h Kinderboerderij nog niet in 'ondergangsstemming' f r 11 H 'Hulp moet blijven doorgaan' Zo gezien... 0 1982 -1983 W Drie dagen verkoop vuurwerk De Eekhoorn huizenkrant Alle medewerkers van |J/AN DAM super wensen; u een voorspoedig Burgemeester Scholten terug uit Polen: |GKingh's Tlair fashion Hll Tl. Woensdag 29 december 1982 61e jaargang no. 18 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Koningin Beatrix geschrokken van dreigende sluiting 10 - Wiardi Beckmanstraat Honsbergen Gaandeweg VIDEOTHEEK DE KLOK S0E5TER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest - Tel. 14152' Postgiro 126156 Gecontroleerde oplage 8.350 Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per halfjaar f24.— Verschijnt iedere woensdag "f f >3 I iéM ÜU1 hh f HP&K ow •*-» v i '1 •'K Ui Het bericht van de dreigende sluiting van de Kinderboerderij 'De Vrije Teu gel' mag dan bij de betrokkenen hard zijn aangekomen, van een echte onder gangsstemming is nog niets te be speuren. Aan het Vedelaarpad zit men dan ook bepaald nog niet bij de pakken neer, integendeel: het duistere per spectief lijkt het enthousiasme waar mee wordt gewerkt alleen maar aan te wakkeren. Verschillende omstandigheden dragen daartoe bij. Zo vond vorige week een bijeenkomst plaats van een aantal buurtbewoners, die met elkaar wilden overleggen over de beste 'manier om de kinderboerderij voor de ondergang te behoeden. Een lichtpuntje was de aan wezigheid van de VYD-raadsleden Rib- bink en Krijger, die van hun belang stelling blijk gaven en de mensen op het hart bonden nog niet te wanhopen. Zij drongen erop aan de gemeentebe stuurders te voorzien van zoveel moge lijk informatie. Het vorige week eveneens gestarte overleg met wethouder Kingma heeft vooralsnog weinig opgeleverd, behalve dan dat duidelijk is geworden dat de Kinderboerderij nog niet kan beginnen met de beroepsprocedure tegen de be slissing van de gemeenteraad om 'De Vrije Teugel' volgend jaar van haar subsidie te beroven. Overigens is uit het overleg wel naar voren gekomen dat de wethouder alsnog zal trachten zijn minderheidsstandpunt tot gelding te brengen. Tijdens de vorige week onder grote be langstelling opgevoerde rock-musical trad nog eens duidelijk aan de dag hoe zeer de zaak van de kinderboerderij leeft. De musical, zelf-bedacht en -uit gevoerd door een aantal tieners van de kinderboerderij, stond helemaal in het teken van de bezuinigingen en de ge volgen daarvan voor 'De Vrije Teugel.' Hartveroverend was de manier waarop de jongelui in een wervelend geheel van zang. dans en muziek, afgewisseld met een paar kostelijke scènetjes, ge stalte gaven aan hun ideeën en gevoe lens Een schoolklas wordt opgeschrikt met de mededeling dat de kinderboer derij moet sluiten. In optocht gaat het dan naar de burgemeester, duidelijk herkenbaar aan zijn hoge hoed, die door twee ambtenaaren wordt afge schermd tegen het publiek. Bovendien is er een grote muur om hem heenge- bouwd, waarop de protesten afketsen. Slechts door actie (handtekeningen) worden er stenen uit de muur gewrikt, waarin ten slotte een gat in de vorm van een vraagteken wordt geslagen - hetgeen de onzekerheid over de toe komst van de Kinderboerderij op tref fende wijze illustreert. Aan het eind van de show wist voorzit ter Paul Wareman de handen van het Eén van de schoolklas-scènes uit de rockmusical die de tieners van de Kin derboerderij vorige week opvoerden. Foto: Goos van der Wilt publiek op elkaar te krijgen met de me dedeling dat een van de mede-oprich ters van de kinderboerderij, de kun stenares Emmy Joosten-Eerdmans, telefonisch kontakt had gelegd met de koningin. Naar verluidt was deze erg geschrokken van de mededeling dat de kinderboerderij het slachtoffer zou worden van de gemeentelijk bezui- nigingspolitiek. De zaak van de kinder boerderij is haar altijd zeer ter harte gegaan. Bij de oprichting in 1970 zijn (toen nog: prinses) Beatrix en haar man nauw betrokken geweest. Het is de bedoeling ook de koningin binnen kort van alle relevante informatie te voorzien. Het blijft uiteraard een open vraag wat dit concreet voor de kinderboerderij kan gaan betekenen, maar de mede deling dat de koningin in elk geval zo veel interesse aan de dag heeft gelegd voor het lot van de kinderboerderij wordt algemeen beschouwd als een sprankje hoop. Vuurwerk mag in de gemeente Soest op woensdag 29. donderdag 30 en vrijdag 31 december verkocht worden en wel aan personen boven de achttien jaar. Verkoopt men buiten die periode vuurwerk of verkoopt men vuurwerk aan personen onder de achttien jaar. dan riskeert men een bekeuring. Het vuurwerk afsteken in de gemeente Soest mag men van 31 december lx.00 uur tot 1 januari 02.00 uur. Onmisbaar bij de keuze van een koophuis in Soest, Amersfoort, Baarn en omgeving. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zoneJ Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-630506 ^y Koopavond ■P i.p.v. vrijdagavond donderdagavond 30 dec. Vrijdag 31 december zijn wij gesloten om 16.00 uur. Zie verder onze advertentie op pagina EEEEE~j iA Gelukkig konden wij in 1982 in ons land en dus in Soest vrijuit spreken. Gelukkig was er hier vrede. Onze rech ten werden beschermd. Vrije verkiezingen werden zelfs driemaal in 1982 gehouden. Steeds werden de uitslagen eerlijk vastgesteld. Gelukkig konden we dit jaar in Soest gaan en staan waar we wilden. En in 1983? We vertrouwen er volledig op. dat dit alles er wel weer zal zijn. Beseffen we in deze tijd echter genoeg het bezit van deze kostbaarheden? Elders in deze krant leest U over de reis naar Polen. Ik heb daar veel mensen mo gen spreken uit zeer verschillende kringen: landar beiders. nonnen, priesters, medici, intellectuelen en kunstenaars. Zij allen leverden veel van deze kostbaar heden in. Een Pools meisje van 18 jaar zei mij: "Moet ik dan eerst grootmoeder worden, voordat ik vrij kan spreken?" En hoe is het hier? Bezuinigen doet ons allen pijn. Soms is het echt niet ge makkelijk. Denk echter aan die Poolse mensen en aan al die anderen, die zoveel minder hebben dan wij. In schikken in welvaart is dan mogelijk wel te aanvaar den. Dat is geen bezuinigen op onze vrijheidsrechten. Gelukkig gaven velen deze dagen in Soest en Soester- berg iets van zichzelf weg. Het was een lichtpunt voor de vele ontvangers in een donker land. Ik heb het zelf - voor U - met mijn eigen ogen gezien. Dat 1983 voor U allen met wat minder, meer geluk moge brengen is mijn oprechte wens. Paul Scholten. burgemeester Burgemeester Scholten is terug in Soest. Na een enerverende reis door Polen, die hij maakte in gezelschap van actieleider A. Blokzijl van de Stichting Midden-Nederland "Help de Polen" uit Soesterbergen doktor N. M. de Zwaan uit Bilthoven, betrad Soests eerste burger net voor de kerst dagen weer Nederlandse bodem, vol indrukken van het land en het volk, waarvoor ook in Soest zovelen een steentje hebben bijgedragen om de ergste nood te lenigen. "Met veel voldoening kunnen we terug zien op de reis," begint de heer Schol ten zijn relaas. "Met eigen ogen heb ben we gezien dat de hulp uit Neder land aan Polen uiterst noodzakelijk is. En dat die moet blijven doorgaan, om dat de situatie alleen maar nijpender wordt. Het kan. en het moet." Lof Vol lof is de heer Scholten over de or ganisatie van de stichting Midden-Ne derland. "De stichting zorgt ervoor dat de hulp op de juiste plaats komt. Zoals de zaak daar wordt opgevangen kun je alleen maar zeggen dat het volstrekt goed is. Bij de distributie gaat niets verloren." Dokter de Zwaan valt hem enthousiast bij: "Waar deze stichting de hulp naar toe brengt, is de organisatie uitste kend." Nadrukkelijk is de heren op het hart gebonden de dank van de Poolse bevol king. met name die van Kozle. over te brengen aan alle Nederlanders die zich hebben ingespannen om te helpen. Be laden met kleine cadeautjes, maar- vooral met herinneringen is het drietal teruggekeerd na een bezoek dat grote indruk heeft achtergelaten. ontroerend Op zaterdag 18 december arriveerden zij in Kozle. het eerst doel van de reis. Hoezeer de Polen de Nederlandse hulp waarderen bleek wel. toen de heren Scholten en Blokzijl daar de volgende dag een van de (acht) kerkdiensten bij woonden. terwijl dokter De Zwaan achterbleef om de lekke banden van zijn aanhangwagen te repareren. In de kerkdienst werd gebeden voor de Nederlanders en werd in de preek ruim aandacht aan