I 1 I P.v.d.A-vragen over 'experiment' gladheidsbestrijding in Soest Burgemeester Scholten handelde juist bij ontruiming Vredeskamp Hoe is de gladheidsbestrijding in Soest geregeld? Zorgen om uitbreiding begraafplaats Motorcrossers wellicht naar regionaal terrein in Leusden VI Efteling krijgt nieuwe attractiePirana-rivier MET HET OOG OP UW BRIL. G/ron dtvSladhouder vrzj brilmode nrfy Andere strooiregeling vereist goede voorlichting Minister Rietkerk GOURMET DeSoestef Mneti 'Soester Eng' dient bezwaarschrift in DE GOEDKOPE BOEKENKELDER Soester Courant van woensdag 29 december 1982 De Pv.d.A-fractie in de gemeenteraad heeft schriftelijke vragen in de maak over de regeling van de gladheidsbe strijding in Soest. Fractievoorzitter Raymond van Gelder kondigde dit vo rige week aan in de openbare verga dering van de commissie Ruimtelijke Ordening en Verkeer. Aanleiding is het experiment van de dienst gemeen tewerken om gedurende nachtelijke uren niet meer te strooien. Aanvanke lijk betrof dit de periode tussen mid dernacht en vier uur 's morgens, maar deze is inmiddels gewijzigd in twee uur en zes uur 's morgens. Het experiment kwam aan het licht doordat zich in het vorige weekeinde problemen voordeden toen het plot seling spiegelglad werd in Soest en de politie het noodzakelijk vond dat er werd gestrooid. De nieuwe regeling kwam voort uit een bij gemeentewer ken intern genomen besluit, waaraan geen bekendheid was gegeven. In de tijd die verstreek tussen het invallen van de gladheid en het moment waarop er, door tussenkomst van de directeur gemeentewerken, toch werd gestrooid, deden zich minstens vijf verkeerson gelukken voor, waarbij twee gewonden vielen. Ir. S. H. Brunekreef, directeur van gemeentewerken, antwoordde op vra gen van commissieleden dat er eigen lijk geen sprake is van een experi ment. „We hebben alleen geprobeerd zo efficiënt mogelijk met de mensen en het materieel om te gaan." De op zichter van de gladheidsbestrijdings- ploeg had zelf kunnen beslissen over het uitrukken van de strooiploeg, ..rnaar hij moest een zetje hebben om die beslissing te nemen", aldus ir. Brunekreef. De kwestie werd ter sprake gebracht door de heer G. Beijen (VVD). Hij con stateerde dat er, vooruitlopend op de bezuiniging op de gladheidsbestrij ding. al ongelukken zijn gebeurd. Men sen die nog twijfelden hebben daardoor meteen een voorschot gekregen op de gevolgen van die bezuiniging. Overi gens wilde hij eerst inzicht hebben in het te voeren beleid en een verant woording door de dienst gemeentewer ken, voordat een definitieve beslis sing wordt genomen over al dan niet bezuinigen op gladheidsbestrijding. Ir. Brunekreef zei dat de opzichter volgens de instructies die hij had ge kregen, tussen middernacht en vier Uur niet mocht laten Strooien,1 öök niet nadat hij had geconstateerd dat het spekglad was. Omdat de politie het beslist noodzakelijk'vond dat er wél ge strooid zou worden, nam hij contact op met de heer Brunekreef, die toen de beslissing heeft genomen dat er inderdaad gestrooid moest worden. ,,Dat is toen vrij snel gebeurd en daar na waren de problemen voorbij'aldus ir. Brunekreef. Raymond van Gelder kondigde schrif telijke vragen aan over deze kwestie. Hij herinnerde eraan dat de PvdA bij de bezuinigingsvoorstellen het idee opperde op gladheidsbestrijding te bezuinigen. In de raad werd over dat voorstel echter niet gediscussieerd. „Maar nu is er toch een experiment gestart. Dat kan natuurlijk niet: er niet over discussiëren in de raad en dan ambtelijk de beslissing nemen om toch op de gladheidsbestrijding te bezuinigen." Hij vindt het noodzake lijk dat de nieuwe regeling in ruime mate bekendheid krijgt, als deze blijft bestaan. Schriftelijke vragen Inmiddels heeft PvdA-fractievoorzit ter Raymond van Gelder het College van B. en W. de volgende schriftelijke vragen voorgelegd 1. Heeft het College kennis genomen van deze publikatie? 