NIEUWE EN BETERE VORM VAN STOPPEN MET ROKEN? PLANTENVOEDING E I. NIEUWE LICHTGEWICHT CAMERA Minky de probleemloze filmcamera ON Een nieuw systeem om in 28 dagen 'af te kicken' enden 1983. /IING NIEUW TIJDPERK IN SMALFILMPROJEKTIE 'De electronische filmprojektor' 5-21860 tB Soest WERKERS 21188 'est Soestcr Courant van woensdag 29 december 1982 Velen duizenden mannen, vrouwen en zelfs schoolkinderen roken, roken teveel! Stoppen met roken? Het is een vaak gehoorde kreet. Sommigen zeggen ietwat zuur 'stoppen met roken? Ik doe het elke avond als ik ga slapen!' Maar de volgende morgen begint, soms als hoestend, de dag met een nieuwe sigaret. Dat roken slecht is voor o.a. longen, hart en zelfs de maag is bekend. Vele rokers willen wel stoppen, maar het ontbreekt hen aan moed. Roken is een verslaving. Nicotine is een drug! De verslavende stoffen in de sigaret blokkeren vaak de goedbedoelde pogingen. Stoppen maar hoe? Er zijn een heleboel methoden om met roken te stoppen. Grofweg verdeeld komt men tot 3 systemen. 1. Chemische middelen, drankjes of tabletten, die bv. maken dat een sigaret vies gaat smaken. Velen hebben echter een weerzin om chemicaliën in te nemen. 2. Psychische systemen bv. groeps therapie (werkt goed, maar duurt vaak lang) Acupunctuur zou je feitelijk mede tot deze groep moeten rekenen. Acupunctuur was de grote mode van de jaren '70, maar het effect was niet blijvend, voor de meeste rokers. Ook hypnotherapie behoort bij dit systeem. 3. De laatste groep is de z.g. mechanische. Men kent een systeem waarbij met sigarettenpijpjes 'valse trek' wordt veroorzaakt. De rook wordt dan gewoon verdund, waardoor men geleidelijk minder nicotine etc. binnenkrijgt. Feitelijk zou je met een speld gaatjes in een sigaret kunnen prikken. De venturitube een miniatuur windtunnel Stoppen met roken blijft een probleem. In feite zou men een soort hulpje moeten hebben om die zware stap wat te vereenvoudigen. Geleidelijk afkicken, dus minder gaan roken, werkt in de praktijk vaak niet. Men valt terug in de oude sleur. Mogelijk is het nieuwe systeem, dat beoogt het roken in 28 dagen te doen stoppen, voor velen dat duwtje, nodig om de grote stap te wagen! Dit nieuwe systeem berust in feite op een Nederlandse vinding uit 1738. Toen bedacht een zekere Dr. Daniël Bernouilli, een theorie over de snelheid van uitstromende vloei stoffen en gassen. Dr. Bernouilli de Nederlandse wetenschapper was nota bene een longarts, al had men in die tijd nog amper problemen met ketting rokers. Het was Professor G. B. Venturi, een Italiaanse wetenschapper, die in 1791 voortborduurde op de wet van Bernouilli. Hij bedacht een meet instrument voor het vaststellen van de uitstroomsnelheid van vloeistoffen en gassen. Het meetinstrument werd bekend als 'De Venturi/tube'. Het is deze venturitube die model stond voor een apparaat dat kan helpen om het roken te stoppen. Het werd in 1963 voor het eerst in de VS toegepast en lijkt in principe wel wat op een miniatuur windtunnel! Rook gaat met 300 km per uur Het nieuwe '28 dagen-systeem' werkt met 4 Venturitubes. In deze tubes, feitelijk een soort sigarettepijpje, wordt de aangezogen lucht aanzienlijk versneld, tot ca. 300 km per uur! De rook botst daarbij op barrières en vooral de eerste barriere is een soort 'val' waarin de rook een bepaalde hoeveelheid verslavende stoffen verliest. Vooral teer en nicotine, blijven in deze val achter. Rook bestaat uit hete en koele compo nenten. Vooral de hete componenten zijn gevaarlijk en worden door vele artsen als hoofdschuldigen gezien voor het ontstaan van longkanker. Deze hete componenten blijven voor het grootste deel in de venturitube hangen. De smaakmakende koele componenten echter passeren de tube, zodat men geen flauwe, smaakloze sigaret rookt. Afkicken in 28 dagen? De set heeft 4 tubes, elk met een eigen codekleur. De eerste tube is rood en neemt ca. 15% verslavende stoffen weg. De 2e tube is geel en deze zuivert 30% teer en nicotine, de 3e oranje neemt 65% en de witte-laalste maar liefst 95% verslavende stollen op. Het zijn juist die stollen die de sterke binding met het roken veroor zaken. Het hulpmiddel is feitelijk een geleidelijke en zachte overgang naar niet roken. De meestal optredende ontwenningsverschijnselen worden sterk verminderd of blijven geheel