KERSTDAGEN <T)ec^rkc5uinetd^ Soester Orkestvereniging goed op dreef 15 Jaar Tennis-Vereniging 'Soest-Zuid' «t voMterhoogt b.v. Reisbureau Gerth Kerstkribben thuis en in de kerk 'Tante Jen' in NCRV's Showroom Kerstboom" bij politiebureau weer in volle glorie beide Grote jubileum vogelshow Soester Vogelvrienden JtennistÉ MÊfMfHS i b m o m mm mm prateh m mm kvmètil tiarighe id vafs 3-daagse SKI-TENNISREIS SAUERLAND 4-daagse TENNISREIS Roland Garos Parijs in juni Menu's vanaff34,50 Kindermenu's vanaf f 17,50 RESTAURANT amersjoog Het stalletje onder de boom Donderdag 16 december: Mephisto Tot en met 26 december: Tentoonstelling: Albert Niemeyer Tot en met 31 december: Tentoonstelling: AnnaLenoir Uniek TUIN-ADVIESCENTRUM OH-OH-OH-OH-ÖH- Bekende Soester verschijning donderdag op T.V. Onder het motto "Hoe later op de avond-, hoe schoner volk" rendt de NCRV-televlsie morgenavond in het programma Showroom zoals ge- bruikelijk weer een aantal portretten uit van mensen die door een of an dere bijzonderheid een wat opvallender leven leiden dan de meeste an- deren Iemand die zeker aan deze, zij het wat vage omschrijving voldoet is de 85-jarige Jen de Groot, die onder de naam 'Tante Jen' een bekende verschijning in Soest is geworden. Tante Jen is een bijzondere vrouw. De meeste Soesters kennen haar als de oude wat sjofel geklede dame die met haar bakfiets bijna dagelijks door Soèst-Zuid trekt, altijd op zoek naar de afdanksels van onze wel- vaartsmaatschappij. De bakfiets is dan ook doorgaans overvol met pa nter en tarton maar ook met allerlei gebruiksvoorwerpen, hulshoude- liike artikelen en andere 'kostbaarheden'. Eén dag in de week staat Tante Jen op de markt in Amersfoort, zodat ook in de Ke.stad er heel wat televisiekijkers zullen zijn die morgenavond zullen zeggen: Hee, DatTanf^Jende Groot haar plaats ln de portrettengalerij van buitenge- Son Jmensen van Showroom zeker waard is. zal uit de telev.s.euitzen- dinïbliiken Tante Jen is een zeer veelzijdige vrouw en het ge- schï^e zl haar in het bloed, zoals ze zelf zegt. Dat doet ze overigens scharrel zu n ^stbeJag ze staat er juist om bekend dat ze zeer niet uit Pe™° -J ,,ijd Waar staat voor mensen die hard aan hulp toe menslievend is en altijd klaar sm hee[ meegernaakt^'en ie weet daarover op heel ondefhoudende wijze te ver- ï?Hen' i' „oor zelden dat figuren uit de Soester samenleving op de Slev^te ïSen!maar** K geval van Tante Jen is dat zeker de De uttzemhng van Showroom (NCRV) vindt morgenavond plaats op Ne- derland 2, vanaf 21.55 uur. SOEST Van Weedestraat 58 Tel. 02155-22144 Soesterbergsestr. 22 Tel. 02155-12683 14t/m 16 januari 1983. De tientallen lampjes in de grote boom voor het politiebureau, die elk jaar als gelegenheidskerstboom van Soest mag fungeren, verspreiden sinds vorige week weer hun licht. Menig spaarzaam en energiebewust burger mag zich ver bazen over het feit dat de lampjes dag en nacht blijven branden - tenslotte is over Soest ook een inktzwarte financiële duisternis neergedaald - wellicht sym boliseert het slechts de 24-uurs waakzaamheid van ons politiecorps. Uiteraard met onze welbekende speelhoek BIRKSTRAAT108 - SOEST - 02155-13720^ J Langs Soest Ter ere van het 30-jarige bestaan van hun vereniging, hebben de Soester Vo gelvrienden voor dit jaar een districts tentoonstelling georganiseerd. Naast de kweekvogels van de eigen leden, zullen op deze tentoonstelling de mooi ste vogels van de leden van de zuster verenigingen uit het district Utrecht te bewonderen zijn. In totaai zijn er 1253 ingeschreven. Deze vogels wor den door 20 door de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers gekwalificeerde keurmeester gekeurd op donderdag 16 december. De voorzitter van genoemde Bond zal op vrijdag 17 december, des avonds om 20.00 uur, de tentoonstelling officieel openen. Om