eert Paardensportcentrum "Soest" in galop naar goede toekomst 2e Kerstdag: open spring concours bij "De Boshoeve" Schotloos B.D.C. laat de punten aan Hercules Sterk spelende Eemvogels verliezen met 8-5 van Tiel B.D.C. verliest in rommelige wedstrijd van D.S.V.D. Michiel Jonker zorgde voor winst Soester Schaakclub Meisjes van „De Springbokken" boekten redelijk resultaat in Utrechts Kampioenschap nen RUITERSPORT HANDBAL KORFBAL HANDBAL Foto's, Soester Courant SCHAKEN GYMNASTIEK Edele sport en liefhebberij in een andere wereld RUITERSPORT 17 SiifsltT otirunt van woensdag december 1983 17 16 ich o.m. Cor Fa- den uit Soest, P. 2. van 't Kloos- nk. Hoevelaken, nes. beiden uit euwelingen aan evinden zich uit l Gerritsen uit momenteel de or het districts- lelijk als tweede ie de Edwin Hop Baarn, en Anno 13.45 uur. In de- ele Nederlandse "win Nijboer uit s kampioen. Uit 3ob van Boeyen :rn. P. Huygens, uit Amersfoort. Ankeveen. irs. die om 15.00 n. ingeschreven Horst America ilphen a d. Rijn; de Wereldkam- doen meeHer- r-kampioen van ■ers, de prof uit Paus uit West- zijn de volgende Wiechert v.d. m 1982, Herman aarn. Dik Aries- de Soesters Jim stra. vastgesteld op lar hebben gratis ss geldt tevens enschap. Zo langzamerhand is het grote spring concours dat elk jaar met Kerstmis ge houden wordt bij de manege "De Bos hoeve een traditie geworden. Een extra lichtpuntje in dit toch ai feestelijk getint geTSêïïren is het feit dat het con cours deze keer voor het eerst met goedkeuring vna de F.N.R.S. én den N.B.V.R. zul plaatsvinden, waardoor nog meer enthousiaste ruiters kunnen deelnemen aan deze gezellige wed strijden. Deze wedstrijden worden in de eerste plaats beschouwd als oefenwedstrij den. om ook beginnende ruiters en jonge, groene paarden de gelegenheid te geven zich in de springsport aan te passen. Maar ook voor de bekwamer spnngcombinaties is de 2e Kerstdag een uitstekende gelegenheid om in de wat stillere wedstrijden rond de feest dagen hun training in het parcours voort te zetten. Speciaal voor de ponyruiter zal er een aangepast 60 cm - parcours gebouwd worden, waaraan deze "ruitertjes in de dop" hun hart kunnen ophalen. Als klap op de vuurpijl is er dan nog de traditionele kerstpuissance, die elk jaar weer zorgt voor een sensationele af sluiting van het concours. Een rubriek die menigeen zich nog van vorig jaar zal herinneren, toen de strijd door Hank Melse en Marlnus Laseur uitgevochten werd tot op een spronghoogte van maar liefst 1.90 meter! Ook dit jaar wordt deze puissance met hoge ver wachtingen tegemoetgezien. Al met al een heerlijke dag voor ledereen die houdt van een gezellig dagje paarden sport. De manege beschikt over een ruime in- springbak voor de deelnemers, en voor de bezoekers is er een droog en warm onderkomen in de foyer, met ruim uit zicht op het parcours. Natuurlijk is iedereen welkom. Ook voor wie nog nooit op een paarderug heeft gezeten is het kijken naar de prestaties van mens en dier in de ring de moeite waard. Het programma zal er als volgt uitzien Rubriek i: 60 cm, met eenmaal bar rage op tijd, rubriek 2:80 cm. met een maal barrage op tijd, rubriek 3:1.00 m. met eenmaal barrage op tijd. rubriek 4:1.10 m. met eenmaal barrage op tijd, rubriek 5: puissance springconcours. Het prijzenpakket bestaat uit kunst- en gebruiksvoorwerpen. Juryleiding: J- Laseur, Parcoursbouwers: L. Laseur, Bé Mol. De aanvang is om 10.00 uur. vrij entree. Het adres is: Beckeringh- straat 45, Soest (.afslag industrieter rein). Nadat het Hengelose Hercules twee weken geleden B.B.C. gewipt had voor de kwartfinale van de N.H.V.