an 'f u aark hebbe. Gemeengtewaarke hettut loket moar vief ure openet as bouw en woningtoezicht. Daa 's zaat ok, we hebbe voor- temee toch geejn geld meer om waat te loate mulle. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daatter êcjn loket is daat steeds laanger ope zaal motte weze. Daat kaajje wel roaie, daa 's socioale zoake. Af- fing, we zaalle moar zegge: zo kriegt de eejn waark, omdaat de aangder ut niet het. HANNES VAN DE NENG Vijftien vierkamerflatwoningen in het Smitsveen, aan de Weegbreestraat, de Varenstraat en de Smitsweg, zullen binnen afzienbare tijd worden gesplitst in dertig tweekamer-flats. De woningbouwvereniging Soest heeft voor het doorvoeren van deze splitsing toestemming verworven van het Col lege van Burgemeester en Wethou ders. De kosten van het project zullen ongeveer 1 miljoen gaan bedragen. De werkzaamheden worden uitgevoerd door het Soester bouw- en aannemings bedrijf G. W. v.d. Grift, op basis van ontwerpen van architectenbureau Inbo uit Woudenberg en ingenieursbu reau Grabowsky en Proost uit Utrecht. Met deze flatsplitsing wordt tegemoet gekomen aan de snel toenemende vraag naar kleinere wooneenheden voor één- en tweepersoonshuishoudens. Elk jaar weer worden er duizenden kerststukjes verkocht, om de kerstsfeer in huis te halen. Wan neer, U zelf een beetje handig bent dan kunt U ook eens proberen zelf een eigen kerstdecoratie te ma ken. Benodigdheden zoals groen, denneappels, pe pers, kaarsen, oasis, ijslandsmos e.d. kunnen los worden gekocht. Maken we een kerststuk in een bak je of schaaltje dan wer ken we het makkelijkst met oasis dat op een oasisprikker vastgezet wordt. Oasis is te krijgen in rondjes of in baksteen formaat. De oasis laten we zich eerst met water volzuigen. Als eerste zetten we de kaars(en) erin. waarna het bakje met groen opgestoken wordt. Wordt het stukje voor op een tafeltje, dan kunnen we het bakje het beste rondom gelijk opsteken, komt het tegen een achtergrond te staan dan is het wat mooier om wat hoogte in het stuk te krijgen door een tak groen schuin omhoog achter de kaars te zetten. Ook kan er leuk worden gewerkt met een tak be moste larix, bandwilg of kronkelhazelaar, deze kun nen we zelfs boven de kaars laten uitsteken. Vervol gens steken we wat kopjes van het ijslandsmos rond om de kaars om de oasis af te dekken. IJslandsmos laten we eerst zacht worden door het in lauw water te leggen, extra wit wordt het met een schepje zout erover. Dit mos wordt met krammen op de oasis be vestigd. Nu wordt het geheel afgewerkt met bij- iiimtiiu.<ci! zoals: dadels, pepers, denneappels. hulst of wat aparte afrikaanse droogvruchten en droog bloemen. Twee soorten dennegroen zijn erg geschikt voor kerststukjes, de prachtige donkergroene takken van de Abies 'Nordmanniana' en het grijsblauwe "groen" van Abies 'procera' glauca. Ze zijn erg geschikt omdat ze, al zouden ze geen water krijgen hun naalden grotendeels behouden. Wilt U iets de coratiefs dan moet U eens een kerststuk maken op een boomstronk of een stuk hout. Hiervoor maken we van spagnum met binddraad een bal die we met een spijker op de stronk vastzetten. De kaars zetten we in een kaarsenhouder die we in de spagnum plaatsen. De opbouw is verder gelijk aan die van de oasis stukken. Kerstkransen worden gemaakt door spagnum om een hoepel of strokrans te winden. Om dit spagnum komen kleine stukjes groen als kransbedekking. Zo wel spagnum als de takjes groen worden met bind draad aan de hoepel bevestigd. Verder wordt de krans afgewerkt met leuke bijmaterialen en een mooi lint. Een deurhanger maken van een mooie tak groen we derom spagnum op bevestigd wordt. Deze bal steken we dan ook weer met allerhande materialen op. Erg mooi is het om enkele takken goudgele da dels naar beneden te laten hangen.

Soester Courant | 1982 | | pagina 17