Winkelwarenhuis in 'Nieuw Baarn' Nieuwjaarswensen uit 't verre en nabij verleden ASCHKAKLIEDEN, 1983 Zl Zn 1983 BRUIDSREPORTAGE FOTO HERMAN VAN DAM Negatief advies van Kamer van Koophandel Maand januari weer in het teken van de rattenbestijding IER en drijf Eerbiedig opgedragen aan de Edel-Achtbare Hoeren BURGEMEESTER, WETHOUDERS en verdere INGEZETENEN van Utrecbt, Bij dm aanvang van het jaar 1858. rienden een jwjaar ledrijf .-bedrijf B.V. HELP DE POLEN DE WINTER DOOR FOTO'S, Soester Courant Nieuwjaers Groet )este 'eg. d'Edele Bewindslieden van onze goede Stad Utrecht De Aschkariieden. LPG soestdijk Soes ter Courant van woensdag 89 december 1982 vrienden en -EFOON 12017 :FOON 17625 SOEST kers iden en In- het grote nieuwe Lacunes winkel pand aan de Nieuw Baarnstraat in Baarn zal een winkelwarenhuis worden gevestigd. Het pand is gesi tueerd aan het einde van de Laanstraat en zal daar een, voor het winkelende publiek, aantrekkelijk sluitstuk van de winkelpromenade moeten gaan vor men. In het pand, dat winkelcentrum "Nieuw Baarn" zal gaan heten, is op 600 m2 ruimte voor plm. 13 zelfstandige winkeliers. De verschillende branches: mode en aanverwante artikelen, duurzame ge bruiksartikelen. etc., etc., zullen zoda nig op elkaar afgestemd worden dat een zeer aantrekkelijk winkelevene ment zal ontstaan. De verschillende winkeliers zullen als "Winkelcentrum Nieuw Baarn" als een eenheid naar buiten treden en via een hechte samen werking het winkelende publiek zo goed en aantrekkelijk mogelijk van dienst zijn. Naast de zes nieuwe parkeerplaatsen vóór het pand (blauwe zóne) beschikt "Nieuw Baarn" over een eigen par keerplaats voor 20 auto's achter het pand. Deze parkeerplaats zal gereser veerd blijven voor het winkelende pu bliek. De hoofdingang zal aan de Nieuw Baarnstraat zijn en de tweede ingang is aan de parkeerruimte gesitueerd. Het parkeerterrein is.toegankelijk via de Sophialaan. Een voorlopige indeling van het win kelcentrum is gemaakt en er zijn units van verschillende afmetingen beschik baar. De kosten per unit zijn zo laag mogelijk gehouden om adspirant win keliers de mogelijkheid te bieden met geringe kosten en goed renderend be drijf op te zetten. Ook wordt gedacht aan filiaalvestiging van bestaande win- fcpte pit de regio De huurprijs zal vanaf pl.m. J 835.- per maand bedragen. Tevens is er ten be hoeve van de deelnemende winkeliers de mogelijkheid tot het huren van enige opslagruimte. Het ligt in de bedoeling in "Nieuw Baarn" zeker ook een tearoom of cof feeshop te vestigen. voor de winkels hebben zich al enkele ge gadigden aangemeld, maar voor be langstellenden is er nog volop gelegen heid informatie over eventuele vestig- nen bij de heer W. van Hall te Soest, tel. 02155-12239. Hij zal optreden als coördinator en beheerder van "Nieuw Baarn" en er tevens een winkel, gaan exploiteren. PRAAMGRACHT 5 - SOESTDIJK - TEL. 02155-17552 De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Eemland heeft de gemeente besturen in haar district dingend ver zocht niet over te gaan tot het opnemen van voorschriften conform het provin ciale Toetsingskader Bedrijfsvestiging (TKB) in ontwerp-bestemmingsplan- nen. In een tijd waarin deregulering uitganspunt van het sociaal economisch beleid is, spant men hier mede het paard volledig achter de wa gen. Dit is de essentie van een brief die dezer dagen door de Kamer aan de Eemland- se gemeenten is geschreven. De Ka mer constateert