-beker, stond de afgelope'n zondag de compe titiewedstrijd tegen deze geroutineer de tegenstander op het programma. Evenals in de bekerontmoeting waren beide ploegen aan elkaar gewaagd, maar ook nu weer trokken de Twente naren aan het langste eind. Ook nu weer was een van de belangrijkste oor zaken hiervoor het falen van de aanval. Het was terecht dat de beide laatste punten van de eerste helft van deze competitie in Hengelo achterbleven. Hercules BDC 21-18 Twee winstpunten voor Hercules bete kende dat de aansluiting met de kop groep gehandhaafd blijft, terwijl BIX! zich bij winst juist weer- bij deze groep zou kunnen scharen. Nadat BDC via de omlopende Ries Smeeing de score geopend had. was het Hercu les dat zijn antwoord .direct klaar had, zodat het reeds na twee minuten spelen l-l stond. De eerste twaalf minuten -hielden de twee kemphanen elkaar keurig in evenwicht. Alhoewel beide verdedigingen onder zware druk ston den wisten zij hun gelederen goed geslo ten te houden. Jammer genoeg viel de concentratie van de gasten halverwege de eerste helft terug, bij een stand van 5-5. Dit leidde tot onnodig balverlies. Door te laat overnemen en het niet vol doende afstoppen van de opbouwers wist Hercules binnen 6 minuten een voorsprong te nemen van 10-5. Met nog 5 minuten te spelen hervonden de Soes- tenaren zich weer enigszins. Het gat was echter al geslagen en het zou de BDC-ers niet meevallen dit te dich ten. Ondanks doelpunten van Jos Die mei en Sjaak Smeeing bleef het ver schil 5 punten. De ploegen gingen rusten met een stand van 12-7 in het voordeel van Hercules. In de tweede helft had men het nerveu ze spel van de eerste helft laten varen. Veelvuldig werden er systemen en wis sels ingezet en beide ploegen vermaak ten het publiek met fraai akties. De kansen die B.D.C. met dit spel kreeg werden onvoldoende benut, vooral de mogelijkheden aan de cirkel. Toch had B.D.C. na 11 minuten spelen haar score op 11 doelpunten gebracht. Het ver- 4 schil was echter nog steeds niet teniet gedaan. Ook Hercules wist zich kansen te creëren. Zij verzuimden echter niet te scoren, zodat de stand na die 11 minuten op 16-11 stond. Verwoed pro beerde de Soestenaren het grote gat dicht te werken. Met nog 4 minuten te spelen werd een wanhopig offensief in gezet. Doordat Hercules in ondertal speelde, probeerden de gasten een om mekeer te forceren. Even leek het erop dat dit zou slagen. Via 3 break-outs van o.a. Paul v.d. Deijssel, kwamen de Soestenaren dichterbij. 20-17. Het ver schil werd zelfs nog kleiner toen op nieuw Paul v.d. Deijssel de stand met nog een minuut te spelen op 20-18 bracht. Helaas restte BDC te weinig tijd om de fouten van de eerste helft goed te maken. Toen de gastheren uit Hengelo dan ook in de laatste seconden van deze wedstrijd de stand op 21-18 brachten was het voor de Soestenaren gebeurd. De competitie ligt nu 3 weken stil in verband met de feestdagen. Op 9 januari begint de tweede helft van de competitie. Het is te hopen dat de mannen van trainer Piet Diemei deze 2e helft beter door komen dan tot nu toe. SPORT Sportverslagen en -berichten uiterlijk maandagochtend inleveren aan onze redactie Van Weedestraat 47A. Indien tijdig ingeleverd volgt opname in dezelfde week. Goed leesbare kopij heeft daarbij de voorkeur. Redactie Soester Courant In Tiel moest de Soester korfbal vereniging spelen tegen het gelijkna mige Tiel, de koploper in de de compe titie. Al na drie minuten opende Wim van Rheenen de score: 0-1. In dezelfde minuut had Tiel het antwoord gereed en scoorde de gelijkmaker. Een span nende gelijk opgaande strijd boeide de toeschouwers en gaf goed korfbalspel te zien, waarbij Tiel iets doeltreffender was en over een beter schot beschikte, waardoor uitgelopen werd tot 3-1 voor sprong. Een toegekende strafworp gaf Wim van Rheenen de kans om de Eem vogels weer dichterbij te brengen 3-2. Vlak voor het rustsignaal kwam Tiel nog tot scoren. Ruststand 4-2. Na de pauze was het eerste wapenfeit voor Tiel: 5-2. Een doorgebroken Leendert van den Berg kon vervolgens alleen on reglementair