Fantastisch openingsfeest bij Van Dolderen Unieke Kerstexpositie Ikonen 1982 Gastouderproject Soest gaat in januari van start In Galerie Simonis te Ede (Een keten van vrede en licht in de duisternis van armoede en geweld Belangrijke wedstrijden voor Eemland-schaatsers Kind ernpvannj Vrijdag 24 december 1982, 21.00 uur: "Ontsteek de vlam van de vrede" Een universeel gebaar van vriendschap en hoop 9 Soester Courant van woensdag 15 december 1983 9 Uit de media heeft u wellicht vernomen dat de merken Peugeot en Talbot inte greren. Na lange tijd gewerkt te heb ben met een inkompleet Talbot assorti ment heeft Autobedrijf Van Dolderen gemeend "het stuur om te moeten gooien." Het verheugt hen dan ook u te kunnen mededelen dat zij erin ge slaagd zijn de vertegenwoordiging van de op één na grootste automobielpro ducent ter wereld, het Japanse merk Toyota, te verkrijgen. J Door het zeer komplete Toyota-assorti- I ment te gaan leveren zijn zij nu in staat op elke vraag een passend antwoord te geven. Zij zullen u op korte termijn, tij dens een grote show, hiermee kennis laten maken. i Voor de Talbot-cliënten houden zii het onderdelenpakket in voorraad. Dus alle service en garantie gaan op de nor male wijze door. Toyota is fantastisch Toyota bouwt auto's voor mensen. Vol gens een paar simpele principes. Ze moeten voldoen aan de allerhoogste eisen van betrouwbaarheid. En ze moeten een optimale verhouding héb ben tussen prestatie en prijs. Die prin cipes hebben ertoe geleid dat Toyota in een kleine 20 jaar gegroeid is tot de grootste auto-industrie ter wereld na General Motors. Met een produktie van zo'n 3>/2 miljoen auto's per jaar. En: Toyota is de enige van die omvang die nog winst maakt ook. Een groot deel van die winst wordt aangewend voor de voorsprong die Toyota steeds duide lijker begint te nemen op technologisch gebied. Vandaar dat Toyota's zo dik wijls als eerste te voorschijn komt uit vergelijkende onderzoeken. Vandaar dat Toyota's innovaties steeds vaker worden toegepast in andere automo- Toyota Tercel bielen. Vandaar dat Toyota steeds méér nieuws heeft. En steeds béter! „Carina" met dieselmotor Korte tijd na de introductie van een volkomen nieuwe Carina, brengt Toyo ta deze succesvolle middenklasser met :en 1.8 liter dieselmotor op de Neder- andse markt. Deze dieselmotor onder scheidt zich door een aantal bijzondere :onstructies van andere op de markt :ijnde diesels. Bijzonder laag geluidsniveau Deze dieselmotor, zoals toegepast in de Darina, is van een volkomen nieuw ont werp en niet afgeleid van een bestaan de benzinemotor, hetgeen uiteraard duurder is in productie maar ook vele voordelen biedt voor de gebruiker. Zo kon het motorblok optimaal worden ontworpen, wat resulteerde in een hoge graad van betrouwbaarheid en een bij zonder laag geluidsniveau. Tot het zeer lage geluidsniveau draagt eveneens bij de toepassing van een ge tande riem voor de aandrijving van de bovenliggende nokkenas. De riem drijft tevens de brandstofpomp, dyna mo, waterpomp en oliepomp aan. Andere opmerkelijke constructies die bijdragen tot het opzienbarend lage ge luidsniveau zijn: nieuwe zeer kleine verstuivers en met staal versterkte lichtmetalen zuigers die het mogelijk maakten de toleranties aanzienlijk te verkleinen. Acht balansgewichten aan de krukas verzekeren verder een rustige en nagenoeg trillingvrije wer king van de motor. Naast de vele hier voor beschreven maatregelen aan de Rond Kerst en Nieuwjaar presenteert de Edese kunsthandel Galerie Simonis een speciaal ingelaste verkoopexposi tie van ongeveer 100 authentieke Rus sische ikonen uit de 17e tot en met de 10e eeuw, van 20 december tot en met 11 januari. Dagelijks behalve zon- en feestdagen, van 11.00 tot 18.00 