dat het provinciaal be stuur zich bereid heeft getoond het TKB in zekere zin te versoepelen door hierin rekening te houden met werkge legenheid, innovatie en speerpuntacti viteiten (de zogenaamde WIS func ties). Hoewel de Kamer principieel moeite met het TKB blijft houden, be zit dit althans nog enige flexibiliteit, omdat het gaat om een algemene - eventueel bij te stellen - beleidslijn, waarin vai^eeval tot^geval kan worden afgeweken. Recente ervaringen leren echter dat gemeentebesturen (zowel binnen Eemland als elders in de pro vincie) in het kader van het ambtelijk vooroverleg in feite worden gedwongen TKB-criteria in hun ontwerp-bestem- mingsplannen op te nemen. Dit kan er zelf toe leiden dat gemeenten POLEN,5398 Dit nummer geldt zowel voor bank als giro. Giften storten Ln.v. de 'Nederlandse Stichting Hulp Polen', Den Haag. Evenals voorgaande jaren wordt er in de gemeente Soest in januari weer een verscherpte aktie ter bestrijding van de bruine rat georganiseerd. Juist in de wintermaanden trekken de ratten van het platteland naar de woon bebouwing, op zoek naar voedsel. Het platteland is bar en kaal in die tijd en de voedselvoorraden voor de rat zijn in het veld ook schaars. Ratten zijn niet alleen schadelijk door- hun knagerijen. maar zij zijn boven dien gevaarlijk omdat hun aanwezig heid een bedreiging vormt voor de volksgezondheid. Ratten (en ook mui zen kunnen op mens en dier gevaar lijke ziekten overbrengen zoals de ziek te van Weil en paratyfus. De meeste mensen realiseren zich nauwelijks dat zij meewerken om de ratten juist in stand te houden, ja om hun aantal zelfs te laten toenemen. Wanneeer men vol doende maatregelen treft om ratten te weren en weinig of helemaal geen aan dacht schenkt aan orde en netheid in en rondom de woning en schuur, zal een bestijding - hoe goed opgezet - wei nigeffect hebben. Dit jaar heeft de speciaal hiervoor op geleide functionaris van de dienst ge meentewerken 59 adressen bezocht, waarvan gemeld is dat er ratten gesig naleerd waren. Voor de bestrijding hiervan is hij 368 uren in touw geweest. Daarnaast heeft hij nog ratten bestre den op stortplaatsen, bij sloten en open wateren. Maar het bleeft voor hem niet alleen bij rattenbestijding, ook vele uurtjes werden gestoken in de bestrij ding van kakkerlakken, Faraomieren en vlooien. Terwijl ook menig uurtje voorlichting op dit gebied werd gege ven. Het is vooral in deze wintermaanden erg belangrijk dat de inwoners helpen bij de bestijding van ratten. Wanneer men ratten heeft gezien moet men zo snel mogelijk telefonisch kontakt opne men met de Dienst Gemeentewerken, tel. 02155>-13241. ts. 235. De melding wordt dan zorgvuldig nagegaan en in dien noodzakelijk zal tot een gerichte bestijding worden overgegaan. uit eigen beweging TKB-criteria in (ontwerp-) bestemmingsplannen gaan opnemen, hetgeen de Kamer nog ver werpelijker vindt. Gevolgen Doordat de TKB bepalingen worden ondergebracht binnen de bestem mingsplanvoorschriften. krijgen deze een juridische status. Ze vallen dan im mers onder de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Het is nooit de bedoeling van de provincie geweest dat het TKB een juridische status zou krijgen, zoals ook in de TKB-brochure staat vermeld. Een en ander gevolg van het binnen de voorschriften brengen is, dat er een enorme verstarring gaat optreden in geval men het vestigingsbeleid voor een bepaald plan wil versoepelen. De beruchte langdurige