Soest heeft een 'Openbare Kruidentuin' 1982 werkzaam jaar voor werk groep 'Vrijwillig Natuurbeheer' m Marktgelden hoeven niet verhoogd TAXI KLOMP 12984 Idee van Gerard Paul valt in goede aarde Gaesbeeker Gilde wil 'De Blaak' kopen Koffieconcert met Soeteman-kwartet' in Dorpshuis De Borg Filmhuis: E Nachtlang Fuurland Muziek in Artishock: Fra-Fra Sound Stilzwijgen over gesprek tussen predikanten en bestuur Chr. schoolvereniging TEL HET CULTUREEL CENTRUM IN SOEST Donderdag 6 januari: Rijverbod Zaterdag 8 januari: Aanrijding met letsel Courant van woensdag 5 Januari 1983 Een paar weken geleden deed Soester Courant-columnist Gerard Paul In zijn wekelijkse "Zo Gezien" de suggestie aan de hand om op de daartoe geschik te plaatsen in Soest te beginnen met het aanleggen van 'openbare kruidentui nen.' Hij motiveerde dat o.m. met een verwijzing naar plaatsen waar met dit soort buurtprojecten al ervaring is opgedaan en waar vandalisme vrijwel niet meer voorkomt. Bovendien leek het hem een nuttige vervanging voor de (dure) rozenperken, waar vanwege de gemeentelijke bezuinigingen waar schijnlijk toch 'het mes' ingezet zou moeten worden. Ten slotte wees hij er op dat kruiden weer helemaal in zwang zijn, als gevolg van het 'terug-naar-de-- natuur'-denken. Georganiseerd Chris Uiterwijk, coördinator van de werkgroep 'Vrijwillig Natuurbeheer' (beter bekend als 'Bijltjesdag') en on vermoeibaar voorvechter voor de na tuur in Soest, heeft Gerard Pauls arti keltje goed gelezen. "Ik zie daar wel wat in," laat hij weten. "Alleen moetje dat natuurlijk wel een beetje georgani seerd opzetten. Misschien dat buurt verenigingen of andere clubs er wat mee kunnen doen. Chris heeft eens diep nagedacht en zich tenslotte gewend tot de heer P. G. Klandermans. plaatsvervangend chef van de afdeling "Groen en Recreatie" van de gemeente Soest. Tot zijn ver rassing kon de heer Klandermans hem met gepaste trots vertellen dat Soest al één zo'n openbare kruidentuin rijk is: aan de Albert Cuyplaan, in de bescher ming van het bejaardencentrum Groot Engendaal. heeft de gemeente vorig jaar een flinke kruidentuin aangelegd, waarin een groot aantal kruiden groeien. Keuken Vooral de keuken van Groot Engendaal maakt daarvan een gretig gebruik zo blijkt. Overigens is de tuin niet alleen voor het bejaardencentrum aangelegd alle buurtbewoners kunnen er de krui den van hun gading weghalen. In het volgend seizoen gaat 'Groen en Re- creatie' er naambordjes bij zetten, met een toelichtende tekst over het gebruik dat van de diverse kruiden kan worden gemaakt. Overigens vindt Chris Uiterwijk dat er wat meer aan 'volkstuintjes' ge daan zou mogen worden. Wat hem be treft kunnen er tussen de flats, waar doorgaans óf 'gewoon' gras is aange legd óf dure rozenperken, best experi mentele kruidentuintjes komen. Maar vooral in nieuwe wijken zouden de,mo gelijkheden eens moeten worden nage gaan. Preventief De heer Klandermans blijkt ook wel wat te voelen voor dat laatste. "In Overhees 3 en 4 zouden we daarop mis schien kunnen inspelen. Het gaat er maar om dat we een enigszins beslo ten terrein kunnen vinden, waardoor ook een zekere controle mogelijk is. Waterdichte garanties tegen vernie lingen zijn er natuurlijk nooit, maar als de situatie een beetje gunstig is kan dat sterk preventief werken De heer Klandermans maakt overi gens wél een kanttekening: "Kruiden zijn in feite ook vaste planten, en dat betekent dat zo'n tuintje toch ook een zekere vaste verzorging nodig heeft. Dat maakt het voor de gemeente alle maal niet