P.v.d.A. Soest blijft zitten waar zij zit m "Kerstdozen voor Polen" doorslaand succes Bouw winkelcentrum Soest-Zuid kan volgend jaar beginnen Opgeheven VVV gaat als Stichting door Zo gezien... Volkskerstzangdienst Inleveren uiterlijk tot vanavond mogelijk Wethouder Oudemans boos op waterleiding- bestuur DeEekhoorn huizenkrant ^Hair^fashion ïïÊm •Wrangier Woensdag 15 december 1982 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Frans Kingma voorlopig nog geen wethouder-af Bf. «3» Unitravel FILM-DIA AVOND Indonesië GEFTTH Openbare Kruidentuin SOESTER 61e jaargang no. 16 COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest Tel. 14152 Postgiro 126156 Gecontroleerde oplage 8.350 Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per halfjaar /24.— Verschijnt iedere woensdag De deelneming aan het College van Burgemeester en Wethouder weegt de Partij van de Arbeid in Soest voolopig zwaarder dan de reserves die zij heeft tegen het tot dusver gevoerde beleid, met name op het gebied van de ge meentelijke bezuinigingsoperatie. Dat is wel duidelijk geworden nu de leden van de afdeling in de vorige week ge houden jaarvergadering - waarin deze afweging aan de orde kwam - met zo veel woorden hebben uitgesproken dat de aanwezigheid van de partij in het dagelijks bestuur van de gemeente er voor zal moeten zorgen dat het College "voortdurend wordt gewezen op zijn verantwoordelijkheden. Uit het beraad is wel naar voren geko men dat de onlangs door de gemeente raad aangenomen bezuinigingsvoor stellen "niet veel goeds voorspellen." maar dat het optreden van zowel de fractie als van PvdA-wethouder Frans Kingma tot tevredenheid stemt. Het door Kingma ingenomen minderheids standpunt en de kritische benadering van de hele bezuinigingsoperatie door de fractie steunen de leden in hun over tuiging dat op deze weg moet worden doorgegaan, aldus een na de verga dering verspreid persbericht. De vergadering was. op grond van een daartoe aan het begin door voorzitter Nico van Waveren ter tafel gebracht voorstel, dat met grote meerderheid werd aangenomen, besloten verklaard, althans voor het deel waarin het beleid van wethouder en fractie ter discussie zou komen. Ken en ander geschiedde, aldus Van Waveren. "om zowel politie ke als tactische redenen." De Partij van de Arbeid verwacht dat niet-afhaken in de komende periode, waarin het overleg met de door de be- zuiningen getroffen of nog te treffen in stellingen op gang moet komen, nog enige vruchten zal gaan afwerpen. Op de vraag of de partij wel verant woordelijkheid kan dragen voor het be leid zoals dat tot dusver is gevoerd, luidde naar blijkbaar algemeen gevoe len het antwoord dat de socialistische inbreng juist in de komende maanden tot gelding kan worden gebracht. "Daarbij is het nodig dat de stem van de PvdA wordt gehoord. Met deze houding kiest de Partij voor een aanzienlijk minder scherpe distan tie tot het door de meerderheid van de raad gesteunde beleid van hel College dan een aantal weken geleden nog het geval leek te zijn. toen openlijk werd gespeculeerd over een breuk. In het eerste deel van de vergadering werden de jaarverslagen vastgesteld en een nieuw bestuur gekozen. Dat ziet er als volgt uit: Voorzitter: Anno van der Zee; secre taris: Fred Rijntalder; penningmees ter: Peter Visser; overige leden: Leen- dert van der Bosch, Jopie Broersma en Anneke Wolthuis. Op zondag 19 december 1982 zal in de Julianakerk aan de Julianalaan te Soest wederom de volkskerstzangdienst worden gehouden, aanvang 19.80 uur. Medewerking verlenen - De heer Mr. P. Scholten, burgemeester van Soest, die het kerstevange lie zal lezen - Ds. J. C. Greive, Hervormd predikant te Soest - Het Christelijk gemengd zangkoor ..Juliana" onder leiding van Gerard van Dolder, met aan het orgel Arie Bax, - Het kinderkoor van de parochie Petrus en Paulus, o.l.v. de heer G. van de SchepoD. Muzikale omlijsting: Steffen Land en Fred van der Molen, trompet. Tjalling Roosjen, orgel. Schriftlezing en voordracht Simone Fidder en Kees Christiaanse. Alle belangstellenden zijn van harte