„Schokkend, hoe Soest veranderd is" KERSTDAGEN Irritatie over verbindings middelen voor brandweer Brandweer redt boerderij van verwoesting "Bakota" voor luchtvaartmuseum 1 MET HET OOG OP UW BRIL. 0//0H de Stadhouder „Soest en Soesterberg in oude ansichtendeel II: Prijzen Sint-Nicolaas- actie 'Pepernotenparade Overpeinzing bij de jaarwisseling beide HELP DE POLEN DE WINTER DOOR lBOONTIESt brilmode Menu's vanaff34,50 Kindermenu's vanaf f 17,50 BH RESTAURANT DE GOEDKOPE BOEKENKELDER 2 3 Soe9ter Courant van woensdag 22 december 1982 3 Foto: Goos van der Wilt Met enig ceremonieel is zaterdag j.1. in de Oudheidskamer aan de Ferdi- nand Huycklaan het eerste exem plaar van Soest en Soesterberg in oude ansichten", deel 2, door boek handelaar Jan Wessels aangeboden aan de heer P. van de Breemer, se cretaris van de Historische Vereni ging. Dat gebeurde in aanwezigheid van een aantal genodigden en de heer Ben van Os, gemeentevoorlichter van Soest en schrijver/samensteller van het boek, dat sinds enkele dagen of ficieel te koop is. In zijn korte toespraak stond de heer Wessels stil bij de belangstelling voor de historie, die in Soest altijd weer opleeft als er een tentoonstelling wordt gehouden, als er een historisch feest is of als ér, zoals nu, weer een boekje verschijnt waarin althans een aantal facetten van de Soester geschiedenis is vastgelegd. Het eerste deeltje, van de hand van E. Heupers, is alweer tien jaar geleden verschenen en Wes sels vond het een gelukkige greep van de uitgever namens wie hij de boe ken ook aan de samensteller kon aan bieden dat deze aan Ben van Os had gedacht om het vervolg te maken. In genomen toonde hij zich vooral met de periode die het nieuwe boekje bestrijkt: ruwweg 1890 tot 1930, zodat echter oude Soesters er nog veel bekends in zullen aantreffen. ,,Het is schokkend om te zien hoe Soest in de loop der jaren is veranderd", aldus de heer Wessels, hoewel de ver anderingen van de laatste tien jaar nog groter en ingrijpender zijn geweest dan in honderden jaren daaraan voor afgaande." ,,Ik zal het heel kritisch bekijken", waren de woorden van de heer Van de Breemer, die zich dankbaar toonde dat het boekje hem als autochtoon" werd aangeboden. ,,De wijzen komen blijkbaar uit het Oosten", merkte hij op, doelend op de Twentse afkomst van de heer Van Os en zijn voorgan ger-geschiedschrijver Heupers. Na mens de gehele gemeenschap van Soest betuigde hij zijn erkentelijkheid aan de heer Van Os en wenste hij boekhan delaar Wessels veel succes met de ver koop. Ben van Os zelf vertelde dat er nog veel meer materiaal over Soest voor handen is, waarmee nog menig boek te vullen zou zijn. Een onderwerp dat hem bijzonder interesseert zijn de Hessenwegen die vroeger vanuit Duits land de voornaamste handelsroutes naar het westen vormden. Over de verschillende buitens in de omgeving van Soest zou eveneens nog veel te schrijven zijn, of over het dierenpark dat Soest vroeger had (al werden er alleen eenden en hoenders gehouden) en over de paleistuin, waar de mensen vroeger vrij konden wandelen wan neer de vlag van de koningin-moeder niet uithing. Voor de goede orde en ter aanvulling op de in de vorige editie gepubli ceerde lijst van prijswinnaars in de grote Sint-Nicolaasactie vermelden wij dat de prijzen kunnen worden afgehaald bij de RABOBANK op het Kerkplein, bij de afdeling "Reizen." Zwarts is de inkt waarmee het nieuwsblad wordt gedrukt en dat is zeker een toepasselijke tint Omdat men in het nieuws dat de courant bevat maar zelden lichtere en blijder kleuren vindt Het was het hele jaar slechts kankeren en klagen men zou haast Nederland zien als een tranendal Maar ziet men eens in 't rond, naar mensen en naar dingen dan blijkt dat eigenlijk nog lang niet het geval Nog neemt het blinkend blik bezit van alle straten staat 't zaterdags bij bakker en bij slager vol Nog immer geeft men geld uit om zich te vermaken en gaat men met vakantie vrolijk aan de rol Zit 's lands economie ook flink in de penarie Men laat miljoenen steeds maar weer verloren gaan door 't niet te pikken en dan maar meteen te staken Dan ligt de boel weer plat, nu, en dat zet wel aan De rest van 't volk krijgt dan natuurlijk wel de klappen wanneer hun machtige arm het raderwerk zet stil Maar dat moet men dan maar