veel goedkoper. Gebruiksfunctie Het initiatief zou, vinden zowel de heer Klandermans als Chris Uiterwijk, het beste van de afdeling 'Groen en Re creatie' kunnen uitgaan. Het blijft na tuurlijk een kwestie van afwachten hoe zo'n idee door de buurtbewoners zal worden opgepakt. "Er zitten heel posi tieve aspecten aan," meent de heer Klandermans. "In de eerste plaats breng je de mensen toch een stukje dichter bij de natuur, en daarnaast krijgt het groen in de gemeente een duidelijke gebruiksfunctie." De ervaring met de kruidentuin bij Groot-Engendaal is heel positief. "Voor de echte keukenfanaat is wat er nu staat misschien wat te gewoontjes, maar het is een heel behoorlijke greep uit het assortiment kruiden," legt de heer Klandermans uit. Educatief "Op deze wijze leveren we als gemeen telijke dienst ook een mooie educatieve bijdrage. De meeste mensen kennen de kruiden alleen in de gedroogde vorm, zoals ze in de winkel worden verkocht. In hun natuurlijke staat zijn het dik wijls heel mooie planten, die op een fraaie manier bloeien." Gerard Paul kan tevreden zijn. Zijn 'losse flodder' blijkt niet alleen in goede aarde te vallen, maar zelfs al ge realiseerd te zijn. Wie weet of in Soest over een paar jaar niet allerlei krui dentuintjes te vinden zijn, waaruit de buurtbewoners naar hartelust hun smaakmakers voor de soep en andere spijzen (en misschien ook voor het voortdurend 'medicinaal gebruik') kunnen plukken. VakA 1. Venkel (Foeniculum vulgare) 7 stuks 2. Salie (Salviaofficinalis) 13 stuks 3. Selderie (Apium graveolens) 13 stuks 4. Citroenmelisse Meüssa officinalis5 stuks 5. Pimpernel (Sanguisorba obtusa5 stuks 6. Kamille Anthemis tinctoria13 stuks 7. Lavendel (Lavendula angustifolia) 5 stuks Vak B 1. Marjolein (Origenum vulgare) 7stuks 2. Munt (Mentha peperita) 9 stuks 3. Lievevrouwebedstro Asperula odorata) 23 stuks 4. Lavendel (Lavendulaangustifolia) 9 stuks 5. Pimpernel (Sanguisorbaobtusa) 5 stuks 6. Tijm (Thymus vulgare) 13 stuks 7. Maggiplant (Levisticum officinalis) 5 stuks 8. Bieslook (Allium schoenoprasum7 stuks Vak C 1. Dragon (Artemisia dracanculus) 7 stuks 2. Bonekruid (Satureja montana) 13 stuks 3. Kamille Anthemis tinctoria13 stuks 4. Salie (Salvia officinalis) 7 stuks 5. Dragon (Artemisia dracanculus) 13stuks 6. Lievevrouwebedstro (Asperula odorata) 23 stuks 7. Zuring (Rumex acetosa) 13 stuks 8. Venkel (Foeniculum vulgare) 5stuks Vak D 1. Munt (Mentha perperita) 5 stuks 2. Zuring (Rumex acetosa) 13 stuks 3. Lavendel (Lavendula angustifolia) 9 stuks 4. Lievevrouwebedstro (Asperula odorata) 13 stuks 5. Pimpernel (anguisorba obtusa) 5 stuks 6. Kamille (Anthemis tinctoria) 13 stuks 7. Salie (Salviaofficinalis) 13 stuks 8. Venkel (Foeniculum vulgare5 stuks VakE 1. Maggiplant (Levisticum officinalis) 3 stuks 2. Lavendel (Lavendula angustifolia) 9 stuks 3. Tijm (Thymus vulgare) 13 stuks 4. Venkel (Foeniculum vulgare5 stuks 5. Pimpernel (Sanguisorba obtusa) 5 stuks 6. Bieslook (Allium schoenoprasum) 13stuks 7. Kamille (Anthemis tinctoria) 13 stuks 8. Venkel (Foeniculum vulgare) 5stuks Vrijwilligers van de werkgroep "Bijl tjesdag," diverse scholengemeen schappen en een vijftal mensen, tijde lijk in dienst bij Stichts Landschapbe- heer, hebben in 1982 bij elkaar 2788 uren gewerkt voor het behoud van de Soester natuur. In 1981 was dat nog 2609 uur, zodat er in het afgelopen jaar 779 uren meer is gewerkt. De werkzaamheden bestonden vorig jaar uit bestrijding van de prunus (vo gelkers), ook wel 'bospest' genoemd. 