gestopt worden en toen was het voor aanvoerder Jan van de Kuil een kleine moeite om vanaf de strafworpstip te scoren5-3. Van grote afstand bracht Saskia Smelt de Soester ploeg nóg dichterbij door voor de vier de treffer te zorgen. Nadat Tiel vervol gens uitliep tot 6-4 kreeg Leendert van den Berg een mooie kans via een door loopbal. Na goed aangeven van Lida van Zwicht betekende dit 6-5. Bijna in dezelfde m inuut kon Tiel scoren en in de slotfase moest de Eemvogelploeg zoveel risico nemen dat er uiteindelijk met 8-5 verloren werd. Ondanks goed korfbal ging de Eemvogelploeg toch zonder punten naar Soest. Het spel van de afgelopen weken biedt echter vol doende perspectief voor de komende wedstrijden. Huizen 3 Eemvogels 2 3-4 Het tweede achttal speelde een goede partij in en tegen Huizen, vooral in de eerste helft was de Eemvogelploeg dui delijk de betere en dat leverde door twee doelpunten van Goot' van de i'eyl een 0-2 ruststand op. Een slim spelende Herman van Essen wist zijn tegenstan der te verrassen via een omdraaibal onder de korf: 0-3. Nadat Huizen scoor de, was het opnieuw Goof van de Feyl, die zijn derde en voor Eemvogels vier de punt scoorde: 1-4. De resterende tijd was voor Huizen, het werd uiteindelijk nog spannend maar de Eemvogels kon den toch met de volle winst naar huis. EDSO 3 - Eemvogels 4 7-1 Het vierde achttal had in Kockengen erg moeilijk en verloor uiteindelijk met 7-1. Het enige Eemvogeldoelpunt werd gescoord door Anneke Boom en daarmee was nog iets van de eer ge red. Junioren: Eemvogels - Spirit 8-4 De junioren speelden in Beukendal te gen Spirit en waren duidelijk de betere ploeg, die verdiend en overtuigend de volle winst in Soest hielden. Na eerst achter gekomen te zijn maakte Linda Martens de gelijkmaker, waarna Spirit opnieuw een voorsprong nam. Twee doelpunten van Claudia Touwslager bracht de Soester ploeg op voorsprong maar Spirit kwam wederom langszij, vlak voor rust was het Linda Martens die opnieuw de Eemvogels op winst zette. Pittige woorden van trainer/- coach Jan van de Kuil brachten meer concentratie in het spel en door doel punten van Edwin Touwslager, Clau dia Touwslager en Rien Kraaikamp werd het 7-3 en tenslotte, bepaalde Rien Kraaikamp de eindstand op 8-4. Geslaagden bij S.O. Soest In de afgelopen maanden zijn een aan tal S.O. Soesters druk geweest met het volgen van cursussen. Zo namen er zes deel aan de A.B.O.-cursus; zij legden met goed gevolg het examen af. Deze zes warenC. van 't Pad, T. van Megen Jr., W. de Beer, W. Dijkman, M. de Vos en G. De Ruygt. De scheidsrechters Oriëntatie Kursus trok maar liefst 26 S.O. Soesters. De kursus werd in de S.O. Soest-kantine gegeven. Eén cursist kon wegens ziekte geen examen doen, de rest slaagde. Bij deze geslaagden zijn zowel elftalleiders als jeugdscheidsrechters. De geslaagden waren: J. Smits, H. Wouters, J. Kaats, G. Leeghwater, P. den Blanken, E. Sanders, D. van Ley- enhorst, J. W. v.d. Wint, H. Wouters Sr., F. Pingitzer, C. Pingitzer, P. Ver hoeven, C. Kaats, M. Uyland, J. Sur- stedt, P. Janmaat, A. van Doorn, J. van Veenendaal, A. Beyer, J. van 't Pad, Mej. M. van Dorrestein, G. v.d. Grift, P. v.d. Grift, G. Hilhorst en C. Werkhoven. De dames van B.D.C. speelden in Deurningen (O) de laatste wedstrijd van dit jaar en sloten daarmee tevens de eerste helft van de competitie af. In een vanaf de eerste minuut zwak gespeel de wedstrijd nam D.S.V.D. door een fou tieve afspeelbal de leiding, waarna B.D.C. gelijkmaakte door Gré Leve- rink. Hierna volgden vele slechte momen- £en bij BDC en ook beide scheidsrech ters speelden hierbij een rol, getui ge de 2x2 minuten binnen de mi nuut en de 2 penalty's, waardoor D.S.V.D. uitliep naar 4-1. Geeske v. Engelenburg scoorde voor B.D.C. hier na 3 maal op rij, waardoor de stand 4-4 v/erd. Ruststand voor D.S.V.D. 6-5. Na rust