Raad stemt in met nieuwe bestuursleden voor De Borg Vijftigste transport naar Polen moQRnDRffl adama Kerstgeschenk voor de Soester missionarissen Z» gezien... Geen automatische instemming met dekking exploitatietekort College gaat naar 'Kloris en Roosje' DeEekhoorn huizenkrant I^Cingh's F ^air fashion •Wrangier Woensdag 22 december 1982 61e jaargang no. 17 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Lederwaren van naam bij Nic van Dam In feestelijke kleding van Adama de feestdagen in Grijze, blauwgrijze en donkerblauwe kostuums met en zonder vest. Geen discussie over kernwapens en radio-actief afval Aanrijding: met dodelijke afloop Aanrijding met letsel 5 Antoon van den Bremer - Angelus City Philippines Koos Houdijk - Biak Irian Barat Piet Majoor - Joa Pessoa Brazilië Kees Smeele - Lubumbashi Zaïre Gerard Smeele - Uberaba Brazilië Serafina Wantenaar - Bayeux Brazilië Truus Westerveld Belem Brazilië Eenmaal daags een blaadje J.G. van Rouwendaal B.V. SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest Tel. 14152* Postgiro 126156 Gecontroleerde oplage 8.350 Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Verschijnt iedere woensdag Ofschoon de benoeming van de drie kandidaat-bestuursleden voor De- Borg", die in de vorige week gehouden gemeenteraadsvergadering aan de ode is geweest, nauwelijks op verzet is gestuit, heeft de raad toch een voor behoud gemaakt op het punt dat de drie heren - G. T; Kleiberg, T. Middel koop en P. J. L. M. S tori mans - als voorwaarde aan hun benoeming had- haden verbonden: de garantie dat het exploitatietekort van het Dorpshuis (of de Stichting Wijkdienstencentrum Soesterveen, zoals het dorpshuis offi cieel heet) door de gemeente volledig wordt gedekt. Uitvoerig overlegde de raad over deze ..koppeling", waardoor met name Jan Visser (Prog. Soest) en Jenny Allard (D'66) zich nogal voor het blok gezet voelden. Pretpark Jan Visser verweet het College dat dit het tekort - dat naar alle waarschijn lijkheid in de huurt van een kwart miljoen komt te liggen - door de Wel zijnssector laat betalen, die door de bezuinigingen toch al menige veer moet laten. ,,Dat pretpark", kwalificeerde Visser De Borg, dat hij niet beschouwt als een basisvoorziening op het gebied van welzijn. Hij drong erop aan dat over deze zaak eerst in de commissie financiën zou worden gesproken, voor dat de drie bestuursleden zouden worden benoemd. Jenny Allard waar schuwde ervoor dat bij het aanvaar den van de „koppeling" de raad blijk baar automatisch zou vastzitten aan de dekking van het exploitatietekort. Wethouder Frans Kingma (PvdA) gaf toe dat de drie kandidaat-bestuursle den zouden terugtreden als de raad Twee officiële uitnodigingen aan de gemeenteraad mocht burgemeester Scholten aan het begin van de raadsvergadering van vorige week voor lezen. De eerste brief betrof een uitnodiging om de "live-uitzending" van Radio Lokaal Soest (maandag 20 december vanuit De Borg) bij te wonen, waarin ook "hete hangijzers" uit de Soester politiek aan de orde zouden komen. De tweede betrof de uitvoering van de voordracht van "Kloris en Roosje," op 1 januari, eveneens in De Borg. De heer Scholten kondigde aan dat het voltallige College een van de drie uitvoeringen zou bijwonen en riep de raadsleden op hun voorbeeld te volgen. niet bereid zou zijn het tekort voor zijn rekening te nemen. Zo simpel als Visser en Allard echter de koppeling voorstelden was het niet, meende hij. In elk geval zou het beleidsplan moeten worden afgewacht, dat het nieuwe be stuur op korte termijn op tafel zal gaan leggen. „We staan als gemeen tebestuur niet voor het blokwél is er een grote mate van duidelijkheid over de opvattingen van de nieuwe bestuurs leden, en dat is alleen maar plezierig", aldus Kingma. Doorgaan Hij bracht de raad nog eens onder de aandacht bij het niet-verlenen van een krediet voor De Borg, de lasten voor de gemeente nog eens een ton hoger zouden uitvallen. Alleen al op grond daarvan meende hij dat door gaan met het Dorpshuis een verstan dige weg was. De nieuwe bestuurs samenstelling noemde hij de beste garantie om De Borg in de toekomst beter te