uur. Juist rond de Kerst is het bij deze galerie tot een jaarlijkse traditie ge worden om wat meer dan normale aan dacht te besteden aan de ikonencollec- tie die aldaar permanent te zien is naast een uitgebreide schilderijen- verzameling. Alle recent verworven aanwinsten worden op deze expositie in een exclu sieve collectie getoond. De ikonen zullen in al hun verscheiden heid te zien zijn in sfeervolle combi natie met Russisch liturgische koor zang. Bijna alle belangrijke ikomenvoorstel- lingen zijn op de expositie vertegen woordigd; om enkele te noemen: Feest-ikonen, Moeder Gods-ikonen. Drieéénheid, Aartsengelen Michael jen Gabrlël. Nlcolaas, Kruisiging van Christus. Deësis, Maria's ontslapen. Pocrov, Elias vurige Hemelvaart. Mandulion, Doop in de Jordaam Anastasis, Troosteres der Behoeftigen. Synaxis, Geboorte van Christus. Op de grote Feestdagen-ikoon die op de expositie prijkt, werden de belangrijk ste feesten uit de Russische Orthodoxie ragfijn en in de devoot zachte kleuren goud, bruin, blauw en rood geschil derd. Een opvallend fraai detail van de Geboorte van Christus is op deze ikoon te bespeuren. Christus' geboorte is maar zelden op ikonen in deze vorm verbeeld. Het Kerstfeest is hier op voor de Westerse mens herkenbare wijze ge schilderd in tegenstelling tot de meer voorkomende geboorte-ikoon alwaar Christus met Maria alleen in het veld ligt, terwijl allerlei voorstellingen in verschillende tijdsdimensies Maria en Christus omringen. Met de geboorte van Christus vangt de Christelijke heilsgeschiedenis aan. Zijn geboorte heeft de mens ontroerd en blij gestemd; het tafereel is hier afgebeeld in een gloed van intieme sfeer. Maria en Josef staan aan weerszijde van de kribbe waarin Christus ligt in een wit gewaad. Ook dit is bijzonder omdat Hij meestal omwikkeld is met een witte doek op de normale versie van de geboorte-ikoon. Het Christuskind staat ook hier als een kleine volwassene afgebeeld, Zijn wijs heid en Goddelijkheid symboliserend. Aan beide kanten van de aureool staan de initialen I.C. en X.C. van Jesus Christus. Op de achtergrond de stal - in de herberg was immers voor Hem geen plaats zoals Lucas verhaalt - en daar achter ziet men de gebouwen van Bethlehem waarboven een gouden wmm ster. Op de voorgrond de drie wijzen uit het oosten die geschenken aanbieden. Stuk voor stuk zijn ikonen cultuur fenomeentjes uit het Russische verle den en meer dan alleen maar tech nisch hoogbegaafd geschilderde mon nikenwerkjes. Ikonen stonden en staan nog steeds centraal in het Orthodoxe Christen dom. De stijl van schilderen van iko nen veranderde zeer langzaam; er waren namelijk strenge, vaste vorm voorschriften. De ikonenschilder was op de eerste plaats een instrument van Goddelijke inspiratie. Elke ikoon is voorzien van een uitge breide documentatie omtrent de voor stelling en de afkomst. Dit attest is verzorgd door Prof. Dr. E. Voor- deckers van het ikonen-documentatie- instituut ,,Eikon" te Gent in welke stad hij tevens hoogleraar is in de Byzan tijnse kunst. Vanzelfsprekend kan men op de ten toonstelling zelf meer omtrent de iko nen te zien, te lezen en te horen krijgen. Naast de ikonententoonstelling is overigens in een aparte ruimte een ge deelte van de collectie 19e eeuwse schilderijen te zien. Het een en ander houdt daarom zeker in dat het de moeite zal lonen een be zoek te brengen aan deze uitgebreide ikonenpresentatie in het centrum des lands. De entree is vrij. Galerie Simonis is gevestigd in de Notaris Fiacherstraat 30-32 te Leusden. motor als geluidsbron, werd uiteraard ook aan de wagen zélf een uitgebreid pakket maatregelen getroffen om de Carina Diesel tot een der stilste diesels op de huidige markt te maken. Prijzen Met de prijsstelling