begon B.D.C. voorspoedig en via Ada van Hall en een penalty van Ria van Dijk kwamen de dames op een voorsprong van 6-7. Door verdedigings- fouten kon D.S.V.D. echter op gelijke hoogte komen 8-8. De volgende periode kenmerkte zich door rommelig spel van beide zijden waarin veel 2 minuten straffen vielen en ook veel penalty's werden gegeven. Dit had tot gevolg dat D.S.V.D. een voorsprong nam en deze niet meer afstond. Alleen Marijke Hoekstra (2x) en Ria van Dijk uit een strafworp konden tegenscoren. Bij een stand 14-11 met nog 5 minuten te spelen hervond BDC zich en scoorde nog 2 keer via Ada van Hall. Eindstand 14-13 voor D.S.V.D. Hierdoor staan de B.D.C. dames onderin de middenmoot en die nen op 9 januari thuis in sporthal Beu kendal te winnen van het onderaan- staande H.V.S. uit Leidschendam, om zich verder te verwijderen van de ge varenzone Sportmateriaal verbrand: 20.000,- schade Bij een brand in het materiaalhok van de Sportorganisatie Soest werd voor 20.000 gulden schade aangericht. De brand was veroorzaakt door een 13-jarige jongeman uit Soest, die een uit de muur stekend buisje had opge vuld met „sterretjes" en deze vervol gens had aangestoken. Een in het hok opgeslagen springkussen vatte vlam en de brandweer moest er met twee stralen aan te pas komen om de brand te blussen. geplaatst in de Soester Courant, kunnen worden afgehaald of nabesteld tegen de prijs van 10,- per foto, acontant. Van Weedestraat 47A Soest Michiel Jonker werd vorige week de matchwinnaar voor het eerste tiental van de Soester schaakclub. In de uit wedstrijd tegen Moira 1 trok de jeug dige Soester zijn team winnend over de streep door onder hoogspanning de al- lesbeslissende partij in de tijdnoodfase naar zich toe te trekken. Het werd zo doende een 6-4 overwinning voor Soest dat daarmee ook in z'n derde compe titie wedstrijd in de eerste klas B van de Stichts Gooise schaakbond ongesla gen bleef. Eerder dit seizoen won het eerst team van de Soester schaakclub al van Over- vecht l en Oog in Al, waardoor Soest zich bovenaan de rafnglijst genesteld heeft. De grote vraag is echter of Soest zich ook in het verdere verloop van de competitie in de bovenste regionen zal weten te manifesteren. Alle kanonnen zoals HSG 3. Amersfoort 2, Gorinchem 1 en Vianen 1 zullen in 1983 nog achter de borden ontmoet wor den. Stuk voorstuk wedstrijden waarin Soest op volle oorlogssterkte zal moe ten aantreden om de successenreeks te kunnen prolongeren. Nu al staat vast dat een en ander niet is te realiseren, zodat in verschillende ge vallen een beroep zal moeten worden gedaan op mensen van het tweede gar nituur. Reserves waren er vorige week vrij dag in Utrecht niet bij toen Soest bij het nog puntloze Moira op bezoek ging. Op papier leek er dan ook geen vuiltje aan de lucht voor Soest toen de klokken in beweging werden gebracht. Het liep aanvankelijk bijzonder glad jes voor Soest dat na drie uur spelen al een 4-1 voorsprong had. Daarna kwa men echter de problemen. Moira wist zelfs terug te komen tot 5-4 maar daar na maakte Michiel Jonker aan alle onze kerheid in het Soester kamp een einde door met een schitterende combinatie zijn tegenstander tot overgave te dwingen. Acht spelers van Soest deelden in de overwinning. Groen en Van Tuinen waren daar niet bij. Vooral voor laatst genoemde nestor moet dat een teleur stelling geweest zijn. De derde bordspeler van Soest zette zijn partij weliswaar erg scherp op en ging soms langs afgronden maar wist langzamerhand toch het overwicht naar zich toe te trekken. Op het mo ment dat de winst nog slechts een kwestie van tijd was vergalloppeerde Van Tuinen zich hopeloos waardoor hij zich enige tijd later gewonnen moest ge ven. De nederlaag van Rob Groen kwam op min of meer regelmatige wijze tot stand. Tegenover de wat on gelukkig verloren partij van Van Tuinen