laten functioneren en het te kort geleidelijk aan terug te brengen. Visser hield zijn bezwaren tegen de commerciële opzet, die De Borg ken nelijk uit het slop moet gaan halen, en herinnerde aan het feit dat de PvdA destijds, als stimulator van De Borg, altijd had vastgehouden aan een slui tende begroting. „Voor een PvdA-wet houder moet deze zaak wel pijnlijk zijn", aldus Visser. „Wat willen we?" vroeg Jenny Allard zich af. „Een echt dorpshuis subsi diëren of een commercieel gebouw in standhouden?" Compromitteren Mevrouw Blommers (VVD) en de heer Foto: Goos van der Wilt Uitgewuifd door o.a. loco-burgemeester drs. G. Plomp is burgemeester P. Scholten vorige week vrijdag vertrokken naar het Poolse Kozle, om daar de kerstpakketten af te leveren die de bevolking van Soest en omgeving op zo ruime schaal ter beschikking heeft gesteld van de bevolking van het Poolse plaatsje. De burgemeester maakt het 50ste transport op verzoek van de Stichting Midden-Nederland "Help de Polen". Bij het vertrek waren vertegenwoordigers van diverse actiecomités uit de regio aanwezig. De heer Scholten maakt de reis met o.m. de Bilthovense arts dr. N. M. de Zwaan. Konvooileider is als vanouds de heer A. Blokzijl, coördinator van de Stichting, P.E. - Florence, Piero Erbacci, Di Napoli, Her walt, Samsonite. Klinkende namen op leder- warengebied. En daarom te koop bij Nic van Dam, al jaren bekend om keus in klasse. Wat natuurlijk ook geldt voor schoenen en sportartikelen Kom maar gauw eens kijken- vfcn WwdestfMt 16» Soest, telefoon: 02155-13473 herenmode Soesterbergsestraat 51 Soest Verheus (CDA) meenden dat de kwes- ,tie van het krediet bij de benoeming niet aan de orde was. Mevrouw Blom mers: „Ik ga mee met het voorstel om de heren te benoemen, echter zonder me nu al te compromitteren voor de toekenning van het krediet." De heer Verheus vond de discussie evenmin ter zake. „Pas na het door het nieuwe bestuur in te dienen beleids plan gaan we praten over het krediet. Tenslotte deed wethouder Kingma de toezegging dat het beleidsplan en de financiële onderbouwing ervan eerst in de diverse betrokken commissies aan de orde zouden komen. Met één stem blanco ging de raad daarop akkoord met de benoeming. Burgemeester Scholten noemde het loffelijk dat burgers uit vrije wil be reid waren gevonden de „klus" van De Borg op hun schouders te nemen. Overigens sprak hij waarderende woor den aan het adres van de voormalige voorzitter, Raymond van Gelder, hui dige PvdA-fractieleider. Eén van de ingekomen stukken voor de gemeenteraadsverga dering van vorige week was een brief van de gemeenteraad van Westerbork, waarin deze kennis gaf van de aangenomen moties, waarin opslag van kernwapens en radio-actief afval op het grondgebied van de gemeente wordt afgewezen. Slechts de leden Jan Visser (Prog. Soest) en Jenny Allard (D'66) drongen aan op discussie over deze brief, maar de overige leden van de raad hadden daar aan geen behoefte. Het voorstel werd dan ook verworpen en de brief van Westerbork "voor ken nisgeving aangenomen." Door onbekende oorzaak kwam de 20-jarige motorrijder P. A. Meijboom uit Rozenburg zaterdagmorgen ten val op de Amersfoortsestraat, waar hij in de richting Amersfoort reed. Na dat hij de macht over het stuur had verloren botste hij tegen een lichtmast, waarbij hij zijri helm verloor. De motor gleed nog 40 meter door in de richting van het fietspad naast de Amersfoort sestraat. Met inwendige kneuzingen werd de Rozenburger naar De Lichten berg in Amersfoort vervoerd en opge nomen op de afdeling „intensive care". Enige tijd later moest geconstateerd worden dat hij was overleden. In het weekeinde deed zich op de Soes terbergsestraat, ter hoogte van het busstation, een aanrijding voor ten ge volge van de gladheid. Een 24-jarige inwoner van Soesterberg wilde, ko mende uit de richting van de Birk- straat, een voor hem rijdende auto inhalen maar slipte en kwam tegen een boom terecht. De auto moest total loss worden verklaard en de bestuurder werd met een hoofdwond naar Zonne gloren overgebracht, maar kon na be handeling weer naar huis gaan. BOBOS LEE Corduroy broeken J Alle