Vegetarische natuurvoeding een gezond alternatief Y oedingsvoorlichting aan Turken en en Marokkanen noodzakelijk Reformprodukten 'Radi JÊ KL 1 2 Oudhi kame Geslaag Recepten en menusuggesties met reformprodukten voor 4 personen 1 Zonder rij! Succesvol] 'in De Borg 7 Soester Courant van woensdag 22 december 1982 Uit vrije wil afzien van het nuttigen van vlees, vis, schelpdieren en andere pro- dukten afkomstig van gedode dieren noemt men vegetarisme. Het ontstadh van de 'eerste vegetarische beweging' en de waarde daarvan worden in dit artikel besproken. Vegetariërs zijn er allang: de griekse wijsgeren die met hun filosofie van de rede de basis voor onze beschaving èn voor onze exacte wetenschappen heb ben gelegd, behoorden zonder uitzon dering tot de 'school van Pythagoras' waarvan de leden vegetariër waren. In vele godsdiensten is vlees - of een aantal specifieke vleessoorten 'onrein' en wordt niet gegeten. Een moderne verklaring achteraf is, dat het onge- koeld bewaren van een zo bederfelijk levensmiddel een onaanvaardbaar groot risico van voedselvergiftiging met zich mee bracht. Ondanks deze lange historie is er pas sprake van een echte vegetarische beweging in de tweede helft van de 19e eeuw. De idee ën van het vegetarisme waren in de eerste helft van die eeuw - de tijd van de Romantiek - meer in zwang geko men. Daarna werden zij sterk bedreigd door de opkomende voedingsleer. Als reactie daarop ontstond de vegeta rische beweging. De controverse vegetarisme versus voedingsleer eind 19e eeuw De jonge wetenschap van de voedings leer baseerde zich voornamelijk op chemische analyses en de chemisch», eigenschappen van voedingsstoffen. Men kende slechts eiwitten, vetten, koolhydraten en enkele mineralen. Het belang van deze stoffen werd sterk overschat, zo was de 'aanbevolen hoe veelheid' eiwit voor een volwassene 120g per dag. Thans is dat de helft (Voedingsraad) tot een derde daarvan WHOOm aan een zo extreem hoge 'eiwitbehoefte' te voldoen werden de produkten van dier lijke oorsprong, vooral vlees onmis baar verklaard. Noch voor de ethische motieven van de vegetariërs, noch voor het ervaringsfeit dat zij zonder vlees toch heel gezond bleven, was in de voedingsleer plaats. De vegetariërs organiseerden zich daarom in de Nederlands(ch )e Vegeta riërs Bond om hun visie te propageren. Bovendien zochten zij naar andere we gen in de voedingswetenschap om hun gelijk te onderbouwen. Het vegetarische alternatief in de voedingswetenschap De vegetarische benadering in de voe dingswetenschap kent sinds het einde van de 19 eeuw drie hoofdsporen. 1De geschiedenis van de voeding van de mens wordt bestudeerd uitgaande van de veronderstelling dat voedingsgewoonten van nature opti maal op de behoefte zijn afgestemd. 2) Natuurvolken worden onderzocht op hun voedingsgewoonten, het verband met hun gezondheidstoestand wordt vastgesteld. 3) Door nauwkeurige observatie van de uitwerking van combinaties van pro dukten en van volgorde van gebruik binnen de maaltijden, worden gunstige en ongunstige combinaties en volgor den vastgesteld. De methoden van onderzoek leiden tot de volgende conclusies - de mens is een van nature hoofzake- lijk vruchten en zaden etend schepsel hetgeen ook blijkt uit de bouw van het maag/darmkanaal en de bouw van het gebit. - de voeding moet dus voor het overgro te deel plantaardig zijn, aangevuld met zuivelprodukten. - de produkten moeten zoveel mogelijk in 'natuurlijke staat' worden genut tigd. Ongeraffineerde produkten, fruit en rauwkost werden aan het eind van 19e eeuw al hoog gewaardeerd. - een natuurlijke levenswijze, met vol doende beweging, frisse lucht, zonlicht en slaap wordt eveneens aanbevolen. Gezien het zware accent op 'natuur lijkheid' spreekt men in dit verband wel van natuurvoeding. De verhouding tot de voedingsleer in de loop van de 20e eeuw Toen in de 20e eeuw de vitamines wer den ontdekt, steeg het aanzien van de voedingsleer enorm. De genezing van deficientieziekten sprak tot veler ver beelding. De aanbevelingen van de na tuurvoeding raakten daardoor meer op de achtergrond. Wel steeg het zelfver