2. Is het waar dat er bij wijze van proef gedurende bepaalde uren niet wordt gestrooid? 3. Is het waar dat de besluitvorming over deze proef intern binnen Gemeen tewerken heeft plaatsgevonden? 4. Op welke wijze zou naar de mening van het College de raad moeten worden betrokken bij besluitvorming hierover, mede gelet op de bezuinigingsoperatie en de suggestie van de PvdA tijdens de Cassettebandjes uit auto gestolen Vorige week werden uit een auto. die geparkeerd stond bij een café aan de Koninginnelaan, een vijftiental casset tebandjes weggenomen. De politie had de wagen al eerder aangetroffen met een stukgeslagenruit en had uit voor zorg diverse bescheiden mee naar het bureau genomen. Pas toen de eige naar, een inwoner van Baarn, zich daar meldde kwam ook de diefstal van de bandjes aan het licht. Inbraak op Soester Hoogt Bij een inbraak in het café-restaurant op het Soester Hoogt werd in het afge lopen weekeinde een draagbaar televi sietoestel weggenomen. De daders wa ren het pand binnengekomen door het breken van een ruit. Tegen schuur opgereden In de nachtelijke uren meldde een be woner van de Draailier dat een auto mobilist daar, tijdens zijn vertrek, te gen een schuur was aangereden. De man was echter gewoon doorgereden. De gewaarschuwde politie, die zich naar de opgegeven plaats spoedde, ont dekte op de Dalweg een automobilist uit 's-Gravenland, wiens linkér kop lamp nogal scheef stond. Aan de tand gevoeld bleek de man inderdaad de gene te zijn die op de Draailier tegen de schuur was gereden. Omdat hij zich nogal recalcitrant gedroeg werd de man opgebracht naar het politiebu reau, waar hem een bloedproef werd afgenomen. Dat leverde hem een pro- ces-verbaal op. informele raad van 28 oktober om op gladheidsbestrijding te bezuinigen? 5. Is de voorlichting over de gewijzigde werkwijze, mede gelet op de verkeers veiligheid, voldoende geweest? Indien niet. hoe zal het College in de toekomst de voorlichting over deze en vergelijk bare wijzigingen in de uitoefening van gemeentelijke taken vorm geven? 6. Hoe denkt het College te bereiken dat, ondanks de ongevallen en de publi citeit over de proefneming, een zake lijke afweging tussen gladheidsbestrij ding en andere gemeentelijke taken bij de begrotingsbehandeling kan plaats vinden? Wanneer door de dienstdoende opzich ter van gemeentewerken gekonsta- teerd is dat het noodzakelijk is dat in .verband met de gladheid van de wegen gestrooid moet worden, worden de ver schillende gladheidsbestrijdingsploe- gen opgeroepen, pen. De gemeente Soest heeft het systeem dat met vijf ploegen gewerkt wordt. Dat wil zeggen twee ploegen nemen de fietspaden voor hun rekening en de andere drie nemen een bepaalde strooiroute door Soest en Soesterberg. Elke strooiwagen heeft vier kubieke meter zout aan "boord." Ruimschoots voldoende om zijn route volledig af te werken. De gladheidsbestrijdingsdienst kan niet overal tegelijk zijn en verder zijn de routes zodanig samengesteld dat een bepaalde volgorde, afhankelijk van het belang der wegen uit verkeers- oogpunt, wordt aangehouden. In