1098 uren zijn besteed aan het bij de grond 'afzetten' van deze prunus. Er is ruim 10 ha geschoond, onder ander in het Burgemeesterbos bij het Soester Hoogt achter de Larixlaan en bij het oude asgal aan het eind van de Zoom (Wie weet overigens waar de naam 'Burgemeesterbos' vandaan komt? Dankzij de medewerking van o.m. de LEAO "De Doorslag" te Nieuwegeln, de Kardinaal Alfrink-Mavo, de scho lengemeenschap Eemland en de IVO-- Mavo te Soest én de kernleden van 'Bijltjesdag' is dit karwei hoofdzake lijk geklaard met handgereedschap (bijlen en gettels) en ook een paar maal met de bosmaaier. De basisscholen (Min. de Visser- en Openbare school Overhees) hebben ieder een middag de zaailingen-opslag verwijderd aan de De Beaufortlaan. De leerlingen werden door de directie van Chemco getrakteerd op een con sumptie. Wilgen Het knotten van wilgen- en elzebomen nam 843 uren in beslag en werd hoofd zakelijk gedaan door de leden van de werkgroep 'Bijltjesdag.' Er zijn 174 (21 in '81) elzen afgezet en 125 (277) wilgen van hun pruik ont daan. Daarnaast werden de 39 zieke wilgen (watermerkziekteaan de Stad houderslaan, die door personeel van de gemeentelijke afdeling "Groen en Re creatie" waren afgezaagd, verder op geruimd. Alles te samen in 1982 57 m3 openhaard hout worden verkocht (43 m3 in '81De opbrengst is gestort in de gereed schapspot. 104 uren is er met behulp van tijdelijke tewerkgestelden besteed aan het opbossen van wilgentakken tot rijs hout, (bossen van 3te m. lang, met omtrek van 65 cm). In het afgelopen seizoen werden zo 311 bossen afgele verd voor de haven van Antwerpen. De resterende takken zijn weer naar de Amersfoortse dierentuin gegaan. 743 uren zijn enkele scholengemeen schappen (de Amersfoortse Berg, het Montessori Lyceum en het Waterland Lyceum, beide uit Amsterdam) én een groep vrijwilligers van het Stichts Landschapsbeheer doende geweest met het afplaggen in het Natuurreser vaat in het Soesterveen. Er is dit jaar 220 m2 afgeplagd en 75 m3 met kruiwa gens afgevoerd. Met de 700 m2 van '81 is nu 920 m2, verdeeld over de twee re- servaatjes, bewerkt. De resultaten daarvan zijn volop te zien. Er groeit weer struik- en dopheide en zonnedauw (het vleesetende plantje) en ook ver schillende grassoorten komen even eens spontaan te voorschijn. Op 30 oktober zijn een paar leden van de werkgroep, bij gelegenheid van de opening van het Stichts knotseizoen door gedeputeerde ir. Wijnbergen, in Loenen gaan helpen. Een week later opende burgemeester mr. P. Scholten, met het afzagen van enkele takken, het Soester knot- en afzetseizoen. Op woensdag 29 december werd met zes man op de Leusderheide meegehol pen bij een akte van het Stichts Land schapsbeheer ter bestrijding van wild groei van grove den en berken. In totaal is er vorig jaar aan de ver schillende akties 70 dagen gewerkt. Or ganisator en begeleider Chris Uiter wijk dankt allen, die zich hebben inge zet om Soest leefbaar voor mens en dier te houden. Jammer is het dat geen van de, door de afdeling Milieuzaken van de gemeente aangeschreven verenigingen op dit verzoek om hulp heeft gereageerd. Taal noch teken werd gehoord en er zullen toch veel 'bosgebruikers' en -ge nieters onder de leden zijn. Plannen De plannen voor 1983 zijnwilgen knot ten elzenwallen afzetten en rond de af- geplagde plaatsen in het natuurreser vaat aan de Wieksloot een strook zachte berken bij de grond afzetten. Dit laatste is bedoeld als een 'ver jongingskuur.' Door het opnieuw uitlo pen krijgt men een lagere begroeiing, waarvan vogels (o.a. merels en een den, die graag laag bij de grond broe den) profiteren. Ook reeën en hazen hebben dan weer een schuilplaats. Ook is het de bedoeling in de reservaten weer een open plek te maken, om dat gedeelte af te plaggen ten gunste van de oorspronkelijke begroeiingen. Een en ander wordt komende zomer het hoofddoel van de werkgroep. De werkgroep hoopt dat Frans Termaten, directeur van Stichts Landschapsbe heer ook dit jaar weer leerlingen van middelbare scholen, die een werkweek in de natuur willen houden, weet te in teresseren om mee te doen. 