trouwen van de natuurartsen. Zij za gen in dat de analytische wetenschap ook mogelijkheden bood om hun stel lingen te onderbouwen: was immers niet gebleken dat voedsel in natuur lijke staat veel meer vitamines bevatte dan bewerkt of langdurig gekookt voedsel? De 'natuurlijke kwaliteiten' werden door de verbetering in de ana lysemethoden direct toegangelijk voor onderzoek. Sindsdien is nog enkele malen gebleken dat de natuurvoeding door de voedingswetenschap was on derschat. Uit het begin van de jaren ze ventig stamt de nu 'gangbare' waar dering van voedingsvezel. En bij de preventie van hart- en vaatziekten blijkt de natuurvoeding veel beter dan de voeding van de gemiddelde Neder lander. Ook voor de preventie van kanker is een sobere vegetarische voeding aan te raden. We kunnen dan ook zonder meer stellen dat de werkwijzen van de na tuurvoeding en de daaruit afgeleide aanbevelingen in brede kring erken ning verdienen als een waardevolle bij drage aan de voedingsleer. Weinig aanhang, veel taboes Gezien de relatief goede aanbevelingen van de natuurvoeding is het op het eer ste gezicht verwonderlijk dat de onder zoekers op het terrein van de natuur voeding zo weinig aanhang kregen in Nederland. Slechts het systeem van Bircher-Benner verkreeg vrij ruime bekendheid. Wat waren hiervan de oor zaken? De 'klassieke' vegetariërs waren prin cipiële mensen. Het doden van dieren om jezelf te voeden beschouwden zij als een uitwas van onze beschaving, zo iets als het kannibalisme. Het fokken van dieren om ze later als voedsel te gebruiken vergeleken zij met slaver nij. Aan zulke barbaarsheden wilden zij uiteraard niet medeplichtig zijn en dus was élk voedsel waarin iets van het gedode dier aanwezig was uit den boze. Ook verzetten zij zich tegen het ge bruik van geneesmiddelen en cosme tica die met behulp van 'dierenleed' waren ontwikkeld. Consequent zijn bleek gemakkelijker gezegd dan ge daan. Immers er zijn bestanddelen van het gedode dier, die na gebruik bij de voedselverwerking in het eindprodukt onherkenbaar zijn. Vele produkten waren voor deze vegetariërs verdacht of volledig taboe. Boodschappen doen werd een problematische bezigheid, buitenshuis eten (bij vrienden of in het restaurantal evenzeer. Wie vermoedt er nu gelatine in een pepermuntje of een ijsje? Welke bouillonblokjes zijn alleen van plantaardige extracten ge maakt? Hoe weet je dat brood geen dierlijke vetten bevat? In welke pro dukten zit vismeel verwerkt? En wat te denken van de Nederlandse kaas - toch bijzonder geschikt voor het vegetar ische menu, maar wel gemaakt met behulp van lebferment uit kalverma- gen. En ook nu nog zijn er problemen voor bewuste vegetariërs. Garantiezegel en reform Om deze problemen te verminderen werden twee wegen bewandeld de Ve- getariësbond schrijft producenten aan met het verzoek of zij willen garande ren dat hun produkt beslist vegetarisch is. Als deze garantie voor minimaal vijf jaar wordt gegeven, kan het garan tiezegel van deze vereniging worden gevoerd. De eveneens gewenste vege tarische restaurants kwamen niet zo goed van de grond. Daarnaast werd een eigen distributie- en verkoopsys teem opgezet: de reformbeweging met haar winkelketen en haar reformpro- dukten. Overigens is de term 'reform' niet wettig beschermd: iedereen kan de term gebruiken, voor elk produkt. Een zeer verwarrende situatie. De houding van niet- vegetariërs De natuurvoeding-vegetariërs vormen een kleine minderheid in de samenle ving; en één die duidelijk voor zijn ideeën uitkomt. Dergelijke groepen met 'afwijkend' gedrag krijgen veelal merkwaardige stereotyperingen naar het hoofd geslingerd. Veel gehoord zijn in dit verband 'vegetariërs eten konij- nevoer (rauwkost)' of 'ik ga toch geen zangzaad (granen) eten? De niet zo stimulerende reacties van de niet-vegetariërs kunnen de beperkte omvang van de kring der natuurvoe- dingsaanhangers wellicht ook verkla ren. Daar vlees altijd een betrekkelijk luxe produkt was, is het min of meer een statussymbool. De commercie speelde hierop direct in, soms met goedkeuring van de voedingsweten schappers. De 'vlees is