Apollo concerteerde in Oude Kerk Unieke vinding in de strijd tegen sneeuw en ijs s ^bartnuitfen Verkoop modelvliegtuigen voor goed doel SNOOPY Buurtbewoners komen kinderboerderij te hulp VAARDERHOOGT Na fraai schaats weer, warme zomer en ook zeer warme herfst De Kodak disc camera's worden enthousiast ontvangen Wij wensen u Prettige Kerstdagen Gehannes Brief aan koningin Beatrix? DOE-HET-ZELVERS Milieuveilig alternatief: dooikorrels Weerkundig jaaroverzicht 1982 FOTO'S, Restaurant rbij TIFFANY voor Bloeiende kamerplanten rond de kerst 11 Soester Courant van woensdag 22 december 1982 11 Foto: Goos van der Wilt Maandagavond j.1. gaf het (nog steeds jubilerende) Soester Mannenkoor „Apollo" een geslaagd kerstconcert in de Oude Kerk. Op het programma stond zowel koor- als samenzang, waaronder uiteraard een aantal kerstliederen. Aan het concert werkten verder meer: het meisjeskoor St. Caecilia, organist Gert Muts. trompettist K. Vellinga en bariton M. van Dorre- stein. Het geheel stond onder leiding van dirigent Gerard van de Schepop. De winterse omstandigheden van sneeuw, ijzel en gladheid kunnen thans iedere dag actueel worden. Daarbij wordt de gladheid al sinds vele jaren bestre den met strooizout; een mengsel van Grof zout en zand. De schadelijke gevolgen van deze gladheidbestrijding zijn algemeen bekend en helaas vaak nog merkbaar tot vér in de zomer. Yerzilting van het milieu, oxidatie- en roesten van metalen en het uitbijten van beton of vloerbedekking zijn de bekendste schadelijke gevolgen van strooizout. rV* Het is een goede ontwikkeling dat de in Leiden gevestigde chemie-impor- teur Pieter van Ruiten erin is geslaagd de importrechten te verwerven van het in Nederland nog vrijwel onbekende, maar unieke product dooikorrels. Dooikorrels zijn kleine helder-witte kristalletjes, samengesteld uit chemi- kristalletjes, samengesteld uit che misch ongevaarlijke stoffen. Het meest belangrijke is dat alle scha delijke neven-effecten van strooizout bij dooikorrels niet aanwezig zijn. Het product is geheel onschadelijk voor het milieu; de korrels behoeven niet weggeveegd te worden en het dooiwater wordt volledig door de na tuur opgenomen en zonder schade lijke gevolgen voor plantengroei afge broken in het grondwater. Dooikorrels zijn verder veilig voor alle metalen. Roestvorming of oxidatie blijft geheel achterwege. Vlekken op tapijt of vloerbedekking is uitgeslo ten en het uitbijten of etsen van be ton blijft geheel achterwege. Langer werkzaam Dooikorrels zijn niet alleen veiliger in het gebruik; zij werken ook veel ef fectiever en sneller als strooizout en blijven bovendien vijf maal langer werkzaam. Het grote scala van pluspunten en vooral ook de milieuvoordelen maken de prijs van dooikorrels 9.35 per kg) alles zins acceptabel. Zeker als men daar bij bedenkt dat de blijvende schade aan milieu of materiaal jaarlijks na het winterseizoen, vele, vele malen groter is dan de „investering" in een 20 kg-drum van dit nieuwe product. Voor alle informatie: Pieter van Rui ten chemie b.v. Postbus 15055 - 2301GB Leiden, telefoon 01712-8930. (van onze weerkundige medewerker) Wat het weer in 1982 betreft: bijna niets dan goeds. Het begon in de eerste helft van januari al zo voortreffelijk met een zonnige schaatsperiode van bijna twee weken. Van Vlieland tot Zeeuwsvlaan- deren kon geschaatst worden en zelfs dat lukt lang niet altijd. Overdag zon, rond het vriespunt en vrijwel geen wind. Om niet snel te vergeten. Vooral de fe- bruarimaand met 101 uren zon in De Bilt was zeer zonnig. Koude Pasen Een van de weinige tevenvallers die 1982 opleverde, was de korte koudegolf in april, die uitgerekend rond de Paas dagen viel. In de ochtend van tweede Paasdag lag er in Noordoorst Neder land een laagje sneeuw. Plaatselijk lichte vorst. Winterjassen-weer. maar het duurde gelukkig niet lang. Het was eindelijk eens weer een voorjaar met meer zon dan normaal en dat was ons