vormt de Carina een welkome aanvulling op de diesel- markt die enerzijds begrensd wordt door wagens als Opel Kadett en VW Golf Diesel en anderzijds door aanbie dingen met een aanzienlijk hogere prijsstelling. Mede daardoor is de Ca rina DX Diesel ondermeer interessant voor het bedrijfsleven als representa tieve, ruime én gunstig geprijsde wa gen met dieselmotor. De Tercel De Tercel is een ruime en sportief te rijden auto met een markante stroom lijn. Aërodynamisch vormgegeven, om er schitterend uit te zien. "En om snel en vooral zuinig vooruit te komen. U kunt kiezen uit drie- of vijfdeurs modellen, handgeschakeld of met automatische transmissie. Beiden geven u meer bin nenruimte en comfort, dan u misschien gedacht had. Dat is ondermeer te dan ken aan de in de lengterichting ge plaatste motor, met daaronder het dif- ferentiëel, dat de voorwielen aandrijft. De tandheugel-stuurinrichting geeft de Tercel een waarlijk subliem wegge drag. En de onafhankelijke wielop hanging rondom strijkt alle oneffenhe den van zelfs de slechtste wegen glad. Hij heeft een schuin aflopende neus. grote ramen en een lage taillelijn. Dat geeft uw rijplezier extra spirit. De 1,3 liter 4-cilindermotor met bovenliggen de nokkenas is gemaakt voor rijpresta- ties. en zuinigheid. De nieuwe hand- geschakelde vierversnellingsbak en de automatische transmissie munten uit in bedieningsgemak. Het interieur biedt u veel ruimte en luxe. Ruimte om u te ontspannen. Met het instrumenta rium dicht bij de hand. Allerlei ver nieuwingen dragen bij aan een hogere efficiency. In de Tercel staat'het com fort van de passagiers op een nieuw, luxueus niveau. En het gemak waar mee bagage kan worden meegenomen is uitzonderlijk. Door eenvoudig de rugleuning van de achterbank neer te klappen, wordt de bagageruimte meer dan verdubbeld. Vanuit welke hoek u de nieuwe Tercel ook bekijkt: hij is op windend. Je blijft naar hem kijken. Het is dé auto van dit moment met hoge prestaties, een fantastische wegligging en veel ruimte. Kom. Ga in de Tercel zitten. Ga er mee rijden. Kijk naar de feiten. Zie zelf waarom de Tercel de meest opwindende auto van het jaar is. Corolla Coupé Een échte coupé, uiteraard voorzien van een laag aflopende, fraaie daklijn, die u puur sportief genoegen garan deert. Kompleet dus. met gescheiden neerklapbare achterleuning, zonwe rend glas rondom, wisser en sproeier op de grote achterruit. Door z'n aëro dynamische vorm kunt u het verbruik uiterst laag houden. Er zijn twee ver sies: de Coupé 1.3 DX met 4 versnel lingsbak die, behalve uiteraard de voor de Coupé karakteristiek aflopende dak lijn, wat interieur en exterieur betreft overeenkomt met de Liftback. De tweede versie is het topmodel onder de Corolla's, de Coupé 1.6 GTT Twincam, met zijn robuuste GT motor, die ver want is aan de succesvolle Toyota for mule 3 motor. Deze levert een indruk wekkend vermogen van 108 pk (79,5 kW bij slechts 6200 toeren. De GT is uitge rust met o.a. opvallende sportstrepen, sportvelgen met extra brede banden, halogeen lampen en 5 versnellingsbak. De stoelen van de GT zijn voorzien van een sportie gestreepte stoffen bekle ding terwijl het dashboard naast de ge bruikelijke instrumenten uitgerust is met een toerenteller, oliedrukmeter, voltmeteren een digitaal klokje. Auto bedrijf Van Dolderen viert dus feest want zij hebben het officiële To- yota-dealerschap verworven. Wat betekent dat U als Toyota-rijder vanaf heden voor al uw service bij hen te recht kunt. En dat willen zij vieren, met U. Gaat u daarom eens naar hun show room, waar zoveel te zien is. Bijvoor beeld een open huis. En een expositie van de Toyota's. En natuurlijk kunt u een proefrit maken. Bijvoorbeeld met de nieuwste Toyota, de