welkom. "Het is opvallend hoe goed en ent housiast iedereen meedoet." zegt bur gemeester P. Scholten. vol geestdrift over de mate waarin de actie in de ge meenschap van Soest weerklank heeft gevonden. "De mensen houden me op straat aan. en zeggenBen je nog niet weg? Dan zeg ik maar: Heb je je doos al gevuld? Zoals eerder vermeld zal Soests eerste burger het transport naar Kozle zelf meemaken, samen met de heer A. Blokzijl, coördinator van de actie, en de Bilthovense arts dr. N. M. de Zwaan. Het is de bedoeling dat de drie heren meereizen met het 50ste transport naar Polen, dat a.s. vrijdag 17 december om ongeveer 11.00 uur vertrekt vanaf het Dorpshuis in Soes- terberg. "Het is een compleet gekkenhuis." valt de heer A. Blokzijl de burgemeester bij tijdens een korte persconferentie op het gemeentehuis, maandag j.1.als de laatste stand van zaken wordt door ge nomen. "We zijn de hele week door aan de gang. van 's morgens 9 tot "s avonds 11 uur. Er zijn ruim 4000 pakketten bin nen, en het blijft maar komen. 30 a 40 vrouwen werken met geweldige inzet om de zaken zo goed mogelijk in te pak ken." Vanavond vertrekt de eerste vracht auto in de richting Polen, vanaf de hal aan de JSterrenbergweg waar alle do zen en andere zaken worden verza meld. In deze 30-tonner bevinden zich de eerste 750 pakketten, terwijl de overblijvende ruimte wordt gevuld met een enorme hoeveelheid winter- kleding. Naar alle waarschijnlijkheid zal de wagen donderdagavond in Kozle arriveren, waar snel moet worden ge lost, omdat er nóg een reis op en neer moet worden gemaakt. De wagen zal op zondag 19 december waarschijnlijk weer kunnen vertrekken met de rest van de pakketten. A.s. vrijdag om 11.00 uur vertrekt het omvangrijkste transport, met de heren Scholten, Blokzijl en de Zwaan. Dat transport zal bestaan uit een vracht auto. geladen met 1000 pakketten, ter wijl twee personenauto's met aanhang wagens de rest van de lading zullen mee-vervoeren. Het gaat dan om medi cijnen en medische artikelen, maar ook om kinderspeelgoed, autobanden, een accu (voor een zuster die in Kozle haar patiënten niet meer kan bezoeken zónder deze zakenen om een fornuis. Vrijdag vertrekt ook een Amersfoortse vrachtauto, geladen met nog eens 1100 pakketten, een aantal ziekenhuisbed den - afkomstig uit de Lichtenberg - en "medische verbruiksgoederen" ter waarde van 5.000,-. Zondagavond ten slotte vertrekt de "Baamse" auto, met als lading 500 pakketten, aangevuld met winterkle- ding en opnieuw ziekenhuisbedden. Bo vendien zal de eerste wagen, die dan volgens schema weer terug moet zijn. opnieuw naar Polen vertrekken. Vanavond sluit de mogelijkheid om nog pakketten in te leveren - dat wil zeggen: als men ervan verzekerd wil zijn dat het pakket nog vóór de Kerst in Polen arriveert. Het is intussen tame lijk waarschijnlijk, bij de aanhoudende stroom, dat ook tussen Kerst en Nieuw jaar nog een transport georganiseerd zal moeten worden. In elk geval is de actie tot nu al zo suc cesvol, dat ieder van de ca. 3000 gezin nen in Kozle verzekerd kan zijn van een pakket. Een ongehoord succes dus! Na het bezoek aan Kozle zullen de he ren Scholten, Blokzijl en De Zwaan doorreizen naar Katowice, waar zij een ontmoeting zullen hebben met bisschop Domin, landelijk coördinator namens de Rooms Katholieke Kerk, via welker parochies de distributie van alle hu manitaire hulp aan Polen wordt gere geld. (De paochies houden lijsten bij ten behoeve van een juist en vlot verlo pende distributiezij kennen de behoef ten en staan in nauw contact met het landelijk coördinatiecentrum. Zoals bekend gaan de heren Scholten en De Zwaan vervolgens nog door naar Gdansk, om de medische hulpgoederen af te leveren bij de Universiteitskliniek aldaar, waar doktor De Zwaan mede werking zal verlenen bij hartoperaties bii kinderen. Voor de goede orde vermelden wij nog eenmaal de adressen waar de dozen in Soest kunnen worden aangeschaft: - Joh. Mets delicatessen." Van Weede straat 90 - Maison Verkleij, Van Weedestraat 76 - Meermarkt Reehorst, Soesterbergse- straat 51 -Rijwielhandel Grift, Beckeringhstraat 