stond de fortuinlijke remise van Gerrit Muis die in een verloren eindspel profiteerde van een misser van zijn tegenstander. Vier spelers eisten het volle punt voor zich op. Rene Molenaar presteerde dat al voor de derde keer dit seizoen. On geslagen is ook nog Josiph Sulenta (2 uit 2). Ook hij won in grootse stijl. Dat geldt ook voor Chlel Vennik die met zwart zijn tegenstander van het bord veegde. Voor het vierde punt zorgde Michiel Jonker. Vier Soest spelers moesten met remise genoegen nemen. Naast Muis waren dat kopman Vegter, teamleider Henze en achtste bordspe ler Niemeijer die overigens zijn goede vorm van vorig seizoen nog geen mo ment heeft kunnen benaderen. Zaterdag 18 december j.1. zijn in de sporthal De Vlist in Utrecht kampioen schappen gehouden om het kampioen schap van Provincie Utrecht. De meisjes van De Springbokken had den in de voorwedstrijden zó goed ge turnd dat vier van de zes meisjes promoveerden naar de hoogste klas sen, n.1. de A-klasse. Om hier in te blijven en niet te de graderen naar de B-klasse moesten de meisjes minimaal 24 punten halen. Dat was ook het enige wat ze graag wilden, n.1. blijven in de hoogste af deling en dat is uitstekend gelukt. Drie van de vier meisjes hebben zich gehandhaafd. Bij het inturnen bleek al dat de Soester meisjes nerveus waren. Dat kwam later ook duidelijk tot uit drukking. Als eerste onderdeel turnden zij aan de brug. Dat ging uitstekend, alleen Els Slingerland gleed van de brug, wat een punt aftrek koste. Dat was jammer, want zoals later bleek, was dat voor haar funest want in de eindrangschikking kwam zij 0.05 punt te kort om óók in de A-afdeling te blijven. Aan het tweede onderdeel de balk bleek de spanning te veel voor Sandra Uyland: viermaal ging zij van de balk. Fiona van Elk overkwam dit tweemaal en Corina Fonteyn driemaal. Dat kostte zoveel punten, dat geen van de meisjes voor een hogere klassering in aanmerking kwam. Bij het derde onderdeel, de vrije oefening op muziek, kwamen zij goed voor de dag. Fiona van Elk kwam hierbij zelfs als derde uit de bus. Het paardspringen als vierde en laatste onderdeel verliep met redelijk resultaat. Als 14 plaatste Fiona van Elk zich in deze poule met 27.30 punt. Als 18e Sandra Uyland met 26.70 punten. Als 19e Corina Fonteyn met 26.40 punten. Als 33e Els Slingerland. De organisatie was in handen van de Stichtse Turnkring. WÈ de deelnemers ntie behoeft de liet te vervelen, n voor C-jun. en enniskampioen- rd en voor de -pupillen, sjoel- >or de winnaars beschikbaar, het spits af op De C-junioren er aan de beurt enslotte bekam- mber. De wed- deze dagen om Wie de houten deur opentrekt van het aan de Bosstraat gelegen Paarden sportcentrum "Soest" stapt letterlijk en figuurlijk een andere wereld binnen. Het lijkt of je, als je de deur achter je dichttrekt, anders ademt, anders loopt zelfs en andere mensen ontmoet dan een minuut ervoor in die wereld van jachten en jagen, nerveus streven naar hoger, meer verdienen. En toch ver andert er eigenlijk niks. Het lijkt alleen maar zo. Een unieke sfeer zorgt voor een belevenis, die als een paardedeken over je heen valt. Een net niet pene trante geur van mest en zweet omarmt je, getrappel en gesnuif, begeleidt je, uiterst kalme mensen, jong en oud, la ten je rustig je gang gaan. Vertellen je over hun paarden, terwijl ze vakkundig doorgaan met het "onderhoud." Hier vind je mensen die echt meer van iets anders houden dan van hun auto: hun paard en alles wat daarmee heeft te maken. Aan de Bosstraat kunt u nog vluchten in een wereld van nobele een voud, waar de relatie mens en dier voor een vredige rust zorgt. En niemand zal gek opkijken als u daar gewoon eens binnenstapt. U bent er geheid welkom. Ander bloed Vanuit een aan de manege vastge- bouwde knusse woning bestiert sinds april van dit jaar een nieuwe stal meester