in jaren niet overkomen. Over de zomer niets dan goeds. Juni stelde nog een tikje teleur, met 30 uren te weinig zon, maar juli en augustus waren warm. Juli was ook bijzonder droog. In Groningen 10 mm regen, het kleinste regencijfer over de laatste 140 jaar. De Bilt kwam dit jaar op 32 zo merse dagen boven 25 gradennormaal 19. Er werden zelfs twee hittegoifjes genoteerd. De eerste deed zich begin juni voor, de tweede in augustus. Warme herfst De herfst was met een etmaal-gemid delde van 11,6 graden in De Bilt de warmste sinds 1795. Geen wonder dat. er zich tot eind november in de natuur allerlei nogal vreemde verschijnselen voordeden, tot broedende eenden toe. Oktober was vooral in de eerste helft bijzonder nat; in Rotterdam 212 mm re gen (het laagste maandcijfer: 1 mm, in juli gemeten te Midden Beemster). Wanneer je dan alle maanden gaat op tellen, dan zien wij dat 1982 de warmste was sinds 1976. Dat De Bilt 1660 uren zon registreerde, 155 uren meer dan normaal, terwijl wij verleden jaar 183 uren zon tekort kwamen. Gemiddeld over het hele land 714 mm neerslag. 56 mm minder dan normaal, verleden jaar 100 mm te nat. Dat betekent sa menvattend een warm, zonnig en droog jaar. Alleen januari bleef kouder dan normaal, de overige elf maanden wa ren warmer dan normaal. Zo bezien zou 1983 er een voorbeeld aan mogen nemen. Al deze cijfers hebben betrek king op het z.g. meteorologische jaar dat over de vier seizoenen wordt be rekend 1 december t/m 30 november Verhuizen met vuurbuks Een 38-jarige inwoner van Soest werd vorige week aangehouden terwijl hij met twee vrachtauto's aan het verhui zen was. De politie stelde een onder zoek in, omdat de man een 'oude be kende' was. In een van de wagens werd een vuurbuks aangetroffen, een zgn. 'long rifle' van het kaliber 22, geladen en al, met bovendien nog een aantal pa tronen. De bestuurder van de andere auto, een 27-jarige man eveneens uit Soest, ging vrijuit. De wagens werden op grond van diverse technische gebre ken in beslag genomen. Portemonnee gerold Een 48-jarige inwoonster van Soester- berg deed bij de politie aaneifte van de diefstal van haar portemonnee, met een bedrag van ca. 120,--. De porte monnee was tijdens een bezoek aan de markt uit haar tas gehaald. Inbraak in villa In een villa aan de Soesterbergsestraat werd in het afgelopen weekeinde inge broken. Op het eerste gezicht kon niet worden vastgesteld dat er iets wordt vermist. Beeldjesventer Op het Harkenpad werd vorige week «en inwoner van Den Haag aangehou den, die zich onledig hield met het aan de man brengen van beeldjes en andere aardewerk voorwerpen. De man wendde voor dat de opbrengst ten goede kwam aan de Vrije Universiteit, maar bleek niet in het bezit van de voorgeschreven ventvergunning. De 'handel' werd in beslaggenomen. Grammofoonplaten gestolen Een inwoonster van Haarlem meldde de politie vorige week de diefstal van een verzameling van 30 a 40 elpees met moderne muziek. De platen waren weggenomen uit de kelderbox van een kennis aan De Akkeren. Hek vernield Een medewerker van de gemeente deed bij de politie aangifte van de be schadiging van het hek bij de vuilstort plaats aan de Schans. De schade be draagt ongeveer 700,--. De eerste maand dat de nieuwe Kodak disc camera's in Nederland beschik baar zijn, heeft een ware run op de fotohandel veroorzaakt. Als broodjes van de warme bakker gingen de came ra's over de toonbanken. Deze ervaring loopt ongeveer gelijk op met die met die in de Verenigde Staten, waar de camera's sedert einde mei te koop zijn. Inmiddels hebben daar mil joenen disc camera's een eigenaar gevonden. Nieuw tijdperk Met de introductie van de disc came ra's is een nieuw tijdperk van de foto grafie ingeluid. In de eerste plaats in puur technologisch opzicht. Ten behoeve van het zeer kleine nega tiefformaat dat in deze camera's wordt gebruikt is een geheel nieuw type licht gevoelig filmmateriaal ontworpen, dat de