WW INTERN Bergoss MET HET OOG OP UW BRIL. VAARDERHOOGT Fa. van Dasselaar, al 25 jaar exclusief Nieuw eethuisje 'Sato' geopend in de F.C. Kuyperstraat 3 PARADE hatéma heuga Gehannes... brilmode DOE-HET-ZELVERS Mooi in de winter (deel Dubbel jubileum in groentezaak aan de Van Weedestraat fknir 1 J. P. de Rond desso voor 9 ^oeste^Courant^ai^woensda^^anua^^M^ 9 Interieurverzorging Leanstraat 37 Soest-Tel. 13284 Portofoons in beslag genomen Bij een routinecontrole op de Amers- foortsestraat ontwaarde de politie in het holst van de nacht een man die zich verdacht ophield in een daar ge parkeerde auto. Nader onderzoek bracht aan het licht dat de man, een 20-jarige inwoner van Amersfoort, een porto foon bij zich had. Op hetzelfde moment kwam een 37-jarige Hilversummer op de auto toelopen. Deze verklaarde des gevraagd de eigenaar te zjjn van de portofoon en van een andere, die even eens werd aangetroffen. Omdat de heren niet beschikten over autopapieren werd de wagen naar het bureau gebracht. Voor de portofoons kon men geen machtiging tonen, het geen de bezitter een proces-varbaal opleverde. Hij deed afstand van de ap paraten. Bovendien kwam vast te staan dat de Hilversummer nog acht geldboetes diende te voldoen, voor een totaalbe drag van 1255,-. Hij betaalde ter plaatse en werd na verhoor heenge zonden. We zitte aalweer un poar doage in 't nieuwe joar en veul oake- lig weer hewwe deuze winter nog niet ehaad. 't Is paas ééjn keer goed glaad eweest - en toen waas 't meteejn roak ok! Wel vief auto's ginge an 't schuve en kwoame in de blutse, om- daat ter niet estroöid waas met pekel of zaand. Gemeengte- waarke haad ure vaastesteld, woarin de stroöiwoages niet mochte uutrukke. As ze noeng effe de NOS baad de opgetelefoneerd, om te loate omroepe daatter 's naachs niet deur Soest ereje mos worre, omdaat doar niks an de glaad- digheid edoan wordt, daan baad de ze un hoop traammelaant kenne voorkomme. Je het best kaans daawwe voor- temee nog meer op de roadio of de TV komme. Moar daan in 't nieuws, waant wie weet of de braandweer wordt verboje om bepaolde ure vaan de daag niet te spute as ter braand is. De pliesie stuurt un boódschaap an de bond vaan baankkroa- kers daazze tusse de middag niks motte overvaalle, waant daan hebbe de tute un schiet- verbod, weges bezunige op ko gels en ongderhoud woapes. Overdaag wordt niet meer be keurd veur aachterlichies die niet braande: bezunige op baal- points en pepier. De stoplichte blieve voortemee aallenig op geel stoan. An en uut loate goan kost un zoói energie en die is ok duur. Geel licht braandt stukke goejekóper daan rood en groen. De spoorbóme an de Vaan Wee- destroat goan deur de weeks om de aangdere trein niet dicht en op zondaag heulemoal niet meer. Zondaagsriejers kriege bericht vaan de ANWB. Ajje }t ming vroagt, daan mok zegge, daa'k vin daat de ge meengte Soest ming wel daank- boar maag weze, vaanweges aasdaat ik aal die bekendmoa- kinge groatis in 't gehannes op neemt. Gewoónluk worde deuze ankon- diginge in de kraangt eploatst ongder Bekendmaokinge vaan de Gemeengte", en doar motte ze veur betoale, net as daajje daat veur aadvertensies mot doen. Zo zie jullie moar, daa'k de gemeengte nog waat helpt met bezunige, moar ik mottut niet te gek moake, aang- ders krieg ik vaan de boas un schup ongder me aachterste en kaans op ontslaag. Moar veur deuze keer in elke gevaal geejn bedaankje; groag edoanzaa'k moar zegge, deur. HANNES VAN DE NENG Bij Van Essen is een bril een kwestie van passen en meten. Zuiver vakwerk met behulp van verfijnde apparatuur. Bij Van Essen kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticièn/optometrist Die neemt de tijd voor u, adviseert u met smaak. U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril Gediplomeerd optometrist lid O.V. Birkstraat 2 Soest Tel. 02155 - 12874 Zeer recent werd in de F.C. Kuyper- straat 3 te Soest een nieuw eethuisje geopend. Een eethuisje, dat overigens volledig losstaat van het ernaast gele gen Koffiehuis. De eigenaren van eethuisje 'Sato', die al 10 jaar in Soest verblijven, liepen al lange tijd rond met de gedachte ergens in Soest een klein, intiem eet huisje te beginnen. Zoals zo vaak echter is dan het pro bleem waar kan men hiervoor een ge schikte ruimte vinden? Na lang zoeken zijn zij hierin uitste kend geslaagd. Het is het pandje in de F.C. Kuyperstraat geworden. D.m.v. een kleine verbouwing is men erin geslaagd de aanwezige ruimte om te toveren tot een bijzonder intieme eetgelegenheid. 