de paardenzaken aan de Bos straat. En hoe! Want eigenlijk al direct nadat de heer J. C. van der Moolen, samen met zijn zus, de leidsels oV®f* nam van zijn voorganger, de heer P. de Groot, leek het alsof de manege uit een soort winterslaap ontwaakte. Broer en Zus hadden veel ervaring met het rei len en zeilen van een manege. Al van jongafaan deed Willem niet anders. "Altijd van paarden gehouden, me neer. Weet niet hoe dat komt. Ergens vlak bij waar nu de Velser tunnel onder het Noordzeekanaal doorloopt had ik vroeger stukken land waarop ik altijd met paarden bezig was. Altijd. Aange boren denk ik. Misschien zit er wel iets van een paard in me. Ik zou niet zonder kunnen. En mijn zus Jenny begrijpt dat en doet al net zo hard mee. We ko men uit Ilpendam, vlak bij Purmer- end. Ik hoorde dat hier in Soest een manege te koop was. Ik erop af. Ik wil de wel. Toen ik het hier zag begreep ik best dat het aanpakken zou worden. Er was een hoop op te knappen. Daar zijn we dan ook erg druk mee geweest de hele zomer." Willem en Jenny zorgen voor het ander bloed, dat voor het paardensportcentrum "Soest' nieuw leven schijnt te betekenen. Voor veel, dTe op hun wandeling het ruime terrein passeerden, was al enige Jaren duide lijk dat er van verval sprake was. Ken ners zagen die ontwikkeling met lede ogen aan en langzaam maar zeker raakte het complex uit de gratie. Er "Utonden" steeds minder paarden, de hekken hingen scheef, het kraakte hier en daar. Het heeft weinig zin daar lang Leerlingen van het Paardensportcentrum met Zoef en Bambi. bij stil te staan. Willem v.d. Moolen kocht de hele boel en ging er samen met zijn zus, zijn vader en wat vrien den stevig tegenaan. En nu al kan de leek het constateren: er zit duidelijk schot in de opbouw. De nieuwe letters op de houten gevel zijn er het tastbare bewijs van. De v.d. Moolens hebben de zaak weer goed op een recht rijtje. Nieuwe Ruitervereniging Hoe snel de "herstelwerkzaamheden" zich aan de Bosstraat voltrekken is ge makkelijk te constateren. Niet alleen dat aan de buitenkant duidelijk is te zien hoe keurig alles er bijstaat, hoe geordend de "buitenbak" (met sloot) er bij ligt en hoe strak het hekwerk is bijgesteld, en de verfkwast zich overal heeft gemanifesteerd, ook binnen is aan alles goed merkbaar dat het Paar densportcentrum "Soest" weer bruist van aktiviteiten. Stonden er aan het be gin van het jaar nog maar 5 a 6 pen- sionpaarden, nu wonen er 23, (en er is nog plaats) terwijl de manege zelf de beschikking heeft over 17 paarden, die voor alle doeleinden beschikbaar zijn. "En voor iedereen," vult Willem v.d. Moolen aan, want we hebben paar den In alle soorten en maten. Dat klinkt misschien wat populair en oneerbiedig, maar het is wel degelijk zo. Wie bij ons les komt nemen in springen of in dres suur kan erop rekenen dat we een goed paardje precies op maat hebben." De 23 pensionpaarden zijn van particu liere eigenaren en eigenaressen. Die hadden al snel door dat er beweging zat in de vastgelopen organisatie van het centrum. Velen "stonden" nogal ver van huis geparkeerd. Wilde je dan even naar je paard dan was je daar gauw een half uur heen-en-terug mee kwijt. De koop van het centrum door Willem v.d. Moolen ging als een lopend vuurtje door het paardenwereldje en binnen de kortste keren liep het knusse paarden- hotel vol. De springers en dravers wo nen in keurige boxen. Op elke deur zit een fraai bordje met de naam van het paard. "Derby" bijvoorbeeld wordt be reden door Jim van der Schaaf. Van der Schaaf is met Derby bezig, zoals er enke len meer aan de gang zijn met "poetsen", en wil graag zijn waardering uitspre ken voor de manier waarop Willem en Jenny de zaak hebben opgepakt. "Als ze dit straks allemaal lezen, zullen ze het zeker te veel eer vinden, maar het staat als een paal boven water, dat die twee de