kracht' mythe werd geschapen. Een potentiële vegetariër krijgt zo al gauw een schuldgevoel aangepraat: je doet jezelf-en de andere leden van het huishouden-tekort door geen vlees te eten. Voorlichting en vegetarisme De Voedingsvoorlichters hebben helaas lange tijd niet anders gereageerd op het vegetarisme dan de meeste niet-ve getariërs. Die tijd is voorbij, want alge meen wordt de waarde van de vegeta rische voeding erkend. De voorlichters zullen echter meer rekening dienen te houden met de vooroordelen ten aan zien van het vegetarisme. Het belang van vlees dient sterk gere lativeerd te worden. Dat een vege tarische maaltijd heel smakelijk kan zijn, dient benadrukt te worden. Bovendien hebben veel mensen geen idee hoe zij een aantrekkelijke warme maaltijd zonder vlees en jus kunnen samenstellen. Bij voorlichting aan niet-vegetariërs kunnen de Maaltijd schijf, de Voedingsplank van Cram- winckel en de Voedselschijf van 'De Kleine Aarde' een goed hulpmiddel zijn. Bij voorlichting specifiek aan ve getariërs is de Maaltijdschijf minder geschikt. Het aantal variatiemogelijk heden wordt dan erg beperkt. Het zou echter heel goed mogelijk zijn om met de indelingscriteria van de Maaltijd schijf een 'vegetarische Maaltijd schijf' op te stellen, waarin de peul vruchten in vak 3 voorkomen en ook de noten zijn opgenomen. Zolang deze variant nog niet beschikbaar is zijn de Voedingsplank en de Voedselschijf van 'De Kleine Aarde' de enige goede voor lichtingsmodellen bij de voorlichting aan vegetariërs. Gerard Zwetsloot (docent Huishoudkunde en docent na scholingscursus Alternatieve Voeding aan de NLO Zuid-West-Nederland) Er wordt momenteel gewerkt aan een verdere uitwerking van de gebruiks mogelijkheden van de Maaltijdschijf voor de voorlichting over vegetarische voeding. Een volledig herziene versie van de brochure 'Gezonde voeding zonder vlees' is in de loop van 1983 te verwachten. Er gaat iets grondig mis met de gebitten van buitenlanders die langere tijd in Neder land verblijven. Buitenlandse kinderen die in Nederland worden geboren en grootge bracht, blijken zelfs veel slechtere gebitten te hebben dan hun Nederlandse leeftijdge nootjes, zo blijkt uit verschillende onderzoeken. Daarbij moet men dan bedenken dat de meeste kinderen die op wat latere leeftijd uit Turkije of Marokko naar Nederland komen redelijk goede gebitten hebben als ze hier aankomen. Naar de oorzaken van dit verontrustende verschijnsel is tot nu toe nog niet zo veel onderzoek gedaan. Vast staat wel dat, naast een gebrek aan preventie en ver keerde tandhygiëne, wijzigingen in het voedingspatroon een doorslaggevende rol spelen. Toch houden buitenlanders in Nederland vast aan de bereiding van maaltijden zoals ze die van huis uit ge wend zijn. Die maaltijden lijken goed van samenstelling te zijn, ook al is hierover weinig wetenschappelijk bekend. Onder zoeksrapporten van de Landbouw Hoge school te Wageningen noemen echter de 'tussendoortjes' als het grote gevaar. Marokkaanse kinderen worden in Neder land geconfronteerd met een enorme keuze aan snoep. In Marokko snoepen ze ook wel: pinda's, zonnebloempitten, amandelen, kikkererwten en fruit, maar in Nederland gaat het om zoetigheid, koek en chocolade. Daarbij worden grote hoe veelheden frisdrank genuttigd. Ook wreekt zich de gewoonte om de kinderen zelf te laten bepalen wat en wanneer ze eten. De kinderen ruilen hun warm eten en hun melk dan al helemaal snel in tegen snoep en frisdrank. Dit gaat in grote lijnen ook op voor Turkse kinderen. Er bestaan gegronde vermoedens dat snoep dienst doet als 'zoethouder' in moei lijke situaties. Als de moeder er geen gat meer in ziet-ze heeft vaak te kampen met een overvolle, gehorige woning en ze kan zich niet tot de oudere vrouwen wenden om raad en steun, zoals in Turkije en Marokko-wil ze haar kind nog wel eens sussen met een 'suikerdot'. Associaties met rijkdom en welvaart kunnen ook het snoepgedrag beïnvloeden. Voorlichting aan buitenlanders over het nut en de wijze van gebitscontrole, gebits verzorging en fluoridegebruik is een eis. Hetzelfde geldt voor voorlichting