heel solidair verdragen zij gaan de straat wel op, wij houden ons maar stil Een deel van onze jeugd, zo sociaal bewogen zet kracht bij aan 't protest en gooit de ruiten in En toont op 't voetbalveld en in de wijde omtrek met kennelijk plezier gebrek aan burgerzin 't Kost allemaal dat 't barst en geeft veel mensen zorgen en geen politieman weet met die bende raad Want pak je ze flink aan, dan krijg je jammerklachten of zeer humaan protest in de gemeenteraad En steeds klinkt het vermaan, geen eigen rechter spelen al gaat het om je lijf, je have en je goed Een keur van helpers schraagt deze a-socialen met zacht humane hand en liefelijk gemoed Maar wie de dupe is, die moet het zelf maar rooien je zoekt het zelf maar uit, je redt je zelve maar Alleenlijk handen thuis, wat anderen ook misdeden wie eigen rechter speelt is zeker de sigaar Inmiddels moesten wij weer naar de stembus tijgen en eindelijk is er dan weer een kabinet Wanneer dat zegt dat je de broekriem aan moet halen dan worden dadelijk de stekels opgezet Bezuinigen? Ja, er moet beslist bezuinigd het staat er momenteel heus niet zo heel best bij Dus moet er hier en daar toch wel wat af, natuurlijk eigenlijk overal, maar zeker niet bij mij Want toen de bomen nog tot in de hemel groeiden toen werd ons voor altijd de welvaart toegezegd En nu het niet meer kan, en nu we moeten krimpen nu spreekt een iedereen van zijn verworven recht Gelukkig wordt er toch bij al deze misère nog een behoorlijk portie afgereageerd Er gaat geen week voorbij, of ergens in ons landje en vast in Amsterdam, wordt druk gedemonstreerd We zien het allemaal, al wonen we ook verre door foto's in de krant, de beelden op de buis En steeds weer is er iets om aktie voor te voeren en altijd is - gelukkig - ergens iets niets pluis De vrouwen rukken op en strijden voor hun rechten het voorste bataljon in trui en spijkerbroek Je moet ze laten gaan, je kunt ze niet bevechten maar wat daar ook van zij, de charme is wel zoek En ondertussen staat zowat de halve wereld vol met raketten, en er komen er steeds bij waarmee je heel de aardbol driemaal op kunt blazen Levend op zo'n vulkaan, wie is er dan nog blij? Gelukkig ben je als je toch de zon ziet schijnen dankbaar dat je het leven nog geschonken is Dankbaar omdat je zo ook anderen kunt helpen tobbend met ziekte, nood en heel veel droefenis Wanneer je ondanks alles toch nog wel kunt lachen al is 't maar om de dwaasheid overal om je heen Wanneer de kleine dingen je nog vreugd bereiden dan houd je toch nog moed, dan blijf je op de been Wij weten niet wat 't,nieuwe jaar ons straks zal geven wij leven bij de dag steeds weer met nieuwe moed Gelukkig als de hoop ons steeds nog is gebleven want altijd weer is het de hoop die leven doet. „Het is belangrijk dat de feiten bewaard blijven voor het nageslacht", meende de samensteller. Het deed hem ple zier dat een echte Soester, als de heer Van de Breemer, die zelf zo actief be trokken is bij de historie van Soest, het eerste exemplaar in ontvangst mocht nemen. De bijeenkomst werd gevierd met koffie en een flinke hoe veelheid „lange Soesters". Een bij zonderheid is nog dat in het boekje een folder wordt gelegd die de lezers opwekt tot steun aan de Historische Vereniging. Het boekje zelf is bijzonder fraai uit gegeven in een fraaie band. In 116 fo- tot's, alle voorzien van een toelichten de tekst, voert Ben van Os de lezers meer op een tocht door Soest en Soester berg, waar allerlei bijzondere en ka rakteristieke plekjes soms met gemak, dikwijls ook met moeite kunnen wor den herkend. Voor iemand die Soest uitsluitend kent in de verschijnings vorm van de laatste jaren is het een klein wonder, dat met een zekere wee moed en verbazing om zoveels schoons dat verloren ging wordt ondergaan. De heer P. van de Breemer, secretaris van de Historische Vereniging, ont vangt het eerste exemplaar uit handen van boekhandelaar Jan Wessels. Links auteur/samensteller B. van Os. Opvallend is vooral de overweldigende aanwezigheid van bomen in de "oude dorpsgezichten, op plaatsen die, in vergelijking met vervlogen tijden, slechts opvallend door kaalheid. Heel opmerkelijk is de veelvuldige aanwe zigheid van vliegtuigjes in de oude ansichten, die de beschouwer van vroe ger blijkbaar attent moest maken