oude wetmatigheden in de verhou ding tussen korrel, scherpte en lichtge voeligheid doorbreekt. Dit materiaal houdt grote beloften in, óók voor de toekomst. In de tweede plaats levert het disc systeem de eenvoudigste manier voor het maken van goed gelukte foto's. Uit de eerste onderzoeken blijkt dat men met deze camera's veel spon tanere foto's maakt dan met de andere typen. Dat kan, omdat men bij deze camera's in het geheel niets meer behoeft in te stellen. Camera richten en afdrukken, voor de rest zorgt de inge bouwde electronica. Deze stuurt de belichtingsregeling en bepaalt of en hoeveel er moet worden geflitst. Op dit moment melden de Nederlandse afwerk centrales, die alle reeds voor de disc-fotografie zijn ingericht, dat van de maximaal 15 opnamen per film er statistisch 14,6 lukken. geplaatst in de Soester Courant, kunnen worden afgehaald of nabesteld tegen de prijs van 10,- per foto, a contant. Soester Courant Van Weedestraat 47A Soest 4 Kegelbanen Gesloten van vrijdag 24 december t/m maandag 27 december Prins Hendriklaan 1 Soest Nieuwjaarsdag vanaf 16.00 uur geopend Telefoon 02155-13807 Foto: Goos van der Wilt Zaterdag j.1. was de vliegbasis Soesterberg het decor voor de verkoop van de privéverzameling vliegtuigmodellen van 3oost Hoogewegen, erelid van het 32ste Tactical Fighter Squadron van de Amerikaanse Luchtmacht. De opbrengst kwam ten goede aan „Operation Concern", een goodwill-organisatie van de „Chapel" van het 32ste. v. Weedestraat 52 - Soest Aalle Soesder klups en instel- linge ben haarstikke kwoad op de gemeengte vaanweges de bezuniginge. En daan kriege ze ok nog un uutnódiging om us met de wethouwer te komme proate. Zaalle ze blie mee we- ze, denk'. Ajje niet uutkiekt, loate ze die aafgevoardigden nog intree betoale ok, waant noeng motter opeejns uur aalle hoeke en goate geld komme. Hebbe jullie ok aallemoal zó'n kerstanbieding vaan de ge meengte in je bus ekrege? Daat ben de nieuwe prieze vaan de gemeengtedienste. 't Is krek aangdersom as in de stoapel kraangte die je donder dags thuuskriegt. Daat ben an- biejinge met prieze vaan f zo- veul veur f zoveul, met un streepie deur 't hóógste be- draag. Bie de gemeengtere- kloames mojje ut loagste deur- strepe en 't hóógste betoale. De gemeengte haad die kerst anbieding toch wellus un bietje beter kenne verzorge. In kleur, met un ploatje vaan de kaarse- boóm bie 't pliesiebero d 'r op. Ik vin ut un haarstikke móóie boóm en ik ben blie daattie d 'r ieder joar weer stoat te braan- de. Zeker in deuze zunige tijd, moar dattie ok overdag an is, daat vin 'k heul niet nódig. Licht zitter uut bezunigings- oógpunt geejn an- en uutkyiop an? Ak de gemeengte folder goed leest, daan vaalt Soest nog oar- dig in de rekloame vaan de week. Wullie betoale veur ut vule woater f 52,50 en op Soes- terbaarg mojje doarveur f 109,50 neertelle. Zouw ut woa ter over de bult nog vuler weze as hiero? Of is 500 m' op hoge grongd zwoarder dan bie ongs? Met de hongdebelaasting klopt ut ok niet. Daa's geejn twee hoale en ééjn betoale, moar twee houwe en veur drie geld ansjouwe. As ze nog us met zó'n huus-an-huus-rekloame komme, loat daat daan us deur un echt rekloamebero ver zorge. En waat de prieze be treft: Voortemee kriege ze de consumengtebond op ut daak, as ze niet doaluk an 't aafprieze goan. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, ondaanks aalle aarmoei op Soest: "Prettige Kaarst- doage. HANNES VAN DE NENG Een flink aantal buurtbewoners de meesten moeders van kinderen uit Overhees die regelmatig deelnemen aan de activiteiten op „De Vrije Teu gel" hebben vorige week de hoofden bij elkaar gestoken om te zien welke mogelijkheden er zijn om de met ondergang bedreigde instelling te be houden voor Soest. Tijdens een bijeen komst in de Kinderboerderij, waarbij ook het bestuur aanwezig was, hebben ze gezamenlijk overlegd over de ma nier waarop de plannen om de boerde rij te sluiten nog kunnen