over ge zonde voeding en dat niet alleen in ver band met de mondverzorging. Voor Nederlanders bestaan er al derge lijke vormen van voorlichting, maar voorlichting aan buitenlanders brengt problemen met zich mee in verband met taal- en cultuurverschillen. Daar om heeft het Buro Voorlichting Ge zondheidszorg Buitenlanders dan ook, samen met het Voorlichtingsbureau voor de Voeding en een aantal andere instel lingen, speciaal voorlichtingsmateriaal ontwikkeld over mondverzorging voor in Nederland verblijvende Turken en Marokkanen. Evenals het eerder door het Buro ontwik kelde materiaal, is dit materiaal gemaakt ter ondersteuning bij de communicatie met Turken en Marokkanen die analfa beet zijn en weinig Nederlands spreken. Het maakt een gesprek overbodig, het levert geen tijdsbesparing op. Belangstel ling, enige inventiviteit en misschien ge barentaal blijven belangrijk. Het materi aal kan wel een bijdrage leveren tot een betere verstandhouding en tot een duide lijker idee bij de buitenlander van datgene wat de hulpverlener wil zeggen. En daar gaat het uiteindelijk om. Vernieuwde Kommunikatiethema's Het materiaal bestaat uit kommunikatie thema's en woordenlijsten. De kommuni katiethema's zijn een soort folders van vier pagina's waarin informatie wordt ge geven over onderwerpen als de gevolgen van het gebruik van veel suiker voor het gebit, gezonde eetgewoonten, tanden poet sen, de tandarts, het ziekenfonds en fluor ide. Zij zijn tweetalig: de Turkse of Marokkaanse tekst loopt gelijk op met een Nederlandse vertaling. Bovendien wordt de gegeven informatie ook zoveel moge lijk uitgedrukt in veelkleurige foto's of Bevestiging van vooroordelen. Zo doen we dat niet meer tekeningen die 'het verhaal' onafhankelijk van de tekst ook nog eens moeten ver tellen. De ervaring leert echter dat juist analfabeten of leesarme bevolkings groepen de grootste moeite hebben met het (juist) interpreteren van de plaatjes nog afgezien van het feit dat lang niet alle informatie zomaar afgebeeld kan worden, vooral abstracte informatie niet. Afbeeldingen kunnen de geschre ven tekst niet zomaar vervangen. Voor een juist begrip van hetgeen het kom- munikatiethema te melden heeft, is mondelinge uitleg dan ook onontbeerlijk. Daar komt nog bij dat persoonlijk contact en mondelinge uitleg altijd een grote rol spelen bij de overdracht van informatie en de motivatie tot gezonder gedrag. Ook de buitenlandse patiënt kan meer op zijn gebit gaan letten, louter en alleen om de tandarts een plezier te doen. Ook de mondelinge toelichting te verge makkelijken hebben de kommunikatie thema's nu flappen, die bij elke pagina een paar trefwoordjes in het Turks en Marokkaans geven, met de uitspraak er bij. In het Nederlands staan deze tref woorden schijnbaar door elkaat, maar in het Turks en Marokkaans staan ze in een logische volgorde. De zinsopbouw is in die talen nu eenmaal anders dan in het Nederlands. Om van deze kommunikatie thema's gebruik te maken is het nood zakelijk ze grondig door te nemen al vorens ermee te gaan werken. Na een ge sprek moeten de kommunikatiethema's liefst worden meegegeven naar huis, waar ze tot geheugensteuntje kunnen dienen. De cliënt kan er nog eens naar kijken en zich de tekst eventueel laten voorlezen. De nieuwe kommunikatiethema's zijn: - Mondverzorging voor kinderen van 6 maanden tot en met 4 jaar (bestelnummer Turkse versie T 1610, Marokkaanse versie M1610) - Mondverzorging voor kinderen van 5 (bestelnummer Turkse versie T 1650, Marokkaanse versie M1650) - Mondverzorging voor volwassenen (bestelnummer Turkse versie T 1660, Marokkaanse versie M1660). Woordenlijsten Behalve deze kommunikatiethema's zijn er een Turkse en een Marokkaanse woor denlijst gemaakt, waarin een groter aan tal sleutelwooren voor de mondverzorging in het Nederlands op alfabet zijn gerang schikt. Ook hier wordt de uitspraak er fonetisch bij gegeven, maar bovendien is er een cassette verkrijgbaar met de Turk se en de Marokkaanse uitspraak (bestel nummer Turkse woordenlijst, TW 1600, Marokkaanse woordenlijst MW 1600, cas sette C1600). Met behulp van deze