alle vogels goed te kunnen her bergen en u de gelegenheid te geven ze gueu te ueKijKen, is het eigen vereni gingsgebouw aan de Parallelweg 7b, voor deze gelegenheid tijdelijk ver groot. De entree prijs bedraagt 2,-, terwijl kinderen t/m 12 jaar, mits onder gelei de, gratis toegang hebben. De openingstijden zijn: vrijdag 17 december van 20.00 - 22.00 uur, zaterdag 18 december van 10.00 - 22.00 uur en zondag 19 december van 10.00 -16.00 uur. Zondag om 16.00 uur vindt de trekking plaats van de grote verloting, die is ge organiseerd. Voor jong en oud is er op de tentoonstelling een tombola aanwe zig. Voor de verloting kunt u tijdens de openingsuren mogelijk nog loten ko pen. Als u van vogels, houdt is een be zoek aan deze tentoonstelling dubbel en dwars de moeite waard. Soester Courant van woensdag 15 december 1982-25 In een goed gevulde Petrus- en Paulus- kerk heeft de Soester Orkestvereniging vorige week een winterconcert uitge voerd, dat er zowel uit artistiek oog punt als uit het oogpunt van publieke belangstelling wezen mocht. Ongeveer 400 mensen hadden zich naar de kerk begeven, onder wie ook burgemeester P. Scholten, en dezen werden in hun verwachtingen niet teleurgesteld. Het programma - met werken van Cherubini, Gambini, Elgar en Saint- Saëns - was geen gemakkelijke opga ve, waaruit wel mag blijken dat het orkest, dat geheel uit amateur-musici bestaat, niet de neiging aan de dag legt de weg van de minste weerstand te kie zen. Integendeel, zowel het orkest als de beide solisten, Bas Prinsen (hobo) Het is nog niet eens anderhalve eeuw geleden dat de kerstboom van Duits land uit de opmars in ons land begon en via zondagsschool en kerk de weg naar de huiskamer vond als symbool van licht, van het nieuwe leven. Daaronder werden weldra de geschenken gedepo neerd. Opmerkelijk is dat de veel eeuwen oudere kerstkribbe ook een plaats heeft gekregen onder de kerst boom. Kerststalletjes, van geringe grootte thuis, tot zeer omvangrijke stallen in de kerken, vormen een essen tieel onderdeel van de kerstperiode. Van oorsprong is dit gebruik katholiek, terwijl de kerstboom uit protestantse kring stamt. In de kerststal ziet men voor kerstmis alleen maar Jozef en Maria. In de kerstnacht plaatst men er dan het kindeke Jezus bij, in de kribbe, met de en de ezel en de herders en de schapen. Op Driekoningen, 6 januari - een dag later bergt men de stal weer op verschijnen de drie vorstelijke figu- renj?p hun kamelen met hun geschen ken wierook, mirre en goud. En zoals de kaarsvlam, nederig lichtje, een sym- sym- booi is van warmte, zo is in de kleinste en grootste stal het licht in de kribbe het middelpunt. Eeuwenoud is de kerststal, al bekend in de tijd van Franciscus van Assisi in 1223. In ons land kende men kerststallen in Roer mond in 1370 en, om nog een enkel voorbeeld te noemen, in Utrecht in 1489. Levende kribben Ja, zo wordt het nu eenmaal genoemd, levende kribben. Het is iets zeer spe ciaals voor België. Volwassenen, kin deren en dieren doen mee op de avond voor Kerstmis aan een openluchtspel, het spel van de geboorte. Het is een getrouwe nabootsing van hoe men zich het kerstgebeuren voorstelt. Men zou het kunnen vergelijken met de passie spelen. Het komt wel voor dat bijna alle inwoners aan de voorstelling van de heilige nacht meedoen. Er zijn zeer beroemde levende kribben", zoals in Luik, Brugge, Brussel. De figuren, die met de entourage zo uit een schilderij van een oude meester lijken te zijn gestapt, trekken duizenden bezoekers. Bij alles draait het om: Het kindeke. Zoals een onbekende dichter het be zong: ,,Die soete lesus lach int hoy, Ootmoedelyc voor twee stomme bees ten. Al en was 't logijs niet al te moy, Nochtans hielt hi daer sijn feeste. Met haer, die alder ootmoedichste van gheeste, Sijn moeder dat suyver maech- dekijn, Die