worden tegen gehouden. Uiteraard moest een aantal aanwezi gen eerst even stoom afblazen. Dat het voortbestaan van de kinderboerderij allen zeer ter harte gaat was goed te merken. Over de gemeentelijke be zuinigingsmaatregelen, waarvan de kinderboerderij het grootste slacht offer wordt, werd dan ook menig har tig woordje gesproken. De reacties varieerden van verbijstering tot vol slagen onbegrip. Paul Wareman, voorzitter van de Stich ting Kinderboerderij ,,De Vrije Teugel", die de discussies met succes in enigs zins geordende banen trachtte te lei den, gaf een korte uiteenzetting over de voorgeschiedenis. Hij legde vooral de nadruk op het feit dat* bestuur en leiding van de kinderboerderij nog al tijd in het duister tasten over de mo tieven die ten grondslag liggen aan het gemeenteraadsbesluit om de sub sidie volgend jaar te staken. Ofschoon het bestuur en de leiding het besluit nog via andere juridische wegen zullen gaan aanvechten (waar over pas duidelijkheid kan komen als het overleg met de wethouder achter de rug is, dat gisteravond zou plaats vinden), willen ook de buurtbewoners, de sympathisanten, zeg maar: de „aan hang" van de kinderboerderij, niet met de armen over elkaar blijven zitten. Rijpe en minder-rijpe voorstellen gin gen dan ook over de tafel. Zo wil men in kleinere groepjes alsnog gesprekken gaan voeren met de verantwoordelijke bestuurders, alsmede met de in de raad vertegenwoordigde partijen die het besluit hebben ondersteund. Even tueel wil men raddsleden die in de „wandelgangen" als motief voor hun stem de aanwezigheid van De Borg (ook in Overhees) hebben genoemd, uitnodigen hun motieven nader toe te lichten. Er heerst nog zo ongeloof lijk veel onbegrip, ook bij gemeente bestuurders, over de kinderboerderij „(het zal wel iets met kinderen en die ren te maken hebben", denken de meesten). Bovendien wil men proberen een kon- takt tot stand te brengen met het be stuur van De Borg, om te zien welke verwachtingen men van die kant mag koesteren, als de kinderboerderij daadwerkelijk gesloten zou worden. Op soortgelijke wijze wil men kontakt zoeken met de Wijkvereniging Over- hees die, hoewel in dezelfde wijk werk zaam, zich heeft onthouden van elke vorm van solidariteit, hetgeen de men sen van de Kinderboerderij nogal pijn lijk heeft getroffen. Paul Wareman merkte in dit verband overigens op dat het een eerste vereis te is om om alle betrokkenen zo cor rect mogelijk tegemoet te treden. Het bestuur, noch de staf, moet ook maar iets hebben van allerlei wilde en onge controleerde protestacties, die de zaak van de Kinderboerderij eerder kunnen schaden dan baten. Betere informatie over het doen en la ten op de Kinderboerderij vooral via de plaatselijke en regionale pers, maar ook via Radio Lokaal bij voor beeld, zou de verantwoordelijke men sen misschien tóch nog aan het den ken kunnen zetten, meende men. In- die enigszins mogelijk zou ook kontakt gezocht moeten worden met de lande lijke media. Een ander plan is het oprichten van een soort „supportersvereniging", die zoiets als „Vrienden van de Kinder boerderij" zou moeten gaan heten. Mensen die een warm hart hebben voor „De Vrije Teugel" zouden elkaar daar in kunnen ontmoeten. Overigens kan het daarvan niet de bedoeling zijn dat zo'n vereniging het financiële gat gaat dichten dat door de intrekking van de subsidie wordt geslagen. Meest spectaculair was ongetwijfeld het idee om een brief te schrijven aan koningin Beatrix. Dat is niet zo'n vreemde gedachte, vond men, omdat zij de kinderboerderij destijds had geopend, zodat er van een speciale band tussen kinderboederij en de ko ningin kan worden gesproken. Vanavond, woensdag 22 aecember, worden de hoofden opnieuw bij elkaar gestoken en gekeken naar de prakti sche uitwerking van de plannen. Wie nog wil meedoen en zo zijn of haar betrokkenheid met de kinderboerderij tot uitdrukking wil brengen, is nog van harte welkom, om 20.00 