boel hier hebben gered. Ze had den de gelukkige omstandigheid mee, dat er velen in Soest waren, die goed onderdak zochten voor hun paarden. Het is dan ook niet zo verwonderlijk dat, toen bleek dat Willem het aankon, de boxen weer snel vol stonden. Zelf woon ik nog niet zo heel lang ln Soest, maar ik heb wel gehoord dat het hier aan de Bosstraat, zo'n vier, vijf jaar geleden, ongelooflijk gezellig was. Dat sfeertje, heb lk de Indruk, is goed aan het terug komen. Je proeft het al met- leen als je binnenkomt. Vriendelijke mensen, die in een gezellige kantine, wij noemen dat de Foyer met een duur woord, aan hun kopje koffie lurken of hun borreltje nippen en genieten van het paardenfeest dat zich regelmatig afspeelt in de binnenbak. Ik kom hier bijna iedere dag. Willem verzorgt "Derby" uit de kunst, maar je moet er toch steeds zelf even bij zijn. Het paard rekent een beetje op je bezoek, niet waar?" Jim v.d. Schaaf duwt ons een papiertje in de hand waar met hoofdlet ters is bovengetikt: VERENIGING! VERENIGING! VERENIGING! VERENIGING! VERENIGING! Uit het stencil blijkt dat er een nieuwe Rui tersportvereniging op komst is. Van der Schaaf wil er wel wat over kwijt: "Velen van ons willen Willem en zijn manege graag helpen. Een goed draai ende manege is prachtig, maar eigen lijk hoort daar een prima Ruiter vereniging bij. Waar de manege voor paard en behuizing zorgt, hoort het Be stuur van een Ruitervereniging voor de evenementen te zorgen, zoals het orga niseren van concoursen, springen zo wel als dressuur, buitenritten met stops, crosses, opleiding voor het rui- terbewijs, maar ook kaartavonden, Bingofeesten, dansavondjes, een bil jartcompetitie en ga zo maar door. De band onderling wordt door al dat soort aktiviteiten strakker aangehaald. Ik zie het wel zitten allemaal." Van der Schaaf hoeft dat nauwelljk nog verder te onderstrepen. Het komt wel goed daar aan de Bosstraat. Vakkundig onderricht De manege is sinds kort weer een er kende "F.N.R.S."-manege. F.N.R.S, wil zeggen Federatie Nederlandse Rij scholen. Een manege met een derge lijke erkenning garandeert kwaliteit, ook op het gebied van het geven van dres suur- en springlessen. De op te richten Ruitervereniging, die door de F.N.R.S. erkenning van de manege aansluiting kan vinden bij de N.B.V.R,, de Ne derlandse Bond van Ruiterverenigin- gen organiseert het uitgebreide lespakket. Nu al is het zo klaar als een klontje dat dat bij het Ruitersportcentrum Soest prima in elkaar zit. Zo geeft op alle vrijdagavonden de landelijk bekende Soester Military-kampioen Rob Brink springles, terwijl Hans Buys, al even min een onbekende, de dressuurlessen verzorgt. Speciaal op de donderdag avonden kurft u de Bondstrainer, de heer A, Bak, aan het werk zien. Volti gepaard Er wordt ^n alles gedacht door v.d. Moolen. Naast spring- en dressuur- paarden zijn er nog andere, u ook wel bekende paarden. Denk maar eens aan ide capriolen die met paarden worden (Uitgehaald in circussen. Op zogenaam- )de "Voltigepaarden" worden de meest ingewikkelde kunsten gemaakt; erop springen in volle draf, en er weer af, er overheen, er onderdoor. Een boeiend samenspel van mens en dier. V.d. Moolen kwam zo'n Voltigepaardje te gen en kocht het dier subiet voor de manege. Van der Moolen, zelf ook han delend in paarden, weet dat hij een goede koop heeft gedaan. "Een lief beest, meneer, en zo geduldig. Doet geen mens kwaad, laat met zich sollen. Heeft dat geleerd en voelt zich daar goed bij. Als je maar aardig blijft. Niet het onmogelijke verlangen. Dus ook hier: goede begeleiding. We demon streren er graag mee. En de jeugd zal er veel plezier aan beleven." De jeugd is een verhaal apart. Die is er altijd. Meteen na school, tussen de middag. Kijken of de dierenarts er is, helpen bij het eten geven, onderhoud plegen, boxen schoonmaken. Er is altijd