Gemeaite verwacht veel van auomatisering Zo gezien... fegpggj Igpgg Bmg cidama Jaarwisïling in Soest niet zon*r vernielingen DeEefoorn huizeirasit Gemeentelijk INFOrmatiecentrum neemt deel V.Y.Y.-taken over ËUJÊÊ 198 l?5 OPRUIMING bij ADAMA Woensdag 5 janurf 1983 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Gevolgen voor wertlegenheid niet uitgesloten J.G. van Rouwendaal B.V. In School ingebroken Voelen is vies ROCliBRIE Honsbergen Achterham Honsbergen Sinaas appelen Honsbergen Drumsticks 798 Honsbergen Warme jacks v.a55.- Overhemdem o.a. flanel reeds voor19.- Flannel-, tweed- en terlenka pantalons 69,- 79,- 89,- Corduroy broeken v.a. 25.- Schoenen79.- 89.- Truien v.a35.- etc., etc. 61e Jaargang no. 19 ESTER COURANT Bureau voor redact en administratie: Van Weedestraat Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Gecontroleerde oplage 8.350 Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per half jaar 24.— Verschijnt iedere woensdag Door het meer dan voorheltelfftan- dig ter hand nemen van bel rijt' on- derdelen van de gemeentel admini stratie, door het op groten toe passen van automatiseri vcfrziet het College van Burgemee ejWet« houders van de gemeente st etere service aan het publiek er n vel ef ficiënter werkwijze. Op d«r zal dit ook goedkoper zijn da Ie {com pliceerde administratiev syemen die tot dusver worden gehi ee» Bij de aanbieding van de eicsnota automatisering.' vorige w k bfet ge meentehuis, maakte bur neter F. Scholten duidelijk dat ooi t me' te ontkomen zal zijn aanet?bruik van moderne administr esjemen, met name de computer. Kaartenbakken Een ambtelijke stuurgr p.iarvan Chef Interne Zaken J. L. n^ften is opgetreden als coördina r,;'tt zich in de afgelopen tijd intesi^zigge- houden met de vraag op etl'ijze de gemeente Soest gestalte *9en aan een eigen informatie- :n.tomati- seringsbeleid. Een in c tier ver richt onderzoek bracht ia0* 'j^ht dat binnen de diverse entelijke diensten maar liefst 180 /.lillende gegevensbestanden be ;i (kaar tenbakken etc), waarvan ïet onbe langrijk deel elkaar "c P1-" Uit het oogpunt vna een effit gemeen telijke organisatie is he 'gewenst dat de automatisering finste op een aantal gebieden krijgt, waardoor tegelijkertijd service aan het publiek gebodei$Prden- Tot dusver is een belanjdeel van de Soester gemeente-adr:ratie on dergebracht bij het inteeentelijk Automatiseringscentrundden-Ne- derland (I.A.M.Bvan de gemeente Soest mede-aandeelhouder is. De gemeentelijke salaris-admini stratie, het bevolkingsregister en de onroerend-goedbelasting zijn onderge bracht in de computerbestanden van het I.A.M.dat onlangs is gefuseerd met het C.V.A., een soortgelijke or ganisatie in Noord-Holland. Het gaat daarbij met name om zgn. 'Buik verwerkingen.' Goedkoper De stuurgroep heeft overwogen dat het voor de gemeente Soest in een aantal opzichten aantrekkelijker zal zijn om althans een deel van deze 'uitbeste dingen' in eigen hand te nemen. Dat is mogelijk, zo blijkt uit de nota. omdat het gebruik van de computer door de technische ontwikkelingen niet alleen goedkoper, maar ook 'gebruiksvrien delijker' is geworden. Niet alle administratie-onderdelen zul len, als blijkt dat Soest inderdaad een eigen automatiseringsbeleid kan gaan volgen, worden weggehaald bij het I.A.M. Dat kan ook niet, omdat dit fei telijk zou neerkomen op uittreding uit het samenwerkingsorgaan. De kosten van uittreding zouden meer dan 1 mil joen gaan bedragen, een last die de ge meente zich in de huidige financiële omstandigheden niet kan veroorloven. In elk geval zal dan ook de gemeentelijke salarisadministratie blijvend bij het I.A.M. worden ondergebracht. De nota komt in de a.s. januariverga dering in de