'Bijltjes dag' zal ze graag opvangen. Verder wordt ook weer een beroep gedaan op de Soester scholen, om in klassever- band mee te werken aan de prunusbe- strijding uittrekken van zaailingen Tenslotte neemt de werkgroep zich voor ook de 'plannenmakers' van de gemeente in de gaten houden, in ver band met de derde herziening van het bestemmingsplan Overhees, en dat dan vooral met het oog op de daar lig gende natuurreservaten. In dat ver band is het volgens coördinator Chris Uiterwijk wenselijk dat de gemeente raad vanwege de uitbreiding van de woningbouw in het Veen. stopt met ver lenging van jachtvergunningen. Het 'groen-gebied' daar wordt steeds klei- ner! Dank Evenals andere jaren was er ook in '82, dankzij de bijzonder gewaardeerde geste van de directie van de Bottelmij. 'Het Gooi' (Coca Cola) de zo op prijs gestelde 'verfrissing' steeds aanwezig. Dank brengt de werkgroep ook over aan de medewerkers van de gemeente lijke afdeling "Groen en Recreatie" en aan de plaatselijke en regionale pers. Voor de goede orde: iedereen is altijd welkom om de werkgroep te helpen! De plattegrond van de openbare kruidentuin, vlak bij de hoofdingang van Groot- Engendaal. Voor een verklaring van de letters en cijfers in de verschillende vakken, zie het kader. Het Groot Gaesbeeker Gilde wil zich graag blijvend verzekeren van de be schikbaarheid van 'De Blaak,' het ter rein aan de Ferdinand Huycklaan en de Peter v.d. Breemerweg, waar het gilde sinds jaar en dag zijn in de wijde omtrek beroemde gildefeesten houdt. Burgemeester en Wethouders doen de gemeenteraad het voorstel het terrein aan het gilde te verkopen voor een be drag van 138.000,- onder de voorwaar de dat een deel van het terrein door de gemeente kan worden teruggekocht in dien dat voor het 'openbaar nut' in de toekomst gewenst of nodig zou zijn. Het terrein is jarenlang in gebruik geweest als sportveld bij diverse Soester voet balverenigingen. Het Groot Gaes beeker Gilde is graag bereid het ter rein aan te kopen, zodat het op deze wijze de grootst mogelijke zekerheid heeft dat het beschikbaar zal zijn voor de gildefeesten in de toekomst. Zondag 9 januari a.s. zal in de toneel- het buitenland is zij regelmatig gaste. zaal van De Borg het maandelijks terugkerend koffieconcert worden verzorgd door bovengenoemd ensem ble. Dit in tegenstelling tot het eerder aangekondigde concert door het hoorn blazersensemble, dat door ziekte van een der leden niet kan optreden. Het „Soeteman-kwartet", gevormd door leden van het U.S.O., bestaat uit: Eugenie van der Grinten, fluit; Arjan Kappers, klarinet; Henk Soeteman, hoorn; Wilma van Amerongen, piano. Het programma vermeldt: - Trio in C gr.t. voor klarinet, hoorn en piano van Frédèric Duvernoy (1765- 1838; - Valses sentimentales op. 50 voor kla vier van Franz Schubert; - Sonatine humoresque voor fluit, klarinet, hoorn en piano van Jean Hu- beau. Eugenie van der Grinten studeerde aan het conservatorium te Maastricht. Zij was fluitiste van het Limburgs Sym fonie