Tercel 'welke is afgebeeld. Bovendien kunt U meedoen aan de wedstrijd automerken raden. Er zijn geweldige prijzen te winnen. Ja, zelfs de kerstman is 's avonds aan wezig om U te verwelkomen. Autobedrijf Van Dolderen zal u graag begroeten op de introductieshows, woensdag 22 t/m vrijdag 24 december woensdag/donderdag tot 21.00 uur. Toyota Corolla 1.3 Coupé DX Na een voorbereidingsperiode van bij na een jaar, waarin goed is nagedacht over de manier waarop de eerst wat vage plannen het beste konden worden gerealiseerd, is de werkgroep „Gast ouderproject Soest" nu zover dat zij zich tot de bevolking van Soest kan wenden en het project gestalte geven. De werkgroep, bestaande uit vijf in woners, heeft de voorbereidingen in middels zo goed als rond en het wach ten is nu op de aanmeldingen zowel aan „vraag" - als aan „aanbod"-zijde, die het project echt van de grond moeten helpen. Het Gastouderproject Soest heeft tot doel opvangmogelijkheden te creëren voor kinderen in de leeftijd van 0 tot ongeveer 12 jaar, door een adressen bestand op te bouwen van mensen die opvang voor hun kind of kinderen zoeken (Vraag-ouders") en van men sen die die opvang kunnen en willen aanbieden („Gastouders"). Bij „Vraag- ouders" kan worden gedacht aan men sen die bij voorbeeld buitenshuis wer ken of andere activiteiten buiten de deur ondernemen, aan mensen die een opleiding volgen of aan mensen die, om welke reden dan ook, niet voort durend in de gelegenheid zijn om zelf hun kinderen op te vangen. Bij „Gastouders" behoeft overigens niet alleen te worden gedacht aan jon ge mensen die zelf kinderen hebben; als gastouder kan in principe iedereen in aanmerking komen. De werkgroep ziet vooral een taak in het tot stand brengen van kontakten tussen Vraag-ouders en eventuele Gast-ouders. Zij probeert vraag en aanbod zoveel mogelijk op elkaar af te stemmen en staat klaar met advie zen, bemiddeling en ondersteuning. Overigens is het niet de bedoeling dat een eenmaal tot stand gebracht kon- takt door de leden van de werkgroep wordt „begeleid". De betrokkenen re gelen, als zij met elkaar in zee beslui ten te gaan, zelf de condities waarop een en ander plaatsvindt, zoals tijden en betaling. De werkgroep adviseert wél bij het op stellen van een „overeenkomst", waarin een aantal details geregeld worden. Als richtprijs hanteert de werkgroep een bedrag van 3,- per uur. Wie zich opgeeft voor het project ont vangt eersj een uitgebreide vragen lijst, die samen met medewerksters van de werkgroep kan worden inge vuld. De aanmelding geschiedt door betaling van 10,- inschrijfgeld, waar bij een formulier wordt ondertekend. De ervaring in andere plaatsen, waar al een dergelijk project bestaat, leert dat het goed is om een proeftijd van ongeveer een maand aan te houden. Na verloop van deze maand voert men Bast Ouder Prqjekt nog een keer een gesprek met iemand van de werkgroep, om te zien of alles naar wens verloopt. Ook een „opzeg termijn" van een maand, leert de er varing, is voor de zorgvuldigheid in dit soort kontakten een goede zaak. „Het gaat vooral om gerégelde op vang", benadrukken Mia Pothuizen en Rina Brinkman, leden van de werk groep. „Het moet ook gezien worden als een voorziening naast de andere, zoals de Peuterspeelzalen. De opvang mogelijkheden zijn in Soest heel erg Op Kerstavond wordt iedereen uitgenodigd met een bran dende kaars of lamp voor het raam of in de deuropening te staan, ais een teken van vriendschap met alle volken van de wereld, veraf en dichtbij. Gezamenlijk, over alle grenzen heen, vieren wij de geboor te van Jezus unristus, de geboorte van nieuwe hoop, de dageraad van een nieuwe wereld. Laten wij, temidden van de duisternis van hebzucht en armoede, de toorts van de gerechtigheid hoog houden Laten wij, temidden van eenzaamheid en kilheid, de vlam van de hoop ontsteken Laten wij, temidden van de duisternis van het geweld, het licht van de vrede doen branden t Want ik heb honger geleden en gij hebt Mij te eten gege ven. Ik heb dorst geleden en gij hebt Mij te drinken gege ven, Ik ben een vreemdeling geweest en gij hebt Mij ge huisvest. naakt en gij hebt Mij gekleed, ziek en gij hebt Mij bezocht; Ik ben ik de gevangenis geweest en gij zijt tot Mij gekomen. Matth. 