36 - mevrouw Grift, Korte Brinkweg 13 - Boekhandel Van Leeuwen. Rade- makerstraat, Soesterberg - de drie supermarks in Soesterberg. ^y£*A De bouw van het nieuwe winkelcen trum in Soest-Zuid, op de plaats van het busstation aan de Soesterbergse- straat, kan waarschijnlijk tegen het einde van het volgende jaar van start gaan. Het complex, dat een totale op pervlakte van ongeveer 3000 m2 zal gaan omvatten, zal onderdak gaan bie den aan een warenhuis, een bank en achttien winkels. De plannen voor het nieuwe winkelcen trum, waarvoor het busstation uiter aard zal moeten wijken, zijn ontwik- !d in samenwerking met de gemeen te viest, de Soester Ondernemer, de winkeliersvereniging Hartje-Zuid en de pi ;ect-ontwikkelaar Empeo te Utrecht. Het ontwfe:ls moroënP/1 zover uitge werkt, dat. e, een maquette is gemaakt, die sinds kort in het gemeentelijk INFO-centrum aan de Steenhoffstraat te bewonderen valt. In de plannen is rekening gehouden met de winkelstand zoals die tot nu toe aan de Soesterbergsestraat bestaatdit houdt in dat gekozen is voor laagbouw. Woningen zijn niet in de plannen opge nomen, wél de aanleg van een parkeer plaats voor ongeveer 150 auto's. Nog geen jaar gelden zorgden de plan nen van Birkstraete B.V. voor nogal wat opschudding, toen deze projectont wikkelaar onverwacht met een ont werp kwam. dat de plannen van de ge meente en de andere betrokken door kruiste. De voorstellen van Birkstaete B.V. voorzagen in een groter en veel ambitieuzer wihkel centrum, dat ech ter weinig geestdrift wekte bij de winkeliers en de gemeente. Wél was de openbaarmaking van deze plannen aanleiding om het samenwer kingsplan ook snel op tafel te leggen. Birkstaete heeft inmiddels afgezien van zijn plannen. De nieuwe plannen kunnen binnenkort in de verschillende commissies en de raad worden besproken. Ongeveer een jaar na de eerste werkzaamheden, die eind volgend jaar plaatsvinden, kan de oplevering tegemoet worden gezien. Dat betekent dat Soest-Zuid eind 1984 over het nieuwe winkelcentrum kan be schikken. Voor de bezetting van de winkels is een selectieregeling ontworpen, waarbij een speciale commissie, o.m. bestaan de uit vertegenwoordigers van de pro jectontwikkelaar. de gemeente, de Kamer van Koophandel, zal optreden. Daardoor hoopt men te bereiken dat het centrum optimaal gaat funtLneren en de belangen van de consument een voorname rol zullen spelen. Het nieuwe winketcentrum is ontwor pen door architectenbureau B. en D.. dat als voorbeeld het bestaande win kelcentrum in Oosterhout heeft geno men. woensdagavond 19 januari 1983 Open Hof Toegangskaarten a f 5,- p.p. verkrijgbaar bij v. Weedestraat 58 - Soest Telefoon 02155 - 2 2144* Soesterbergsestraat 22 - Soest Telefoon 02155 -12683 Hevig tegenspartelen van een aantal leden heeft niet kunnen verhinderen dat het besluit is gevallen om de Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer (VVV) in Soest per 1 januari op te hef fen en het eventuele positieve saldo over te maken aan de nieuw op te richten Sitchting VVV. Nu de gemeente raad in het kader van de bezuinigings operatie de subsidie aan de VVV heeft gestopt, is er voor de vereniging niet langer meer een bestaansmogelijkheid omdat de salarissen van de informa- trices niet kunnen worden gegaran deerd. Door als stichting verder te gaan, wordt voorkomen dat de bena ming WV definitief verdwijnt uit Soest. Bovendien kan de Stichting VVV eve nementen organiseren als daar aanlei ding toe is en is bovendien het voort bestaan van de jaarlijkse oude am bachtenmarkt, één van de landelijk be kende aktiviteiten van de Soester VVV op Hemelvaartsdag, verzekerd. I>eze vergadering is een nagel aan m'n doodskist", zei erelid J. J. Brou wer, die zich tientallen jaren voor de VVV heeft ingespannen en het ver schrikkelijk vond dit moment mee te moeten maken. Ook erelid K. de Vries zag tegen de opheffing op en vroeg- J. T. Oudenians (VVD) Tijdens de op 25 oktober j.1. gehouden vergadering van het algemeen bestuur van het Waterleidingbedrijf Midden-Nederland, de eerste die drs. J. Th. Oudemans in zijn