modekleuren - 79,-/85,-/89,- NU 1 stuks voor 59,00 2 stuks voor 99,00 Warme winterjacks Heren Blauw/Grijs 5 79,50 NU 65,00 Heren Grijs/Marine/Rood 95,00 NU 79,00 ij Dames Grijs en Bordo 2 135,00 ».,i NU 109,00 avrthUs EDKSPElsEnbv. SOESTERBERGSESTRAAT 3 TELEFOON 02155-12749 T soesc q I SOESTERBERGSESTRAAT 3 I TELEFOON 02155-12749 B Zr. Serafina, Magdaleen, Pater Antoon, Koos, Piet, Kees en Gerard, herkent U ze weer? Deze zeven idealisten uit Soest, werkzaam in den vreemde onder de minst-bedeelden, zichzelf gevend voor een ander, maar wetend een achterban te hebben, niet alleen financieel, maar ze ker ook moreel! Dat zijn hun ervaringen van deze zichzelf wegcijferen de mensen als ze na verloop van jaren op verlof komen om de accu weer even op te laden. Ook dit jaar gaat natuurlijk de Soester Gemeen schap aan „onze missionarissen" en financieel Kerstgeschenk geven. Hieronder delen uit hun brieven, die ze als reaktie geschreven hebben op Uw vorig geschenk. Mocht Uw interesse verder gaan en wilt u over de een of andere mis sionaris wat meer gegevens ontvangen, over haar of zijn werk, dan kunt U altijd kontakt opnemen met het Interparochieel Missiecomité Soest. In maart j.1. ben ik 65 jaar geworden, maar vanwege het gebrek aan personeel betekent de pensioenleeftijd niet veel en gaan we maar ge woon door. Dit jaar was o.a. het verbeteren van onze schoolkantine, waar het eten klaargemaakt wordt voor jongens, die 's middags over blijven, aan de beurt. Die zag er niet zo fris meer uit. Nu is dit lokaal hygiënischer, ofschoon het natuurlijk geen Hollandse keuken is geworden. Maar dankzij Uw gulle gave zijn we er zeer rijk mee en wil ik U hartelijk dankzeggen. De waterleiding in de stad is in de vernieling. We hebben de laatste 4 maanden geen regen gehad en ik ben daarom begonnen met een water put te maken. Het is hier allemaal bikkelharde koraal en derhalve een stevig karwei om de put klaar te krijgen. Deze put moet zo'n 7 me ter diep worden. Ik hoop dat ondanks de moeilijker wordende situatie in de economie onze goeie Soester mensen edelmoedig zullen blijven, aangepast aan dè situatie. Voor alles mijn zeer hartelijke dank. Weer terug, na een fijn verlof in Nederland gaan we weer met frisse moed aan de slag. Wat een kontrast, Europa en Zuid-Amerika. Van Het Missiecomité heb ik alvast de toezegging gekregen van enige financiële steun om materiaal te kopen voor onze talrijke blinden die we in het noord-oosten van Brazilië een helpende hand bieden. Gehandicapten hebben het meestal zeer moeilijk. Namens hen ben ik U daarom zeer dankbaar dat tijdens het feest van de liefde, Kerstmis, U met Uw geldelijke steun ons zo wilt helpen. U weet niet wat een steun het voor ons is van tijd tot tijd een geldelijke, maar zeker ook een morele steun vanuit Soest te mogen ontvangen. We gaan door met ons werk, het opvangen van jongens uit de jeugdge vangenis. Op dit moment hebben we er 27. Uw gulle gave zal besteed worden aan het aankleden van de nieuwe slaapzaaltjes en studielo kaaltjes voor onze jongens, zoals tafels en stoeltjes. Wij zijn U zeer dank baar en hopen dat Uw hart open blijft voor de noden van de meest ar men onder de sterrenhemel. Als aalmoezenier van de gevangenis wordt er vaak een beroep op mij gedaan, zowel door de gevangenen alsdoor hun gezinnen, die mijn aanwezigheid nodig hebben. Ik voel me aangetrokken en verantwoor delijk als een vader voor de kinderen, die aan hun lot worden overge laten en die vaak de wereld van criminaliteit kiezen bij gebrek aan eten. Namens onze parochieraad willen wij U hartelijk bedanken voor de middelen, die u ons verstrekt om een goed werk te doen. Dankzij Uw kostbare hulp hebben wij tientallen gezinnen kunnen hel pen zodat de kinderen genoeg te eten konden krijgen en daardoor op school mee konden. In de pas afgelopen droogte zijn er veel gezinnen van het binnenland naar hier gekomen en wonen in de armste wijken van Bayeux. Hun huisjes zijn allerarmzaligst en die mensen ontbreekt het dikwijls aan het allernoodzakelijkste. Als we zulke mensen een hand kunnen reiken, zodat ze het hoofd boven water houden, heus dat helpt