25:35-36 Heer, maak ons werktuigen van uw vrede. Waar haat is, laat ons liefde zien; Waar onrecht is. vergeving Waar tweedracht is, verbondenheid Waar twijfel is, geloof Waar hoop is, hoop Waar duisternis is, licht Waar droefheid is, vreugde. St. Franciscus Om deze keten van vrede en licht tot stand te brengen is ieders mede werking vereist. Onze gezamenlijke hoop en toewijding zullen, aldus zichtbaar gemaakt, hen die strijden om het bestaan bemoedigen en anderen aanmoedigen om te laten zien dat vrede en gerechtigheid geen idealen zijn die gekoesterd moeten worden, maar realiteiten die tot stand gebracht moeten worden. Deze oproep wordt ondersteund door de Wereldraad Van Kerken, De Lutherse Wereldfederatie en de Wereldbond van Gereformeerde Ker ken, en is gezonden aan alïe bisschoppen van de Rooms-Katholieke Kerk en aan alle ledenkerken van de Wereldraad van Kerken. "Werken aan de gezondheid en de opvoeding van kinderen, is niet alleen maar een kwestie van gerechtigheid. Het is ook een vruchtbare investering in de economische en so ciale toekomst van de wereld. Deze doeleinden zouden kun nen worden gerealiseerd voor een bedrag dat kleiner is dan wat de geïndustrialiseerde wereld jaarlijks uitgeeft aan alcohol." James P. Grant, directeur UNICEF "Wij zijn ervan overtuigd dat het, zolang er vluchtelingen zijn, een onderdeel is van het werken aan de vrede om hen te helpen. Niet alleen om te overleven, maar om hen te helpen aan een nieuwe hoop, een nieuw leven. Een bij drage aan het herstel van de menselijke waardigheid is te gelijk een bijdrage aan de vrede. Poul Hartling, Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties "Voor de prijs van twee van de modernste strategische bommenwerpers, zo'n 200 miljoen dollar, zouden we een wereldwijde campagne tegen het analfabetisme kunnen financieren. Slechts een half procent van de militaire uit gaven in de wereld is voldoende om de hoeveelheid land bouwmachines te betalen die de arme landen nodig hebben om hen die in staat te stellen aan het eind van de jaren tachtig zelf het noodzakelijke voedsel te produceren. Kort- «om hen in staat te stellen aan het eind van de jaren tach tig zelf het noodzakelijke voedsel te produceren. Kortom: of het nu gaat om atoom- of conventionele wapens, de van de menselijke eerlijkheid en een belediging van de menselijke waardigheid. Javier Pérez de Cuéllar, Secretaris-Generaal van de Verenigde Naties beperkt. We kennen hier ook niet zo iets als een kinderdagverblijf." Het is overigens geenszins de bedoe ling de Peuterspeelzalen concurrentie aan te doen. De speelzalen zijn actief voor een veel beperkter categorie, de kinderen in de vóór-kleuterschool leeftijd. „We wachten af wat er gaat komen"; brengen de enthousiaste werkgroep leden naar voren. „De ervaring leert dat er doorgaans meer aanbod van Gastouders is dan vraag van Vraag- ouders. Dat is trouwens heel plezierig, omdat de keuzemogelijkheden dan wat groter zijn. Bovendien kun je wat meer rekening houden met de geografische omstandigheden Er zijn inmiddels goede kontakten op gebouwd met de Gemeentelijke Sociale Dienst en de Stichting Maatschappe lijke Dienstverlening. „Het bedrag van f 3,- per uur is gebaseerd op de lan delijke