gemeenteraad aan de orde. "Wanneer de raad deze nota als uitgangspunt voor een toekomstig automatiseringsbeleid aanvaardt, zullen we in maart met gedetailleerder voorstellen komen," aldus burgemees ter Scholten. Van groot belang is het, aldus de heer Scholten, dat de financiële gegevens Het blijft merkwaardig1* de jaar wisseling inspireert op^aatsen in ons land mensen ?aans bal dadige jongelui) steed,euw tot het aanbrengen van V€aSen aan andermans eigendór Ook in Soest was in dat opzich afgelopen week weer een 'golf' ttateren. Al vanaf vorige week wog is de poli tie tientallen malen ceden als er wat al te uitbundig m^^k werd omgesprongen. In ee< aantal ge vallen werden de 'speten' in be slag genomen. Een jiere opsom ming van de problerKort het vol- gende lijstje op: - Aan de Nieuwstraa't een groene J brievenbus het ontge - een woning aan de ,teur Schreu- derlaan werd bepla- anti-atoom bomstickers; - in de zandbak van itbaan aan de Smitsweg werd een e gestookt; - op de hoek van d^cg en de Al- bert Cuyplaan een daar geparkeerd staandiauto in brand gestoken Als u wilt wetenr te koof. is dan kunt u het missen Huizen in de Eenkrant vldt u namelijk in gedere gidt Plezierige infor over veel koophuizen inAmersfo]j Baarn en omgenet foto en volledig adi Vraag gratis toling. Peters bv Makelaardij o.pr wonen in de gt zone Soest, 02155- Amersfoort, 010506 - aan de Generaal Winkelmanstraat in Soesterberg werd een boom in lichter laaie gezet - van de toegangsdeuren aan de achter zijde van De Borg aan de Willaert- straat werden de ruiten vernield; - de brandweer moest eraan te pas ko men om een brandje op het wegdek van de Nieuwstraat te blussen. De omstan ders waren niet tevreden over dit op treden en hinderden de brandweer zo danig, dat deze ten slotte omstanders maar 'meenam' bij het bluswerk. In elk geval zullen ze met het nat gewor den vuurwerk niet veel meer hebben kunnen doen - op een parkeerplaats aan de Wiardi Beckmanstraat werd door een groepje jongelui voor 2000,- schade aange bracht aan een daar geparkeerde auto; - van een fotozaak aan de Van Weede straat werd een ruit vernield - uit de telefooncel op de hoek van de Weegbreestraat en de Smitsweg werd de hoorn van het toestel gesloopt - bij een snackbar aan de Korte Ossen- dam werd een fiets door een ruit naar binnen gegooid - bij een garagebedrijf aan de Birk- straat werd een auto flink beschadigd, doordat jongelui er een fiets op gooi den - twee 16-jarige jongens uit Soest scho ten met luchtdrukpistolen op ramen en lantaarns in de omgeving van de Schoutenkampweg. Een bewoner van deze straat, van wie de ruit van zijn voordeur op deze wijze werd vernield deed aangifte bij de politie, die de jeug dige onverlaten kon aanhouden. De pis tolen werden afgenomen en de jongelui kregen een proces-verbaal Als het om verzekeren gaat staat van Rouwendaal paraat. Bij ons hypotheekrente vanaf 8,1% ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 sneller en overzichtelijker ter beschik king kunnen komen dan tot dusver het geval is. Door het eerder beschikbaar zijn van de jaarcijfers kunnen betere begrotingen worden gemaakt, waardoor een betere kredietbewaking mogelijk wordt. Voor het financiële be leid van de gemeente kan een goed automatiseringsbeleid dan ook van vérstrekkende betekenis zijn. Offerte Behandeling van de nota op korte ter mijn is noodzakelijk, omdat het I.A.M. reeds voor 1 april a.s. op de hoogte moet worden gesteld van het voorne men om bepaalde onderdelen voortaan in eigen beheer te nemen. Anders is op zegging daarvan per 1 januari 1984 niet meer mogelijk. Overigens is het I.A.M. vooralsnog in de gelegenheid een 'con currerende offerte' uit te brengen. Wanneer de hoogte van de