Orkest en trad op in het program ma Jonge Mensen op weg naar het Orkestpodium. Zij is lid van het Ge- mini-ensemble, waarmee zij diverse grammofoonopnamen maakte. Arjan Kappers studeerde aan het conservatorium in Den Haag. Hij geeft momenteel les aan de muziek school in Alkmaar en is onder meer verbonden aan het ASKO. Hij treedt regelmatig op met moderne kamer muziek. Henk Soeteman woont in Soest. Hij werd geboren in Amsterdam, waar hij studeerde aan het conservatorium. Hij trad op met diverse Nederlandse symfonie orkesten als solist en ver zorgde talloze radio opnamen. Maak te met het Nederlands Hoornkwartet en het Nederlands Blazersensemble, alsmede het concertgebouworkest vele tournees over de gehele wereld. Wilma van Amerongen werd geboren in Oostenrijk. Zij studeerde aan het Utrechts conservatorium. Trad op als pianiste in Nederland, maar ook in Zo speelde zij onlangs in Engeland en Zwitserland. De toegang tot dit unieke concert be draagt 2,50 (incl. koffie). De crèche is geopend en vrij toegankelijk. Aanvang: 12.00 uur. Henk Soeteman Uitvoering van het besluit van de ge meenteraad om het marktgeld met twintig procent te verhogen, blijkt niet nodig te zijn. Burgemeester en wethou ders delen dit mee in een brief aan de gemeenteraad. Een werkgroep waarin beide marktmeesters en vertegen woordigers van gemeentewerken en de marktkooplieden zitting hadden, is met een aantal voorstellen gekomen waar door de eerder bepaalde verhoging niet nodig is. Volgens het bezuinigingsvoor stel worden de containers afgeschaft en zal ook de toiletwagen niet langer ter beschikking worden gesteld. Bo vendien wil men komen tot een vermin dering van de schoonmaakkosten „door nog strenger op te treden tegen degenen die hun standplaatsen niet veegschoon achterlaten," aldus de brief aan de raad. Om de markten in Soest en Soesterberg kosten-dekkend te maken, kan volstaan worden met een verhoging van acht procent. De gemeenteraad besloot in zijn verga dering van 21 oktober dit jaar om de ta rieven voor een slanuplaats op de markten in Soest en Soesterberg met twintig procent te verhogen. Volgens een kostenraming voor 1983 zouden de inkomsten daarmee de uitgaven met ongeveer 73 procent dekken. Deze ver hoging is inmiddels goedgekeurd bij Koninklijk Besluit. Door de bezuini gingsvoorstellen van, de werkgroep hoeft deze verhoging echter niet door gevoerd worden. „Wij prijzen ons ge- lukkig dat in overleg met alle betrok kenen de kosten duidelijk verminderd zullen worden," aldus de brief van het college. Toen duidelijk werd dat de vermin dering van de kosten gepaard zou gaan met een vermindering van de service aan de standplaatshouders, is onder alle marktkooplieden een enquête gehouden. Deze wijst uit dat ook de marktkooplieden positief tegen de be zuinigingsvoorstellen van de werk groep staan. De raming van de kosten voor de markten sluit op een bedrag van 89.000 gulden. Door de bezuinigingsvoorstel- len zullen de uitgaven met ruim 30.000 gulden per jaar verminderen. Dit in clusief het bedrag van 10.000 gulden dat volgens het raadsbesluit van 25 no vember op de marktgelden moet wor den bezuinigd. Er zou wellicht nog een kleine bezui niging mogelijk zijn, wanneer het af zetten van de beide weggedeelten door het kramenverhuurbedrijf of een marktkoopman gedaan zou worden „Omdat op dit punt, met uitsluiting van ieder ander, het gemeentebestuur verantwoordelijk is, hebben wij beslo ten hierin geen wijziging te brengen." aldus het college. „Getracht wordt wel het bedrag voor overuren