tarieven, maar als mensen on derling tot andere afspraken komen is dat natuurlijk prima. We mikken wél op de groep die financieel niet zo ge makkelijk zit, dat zij op andere ma lieren opvangmogelijkheden kunnen realiseren. Vooral onder de zogenaam de éèn-ouder-gezinnen is er grote be hoefte aan betere opvangmogelijk heden." Wie zich wil aanmelden - hetzij als Vraagouder, hetzij als Gastouder (of een derde mogelijkheid: als „Ruil- ouder", waarbij de opvang van de kinderen om-en-om wordt geregeld) kan zich wenden tot de onderstaande kontaktadressen Rina Brinkman-Stoffer, Schouten kampweg 73, tel. 23605; Maria Mar- tens-Van Breukelen, Da Costalaan 17, tel. 14045. Dinsdag jl. zijn onder slechte weers omstandigheden aspiranten en junio ren d-wedstrijden gehouden. Edwin Groeneveld reed bij de aspiran ten een persoonlijk rekord op de 100 mtr. in 13.2. sec. en de 500 mtr. in 58.6 Carl van Dam kwam uit voor de junio- ren-d en reed de 100 mtr. in 14.0 sec. en de 500 mtr, in 67.1 sec. Olaf Swinarsky reed op beide afstan den een persoonlijk rekord, te weten de 100 mtr. in 14.2 sec. en de 500 mtr. in 65.6 sec. Er worden de komende weken selektie- wedstrijden gereden voor uitzending naar het Nederlands Kampioenschap. Bij de meisjes d-junioren zijn Linda v.d. Berg en Talitha Born uitgenodigd om deel te nemen aan deze wedstrij den, welke gehouden worden in Utrecht op dinsdag 21 december om half 5, zondagavond 2 januari om half 8 en dinsdag 11 januari om half 5. Leden en supporters worden opgeroepen om te komen kijken en om onze meisjes aan te moedigen bij de wedstrijden waarin zij zich waar moeten maken. Afgelopen vrijdag zij de senioren-wed- strijden gereden. De weersomstandig heden waren nogal wisselend. Freu v. iol reed de 500 mtr. in 48.2 sec. en noteerde een persoonlijk rekord op de 1500 mtr. in 2.28.2 min. Monique Knol reed de 500 mtr. in 56.3 sec. en de 1500 mtr. betekende voor haar ook een persoonlijk rekord in 2.58.5 min. Bert v.d. Weerd noteerde op beide af standen respektievelijk 44.0 sec. en 2.13.5 min. Zondagmorgen werden de junioren-B- C wedstrijden gehouden onder goede weersomstandigheden. Jolanda Los kwam uit voor de junio ren-C en reed de 1000 mtr. in 2.03.9 min., terwijl zij een persoonlijk rekord behaalde op de 1500 mtr. in 3.16.6 min. Henk Hagen noteerde op de 1000 mtr. 1.52.0 min. en ook voor hem een per soonlijk rekord op de 1500 mtr. in 2.48.6 min. Bij de junioren-B kwam Arnold Hagen aan de start maar hij werd op de 1000 mtr. gediskwalificeerd en reed de 1500 mtr. in 2.46.5 min. Igor Zweers reed op beide afstanden een persoonlijk rekord, nl. de 1000 mtr. in 1.38.8 min. en de 1500 mtr. in 2.30.7 min., wat voor hem een verbetering van 16 sec. betekende. Aanrijding met letsel Een 27-jarige inwoner van Soest, die in het weekeinde over de Soesterberg- sestraat in de richting van de Vondel laan reed, slipte ter hoogte van de Hil- debrandlaan door de gladheid. Na eerst een verkeersbord omver te hebben gereden kwam hij tegen een boom tot stilstand. Een hoofdwond en een pijnlijk linkerbeen waren het ge volg. De auto werd total loss verklaard. Bijzondere Kerstdienst Vrije Evangelische Kring Baarn Nadat zondag jl. het optreden van het bekende jongerenkoor Luctor et Emer- go uit Oldenbroek een groot succes bleek, ook al door de geweldige zang- potpourri na de dienst, zingt en speelt zondag a.s., 2e kerstdag Youth For Christ, in de dienst van de Vrije Evan gelische Kring Baarn, Eemnesserweg 63b, Baarn, t.o. Albert Heyn. Voor ganger Broeder A. Luyben uit Soest. INFOrmatiecentrum vóór de Kerst gesloten Het gemeentelijk INFOrmatiecentrum is donderdagmiddag 23 december en vrijdag 24 december, de gehele dag, gesloten.

Soester Courant | 1982 | | pagina 9