kosten in het voordeel van het I.A.M. zou uitvallen, is het nog niet zeker dat Soest de beoog de onderdelen inderdaad bij het cen trum zal weghalen. Eén van de redenen waarom de stuur groep meent dat Soest voor een aantal onderdelen zelf goedkoper kan werken is het feit dat een centrum als het I.A.M. te maken heeft met grote over- head-kosten. Gevoelig "Het opzeggen van bepaalde systemen bij het I.A.M. is overigens een gevoe lige zaak," benadrukt J. L. van Haaf- ten, ambtelijk secretaris van de werk groep. "Deelnemers aan het centrum voelden zich tot nu toe haast moreel verplicht om van de systemen gebruik te maken, maar steeds meer breekt het besef door dat de gemeenten hun eigen mogelijkheden hebben, die waar schijnlijk ook goedkoper zijn." In de nota wordt voorzien dat in totaal vijftien systemen door de computer verwerkt zouden kunnen worden. Voor gesteld wordt om in dit jaar al te begin nen met de automatisering van het bu reau huisvesting (woningtoewijzing), de gemeentelijke sociale dienst, het be volkingsregister, de secretarie en de belastingen. Als voorbeeld van de noodzaak om tot automatisering over te gaan noemt burgemeester Scholten de situatie bij het bureau huisvesting, waar de meest simpele gegevens nog steeds met de hand moeten worden verwerkt. De sociale dienst worstelt evenzeer met allerlei administratieve problemen. Tijdwinst en kostenbesparing zullen de positieve gevolgen zijn van het gebruik maken van de mogelijkheden tot auto matisering. Bovendien geldt met in gang van 1985 een nieuwe wet op de ge meentebegroting, waardoor een andere opzet daarvan wordt vereist. Met het tot stand brengen van een effi ciënte, geautomatiseerde gemeente administratie kan daarop veel beter worden ingespeeld. Werkgelegenheid Een mogelijk nadelig gevolg van een en ander zal zijn dat een of meer mede werkers overcompleet zullen raken. "Het is onjuist om te doen alsof er geen consequenties voor de werkgelegen heid zijn," legt burgemeester Scholten uit. "Door natuurlijk verloop en in terne overplaatsing hopen we zulke af fecten tot het minimum te beperken. Als dergelijke mogelijkheden er niet zijn, gelden uiteraard de gebruikelijke wachtgeldregelingen, etc." „Toch is dat geen reden om af te zien van een aan de eisen van de tijd aange paste gemeentelijke administratie", meent hij. "Het besturen van een ge meente stelt steeds hogere eisen, en bo vendien: we zullen wel mee moeten met de moderne ontwikkelingen." Met gepaste trots vermeldt de heer Scholten dat de nota geheel zonder ex terne medewerking tot stand is geko men. De betrokkën medewerkers, die het hele denkproces hebben meege maakt, zijn in dienst van de gemeente. In Soest is in dit opzicht vereiste des kundigheid ruimschoots voorhanden. De veiligheid van persoonlijke gege vens, de 'privacy,' zal overigens in het automatiseringsbeleid dat de stuur groep voor ogen staat, voorop blijven staan. Goos van der Wilt Sinds maandag j.1. is het V.V.V.-kantoor gesloten voor het geven van informatie aan de Soester bevolking en aan de toerist die meer van Soest en haar omgeving wil weten. De beide informatrices handelen nog enige weken de lopende zaken af in het Verkeershuis. De sluiting betekent gelukkig niet dat bepaalde infor matie niet meer gegeven zal worden, want vanaf deze week neemt het gemeentelijk INFOrmatiecentrum een aantal V.V.V.-taken over, voorlopig nog vanuit het eigen onderkomen. Het is echter de bedoeling dat de vrijkomende V.V.V.