'Sato' beschikt over gezellige zitjes waar plm. 20 gasten ontvangen kun nen worden. Hoofdspecialiteit is het broodje shoar ma met daarnaast de uitgebreider shoarmasc hotel. Andere specialiteiten (kleine hapjes) zijn: pizza, siskebab (saté) pirzola (lamskarbonade) kÖfte (gekruide ge haktbal) en diverse smakelijke toetjes (Turks fruit). Het prijsniveau varieert van 5,- tot ƒ15.-. Gezien het vestigingspunt zal eethuisje 'Sato' zeker op de nodige belangstel ling mogen rekenen. Rijverboden Wegens overmatig alcoholgebruik kre gen vorige week twee bestuurders van een auto een rijverbod opgelegd. Het eerste geval betrof een 19-jarige mili tair, die toen hij, komende van de Ko- ninginnelaan, de Nieuwstraat wilde in rijden gedeeltelijk in het plantsoen al daar tot stilstand kwam. Na het afleg gen van de blaasproef is hij overgedra gen aan de Koninklijke Marechaussee. Op de Blltsweg werd de aandacht van de politie getrokken door het opvallen de rijgedrag van een 13-jarige Blari- cummer. Hij moest zelfs de bloedproef ondergaan. Ook hij mocht niet verder rijden en werd onthaald op een proces verbaal. Er ligt een Constant ringenmap voor je klaar met meer dan 200 modellen. Gratis! de wilg, de els en de hazelaar zijn ook erg opvallend. Gagelkatjes zijn bekend omdat ze veel in bossen narcissen en tulpen worden gebruikt rond deze tijd. Vanwege hun decoratieve vorm in de winter worden de kronkelwilg, kronkelhazelaar en de bandwilg aangeplant. In de zomerperiode zijn deze kronkelha zelaar en de bandwilg niet erg fraai zodat hier met de aanplant ervan rekening moet worden gehouden. Decoratieve klim- en leiplanten zijn er ook; de naaktbloeiende winterjasmijn kan met niet te koud weer van november tot maart bloeien met een grote hoeveelheid kleine gele bloempjes. Bontbladige klimop en bontbladige kardinaalsmuts zijn groen- blijvende klimmers met vrolijk gekleurd blad. Op uw tuincentrum zult u ontdekken dat hier een grote variatie in gekweekt wordt. Bomen en heesters vormen de verticale accenten in een tuin en het spreekt vanzelf dat het daaraan niet mag ontbreken. Een kleine boom als de fluweelboom met zijn rode bloempluimen nog aan de grillig gevormde winterse takken en de opvallende gedoomde duivelswandel- stok zullen in een kleine tuin op hun plaats zijn. Hun silhouetten zijn bijzonder decoratief. Prachtige stammen hebben verschillende berken. Sommigen zijn opvallend wit anderen bladderen heel fraai af. Ook de Goudes heeft in de winter een mooie stam. De diepzwarte knoppen aan de takken contrasteren heel fraai tegen het gelige hout. Ook enkele Es doornsoorten hebben een zeer opvallende stam. Tot slot nog twee heesters die door hun bloemknoppen voor het volgend voorjaar de hele winter mooi zijn. Skimmia en Pieris (rotsheide). Beide in vele kweek- vormen bekend, geven de gehele winter kleur. Vorige keer bespraken we hoe belangrijk de groen- blijvende elementen in een tuin zijn. Wintergroene bodembedekkers en halfhoge heesterachtige vaste planten passeerden de revue en de siergrassen po seerden als echte winterversierders. De planten die het belangrijkst zijn hebben we nog niet onder de loupe genomen en wel de echte winterbloeiers. Bij de vaste planten zijn dit de kerstroos en de schoen- lappersplant. Beiden kunnen afhankelijk van het weer al in februari maart hun bloemen doen ontlui ken. Winterbloeiende heide vinden we tegenwoordig te kust en te keur in diverse tinten tussen rood