elk ge val vindt men in de routes terug de Van Weerden Poelmanweg (van belang voor de verbinding Soest-Seosterberg), de busroutes, de hellende wegen, de door gaande wegen en de in-en uitvalswe gen, waaronder die van de wijken. Op die manier kan iedere weggebruiker binnen 300 meter van zijn huis een ge strooide weg bereiken. De fietspaden in de gemeente worden allemaal ge strooid. De rijkswegen door Soest worden niet door de gemeente gestrooid. Het rijk is beheerder van deze wegen en het strooien bij gladheid vindt dan ook van wege rijkswaterstaat plaats. In Soes terberg zorgt defensie voor de glad- heidsbestijding op de defensiewegen. De voorraad wegenzout die op de werf van de dienst gemeentewerken aanwe zig is bedraagt zo'n 200 ton, terwijl op afroep nog eens 100 ton geleverd wordt. Wegenzout strooien heeft alleen maar effekt wanneer veel verkeer van die wegen gebruik maakt. De banden van de auto's moeten namelijk ervoor zor gen dat het wegenzout in kan werken op de sneeuw of ijzel. Op de binnen wegen en woonerven met het weinige verkeer heeft strooien dan ook geen zin. Tot -10 graden Celsius kan met we genzout de gladheid bestreden worden. Wanneer de temperatuur nog lager is heeft het strooien met wegenzout geen resultaat. De strooiroutes in Soest en Soesterberg zijn de volgende 1. Rijwielpaden: Soesterbergsestraat (beide zijden), Van Weerden Poel manweg (beide zijden), Kerkpad NZ, Kerkpad ZZ, Stadhouderslaan (beide zijden), Dalweg (beiden zijden) en Nas- sauplantsoen (uitmonding fietspad bij Van Weedestraat 2. Rijwielpaden: Vondellaan, Ossen- damweg. Parklaan, Nieuweweg, Beu kenlaan, Laanstraat, Beckeringh- straat, Koningsweg, Vrijheidsweg en Obrechtstraat (allen beide zijden). 3. Molenstraat tot Nieuweweg en terug, Albert Cuyplaan (geheel), Prins Hen driklaan tot Nassaulaan, Nassauplant- soen tot Rijksweg vluchtheuvel beide zijden. Stadhouderslaan lot grens mei Baarn, Noorderweg, Koninginnelaan (geheelook vluchtheuvel beide zijden, Nieuwstraat (geheel) ook vluchtheuvel beide zijden, Beetzlaan, Verlengde Talmalaan tot Soesterengweg, Soester- engweg, Julianalaan tot Koninginne laan Van Straelenlaan, Hellingweg tot Beetzlaan, Hellingweg, Wilhelmi- nalaan, Willem de Zwijgerlaan, Em- malaan, Julianalaan, Korte Berg straat, Waldeck Pyrmontlaan, Prins Bernhardlaan, Anna Paulownalaan, Julianaplein, Prins Hendriklaan, Kor te Brinkweg, Lange Brinkweg tot Brandweerkazerne. 4. Korte Kerkstraat, Dalweg (geheel). Koningsweg tot Eigendomweg, Eigen domweg, Smitsweg (voorste gedeelte twee keer), Veenbesstraat vanaf Smitsweg tot Varenstraat, Varenstraat tot Koningsweg, Varen straat (geheel). Weegbreestraat vanaf Varenstraat tot Smitsweg, Veenbe- straat vanaf Smitsweg tot Dalweg. Ko ningsweg vanaf Dalweg tot Biltseweg, Beckeringhstraat. Laanstraat, Vrij heidsweg tot Koningsweg en terug, Beukenlaan, Nieuweweg, Ossendam- weg, Vondellaan tot Birkstraat terug tot Parklaan en draaien. Oude Utrecht- seweg, Willibrordusstraat, Plasweg, Heideweg tot Soesterbergsestraat, Denneweg, Heideweg, Esdoornlaan, Foekenlaan, Den Blieklaan, Insinger- straat, Wieksloterweg tot Biltseweg, Dorresteinweg van Wieksloterweg tot Koningsweg, Clemensstraat, Di Lasso straat, Willaerstraat tot Obrecht straat, Obrechtstraat tot Koningsweg, Dorpsstraat, Van der Weijdenstraat tot Insingerstraat. 