de Nederlandse hulp actie besteed. Bij het vertrek uit de kerk werden de Nederlandse gasten door een koor toegezongen - "een ont roerend moment." aldus de heer Schol ten. In Kozle is in het souterrain van de kerk, waarde nonnen zich bezighouden met de uitgifte van de hulpgoederen, een speciale "uitgifteportiek" inge richt, waar alle andere goederen dan de levensmiddelenpakketten worden gedistribueerd. Van alle 3000 gezinnen uit de stad is in een speciaal kaartsy steem genoteerd waaraan de behoefte bestaat en wat er wordt verstrekt. Een volstrekt eerlijke verdeling is daar door gewaarborgd. Bij de verdeling is een groot aantal vrijwilligers betrokken. Voor de duide lijkheid benadrukt de heer Blokzijl dat niet alleen aan katholieke Polen hulp wordt gegeven. "De pastoor gaat het eerst naar de leden van de - overigens zeer kleine - evangelische kerk." Leeg Een schrijnend voorbeeld van het ge brek geeft de burgemeester aan de hand van zijn belevenissen bij een ge zin op het platteland met 13 kin deren. "We mochten in de kasten kijken. Die waren volstrekt leeg. De mensen hebben eigenlijk niets, behalve wat ze aan hebben. Op het eerste ge zicht lijkt het misschien niet zo ernstig, maar de behoefte aan kleding (vooral kinderkleding en -schoeisel) is buiten gewoon groot." Aan veel dingen is te merken dat de Polen op de rand van het bestaan le ven. De winkels zijn zo goed als leeg. Als er weer voorraden komen, staan de mensen soms dagen van tevoren al in de rij. Het openbaar vervoer zit altijd stampvol. Een groot deel van de bus sen en trams kan niet meer rijden, om dat de noodzakelijke vervangingson derdelen niet meer te krijgen zijn. De heer Blokzijl: "In Kozle is er bij de pastorie een bijgebouwtje geplaatst, met een loket en een paskamer. De vraag die men ons stelde was: 'Is de hulp blijvend?' De mensen kwamen met kinderwagens om de pakketten in ontvangst te nemen. Pleister Hoezeer de hulp nodig is blijkt ook uit het relaas van de heer Blokzijl. 's Maandags zou er weer een vrachtwa gen arriveren, maar door pech in Oost- Duitsland kwam de wagen niet eerder dan de volgende dag aan. 500 mensen hebben de hele nacht staan wachten.Toen de heer Blokzijl hete koffie over zijn been morste bleek in zelfs het zieken huis geen pleister aanwezig te zijn. Zijn wond moest verbonden worden met pleisters die mevrouw Blokzijl met één van de volgende transporten meegaf. Het verhaal illustreert hoezeer ook de behoefte aan medische artikelen is ge groeid. Burgemeester Scholten en dok ter De Zwaan hebben dat gemerkt bij hun bezoek aan Gdansk. Het bezoek aan Katowice kon wegens de voortdu rende bandenpech overigens niet door gaan. Dokter De Zwaan ontmoette in Gdansk een aantal patiënten met wie hij de kennismaking hernieuwde. Dok ter De Zwaan beschrijft de "open- hart"-operaties, die daar met zijn assi stentie werden verricht en kan vertel len dat in Gdansk nu technieken bij deze operaties worden toegepast die hij de artsen bij een vorig bezoek heeft ge leerd. De reis van de heren Scholten en De Zwaan voerde overigens ook naar de hoofdstad Warschau, waar zij een ont moeting hadden met de Nederlandse ambassadeur, de heer Van der Kun. De ambassadeur toonde zich zeer ge- intereseerd in de hulpverlening en be loofde alles te zullen doen om de hulp actie van zijn kant te steunen. Ander licht Zowel burgemeester Scholten als de heer Blokzijl geven iets weer van hun persoonlijke gevoelens. "Al is de situa tie volstrekt onvergelijkbaar, wij kun nen in Nederland veel van de Polen leren. Zo'n discussie over de bezuini gingen, zoals die hier wordt gevoerd, komt toch wel in een heel ander licht te staan," brengt de heer Scholten naar voren. En de heer Blokzijl: "Je krijgt een enorme waardering voor alles wat we hier nog hebben. Wij hebben het hier zo slecht nog niet. Alle drie verzekeren zij dat de hulp onder alle omstandigheden a-politiek van karkater moet zijn. Over de poli tieke situatie in Polen doen zij er liever het zwijgen toe. om het werk van de stichting niet in gevaar te brengen. Dokter De Zwaan heeft zich al min of meer voorgenomen om in maart op nieuw naar Polen af te reizen. Mogelijk zal hij in de loop van mei weer opera ties