uil. Uit proeven op de Stanford Universi teit in Californië, met deze tubes bleek, dat mensen die zomaar stoppen, ongeveer 4 x zoveel kans liepen om in hun oude rookgewoonte terug te vallen. Dit systeem, waarbij elk pijpje gedurende 7 dagen wordt gebruikt, vergemakkelijkt de overstap. Doordat de venturitube doorzichtig is, is het neerslaan van de gevaarlijke stof fen vanaf de eerste sigaret zichtbaar! Mis De totale 'kuur' van 28 dagen bleek in de VS een bruikbaar hulpmiddel om af te kicken. Maarwie echt met roken wil stoppen, kan het nooit zonder een duidelijke inbreng van de eigen wilskracht. Wilskracht, gecombineerd met een goed hulpmiddel echter, blijkt voor velen een werkzame combinatie. De 28 dagen anti-rookset wordt verkocht bij drogisten en apotheken. De prijs is f 27,50; Smalfilmprojektie is in een nieuw stadium gekomen. Het tijdperk van de pure electronica en computertechniek is sinds kort belichaamd in de nieuwe 'Blue Memory' Super/Single 8 mm projektor. De fabrikant Silma in Turijn liet de bekende industriële vormgeefster Giulia Moselini tekenen voor het ontwerp. Wat ontstond was een aller minst alledaagse projektor. Soepele lijnen en een fraai donkerblauwe tint geven meteen de naam weer van het apparaat, letterlijk 'blauwe herinne ring'. Een apparaat om de mooiste momenten uit het leven terug te brengen op het witte doek. Computertechniek Een fraai bedieningspaneel, lijkend op het dashboard van een geavanceerde auto, geeft als mogelijkheden bv: Informatie over de momentele in stelling van de machine. Koncentratie van alle indikaties van de belangrijkste funkties. - Uitvoering van elke funktie met een veiligheidskontrole. Mooi gezegd, er ontstaat een soort dia loog tussen projektor en operateur. Daarbij wordt deze geleid in zijn keuze van de verschillende funkties. De Memory controleert echter belang rijke zaken en - Stopt de projektor als de film tijdens de projektie breekt. Signaleert als de operateur een ver keerde keuze heeft gedaan. - Accepteert de film pas als alle instel lingen juist zijn. - Bij verkeerd invoeren van de film wordt deze teruggevoerd. - De projektor springt in de stopstand als de netspanning tijdelijk wordt onderbroken. Mono-, stereo- of duogeluid. Met de nieuwe projektor kunnen films zonder geluid, met geluid en zelfs met eventueel stereogeluid worden afge speeld. Men kan dat stereogeluid, met behulp van bv stereoplaten, ook zelf inspelen op 2 magnetische geluids sporen van de film. Opname en weergave zijn mogelijk van geluid op één of twee sporen, alsook het gelijktijdig weergeven van twee geluidssporen. Synchro tapesysteem. Om eventueel los opgenomen geluid (met een cassetterecorder) over te spelen op de film, is het handige synchrotapesysteem ook in deze nieuwe Silmaprojektor gebouwd. Technische data: Als lichtbron heeft de Memory een lamp van 12 Volt, 100 Watt Halogeen met koudlichtspiegel. Er is een elec tronische beeldteller met verlichte cijfers. Automatische niveauregeling en mogelijklleid het geluid tot lOdB te verlagen. Overspeelmogelijkheid (geluid op geluid) in- en uitladen, enkel- en crossover. De magneet koppen zijn van hard Permalloy. Regelbaar niveau voor meeluisteren met in- of externe luidsprekers, Versterker 10+10 Watt (muziekver- mogen op 8 Ohm brede bandluid spreker). Stereoregeling per soort apart. Frekwentiebereik: bij 18 bl.d. 80-10.000 Hz. bij 24 bl.d. 80-12.000 Hz. Spoelcapaciteit 180 meter. Memory mikrofoon MKmetaan-en uitschake laar, netsnoer, diodekabel en reini gingsartikelen. Los leverbaar zijn, een daglicht schermpje en een afstandsbedienings apparaat. lnf. Inca/Profilm BV Rutherfordstraal 7 Haarlem MACROSHOTS. ZONDER FILMZON. De sluiter(vlïnder) is er een van het pure XL type, gecombineerd met de f 1.2 lens en een hooggevoelige film, kan men binnen zonder filmzon fil men. De camera wordt geïmporteerd door Osawa Nederland BV, Goudsmitstraat 30, Soetelieve Den Bosch, de prijs is ca. f480,-. Vernuftig is het macrosysteem. Knopje van de zoomlens indrukken en draaien, de lens staat op macro. Nu de polsriem strak trekken en tegen het motief (bloem, prentbriefkaart enz.) houden en de juiste afstand is ingesteld. De zoomlens heeft "2 klikstanden" een met een lampsymbooltje, voor binnenopnamen, een met een zonnetje voor buitenopnamen. Dat vereen