uur, op de kin derboerderij. Voorzitter Paul Wareman is zeker niet ongelukkig met het initiatief van de buurtbewoners. „We zijn blij dat er zoveel mensen kwamen, en met zoveel ideeën. Dat is een grote morele steun". Intussen hebben bestuur en staf op hun beurt kontakt opgenomen met de Utrecht se advocaat mr. Olgers, die hen van advies zal dienen in de komende pro cedures. Op donderdag 23 december a.s. wordt op de Kinderboerderij een door de tieners zelf bedachte „rockmusical" uitgevoerd, waar in het ook over de bezuinigingen gaat. De voorstelling begint om 21.00 uur; de toegang is gratis en jong en oud zijn van harte welkom. V' i (In deze donkere wintermaanden wordt altijd een groot assortiment bloeiende kamerplanten aange boden. Temeer daar wij in deze periode het vertier grotendeel binnenshuis zoeken en dan natuurlijk een fleurige vensterbank willen hebben. De kwekers zijn al maandenlang in de weer om juist tegen de kerstmis hun met veel zorg opgekweekte planten op de veiling te brengen. Daarom zien wij in deze tijd dan ook planten die in de rest van het jaar niet te koop zijn zoals de kerstster of planten die opvallen door hun enorme grootte zoals de Azalea, Cyclaam en Begonia. De meest verkochte plant in deze tijd is natuurlijk de kerstster, verkrijgbaar in rood, rose en wit zowel als vertakte plant of als een z.g. een-pitter. De kerst ster is een kortedagplant. dit wil zeggen dat de kwe ker al in oktober begint de plant en daglengte van 10 uur te geven. Hij doet dit door z'n kas te verduis teren met zwart plastic folie. Na deze periode van ca. 9 weken zijn de eerste bloemen gevormd en kan de plant weer volop licht hebben. Nu spreekt bijna iedereen van bloemen maar wist u dat dit eigenlijk gekleurde schutbladeren van de kleine gele bloem pjes zijn? De verzoring van de kerstster is heel een voudig: op ieder standplaats doet hij het eigenlijk wel, af en toe wat kamerplantmest en niet te veel water. De cyclaam en de Azalea vinden veel mensen maar lastige planten, de Cyclaam zakt in elkaar en de knoppen in de Azalea verdrogen. Maar zo moeilijk zijn ze niet, we hoeven ons maar aan een paar re gels te houden. De Cyclaam geven we een niet te donkere en liefst een niet te warme plaats. We geven 's ochtends lauw water op het schoteltje en gooien het overgebleven water na een half uur weg. Is de standplaats (van de plant) wat warmer dan mogen we ook bovenop de aarde rondom de knol water geven. Kamerplantmest geven we eenmaal in de week en dit kunnen we het beste doen door de mest op te lossen in een kommetje lauw water en de plant hier een half uurtje in te laten staan. De Azalea vraagt eigenlijk net zo'n behandeling met dit ver schil dat we het water geven op de aarde en hem wat vaker moeten dompelen. Zolang de knoppen nog dicht zijn is het beter de plant regelmatig te sproeien. Ook de begonia wordt weer zeer veel aangevoerd, waaronder ook de mooie kleinbloemige Lorraine Begonia's die we ook als hangbegonia zien. De kleinbloemige zien we meestal in de kleuren wit en rose, terwijl de grootbloemige in het rood, rose, wit en zalm, geel, rood-wit en in nog meer kleurschakeringen verkrijgbaar zijn. Allen vragen zij een lichte standplaats met bescherming tegen erg felle zonneschijn. Kamertemperatuur is ideaal voor begonia's. Watergeven vraagt wat meer aan dacht, een begonia mag niet helemaal uitdrogen, maar beslist ook niet te nat staan. Ziet de aarde erg donker of zelfs zwart, dan kunnen we gerust nog wat wachten met watergeven. Wanneer we de juiste hoeveelheid water geven blijft de plant in een goede conditie en is dan ook aanzienlijk min der vatbaar voor meeldauw ofwel de bekende schim melziekte. Verder zien we natuurlijk nog tiental len andere bloeiende planten in de periode rond de kerst, maar deze zullen zeker minder problemen geven met de verzorging in de kamer dan de ge noemde planten in dit stukje. i.

Soester Courant | 1982 | | pagina 11