woordenlijsten kan men zelf gebroken zinnetjes vormen en enige elementaire beleefdheden uitwissel en. Een paar woorden in eigen taal kun nen soms wonderen doen! Ook hier geldt de noodzaak van enige voorbereiding, die echter zijn vruchten snel zal afwerpen. Kommunikatiethema's en woordenlijsten zijn ontwikkeld door het Buro Voorlichting Gezondheidszorg Buitenlanders in nauwe samenwerking met: Het Ivoren Kruis, de Stichting Goed Gebit, het Voorlichtings bureau voor de Voeding, de Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tand heelkunde, de Vereniging Nederlandse Ziekenfondsen, de Centrale Raad voor de Sociale Tandheelkunde en de Nederlandse Vereniging voor Speciale Tandheelkunde. Een aantal van deze organisaties hebben de ontwikkeling van het materiaal finan cieel mogelijk gemaakt. Ook hebben een aantal diëtisten, jeugd- artsen, tandartsen en mondhygiënisten op persoonlijk titel een grote bijdrage ge leverd. Het materiaal is te bestellen, onder ver melding van de bestelnummers, bij Het Buro Voorlichting Het Ivoren Kruis Gezondheidszorg Hoogstraat 111 Buitenlanders 3011PL Rotterdam Postbus 100 010-126650 3980OCBunnik 03405-4844 De kommunikatiethema's kosten 0,15 per stuk, de woordenlijsten 0,25. Als het gebruik van het materiaal in de praktijk vragen oproept, kan men altijd bij het Buro Voorlichting Gezondheidszorg Buitenlanders in Bunnik terecht. Literatuur 'Welvaartscariës slaat toe bij buitenland se kinderen'. In: Nieuwsbrief van de Nederlandse Vereniging voor Sociale Tandheelkunde, oktober 1980. Kop, M. en J. Verbeek, De voeding en voe dingsgewoonten van migranten uit het Middelandse Zee gebied in Nederland, deel 4. Landbouw Hogeschool Wage ningen (Vakgroep Humane Voeding), 11980. Buijs, G. e.a. Idem, deel 2,1979. Reformprodukten worden goed verkocht. Dit blijkt uit de steeds stijgende ver koopcijfers en de toename van het aantal verkooppunten. Naar schatting koopt 10 :'i 15% van de bevolking regelmatig reformprodukten; een groter percentage doet dit af en toe. Daarom besteden wij in dit artikel aandacht aan deze zeer gevarieerde groep van produkten. Wat zi jn eigenlijk reformprodukten? Reformprodukten werden oorspronke lijk in de handel gebracht door de Re form-beweging. Men kan ze omschrij ven als produkten die zo min mogelijk be- of verwerkingen hebben onder gaan. Dit betekent o.a. dat men de grondstoffen zo natuurlijk mogelijk laat b.v. door niet te raffineren en er niets aan toe te voegen (b.v. klem geur- en smaakstoffen). Met de term •volwaardig' die men wel in de reform- handel hanteert, bedoelt men ongeveer het bovenstaande. De waarde van reformprodukten In de reformhandel zijn reclamekreten als 'natuurlijk', 'eerlijk', 'volkoren', e.d. grote trekkers. Al deze woorden suggereren gezondheid, een belangrijk goed waar men natuurlijk wel geld voor over heeft. De waarde van re formprodukten wordt echter nog al eens uit het verband getrokken of overdreven. Voor reformprodukten geldt net als voor alle voedingsmidde len dat niet één produkt de gezondheid kan waarborgen. De totale voeding moet goed van samenstelling zijn. In de reformhandel wordt nog al eens reclame gemaakt met het hoge vita minegehalte van een bepaald produkt. Het is goed hierbij te bedenken dat een gevarieerde voeding in de behoefte aan alle vitamines voorziet. Extra vitami nes, in welke vorm dan ook, zijn dan ook overbodig. Verder zijn reformprodukten méestal duurder dan dezelfde gewone produkt- ten. Dit komt omdat de reformhandel kleinschaliger is en daardoor minder efficiënt kan werken. Ook de biologi sche teelt maakt de produkten prijzi ger. Tenslotte is er nog altijd weinig onderlinge concurrentie in de reform handel, waardoor de prijzen niet wor den gedrukt. Vergelijking van prijs en kwaliteit van reformprodukten met de zelfde gewone produkten is dan ook raadzaam. Om wat meer houvast te geven plaatsen wij bij een aantal popu laire reformartikelen enkele kantteke ningen. Volkorenprodukten zoals diverse soor ten graanvlokken, volkorenbrood, zil vervliesrijst, (bruine rijst), volkoren macaroni nemen in het reformassorti ment een