-ruimte t.z.t. bij het INFOrmatie centrum wordt getrokken. Het bestaande tussenmuurtje zal daartoe worden verwijderd. Er wordt naar ge streefd op dinsdag 1 februari de zaak gereed te hebben. Tot zolang zal het enigszins behelpen zijn. Voor de plaatselijke kadobon kan men niet terecht in het INFOrmatiecentrum. De kadobon heeft dan name lijk opgehouden te bestaan. Wanneer men een landelijke kadobon wil hebben zal men hiervoor naar de VW in Baarn of Amersfoort moeten. Het INFOrmatiecentrum zal evenmin als theaterbe spreekbureau gaan functioneren. Ook hiervoor zal men naar de buurgemeenten moeten of zelf langs andere wegen een kaart trachten te bemachtigen. Verder zal men in het INFOcentrum geen folders en gidsen vinden van de verschillende streken van ons land. En wil men te weten komen hoe men per trein en/of bus in een bepaald dorpje kan komen, zal men dat ook zelf of met behulp van de spoorwegen moeten uitzoeken. Eveneens is dat het geval met de toeristische aktiviteiten in ons land. Eigen plaats en streek Alleen voor het inwinnen van informatie over eigen plaats en streek kan men terecht in het gemeentelijk INFOrmatiecentrum, Steenhoffstraat 9a. De streek-VW Eemland gaat in samenwerking met de Stichting VW Soest een folder-service-kast in het INFOcentrum plaatsen. Daarin worden de zogenaamde 'gratis-folders' gelegd, alsmede een aantal verkoop brochures over de streek Eemland. Verder kan men straks aan de balie allerlei fietsroutes van Soest en omgeving kopen. Ook een aantal wandel routes door de Soester bossen en duinen ligt daar te wachten. De toerist kan aan de hand van folders en brochures een keuze maken uit de bezienswaardigheden die Soest rijk is en tevens zal hij te weten kunnen komen wat er in Soest en Soesterberg zoal te doen is. Ook de plattegrond van Soest is daar te koop. Evenals dat bij de V.V.V. het geval was zal een etalage geheel ingeruimd worden voor agenda-informatie over bijvoorbeeld sportwedstrijden in Soest, culturele mani festaties in Soest, filmagenda van de bioscopen in Hil versum en Amersfoort en agenda's van De Flint Amers foort en de Stadsschouwburg Utrecht. Vooralsnog zal er geen mogelijkheid zijn om het INFO centrum als voorverkooppunt van uitvoeringen van Soester verenigingen te gebruiken. Er vindt namelijk geen uitbreiding van het personeel van het INFOcentrum plaats, zodat voor dit soort aktiviteiten geen tijd is. Informatietaak gemeente hoofdzaak De informatietaak over het gemeentelijk gebeuren is echter het belangrijkst in het INFOrmatiecentrum. In het centrum zijn dan ook vele folders, brochures en INFOrmatiebladen over diverse gemeentelijke onder werpen gratis verkrijgbaar. Zo zijn er folders en bro chures over de geschiedenis van Soest, over het ge meentebestuur, de centrale-antenne-inrichting, het huisvuil ophalen en talrijke andere onderwerpen. Over veel gemeentelijke rapporten en regelingen zijn speciale INFOrmatiebulletins gemaakt, waarin de be langrijkste informatie kort is samengevat. Er zijn INFO's over bestemmingsplannen, allerlei woning- en bouwzaken, sociale voorzieningen en andere onderwer pen van gemeentelijke zorg. Veel van dit schriftelijk materiaal kan bijvoorbeeld scholieren en studenten te pas komen bij het maken van werkstukken. Wie graag dieper wil graven vindt in het INFOrmatie centrum nota's en rapporten die aan de leestafel rustig bestudeerd kunnen worden. Tegen betaling van de legeskosten kan men bepaalde stukken fotokopiëren. Op die leestafel vindt men ook de stukken voor de ver gaderingen van de gemeenteraad en van de verschil lende raadscommissies. Wil men wegwijs worden gemaakt in akties en rege lingen van diverse ministeries, dan vindt men in het INFOrmatiecentrum ook de folders van Postbus 51. Via de T.V.