kwaliteit van wethouder van Open bare Werken van Soest bijwoonde, werd hem het stemrecht onthouden en kon hij slechts als toehoorder de vergadering bijwonen. Aan het begin van de vergadering werd hem meegedeeld dat zijn ambtsvoor ganger, ex-wethouder D. Hoekstra, reglementair nog tot 1 november zitting had. De heer Oudemans legde zich aanvankelijk neer bij deze mededeling, maar sloeg de regeling waaruit een en ander op te maken zou zijn er thuis nog eens op na. Daarbij kwam hij tot de conclusie on juist was gehandeld en dat hij tijdens de vergadering volledig bevoegd tot deelneming was geweest. De heer Oudemans heeft nu zich onlangs per brief tot het algemeen be-' stuur van het Waterleidingbedrijf gewend en uiting gegeven aan zijn gevoelens van ontstemming. Door een en ander is hij niet in de gelegen heid geweest zijn opmerkingen over de begroting 1983 en de voorgeno men tariefsverhogingen te maken. zich af of dit wel noodzakelijk was. De VVV Soest heeft immers wel vaker moeilijke periodes meegemaakt, bijvoorbeeld toen ze 14.000 gulden schuld had. „Daar zijn we toen ook uitgekomen", aldus de heer De Vries. Hij had er weinig vertrouwen in dat de gemeente een deel van de taken van de VVV zal kunnen overnemen. De heer K. Levinga zou het eveneens betreuren als de VVV werd opgedoekt, wat volgens hem ook niet nodig was. omdat het bestuur niet alle mogelijk heden heeft onderzocht om de vereni ging toch te laten voortbestaan. Hij stelde voor om een commissie van goe de diensten te benoemen teneinde zo'n onderzoek alsnog te verrichten. Hij vond het jammer dat voor deze belangrijke vergadering niet elk lid persoonlijk was uitgenodigd en schaar de zich niet bij degenen die meenden dat de VVV op sterven na dood was: ,,Dat beslissen altijd nog de leden". De heer Levinga opperde de mogelijk heid om met de VVV op een zakelijker basis te gaan werken dan tot dan toe was gebeurd, bijvoorbeeld via het pro fijtbeginsel. Overigens wees hij het bestuur erop, dat het besluit tot ophef fing ook in deze tweede vergadering niet genomen kon worden, omdat de termijn niet in acht was genomen die volgens de statuten gold voor een twee- Onmisbaar bij de keuze van een koophuis in Soest, Amersfoort. Baarn en omgeving. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Soest. 02155-16251 Amersfoort. 033-630506 de vergadering. De achttien aanwezige leden, inclusief het bestuur, oordeel den echter dat een derde vergadering uitschrijven geen zin had. Voorzitter Ben J. van Os vroeg zich af waarom geen van de 598 leden enig initiatief tot behoud van de VVV had genomen toen de dreiging van het stop zetten van de gemeentelijke subsidie bekend werd. De heer Brouwer kaatste de bal echter terug door de vragen waarom het bestuur toen, in augustus, niet direkt de leden in vergadering bijeen had geroepen. ,,Dan hadden we hier vanavond misschien niet gezeten". De heer R. Alexander, penningmeester, zei dat het bestuur sinds augustus met de gemeente in overleg is geweest in de hoop dat de bezuiniging ten opzich te van de VVV minder rigoureus zou uitpakken dan aanvankelijk het geval leek. De beslissing van de raad was evenwel nog negatiever dan het oor spronkelijk voorstel van b. en w.t geen halvering, maar totale beëindiging van de subsidie. De heer Brouwer deed nog een po ging om het bestuur ertoe te bewegen om de leden en het bedrijfsleven aan te schrijven met de vraag: Wat hebt u er voor over als de VVV Soest blijft bestaan?, maar het bestuur wilde hier niet aan. Het zag er het nut niet van in nadat pogingen in het verleden niets hadden uitgehaald. Integendeel, zelfs het verhogen van de contributie was voor sommige leden (zelfs bedrijven! aanleiding om de toch al niet hoge con tributie helemaal niet meer te betalen door als lid te bedanken! Het voorstel van de heer Levinga voor een commissie van goede diensten kreeg geen enkele steun, zodat uitein delijk het voorstel restte om de ver eniging VVV op te heffen en deze „sla pend" te houden door ze als stichting te laten voortbestaan. „Haal de doods kist maar voor de dag", zei