enigszins te verminderen dpor de wegen wat la ter af te sluiten." Het college stelt uitdrukkelijk in zijn brief dat omstreeks 1 juli 1983 een eva luatie zal plaatsvinden. Hierbij wordt de uitwerking van de verminderde werkzaamheden bekeken. „Als dan blijkt dat de werkzaamheid anders is dan nu wordt gedacht, zullen de tarie ven weer moeten worden herzien." Ziekenfondsvervoer Rolstoelvervoer Groepsvervoer Trouwrijden Dag- en nachtservice. Op vertoon van 65 pas 10% korting. Steenhoffstraat 46 telefoon 02155 -195 77. Op de Vredehofstraat hield de politie vorige week een 19-jarige Amersfoortse automobilist aan, die een enigszins op vallend rijgedrag vertoonde. Na het afleggen van blaastesten en bloedproef werd proces-verbaal opgemaakt, wegens het onder invloed van alcohol deelnemen aan het verkeer. Een radionieuwslezer (Max), die als student de demonstraties van de jaren zestig meegemaakt heeft, staat in Ber lijn midden tussen de jongerenakties die zich een jaar geleden in Zürich en Bern afspeelden. Op zijn „kroegen tocht" wordt hem verweten zijn ide alen verlaten te hebben en nog slechts aan de kant toe te kijken om vervol gens zijn „objectief" nieuws voor te lezen. Hij wordt uitgedaagd een nieuwe start in zijn leven te maken door een gefingeerd nieuwsbericht voor te le zen. Op het „moment suprème" laat hij het afweten... De regisseur Klopfenstein: „We heb ben geprobeerd, een moment, een nachtlang onze omgeving weer te ge ven. De mensen die we in de kroegen tegenkwamen zichzelf te laten zijn, hoop en verlangens in beeld vast te houden, omdat dit in film eerder moge lijk is dan in het bestaan van alledag. Onze twijfels en onzekerheid hebben we door Max laten uitspreken, en ook het onvermogen om dat te doen. We hebben geprobeerd de guurheid van de Berner nacht zo weer te geven als we die zelf ervaren en zonder kunstlicht, zonder wijdse voorgebakken dialogen alles uit de hand gefilmd. Op die ma nier filmen betekent dat we bij de men sen in de straat horen. We hebben geen figuranten gebruikt: wie in zijn stam kroeg zat, zit ook in de film en straat- versperringen werden niet opgericht. Ook de hoofdpersoon, Max, is niet zo maar iemand, maar in het dagelijks leven nieuwslezer van de Zwitserse omroep. We hebben geprobeerd van een alledaagse werkelijkheid een film werkelijkheid te maken, omdat we alleen zo het gevoel hadden Bern in januari recht te doen' E Nachtlang Fuurland een wat Odys- see-achtige film werkt sterk door een mooi getroffen atmosfeer en de wee moedig makende mengeling van hu mor en cynisme. Volgende week donderdag start Film huis Artishock de animatieweken. Van donderdag 13 t/m donderdag 27 januari worden diverse facetten van de animatiefilm belicht. Een bekende en populaire vorm van de animatiefilm is de tekenfilm. Naast o.m. de eerste tekenfilm ooit gemaakt (1906), een ten toonstelling over animatie, video-ani- matie-opnames, computeranimatie zal de bekende Nederlandse animator Gerrit van Dijk elke donderdag het animatiefilmprogramma begeleiden en van een toelichting voorzien. Voor nader informatie en/of het program maboekje a 1,-, tel. 18411 in Soest. Aanvang: 21.00 uur. Entree: 5,-/leden en CJP 4,-. Regie: ClemensKlopfenstein 1982 Zwitserland „Muziek in Artishock" presenteert op zaterdag 8 januari een feestelijk Nieuw jaarsconcert met de Surinaamse groep Fra-Fra Sound' Sinds het North Sea Jazzfestival (juli 1982) is de Fra-Fra Sound een begrip geworden in de Nederlandse Jazzwe- reld. Het kenmerkende van de groep is, dat er behalve met