-reklame wordt bekend gemaakt welke nieuwe onderwerpen men daarbij kan aantreffen. In de wekelijkse rubriek "De gemeente vraagt uw aan dacht voor in onze krant worden bepaalde aktivi teiten aangekondigd die in het INFOcentrum te zien zijn. Het INFOrmatiecentrum is ook rechtstreeks te be reiken: (02155)-22555. Velen maken van dit nummer al gebruik om op die manier bepaalde informatie te krij gen. Het INFOrmatiecentrum is een 'open huis', waar men zonder bezwaar zomaar kan binnenwandelen. Aarzel niet om dat te doen, ook als men alleen maar wil rond kijken. Men is van harte welkom. In 1982 brachten ruim 5000 mensen een bezoek aan het INFOcentrum, terwijl daarnaast nog eens zo'n 3000 persoenen telefonisch om informatie vroegen. In 1983 zal dat aantal beslist groter zijn. Voor de maand januari wordt overigens enige clementie gevraagde. Tussen Kerst en Nieuwjaar werd in gebroken in de Bonifaciusschool aan de Steenhoffstraat. De dieven namen een kleurentelevisie en een video recorder mee. WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! (üdNBMj 0e Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 Nee jochie, aan die troep heb ik nog nooit een cent uitgege ven": zei hij toen mijn oog op een sensatieblaadje viel dat als schuim in een hoek van de haven, tegen de muur ge kwakt lag. Het was zo'n boule vardblaadje dat geen naam mag hebben en volgeschreven wordt door gefrustreerde man netjes en vrouwtjes, die als kind te weinig met modder ge kliederd hebben. Door smoeze lige stiekemerds die de pers vrijheid misbruiken om hun voyeursneigingen te gelde te maken. "Als ik die man met z'n voch tige, zaadschietende oogjes zie dan heb ik al gegeten en gedron ken. De viezerd zit zijn gasten met zijn ogen uit te kleden, maar hij heeft niet in de gaten dat ie zichzelf zo op een walge lijke manier bloot geeft". Mijn vriend raakt op drift en toonde zelfs medelijden met de gasten in het televisieprogramma, (dat van mij niet de eer krijgt met name genoemd te worden), die vrijwillig in al hun naakte verlorenheid te kijk gezet wor den. „Die jongens weten pre cies waar de mensen van smul len, want wie zich in zo'n mod derbad wentelt is natuurlijk zelf net zo'n kwijlende voyeur als zij die zich op die manier laten prostitueren. Wat is het anders" zei hij met verheffing van stem „als journalisten zich laten gebruiken om een ander de kroon van het hoofd te sto ten? Iemand met een beetje gevoel van eigenwaarde wil toch zijn brood niet verdienen met vuige verdachtmakingen en insinuaties die nergens op slaan. Lees zo'n artikel maar eens. Het begint bij de kop met een vraag: is die en die de nieu we geliefde van kan mij 't sche len wie? Daarna volgt een stuk journalistiek broddelwerk zon der feiten. Het eindigt steevast met: wij weten het ook niet". Alsof een vliegtuigmotor uit viel, zo stil werd het ineens. Hij knikte bedachtzaam, stond op uit zijn stoel en zei traag: "Vanmorgen las ik in de krant dat er iemand is aangehouden wegens onzedelijk betasten. En nu ineens zie ik de verbin ding. Wat die mensen op de te levisie en in die roddelblaadjes doen is precies hetzelfde. Het heeft iets glibberigs. Voe len is vies, zeiden we vroeger, Weet je nog wel? Ik herinnerde mij dat, maar kende ook het vervolg daarop en zei: „En het tweede deel van dat gezegde dan? Hij schoot in de lach en zei: "Okay, vies voelen is lekker. Maar dat niveau ben ik inmid dels toch echt al een poosje te boven". Hij keek weer serieus toen hij zei: „Je staat gewoon machte loos tegenover dat gilde. Het enige wat je kunt doen is om die rommel niet te kopen. Ef fectief is het wel. Als genoeg mensen het doen". Gerard Paul Alleeonderdag 150 g|ir van 3.15 Alleen donderdag LA ROCHETTE GEGRILDE 100 gram van 2.38 voor Alleen donderdag 2 KILO voor slechts Alleen donderdag Grote stuntreklame De opruiming begint 13 Januari a.s. herenmode Soesterbergsestraat 51 Soest

Soester Courant | 1983 | | pagina 1