belangrijke plaats in. In een goed samengestelde voeding ver dienen deze produkten zeker een plaats. Het merendeel van de volkoren produkten is echter ook buiten de reformhandel te koop. Een prijsver gelijking is hier dan ook zeker op zijn plaats. Volkorenprodukten zijn vanwege het iets hogere vetgehalte minder goed houdbaar. Ze kunnen het best in zaken met een grote omzet worden gekocht en daarna niet te lang worden be waard. Zuurdesembrood is volkorenbrood be reid met zuurdesem in plaats van gist. Voedingsdeskundig is er geen verschil tussen zuurdesembrood en gistbrood. Uit onderzoek is gebleken dat zuurde sembrood uit de reformhandel niet altijd zonder bakverbeteraars is ge bakken. Zuurdesembrood is wat langer houdbaar dan gistbrood. Tarwekiemen zijn kiemen van de tar wekorrel waaruit zich later de nieuwe plant ontwikkelt. Ze worden verwij derd bij de gebruikelijke meel- en bloembereiding en voor een groot ge deelte verwerkt tot veevoer. Een klei ner gedeelte maakt men geschikt voor de menselijke consumptie. Tarwekie men zijn rijk aan vitamine E. Ze worden snel rans, niet alleen door het hogere vetgehalte maar ook door de aanwezigheid van enzymen. Wanneer men ze wil kopen, moet men erop letten dat ze vers zijn en men moet ze vervolgens niet te lang bewaren. Tar wekiemen zijn de laatste jaren nog al 'in' geraakt. Voedingsdeskundig ge zien heeft men ze niet nodig. Vitamine E krijgt men met de voeding meer dan voldoende binnen. Rietsuiker is een produkt waarvan men wel eens beweert dat het beter is dan gewone suiker. Dit is niet juist. Rietsuiker is net zo energierijk als gewone suiker en heeft een even na delige invloed op het gebit. De sporen vitamine B en ijzer die in rietsuiker voorkomen zijn zo klein dat men om er profijt van te hebben er wel erg veel van zou moeten eten. Het verhaal dat bietsuiker, in tegenstelling tot ge- affineerde (gedeeltelijk geraffineerde) rietsuiker, calcium aan het lichaam onttrekt, is een fabel. Honing kan net zoals suiker het gebit in gevaar brengen. De energetische waarde van 100 g honing komt overeen met die van 80 g suiker. Honing onder scheidt zich van suiker doordat het naast glucose een fructose (invert- suiker) nog een aantal andere stoffen bevat zoals b.v. fermenten (diastase, invertase, mallase), eiwitachtige stof fen (afkomstig van stuifmeelkorrels) en vitamines (BI, B2, nicotinezuur). Geen van de genoemde stoffen komt in zodanig hoeveelheden voor dat er een bijzondere betekenis aan toe te schrij ven is. Honing heeft voornamelijk waarde om zijn fijne geur en smaak. Zeezout en ongeraffineerd steenzout bevatten naast natriumchloride nog sporen van andere mineralen die in keukenzout (geraffineerd steenzout) niet voorkomen. Deze hoeveelheden zijn echter zo gering dat ze geen betekenis hebben. Omdat zeezout en ongeraffineerd steenzout nogal wat verontreinigingen (kwik, lood, cad mium kunnen bevatten is het aan te raden het gebruik ervan zoveel moge lijk te beperken. Kruiden kan men indelen in keuken-, thee- en geneeskruiden. Keukenkrui den verbeteren, in de juiste hoeveel heden gebruikt, de smaak van het voedsel. Ze bevatten wel vitamines en mineralen maar men gebruikt keuken kruiden in zulke kleine hoeveelheden dat men hun bijdrage kan verwaar lozen. Van theekruiden zet men krui- denthee's. Men schrijft hieraan nogal eens gunstige eigenschappen toe. Zo zijn er theekruiden die b.v. vochtaf- drijvend, kalmerend of vermagerend zouden werken. Wonderen moet men er echter niet van verwachten. Genees kruiden kunnen in geringe mate ge neeskrachtige bestanddelen bevatten. Langdurig zelf experimenteren met deze kruiden is af te raden. Bij aan houden van klachten kan men beter een arts raadplegen. Olie wint men uit zaden of vruchten door b.v. koud persen bij maximaal 35°C, warm persen door middel van oververhitte stoom of door extraheren met behulp van een oplosmiddel (b.v. pentaan, hexaan). Warm persen van olie geeft een hogere opbrengst maar door de verhitting komen er verontreinigingen in de olie. Daarom raffineert men ze. Olie vrij gemaakt door middel van oplosmidde len raffineert men eveneens. Koudge- perste olie, ook wel koudgeslagen olie genoemd, geeft een kleinere opbrengst maar hoeft niet geraffineerd te wor den. De vitamine E blijft behouden. Dit vitamine werkt als een natuurlijke antioxydans. Koudgeperste olie heeft volgens kenners een specifieke geur en smaak. Voedingskundig gezien is het niet nodig onderscheid te maken tus sen warm en koud geperste olie. Voor de keuze van olie is het linolzuurgehal- te bepalend en hierop is de wijze van persen niet van invloed. Onbespoten produkten In o.a. reformzaken kan men ook pro dukten kopen die b.v. 