de heer Brouwer voordat het voorstel in stem ming werd gebracht. Het werd zonder tegenstem aanvaard. In zijn openingswoord had voorzitter Van Os erop gewezen dat verzoeken om financiële steun bij het zakenleven op niets waren uitgelopen. Hij consta teerde dat ook alle politieke partijen, op het CDA na, de VVV als een bak steen hadden laten vallen. Vooral ten opzichte van het personeel vond hij het niet langer verantwoord om langer dan strikt noodzakelijk onzekerheid te la ten bestaan. Daarom verdwijnt na 78 jaar de Soester VVV als vereniging. Voor haar en hem VAIM HOGENOORPLAAN 20 - HILVERSUM Q43100 BURG. GROTHESTRAAT 36-SOEST 017756 BOBOS LEE Corduroy broeken Alle modekleuren 79,-/85,-/89,- NU 1 stuks voor 59,00 2 stuks voor 99,00 Warme winterjacks Heren Blauw/Grijs 79,50 NU 65,00 Heren Grijs/Marine/Rood 95,00 NU 79,00 Dames Grijs en Bordo 135,00 NU 109,00 IPSBETIkv. SOESTERBERGSESTRAAT 3 TELEFOON 02155-12749 GERARDPAUL De kruidentuin is weer in op mars. Vroeger had je dit soort tuinen r>ooral bij kloosters en ging het om de geneeskrach tige werking ervan. Door de be reiding van medicijnen langs chemische weg verdwenen ze steeds meer naar de achter grond. De hernieuwde belang stelling ligt waarschijnlijk in het verlengde van de sterk groeiende belangstelling voor de kruidendokter, de hang naar wat in grootmoeders tijd op geld deed en de tendens om terug naar de natuur" te gaan. Eén van de problemen bij het aanleggen en onderhouden van een kruidentuintje is dat je, net als bij een vokstuin, altijd veel te veel hebt. Zelfs als je er, zo als wij dat ooit deden, samen met de buurvrouw gebruik van maakt. Eigenlijk zou je zoiets wat groter moeten aanpakken. Samen met de bewoners van een woonerf bijvoorbeeld, of met de buren in een stukjes straat. Gezamelijk een krui dentuintje aanleggen op een stukje gemeentegrond. Er zijn meer argumenten aan te voe ren dan het feit dat in wijken waar bu urtbewoncrs sa men- werkingsprojecten verrichten, vandalisme vrijwel niet meer voorkomt (Trouw 2-12-'82). Als de gemeente een rozenperk leeghaalt - en dat gaat natuur lijk gebeuren met de huidige bezuinigingswoede - dan is er alles voor te zeggen om daar geneeskrachtige- en keuken kruiden voor in de plaats te zet ten of de buurt daar toestem ming voor te geven. Dc deelne mers kunnen daar dan naar be hoefte uit putten. Bij de boek handel of in de bibliotheek is er genoeg lektuur waar de werk zaamheid van de verschillende kruiden in staat en anders is et- vast wel iemand die in de Soes ter Courant een rubriekje wil vullen over kruiden die een ge nezende, kalmerende, eetlust- opwekkende, dan wel stimu lerende werking hebben. En als het eenmaal van dc grond komt is het voor een handige jongen ook niet zo'n kunst om bordjes bij de kruiden tc plaat sen met in het kort erop waar voor ze dienen. Zelfs uit op voedkundige overwegingen is het nooit weg om het eens voor zichtig te proberen. Natuurlijk kunnen er ook "orinaire" krui den als peterselie en selderij in verbouwdworden. Het idee om even dc deur uit te lopen om wat verse kruiden te oogsten lijkt me heel aantrekkelijk voor mensen die dagelijks eten klaar moeten maken, terwijl het ook nog voordelig is. Het is bovendien interessant om je ei- in te verdiepen en zo tc ontdek ken wat je er allemaal mee kunt doen en er ervaringen over uit te wisselen. Misschien is voor som migen dit laatste ef fect nog wel het belangrijkste in een tijd waarin iedereen in de eerste plaats aan zichzelf schijnt te denken en daardoor dus steeds meer alleen komt te staan. Rijverbod In het afgelopen weekeinde hield de po litie een 25-jarige inwoner van Amers foort aan, die met zijn auto over de Hil- debrandlaan reed. Na het afleggen van de blaastest werd hem een rijverbod opgeiegd, wegens een enigszins te en thousiaste gebruik van alcohol. Een polis groot of klein, U moet bij van Rouwendaal zijn. Bij on$ hypotheekrente vanaf 8.1% J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! tLldNBMJ De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 1

Soester Courant | 1982 | | pagina 1