5. Lange Brinkweg, Eemstraat, Kerk straat tot Torenstraat dan terug, Kerk straat (geheel), Soesterbergsestraat en busstation, Van Weerden Poelman- weg, Banningstraat, Rademakerstraat plus op- en afritten Veldm. Montgo- meryweg, Oude Tempellaan vanaf Banningstraat tot Kamerlingh Onnes- laan, Kamerlingh Onneslaan tot Kampweg, Kampweg tot viaduct Rijksweg 28, Kampweg (geheel), Moerbessenberg, Van Angerenstraat, Voorste gedeelte Prof. Lorentzlaan vanaf Rademakerstraat beide zijden, Chr. Huygenslaan voorste gedeelte, Ant. van Leeuwenhoeklaan, Simon- stevinlaan tot Plesmanstraat, Ples- manstraat. Gen. Winkelmanstraat- steeg bij Drie Eiken, vanaf Moerbes senberg Kampweg-Rademakerstraat, Banningstraat tot Rijksweg, Verl. Paltzerweg tot Oude Hoogt, Verl. Palt- zerweg vluchtheuvel beide zijden, Ou de Soester Hoogt, Van Beuningenlaan, Bartolottilaan, Van Lenneplaan, Ferd. Huycklaan vanaf Van Lenneplaan tot Birkstraat, Eikenlaan tot Kolonieweg, Verl. Kolonieweg, Korte Ossendam, Eikenlaan, Kolonieweg, Begraafplaats en Veldweg. Meer dan 2000W) boeken in prijs verlaagd in van boekhandel Van Weedestraat/ vStadhouderslaan Wij kopen al uw oude boeken BUITEN DE DEUR 7 dagen per week een uitgebreid gourmetbuffet van 2 tot 100 personen. Onbeperkt sausen, vleessoorten en salades. Prijs p.p. t 22 50 kindergourmet tot 6 jaar 10.- tot12|aar( 15.- RESTAURANT .SOESTERBERGSESTRAAT 166. jOESTOUINEN. 021 SS 1273». Volgens minister Rietkerk van Bin nenlandse Zaken is niet gebleken dat de burgemeester van Soest niet zorg vuldig heeft gehandeld toen hij op 12 oktober het vrouwenvredeskamp te Soesterberg liet ontruimen. In schrif telijke vragen hebben de Tweede Kamerleden André van Es (PSP), Evelien Eshuis (CPN) en Ria Beckers- de Bruijn (PPR) het verwijt uitge sproken dat de gemeente de vrouwen er niet van op de hoogte heeft gesteld dat de voorzitter van de afd. recht spraak van de Raad van State het ver zoek het ontruimingsbevel te schorsen, eerder op die dag had afgewezen. In het antwoord van de minister staat dat de Vereniging Vrouwenvredes kamp de gelegenheid had bij de Raad van State het besluit op het schor- singsverzoek te vernemen. Dat kon tussen half elf en elf uur. De ontruiming was enkele uren later. Overigens heeft de burgemeester, toen deelneemsters van het kamp hem ongeveer een uur na de uitspraak in Den Haag een petitie aanboden om het kamp te laten staan, hun uitdruk kelijk meegedeeld dat het kamp on middellijk moest verdwijnen. Ook de informatietent, die niet on der het ontruimingsbevel viel, is ver wijderd nadat gebleken was dat de tent was gebruikt om te slapen. Het door de voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State in stand gelaten ontruimingsbevel betrof de kampeermiddelen. De burgemeester heett de minister meegedeeld dat over het optreden van de politie geen verslag is opge maakt. De politie had een beperkte taak. De ontruiming is verricht door ambtenaren van de dienst gemeente werken. De politie is slechts ingezet om hun zonodig bescherming te bie den. De politie heeft slechts ingegre pen toen vrouwen een doorgang van vrachtauto's onmogelijk maakten. De minister heeft geen commentaar bij deze rapportage. De werkgroep 'Soester Eng' heeft een bezwaarschrift ingediend tegen de plannen voor uitbreiding van de be graafplaats. Het ontwerp-bestem- mingsplan roept grote bezwaren op bij de werkgroep, die bang is voor verlies van dit „cultuur-historisch erfgoed". „Uitbreiding van de begraafplaats be tekent verlegging van de stedelijke grens", aldus het bezwaarschrift van de werkgroep. „Wij hebben grote zor gen over de toekomst van de Eng. Al leen een integrale planologische