een uitgebreide rit mesectie, gewerkt wordt met een blazersgroep die uniek is. De stijl die de band ten gehore brengt kan het beste worden omschreven als Surinaams (kaseko) - Braziliaans - Afrikaans - Zuid Amerikaans, met Jazz en funky invloeden. De hieruit ontstane muziekfusie staat meer be kend als Kaseko jazz of Paramaribob Fra-Fra Sound brengt elke publiek in extase met hun opzwepende, sterk ritmische en vooral swingende jazz muziek. Bezetting: Mario Ton - drums Orlando O'Bryan - conga's en percussie Vincent Henar - bas Arthur Castillion - gitaar Reynold Felter - piano, skratji en percussie Piet Dest - alt sax Jerry de Robles - trombone Saskia Laroo - trompet. Namens de werkgroep „Muziek in Ar tishock" Nel, Rob, José, Mischa en Elly. Aanvang 21.30 uur Entree 7,50 CJP 6.-. Het in onze krant van enige weken ge leden aangekondigde gesprek tussen de gezamenlijke(4) hervormde en (3) gereformeerde predikanten van Soest enerzijds en het bestuur van de Ver eniging voor Protestants-Christelijke Onderwijs te Soest anderzijds heeft, zij het met enige vertraging, maan dagavond j.1. plaatsgevonden. Zoals bekend kwam dit overleg tot stand op instigatie van de predikanten, die naar aanleiding van de conflicten die bin nen de schoolvereniging zijn opgelaaid over de uitleg van de grondslag en de toepassing daarvan, in hun gemeenten zijn geconfronteerd met problemen en onenigheid. Van verschillende zijden werd, om be grijpelijke redenen, dan ook met grote belangstelling uitgezien naar de uit komsten van dit overleg. Op de in no vember vorig jaar gehouden algeme ne ledenvergadering waren de con flicten voor het oog van enige hon derden leden en belangstellenden naar buiten getreden; tijdens de vergade ring werd zelfs openlijk gespeculeerd over een breuk binnen de vereniging. De centrale vraag was of er binnen de vereniging discussie mogelijk moest zijn over de grondslag en of er ruimte mocht bestaan voor enigszins van het bestuursstandpunt afwijkende opvat tingen over de toepassing van de grond slag, met name naar aanleiding van het zeer afwijzende standpunt dat het bestuur heeft ingenomen over het be noemingsbeleid ten aanzien van homo fiele of „samenwonende" leerkrach ten en het toelatingsbeleid van isla mitische kinderen op de christelijke lagere scholen. Helaas werd gisteren van de zijde van de deelnemers aan het gesprek geen enkele substantiële mededeling ge daan over het verloop ervan. Verwe zen werd slechts naar een persbe richt dat eerst aan het einde van de week in Soestterkerk.het gezamenlijke hervormde en gereformeerde kerk blad van Soest, zal worden opgeno men. Door het waas van geheimzinnigheid, dat op deze wijze bewust over de ont moeting van maandagavond en over de ter sprake gebrachte tegenstellin gen wordt gelegd, lijkt het vermoe den gewettigd dat het gesprek niet in alle opzichten bevredigend is verlo pen. Het is niet duidelijk op grond van welke overwegingen de deelnemers hebben besloten tot dit opvallende stil zwijgen. Bij een ongeval dat zich vorige week aan de Soesterbergsestraat voordeed raakte een 21-jarige bromfietser uit Baarn zodanig aan het hoofd gewond dat hij naar Zonnegloren moest wor den overgebracht. De Baarnaar kwam over het fietspad aanrijden juist op het moment dat een auto, bestuurd door een 21-jarige inwoner van Soest, de inrit naast een aan de Soesterbergsestraat gelegen supermarkt verliet. De chauf feur merkte de bromfietser niet op, waardoor een aanrijding niet meer te voorkomen was.

Soester Courant | 1983 | | pagina 12