gaan verrichten. Ook burgemeester Scholten zal zich vanuit zijn positie, nog bezighouden met de hulpactie. Hij zal bij de verantwoorde lijke instanties in Den Haag aan dringen op financiële steun voor de actie. "Als we de zaak planmatig goed opzetten moeten er nog allerlei moge lijkheden zijn. Als we de zaak maar verder in de belangstelling houden Groente De heer Blokzijl weet te melden dat in EEG-verband initiatieven worden ge nomen om de groente en het fruit dat hier in het westen wordt "doorge draaid" ter beschikking te stellen van de bevolking van Polen. Tot dusver is op deze initiatieven positief gerea geerd. Tijdens hun verblijf hebben zij met alle mogelijke mensen gesproken. "Het was een kort. maar zeer intensief be zoek." vertelt burgemeester Scholten. "Slapen was er nauwelijks bij. Maar we hebben nu een heel goed beeld van de situatie." Waar zij kwamen werden ze zo goed mogelijk onthaald. De dank baarheid bracht de Polen ertoe hun gasten eten voor te zetten dat zij zelf uit hun mond hadden gespaard. "Wei geren kun je zoiets niet." aldus de heer Scholten. "Dat zou een belediging zijn geweest." Een hypotheek is nooit ideaal, maar laag is die bij van Rouwendaal. Bij ons hypotheekrente vanaf 8,1% J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 door GERARDPAUL Heeft u gezien dat er hier en daar al weer knoppen aan de bomen zitten? Elk jaar opnieuw word ik er weer door verrast. Juist in deze donkere dagen is het een teken van hoop. Het nieuwe leven zit er weer aan te komenook al zie je d 'r niks van. Er wordt aan gewerkt. Hoe koud en guur het buiten is en hoe don ker ookde dagen worden langer en als er één ding zeker is dar toch wel dat die knoppen steeds dikker worden en straks zullen uitbotten. Iedereen moest daar eigenlijk zo nu en dan eens even heel bewust naar kijken, want in het niet cursief geschreven gedeelte van de krant staan da gelijks zo veel treurigheden dat je er op bedacht moet blijven je daar niet al te sterk door te laten beïnvloeden. Ook staat het nieuws bol van onzekerhe den. Vandaag heet het dat we het dieptepunt van de recessie bereikt hebben en dat de neer gaande lijn al positief is omge bogen, morgen laat iemand na een diepgaande studie weten dat hij binnen afzienbare tijd een miljoen werklozen in Ne derland verwacht. Zojuist is ie mand komen vertellen dat een springlevende vriendin van ons plotseling in het ziekenhuis is opgenomen met een acute leu kemie. De overlevingskans is gering. Haar toekomst is van de ene op de andere dag onze ker en de weg die voor haar ligt nauwelijks begaanbaar gewor den. Je vraagt je af öf er wel een weg is. Of die niet nog aan gelegd moet worden zoals die weg waarmee ze de oerbossen van het Amazonegebied door boren. Met behulp van gigan tische machines en een explo sie van geldverslindende ener gie wordt door talloze arbei ders een prestigeobject gerea liseerd. Zonder scrupules voor de belangen van de onvervang bare natuur en de daarin ge vestigde Indianen die worden verdreven van hun geboorte grond. Ik denk dat het niet op die ma nier moet. In gedachten zie ik eerder een gewoon mensenkind in een groot bos met een kap mes in zijn hand. Vóór hem een haast ondoordringbare groene muur. Achter hem een pad. Gemaakt door hemzelf. De na tuurlijke hindernissen moesten één voor één genomen worden anders was er geen beginnen aan. Ook als er zo te zien geen weg is zie je dat die er dan toch komt. Gaande wordt de weg ge baand. Ook in 1983. NW. BAARN STRAAT 25 BAARN Open 11.00-19.00 uur Aanrijding met letsel Vorige week kwam een 17-jarige inwo ner van Soest op het fietspad langs de Birkstraat ten val. toen hij tegen een vrachtwagen opreed die juist een af slag van dezelfde weg wilde indraaien. Omdat de chauffeur, een inwoner van Amersfoort, de bocht te kort nam. bleef de wagen gedeeltelijk over het fietspad staan, hetgeen te laat door de onfortuinlijke Soester werd opgemerkt. Hij werd met verwon dingen per ambulance overgebracht naar Zonnegloren. Voorhaaren hem VAN HOGENDORPLAAN 20 - HILVERSUM 0 43100 BURG. GROTHESTRAAT 36 - SOEST 017756 WIJ HELPEN U ONDER DA VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4

Soester Courant | 1982 | | pagina 1