planologische procedures dienen dan namelijk te worden gevolgd, terwijl daarentegen het TKB als algemene beleidslijn voor de provincie bij een Statenbesluit in principe na 5 jaar - doch zonodig eerder - kan worden bijgesteld. Er treedt dus tevens rechtsongelijkheid op doordat voor het ene plangebied het TKB in zijn algemeenheid met een looptijd van in principe 5 jaar geldt, terwijl voor een ander plangebied het TKB volgens de bestemmingsplanvoorschriften zou gelden met een looptijd van in principe 10 jaar (conform de Wet Ruimtelijke Ordening). Daarnaast is het de vraag of het opnemen van TKB-criteria niet in strijd is met terzake geldende ju risprudentie. De Eemlandse Kamer van Koophandel gaat er van uit dat de gewraakte toe passing van het TKB zeker niet in de intentie van het provinciebestuur ligt. Alles wijst er namelijk op, dat gezien de alom heersende economische reces sie de bestuurders juist tot een versoe peling in de toepassing van het TKB willen komen. Wat de Kamer betreft, liefst een afschaffing daarvan. De Ka mer wijst er in dit verband op, dat het TKB destijds door de Staten zonder enig enthousiasme voor kennisgeving is aangenomen. Voorts werd onlangs bekend dat het provinciaal bestuur wil afzien van haar adviesfunctie in het kader van de Wet Selectieve Investe ringsregeling (SIR). In het verleden werd het SIR-instrument, in samenwerking met het Rijk onder andere, benut voor het voeren van een selectief vestigingsbeleid binen de pro vincie. Met het afstoten van de SIR-ad- viesfunctie valt tevens een van de pei lers van het TKB weg, zodat er sprake is van een minder remmend beleid. De Kamer wil binnenkort met het provin ciaal bestuur gaan praten over de feite lijke uitvoering van deze op zichzelf bezien positieve beleidslijnen. geplaatst in de Soester Courant, kunnen worden afgehaald of nabesteld tegen de prijs van 10,- per foto, a contant. Van Weedestraat 47A Soest ON 130X7 In het boekje „Met de beste wensen voor het nieuwe jaar" met Utrechtse nieuwjaarsprenten uit vroeger eeuwen, kwamen wij twee zeer originele nieuwjaarswensen tegen die wij onze lezers niet willen onthouden. Het boekje werd samengesteld door J. A. L. de Meyere (1943), die sinds 1969 conservator is van het Centraal Museum te Utrecht. AI deze wensen zijn inmiddels museumstukken. 'De wensch van de Utrechtse Aschkariieden' uit 1858, dus 124 jaar geleden, laat U lezen hoe men toen op ingetogen, godvruchtige wijze ieder, van hoog tot laag, de „Beste wenschen" bracht. Een ietwat andere stemming blijkt uit „Nieuwjaarsgroet van eenen braaven Orgelman." Niet de afbeelding van de orgelman, wel de opmaak en het lettertype, alsook het kader verraden dat deze wens van veel recenter datum is. n.1. van januari 1967, getuige het Romeinse jaartal in de onderste regel. OON 16215 n, Eemnes DOOR DE aengeboden door eenen braaven Orgelman Oh Edle Liên, aenhoor dit Lied hetgeen den orgelman U biedt: Eerst dankt hij U voor al Uw sorgen (zij blijven koomen, nü en morgen! Na dezen wenscht hij U, voorwaer, Veel Heil en Zegen in 't Nieuwe Jaer Roo' Roozen op Uw Levenspad, veel Zonnenschijn en weinigh Nat, Ohmoghe God U Voorspoed schenken, Uw arbeid met veel Nuts gedenken. Verlangt Ghij soms een vleug „Rielèks" (wij leven in een Tijd van Seks), Laet afte hunkren in zoo'n uur naer kwalijck Vocht en Minne-Vuur. Neen!Geef den Booze niet sijn Sin, óns valt hier wel wat béters in: Kom, spoedt U dra in sulck moment