'biologisch zui ver' of biologisch-dynamisch' ge kweekt zijn. Deze termen zijn niet wet telijk beschermd en bieden geen ga rantie voor de afwezigheid van bestrij dingsmiddelen. Onbespoten produkten moeten aan dezelfde eisen voldoen als gewone produkten. Eisen ten aanzien van o.a. hoeveelheden, soorten en resi dugehalten worden gesteld in de Be strijdingsmiddelenwet. De Keurings diensten van Waren nemen steek proefsgewijs monsters en controleren deze op de aanwezigheid en hoeveel heid bestrijdingsmiddel. Dit blijkt lang niet altijd voldoende te zijn. De consu ment moet er vaak op vertrouwen wat de leverancier vertelt. Een aantal groeperingen (Biologisch-Dynami- sche Vereniging, Ecologische Bewe ging) heeft geprobeerd hieraan iets te doen. Produkten van merken Demeter, Biodyh en Eko moeten voldoen aan be paalde eisen. Ook deze merken geven geen volkomen garantie. Er kunnen op de produkten immers resten bestrij dingsmiddelen terecht komen van naburige bedrijven die wel bestrij dingsmiddelen gebruiken. Mogelijk heden om te komen tot een 'Rijkskeu- ringsmerk alternatief geteelde produk ten' worden op dit moment door een commissie bekeken. Wettelijke voorschriften Vor reformprodukten maakt de Wa renwet geen uitzonderingen. Ze vallen evenals andere produkten onder het Algemeen Besluit waarin staat dat eet- en drinkwaren niet schadelijk mogen zijn voor de gezondheid. Bovendien zijn er in de uitvoeringsbesluiten van de Warenwet voor speciale produkt- groepen regels gesteld die betrekking hebben op de samenstelling en de etikettering. Zo moet b.v. het brood uit de reformhandel ook voldoen aan de eisen van het Broodbesluit en alle eet veel plantaardige produkten honing aan de eisen van het Honingbe.- sluit. In het Algemeen Aanduidingenbesluit., dat 23 december 1982 van kracht wordt, is een verplichte ingrediëntendeclara. tie en een verbod tot het gebruik var misleidende aanduidingen opgenomen. Hieronder vallen o.a. beweringen dat' een voedingsmiddel een ziekte zou kun. nen voorkomen of genezen. Produkten waarvan wordt gesteld dat- ze geschikt zijn voor een bepaald dieet- moeten voldoen aan de eisen van het,- Aanduidingenbesluit Waren voor Bij. zondere Voeding. Tomatensoep Tempeh met kerriegroente* aardappelen of rijst Tempeh met kerriegroente 2 uien, 2 eetlepels margarine, eet- lepel kerrie, 1 prei, 400 g savooiekool, 2i£ dl groente )bouillon, 1 blok tem peh, 50 g kokos, (50 g pinda's) Snijd de uien klein, fruit ze in de mar- - garine en voeg de kerrie toe. Snijd de prei in ringen en snijd de kool in dunne reepjes. Doe de groente en de bouillon bij de uien en laat dit 10 minuten koken. Snijd de tempeh in blokjes en doe ze bij de groente. Voeg de kokos toe en laat het gerecht nog 5 minuten koken. Strooi er eventueel pinda's over. Gebakken tahoe met vruchtensaus* Chinese kool rijst yoghurt Gebakken tahoe met vruchtensaus 1 rode paprika, 1 eetlepel olie, 100 g blauwe rozijnen, 3 dl. (groente) bouil lon, mespuntje gemalen kruidnagel, 2 eetlepels bruine basterdsuiker, l blok tahoe, peper, zout, bloem, 2 eetlepels - olie, 1 banaan, citroensap Was de paprika, verwijder de zaadlijs ten en snijd hem in blokjes. Fruit de paprika zacht in olie. Was de rozijnen, voeg ze met de bouillon, de kruidnagel en de suiker toe. Laat dit 10 minuten zacht koken. Snijd de tahoe in dunne plakken en be strooi ze met peper, zout en bloem. Bak de plakken bruin in olie en leg ze op een voorverwarmde schaal. Snijd de ge schilde banaan in plakjes en schep deze door de saus. Maak de saus op smaak met peper, zout en citroensap. Geef de saus apart bij de tahoe of giet hem er over. Witte bonensoep Appeltoetje* Appeltoetje 150 g tarwevlokken, zout. 75 g marga rine, 30 g bruine basterdsuiker, 2 eet lepels honing 500 g appels. 