en is de redding voor die mensen. We proberen eigenlijk op allerlei manieren de Brazilianen alles zelf te laten doen en dan vooral om de gewone man te laten ontdekken welke talenten hij heeft en wat hij kan bereiken. We werken met 60 meisjes die lesgeven op de wijkschooltjes die door de eigen gemeenschap van de armen gebouwd zijn om de kinderen een kans te geven op onderwijs. Hartelijk dank aan de parochianen die be grijpen dat het goed is te weten dat we er niet alleen voor staan, want interesse en belangstelling is een wezenlijke steun voor ons allen. Tijdens de Kerstnachtmissen en op de Eerste Kerstdag wordt er in de Soester R.K.-kerken voor dit doel gekollekteerd. Een girobiljet wordt bij dit Kruispuntnummer gevoegd, voor degenen die de Kerstdagen niet in de gelegenheid zijn, ofwel er de voorkeur aan geven per giro of per bank hun deel bij te dragen. De girokaart kan als voorbeeld dienen bij het invullen van Uw eigen giro-overschrijvingskaart. Ook kunt U de kaart meenemen naar het postkantoor om Uw geld te storten, of als opdracht-formulier af te geven bij Uw eigen bank. Interparochieel Missiecomité Soest Postgiro 35.80.168 Rabo-Bank 35.99.67.787 Secr.Schoutenkampweg 76 Tel. 11115 (b.g.g. 12433) GERARD PAUL Toen haar ouders een grote reis gingen maken gaf ze hun een opschrijfboekje cadeau om daar in reisaantekeningen te ma ken. Een prachtig middel om de vele belevenissen vast te houden met als bijkomend voor deel dat de aldus genoteerde aantekeningen zorgen dat de rest van het verhaal ook niet in de vergetelheid verdwijntwant het ene beeld roept altijd het andere op. Maar er zat nog iets meer ach ter dit presentje van een lief hebbende dochter, want in de stilte achter je dagboek kun je veel meer kwijt dan wanneer je je moet uitdrukken tegenover een ander. Zelfs al is die ander je partner waarmee je al lang getrouwd bent of misschien is het juist omdat je al zo lang met elkaar omgaat. Als goede vriend liet ze mij het boek zien en de opdracht op de eerste pa gina lezen. Uit de tekst sprak liefde en begrip voor de moei lijkheden die zich tijdens zo'n verre reis kunnen voordoen. Mijn reaktie kwam wat ver traagd, want ik zag een boekje met onbeschreven bladzijden dat bijna eender was als het dagboekje dat ik zelf speciaal voor haar uitgezocht en al ge kocht had. Met voorin een be moedigend woord in de geest van ,,de rest van je leven be gint vandaagen ,,de bladzij den van dit boekje zijn nog even maagdelijk als de dagen die ko men, dus je kunt er zelf van maken wat je wilt". Met de ge bruikelijke omhaal die bij een Sinterklaascadeautje past is het bij haar terecht gekomen, waarna ze mij uitbundig be dankte omdat ze mij, terecht, als de milde gever had herkend. Nu is het schenken van cade autjes altijd al moeilijk maar dat geldt in het bijzonder als je, zoals ik, een week na St. Ni- colaas jarig bent en stelsel matig weigert om bestellijsten te maken die de versluierende naam van verlanglijstjes" meekrijgen. Voor mij is de ver rassing en daarmee een groot deel van de aardigheid er dan al lang van af. Vorige week was het dus weer de beurt van mijn hierboven dl te summier omschreven vriendin om mij te verrassen ter gelegenheid van mijn verjaardag. Het is haar gelukt. Toen ik het pakje openmaakte kwam er een bloc note tevoorschijn waarvan de omslag door haar zelf in felle kleuren beschilderd was met een veelzeggend symbool. Het was een dagboek dat al weken lag te wachten op de dertiende december. Met een opdracht er in die veel weg had van de tekst die ik in mijn dagboekje voor haar geschreven had. Tegen alle verhogingen in een lage hypotheekrente voor een goed begin. Bij ons hypotheekrente vanaf 8.1% ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -164 67 Onmisbaar bij de keuze van een koophuis in Soest, Amersfoort, Baarn en omgeving. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zoneJ Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-630506 Voor haar en hem VAN HOGENDORPLAAN 20 - HILVERSUM Q43100 BURG. GROTHESTRAAT 36-SOEST Q17756 WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4

Soester Courant | 1982 | | pagina 1