be nadering van het totale zuidelijk Eng- gebied kan zorgen voor het noodzake lijke evenwicht". Namens de werkgroep Soester Eng voerde Chris Uiterwijk vorige week het woord tijdens de commissieverga dering Ruimtelijke Ordening. Hij vroeg zich af of de nieuwe leden van de commissie wel voldoende inzicht hebben in het Eng-plan. Uiterwijk kritiseerde de verkoop van Eng-gron- den aan boeren. „Ze hebben ze voor een prikkie kunnen kopen, maar in het Eng-plan zijn fiets- en wandelpaden gepland. Straks moeten we die grond duur terugkopen. Zijn we niet capabel genoeg om zélf een bestemmingsplan te maken?" vroeg hij zich af. Het bezwaarschrift van de werkgroep betreft vooral de plannen rond het ge deelte van de begraafplaats dat aan het open deel van de Eng grenst. Om het cultureel-historisch erfgoed te bewaren acht de werkgroep het nood zakelijk het plan omtrent de begraaf plaats te verwerken in een bestem mingsplan voor het hele gebied. „Want het ligt ingebouwd tussen stedelijke grondgebruiksvormen", aldus de brief. „Vandaar deze 'harde' bestemming, om een afgewogen beeld te krijgen." Jan Visser (Prog. Soest) vroeg zich af waarom er geen overleg geweest is met de werkgroep. Hij stelde voor uitvoerig met deze mensen te gaan praten, omdat ze er veel verstand van hebben. „Het college kan dan met een weerwoord komen en de commissie vervolgens met een gefundeerd oor deel". aldus Visser. De motorcrossers In Soest kunnen volgend jaar gebruik maken van een regio naal crossterrein op het grondgebied van Leusden. Ter hoogte van de kolonel van Rooyweg en de nieuwe rijksweg A 28 heeft de provincie een regionaal cross- terrein gepland. „In de eerste week van januari is mij een positieve reactie hieromtrent toegezegd", aldus wethouders drs. G. Plomp vorige week tijdens de commissievergadering Ruimtelijke Ordening. De wethouder zei dit in reactie op een toespraak van voorzitter J. Mets van de Jeugd Motor Cross Club Soest (JMCC). Volgens deze verleent het college geen medewerking bij het verkrij gen van „een eigen plekje voor de crossers in Soest". Dit staat ook te lezen in. een brief van JMCC Soest aan de geméënteraad „Wij hebben recht op een plekje net als alle andereVverenigingen in Soest", aldus voorzitter Méts. „We hebben geen subsidie nodig. Door zelfwerk zaamheid hadden we in De Paltz een prima crossbaan kunnen aanleggen. We vinden dat de gemeente ons een ter rein moet aanwijzen. Als er vanuit de omgeving bezwaren zijn, zou er een regeling getroffen kunnen worden dat we bijvoorbeeld vijf uur per week ge bruik maken van het terrein. Het kan niet de bedoeling zijn onze vereni ging de nek om te draaien", aldus de heer Mets. Hij constateerde dat het „wildcrossen" sterk is toegenomen en waarschijnlijk steeds meer toe zal nemen. „Een poli tieman die ik hierover sprak bevestig de dit. We verwachten van de raad een antwoord. De rijkspolitie maakt trouwens nog steeds gebruik van het terrein De Stompert en op zaterdag is er carting op het verharde deel. Waarom zijn wij niet in te passen?" Wethouder Plomp verdedigde zich door te. zeggen dat het college al lan ger bezig is met het streven naar een regionale aanpak. „We hebben met defensie en met het milieu te maken. De Paltz en De Stompert zijn de revue al gepasseerd en hebben het niet ge haald. Wat het wildcrossen betreft, dat zal ik bij de politie natrekken". De wethouder zei verder die dag nog telefonisch contact te hebben gehad met de provincie. „Mede door de in spanningen van het