1 eetlepel (riet)suiker, kaneel citroensap Doe de tarwevlokken met wat zout in een kom en voeg de margarine, de suiker en honing toe. Snijd met twee messen de margarine in kleine stukjes. Kneed met de hand alles door elkaar tot een kruimelig deeg. Schil de appels, verwijder de klok huizen en snijd ze in partjes. Bestrooi de appels met wat suiker en kaneel en bedruppel ze met wat citroensap. Leg de appels in een vuurvaste schaal en verdeel het deeg erover. Laat het gerecht in een matige hete oven 175°C) in ongeveer 45 minuten gaar en bruin worden. De uitzending die omroep Radio Lc j.1. in het Veron grote verwarring mag een zeer ment worden g "motors" achter 1 van der Neut en redelijk tevreden ding. "Het was w geval de moeite w Exact om half n gramma, waarin werd gevormd do met Anthon, die plannen er warei Te zijner tijd hoo stichting komt. J dat het Ministeri had gegeven op 1 na dit ene uur no de kabel" te verï De kortste dag i: t, gen gaan weer le weinig, maar al lijk merkbaar. N worden gemaakt Toch is deze tijd terom te kijken Een jaar, waar 1zich nadrukkelij met diverse exp ,c' met toenemende inwoners van So< 3 Hebben we de af aandacht bestee r' ze keer aandachl s' Op 2de Kerstdag op volgende zone met foto's van c,r families en platl tot eind 17e eeuw Het lijkt een gc deze tentoonste kamer een ontrr voor ieder, die lies, tot de keni belangstelling h« Onder het genot het kijken naar .v. kunnen er dan vroeger worden Mocht u op de fo nen vinden; ni harte welkom. E Er worden dan maakt en u krijg Een paar uurt Nieuwjaar zijn de Oudheidskan uit. De Oudheidskan laan 18, is 's zon< Iedere maaltijd is even belangriik Een maaltijd is pas volledig als er iets in zit uil ieder vak Afwisseling hoort daarbij Voorlichtingsbureau voor de Voeding Zuurdesem volkorenmeel. water Doe 4 eetlepels volkorenmeel in een kom en meng dit aan met water tot een dikke pap. Laat het mengsel afgedekt bij kamertemperatuur staan en roer het twee maal per dag door. Na plm. 3 dagen verschijnen er door de bacterie werking belletjes en gaat het mengsel licht zuur ruiken. Roer er dan twee maal per dag 1 eetlepel meel en wat water door. Na plm. 5 dagen is het zuurdesem voldoende krachtig om als rijsmiddel te dienen. Zuurdesembrood 500 g volkorenmeel, l eetlepel zout, 1 kopje (plm. 250 g) zuurdesem, plm. 3 dl lauwwarm water, 1 brood- of cake vorm inhoud 11., margarine. Doe het meel met het zout in een kom en maak er een kuiltje in. Doe het zuurdesem erin met een deel van het water en roer dit vanuit het midden door het meel. Voeg zoveel water toe tot het een samenhangend geheel is- Kneed er met de hand een soepel deeg van. Laat het deeg afgedekt op een warme plaats 30 minuten rijzen. Kneed het deeg nog eens door. 1) Vet een broodvorm in met margarine en be strooi hem met wat meel. Vorm van het deeg een rol en laat hem in de vorm nog i uur afgedekt op een warme plaats rijzen. Bak de brood in een hete oven (plm. 200oC), iets onder het midden in plm. i% uur gaar en bruin. Bestrijk het brood even voordat het uit de oven wordt gehaald met wat water om een glanzende korst te krij gen. Laat het brood 10 minuten in de vorm staan en stort het dan op een rooster. 1) Wilt u later weer een brood bakken, houd dan 2 eetlepels van het deeg achter. Roer er iedere dag wat meel en water door en zet het afgedekt weg- P*"1 dagen is dit zuurdesem weer dienen^ ge"0eg om als rijsmiddel te Ziekenf Rolst Groe Tro Een 37-jarige h vorige week op aangehouden, t sonenauto reed kend dat hij tot jaar geen rijbei De speciale mii die j.1. zaterc De Borg aan c houden, is een worden. Ongei nemers handel ze voor een za hand wilden do den. De meest om voor de h uit speelgoed, r zaken gingen gi tistleke produl en noè een hele De prijzen lag en dat zal zek tot de zeer levi een geslaagd vereniging Ov kend leent voor

Soester Courant | 1982 | | pagina 6