op de aanwezigheid van het vliegveld in Soesterberg. Het boek heeft een omvang van ruim 120 pagina's en is te koop voor het be drag van 33,75. Deel I is overigens opnieuw verkrijgbaar in een voorde lige paperback-editie, waardoor de prijs kon worden beperkt tot 24,-. Het is zeker niet overdreven om te zeg gen dat het boekje een werkelijke aan winst is voor iedere Soester die inte resse voor zijn woonplaats heeft. Het wachten is vanaf nu op deel drie. Uiteraard met onze welbekende speelhoek Lang? i^BIRKSTRAAT 108 - SOEST - 02155-13720^1:^^ De gemeenteraad heeft zich vorige week nogal opgewonden over het feit dat de aanschaf van nieuwe verbin dingsmiddelen voor de brandweer ("piepers," potofoons en mobilifoons) tot iedere verrassing wél gedekt kun nen worden door binnen de lopende brandweerbegroting te gaan schuiven. Nog niet lang geleden was juist de brandweerbegroting één van de posten waarbinnen onmogelijk bezuini gingen gevonden konden worden, en het. gemak waarmee een en ander nu blijk baar wél kan worden gerealiseerd wekte bij een aantal raadsleden flinke irritatie op. Men name de Heer J. J. Ebbers (VVD) toonde zich verbolgen en wilde wachten tot de officiële begrotingsbe handeling, voordat hij zich op de ver lening van een krediet (ter hoogte van 61.000,-wilde vastleggen. Zijn gevoe len werd gedeeld door raadsleden van verschillende andere fracties. De be zwaren van heer Ebbers golden ook het feit dat deze aanschaf min of meer "uit de lucht was komen vallen," terwijl er over de regionalisering van de brand weer - in het kader waarvan de nieuwe verbindingsmiddelen aangeschaft dienen te worden - al zolang is gedis cussieerd. "Ik ben principieel tegen," aldus de heer Ebbers. Raymond van Gelder (Pvda) deed het College de suggestie aan de hand andere begrotingsposten ook nog maar eens goed uit te kammen. Hij meende overigens dat het technisch voorzie ningenniveau van de brandweer niet zo absoluut mocht zijn, dat altijd het "beste van het beste" moet worden aangeschaft. "Dat is altijd eerst onder werp van politieke prioriteitsstelling." De heer R. van Logtenstein (CDA) deelde namens de meerderheid van zijn fractie mee dat het CDA er het meest voor voelt de kwestie vooruit te schuiven tot de begrotingsbehandeling. In die tussentijd moet het College maar eens denken over de mogelijk heid van „leasen" of huren, een sug gestie die verder geen weerklank vond. Burgemeester Scholten ging in zijn be toog uitvoerig in op de technische as pecten, maar werd daarin door de raad gedwarsboomd. De meeste leden wa ren er al wel van overtuigd dat de aan schaf van de verbindingsmiddelen uit dat oogpunt noodzakelijk is. Een vrij grote minderheid stemde ten slotte toch tegen het voorstelde leden Ebbers en Blommers (VVD), Greef- horst, Verheus, Bolhuis, Blom en Van Logtenstein (CDA) en Visser (Prog. Soest). POLEN,5398 Dit nummer geldt zowel voor bank als giro. Giften storten tn.v. de 'Nederlandse Stichting Hulp Polen', Den Haag. Meer dan 2000 wA boeken in prijs verlaagd in van boekhandel Van Weedestraat/ Stadhouderslaan Wij kopen al uw oude boeken DOPT U NOG .STEEDSUW EIGEN vraag de brochure over onze uitgebreide partyservice, r*/- Hors d'oeuvres, koude en warme schotels bij u thuis bezorgd. BIRKSTRAAT 108. SOEST 02155-13720 Door snel en doeltreffend ingrijpen heeft de brandweer vorige week voor komen, dat de door het veehoudersge zin G. van Zijtveld aan de Jachthuis laan 19 Soest bewoonde boederij, eigen dom van het koninklijk paleis, door brand werd verwoest. Voordat de storm kans zag de vlammen door het dak te jagen, slaagde de brandweer er met behulp van drie stralen in uitbrei ding te voorkomen. De schade bleef hierdoor beperkt tot een deel van het dak rond de schoorsteen. Oorzaak van de brand is het scheuren van een eternietpijp in de schoorsteen, waarop een allesbrander was aange sloten. Door de hitte barstte de pijp bo venin de schoorsteen. Vonken hadden daardoor vrij spel in het riet onder het pannendak, zodat in korte tijd de vlam men uit het dak sloegen. Aanvankelijk leek het een onschuldig schoorsteenbrandje te zijn. De heer Van Zijtveld: "We zaten te eten toen we opeens gebonk op de luiken hoorden. We dachten eerst dat het de storm was, maar toen ik ging kijken, stond er ie mand buiten