college heeft de provincie een terrein uitgekozen. In de eerste weken van januari verwacht ik een definitieve positieve reactie". Zekerheid kon de wethouder niet ge ven. „Pas als we na vijftien januari nog geen bericht hebben gehad, kun nen we aan de bel gaan trekken." Voorzitter Mets van JMCC Soest liet desgevraagd weten niet echt blij te zijn met de mededeling van de wet houder. Het moet eerst nog waarge maakt worden, zo meent voorzitter Mets. Hij noemde het beoogde terrein een „dumpgat" voor cross verenigin gen. Verenigingen uit Zeist, Leusden, Soest, Amersfoort en wellicht Bun schoten zijn volgens Mets aangewezen op het regionale crossterrein. Het Brabantse sprookjespark de Efte ling krijgt een nieuwe attractie van wereldniveau: de wild waterrivier Pi rana. Het gaat om een kunstmatig aangelegde woest stromende rivier waarin de bezoeker op vlotten door het terrein worden gevoerd dat sterk doet denken aan een stuk van het Andes-ge- bergte. Het uiterst ambitieuze project dat 10 miljoen gulden heeft gekost zal bij het ingaan van het volgende seizoen in gebruik worden genomen. De Pirana is een staaltje van "toege paste waterbouw" dat nergens in Eu ropa zijn weerga kent. De rivier is 600 Boombrand Vorige week werd een blauwspar, staande in de tuin achter een woning aan de Irenelaan, door jongelui in brand gestoken. De bewoonster waar schuwde de politie, die met een hand blusser de vlammen kon doven. De jongelui waren intussen in geen velden of wegen meer te zien. Inbraak in woning Door het vernielen van een ruit van de voordeur van een woning aan het Saenredamplantsoen konden inbrekers zich meester maken van een portable radio uit de woonkamer. De bewoners, die thuis waren hadden niets van de in sluiping bemerkt. meter lang bij een breedte die uitloopt van 4 tot zelf 15 meter. Het water in de rivier wordt langs kunstmatige weg in beweging gehouden. Daardoor ont staat een woest kolkende stroom die de opvarenden van de ronde vlotten welke de rivier zullen gaan bevaren, een on voorspelbare maar volkomen veilige tocht garanderen. De rivier is gesitueerd in een fantas tisch landschap van overhangende rotspartijen, stroomversnellingen, wa tervallen, duistere tunnels en gordij nen van water. Het "droge" landschap lijkt rechtstreeks uit Zuid-Amerika af komstig. Rauwe heuvels en rotsen waartussen restanten zijn van Inca- bouwsels. De bezoekers van het sprookjespark kunnen dit Inca-gebied via bruggetjes en ezelpaden betreden vanwaar men een prachtig uitzicht op de wilde rivier en de daarin varende vlotten heeft. De Efteling zal op 31 maart haar poor ten openen voor het nieuwe seizoen, dan zal ook de Pirana als extra attrac tie de bezoekers worden aangeboden. Naar verwacht wordt zullen tenminste 1 miljoen mensen in 1983 een tocht op de wildwaterrivier in de Efteling ma ken. Bijverbod Een 24-jarige Soester trok de aandacht van de politie toen hij met zijn auto over de Birkstraat reed. Bij de blaas- test bleek dat hij zich had overgegeven aan het gebruik van alcohol, hetgeen heifi op een rijverbod van 8 uur kwam te staan. r Bij Van Essen is een bril een kwestie van passen en meten Zuiver vakwerk met behulp van verfijnde apparatuur Bij Van Essen kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticiërr/optometrisL Die neemt de tijd voor u, adviseert u met smaak. U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril. Gediplomeerd optometrist lid O.V. Birkstraat 2 Soest Tel. 02155 -12874

Soester Courant | 1982 | | pagina 3