naerJSpeeldoos en naer Pierement!" Daer klinkt en twinkt voor U Muziek van een voorbye Romantiek, die 't kille hart van dezen Tyd, met Speeldooswysjes recht verblijdt. Ook Orgelvreugd' stijgt er ten top, al drinkt Ghij daer geen Glaesjes op! Na afloop kunt g' U nóg verblijen: Ghij moogt U zélf nog thuiswaerts rijen. De laetste Bee van d' Orgelman de schoonste die hy preevlen kan Hij hoopt voor U, oh braave Vrinden, dat Ghij „Uw slinger steeds moogt vinden." Begin het Jaer met ferme zwaai, houdt dag aan dag „Uw eigen draai" Dan krijgt Ghy, wat ik hier bevestig: Een recht, voorspoedig Zeven- en Zestig J. J. Het Muzeum „Van B;>eeldooa tot Pierement" ls geleeghen In het Catharljne-Convent, Lange NIeuwstraat 38. Het is te slen en te hooren: Woensd.-, Zaterd.-, Zondagmiddag van 2—5 uur. Donderdagavond 8 uur. Het is seer genoeglyck voor Jong on Oud' Welwillend gedrukt te Utrecht op den Drift bij het Utrechtsch Nieuwsblad Januari MCMLXVU Als naar gewoonten komen %w ij, de Asch en Vuilnis Hén, Om U, bij d' aanvang van dit jaar, een zegemvensch tc bién; Om ziende op het tijdsgewricht, dat ons zoo ras ontvlood, Te roemen in Gods vadergunst en wat die gunst Ons bood. Ja stadgenooten! 't staat U wis nog levend voor den geest, Hoe rijk aan Zegen 't oude jaar voor allen is geweest; Bleef niet ons land van ziekte vrij, voor rampen ook bewaard? Werd niet van akker, veld en land een rijke oogst gegaard? En zouden wij niet dankbaar zijn, nu 't oude jaar verdween, Niet biddend opzien naar omboog, nu 't nieuwe jaar verscheen? Gewis, dit willen wc in dit uur, wij willen 't met eikair. En smeeken 's Hemels zegen af op 't ingetreden jaar Die zegen vragen we in d' eerste plaats voor Hem die ons regeert. De Vorst, die voor zijn liefde en trouw, door allen wordt geeerd, Hij smake met de Koningin, die toevlugt in den druk Al 't geen Hun heil bevorderen kan en dient tot bun geluk; O! dat de Hoofden van de stad, de Leden van den Raad, Met allen, die bun zorg en vlijt besteden aan den slaat Den zegen smaken van omboog op 't hun vertrouwde werk Tot heil van Volk en Vaderland, lot nul van Staat en Kerk; Op 's Konings Commissaris daal Gods zegen van omhoog, Opdat al 't geen hij sticht en doet, ons nuttig wezen moog. I)e Burgemeester die door werk, ais 't kau, behoefte weert. Hij zie, zijn liefde en trouw teD loon, zijn welvaart steeds vermeert. Gij Leeraars! van de Hoogcschool, uw roeping hier zoo rijk, Voor Wetenschap, voor Deugd, voor Eer, geen schatten nog gelijk, Gij vormt daardoor zoo menigeen ten dienste van ons land, Dat ruime zegen op U daal' door Godes vaderhand. En gij, o Leeraars! die steeds zorgt voor onzer zielenheil, Gij Onderwijzers, die uw tijd en kracht ten leer' hebt veil, O! driewerf heil U in dit uur, Gods gunst zij U nabij, Op dat gij lang nog werkzaam zijt tot nut der Maatschappij, Ja stadgenooten, van wat rang of wat beroep gij zijt, Dat 't nieuwe jaar een nieuwen schat van zegen U verspreidt. Smaakt allen voorspoed op den duur, gezondheid, vrede en rust, Volbreng het werk, dat U hier wacht, met ijver, trouw en lust. Ook wij beginnen, als altijd, ons werk roet nieuwen moéd; Wij zorgen dat tl' onzindelijkheid de lucht niet schadelijk voedt, Wij halen d'aschen vuilnis op, zoo als gij daaglijks ziet, Eu sluiten met een beé, dcez' wensch: «Vergeet ons beden niet." UEd». Dw. Dienartn, Ter Boek- en Sleendrukkery tan P. W. ion de Weijer, Utrecht. t

Soester Courant | 1982 | | pagina 9