en wit en in meerdere groeivormen, breedspreidend en op gaand. Afhankelijk van soort en variëteit bloeien ze van november tot eind april. Een mooie paarsrose compacte winterbloeier is bijv. Erica Carnea 'Win- terbeauty.' een wat hoger opgaande witte is Erica Darleyensis 'Silberschmelze.' De Toverhazelaar met zijn prachtige lintvormige bloemen kent eigen lijk iedereen. De bloemen verschijnen beïnvloed door het weer van december- tot maart. De gele bloei vormen zijn algemeen bekend; de rode en oran je variëteit komen we veel minder tegen en vallen door hun minder felle kleur ook niet zo op. Ze zijn overigens wel erg mooi. Viburnum fragrans de win terbloeiende afstammeling van de sneeuwbalfami lie geeft met wat zacht winterweer al in februari mooie rose bloemen te zien. De geur van de bloemen is haast net zo opvallend in deze tijd van het jaar waarin verder eigenlijk niets bloeit. De katjes van ma Liefhebber, ter beschikking kwam. Ook toen al waren de helpende han den van de kinderen soms dringend nodig. ,,Onze Albert was nog maar een jaar of zes, en dan bracht hij op z'n step bestellingen weg". Merkwaariiig is het feit dat, ondanks de enorme vergroting van de omzet die de zaak in al die jaren te zien heeft gegeven, de prijzen van groente en fruit in het algemeen nauwelijks gestegen zijn. De heer Van Dasselaar: ,,Een krop sla kostte in die tijd, zo rond de Kerstdagen, 2,25, en verkoop ik hem nu voor 1,10. Een kilo Cox kost op 't ogenblik 2,35, en ik weet nog dat we daarvoor in het begin een prijs van 4,95 rekendeq". Naast het winkelgebeuren aan de Van Weedestraat kennen veel mensen de firma Van Dasselaar ook van de week markten in Soest, Soesterberg en Amersfoort, waar de zonen tegen woordig in hun vaders voetsporen tre den. Nog niet zo lang geleden is er aan de Montgomeryweg in Soesterberg een filiaal geopend, van waaruit vooral veel instellingen in de omgeving wor den bediend, zoals bejaardencentra, hotels en restaurants, kindertehuizen, conferentieoorden, etc. Vanuit de daar beschikbare pakhuisruimte wordt ook de markt-bevoorrading groten deels verzorgd. De winkel aan de Van Weedestraat heeft intussen ok de nodige verande- Zo zag het pand van de fa. Van Dasse laar er ca. 25 jaar geleden uit. Deser dagen vieren de heer en mevrouw Van Dasselaar, van de bekende groen te- en fruitzaak aan de Van Weede straat, een dubbel gedenkwaardig ju bileum. Naast het feit dat zij vijfen twintig jaar zijn getrouwd wordt ook uitvoerig stil gestaan bij het feit dat in die jaren lief en leed hebben gedeeld in de zaak, waarmee zij even eens een kwart-eeuw geleden in Soest begonnen. Eigenlijk heeft het zakenjubileum al in! december plaatsgevonden, maar omdat het werk van het echtpaar Van Dasselaar zo verstrengeld is geraakt met hun persoonlijk wel en wee, wor den beide mijlpalen nu in januari ge vierd, als het 25 jaar geleden is dat. de zaak zijn deuren opende. Dat er in al die jaren veel veranderd is wordt gretig beaamd door de heer Van Dasselaar. ,,Ga maar eens na hoe het assortiment is uitgebreid. Je kunt «rustig stellen dat het, vergeleken bij 1958, zo ongeveer vertienvoudigd is". "Veel soorten groente en fruit zijn te- Fgenwoordig vrijwel het gehele jaar door verkrijgbaar, en daarbij speelt natuurlijk ook de kwaliteitsverbete- ngeen belangrijke rol. ,,Kijk bijvoor- jeeld maar naar de appels, hoeveel 'euwe soorten en rassen daar niet zijn bijgekomen..." Jaast het „gewone" aanbod ontleent de firma haar reputatie in Soest (en :ms ver daarbuitenvoor een heel groot "eel aan de talrijke exotische groente- -rten, waarop de heer Van Dasse- r zich in de loop der jaren met ucces is gaan toeleggen. In dat op zicht is de groentewinkel aan de Van Weedestraat dè speciaalzaak van Soest. „Daar komt nog bij", zegt de heer Van Dasselaar, „dat we in onze winkel toch een bepaalde sfeer willen behou den. Daarom hebben we ook altijd afgezien van de invoering van het systeem van zelfbediening. Het per soonlijke kontakt