voudigd het snel instellen en filmen. Het mag er op lijken alsof de smalfilmfabrikanten het moede hoofd in de schoot hebben gelegd, onder het Videogeweldmaar niets is minder waar. Bell Howell lanceert nu een geheel nieuwe smalfilmcamera, een vedergewicht mag je hem wel noemen. Men gaf de nieuwe camera de grappige naam Minky mee. Het toestel regelt zowat alles zelf. Je kunt het gerust aan de zoon of dochter van acht of negen jaar in handen geven. Zij zullen er vanaf het eerste moment goede opnamen mee maken. EXTRA LICHTSTERKE MACRO ZOOMLENS. Dit uiterst kompakte toestel, niet veel groter dan een kleine damestas, heeft een zeer lichtsterk objectief f 1.2/10- 30 mm. De lens is volledig instelbaar vanaf 1.2 meter, zodat close ups heel goed mogelijk zijn. Veel "techniek" is er niet, de camera filmt met 18 beeld jes per sekonde, heeft wel een enkel- beeldschakeling voor eventuele truc- titels of animatieshots. Er is een tegen- lichtknop, die het diafragma iets groter maakt bij tegenlicht. Het zoomlensje 3x heeft ook motor- zoom. De batterijtester is grappig, bij inschakelen op dag of kunstlicht (sym bolen) gaat bij ingeklapte handgreep een piepsignaal klinken, teken dat de batterijen (2 penlights) goed zijn. Klapt de greep uit, dan stopt het sig naal. 'Programest' - doseert zichzelf Wat voor boer en tuinder normaal is, komt er bij veel particulieren vaak be kaaid af, namelijk: de bemesting van planten in huis, stadstuin of balkon. Zo af en toe wordt er eens een scheut vloeibare mest in de gieter gedaan, maar dan gebeurt er wekenlang niets meer. Toch zijn planten net mensen; ze stellen prijs op regelmaat in hun voeding. Een handige vinding Boer en tuinder kennen sinds enige tijd een handzaam produkt, Osmo- cote, een 'zichzelf doserende mest'. Het wordt op de aarde gestrooid, waar na men feiltelijk geen omkijken naar de bemesting meer heeft gedurende een bepaalde periode. Programmatesl voor plantenhezitters en hobhytuinders Wat 'Osmocote' heel voor 'het vak', heet 'Programest' voorde huis-, tuin en keukentuinder. Het zijn korrels, waarin de voedingsstoffen zijn opge sloten. De korreiszijn bedek' meteen laagje waterdoorlatende hars. Nadat de korrels in de aarde zijn gebracht, gaan de mineralen in de korrels water opzuigen en lossen op. Gedurende een periode van 3, 6 of 12 maanden geven de korrels elke dag de juiste hoeveelheid voedingsstoffen af aan de grond. De planten krijgen daardoor nooit gebrek, noch overmaat aan voe ding. Ze worden dan ook zichtbaar mooier en gezonder en ze groeien sneller. De korrels reageren op temperatuur Dat dc korrels op temperatuur rea geren is een feit. Bij hoge temperatuur zal er meer meststof worden afgege ven dan bij lagere. Tijdens dc winter worden erdus minderminerilen afge geven, wat zich uitstekend c.mbi- necrl met het feit dat de r' >nt in die periode op rust staat- Als in het voor jaar de temperatuur stijgt, levert de Programest geIijdeIijk meervoedings- stoffen, overeenkomstig de behoefte van de plant. Hoe werkt Programest? A. Water dringt door de buitenste laag en laat de voedingsstoffen (fosfor en kalium) op. De korrel zwelt een beetje op... B. De opgeloste voedingsstoffen ont wikkelen een zogenaamde 'osmoti sche druk' in de korrel. C. De korrel 'zweet', afhankelijk van de temperatuur van de aarde rond de korrel, een bepaalde hoeveelheid voe dingsstoffen uit. De dikte van de harslaag program meert de dagelijkse afgifte van de mineralen. 3 soorten Er zijn 3 soorten Programest.- - GROEN: 3 maanden werking voor bloeiende-en bladplanten - ROOD: 6 maanden werking ooi- alle planten en groenten. - GEEL: 12 maanden werking voor kas- en binnenplanten. De Programest is voordelig; een en kele dosering geeft voeding voor een geheel seizoen. De mest is geurloos, gemakkelijk en schoon, geeft geen verbrandingen plant of wortels en is milieuvriendelijk. Overmatig begieten? Programest verzorgt planten beter dan slordige mensen - Overmatig begieten heeft geen in vloed op de afgifte van voedings stoffen. - De zout- of zuurgraad van de grond heeft al evenmin invloed op de bemesting. - Ook de micro-biologische aktivitei- ten in de grond kunnen de program merende invloed niet schaden. PROGRAMEST is te krijgen bij bloe menwinkels. drogisterijen, hobby zaken etc.

Soester Courant | 1982 | | pagina 15