minste en ok die mees te: Dies singhen wij nu, Ghebenedijt moeten si beyde sijn". De koningen Sinds de negende eeuw worden de drie koningin Caspar, Melchoir en Baltha- sar genoemd. Men neemt van de mid deleeuwen uil gezien aan, dat zij drie mensenrassen uit de Bijbel vertegen woordigen, de Semieten, Chamieten en Jafetieten, Sem, Cham en Jafeth. Cas par stelde men voor als neger. Het wordt overigens aan de Jezuieten toegeschreven dat zij het gebruik van de kerstkribbe als voorstelling van devotie in de huizen hebben gestimu leerd. Heel veel mensen herinneren zich de figuren, die de stal bevolkten, gemaakt van versterkt papier maché in zowel pastel- als felle kleuren be schilderd. Andere beeldjes zijn uit hout gesneden en maar enkele decimeters hoog. Ook zijn er groepjes uitgebeeld waar Maria en Jozef op weg zijn naar Egypte. Men kan de stalletjes bevolken van figuurtjes gemaakt uit restjes stof. Tegenwoordig zijn er ook kerststallen te koop om zelf in elkaar te plakken. In andere vormen ontbreken de plastic figuurtjes niet. Wie goed zoekt of zelf creatief is, kan een heel klein en een voudig stalletje vinden om in de kerst boom te hangen. Er zijn in particu liere verzamelingen zeer bewonde renswaardige, prachtige en vertede rende kerstkribben uit heel de wereld. Ze zijn of primitief of vervaardigd door kunstenaars van klei, van tin, uit hout, al naar de volksaard. Voor alle stallen is het gedicht van Michel van der Plas ,,De stal" van toepassing. Hier het laatste vers: ,,Ik ben de stal. Ik sta onder de bomen. Ik heb het wonder naar mij toe zien komen. Ik zie er uit zoals ik vroeger was. Een arme bouw val in verwilderd gras. Maar Ik straal leven uit naar alle zijden. Ik ben het mooiste huis van alle tijden". Auto in beslag genomen De politie hield vorige week op de Van Weedestraat een automobilist uit Soest aan, wiens auto technisch nogal wat mankementen vertoonde. De wagen werd in beslag genomen. Regie: Istvan Szabö Hongarije 1981 De film Mephisto is gebaseerd op een roman van Klaus Mann. Hij schreef deze roman aan de vooravond van de Tweede Wereldoorlog en baseerde zich daarbij op de persoon en carriere van Gustaf Gründgens, een acteur en to neelregisseur, die zich met het Nazi regiem corrumpeerde en een per soonlijke vriend van Hermann Góring was. Gründgens was een ex-collega van Mann en bovendien getrouwd met zijn zuster Erica Mann. Mann gal zijn roman de titel Mephisto mee, dit naar de hoofdpersoon uit het toneel stuk Faust van Goethe. In de film is Höfgen de persoon Gründ gens. In het begin is Höfgen een geen- gageerd revolutionair toneelspeler in een provinciestad. Zijn ambitie is duidelijk: hij wil een ster worden. Daarvoor is hij bereid aiies te doen. Zijn talent is (nog) onontdekt, hetgeen hij niet de omstandigheden maar zichzelf verwijt. Daarom straft hij zichzelf met dansoefeningen en pij nigende liefdeslessen. Deze straffen bevrijden hem van de schuldgevoelens die het tekortschieten bij hem oproe pen. Dit is het Mephisto-type: het type dat,,Stets das Böse will und stets das Gute schafft". Vanuit zijn negatieve gevoelens van vernederd zijn das Böse; werkt Höfgen aan de vervol making van zijn talent, om ten slotte de top te bereiken die hem vrijwaart van vernederingen. Het eindresultaat is een acteur die met zijn charismatische spel zijn toeschou wers betovert, hun verlangens naar het buitengewone bevredigt en hun voorspeelt hoe iemand volledig in zijn rol opgaat. Maar dat is dan ook het enige wat hij kan. Ontneemt men hem de inhoud van zijn rol, dan is hij een leeg omhulsel. De film toont hoe Höf gen deze top tracht te bereiken en wel ke concessies hij daarvoor bereid is te doen. Eenmaal onder .goede" en eenmaal onder kwade" omstandig heden. De regisseur Szabö werkt vanuit een zeer gedegen scenario, dat elke secon de boeit. De