met de klanten is belangrijk. We zouden dat niet graag opgeven". Naast de heer en mevrouw Van Das selaar zelf werken intussen twee van hun zoons (Albert en Bert) in de zaak, en bovendien een schoondochter. De rest van hun zeven kinderen heeft een andere plaats in de maatschappij gevonden, of moeten die nog gaan zoe ken omdat ze op school zitten. Wie de zaak betreedt zal onmiddellijk be grijpen dat soms de hulp van het hele gezin vereist is, om de grote drukte aan te kunnen. De heer Van Dasselaar vertelt wat over de voorgeschiedenis. „We kwa men uit Baarn, waar ik al vanaf m'n twaalfde jaar m'n vader hielp, die daar een ventwijk had. Dat ging nog met paard en wagen, in die jaren. We woonden weliswaar in Nijkerk, maar drie dagen van de week werd er in Baarn gewerkt". Mevrouw Van Das selaar kende het groentevak ook van huis uit, zij het van een heel andere kant. Zij is telg van een tuindersfa milie uit het Westland. Vijfentwintg jaar geleden werd be sloten een eigen zaak te beginnen. De mogelijkheid daartoe deed zich voor toen de zaak aan de Van Weede straat, destijds gedreven door de fir- ringen achter de rug. Er werd verbouwd en uitgebreid in 1962, in 1968 en in 1974. In dat laatste jaar werd de zaak geheel gemoderniseerd, en dat dat destijds bijzonder goed is gedaan mag blijken uit het feit dat de winkel er ook nu „up tot date" uitziet. Allerlei salades, zelfgemaakt, zijn uit voorraad leverbaar, waaronder heel exotische, zoals Hawaii-, Mexicaanse, Parij- se, venkel-, kerrie- en Waldorfsalade. Naast zijn werk heeft de heer Dasse laar zich tot nog niet zo lang geleden gewijd aan zijn hobbies: antiek, dam men en biljarten, maar vooral aan de brandweer in Soest, waar hij een loop baan,van maar liefst 17% jaar afsloot als officier. Als instructeur heeft hij heel wat jonge brandweerlieden opge leid, tot het hem door tijdgebrek te veel werd. Met zichbaar genoegen wijst hij op een cadeautje van een brand weerrelatie uit het Duitse Kevelaer, dat nog aan die tijd herinnert: een „geldboompje", dat een ereplaats op tafel heeft gekregen. Door zijn exclusiviteit oefent de zaak van de heer Van Dasselaar uiteraard grote aantrekkingskracht uit op het „goede" publiek. „Maar ook voor de klant die niet zo veel te besteden heeft proberen we het allemaal betaalbaar te houden, en dat lukt ook prima. Ons assortiment is groot genoeg om iedereen naar zijn of haar wensen te bedienen. Wat dat betreft: als ik het niet heb op ons gebied, dan heeft niemand het! Terugkijkend merkt de heer Van Das selaar op: „De mensen raken trouwens gewend aan het grote, doorlopende aanbod. In de beginjaren had je in december geen bloemkool, geen andij vie, geen komkommer, radijs, .tomaten of sperziebonen. Nu zeggen de mensen soms verbaasd: „Nou zeg, heb je dat niet?" Het is goed te merken dat de mensen de laatste jaren veel meer de nadruk zijn gaan leggen op gezond eten, stelt de heer Van Dasselaar vast. „Vooral de rauwkost komt de laatste tijd erg op". Mevrouw Van Dasselaar kijkt even- De huidige aanblik van de groente- en fruitzaak aan de Van Weedestraat. eens met voldoening terug op de afge lopen 25 jaar. „Maar als je me vraagt: hoe heb je 't gedaan, met zo'n druk huishouden erbij, dan weet ik 't niet". Haar man wil daar ook wel wat over kwijt: „Zonder mijn vrouw zou 't niet gelukt zijn. In je eentje kun je zo'n bedrijf als dit niet runnen. We hebben altijd het geluk gehad dat we elkaar konden opvangen, omdat we samen thuis waren". Het jubileum zal ook de klanten van de firma Van Dasselaar niet ongemerkt voorbijgaan. Op zaterdag 8 januari zal er vanaf 20.00 uur een doorlopende receptie zijn in restaurant „De Soester Duinen". Op donderdag 6, vrijdag 7 en zaterdag 8 januari krijgen alle klan ten een kleine attentie, en bovendien zijn er, ter gelegenheid van de feeste lijkheden, een aantal uiterst voordelige aanbiedingen in petto, zoals uit de ad vertenties in onze krant zal blijken.

Soester Courant | 1983 | | pagina 9