die zei dat de schoorsteen brandde. Ik heb direct de brandweer gebeld en ben meteen gaan blussen, met een handblusser en een straal van de waterleiding." De brandweer werd om vijf over half acht gealarmeerd. Eerst werd klein alarm gegeven, maar kort daarna groot alarm toen de politie, die het eerst ter plaatse was, constateerde dat de vlammen het dak uitkwamen. Na aankomst van de brandweer kon na twintig minuten sein "brand mees ter" worden gegeven. Er werden drie stralen ingezet, twee op het dak en één binnen. Daar moesten brandweerlie den vanwege de rookontwikkeling ge bruikmaken van perslucht. Nadat door het verwijderen van de pannen het riet vrij was gemaakt, kon het vuur spoe dig worden bedwongen. Een groot ge luk was dat de wind op die kant van het dak stond, waar de vlammen nog geen vat op hadden kunnen krijgen. Na het blussingswèrk dekte de brand weer met zeil een deel van het interieur af, terwijl aannemer J. van Breukelen even later het gat in het dak provi sorisch herstelde. Burgemeester Scholten, die een deel van het bluswerk bijwoonde, was toen al met mevrouw Van Zijtveld vertrokken naar de wo ning van prinses Irene, vlakbij de door brand getroffen boerderij, waar de kin deren van Van Zijtveld voor de nacht werden ondergebracht. Kermis Soesterberg volgend jaar van 8 tot 12 juni De Stichting Coördinatie Kermissen Soest heeft toestemming gekregen om volgend jaar van 8 tot en met 12 juni op het terrein aan de Kampweg te Soesterberg de jaarlijkse kermis te houden. Foto: Goos van der Wilt Eén dag later dan oorsponkelijk de be doeling was heeft het Militaire Lucht vaartmuseum in Soesterberg de be schikking gekregen over zijn laatste aanwinst: een Douglas C-47, beter be kend onder de naam "Dakota." Het gaat hier om de militaire versie van de beroemde Douglas DC-3, waarvan er in de jaren veertig duizenden zijn ge bouwd. Aanvankelijk zou het toestel, dat een geschenk is van de Amerikaanse Luchtmacht, woensdagmiddag j.1. op Soesterberg arriveren. Door een tech nische storing kon het echter het Deen- ise luchtruim niet verlaten - de C-47 is de laatste jaren in gebruik geweest bij de Deenöe luchtmacht - en pas donderdag kon het zijn laatste vlucht volbrengen. Het toestel zal nooit meer vliegen. Ruim 38 jaar is het overigens volop in bedrijf geweest. Eerst bij de Ameri kanen, later in Noorwegen en nog weer later in Denemarken. Het aantal vlieg uren bedraagt ruim 15.000. Die laatste uren werden volgemaakt door captain J. M. Poulsen van de Deense lucht macht, die het toestel donderdagmid dag aan de Soesterbergse grond zet te. Het was kolonel J. Petersen die na mens de chef van de Luchtmachtstaf het toestel in ontvangst nam uit de "handen" van de commandant van de Deense vliegbasis Vaerlose, E. P. Schneider. Deze overhandigde tevens de logboeken, waarin de vlieghistorie van het toestel nauwkeurig is bijge houden. Als bijzonderheid wist de heer Schneider te vermelden dat het toestel heeft meegedaan bij de opnamen van de oorlogsfilm 'Een brug te ver. Dat het toestel door een Deense be manning gevlogen werd heeft te ma- Ken mei net feit dat er geen Neder landse piloten meer zijn die de be voegdheid hebben een C-47 te besturen. Tot 1962 hebben Dakota's dienst ge daan bij de Koninklijke Luchtmacht. Het toestel werd "opgevolgd" door de intussen al bijna even populaire Fok ker F-27 Friendship. Helaas was nie mand destijds op de gedachte gekomen een Dakota voor het museum "achter te houden." Directeur J. A. Boon vna het Militaire Luchtvaartmuseum toonde zich uiter aard zeer verheugd met de komst van de Dakota. De Amerikanen hebben aan hun geschenk overigens de voorwaar de verbonden dat er geen schroef ver wisseld mag worden. Het toestel wordt wel in de Nederlandse "uitvoering" ge bracht en zal als het museum op 1 april weer open gaat voor het publiek van buiten te bewonderen zijn. Bij Van Essen is een bril een kwestie van passen en meten. Zuiver vakwerk met behulp van veifijnde apparatuur. Bij Van Essen kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticiën/optometiist. Die neemt de tijd voor u, adviseert u met smaak U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril Gediplomeerd optometrist lid O.V. Birkstraat 2 Soest Tel. 02155 - 12874

Soester Courant | 1982 | | pagina 3