opkomst van het Nazisme schetst hij op heldere wijze, evenzo de manier waarop de akteur (adembene mend gespeeld door Klaus Maria Bran- dauer/ zich door het succes laat ver blinden en aldus een instrument van het kwaad wordt en een meeloper in het systeem. Mephisto ontving als beste buitenlandse film een Oscar. Volgende week, donderdag 23 decem ber, is het filmhuis gesloten en draaien we géén film! Donderdag 30 decem ber zijn we weer present. Als afsluiter van 1982 draaien we een klassieke gangsterfilm van Jean Pierre Melvil- le: Le Samourai. Met Alain Delon als kille huurmoordenaar in de hoofdrol. Aanvang: 21.00uur Entree: 5,-/leden en CJP 4,- TELEFOON 02155-1 2883 Steenhoffstraat 46 telefoon 02135 1 93 77. HET CULTUREEL CENTRUM IN SOEST De in Ommel (Noord Brabant) wonen de Albert Niemeyer exposeert tot en met 26 december met schilderijen en tekeningen in de theaterzaal. De ge bruikte technieken en materialen han gen nauw samen met de bedoeling van de kunstenaar. Voor hem is schil deren een spel van decoraties en ver tellingen. De tentoonstelling is dage lijks te bezichtigen vanl4.00 -16.00 uur, ook in het weekend, en de toegang is vrij. Anna Lenoir, afkomstig uit het Vlaam se Brugge, heeft o.a. in Brugge en Italië geëxposeerd. Italië heeft een heel bijzondere betekenis voor haar. Met haar man was zij ten tijde van de grote aardbeving in november 1980 in Zuid-Italië. Dit gebeuren was een ommekeer in haar leven: zij kwam nu met heel andere dingen. Doek en verf werden opzij gezet. In kastjes ge vangen, zien we nu verminkte pop pen, gebroken voorwerpen en geschil ferde muren. Zij is een veelzijdig kunstenares, want ook in de taal kan zij zeer goed uitdrukken wat haar diep ste gevoelens zijn. De tentoonstelling is tot en met 31 de cember dagelijks te bezichtigen van 14.00 - 16.00 uur in de grote expositie zaal, ook in het weekend en de toegang is vrij. De Soester Orkest Vereniging tijdens het winterconcert in de Petrus- en Pauluskerk. en Krijn van Arnhem (fagot), waren goed op dreef en zorgden voor een con cert dat onder de uitstekende leiding van dirigent Blokbergen door het pu bliek zeer werd geapprecieerd. Er werd hard gewerkt, goed gespeeld en het geheel werd op uitstekende wij ze begeleid. Dat de Soester Orkest Vereniging zich inmiddels bij veel mu ziekliefhebbers een verdiende plaats heeft veroverd mag wel blijken uit de enthousiaste en welwillende reacties van het publiek. Het orkest - met de volledige bezetting van een symfonie-orkest - is een hecht gezelschap, dat ook de moeilijker on derdelen van het programma goed be heerste, afgezien van een enkele onef fenheid. Al met al kunnen musici en pu bliek terugzien op een geslaagd winter concert. Zaterdag j.I. vierde Tennis-Vereniging 'Soest-Zuid' haar grote lustrum feest, waarmee een jaar van talloze toernooien ei* andere festiviteiten werd besloten. Hoogtepunt van de door ruim 300 gasten bezochte avond was een uur-lang cabaret, geschreven, opgevoerd^en gezongen «door een groepje leden van de 15-jarige vereniging. Op de foto brengt Bert Smit, met broer John als "tegenspeler" aan de -piano, met daverend succes een opmerkelijke ballade. DORRESTEINWEG 72a - 3763 LL SOEST Het Vaarderhoogt het meest gesorteerde KERSTCENTRUM Echte Kerstman en Folkloristische Koek- en Zopietent (18 december) Enige levende Kerststal van Nederland. GRATIS KERSTBOOM van superkwaliteit uit eigen kwe kerij, keuze uit 5000 stuks (hoogte van 0.5-3 mtr.) bij aan koop van 50.- of meer uit het niet te evenaren kerst assortiment in onze plantenkas. Openingstijden Tuincentrum maandag t/m vrijdag van 9-6 uur, zaterdag van 8-5 uur, vrijdagavond 7-9 uur Tuinwinkel maandag van 1-6 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9-6 uur. zaterdag van 8-5 uur vrijdagavond 7-9 uur.

Soester Courant | 1982 | | pagina 25