wel wat te doen. Ook in de manege gaat het op: wie de jeugd heeft, heeft de toe komst. Soest kan wat dat betreft gerust zijn. Dier en mens hebben elkaar in ieder geval aan de Bosstraat weer ge vonden Niet duur Het paardrijden zelf en het krijgen van lessen lijkt voor velen vaak een wat dure zaak. Willem v.d. Moolen vindt dat dat best meevalt. "Natuurlijk, het kopen van een paard is niet niks, maar dat hoeft toch ook niet meteen. Er staan hier paarden genoeg en we heb ben goede instructeurs en instructrices om iedereen met het paard kennis te laten maken. Voor kinderen tot 15 jaar komt een uur lessen op 15,-. Voor ouderen is dat 17,50. En dan kunnen ze op volledige service rekenen. Mogen ze overal gebruik van maken. Er komt helemaal niets extra's bij. Een uurtje autorijden kost beduidend meer. De particulier, die zijn of haar paard in de verzorgende handen legt van Willem v.d. Moolen moet daar 450,- per maand voor betalen. Dan zijn de lessen gra tis. "Volpension meneer" roept Willem v.d. Moolen, "een beste stal met thee op bed 's morgens!" Gekheid troef, maar een beetje gelijk heeft hij toch wel. Willem en Jenny zijn zeer vroeg druk met het eerste hooi en heel laat in de avond zijn ze nog niet klaar. "Kan ons niks schelen, we kunnen er toch niet buiten, zo hoort het, wij zijn dik te vreden met dit stekkie hier in Soest." Finale tweede kerstdag Dat "stekkie" is ideaal gelegen. Kin deren die willen gaan paardrijden kun nen rekenen op een rustige uitrit. Er zijn niet of nauwelijks kruisingen en onder leiding kunnen prachtige ritten worden gemaakt door bossen en dui nen. Het heeft zeker zin om gewoon eens te gaan kijken daar bij dat ent housiaste paardenspul. Er is een goede gelegenheid op Tweede Kerstdag, Dat is de finaledag van een serie competi tie, die op 5 december ls begonnen met een pony wedstrijd voor de jeugd en een springconcours voor de ouderen. De ouderen hebben afgelopen zondag deel genomen aan het tweede onderdeel van de serie, een dressuurproef, die door J. Meesters werd gewonnen. De totale uitslag vind u elders op deze pagina, evenals de stand na twee wedstrijdda gen. De uiteindelijke winnaar of winna res gaat een week naar Portugal. Deze prachtige prijs, wordt ondersteund door andere fraaie prijzen, zoals een T.V. en een radio-cassetterecorder en veel troostprijzen. De wedstrijd op Tweede Kerstdag bestaat voorname lijk uit springen. Het kan een spannen de en drukke zaak worden. Soest gaat een gezellige, sportieve Tweede Kerst dag tegemoet. Het Paardensportcen trum nodigt u graag uit een kijkje te komen nemen. Binnen vanuit de smaakvol versierde 'kantine' kunt u een kennismakingsblik werpen in de binnenmanege (44x17 meter ruim!). Tijdens de cross kunt u paarden en rui ters buiten aan het werk zien. Aan het eind van de dag volgt de prijsuitreiking Dan zullen we weten wie de totale serie heeft gewonnen en met heel wat meer paardenkrachten richting Portugal zal vliegen. Dat zal een groot genoegen worden voor de winnaar mede dankzij de zor gen van "Girassol", die onder de vleu gels van Tap Air Portugal speciale vliegvakanties naar en in Portugal op touw zet. Geniet maar eens mee van dat unieke paardenwereldje en wie weet rijdt u volgende week ook uw eerste les? De uitslagen van de tweede dag van de serie ruiterwedstrijden, georganiseerd door Het Paardensportcentrum "Soest": le plaats dressuur volwassenen Joke Meesters, le plaats dressuur jeugd: Hester van Rijn. De strijd aan de kop van het klasse ment gaat tussen: 1. H. van Rijn met Silvia 2. K. Houtkamp met P^calle 3. L. v.d. Horst met Jacob 4. L. Smit met Espoir 5. B. van Leeuwen met Kasper 6. K. Koster met Revanche 7. L. Vos met Duc Hot voltige-paard-dat nog geen naam heeft - van het Paardensportcentrum Soest. De kinderen mogen nog een naam bedenken.

Soester Courant | 1982 | | pagina 17